EKSTRA
MENÜ

Gevaş

Gevaş ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gevaş haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.289 Gevaş haberi bulunmuştur.

Gevaş Haberleri

Van’da yolcu otobüsünde 15 kilo eroin

Van’da yolcu otobüsünde 15 kilo eroin

VAN’ın Gevaş İlçesi’nde jandarma ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda bir yolcu otobüsünde 2 yolcuya ait 15 kilogram eroin ele geçirildi. Uyuşturucu ile ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

14.06.2010Gündem
Mucit güvenlik görevlisi ölü bulundu

Mucit güvenlik görevlisi ölü bulundu

Van'da yaptığı icatlarla tanınan güvenlik görevlisi, Van Gölü sahilindeki kayalıklarda iple asılı halde ölü bulundu.

22.06.2010Gündem
Vanda su sporları şenlikleri

Van'da su sporları şenlikleri

“Van Denizi Su Sporları Şenlikleri” kapsamında “Tamara Aşkına Yüzme Yarışı” yapıldı.

23.06.2010Spor
İçişleri Bakanlığında atamalar

İçişleri Bakanlığı'nda atamalar

İçişleri Bakanlığının atama kararnamesiyle, bakanlık merkezinde görevli 2 mülki idare amirinin görev yerleri değiştirildi, 12 kaymakam ve 5 vali yardımcısı bakanlık merkezindeki değişik görevlere getirildi. Kararnameyle, 63 vali yardımcısının yerleri değiştirildi, 46 vali yardımcısı kaymakamlığa atandı.

30.07.2010Gündem
Akdamar Adası ışıl ışıl

Akdamar Adası ışıl ışıl

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından hazırlanan “Akdamar Adası Solar PV” projesi kapsamında, Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda kurulan güneş enerjisi istasyonunun açılışı yapıldı.

28.08.2010Gündem
Türkiye Ermeni Patrikliği Akdamar ayinine geliyor

Türkiye Ermeni Patrikliği Akdamar ayinine geliyor

Türkiye Ermeni Patrikliği Ruhani Meclisi, 19 Eylül’de Akdamar Adası’nda bulunan Surp Haç Kilisesi’nde yapılması planlanan ayine katılma programında herhangi bir değişiklik yapılmadığını bildirdi.

8.09.2010Gündem
Haç, Akdamar Kilisesine götürüldü

Haç, Akdamar Kilisesi'ne götürüldü

Van'ın Gevaş İlçesi'nde bulunan ve adayla aynı adı taşıyan Akdamar Kilesi'nin haç sorunu bugün çözüldü. Van Müzesi'nde bulunan 100 kilo ağırlığında, 2.5 metre uzunluğundaki, 130 santimetre genişliğindeki dökme demirden yapılmış olan haç, Van Vali Yardımcısı Atay Uslu ile Gevaş Kaymakamı Yusuf Guni tarafından adaya götürüldü. Çan kulesinin yan tarafında bulunan ahşaptan yapılmış bir kaidenin üzerine yerleştirilen haçın ayin günü nereye bırakılacağına patrikhaneden gelecek din adamları karar verecek.

14.09.2010Gündem
TARTIŞILAN HAÇ ADAYA GÖTÜRÜLDÜ

TARTIŞILAN HAÇ ADAYA GÖTÜRÜLDÜ

Van'ın Gevaş ilçesi'nde bulmunan ve adayla aynı adı taşıyan Akdamar Kilesi'nin Haç sorunu bugün çözüldü. Van Müzesi'nde bulunan 100 kilogram ağırlığında, 2.5 metre uzunluğundaki, 130 santimetre genişliğinde olan dökme demirden yapılmış olan Haç, Van Vali Yardımcısı Atay Uslu ile Gevaş Kaymakamı Yusuf Guni tarafından adaya getirildi. Çan kulesinin yan tarafında bulunan ahşaptan yapılmış olan bir kaidenin üzerine yerleştirilen Haç'ın ayin günü nereye bırakılacağına ise Patrikhannin din adamları karar verecek. (Osman BEKLEYEN-Gülay ÖZEK / DHA)

14.09.2010Haber
Simdilik oraya

Simdilik oraya

Van’ın Gevaş İlçesi’nde 19 Eylül 2010’da Akdamar Kilisesi’nde yapılacak ayinin hazırlıkları sürerken, günlerden bu yana tartışma konusu olan Akdamar Kilisesi’ndeki haç sorunu çözüldü.

