EKSTRA
MENÜ

Genelkurmay Başkanlığı

Genelkurmay Başkanlığı ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Genelkurmay Başkanlığı haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 15.627 Genelkurmay Başkanlığı haberi bulunmuştur.

Genelkurmay Başkanlığı Haberleri

YAŞ erkene çekilebilir, komuta kademesi aynı kalabilir

YAŞ erkene çekilebilir, komuta kademesi aynı kalabilir

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde terfi, temdit ve emekliliğin görüşülüp Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra alınacak kararların kesinleşeceği yaz dönemi Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) çalışmaları başladı.

17.07.2020Gündem
Son dakika haberi: TSK Kanunu Mecliste kabul edildi

Son dakika haberi: TSK Kanunu Meclis'te kabul edildi

Son dakika haberine göre ;TBMM Genel Kurulu’nda, Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu’nda değişiklik öngören teklif görüşülerek kabul edildi. Kabul edilen teklif kapsamında, astsubay kıdemli başçavuş rütbesindeki personelin 55 olan rütbe yaş haddi 60 yaşına kadar uzatılabilecek.

16.07.2020Gündem
Kim Jong-un kız kardeşine soruşturma

Kim Jong-un kız kardeşine soruşturma

Güney Kore'de Kim'in kız kardeşi ve Kuzey Kore Ordu Komutanı hakkında soruşturma başlatıldı. İkilinin suçlu bulunması durumunda herhangi bir yaptırım yolu bulunmuyor.

16.07.2020Dünya
Son dakika haberi: Bakan Soylu: Aldıkları nefesi bile takip ediyoruz

Son dakika haberi: Bakan Soylu: Aldıkları nefesi bile takip ediyoruz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin, “15 Temmuz 2016 yılından bugüne kadar FETÖ terör örgütüne dönük tam 99 bin 66 operasyon, 282 bin 790 gözaltı gerçekleştirildi. Aldıkları nefesi bile takip ediyoruz." dedi.

15.07.2020Gündem
Babası o gün bugündür konuşmuyor

Babası o gün bugündür konuşmuyor

Muzaffer Aydoğdu’nun babası Hayati Aydoğdu, geçirdiği kalp krizi nedeniyle hafızasının ve konuşma yeteneğinin büyük kısmını kaybetmişti. “Nasılsın” diye sorduklarında ancak zar zor bir “İyi” çıkıyordu ağzından. Oğlunu gasilhanede görünce “Ölmüş, şehit olmuş” dedi; o günden sonra da bir daha hiç konuşmadı.

15.07.2020Gündem
Kanlı gecenin 24.5 saat mesaisi

Kanlı gecenin 24.5 saat mesaisi

Onlar darbenin en yakın tanıklarından. 15 Temmuz akşamı başlayan hareketliliği ertesi gün öğle saatlerine kadar nefes bile almadan takip ettiler. Cumhurbaşkanlığı’nda, Genelkurmay Başkanlığı’nda, TBMM’de, MİT’te, TRT’de, Özel Harekât Daire Başkanlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nde çatışmaları, halkın tepkisini izlediler. Hürriyet Ankara Büro çalışanları o geceyi anlattı, izlenimlerini yazdı.

15.07.2020Gündem
Meclis darbeye karşı tek yumruk oldu

Meclis darbeye karşı tek yumruk oldu

Hain darbe girişiminin yaşandığı sıralarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeydim. Dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Genel Kurul’un açılması yönünde talimat verince süren saldırılara rağmen her partiden milletvekilleri milli iradenin savunulduğunu gösterdi.

15.07.2020Gündem
15 Temmuz gazisi: Bu ülkenin dışında bir hizmetçiliği kabul etmeyiz

15 Temmuz gazisi: Bu ülkenin dışında bir hizmetçiliği kabul etmeyiz

15 TEMMUZ darbe girişimi gecesinde Genelkurmay Başkanlığı önünde açılan ateş sonucu gazi olan tarih öğretmeni Muhammet Fatih Zengin, "Farklı düşünmek ayrıdır; ama birilerinin hizmetçisi olmak çok farklıdır. Hizmetçi olunacaksa, bu ülkenin bu milletin hizmetçisi olmanın dışında bir hizmetçiliği kabul etmememiz lazım" dedi.

