EKSTRA
MENÜ

Genel Seçim 2015

Genel Seçim 2015 ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Genel Seçim 2015 haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.312 Genel Seçim 2015 haberi bulunmuştur.

Genel Seçim 2015 Haberleri

Betül Demir: Seçim sabahı İstanbul’dayım

Betül Demir: Seçim sabahı İstanbul’dayım

Yaz dönemini son çıkardığı single çalışması “Sana N’olmuş”la geçiren Betül Demir, yoğun iş temposu nedeniyle ertelediği tatil planını gerçekleştirdi.

29.10.2015Magazin
Seçimde bunlara dikkat

Seçimde bunlara dikkat

1 Kasım seçimlerine 15 gün kaldı. 7 Haziran seçimlerinde 1 milyon 244 bin oy geçersiz sayıldı. İşte oyunuzun geçerli sayılması için seçimde dikkat etmeniz gerekenler...

16.10.2015Gündem
Kılıçdaroğlu Zonguldakta konuştu

Kılıçdaroğlu Zonguldak'ta konuştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Zonguldak’ta düzenlenen mitinginde AK Parti'yi eleştirerek '13 yıldır neden yapmadın kardeşim, CHP söyledikten sonra mı aklına geldi' dedi.

5.10.2015Gündem
AK Parti beyannamesinden dikkat çeken ayrıntı

AK Parti beyannamesinden dikkat çeken ayrıntı

AK Parti, 7 Haziran seçim bildirgesinde yer alan ve Türkiye'de büyük tartışma yaratan "Anayasa'dan Türk ibaresinin çıkarılmasına" olanak tanıyan vaadini, 1 Kasım seçimleri için hazırladığı beyannamesinde de korudu.

4.10.2015Gündem
Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir

Kılıçdaroğlu: Tek yerli ve milli parti CHP’dir

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ’yerli ve milli milletvekili’ sözlerini eleştirirken, "Şimdi milliyetçilik lafları yapıyorlar. Milli ve yerli olan tek parti; kurucu parti CHP’dir" dedi.

4.10.2015Gündem
AK Partide sandık taşıma tartışması

AK Parti'de 'sandık taşıma' tartışması

Terör olayları nedeniyle yaşanan ‘sandık taşıma’ tartışması AK Parti’de farklı yorumlara neden oldu. “YSK’nın böyle bir yetkisi yok” diye konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’e cevap bir diğer Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’ten geldi. Çelik, “Nihai karar, Yüksek Seçim Kurulu'na aittir” dedi. HDP ise sandık taşıma durumunda konuyu yargıya taşıyacağını açıkladı.

2.10.2015Gündem
Demirtaş ve Yüksekdağ HDP seçim bildirgesini açıkladı

Demirtaş ve Yüksekdağ HDP seçim bildirgesini açıkladı

HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ 1 Kasım seçimleri için hazırlanan parti bildirgesini açıkladı.

2.10.2015Gündem
Silvanda bazı sandıkların birleştirilmesine karar verildi

Silvan'da bazı sandıkların birleştirilmesine karar verildi

Silvan İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, 1 Kasım'da yapılacak milletvekili genel seçiminde "güvenlik" gerekçesiyle 75 mahallede sandık kurulamayacağına, buradaki seçmenlerin 16 mahallede birleştirilecek sandıklarda oy kullanmasına karar verdi.

1.10.2015Gündem
Kılıçdaroğlu seçim bildirgesini açıkladı

Kılıçdaroğlu seçim bildirgesini açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ATO Kongre Merkezi'nde partisinin Seçim Bildirgesi ve Aday Tanıtım Toplantısı'na katıldı. Kılıçdaroğlu, CHP iktidar olduğu takdirde gazilerin milletvekillerinin yararlandığı sağlık haklarından yararlanacağını söylerken, "Her şeyden tasarruf edilir, gazinin taleplerinden, şehit yakınlarının taleplerinden tasarruf edilmez" dedi. CHP bildirgesinde İran'la ilişkilere ayrılan bölümde ilginç ifadeler yer aldı. Bildirgede isim verilmedi ama İran'la Türkiye arasındaki ticari ilişkilerden bahsedilen bölümde Reza Zarrab'a atıf yapıldı.

