EKSTRA
MENÜ

Gezi Parkı Eylemleri

Gezi Parkı Eylemleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gezi Parkı Eylemleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.051 Gezi Parkı Eylemleri haberi bulunmuştur.

Gezi Parkı Eylemleri Haberleri

Kavala’ya tahliye yok

Kavala’ya tahliye yok

15 Temmuz darbe davasının yanı sıra Gezi Parkı davasında sanık olan Osman Kavala’nın tahliye talebi oy çokluğuyla bir kez daha reddedildi. İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne geçici olarak başkanlık eden üye hakim, Kavala’nın tahliyesi yönünde oy kullandı.

22.05.2021Gündem
Ali İsmail Korkmaz davasında görüntü silene 1 yıl 8 ay

Ali İsmail Korkmaz davasında görüntü silene 1 yıl 8 ay

Üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın darp edildiği andaki görüntüleri sildiği tespit edilen bilirkişi Serkan Uğurluoğlu’nun yargılandığı davada karar çıktı.

18.03.2021Gündem
Kavala’nın beraat kararı bozuldu

Kavala’nın beraat kararı bozuldu

Gezi Parkı eylemlerine ilişkin davada, Anadolu Kültür AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın da arasında bulunduğu 9 sanık hakkında verilen beraat kararı, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 3’üncü Ceza Dairesince oy birliğiyle bozuldu.

23.01.2021Gündem
Orkun Ün kimdir

Orkun Ün kimdir?

Orkun Ün 29 Mart 1986’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde okurken Kanal D Ana Haber’de staj görmeye başladı. Kısa sürede de haber muhabiri olarak işe başladı.

20.01.2021Keyif
Büyükada davasında karar çıkması bekleniyor

'Büyükada' davasında karar çıkması bekleniyor

Kamuoyunda “Büyükada davası” olarak bilinen Uluslararası Af Örgütü Onursal Başkanı ve eski Direktörü Taner Kılıç’ın da aralarında olduğu 6 sanığın “Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlarından yargılandığı davada yarın karar verilmesi bekleniyor.

2.07.2020Gündem
Henri Barkey soruşturmasında dikkat çeken ifade

Henri Barkey soruşturmasında dikkat çeken ifade!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın eski CIA danışmanı Henri Barkey'in FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimindeki bağlantısıyla ilgili soruşturmada çarpıcı bir ifade dosyaya girdi. Barkey'in 15 Temmuz'da kaldığı Büyükada S. P. Hotel'de şef garson olarak çalışan A.U., Adalar İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde 25 Şubat 2020'de ifade verdi. A.U., Barkey'in 15 Temmuz günü kendisine, şaşırmış gibi yaparak "İstanbul'a 3 kez geldim. İlk geldiğimde HSBC isimli bankada patlama, ikinci geldiğimde Gezi Parkı eylemleri, üçüncü geldiğimde ise böyle bir olay yaşandı" dediğini söyledi.

10.03.2020Gündem
Ali İsmail protestosuna iki yıl ceza

Ali İsmail protestosuna iki yıl ceza

Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesi davasında cezayı az bulup adliye önünde protesto gösterisi yapan 33 kişiye beş ay ile iki yıl arasında değişen hapis cezası verildi.

18.02.2020Gündem
Gezi Parkı eylemleri davasında savcı mütalaayı sundu

Gezi Parkı eylemleri davasında savcı mütalaayı sundu

GEZİ Parkı eylemlerine ilişkin davada savcı celse arasında mütalaasını mahkemeye sundu. Mütalaada tutuklu yargılanan Osman Kavala ile tutuksuz yargılanan Yiğit Aksakoğlu ve mimar Mücella Yapıcı’nın ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

6.02.2020 Gündem
Kılıçdaroğlu’ndan İstanbul’da ilginç buluşma

Kılıçdaroğlu’ndan İstanbul’da ilginç buluşma

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, önceki akşam İstanbul’da bir grup muhafazakar siyasetçi, emekli bürokrat ve aydının oluşturduğu İstanbul Platformu’nun konuğu oldu.