14.07.2020Gündem
Son dakika... TSK ile ilgili o teklif TBMMde

Son dakika... TSK ile ilgili o teklif TBMM'de

TSK'da disiplin uygulamasında düzenleme yapılması ile harekat etkinliğinin artırılması amacıyla hazırlanan kanun teklifi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

2.07.2020Gündem
Son dakika haberler: Güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifi komisyonda kabul edildi

Son dakika haberler: Güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifi komisyonda kabul edildi

Kamu görevine atanacaklar hakkında yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması hükümlerinin yeniden düzenlenmesine ilişkin kanun teklifi İçişleri Komisyonunda kabul edildi.

25.06.2020Gündem
Kuzey Kore askeri eylem planları için kritik karar

Kuzey Kore askeri eylem planları için kritik karar

Kuzey Kore'nin, Güney Kore'ye yönelik "askeri eylem planlarını" askıya aldığı bildirildi.

24.06.2020Dünya
‘TBMM’yi hedef almam söz konusu olamaz’

‘TBMM’yi hedef almam söz konusu olamaz’

Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanması yasasının çıkış şekliyle ilgili açıklamaları nedeniyle suç duyurusunda bulunulan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ ifade verdi. Başbuğ, “TBMM’nin manevi şahsiyetini hedef alan bir konuşma veya davranışımız söz konusu olamaz” dedi.

13.06.2020Gündem
Son dakika haberler: Libya’da Hafter’e bir darbe daha

Son dakika haberler: Libya’da Hafter’e bir darbe daha

Libya'da Birleşmiş Milletler'in (BM) tanıdığı Libya Başbakanı Fayez el-Sarraj'ın başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) kritik noktalarda kontrolü sağlamasının ardından gayri meşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bir darbe de ülkedeki aşiretlerden geldi. Ülkenin güneyi Ubari'deki Tuareg kabileleri Şubat 2019'da Hafter'e bağlılığını ilan etmesinin ardından geçtiğimiz gün UMH safına katıldığını duyurdu.

10.06.2020Dünya
Bakan Akar Bu gerçekten büyük bir başarıdır diyerek açıkladı

Bakan Akar 'Bu gerçekten büyük bir başarıdır' diyerek açıkladı

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler sayesinde dünyada en az vaka görülen ordular arasında yer aldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Dünya genelinde bu musibetle karşılaşan ordular vaka sayısının azlığı bakımından incelendiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri en başarılı durumda. Şu ana kadar gelinen noktada rakamlara bakıldığında gerçekten övünülecek bir durum var. Bu gerçekten büyük bir başarıdır" dedi.

7.06.2020Gündem
28 Şubat’ın kritik ismiydi, Karadayı vefat etti

28 Şubat’ın kritik ismiydi, Karadayı vefat etti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 22’nci Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı (88) dün çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. 28 Şubat döneminde görev yapan Karadayı, 2013’te başlayan ve 2018’de karara bağlanan ‘postmodern darbe’ davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almıştı.

27.05.2020Gündem
Son dakika haberler... Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti

Son dakika haberler... Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı hayatını kaybetti.

26.05.2020Gündem
Libya stratejisinin mimarı Genelkurmay’a atandı

Libya stratejisinin mimarı Genelkurmay’a atandı

Ataması yapılan Tümamiral Cihat Yaycı’nın hazırladığı Libya Mutabakatı, Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi, İsrail ve Mısır’ın Türkiye’yi Doğu Akdeniz’de Antalya Körfezi’ne hapsetme planlarını ortadan kaldırmıştı.