30.09.2015Gündem
CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı

CHP bildirgesinde ‘Esad’ çıkışı

CHP'nin seçim bildirgesinde, özellikle Ortadoğu bölümünde, AKP'nin izlediği dış politikayı tamamen değiştirecek vaatler yer alıyor. CHP'nin Suriye konusundaki en önemli çıkışı, iktidar olması halinde, Beşar Esad'ın halen iktidarda olduğu "Suriye yönetimi ile ilişki kurulması" konusunda oldu. "Suriye'de sürmekte olan savaşta taraf tutmayacağız" denilen bildirgede, "Suriye muhalefetiyle ilişkilerimizi sürdürürken, Suriye yönetimiyle de ilişki kuracağız" ifadesi kullanıldı.

30.09.2015Gündem
CHPden yeni vaat: Passolig tamamen kaldırılacak

CHP'den yeni vaat: Passolig tamamen kaldırılacak

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 1 Kasım seçim bildirgesini bugün ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenecek törenle kamuoyuna açıklayacak.

30.09.2015Gündem
CHP’nin yeni vaatleri: Erlere aylık, gençlere lise kart

CHP’nin yeni vaatleri: Erlere aylık, gençlere lise kart

CHP’nin 7 Haziran seçimleri için hazırladığı Seçim Beyannamesi’ni 1 Kasım’daki seçimler için revize etti.

29.09.2015Gündem
Bahçeli: Esaddan Esede, Esedden Esada dönüş vardır

Bahçeli: Esad'dan Esed'e, Esed'den Esad'a dönüş vardır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin genel merkezinde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı.

25.09.2015Gündem
Maalesef tam kadro değiliz

Maalesef tam kadro değiliz

TÜSİAD’ın dünkü YİK toplantısı, tırmanan terör ve şiddet olaylarının üzüntüsü ile Yönetim Kurulu Üyesi Memduh Boydak’ın etkinlik sırasında gözaltında olmasından kaynaklanan sıkıntının gölgesinde gerçekleşti. Başkan Cansen Başaran Symes, medya kuruluşlarına yönelik saldırılara yeterince tepki verilmemesini eleştirdiği konuşmasında, “Terör ve şiddet unsurlarını amasız ve fakatsız kınıyoruz” dedi.

17.09.2015Ekonomi
Uğur Işılak aday listesinde olacak mı

Uğur Işılak aday listesinde olacak mı?

AK Parti’nin seçim şarkılarını da yapan İstanbul Milletvekili Uğur Işılak’ın bu kez aday listesinde yer alıp almayacağı kulislerde tartışma konusu oldu.

17.09.2015Gündem
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan: HDPnin barajı geçmemesi süper olur derken...

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan: 'HDP'nin barajı geçmemesi süper olur' derken...

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Seçim sonuçlarını değerlendiren Akdoğan "Bir parti yüzde 40-45 bandında oy alıyor ama tek başına iktidar olamıyor. MHP üç puan fazla alıyor, ama milletvekili HDP ile aynı. Burada bir terslik yok mu? 'HDP'nin barajı geçmemesi süper olur" derken bu mantıkla söyledim." diye konuştu.

5.07.2015Gündem
YSK, 7 Haziran Genel Seçimlerinin kesin sonuçları açıkladı

YSK, 7 Haziran Genel Seçimleri'nin kesin sonuçları açıkladı

YSK, 2015 milletvekili kesin seçim sonuçlarını açıkladı. Katılımın yüzde 83.92 olarak gerçekleştiği seçimde AKP, CHP, MHP ve HDP'nin aldığı milletvekili sayısı da kesinleşti.

18.06.2015Gündem
Seçim ‘Saat’i

Seçim ‘Saat’i

Geçtiğimiz pazar günü gerçekleşen genel seçimlere Twitter damga vurdu. 48 saatte 20 milyona yakın tweet atılırken, bunların yüzde 80’i seçimle ilgiliydi. Twitter’in paylaştığı resmi verilere göre sadece #Seçim2015 etiketiyle 460 bin tweet atıldı. Ünlü oyuncu Beren Saat, bu etiketle tweet atıp, en fazla retweet edilen isim oldu.