12.12.2019Gündem
Adil Öksüz portresi: FETÖ’nün ‘sır’rı

Adil Öksüz portresi: FETÖ’nün ‘sır’rı

Adil Öksüz’ün dışarıya karşı takındığı o mazlum, sessiz imajının ardındaki yüzü ancak kanlı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra anlaşıldı. O, FETÖ’nün Hava Kuvvetleri imamı, aynı zamanda 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcıları arasındaydı.

2.12.2019Gündem
Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğandan Fıratın doğusuna harekat mesajı: Belki bugün belki yarın kadar yakın

Son dakika... Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fırat'ın doğusuna harekat mesajı: Belki bugün belki yarın kadar yakın

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Kızılcahamam'da gerçekleştirilen 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın açılış konuşmasını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Fırat'ın doğusuna yapılacak harekata ilişkin, "Hazırlıklarımızı yaptık, harekat planlarımızı tamamladık. gereken talimatları verdik. Kararı verilen ve süreci başlamış olan barış pınarlarının önünü açma ihtimali belki bugün belki yarın denecek kadar yakın" dedi. Erdoğan ayrıca yüzde 50+1 tartışmasına ilişkin olarak da, "Yüzde 50 seçilme yeterliliği yeni sistemin adeta omurgasıdır ve bu iş bitmiştir. Yüzde 50 sınırı vazgeçilmez bir kriterdir. Bu tartışmayı bir daha açılmamak üzere  kapatıyoruz" dedi.

5.10.2019Gündem
Şehit Savcı Kiraz davası: 2 ağırlaştırılmış müebbet

Şehit Savcı Kiraz davası: 2 ağırlaştırılmış müebbet

Gezi Parkı eylemleri sırasında Okmeydanı’nda Berkin Elvan’ın öldürülmesi soruşturmasını yürütürken, DHKP/C’li teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından 31 Mart 2015’te Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın makamında şehit edilmesine ilişkin davada 2 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis, 3 sanık ise 6 yıl ile 11 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

12.07.2019Gündem
Irkçı siyaset saldırıya zemin hazırlıyor

Irkçı siyaset saldırıya zemin hazırlıyor

Yerel seçim için son iki haftaya girildi. Miting meydanlarına ‘beka sorunu’ söylemi damgasını vurdu. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’a göre son altı yıldır yaşanan olaylarla eski Türkiye’nin siyasi iktidarlarından biri karşılaşmış olsaydı alır şapkasını giderdi. Kurtulmuş ile buluştuk, S400’den ‘ezan krizi’ne, AB’nin kararından Yeni Zelanda’daki korkunç saldırıya gündemi konuştuk. Kurtulmuş, bu saldırganın dünyadaki gelişen aşırı sağcı faşist ideolojiden etkilendiği ve eylemiyle de bu tür etkilenmelere açık olan gençleri motive ettiğini söyledi.

17.03.2019Gündem
5. yılında anıldı

5. yılında anıldı

GEZİ Parkı eylemleri sırasında, Okmeydanı’nda başına gaz fişeği isabet eden, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede 269 gün sonra 15 yaşında hayatını kaybeden Berkin Elvan, ölümünün 5’inci yılında mezarı başında anıldı.

12.03.2019Gündem
Yıllıktaki FETÖ

Yıllıktaki FETÖ

Darbe girişimini planlayanlardan FETÖ imamı Adil Öksüz’ün Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1990’da beraber mezun olduğu beş arkadaşının da örgütün simge isimleri arasında yer aldığı ortaya çıktı. Hürriyet’in ulaştığı mezuniyet yıllığına göre, Gezi’de ‘Çadırları yakın’ talimatı veren ve Deniz Baykal’a kaset kumpası sanıklarından olan iki eski polis müdürü ile örgüt üyeliğinden ceza alan, ihraç edilen bazı akademisyenler aynı sınıfın mezunları.