17.05.2020Gündem
Tümamiral Cihat Yaycı Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı

Tümamiral Cihat Yaycı Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı'nın Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

16.05.2020Gündem
‘Londra niye operasyon yapsın’

‘Londra niye operasyon yapsın’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Karar TV’de katıldığı programda şu açıklamalarda bulundu:

8.05.2020Gündem
Pentagon nedir Pentagon nerede

Pentagon nedir? Pentagon nerede?

Pentagon, geçmiş yıllarda ABD Donanmasına ait pilotların görev sırasında karşılaştıklarında kayda aldıkları, tanımlanamayan uçan nesnelere (UFO) ilişkin görüntüleri resmen yayınladı. Gündemdeki haberler ardından en çok araştırılan konulardan biri de Pentagon oldu. Peki, Pentagon nedir? Pentagon nerede?

28.04.2020gundem
Sizi unutur muyuz be ya

Sizi unutur muyuz be ya

Türkiye, İtalya ve İspanya’dan sonra Balkanlar’a da yardım elini uzattı. Ata toprağı Balkanlar’ın yenilmez güreşçisi Deliormanlı Koca Yusuf’un adını taşıyan uçak bu kez efsane olduğu topraklara Sırbistan, Bosna-Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya yardım için başkentten havalandı.

9.04.2020Gündem
İranda 54 asker corona virüse yakalandı

İran'da 54 asker corona virüse yakalandı

İran'da 54 askere yeni tip koronavirüs (corona virüs) teşhisi konulduğu bildirildi.

7.04.2020Dünya
25inci Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Orgeneral Yaşar Büyükanıt kimdir ve nereli Yaşar Büyükanıtın biyografisi

25'inci Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Orgeneral Yaşar Büyükanıt kimdir ve nereli? Yaşar Büyükanıt'ın biyografisi

Orgeneral Yaşar Büyükanıt, 2008 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) emekli olmuştur. Emeklilik sürecine kadar onlarca görevde bulunan Yaşar Büyükanıt, 2000 yılında Orgeneral rütbesini almıştır. Kariyerinde Kuleli Askerî Lisesi Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı da bulunan Yaşar Büyükanıt, Genelkurmay Başkanlığı görevi öncesinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı da yapmıştır. Peki, Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt kimdir ve nerelidir? İşte, 25'inci Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın biyografisi

3.04.2020Gündem
Başkan Frederico Varandas, corona virüsü ile savaşmak için orduya katıldı

Başkan Frederico Varandas, corona virüsü ile savaşmak için orduya katıldı!

Sporting Lizbon Başkanı Frederico Varandas, corona virüsü ile mücadeleye yardımcı olmak adına Portekiz Ordusu'na katıldı.

26.03.2020Futbol
ABDde yeni tip koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 71e yükseldi

ABD'de yeni tip koronavirüs kaynaklı ölü sayısı 71'e yükseldi

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı vaka sayısı 4 bin 138'e, ölü sayısı ise 71'e yükseldi.

16.03.2020Dünya
Son dakika haberler: İran’da corona virüs alarmı uydu görüntülerine yansıdı Yeni kazılan toplu mezarlarda…

Son dakika haberler: İran’da corona virüs alarmı uydu görüntülerine yansıdı! Yeni kazılan toplu mezarlarda…

İran'da corona virüs salgınının merkez noktası olan Kum şehrinde corona virüs vakaları için kazılan toplu mezarların uydudan görüntülenmesi, İran'daki ölüm sayılarında artış konusunda endişe yarattı. Ayrıca İran'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 85 kişi artarak 514'e yükseldi. İran Genelkurmay Başkanlığı, corona virüs tedbirleri kapsamında satış yerleri, sokak ve caddeleri boşaltacaklarını açıkladı.

13.03.2020Dünya
TSK, korona virüse karşı teyakkuz halinde

TSK, korona virüse karşı teyakkuz halinde

MİLLİ Savunma Bakanlığı yetkilileri, hudut birliklerine yeterli sayıda koruyucu elbise, eldiven ve maske sağlandığını belirtirken, milli ve uluslararası tatbikatların da değerlendirme sürecinde olduğunu ve bazılarının ertelenmesinin gündemde olabileceğini açıkladı.