14.09.2010Gündem
Baklavadan 25 çocuk zehirlendi

Baklavadan 25 çocuk zehirlendi

VAN'ın Gevaş İlçesi'nin İn Köyü'de, 25 çocuğun yedikleri baklavadan zehirlendikleri belirtildi. Gevaş Devlet Hastanesi'ne kaldırılan çocuklardan 6'sı Van'a sevk edildi.

15.09.2010Gündem
Sanki hicret

Sanki hicret

Bugün Akdamar Adası’ndaki kilisede yapılacak ayin için Van’a gelen Türkiye Ermenileri Patrikliği Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan, “Bu bizim için bir geri dönüş.

18.09.2010Gündem
Akdamardaki ayin öncesi konsere büyük ilgi

Akdamar'daki ayin öncesi konsere büyük ilgi

VAN'ın Gevaş İlçesi'nde bulunan ve adayla aynı adı taşıyan Akdamar Adası'nda yapılacak ayin öncesi, dünyaca ünlü Ermeni asıllı piyanist Şahan Arzruni'nin verdiği konser büyük ilgi gördü.

18.09.2010Gündem
Akdamar Adasında 50 polis görev alıyor

Akdamar Adası'nda 50 polis görev alıyor

Akdamar Kilisesi'nde 95 yıl aradan sonra yapılacak ayin için Van'a gelen Hristiyan konuklar, teknelerle adaya taşınmaya başladı.

19.09.2010Gündem
Türkiye Ermeni kilisesinden Ermenistan’a ve diasporaya mesaj

Türkiye Ermeni kilisesinden Ermenistan’a ve diasporaya mesaj

Van'ın Akdamar adasındaki Ermeni kilisesinde zaman zaman yaşanan sıkıntılara rağmen düzenlenen tarihi ayin sona erdi. Ayin için binlerce kişinin adaya geldiği belirtildi. Hurriyet.com.tr'ye konuşan Türkiye Ermeni Patrikliği Ruhani Meclis Başkanı ayine katılmayan diğer Ermeni kiliselerine eleştirilerde bulundu.

19.09.2010Dünya
Karanlıkta el tutulmaz

Karanlıkta el tutulmaz

Akdamar Adası’nda bulunan Surp Haç Kilisesi, 95 yıl aradan sonra ilk kez bir ayine ev sahipliği yaptı.

19.09.2010Gündem
Akdamar Kilisesi’nin haçı takılıyor

Akdamar Kilisesi’nin haçı takılıyor

Soykırım tartışmaları nedeniyle tıkanan Türkiye'nin Ermeni açılımında ikinci bir adım daha. Yurt içinden ve yurt dışından gelen yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı törenle geçen 19 Eylül'de ayinin yapıldığı Akdamar Kilisesi’nde tartışmalara konu olan 110 kilo ağırlığındaki haçı yerine koyma çalışmalarına başlandı.

1.10.2010Gündem
Akdamar Kilisesi’nin haçı takıldı

Akdamar Kilisesi’nin haçı takıldı

VAN’ın Gevaş İlçesi’nde adayla aynı adı taşıyan Van Gölü’ndeki Akdamar Kilsesi’ne haç takıldı. Uzun tartışmalara neden olan 2 metre boyunda, 110 kilo ağırlağıdaki haçın yerine takılması için iskele kuruldu. Kubbeye takılan haç, akşam saatlerinde Van’a gelen Türkiye Ermeni Patrikhaneleri Ruhani Başkanı Başrahip Tatula Anuşyan tarafından kutsandı.