17.12.2018Gündem
Gezi soruşturması tam gaz: 1 haftada 6 iddianamede

Gezi soruşturması tam gaz: 1 haftada 6 iddianamede

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, kasım ayının son haftasında kentteki Gezi olaylarıyla ilgili 120 şüpheli için altı ayrı dava açtı. 63 şüpheli hakkında düzenlenen son iddianamede şüphelilere ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlamaları yöneltildi. İddianamede suçlama tarihi 2 Haziran 2013 olarak yer aldı. Yaklaşık 600 kişi hakkında Gezi soruşturmasının ise devam ettiği bildirildi.

4.12.2018Gündem
Geziye 5 yıl sonra ifade daveti

Gezi'ye 5 yıl sonra ifade daveti

İSTANBUL Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen Gezi Parkı eylemleri soruşturması genişletildi. Taksim Dayanışması’nın sözcülerinden, TMMOB avukatı Can Atalay, Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Tayfun Kahraman ile Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Parti Meclisi üyesi Ahmet Saymadı ve HDP üyesi Haluk Ağabeyoğlu ifadeye çağrıldı.

29.11.2018Gündem
Öldüren gaz fişeğine indirimli ceza

Öldüren gaz fişeğine indirimli ceza

HATAY’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Abdullah Cömert adlı gence biber gazı fişeği atarak ölümüne yol açtığı iddiasıyla tutuksuz yargılanan polis Ahmet Kuş’a verilen 13 yıl 4 aylık ceza, Yargıtay’ın kararı bozmasından sonra yapılan ikinci yargılamada 6 yıl 10 ay 15 güne indirildi.

20.11.2018Gündem
12 kişi serbest, bir tutuklama

12 kişi serbest, bir tutuklama

Gezi Parkı eylemleri soruşturması kapsamında bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Osman Kavala’nın başkanlığını yaptığı Anadolu Kültür AŞ’ye yönelik operasyonda gözaltına alınan 12 kişi serbest bırakıldı. Gözaltında 99 soru yöneltilen akademisyenlere yurtdışı yasağı getirildi. Bir kişi ise tutuklandı.

18.11.2018Gündem
Anadolu Kültür’e operasyon... Suçlama: ‘Gezi Parkı eylemleri’

Anadolu Kültür’e operasyon... Suçlama: ‘Gezi Parkı eylemleri’

- Anadolu Kültür AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunduğu soruşturma kapsamında aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Betül Tanbay Tüten, Bilgi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın da olduğu 13 kişi gözaltına alındı. Tarhanlı ve iki kişi, yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldı. Suçlama; 2013’teki ‘Gezi Parkı eylemlerini geliştirmek ve Anadolu’ya yaymak için toplantılar yapmak.’

17.11.2018Gündem
5 yıl sonra beraat

5 yıl sonra beraat

Gezi Parkı eylemleri sırasında TOMA’nın önüne yatarak Çevik Kuvvet’in çalışmasına engel olduğu iddia edilen bayrak satıcısı Ali Sarıçiçek’in de aralarında olduğu 19 kişi beraat etti.

4.07.2018Gündem
Gezi Parkı kapatıldı

Gezi Parkı kapatıldı

İSTANBUL Taksim’de, Gezi Parkı eylemlerinin 5’inci yıldönümü nedeniyle meydan ve park çevresinde önlemler alındı.

30.05.2018Gündem
Berkin Elvan davasında teknolojik tespit

Berkin Elvan davasında teknolojik tespit

GEZİ Parkı eylemleri sırasında 16 Haziran 2013’te başına gaz bombası fişeği isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesine ilişkin davanın delilleri arasında bulunan 8 DVD ve bir CD’deki görüntüler ile 91 fotoğraf, İstanbul Jandarma Kriminal Laboratuvarı’nda yeni bir görüntü iyileştirme yazılımı olan ‘Amped Five Professional’ ile netleştirildi.

19.04.2018Gündem
Berkin Elvana anma töreni

Berkin Elvan'a anma töreni

Gezi olaylarında hayatını kaybeden Berkin Elvan, ölümünün 4. yılında mezarı başında anıldı. Törene katılan anne Gülsüm Elvan fenalık geçirdi. Konuşma yapan şair Ataol Behramoğlu “Ben ilk defa hayatımda bir mezarlık girişinde insanların arandığını gördüm. Demek ki korkuları çok büyük. Çünkü suçları da çok büyük” dedi.