13.03.2020Gündem
Son dakika haberleri: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN TÜRKte gündemi değerlendirdi

Son dakika haberleri: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu CNN TÜRK'te gündemi değerlendirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında, gazeteciler Özlem Gürses, Abdulkadir Selvi ve Murat Çelik'in gündeme dair sorularını cevapladı.

4.03.2020Gündem
Son dakika haberi: Ankaradaki kritik İdlib müzakereleri sona erdi

Son dakika haberi: Ankara'daki kritik İdlib müzakereleri sona erdi

Ankara'da Türk ve Rus heyetler arasında düzenlenen görüşmede; İdlib'deki son durum, acil ateşkes çağrısı konuları ele alındı. Görüşmede insani durumun felaket halini almaması için kitlesel göçün engellenmesi vurgulandı.

27.02.2020Gündem

Yazar Sonuçları

Elmalı skandalına dair iki ayrı komplo teorisi

İDDİAYI en kısa şekilde şöyle özetleyebilirim:

30.07.2020

Kapısında Diyanet tabelasıyla beddua eden tarikat hangisi?

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıldönümü nedeniyle TRT’de bir programa katılan Marmara İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Köse’nin, “Bir FETÖ gitti, bin FETÖ geliyor” sözü Türkiye gündeminde çok önemli, gerekli ve gecikmiş bir tartışmayı yeniden açtı.

20.07.2020

Hesaplaşma (2)

Vesayet, kendi hükümranlığı paralelinde anayasalar yaptı. Bol denilen 61 ve daraltıldığı iddia edilen 82 anayasalarının her ikisinde de davul siyaset kurumunun boynuna asıldı, tokmak ise bürokrasinin eline verildi.

20.07.2020

Kılıçdaroğlu FETÖ’yü aklıyor

Demokrasi tarihimiz aynı zamanda darbeler tarihi.

16.07.2020

Yeniden diriliş: 15 Temmuz

‘Batı Batı’ diye yırtınıyoruz ama Batı’nın bizi görmek istediği yer Orta Asya’dır. Batı’ya rağmen biz batıdayız. Bundan dolayıdır ki Batı, bizi hiçbir zaman kendi içinde düşünmedi ve bundan böyle de düşünmeyecektir.

15.07.2020

15 Temmuz'un eksik halkası

İlk kez cemaat görünümlü bir yapı darbe yapmaya kalkıştı. İlk kez millet ölümü pahasına sokaklara çıkıp darbeye direndi. İlk kez bir cumhurbaşkanı darbeyi önledi. Ama bir halka eksik kaldı...

15.07.2020

Demokrasiyi sindirebilmek (2)

Bizi yıkan ‘nemelazımcılıktır’; yani bana dokunmayan yılan bin yaşasın anlayışı...

1.07.2020

Eskinin neyine özlem duyalım? (3)

Ülke yönetimini 100 birim olarak düşünürsek, vesayet odaklı parlamenter sistemde, milli irade (parlamento ve hükümet) bunun yalnızca 20 birimlik kısmında söz sahibiydi.

17.06.2020

Rus bakanların neden gelmediği belli oldu

Rusya ile Suriye’de aramıza Esad girdi. Libya’da ise Hafter sorunu yaşanıyor.

17.06.2020

8 dakika 46 saniyenin sonunda ABD nefes alamıyor

Protestocular ırkçılığa karşı salgın kıskacındaki ABD’nin boyununa dizlerini bastırıyor. Protestolar her ne kadar beyaz bir polisin siyahi vatandaş George Floyd’u gözaltı sırasında boğarak öldürmesinin ardından başlasa da halının altı belli ki dolmuş.

2.06.2020

O karara dair

Tarihe: 22 Aralık 2019. Yer: Gölcük Tersane Komutanlığı. Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk denizaltısı Pirireis’i havuza çekme ve 5. gemisi Seydialireis’in ilk kaynak töreni...

