EKSTRA
MENÜ

Gelir

Gelir haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gelir hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 155.982 Gelir haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gelir Haberleri

Sone Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Sone Nazım Şekli Nasıldır Ve Sone Örnekleri

Sone Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Sone Nazım Şekli Nasıldır Ve Sone Örnekleri

William Shakespeare dendiğinde akla ilk gelen şiir örneklerinden biri Sone’dir. Soneler, İtalya ve İngiltere’de oldukça bilinen bir şiir türüdür. Peki, sone tam olarak nedir, özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Sitoplazma Nedir, Ne İşe Yarar Sitoplazmanın Görevleri Ve Özellikleri..

Sitoplazma Nedir, Ne İşe Yarar? Sitoplazmanın Görevleri Ve Özellikleri..

Yaşayan tüm canlılar hücrelerden meydana gelir. Basit canlılar, tek hücreden meydana gelirken, gelişmiş olan canlılar çok hücreli yapıya sahiptir. Hücrenin yapısı içinde sitoplazmanın çok önemli fonksiyonları vardır. Bir hücrenin temel yapıları sitoplazma ve hücre zarıdır. Aynı zamanda çekirdek de yine temel yapılar arasında yer alır. Ama prokaryot canlıların hücrelerinde çekirdek bulunmaz. Sitoplazma nedir, ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Sentromer Nedir Ve Bitki Hücresinde Bulunur Mu Sentromer Bölünmesi Ve Ayrılması Hangi Evrede Gerçekleşir

Sentromer Nedir Ve Bitki Hücresinde Bulunur Mu? Sentromer Bölünmesi Ve Ayrılması Hangi Evrede Gerçekleşir

Ökaryotik kromozomlar, önemli görevleri yerine getirmek için özel kodlamayan DNA dizileri kullanır. Bu dizilerden biri olan sentromer ve onun kromozomların yavru hücrelere düzgün bir şekilde ayrılmasını sağlamadaki rolleri hakkında detayları derledik.

22.07.2021Sağlık
Rot Ve Balans Ayarı Nedir Ve Ne İşe Yarar Arabalarda Rot Balans Ayarı Neden Bozulur Ve Nasıl Yapılır

Rot Ve Balans Ayarı Nedir Ve Ne İşe Yarar? Arabalarda Rot Balans Ayarı Neden Bozulur Ve Nasıl Yapılır

Araç kullanan kişilerin çok sık duyduğu rot ve balans ayarının ne olduğunu bu iki kavramın anlamları ve kullanım şekline göre açıklayabiliriz. Rot ayarı, aracın direksiyonu hangi yöne çevrilirse tekerleklerin de çevrilen yöne doğru dönmesini sağlayan ayara verilen isimdir. Bu sayede arabanın direksiyonunun çevrildiği yöne doğru araç hareket ederek aracın rotasyonunu sağlar. Rot ve balans ayarı nedir ve ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Prostat Kanseri Nedir Ve Neden Olur Prostat Kanseri Belirtileri, Tedavisi Ve Ameliyatı

Prostat Kanseri Nedir Ve Neden Olur? Prostat Kanseri Belirtileri, Tedavisi Ve Ameliyatı

Ülkemizdeki erkeklerde cilt kanserinin yanı sıra en yaygın görülen kanser türü Prostat kanseridir. 2018 yılından bu yana Kanser araştırmalarında 164.690 erkeğe prostat kanseri teşhisi konmuştur. Peki, prostat kanseri nedir, neden olur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Paralizi Nedir, Nasıl Tanımlanır Paralizi Ve Pleji Farkları Nelerdir

Paralizi Nedir, Nasıl Tanımlanır? Paralizi Ve Pleji Farkları Nelerdir?