11.03.2018Gündem
Ters kelepçe tazminatı

Ters kelepçe tazminatı

ANAYASA Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, gözaltındaki kötü muamele ve işkencenin resen soruşturulması, gözaltı sırasındaki kamera kayıtlarının soruşturma dosyalarına eklenmesi ve şüpheli polislerin aleyhe tutanaklarının doğruluğu araştırılmadan tek başına hükme esas alınmaması gerektiğine ilişkin içtihat niteliğinde kritik bir ihlal kararına imza attı.

9.01.2018Gündem
İşte Palalı Sabrinin vurulma anı

İşte 'Palalı' Sabri'nin vurulma anı

İstanbul’da 4 yıl önce Gezi Parkı eylemcilerine ‘pala’ ile saldıran ve bir kadına tekme atan Sabri Çelebi, Taksim'de iki grup arasında yaşanan silahlı kavgada ayağından vuruldu. 'Palalı'nın vurulma anı görüntüleri ortaya çıktı.

22.11.2017Gündem
Doktora Gezi davasına ret

Doktora Gezi davasına ret

SAĞLIK Bakanlığı’nın Gezi Parkı eylemlerinde yaralılara ‘izinsiz müdahale edildiği’ gerekçesiyle İstanbul Tabip Odası’nın o dönemki yönetim ve onur kurulunun görevden alınması için açtığı dava üç buçuk yıl sonra reddedildi.

14.11.2017Gündem
Sapanlı teyze tutuklandı

'Sapanlı teyze' tutuklandı

GEZİ Parkı eylemleri sırasında sapanla polise taş atan ve kamuoyunda ‘sapanlı teyze’ olarak bilinen Emine Cansever, terör örgütü DHKP-C üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Cansever, daha önce de Gezi protestoları nedeniyle 3 ay tutuklu kalmıştı.

13.10.2017Gündem
Berkin Elvanın annesi ve ablası gözaltına alındı

Berkin Elvan'ın annesi ve ablası gözaltına alındı

İstanbul'da 156 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan dayanışma eylemine polis müdahale etti. ​Gezi Parkı eylemleri sırasında öldürülen Berkin Elvan'ın annesi ve ablasının da gözaltına alınanlar arasında olduğu öğrenildi. Gülsüm Elvan, gece saatlerinde savcılık talimatıyla serbest bırakıldı.

11.08.2017Gündem
Evrim yok cihat dört başı mamur

'Evrim yok cihat dört başı mamur'

Merakla beklenen müfredat dün açıklandı. Evrim Teorisi’nin çıkarılması tartışma yaratan müfredata Gezi Parkı eylemleri, 17-25 Aralık, 15 Temmuz darbe girişimi ve cihat girdi. Yeni müfredat bu yıl 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda; 2018-2019 eğitim öğretim yılında ise tüm eğitim kademelerinde uygulanacak. Din dersi programı pazartesi günü askıya çıkacak.

18.07.2017Gündem
Ali İsmail Korkmaz, mezarı başında anıldı

Ali İsmail Korkmaz, mezarı başında anıldı

ESKİŞEHİR'deki Gezi Parkı eylemleri sırasında dövülerek öldürülen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 4'üncü yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

10.07.2017Gündem
Dönem filmi gibi buluşma

Dönem filmi gibi buluşma

İngiltere’ye yerleşen oyuncu çift Pınar Öğün ve Memet Ali Alabora, yakınlarıyla buluşmak için Yunan adalarına geçti. Öğün, yaşadıklarını dönem filmlerine benzetti: “Adalarda buluşuyoruz ailelerle, dostlarla, sınırların ötesi sularda.”

