EKSTRA
MENÜ

Gerekçeli Karar

Gerekçeli Karar haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gerekçeli Karar hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 3.433 Gerekçeli Karar haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gerekçeli Karar Haberleri

Ne olacak bu Fenerbahçenin hali

Ne olacak bu Fenerbahçe'nin hali?

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, FB’nin 2 yıl Avrupa’dan men edildiği CASS kararını ilk kez yorumladı.

29.08.2013Futbol
Porsche’m eskidi davası

Porsche’m eskidi davası

Uyuşturucu operasyonunda Metin Y.’nin cipine el konuldu. 4 yıl süren davadan Metin Y. beraat edince cip de iade edildi. Cipin ruhsat sahibi Yunus K. “Cipin değeri düştü” diyerek Hazine’ye 100 bin TL’lik dava açtı.

23.08.2013Gündem
Ergenekon davasında İlker Başbuğa ağırlaştırılmış müebbet hapis

Ergenekon davasında İlker Başbuğ'a ağırlaştırılmış müebbet hapis

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, darbeye teşebbüsten müebbet hapis cezası aldı. Başbuğ, karar okunduktan sonra tepki göstererek salonu terketti. Başbuğ, kendi internet sitesinde de 'Son sözü millet söyleyecektir. Unutulmasın ki ilahi adalet vardır' yorumunda bulundu. Başbakan Erdoğan ise tam bir yıl önce İlker Başbuğ'un tutuksuz yargılanması gerektiğine dikkat çekmişti.

5.08.2013Gündem
Türkiye’yi sarsan davanın bilançosu

Türkiye’yi sarsan davanın bilançosu

Bir telefon ihbarıyla Ümraniye’deki gecekonduda ele geçirilen el bombalarıyla başlayan Ergenekon davasında sona gelindi.

3.08.2013Gündem
Vali Mutlu: Ergenekon davasına izleyici alınmayacak

Vali Mutlu: Ergenekon davasına izleyici alınmayacak

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Pazartesi günkü Ergenekon davasıyla ilgili önlemleri açıkladı. Vali Mutlu, duruşma salonuna sanık yakınları da dahil hiç kimsenin alınmayacağını ve Silivri'de toplanmaların kanunsuz sayılacağını söyledi. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun açıklamalarının ardından İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal kararın 'hukuki ve kanuni olmadığını' savundu.

2.08.2013Gündem
YÖK talimatı ile öğretim üyeleri hastanelere dönüyor

YÖK talimatı ile öğretim üyeleri hastanelere dönüyor

Yükseköğretim Kurulu, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilen tam gün yasasına yönelik ücretsiz izne ayrılan öğretim üyelerinin geri döndürülmesi için üniversitelere talimat verdi.

1.08.2013Eğitim
Mahkemeden çok sert askerlik eleştirisi

Mahkemeden çok sert askerlik eleştirisi

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi ‘sahte çürük raporu’ davasında 580 sayfalık gerekçeli karar hazırladı.

31.07.2013Gündem
10 yıl iptali için acil gerekçe talimatı

10 yıl iptali için acil gerekçe talimatı

Anayasa Mahkemesi (AYM), terör ve örgütlü suçlarda tutukluluk süresini 10 yıla uzatan yasa hükmünü anayasaya aykırı bulan kararını mahkemelerin çeşitli gerekçelerle hayata geçirmemesi üzerine acil ve sürpriz adım atma kararı aldı.

15.07.2013Gündem
Mimarlar Odasından gerekçeli karar açıklaması

Mimarlar Odası'ndan 'gerekçeli karar' açıklaması

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin, Taksim Yayalaştırma Projesi'nin iptaliyle ilgili gerekçeli kararını Taksim'de bir basın açıklamasıyla değerlendirdi. İşte o iptal kararının satırbaşları.