2.10.2010Gündem
AKDAMARA HAÇ TAKILDI

AKDAMAR'A HAÇ TAKILDI

VAN'ın Gevaş İlçesi'nde bulunan ve adayla aynı adı taşıyan Van Gölü'ndeki Akdamar Kilsesi'ne Haç takıldı. Uzun tartışmalara neden olan 2 metre yüksekliğindeki, 110 kilo ağırlağıdaki haçın yerine takılması için iskele kuruldu. Kubbeye takılan Haç, akşam saatlerinde Van'a gelen Türkiye Ermeni Patrikhaneleri Ruhani Başkanı Başrahip Tatula Anuşyan tarafından da kutsandı.Yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı törenle 19 Eylül 2010 günü yapılan ilk ayinle ibadete açılan Akdamar Kilisesi'nin tartışmalara konu olan Haç'ı dün akşam saatlerinde yerine bırakıldı. 2 metre yüksekliği, 110 kilo ağırlığı olan metal Haç, Akdamar Kilisesi'nin restorasyonunu da yapan Kartalkaya firması tarafından kurulan iskele yardımıyla sivri ve konik olan kubbeye yerleştirildi. Haber-Kamera: Murat ÇAĞLAR / VAN, DHA

2.10.2010Haber
SİMSİYAHTI, ÜZERİNDE TIRTIRLARI VARDI

SİMSİYAHTI, ÜZERİNDE TIRTIRLARI VARDI

VAN GÖLÜ "CANAVARI"NI GÖRDÜ...Varlığı-yokluğu tartışma konusu olan ve bugüne kadar birçok gazete ve televizyona haber olan efsane Van Gölü Canavarı birkez daha görüldü. Akdamar Adası'nda 19 Eylül'de yapılan ayin için Akdamar Adasına 4 arkadaşıyla birlikte giden Müteahhit Behçet Koç, iskelenin kalabalık olması nedeniyle Gevaş'a bağlı İn Köyü'ne piknik yapmaya gitti.Koç, "Bize doğru gelen yaratığın hiç durmayacağını ve bizi öldüreceğinden çok korkuttuk. Bir taraftan hiç inanmadığımız ve yılardır konuşulan Van Gölü Canavarını görürken, ölüm korkusu da yaşadık. Simsiyahtı ve üzerinde tırtırları vardı. Kafasını suyun içinden hiç çıkarmadı. Ama sanki suyun içinde bir şey arıyormuş gibi hareketleri vardı. Çok hızlı hareket ediyordu. Bir kaç dakika suyun içinde gördük ve sonra uzaklaşmaya başladı. Ama geçtiği yerlerde çok belirgin iz bırakmıştı. Ben olayın şokunu üzerimden günlerce atamadım. Herhalde ölüm bile beni bu kadar heyecanlandırmaz" dedi. Haber-Kamera: Gülay ÖZEK- VAN DHA

10.10.2010Haber
BU KEZ VANDA ORTAYA ÇIKTI

BU KEZ VAN'DA ORTAYA ÇIKTI

Van'ın Gevaş İlçesi Yakınçay köyünde kazı çalışması başlatıldı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından, Ermenilerin asılsız soykırım iddialarıyla mücadele amacıyla başlatılan kazılar, Atatürk Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Cevat Başaran başkanlığında 20 kişilik ekiple yapıldı. 1915 yılında Ermeni çeteleri tarafından 500 yakın kişinin katledildiğini söyleyen Prof.Dr. Cevat Başaran "Bölgede Ermeniler tarafından katledilen Müslüman Türklere ait yeni belge ve bulgular ortaya çıktı. Köyün yaşlılarından elde edilen bilgiler göre etraftan toplanan köylüler, Ermeni çeteciler tarafından burada topluca katledilmiştir. Toplu mezar kazısında ortaya çıkan bulgularda kadın, erkek ve çocuklar üst üste yığılarak kuyulara gömüldüğünü ortaya koyuyor. Kazıda çıkarılan iskeletlerin üstünde elbise, yüzük, ayakkabı parçaları, başörtüler bulunuyor. Bu da bize katledilip topluca gömüldüklerini gösteriyor" dedi.(Haber-Kamera: Murat ÇAĞLAR / VAN, (DHA)

