EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Genel Af

Genel Af ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Genel Af haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.137 Genel Af haberi bulunmuştur.

Genel Af Haberleri

Türk: Mahkeme karar verecek

Türk: Mahkeme karar verecek

Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Haluk Kırcı ve Mehmet Ali Ağca'nın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilen ve Anayasa Mahkemesi tarafından genişletilen Af Yasası'ndan yararlanıp yararlanmayacaklarına ilgili mahkemelerin karar vereceklerini söyledi.

29.04.2002Gündem
Siyasiler konuşuyor cezaevleri boşalıyor

Siyasiler konuşuyor cezaevleri boşalıyor

Hükümet, dün kamuoyunun karşısına tek ses olarak çıktı ancak af, siyasi kulislerde aynı hararetle tartışılıyor. Yasa, perşembe günü Meclis'e gelecek. Ancak cezaevleri boşalmaya başladı bile. Son iki günde 308 kişi tahliye oldu.

30.04.2002Gündem
Türkiye tarihinde af yasaları

Türkiye tarihinde af yasaları

TBMM kurulduğu tarihten bu yana genel, kısmi ve belli bir konuya yönelik af olmak üzere toplam 51 ayrı yasa çıkarıldı.

27.05.2002Gündem
Sivil toplumdan Demokratikleşme Kampanyası

Sivil toplumdan ''Demokratikleşme Kampanyası''

Sendikalar ve siyasi partiler, tartışılan Kopenhag Kriterleri üzerine, Türkiye'nin demokratikleşmesindan yana taleplerini sunarak, imza kampanyası başlattı. KESK, ÖDP, EMEP ve HADEP'in imza attığı metinde idamın kaldırılması anadilde eğitim yapılması, siyasi partiler yasasında değişiklik yapılması istendi.

6.07.2002Gündem
Azerbaycanda anayasa değişikliğine onay

Azerbaycan'da anayasa değişikliğine onay

Azerbaycan'da anayasa değişikliklerine ilişkin referandumda, seçmenlerin yüzde 97'si değişikliklerden yana oy kullandı. Merkez Seçim Komisyonu'ndan verilen gayri resmi sonuçlara göre, kullanılan oyların yüzde 80'den fazlasının sayımı tamamlandı. Sayılan oyların yüzde 97'si değişiklik lehinde, yüzde 2,7 aleyhinde kullanıldı.

25.08.2002Dünya
ANAP ekonomide ‘genel af’ çıkarıp, düzeni değiştirecek

ANAP ekonomide ‘genel af’ çıkarıp, düzeni değiştirecek

Anavatan Partisi (ANAP), ekonominin tüm alanlarını kapsayan genel af uygulayacak. Bu af; vergide geriye doğru 5 yılı ve servet, sicil ve stok aflarını kapsayacak. Ardından Gelir ve Kurumlar Vergisi oranları indirilip ekonomide tam kayıtlı yeni düzen kurulacak.

29.08.2002Ekonomi
Irak muhalifleri Amsterdamda üslenecek

Irak muhalifleri Amsterdam'da üslenecek

Irak Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani, Irak'ın toprak bütünlüğünden yana olduklarını ve PKK sorununun bir genel afla çözülebileceğini öne sürdü. Talabani, Irak muhalefetini toplayacak izleme komitesinin de Amsterdam'da üsleneceğini söyledi.

2.09.2002Dünya
Saddamdan teşekkür: Genel af

Saddam'dan teşekkür: Genel af

Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, genel af çıkardı. Affın, Saddam Hüseyin'in görevini sürdürmesi için geçen hafta düzenlenen referandumda tüm Irak halkının ''Evet'' oyu kullanmasından sonra, halka teşekkür etmek amacıyla çıkarıldığı ifade edildi.

20.10.2002Dünya
Af teşekkürü

Af teşekkürü

Türkiye'deki genel afta binlerce katil serbest kalırken, Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin dün ilan ettiği genel afta katilleri kapsam dışı bıraktı. Onların affı için kurban ailelerinin rızası gerekiyor. Yüzde 100 evet çıkan referanduma teşekkür etmek için 23 yıldır ilk kez af ilan eden Saddam, siyasi suçluları bile serbest bıraktı.

20.10.2002Gündem
Chiracın gizli temsilcisi Saddamla görüştü

"Chirac'ın gizli temsilcisi Saddam'la görüştü"

Arap ülkelerinde yayımlanan Eşşark el Avsat gazetesi, ''Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın gizli temsilcisinin son aylarda birçok kez Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve yakın çevresiyle bir araya geldiğini'' ileri sürdü.

2.11.2002Gündem
Talabani: Türkmenlere yüzde 10 temsil hakkı verdik

Talabani: Türkmenlere yüzde 10 temsil hakkı verdik

KYP Lideri Talabani CNN Türk'te önemli açıklamalarda bulundu. Talabani K.Irak'ta Türkmenlere yüzde 10 temsil hakkı tanıdıklarını ve bunu tartışabileceklerini açıklarken, Saddam'ın BM tasarısını onaylayacağını tahmin ettiğini söyledi.