4.07.2013Gündem
MİMARLAR ODASINDAN GEREKÇELİ KARAR AÇIKLAMASI

MİMARLAR ODASI'NDAN "GEREKÇELİ KARAR" AÇIKLAMASI

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İstanbul 1. İdare Mahkemesi'nin, Taksim Yayalaştırma Projesi'nin iptaliyle ilgili gerekçeli kararını Taksim'de bir basın açıklamasıyla değerlendirdi. İşte o iptal kararının satırbaşları.

UEFAdan Beşiktaşa ve Fenerbahçeye Avrupadan men

UEFA'dan Beşiktaş'a ve Fenerbahçe'ye Avrupa'dan men

Türk futbolu, 3 Temmuz'dan sonraki en büyük depremle sarsıldı. Beşiktaş ve Fenerbahçe kulüplerini Disiplin Kurulu'na sevk eden Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) kulüplerimizi Avrupa kupalarından men etti.

25.06.2013Futbol
Emenike için gerekçeli karar açıklandı

Emenike için gerekçeli karar açıklandı

Emmanuel Emenike ile ilgili beraat kararının gerekçesi hazırlayan mahkeme ilginç tespitlere yer verdi. Gerekçeli karardan; “Şekip Mosturoğlu’nun Sami Dinç aracılığıyla menajeri Erdem Konyar’a transfer vaadiyle şike teklifi yapıldığı sabittir." "Sanığın da bundan dolayı müsabakada yer almadığı yönünde şüpheler bulunmakta ise de, bu hususta mahkememizde kesin kanaat oluşturabilecek bir delil elde edilememiştir." Gerekçeli kararda Avukat Sami Dinç’in, Emenike’nin menajeri Erdem Konyar’dan “Futbolcunun Fenerbahçe maçında oynamaması ya da oynadığı takdirde ‘bom b.k’ oynaması için ikna etmesini istediği" ifade edildi.

13.05.2013Futbol
Sandalyesine oturduğu için kavga çıkmış

Sandalyesine oturduğu için kavga çıkmış

2010 yılında Etiler’deki Şamdan Bar’da Efe Önbilgin’e kafa atarak burnunun kırılmasına sebep olduğu için 11 ay 20 gün hapis cezası alan Armağan Özgörkey hakkındaki gerekçeli karar hazırlandı.

17.04.2013Gündem
Yargıtay uyardı: Kes-kopyala yöntemini bırakın

Yargıtay uyardı: Kes-kopyala yöntemini bırakın

Ergenekon ve Balyoz davalarında sık sık iddianameler ve dayanağı deliller eleştirilirken, kritik davaların temyiz süreçleri öncesinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yargıya çok önemli uyarılar geldi. Başsavcılık rapor hazırlayarak, “Temyize gelen dosyalarda usul hataları var, bozma nedeni dikkat edin. Kes-kopyala yöntemini bırakın. Yetersiz bir satır gerekçeyle hüküm kurmayın. Fotokopi belgeler üzerinden karar vermeyin. Dosyalar karmaşık, standartlara uyun. gereksiz evrakları koymayın” uyarısı yaptı.

26.03.2013Gündem
HSYK: 59 subayın Balyoz şikâyeti işlemde

HSYK: 59 subayın Balyoz şikâyeti işlemde

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Balyoz mahkûmu 21 general ve amiralin aralarında bulunduğu muvazzaf 59 subayın, Balyoz davasına bakan mahkeme heyeti ve savcı hakkındaki “resmi evrakta sahtecilik ve memuriyet görevini kötüye kullanma” iddiasıyla yaptığı şikayeti işleme koydu.

19.03.2013Gündem
Balyoz heyeti sahteci

Balyoz heyeti sahteci

HADIMKÖY Askeri Cezaevi’nde tutuklu Balyoz mahkûmu 21 general ve amiralin aralarında bulunduğu muvazzaf 59 subay, mahkeme heyeti ve savcı hakkında HSYK’ya toplu şikayette bulundu.

18.03.2013Gündem
Devleti yok saydı, krallar gibi yaşadı

Devleti yok saydı, krallar gibi yaşadı

İstanbul 12’nci Ağır Ceza Mahkemesi, Erol Evcil’e verdiği 15 yıl hapis ve 1 milyon 250 bin lira para cezasının gerekçeli kararını 1828 sayfada açıkladı. Kararda, bir devlet büyüğü edasıyla korunan Evcil’in krallık benzeri bir hayat sürdüğü öne sürüldü.