21.10.2010Haber
TIR Van Gölüne yuvarlandı: 2 yaralı

TIR Van Gölü'ne yuvarlandı: 2 yaralı

Van-Gevaş karayolunda bir tırın Van Gölü'ne yuvarlanması sonucu, 2 kişi yaralandı.

26.10.2010Gündem
Dağda mahsur kalan 2 kişiyi jandarma kurtardı

Dağda mahsur kalan 2 kişiyi jandarma kurtardı

VAN'ın Gevaş İlçesi'nden tırmandıkları Artos Dağı'nda mahsur kalan 2 kişi, jandarma tarafından kurtarıldı. 3 saat süren operasyon sonucu kurtarılan 2 kişinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

30.11.2010Gündem
3 SAATLİK OPERASYONLA KURTARILDILAR

3 SAATLİK OPERASYONLA KURTARILDILAR

Van'ın Gevaş İlçesi'nde Artos Dağı'na tırmanan ve mahsur kalan 2 kişi, jandarma tarafından kurtarıldı. 3 saat süren operasyon sonucu kurtarılan 2 kişinin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.Misafir olarak Gevaş İlçesi'ndeki yakınlarının yanına gelen İbrahim Özhan (45) ile Kahraman Eruygur (35) merak ettikleri Artos Dağına tırmanışa geçti. Tırmanış sırasında ayağı kayan Kahraman Eruygur, sarp kayalıklara doğru yuvarlandı. Özhan, tüm çabalarına rağmen arkadaşı Eruygur'u kurtaramayınca cep telefonuyla jandarmayı arayarak durumu anlatıp yardım istedi. Bunun üzerine harekete geçen jandarma 16 kişilik ekiple 3 saat süren tırmanış sonucu 2021 rakımdaki kayalıklarda mahsur kalan Özhan ve Eruygur'a ulaşmayı başardı. Jandarma ekipleri, sarp kayaların arasında mahsur kalan Eruygur'a ip sarkıtarak yukarı çekip kurtardı. (Haber-Kamera: Seyfettin İDİZ / GEVAŞ (DHA)

30.11.2010Haber
Başkentte elektrik kesintisi

Başkent'te elektrik kesintisi

Ankara'nın Çankaya, Altındağ, Mamak, Elmadağ, Polatlı, Kızılcahamam, Yenimahalle, Sincan, Keçiören ilçelerinde 26, 27 ve 28 Aralık tarihlerinde elektrik kesintisi yapılacak.

25.12.2010Gündem
Başkentte elektrik kesintisi

Başkent'te elektrik kesintisi

Ankara'nın Çankaya, Mamak, Altındağ, Keçiören, Pursaklar ve Kalecik ilçelerinde 17, 18 ve 19 Ocakta elektrik kesintisi uygulanacak.

14.01.2011Gündem
Masal gibi

Masal gibi

Efsaneye göre, rahibin güzel kızı Tamara ile Gevaşlı çobanın aşkına tanıklık eden Akdamar Adası, kışın da görüntüsüyle ilgi çekiyor.

4.02.2011Gündem
Doğuda 116 köy yolu kapalı

Doğu'da 116 köy yolu kapalı

Van, Hakkari ve Ağrı'da kar nedeniyle 116 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

4.02.2011Gündem
Doğuda kar nedeniyle 54 köye ulaşım sağlanamıyor

Doğu'da kar nedeniyle 54 köye ulaşım sağlanamıyor

Kar yağışı nedeniyle Van, Hakkari ve Ağrı'da 54 köy yolu ulaşıma kapandı.

