EKSTRA
MENÜ

Gerekçeli Karar

Gerekçeli Karar haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gerekçeli Karar hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.433 Gerekçeli Karar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gerekçeli Karar Haberleri

Gerekçeli karar Mecliste

Gerekçeli karar Meclis'te

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun ‘devlet sırrı’ niteliğindeki görüntüleri açıklamaktan 5 yıl 10 aylık hapis cezasını onayan Yargıtay, gerekçeli kararını TBMM’ye gönderdi. Karara iki üye karşı oy kullandı. 57 sayfalık karar metninin 27 sayfası muhalefet şerhinden oluşuyor.

25.09.2018Gündem
Hukukçular: Onama kararı anayasa ihlalidir

Hukukçular: Onama kararı anayasa ihlalidir

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin Enis Berberoğlu’nun ‘cezasını onayarak, infazını milletvekilliği sona erinceye kadar durdurması’ kararı tartışma yarattı. Berberoğlu’nun avukatı Yiğit Acar, Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini söylerken, avukat Turgut Kazan da “Bu karar Anayasa ihlalidir” dedi.

21.09.2018Gündem
Can Gürkan’ın cezası gerekçeli karar ile arttı

Can Gürkan’ın cezası gerekçeli karar ile arttı

İzmir Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin öldüğü faciayla ilgili 5’i tutuklu, 51 sanıklı davada cezaların ayrıntılarını içeren gerekçeli kararın açıklanmasından sonra ilginç bir durum ortaya çıktı

9.09.2018Ekonomi
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan işverenlere çağrı: 300 lirayı çok görmeyin

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’dan işverenlere çağrı: 300 lirayı çok görmeyin

Türkiye’de her gün 5 işçinin iş kazasında yaşamını yitirdiğini vurgulayan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, baret, gözlük, maske gibi koruyucu malzemelerin fiyatının 300 TL olduğunu işverenlerin bundan imtina etmemesi gerektiğini vurguladı.

29.08.2018Ekonomi
Flaş... Gerekçeli karar açıklandı

Flaş... Gerekçeli karar açıklandı

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği faciayla ilgili 5’i tutuklu, 51 sanıklı davada cezaları içeren kısa kararını daha önce açıklayan mahkeme, gerekçeli kararını da hazırladı. 5 bin 820 sayfadan oluşan kararda "Şirketin yönetim kurulu Başkanı Can Gürkan’ın, ocaktaki yangınlardan ve yapısal eksikliklerinden en baştan itibaren haberdar olduğu hususu mahkememiz tarafından kabul edilmiştir. İddianameye konu olayın en önemli ve temel nedenleri, yönetim anlayış ve uygulamalarından kaynaklanan yapısal nitelikte nedenlerdir" denildi.

29.08.2018Gündem
Zuhal Olcay, Cumhurbaşkanına hakaretten ceza almıştı... İşte o kararın gerekçesi

Zuhal Olcay, Cumhurbaşkanına hakaretten ceza almıştı... İşte o kararın gerekçesi

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, sanatçı Zuhal Olcay'ın bir mekanda şarkı söylediği sırada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldığı davaya ilişkin gerekçeli kararını yazdı.

27.07.2018Gündem
Araya girdiği için hedef haline gelmiş

Araya girdiği için hedef haline gelmiş

Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi, Eşi Esma Karanfil'i yaralayıp kayınpederi Yeni Akit gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kadir Demirel'i öldüren Cemil Karanfil'e verilen 37.5 yıllık hapis cezasıyla ilgili gerekçeli kararını açıkladı. Gerekçeli karara göre cinayet tasarlanmış olarak bulunmadı ancak haksız tahrik indirimi de uygulanmadı. Kararda "Kadir Demirel’in sarf ettiği sözler nedeniyle 4 kez bıçaklanarak öldürülmesinin kabul edilebilir değil. Esma Karanfil araya girdiği için hedef haline geldi" denildi.

25.07.2018Gündem
Mahkemeden, Terimin sözleşmesi gerekçesiz feshedildi kararı

Mahkemeden, "Terim'in sözleşmesi gerekçesiz feshedildi" kararı

TFF'nin, Türkiye Futbol Direktörü olduğu dönemde, sözleşmesinin süresinden önce feshedildiği gerekçesiyle Fatih Terim'e 9 milyon 324 bin lira erken fesih bedeli ödemesine yönelik kararın gerekçesi açıklandı.