8.03.2013Ekonomi
Savunması kendi tanığına uymadı

Savunması kendi tanığına uymadı

Bingöl’de 2011 yılında polis aracına yapılan silahlı saldırı olayına katıldığı gerekçesiyle ömür boyu ve 26 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılan 21 yaşındaki Gülsüm Koç ile ilgili gerekçeli karar açıklandı.

7.03.2013Gündem
Mısır Çarşısında gerekçeli karar açıklandı

Mısır Çarşısı'nda gerekçeli karar açıklandı

Mısır Çarşısı’nda 9 Temmuz 1998’de meydana gelen, 7 kişinin ölümü 127 kişinin de yaralanması ile sonuçlanan patlamaya ilişkin 14 yıldır eden davada mahkeme, daha önce iki kez beraat eden Sosyolog Pınar Selek’i neden ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdığının gerekçesini açıkladı. İstanbul 12’inci Ağır Ceza Mahkemesi, 407 sayfalık gerekçeli kararında Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamanın gaz birikimi sonucu değil, bir bombanın patlaması sonucu olduğunu belirtti. Selek’in beraat etmesi gerektiği yönünde görüş bildiren mahkeme başkanı Vedat Yılmaz Abdurahmanoğlu ise, “Patlamanın bombadan mı yoksa başka bir sebepten mi kaynaklandığı tespit edilemedi” dedi.

6.03.2013Gündem
Çok konuşuyorlar

Çok konuşuyorlar

Başbakan Tayyip Erdoğan, İmralı tutanaklarının basına yansımasından bir gece önce, “BDP’liler maalesef ellerine verilen o notlarla ilgili hemen açıklamalar yaptılar.Bu kadar çok konuşmaya gerek yok” uyarısında bulundu. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise " Görüşme notları bizim tarafımızdan sızdırılmadı. Biz de kendi içimizde araştırma yapıyoruz" dedi.

28.02.2013Gündem
Adalet Bakanından 4. yargı paketi açıklaması

Adalet Bakanı'ndan 4. yargı paketi açıklaması

ADALET Bakanı Sadullah Ergin Türkiye’nin AİHM önündeki görünümünü düzeltecek 4. yargı paketinin en kısa sürede TBMM ye gönderileceğini açıkladı.

5.02.2013Gündem
Başbakan bizim çığlığımıza katıldı

'Başbakan bizim çığlığımıza katıldı'

'Balyoz Davası' sanıklarının yakınları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir TV’de katıldığı programda uzun tutuklulukları eleştirerek “TSK’nın terörle mücadelesine darbe vuruyor. Oralara gönderilecek subay kalmıyor.” açıklamalarını değerlendirdi. Tümgeneral Ahmet Gümüş'ün kızı Pelin Gümüş,"Etkileyeceğini düşünmüyorum. Çünkü bu hukuki bir dava değil, siyasi bir dava" dedi. Tümgeneral Ahmet Yavuz'un oğlu Selim Yavuz ise "Bizim çığlığımıza katılmış oldu Başbakan" dedi.

26.01.2013Gündem
E.Orgeneral Doğanın eşi Erdoğana hak verdi

E.Orgeneral Doğan'ın eşi Erdoğan'a hak verdi

'Balyoz Davası' sanıklarının yakınları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bir TV’de katıldığı programda uzun tutuklulukları eleştirerek “TSK’nın terörle mücadelesine darbe vuruyor. Oralara gönderilecek subay kalmıyor.” açıklamalarını değerlendirdi.

26.01.2013Gündem
O çıkacaksa burada ölmeyi tercih ederiz

O çıkacaksa burada ölmeyi tercih ederiz

Hasdal ve Hadımköy Askeri cezaevlerinde bulunan Balyoz davasında hapis cezası alan askerler, “Abdullah Öcalan çıkacaksa biz ölürüz” mesajı verdiler.