11.06.2015Ekonomi
Bahçeli: Hesaplaşmadan helalleşme olur mu

Bahçeli: Hesaplaşmadan helalleşme olur mu?

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim sürecinde uzun süre ara verdiği Twitter’a seçim değerlendirmeleriyle geri döndü.

11.06.2015Gündem
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Erken seçim zaman kaybı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Erken seçim zaman kaybı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran seçimlerinde çıkan sonuçla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

10.06.2015Gündem
Genel seçimde fazladan yazılan oyların sayısı

Genel seçimde fazladan yazılan oyların sayısı

Sivil inisiyatif Oy ve Ötesi, 7 Haziran Genel Seçimleri'nde illere göre hangi partiye ne kadar fazla oy girildiğini açıkladı. Oy ve Ötesi hesaplamayı görev aldığı sandıklarda kendilerine ulaşan oylarla, resmi tutanakları karşılaştırarak yaptı.

10.06.2015Kelebek
Avrupa’dan 5 aday Meclis’te

Avrupa’dan 5 aday Meclis’te

Yurt dışında kullanılan oyların sonucuna göre AKP birinci, HDP ikinci, CHP üçüncü parti oldu. Türkiye’deki partilerden aday olan yurt dışındaki adaylardan 5’i Meclis’e milletvekili olarak girdi.

10.06.2015Avrupa
Türkiyenin online seçim üssü: Hurriyet.com.tr

Türkiye'nin online seçim üssü: Hurriyet.com.tr

Türkiye, 7 Haziran Pazar günü yapılan genel seçimlerin öncesini ve sonrasını, yaşanan tüm gelişmeleri Türkiye'nin açılış sayfası Hurriyet.com.tr'den takip etti.

10.06.2015Gündem
YSK ilk sonuçları açıkladı

YSK ilk sonuçları açıkladı

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yayımladığı 7 Haziran genel seçimlerinin geçici sonuçlarına göre AKP yüzde 40.87, HDP ise yüzde 13.12 oy aldı.

9.06.2015Gündem
Selahattin Demirtaş ve Şafak Pavey arasında dikkat çeken diyalog

Selahattin Demirtaş ve Şafak Pavey arasında dikkat çeken diyalog

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile CHP'li Şafak Pavey'in arasında geçen diyalog dikkat çekti.

9.06.2015Gündem
HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: AK Parti ile koalisyon seçeneğimiz yok

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş: AK Parti ile koalisyon seçeneğimiz yok

Genel seçimde 13.1 oranıyla yüzde 10 barajını geçen HDP’nin Eş Başkanı Selahattin Demirtaş eşi Başak Demirtaş ile birlikte bugün saat 12.00’de İstanbul’dan Ankara’ya gitti. Demirtaş, AKP ile bir koalisyon seçeneği içinde olmadıklarını söyledi. Bir gazetecinin 'Size bir koalisyon teklifi gelirse' sorusuna Demirtaş 'Gelirse tartışırız' yanıtını verdi.

9.06.2015Gündem
Alman şirketleri seçim sonucunu nasıl görüyor

Alman şirketleri seçim sonucunu nasıl görüyor

Türkiye’deki seçimlerin yurtdışında bu kadar heyecanla izlendiğine ilk kez tanık oldum. Alman medyası seçimler öncesinde Türkiye’deki seçimleri daha yoğun gündeme getirdi. Kimi bu seçimleri bir “Kader seçimi” olarak niteledi. Kimi “Türkiye, yol ayrımında” dedi.

9.06.2015Avrupa
Putinin tebrik telefonuna CHP ve MHPden tepki

Putin'in tebrik telefonuna CHP ve MHP'den tepki

Rusya lideri Vladimir Putin'in, AK Parti'nin seçim başarısından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tebrik etmesine CHP ve MHP'den tepki geldi.

8.06.2015Gündem
Abdullah Öcalanın yeğeni Dilek Öcalan milletvekili seçildi mi

Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan milletvekili seçildi mi?