6.07.2018Gündem
Gerekçeli karar: 28 Şubat küresel darbe

Gerekçeli karar: 28 Şubat küresel darbe

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi 28 Şubat davasında gerekçeli kararını açıkladı. “28 Şubat darbesi, sadece Türkiye’deki Müslümanları değil, dünyadaki bütün Müslümanları kapsayan, ‘küresel’ bir darbedir” denilen kararda Muammer Aksoy, Çetin Emeç, Turan Dursun, Bahriye Üçok cinayetlerinin de 28 Şubat darbe planının bir parçası olduğu savunuldu.

3.07.2018Gündem
Son dakika: 28 Şubat davasında gerekçeli karar açıklandı

Son dakika: 28 Şubat davasında gerekçeli karar açıklandı

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanıklı davada, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı ve Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 21 sanığın müebbet hapse çarptırılması, 68'inin beraatı, 14 sanık hakkındaki davanın ise düşürülmesine ilişkin gerekçeli karar açıklandı.

3.07.2018Gündem
Müebbet hapis almıştı... Gerekçeli karar belli oldu

Müebbet hapis almıştı... Gerekçeli karar belli oldu

"Melekler ile Yaşamak" adlı kitabın yazarı ve yaşam koçu Beki İkala Erikli’yi (47) öldürdüğü gerekçesiyle Sinem Koç’u (31) Tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, gerekçeli kararını açıkladı. Sanık Sinem Koç’un, Beki İkala Erikli’yi öldürmeye karar verdikten sonra eylemi gerçekleştirmiş olması dolayısıyla öldürme eylemini tasarlayarak gerçekleştirdiği hususunda tam bir vicdani kanıya varıldığı belirtildi. Kararda, sanığın, maktul Beki İkala Erikli’yi öldürmesine ilişkin basın huzurunda açıklama yaptığı ve gerçekleştirdiği eylemden dolayı herhangi bir pişmanlık göstermediği vurgulandı.

3.07.2018Gündem
Ceylanpınarda gerekçeli karar açıklandı

Ceylanpınar'da gerekçeli karar açıklandı

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde iki polisin evlerinde şehit edilmesine ilişkin davada yargılanan 4'ü tutuklu 9 sanığın beraatine ilişkin davanın gerekçeli kararı verildi.

19.06.2018Gündem
Kırık kol için girdikleri hastanede cansız bedeniyle çıktılar... 9 yıl sonra karar

Kırık kol için girdikleri hastanede cansız bedeniyle çıktılar... 9 yıl sonra karar

SAMSUN'da 2009 yılında, kırılan kolunun tedavisi için götürüldüğü özel hastanede, ameliyat sonrası yaşamını yitiren 5 yaşındaki Yiğit Yakup Sarı'nın ailesinin başlattığı hukuk mücadelesi sonuçlandı. Birbiriyle çelişkili adli tıp raporlarının damga vurduğu mahkeme sürecinde anestezi uzmanı F.B. beraat etti. Ömer ile Senem Sarı çiftinin özel hastane ve ameliyata giren anestezi uzmanı F.B. hakkında Samsun 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'ne açtıkları davada ise aileye 110 bin TL manevi, 100 bin 689 TL de manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

5.06.2018Gündem
İşte İsmail Küçükkayaya verilen hapis cezasının gerekçesi

İşte İsmail Küçükkaya'ya verilen hapis cezasının gerekçesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın eşinin By-lock kullanıcısı olduğun ilişkin iddialarda bulunan gazeteci İsmail Küçükkaya ve avukat Fidel Okan hakkında “Kamu görevlisine alenen hakaret” suçundan verilen 11’er ay 20’şer günlük hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı.

24.05.2018Gündem
Mahkeme neredeyse tecavüz mağduru kadını suçlayacak: Aşırı alkollü hatırlamıyor

Mahkeme neredeyse tecavüz mağduru kadını suçlayacak: Aşırı alkollü hatırlamıyor

Eskişehir’de E.A. adlı genç kadına sokak ortasında tecavüzden yargılandığı davada beraat eden sanıkla ilgili gerekçeli karar açıklandı. E.A.’nın pantolonunda sanık T.D.’ye ait DNA örneği çıkmasına, tacizin kamera görüntülerine ve sanığın arkadaşının ifadelerine rağmen kadının vajinasında üçüncü bir kişinin sperminin bulunması, beraatin gerekçesi kabul edildi. Kararda, “Çok aşırı alkollü olan, ne yaptığını dahi hatırlamayan mağdura sanık ve tanık dışında üçüncü bir şahsın tecavüz ettiği” belirtildi.