17.01.2013Gündem
Yargıtay çelişkiyi dikkate alır

Yargıtay çelişkiyi dikkate alır

Genelkurmay Başkanlığı’nın, Balyoz gerekçesine karşı açıklaması yeni bir hukuki tartışma yarattı.

9.01.2013Gündem
İddialar asılsız

İddialar asılsız

Dava konusu tüm delillerin asıllarının bulunduğu ve Genelkurmay Başkanlığı’nca mahkemeye gönderildiği şeklinde basında yer alan iddialar asılsızdır. Hiçbir şekilde mahkeme heyetine, ‘Genelkurmay, Balyoz darbe planı yapıldığına dair seminer kayıtları içeren bir CD, yazı veya benzeri herhangi bir belge göndermemiştir.

8.01.2013Gündem
Türk hukuk tarihinin en büyük muammalarından biri

"Türk hukuk tarihinin en büyük muammalarından biri"

Balyoz davasını en yakından izleyen isimlerden Hürriyet yazarı Sedat Ergin, gerekçeli karar sonrasında başlayan tartışmaları ve Genelkurmay açıklamasını değerlendirdi. İşte Ergin'in yazısı:

8.01.2013Gündem
Ameliyattan yapamamış

Ameliyattan yapamamış

Balyoz Davası’nda ‘hükümeti ortadan kaldırmaya eksik teşebbüs’ gerekçesiyle yargılanan aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan ve MHP milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ın da bulunduğu 367 kişi hakkındaki gerekçeli karar tamamlandı.

7.01.2013Gündem
Değerlendirme çaresizlikle kaleme alınmış

'Değerlendirme çaresizlikle kaleme alınmış'

Balyoz Davası'nın bir numaralı sanığı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, mahkemenin gerekçeli kararını eleştirdi.

7.01.2013Gündem
Balyoz’da 10 sanık Anayasa Mahkemesi’nde

Balyoz’da 10 sanık Anayasa Mahkemesi’nde

Balyoz davasında tutuklanan Kurmay Albaylar Ali Rıza Sözen, Ali Demir, Hüseyin Özçoban, Erdinç Atik, Yusuf Kelleli, Hakan Sargın, Hüseyin Topuz, Kahraman Dikmen, Nail İlbey ve Gökhan Murat Üstündağ, davada Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanan ilk sanıklar oldu.

5.12.2012Gündem
Ve ceza evindeler.

Ve ceza evindeler.

Dikili'de belediye başkanı Osman Özgüven ile birlikte yargılanan ve aldıkları 4'er yıl 2 aylık hapis cezaları Yargıtay tarafından onanan dört belediye çalışanı cezaevine girdi.

4.12.2012Ege
Son ütücü

Son ütücü!

Başkalarının kimlik bilgileriyle bankaları dolandıran, hapisten firar eden Tayfun Demir, ütücü Sakaryalı Tayfun Demir’in başını yaktı. Adaşının kimlik bilgilerini tekrar yakalandığında mahkemeye veren Demir, kendi yerine onun hapis cezası almasına neden oldu.

20.11.2012Ekonomi
Özgüvene hapis yolu

Özgüven'e hapis yolu

CHP’li İzmir Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e, iki ayrı davada verilen 8 yıl 4 aylık hapis cezasının Yargıtayca onandığı bildirildi.

15.11.2012Ege
Suyu bedava dağıtan başkana hapis

Suyu bedava dağıtan başkana hapis

Suyu 10 metreküpe kadar ücretsiz yaptığı için yargılanan ve beraat eden CHP’li İzmir Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e, iki ayrı davada “ihaleye fesat karıştırma” suçundan verilen 8 yıl 4 aylık cezasının Yargıtayca onandığı bildirildi.

15.11.2012Gündem
Askeri casuslukta gerekçeli karar: Örgüt kuran yönetici bağı yok

Askeri casuslukta gerekçeli karar: Örgüt kuran yönetici bağı yok

ASKERİ casusluk, şantaj ve fuhuştan yargılanan 56 kişiyle ilgili kararın gerekçesi açıklandı. Kararda 56 kişi hakkında “casusluk” ve “fuhuş” iddialarına ilişkin kamu davası açıldığı ancak yeterli delil elde edilemediği belirtildi.