12.02.2011Gündem
Çocuk ve Gençlik Tiyatro Şenliği

Çocuk ve Gençlik Tiyatro Şenliği

Van Devlet Tiyatrosu’nun öncülüğünde tiyatro şenliği başlıyor.

17.04.2011Etkinlikler
Ankarada elektrik kesintisi

Ankara'da elektrik kesintisi

Ankara'nın Çankaya, Mamak, Keçiören, Yenimahalle, Pursaklar, Gölbaşı, Sincan, Etimesgut, Kazan ve Beypazarı ilçelerindeki bazı yerleşim birimlerine, programlı elektrik bakım, onarım, tesis, arıza giderme, direk dikimi ve hat çalışmaları nedeniyle 9-11 Mayıs tarihlerinde elektrik verilemeyecek.

7.05.2011Gündem
ARTOS DAĞINA TIRMANDILAR

ARTOS DAĞI'NA TIRMANDILAR

Van'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Van'ın Gevaş İlçesi'nde bulunan 3537 rakımlı Artos dağı zirvesine tırmanış gerçekleştirilirken, eteklerinde ise şenlik düzenlendi. Van'ın Gevaş İlçesi'nde bulunan 3537 rakımlı Artos dağına tırmanış düzenlendi. Van Patika Doğa Spor Kulübü'nün organize ettiği tırmanışa Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen 120 dağcı Artos dağına zirve yaptı. Van Valiliği tarafından ise Artos Dağı eteklerine şenlik düzenlendi. Şenliğe Van Valisi Münir Karaloğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper, Yardımcıları Meral Demirbaş, Atay Uslu, Murat Uzunparmak, Nurullah Ertaş, Gevaş Kaymakamı Yusuf Güni, Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, kurum amirleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. (Murat ÇAĞLAR /DHA)

16.05.2011Haber
Zümrüt gölün kehribar adası

Zümrüt gölün kehribar adası

Akdamar, Van Gölü’nün en büyük adası. Güney sahiline 3,5 kilometre uzaklıkta ve yaklaşık olarak bir stadyum büyüklüğünde. Büyük bölümü can güvenliği nedeniyle ziyarete kapalı.

31.07.2011Seyahat
Akdamar ayini için hazırlıklar hız kazandı

Akdamar ayini için hazırlıklar hız kazandı

VAN Gölü’ndeki Akdamar Adasıyla aynı ismi taşıyan tarihi Ermeni kilisesi ikinci kez ayine hazırlanıyor. Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’ın 4 gün önce yaptığı incelemeler sonrası ayin için gelenleri adaya taşıyacak teknelerin bulunduğu iskele genişletiliyor.

11.08.2011Gündem
Vanda polis otosuna saldırı: 2 polis yaralı

Van'da polis otosuna saldırı: 2 polis yaralı

Van’ın Gürpınar İlçesi’nde bir otomobili gasp eden 4 terörist, ilçe merkezinde polis aracına ateş açtı. Açılan ateş sonucu 2 polis yaralandı.

8.09.2011Gündem
Çan ikinci kez çaldı

Çan ikinci kez çaldı

Akdamar'da çan ikinci kez çaldı, 2 bin ermeni ayin yaptı.

11.09.2011Gündem
PKK, Gevaş Emniyetine saldırdı

PKK, Gevaş Emniyeti'ne saldırdı

Van’ın Gevaş İlçe Emniyet Amirliğine PKK’lı teröristler tarafından roket ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen yada yaralanan olmazken, kaçan teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı.