6.05.2018Gündem
Özge’nin babası isyan etti: Resmen cinayet

Özge’nin babası isyan etti: Resmen cinayet

Kadıköy’de hafriyat kamyonuyla üniversite öğrencisi Özge Kandemir’in ölümüne neden olan şoföre 3 yıl 4 ay hapis cezası verilmesi Kandemir ailesinin tepkisine neden oldu. Baba Oktay Kandemir, “Benim kızım kaldırımda yürürken kamyon gelip eziyor. Bu resmen cinayettir” dedi.

3.05.2018Gündem
Mahkeme kararı: 9 yaşındaki çocuk istismarı kurgulayamaz

Mahkeme kararı: 9 yaşındaki çocuk istismarı kurgulayamaz

Adıyaman Besni’de Özel Safyün Halil ve Selvi Gölbaşı Erkek Öğrenci Yurdu’nda 9 yaşındaki Ş. ve 10 yaşındaki E. adlı 2 erkek kuzeni istismar ettiği öne sürülen Müdür F.T.’ye çocuğun cinsel istismarı suçundan 30 yıl hapis cezası verilmişti.

23.04.2018Gündem
28 Şubata 21 müebbet

28 Şubat'a 21 müebbet

Beş yıldır devam eden 28 Şubat davasında karar çıktı. Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz’ün de bulunduğu 21 sanık ‘darbeye teşebbüs’ suçundan önce ağırlaştırılmış müebbet, ardından takdir indirimiyle müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bu sanıklar için yaş ve sağlık durumları gerekçesiyle adli kontrol uygulanmasına karar verildi. Mahkeme, 68 sanığın ise beraatına hükmetti.

13.04.2018Gündem
Trabzonsporda büyük şok Mehmet Ekici...

Trabzonspor'da büyük şok! Mehmet Ekici...

Trabzonspor'dan geçen sezonun sonunda Fenerbahçe'ye transfer olan Mehmet Ekici'nin bordo mavili takım aleyhine açtığı dava kabul edildi.

8.04.2018Futbol
20 aydır tutuklu olan gazeteci Şahin Alpaya ev hapsiyle tahliye

20 aydır tutuklu olan gazeteci Şahin Alpay'a ev hapsiyle tahliye

AYM Genel Kurulu, FETÖ davasında tutuklu Zaman gazetesinin eski yazarlarından Şahin Alpay hakkında ikinci kez hak ihlali kararı verdi ve bir ilke imza atarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Alpay’ı tahliye etmesini istedi. Saatler sonra 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Alpay’a ‘ev hapsiyle’ tahliye kararı verdi. Şahin Alpay, gece saatlerinde Silivri Ceza İnfaz Kurumu’ndan tahliye edildi. Alpay’ı cezaevi çıkışında eşi, çocukları ve torunu karşıladı. Alpay, ''Aileme kavuştuğum için fevkalade mutluyum ama özgürlüğüme kavuştuğumu söyleyemem. 20 ay çok zor geçti'' dedi.

16.03.2018Gündem
Tecavüz sanığı polis, genç kadının telefonunda çok erkek ismi var diye beraat ettirildi

Tecavüz sanığı polis, genç kadının telefonunda 'çok erkek ismi var' diye beraat ettirildi

MARDİN’de, sosyal medya üzerinden tanıştığı M.B. adlı kadına (21) tecavüz ettiği iddiasıyla 12 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan özel harekat polisi B.K.’nin (24) beraatine ilişkin gerekçeli karar açıklandı. M.B.’nin telefonunda çok sayıda erkeğe ait numara bulunması, aynı zamanda telefon hafızasında başka erkeklerle uygunsuz görüntülerin yer alması beraat gerekçeleri arasında gösterildi.