23.10.2012Gündem
İşte 39 yılın gerekçesi

İşte 39 yılın gerekçesi

Şemdinli Davası’nda sanık astsubaylar Ali Kaya, Özcan İldeniz ve PKK itirafçısı Veysel Ateş’e verilen 39 yıllık mahkumiyetleri onayan gerekçeli kararı dün sanık avukatlarına tebliğ edildi.

18.10.2012Gündem
Eylem talimatı verdi

Eylem talimatı verdi

PKK üyesi olduğu gerekçesiyle 8 yıl 9 ay hapse çarptırılan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel hakkındaki gerekçeli karar hazırlandı.

11.10.2012Gündem

Yazar Sonuçları

Dışarıda doğru söyler, içeride şaşar

ALMANYA’da bir Türk, havaalanı polisi tarafından copla dövülerek hastanelik edildi.

13.08.2013

İlker Başbuğ neden mahkûm oldu?

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ başlangıçta ‘internet andıcı’ adı verilen belge nedeniyle suçlanıyordu.

10.08.2013

‘Kürt baharı’nda yeni sözlük

“KÜRT baharı” sözü ünlü bir Kürt’e ait. Herkes “Arap Baharı” derken, bizim kapımızı da “Kürt baharı” çalıyor.

24.04.2013

Fazıl Say dosyası ne kadar özenli?

İSTANBUL Cumhuriyet Savcısı Erhan Gülcan’ın dini değerleri aşağıladığı gerekçesiyle Fazıl Say hakkında hazırladığı iddianameyi okurken gözüme çarpan noktalardan biri metnin Türkçesi oldu.

23.04.2013

BALYOZ GEREKÇELİ KARAR (4) İhtimale dayanan gerekçeli karar olur mu?

BALYOZ davasıyla ilgili gerekçeli kararı okurken, sıkça ihtimallerden söz edilmesi dikkatimi çekti. Mahkeme heyeti, dijital delillerle ilgili savunmanın yönelttiği itirazları geçersiz kılmaya çalışırken birçok durumda varsayımlar üzerinden sonuca gitmeye çalışıyor.

22.01.2013

BALYOZ GEREKÇELİ KARAR (III) Beraat ile mahkûmiyetin sınırı nereden geçiyor?

BALYOZ davasının gerekçeli kararını değerlendirirken “görevlendirme belgeleri”nde adları geçtiği için darbe girişiminde yer almakla suçlanan, ancak mahkeme heyetinin haklarında farklı kanaatlere vardığı iki sanığın durumunu karşılaştırmak istiyoruz.

21.01.2013

BALYOZ GEREKÇELİ KARAR (2) Şüpheden sanık yararlanır ilkesi boşlukta kaldı

BALYOZ davasının gerekçeli kararında en çok yanıtı beklenen sorulardan biri, 2003 tarihli dijital belgelerin içinden bu tarihten sonraki bazı olaylara rastlanması gibi çelişkilerin mahkeme heyeti tarafından nasıl izah edileceğiydi.

17.01.2013

Balyoz kararı

BALYOZ davasına ilişkin gerekçeli karar hakkında bir hukukçunun sakınması gereken hata, kararı tümüyle yanlış veya tümüyle doğru saymaktır.

9.01.2013

Balyoz sanıkları tünelin ucunda

ASIL skandal Genelkurmay’ın Balyoz kararının gerekçesine gönderdiği yalanlama değil.

9.01.2013

Hukukla ilgili iki konu

KAMU yararı ne demek? İstanbul’da Maslak ve Ayazağa semtlerinin Şişli’den alınıp Sarıyer’e bağlanmasında kamu yararı var mı, yok mu?

3.01.2013

Adil olmak

BALYOZ ve Ergenekon gibi davalarda da adi suç davalarında da bakış açımız öncelikle hukuki olmalı...

21.10.2012