24.09.2011Gündem
PKKLILAR GEVAŞ EMNİYETİNE SALDIRDI

PKK'LILAR GEVAŞ EMNİYETİNE SALDIRDI

Van'ın Gevaş İlçe Emniyet Amirliğine PKK'lı teröristler tarafından roket ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen yada yaralanan olmazken, kaçan teröristlerin yakalanması için operasyon başlatıldı. Seyfettin İDİZ / DHA

24.09.2011Haber
Bir minibüs dolusu silah kaçamadı

Bir minibüs dolusu silah kaçamadı

Van'da polisin ihtarına uymayarak kaçan minibüste, mühimmat ele geçirildi.

13.10.2011Gündem
Vanda polis memuru ölü bulundu

Van'da polis memuru ölü bulundu

Van Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru, ölü bulundu.

14.10.2011Gündem
Başkentte elektrik kesintisi

Başkentte elektrik kesintisi

Ankara'nın bazı yerlerinde bakım, onarım çalışmaları nedeniyle 3 Kasım'da elektrik kesintisi uygulanacak.

31.10.2011Gündem
Sebahattin Yılmazın iz bırakan haberleri

Sebahattin Yılmaz'ın iz bırakan haberleri

DHA Van Bürosu’nda 18 yıldır görev yapan Sebahattin Yılmaz, bir çok başarılı habere imza attı. Van’da 1994 yılında 56 kişinin öldüğü uçak kazasında, tipi altında enkaz bölgesine ilk ulaşan gazeteci olan Sebahattin Yılmaz’ın, Bahçesaray Belediye Başkanı’nın kaçırılması, 33 askerin şehit edilmesi, Nemrut’ta kaçırılan Fransız turistler haberleri kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

12.11.2011Gündem
İkinci Van depremi 6.6 büyüklüğünde hissedildi

''İkinci Van depremi 6.6 büyüklüğünde hissedildi'

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Koçyiğit, Edremit'te meydana gelen depremin büyüklüğünün 5.6 olduğunu anımsatarak ancak zemin büyütmesi dolayısıyla bu depremin 6.6 gibi hissedildiğini, dolayısıyla yapılar üzerindeki etkisinin de bu şekilde gerçekleştiğini söyledi.

15.11.2011Gündem
Akdamarda deprem çatlağı

Akdamar'da deprem çatlağı

VAN’da 23 Ekim’de meydana gelen Richter ölçeğine göre, 7.2 ve 9 Kasım’daki 5.6 büyüklüğündeki depremlerden tarihi Akdamar Kilisesi’de etkilendi.

17.11.2011Gündem
POLİS ŞAŞKINA DÖNDÜ

POLİS ŞAŞKINA DÖNDÜ

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan bir operasyonda, kendilerine depremzede süsü vererek başka illere 18 bin paket kaçak sigara götüren 2 kişiyi gözaltına alındı.Depremin vurduğu Van'da sigara kaçakçılarının başvurduğu yöntem polisi bile şaşkına çevirdi. Yurt dışından kaçak yollarla getirilen sigaraları, batı illerine götürmek isteyen sigara kaçakçıları, kendilerine depremzede süsü vermek istedi. Van Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, aldıkları bir ihbarı değerlendirerek ve içerisinde 5 kişinin bulunduğu 27 PL 403 plakalı kamyoneti Van-Gevaş yol ayırımnda durdurdu. Kendilerine depremzede süsü veren ve evleri hasar gördüğü için başka ille göç ediyormuş gibi yapan kaçakçıların bulunduğu kamyonette arama yapıldı. Yapılan aramada ev eşyaları arasında 18 bin paket kaçak sigara ele geçirildiGülay ÖZEK / DHA

23.11.2011Haber

Yazar Sonuçları

Güler Sabancı’nın elindeki kitapçık ne?

FAZLA merakta bırakmadan hemen kitapçığın ne olduğunu söylüyorum.

“Flört Şiddetine Hayır...”

16.10.2010

Artık her yerde kayak var

BUGÜN açılış törenine katılacağımız Erzurum 25. Üniversiteler Kış Oyunları’nı (Universiade) Türkiye açısından çok önemsemek gerekiyor.

26.01.2011