7.03.2018Gündem
Gerekçeli karar yazıldı: FETÖye seyirci kaldılar

Gerekçeli karar yazıldı: FETÖ'ye seyirci kaldılar

FETÖ’nün ‘mülkiye yapılanması’na ilişkin eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da aralarında bulunduğu 8 sanığı çeşitli hapis cezalarına çarptıran İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi gerekçeli kararında, ‘paralel devlet oluşturmaya yönelik yapıyı bilmelerine karşın harekete geçmeyerek örgüte yardımda bulunduklarını’ belirtti. Gerekçeli kararda, 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan Mutlu için şu değerlendirme yapıldı:

3.03.2018Gündem
25 şehitten sonra eğitim şartı gelmiş

25 şehitten sonra eğitim şartı gelmiş

Afyonkarahisar’da altı yıl önce 25 askerin şehit olduğu mühimmat deposu patlamasına ilişkin gerekçeli kararda, facianın hatalar ve ihmaller zincirinden kaynaklandığı belirtildi. 25 şehitten sonra eğitim yönergesine “Erler eğitimleri tamamlanmadan depolama çalışmasında görevlendirilemez” maddesi eklenmiş.

17.02.2018Gündem
İşte adaletin karnesi

İşte adaletin karnesi

Anayasa Mahkemesi (AYM) bireysel başvurulara ilişkin istatistiklerini yayımladı. İhlal kararı verilen dosyaların yüzde 78’ini ‘adil yargılanma hakkı ihlali’ kararları oluşturdu. Veriler özetle şöyle:

13.02.2018Gündem
Atalay Filiz hakkındaki gerekçeli karar: 8’i öldürücü nitelikte 32 kez bıçaklamış

Atalay Filiz hakkındaki gerekçeli karar: 8’i öldürücü nitelikte 32 kez bıçaklamış

İstanbul Tuzla'da tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı’yı öldürdüğü gerekçesi ile ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Atalay Filiz’e ilişkin gerekçeli karar yazıldı. Kararda, Ankara’da işlediği cinayetler nedeni ile İstanbul’a kaçan Atalay Filiz’in, gerçek kimliğini öğrendiğinden kuşkulandığı Fatma Kayıkçı’yı tasarlayarak öldürdüğü, Kayıkçı’nın vücudunda 32 bıçak darbesinin tespit edildiği, bu darbelerden 8’inin de öldürücü nitelikte olduğu belirtildi.

9.02.2018Gündem
Seren Serengil hapse girdi mi Seren Serengil olayından son gelişmeler

Seren Serengil hapse girdi mi? Seren Serengil olayından son gelişmeler

Seren Serengil hapse girdi mi sorusu, dün öğle saatlerinde ceza evine teslim olmak üzere yola çıkan ünlü ismin akıbetini merak ettirdi. Hakkında çıkarılan ancak henüz hükmün gerçekleştirileceği tarihin belirlenmediği zorlama hapis cezası, magazin gündemini takip edenlerin araştırdığı konu oldu. Peki, Seren Serengil olayında son durum neler oldu? İşte, merak edilen konu hakkında bazı bilgiler

30.01.2018Magazin
Seren Serengil cezaevine girecek mi Gülben Ergenin avukatından açıklama

Seren Serengil cezaevine girecek mi? Gülben Ergen'in avukatından açıklama

Cezaevine gireceği konuşulan Seren Serengil ile ilgili sürpriz bir gelişme yaşandı. Gülben Ergen’le ilgili savcılığın yasak kararına rağmen konuşmaya devam eden Seren Serengil’in dün Bakırköy Kadın Cezaevine teslim olması bekleniyordu ancak cezanın ertelendiği ortaya çıktı. Kararı Seren Serengil’in avukatı sosyal medyadan duyurdu. Öte yandan Gülben Ergen'in avukatından da açıklama geldi.

29.01.2018Magazin

Yazar Sonuçları

İş davası beş yıl sürerse

‘Yargıda Hedef Süre’ uygulaması 3 Eylül’de başlarken, yıllar alan yargılamalar Türk yargısının en önemli yapısal sorunu olmaya devam ediyor.

23.09.2018

Piyasaların OVP beklentisi ve Brunson olayındaki gelişme

GEÇEN haftayı Merkez Bankası’nın 6.25 baz puanlık faiz artışıyla kapattık.

17.09.2018

Hangi yazara, hangi dönemde, hangi ceza

DÜN 12 Eylül darbesinden sonra yargılanan Cumhuriyet gazetesi yazarı Ali Sirmen’i aradım ve sordum:

20.02.2018