HDP milletvekili aday listesinin sürpriz isimlerinden Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan gündeme bomba gibi düştü. Peki 2015 Genel Seçim sonuçlarına göre Dilek Öcalan Meclis'e girecek mi? İşte yanıtı

8.06.2015Kelebek
Genel Seçim 2015 (Ankara, İstanbul, İzmir) oy oranları - sonuçları

Genel Seçim 2015 (Ankara, İstanbul, İzmir) oy oranları - sonuçları

Tüm yurtta yaklaşık 53 milyon kişi bu sabah oylarını kullandıktan sonra vatandaşlar, Genel Seçim sonuçlarını beklemeye başladı. YSK’dan herhangi bir açıklama gelmezse seçim sonuçları saat 21.00 itibariyle medyadan duyurulmaya başlanacak. 20 partinin ve 165 bağımsız adayın katıldığı oy pusulasında yanlışlar da olmadı değil.

8.06.2015Gündem
Başbakan Ahmet Davutoğlundan balkon konuşması

Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan balkon konuşması

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi'nde 'balkon konuşması' yaptı. Davutoğlu AK Parti'nin destan yazdığını ve seçimlerde birinci parti olduğunu vurguladı. Davutoğlu, 'Diğer partilere mesajımız şudur. Küçük hesaplarla zafer üretmeye kalkmasınlar.' dedi. İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

8.06.2015Gündem
Yeni hükümet nasıl kurulur İşte senaryolar (Koalisyon nedir)

Yeni hükümet nasıl kurulur? İşte senaryolar (Koalisyon nedir?)

Bugünkü seçimlerin ilk sonuçlarına göre 12 yıllık AK Parti’nin tek başına iktidarı sona eriyor. 7 Haziran seçimlerine göre hükümetin nasıl kurulacağı, Meclis’e giren parti sayısıyla doğru orantılı. Anadolu Ajansı’nın rakamlarına göre maksimum 260 milletvekili çıkarması beklenen AK Parti’nin mutlak iktidarı mümkün değil. Ya koalisyon hükümeti kurulacak ya da AKP dışarıdan destek ile azınlık hükümeti kuracak.

7.06.2015Gündem
AKP Genel Merkezinde balkon konuşması hazırlığı

AKP Genel Merkezi'nde balkon konuşması hazırlığı

AK Parti Genel Merkezi önünde toplanmaya başlayan kalabalık, Başbakan Davutoğlu'nun yapacağı balkon konuşmasını beklemeye başladılar..

7.06.2015Haber
Seçim sonuçları gelmeye başladı | 2015 Genel Seçim Sonuçları açıklandı mı

Seçim sonuçları gelmeye başladı | 2015 Genel Seçim Sonuçları açıklandı mı?

Tüm Türkiye, bugün gerçekleştirilen 2015 Genel Seçim sonuçları için nefesini tuttu. Oylar sayılıyor ilk sonuçlar gelmeye başladı... Anadolu Ajansı'na göre sandıkların yüzde 42'si, Cihan Haber Ajansı'na göre ise yüzde 28'i açıldı. İki ajanstan da farklı sonuçlar geliyor... İki ajansta da şu anda aynı parti yarışı önde götürüyor ancak çok farklı oy oranları görülüyor. Bir diğer partinin ise bir ajansta baraj altı kaldığı, diğer ajansta ise barajı geçtiği görülüyor. En doğru oy oranları, YSK'nın yasağı kalkar kalmaz Hurriyet.com.tr'de olacak...

7.06.2015Gündem
Oy verme işlemi sona erdi

Oy verme işlemi sona erdi

25. dönem parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere saat 08:00'de başlayan oy verme işlemi saat 17:00 itibariyle sona erdi.

7.06.2015Gündem
CHPli üye: Gözaltına alınan kişi, Fuat Avninin oy çalacak isimler listesinden

CHP'li üye: Gözaltına alınan kişi, Fuat Avni'nin oy çalacak isimler listesinden

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde oy kabinine girerek insanları yönlendirdiği iddia edilen Y.K. adlı kişi gözaltına alındı. Bir süre sonra ise serbest bırakıldı.

7.06.2015Gündem
Liderler sandık başında

Liderler sandık başında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Üsküdar Saffet Cebi Ortaokulu’nda oyunu kullandı.

7.06.2015Gündem
Liderler nerede oy kullanacak

Liderler nerede oy kullanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da, Başbakan Ahmet Davutoğlu Konya'da, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Ankara'da, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da İstanbul'da oy kullanacak.