18.05.2020

Aytaç Yalman’ın ardından

İki hafta önce vefat eden eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, yakın tarihimizin bir kesitinde ordunun üst kademesinin gerek kendi bünyesinde gerek sivil otoriteyle ilişkilerinde yaşadığı bir dizi sıkıntılı tartışmanın içinde yer almış bir askerdi.

28.03.2020

Amerika’nın 10 yıllık Türkiye planı

CIA’in yan kuruluşu olarak bilinen RAND Corporation tarafından ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) için hazırlanan rapor, daha çok “darbe” söylentileriyle gündeme geldi. 15 Temmuz darbe girişimiyle FETÖ’cülerin tasfiye edilmesinden rahatsız olan Amerika’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinden Türkiye ile ilişkilerinin yeniden geliştirilmesine odaklanan raporda, bunu sağlamak için de Türkiye siyasetiyle ilgili alternatif senaryolar üzerinden 10 yıllık bir perspektif oluşturulmuş.

21.02.2020

Hangisinin zamanında ne kadar FETÖ’cü atıldı?

2002 yılında Hilmi Özkök’ün Genelkurmay Başkanı olmasından sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde “Fetullahçılık” ihraç sebebi olmaktan çıkmıştı. FETÖ çatı iddianamesi ve basına yansıyan rakamlara göre de Özkök’ün görev yaptığı 2003-2006 dönemde TSK’dan FETÖ’cülerin atılmadığı görülüyordu.

19.02.2020

Hilmi Paşa’ya vurun ama dinleyin

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök bugünlerde hedefte. Bir yandan Nedim Şener vuruyor, diğer taraftan Ahmet Hakan. Onlara “Hilmi Paşa’ya vurun ama bir dinleyin” diyorum. Hilmi Özkök, AK Parti’nin iktidar olduğu bir dönemde, darbe tartışmalarının yaşandığı, muhtıraların konuşulduğu bir sırada Genelkurmay Başkanlığı yaptı. Sanki o dönemde Cumhuriyet mitingleri yapılmadı, 27 Nisan’da e-muhtıra verilmedi, Abdullah Gül’ün eşinin başı kapalı diye Cumhurbaşkanı seçilmesi engellenmedi, AK Parti hakkında kapatma davası açılmadı. O günleri değerlendirirken, darbe ve muhtıra rüzgârlarının estiği unutulmamalı.

18.02.2020

Filistin ve İsviçre peyniri

Açıklandığından bu yana Filistinliler ABD’in Çözüm Planı’na uluslararası bir tepki oluşturmaya çalışıyorlar. Filistin Yönetimi ilk önce Arap Ligi ve daha sonra İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Afrika Birliği örgütlerinden arka arkaya Trump Filistin Çözüm Planı’nı reddeden ve 1967 Savaşı öncesi sınırlarda “gerçek” bir Filistin Devletinin kurulmasını destekleyen kararlar çıkartmada başarılı oldular.

18.02.2020

Erdoğan’ın davası niye sonuçlanmıyor

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’un FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili AK Partililere yönelik suçlaması, siyasette fırtına kopardı.

17.02.2020

Bir Hilmi Özkök analizi: Gizli gizli namaz kılarmış!

24’üncü Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, önceki akşam CNN Türk’te yayınlanan, benim de konuk olduğum ‘CNN Türk Masası’ programına bağlanarak, “Burada ilk kez açıklıyorum” dediği bir sırrını Türkiye’ye duyurdu.

17.02.2020

Eski MİT Müsteşarı Atasagun: ‘Gülen ABD’nin yeşil kuşak projesidir’

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’nün siyasi ayağı ile ilgili konuşmasını dinlerken, hafızam beni ‘Ergenekon Belgelerinde Fetullah Gülen ve Cemaat’ kitabını yazdığım 2009 yılına götürdü.

14.02.2020