5.07.2017Magazin
İçişleri Bakanlığı’ndan tazminat itirazı

İçişleri Bakanlığı’ndan tazminat itirazı

HATAY’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Abdullah Cömert adlı gencin biber gazı fişeğinin başına gelmesi sonucu ölümüne ilişkin tazminat davasına İçişleri Bakanlığı savunma gönderdi. Bakanlık, Cömert’in öldüren polise 13 yıl 4 ay ceza veren mahkemeyi eleştirdi. Cömert Ailesi’nin “ihtimale ve varsayıma dayalı olarak” tazminat istediğini ileri sürdü. Bakanlık tazminata hükmedilmesi halinde Van’da gözaltında can veren bir vatandaşın ailesine 80 bin TL verilmesine ilişkin Anayasa Mahkemesi kararının emsal alınmasını istedi.

2.07.2017Gündem
Polisin sopalı coplu dayağına 4 yıl 2 ay ceza

Polisin sopalı coplu dayağına 4 yıl 2 ay ceza

Antalya’da Gezi olayları sırasında müzisyen Mustafa Düştegör’ü sopa ve coplarla dövdüğü iddiasıyla tutuksuz yargılanan polis memuru Ali Osman Parlar, 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum oldu.

28.06.2017Gündem
Anne ve babası adli kontrolle serbest

Anne ve babası adli kontrolle serbest

Gezi eylemleri döneminde tutuklanan ve yargılanırken kaçarak terör örgütü PKK’ya ve Suriye kolu YPG’ye katılan Ayşe Deniz Karacagil’in Suriye’den dönüşte 'terör propagandası yapmak' suçundan gözaltına alınan annesi ile babası adli kontrolle serbest bırakıldı.

19.06.2017Gündem
İstanbulun eski valisi Mutluya büyük şok

İstanbul'un eski valisi Mutlu'ya büyük şok

FETÖ/PDY’nin mülkiyedeki yapılanmasının deşifre edilmesine ilişkin yürütülen ilk soruşturma tamamlandı. İstanbul Başsavcılığı bünyesinde oluşturulan özel büroca hazırlanan iddianamede 15 şüpheli yer alıyor. Aralarında İstanbul'un eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın da bulunduğu şüpheliler için 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 30'ar yıla kadar hapis cezası istendi. Çapkın için yakalama kararı istendi.

8.06.2017Gündem
Gezi anması

Gezi anması

GEZİ Parkı eylemlerinin 4. yıldönümünde, protestolarda hayatlarını kaybedenlerin aileleri ve vatandaşlar dün İstiklal Caddesi’ndeydi. Makine Mühendisleri Odası önünde toplanarak İstiklal Caddesi’ne yürüyen kalabalık, polis Gezi Parkı’na yürümelerine izin vermediği için caddede basın açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

31.05.2017Gündem
Gezi Parkı eylemleri 4. yılında Beyoğlunda anıldı

Gezi Parkı eylemleri 4. yılında Beyoğlu'nda anıldı

Gezi Parkı odaklı eylemlerin yıl dönümü dolayısıyla bir grup İstiklal Caddesi'nde yürüdü.

31.05.2017Gündem
Taksimde Gezi önlemi

Taksim'de 'Gezi' önlemi

Gezi Parkı eylemlerinin 4. yılı nedeniyle Taksim Cumhuriyet Anıtı ve Gezi Parkı çevresi bariyerle çevrilerek, vatandaşların giriş çıkışlarına izin verilmiyor.

31.05.2017Gündem
Kırmızı fularlı kız Rakkada öldü

'Kırmızı fularlı kız' Rakka'da öldü

Kamuoyunda 'kırmızı fularlı kız' olarak bilinen Ayşe Deniz Karacagil'in Rakka'da DEAŞ'la yapılan çatışmada öldüğü öğrenildi.

30.05.2017Gündem
Gezide göz çıkaran fişeğe soruşturma izni

Gezi'de göz çıkaran fişeğe soruşturma izni

Gezi Parkı eylemlerinde Erdal Sarıkaya ve Aydın Aydoğan’ın biber gazı fişeğiyle yaralanmasına ilişkin İstanbul Valiliği’nin soruşturma izni verilmemesi yönündeki kararı kaldırıldı.

27.05.2017Gündem