7.06.2015Gündem
Oy verme işlemi başladı

Oy verme işlemi başladı

25. dönem parlamentosunun üyelerini belirlemek üzere oy verme işlemi saat 08:00 itibariyle başladı. Seçmenler, bugün saat 08:00-17:00 saatlerinde oy verebilecek.

7.06.2015Gündem
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Keşke 30 milyon Euroluk dava açsaydı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu: Keşke 30 milyon Euro'luk dava açsaydı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 100 bin liralık tazminat davası açmasıyla ilgili olarak '100 bin lira onu tatmin eder mi bilmiyorum. Keşke 30 milyon Euro'luk dava açsaydı' dedi.

5.06.2015Gündem
Yurt dışında mobil sandık uygulamasına geçilmeli

'Yurt dışında mobil sandık uygulamasına geçilmeli'

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Külünk, yurt dışında oy kullanımına ilişkin, "Önümüzdeki seçimlerde mutlaka mobil sandık uygulamasına geçmeliyiz" dedi.

4.06.2015Avrupa
Yurt dışından gelen oylar güvenli ortamda muhafaza ediliyor

Yurt dışından gelen oylar güvenli ortamda muhafaza ediliyor

Yurt dışından gelen oylar ATO Congresium'da oluşturulan güvenlikli ortamda muhafaza edilmeye başlandı.

3.06.2015Avrupa
Almanyada kullanılan oylar Türkiyeye gönderildi

Almanya'da kullanılan oylar Türkiye'ye gönderildi

Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak genel seçim için Almanya’nın başkenti Berlin ile Hamburg ve Hannover şehirlerinde kullanılan oylar Türkiye’ye gidecek uçağa yüklendi.

2.06.2015Avrupa
Yalçın Akdoğan: 1-2 puan her şeyi değiştirebilir

Yalçın Akdoğan: 1-2 puan her şeyi değiştirebilir

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan gündeme dair açıklamalarda bulundu. İşte Akdoğan’ın NTV canlı yayınında yaptığı açıklamalardan satır başları:

2.06.2015Gündem
Bahçeli’den Erdoğan’a tepki: Açıklayamıyorsan alçaksın, şerefsizsin

Bahçeli’den Erdoğan’a tepki: Açıklayamıyorsan alçaksın, şerefsizsin

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin Recep Tayyip Erdoğan’ın kuşatması ve tazyiki altında olduğunu belirterek, fitne saçtığını ve her gün dedikodu yaptığını ileri sürdü. Erdoğan’ın, kendisiyle ilgili ’HDP Meclis’e girmezse ülkede kaos olur, erken seçime gidilir’ iftirasında bulunduğunu söyleyen ve ispata davet eden Bahçeli, "Bak sayın Erdoğan, MHP Genel Başkanı olarak, bölücü HDP’nin Meclis’e girmediği takdirde kaos olur türünden bir beyanatım varsa ve sen bunu somut şekilde, yer ve zamanını göstererek açıklayamıyorsan, tekrar ifade ediyorum, alçaksın, şerefsizsin. Erdoğan, sen nasıl bir Müslümansın? Hadi Cumhurbaşkanı olmanı geçtik de, nasıl bir insansın?" dedi.

2.06.2015Gündem
Finallere seçim arası

Finallere seçim arası

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversite rektörlüklerine gönderdiği yazıyla, kendi memleketlerinde oy kullanacak öğrenciler için 5-9 Haziran tarihlerine sınav ve ders yapılmamasını istedi.

2.06.2015Eğitim
Yurt dışında kullanılan oylar yüzde 35,98e ulaştı

Yurt dışında kullanılan oylar yüzde 35,98'e ulaştı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, dış temsilciliklerde kullanılan oylar yüzde 32,49, gümrük kapılarındaki oylarla toplamda yüzde 35,98'e ulaşıldığını söyledi.

2.06.2015Avrupa
Adam aynı adam, partiler farklı

Adam aynı adam, partiler farklı

AK Parti ve HDP'nin TV'lerde ve internette yayınlanan reklamlarında, aynı yaşlı adamın rol alması dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmadı.

1.06.2015Kelebek