13.11.2002Dünya
HADEP: Türban mağduriyeti bitsin

HADEP: Türban mağduriyeti bitsin

Halkın Demokrasi Partisi (HADEP) Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Kurtulan, "türban üzerinde yaratılan şiddetin sona erdirilmesini ve bu konuda yaratılan mağduriyetlerin giderilmesini" istedi.

25.11.2002Gündem
HADEP: Türban üzerinde yaratılan şiddet bitsin

HADEP: Türban üzerinde yaratılan şiddet bitsin

HADEP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Kurtulan, ‘‘türban üzerinde yaratılan şiddetin sona erdirilmesini ve bu konuda yaratılan mağduriyetlerin giderilmesini’’ istedi.

25.11.2002Gündem
Apoyu afla bırakın yoksa terör başlar

Apo'yu afla bırakın yoksa terör başlar

Adını KADEK olarak değiştiren terör örgütü PKK, Moskova'da bir açıklama yaparak teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılmasını istedi. Kanlı örgüt, ‘‘Taleplerimiz yerine getirilmezse eylemlere yeniden başlayacağız’’ diye gözdağı verdi.

20.12.2002Dünya
Yedek ‘kurtarma’ya veto

Yedek ‘kurtarma’ya veto

Cumhurbaşkanı, ‘Basın yoluyla işlenen suçlara ilişkin dava ve cezaların ertelenmesine ilişkin yasa’yı veto etti. Sezer, Erdoğan'ı kurtarmak için hazırlanan yedek yasa olarak bilinen ‘basın affı’nı, Anayasa'ya uygun bulmadı.

18.01.2003Gündem
Savaş karşıtı kampanya büyüyor

Savaş karşıtı kampanya büyüyor

Saadet Partisi (SP) Konya Meram Gençlik Kolları tarafından toplanan 12 bin imzalı "Savaşa Hayır" dilekçesi, TBMM Dilekçe Komisyonu'na sunuldu. Öte yandan EMEP, DEHAP, SDP ve HADEP ile CHP gençlik kolları da savaş karşıtı açıklamalar yaptı. KESK ise imza kampanyası başlattı.

21.01.2003Gündem
Zirvede Saddama sürgün teklifi

Zirvede Saddam'a sürgün teklifi

Mısır'ın Şarm el Şeyh kentinde yapılan Arap Birliği zirvesinde Birleşik Arap Emirlikleri, Saddam Hüseyin'in ülkesini iki hafta içinde terk etmesi için teklif sundu.

1.03.2003Gündem
Zirvede Saddama sürgün teklifi

Zirvede Saddam'a sürgün teklifi

Birleşik Arap Emirlikleri, Arap Birliği'nin Mısır'ın Şarm el Şeyh kentindeki zirvesinde Irak lideri Saddam’a iki hafta içinde Irak'ı terk etmesi, Irak Yönetimi'nin Arap Birliği ve BM'ye bırakılması konusunda bir teklif sundu. Böylece ilk kez bir Arap ülkesinden resmen Saddam'a sürgün teklifi gelmiş oldu.

1.03.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Rahşan Hanım'ın kuyuya attığı taş

BİZ garip insanlarız. Sorunsuz yaşamaktan pek hoşlanmıyoruz galiba.

28.04.2002

Milletvekili olamaz ki!

ŞİMDİ hepimiz şu ‘‘af’’ meselesinin içinden nasıl çıkacağız diye tartışıp dururken, dikkat ettinizse Trabzon MHP Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu'nun adı biraz fazla ön plana çıktı. Çünkü bu milletvekili belki de öteki arkadaşlarından daha net bir şekilde Haluk Kırcı gibi, İsa Armağan gibi çok insanın kanına girmiş katillerin de affedilmelerini savundu.

1.05.2002

Tayyip Bey bunu bal gibi biliyordu

ANAYASA profesörleri bugün değil, mahkûm olduğu gün Recep Tayyip'in bir daha milletvekili olamayacağını söylemişlerdi.

17.09.2002

Teşekkürler Ecevit

Son seçimleri mesleki uzmanlık alanım olan İnternet ve bilişim açısından yazımın sonunda değerlendireceğim. Ama önce temel eğitimim ve temel uzmanlık alanım olan siyaset bilimi açısından kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum.

9.11.2002

Dilekçeci affı, türbanlı parantezi

DİLEKÇE veren öğrenciler affediliyor!.. Türbanlı öğrenciler de!..

29.11.2002

Güvenlik güçlerine eğitim kursları

Diyarbakır-2

YANLIŞ bir soru sorulmuş gibi, uzaklara bakıyor:

3.12.2002