Paralizi, yüz felci olarak bilinmektedir. Yüzde yer alan mimiklerde hareketlerin kayba uğraması olarak da tanımlanır. Yüzde bulunan her iki tarafta da görülme olasılığı vardır. En çok bilinen nedenleri arasında ise stres ve travma gibi psikolojik nedenler yatmaktadır. Yüzde yer alan mimiklere sahip olan kaslara beyinden uyarı vermekte olan sinirlerin çeşitli ve farklı sebeplere bağlı olarak bir hasara uğraması, bu hastalığa neden olan ve en çok bilinen sebepler arasında yer alır. Bir diğer adı pleji olarak bilinen paralizi, pek çok nedene bağlı olabilmenin yanı sıra farklı belirtilere de sebep olduğu bilinen bir hastalıktır. Peki bu hastalık nedir, neden ortaya çıkar, belirtileri ve tedavisi nasıldır gibi merak konusu olan tüm soruların cevaplarını sizler için derledik.

22.07.2021Sağlık

Ozon Tabakası Nedir, Hangi Katmanda Yer Alır? Ozon Tabakası Delinirse Ne Olur?

Renksiz ve keskin bir kokuya sahip olan Ozon, aynı zamanda da oksijenin kimyasal bir akrabasıdır. Oksijen atmosferde oksijen atomu (O), oksijen molekülü (O2) ve ozon (O3) olmak üzere normal oksijenden daha az kararlı bir yapıya sahiptir. Ozon Tabakası nedir, hangi katmanda yer alır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Argan yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır Argan yağının saça ve cilde faydaları

Argan yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır? Argan yağının saça ve cilde faydaları

Argan yağı, Fas'a özgü argan ağaçlarında yetişen çekirdeklerden yapılır. En sık olarak, çeşitli sağlık yararları sağlamak için doğrudan topikal olarak (doğrudan cilde) uygulanabilen veya yutulabilen saf yağ olarak satılır. Ağızdan alınacak ek kapsül formunda gelir. Aynı zamanda şampuanlar, sabunlar ve saç kremleri gibi bir dizi kozmetik ürüne de karıştırılır. Peki cilde ve saça faydalarının yanında argan yağı ne işe yarar, nasıl kullanılır? İşte, argan yağıyla ilgili tüm merak edilenler…

22.07.2021Sağlık
Mültezim Nedir Mültemiz Ve İltizam Sistemleri Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler..

Mültezim Nedir? Mültemiz Ve İltizam Sistemleri Arasındaki Farklar Ve Benzerlikler..

Mültezim ve iltizam kelimeleri birbirleriyle bağlantılı olan aynı tanım içinde yer alan fakat farklı anlamları ifade eden iki kelimedir. Osmanlı döneminde toprak sisteminde yer alan sözcüklerdir. Mültezim sözcüğü Arapça kökenli olup bir işi üstlenen anlamına gelmektedir. Takılma, görev alma, üstlenme, yapışma anlamlarını ifade etmektedir. Sizler için bilgilendirici olarak mültezim nedir, mültezim ve iltizam sistemleri arasındaki farklar ile beraber benzerlikler nelerdir detayları ile derledik.

22.07.2021Araştırma
Miri Arazi Nedir, Kaça Ayrılır Ve Bölümleri Nelerdir Miri Arazi Çeşitleri Ve Özellikleri

Miri Arazi Nedir, Kaça Ayrılır Ve Bölümleri Nelerdir? Miri Arazi Çeşitleri Ve Özellikleri

Devlet hazinesine ait olan tüm topraklara miri arazi ismi verilir. Osmanlı ve Selçuklu dönemlerinde kullanılmaya başlayan bu kelime, günümüzde "devlet arazisi" ismi ile de bilinir. Miri kelimesinin sözlük anlamı ise, "hükümetin ve hazinenin malı olan" olarak bilinir. Miri arazilerin mülkiyeti devletin kendisine aittir. Miri arazi nedir, kaça ayrılır ve bölümleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Menstrüasyon Nedir Menstrüasyon Yokluğu Ve Bozukluğu Neden Olur

Menstrüasyon Nedir? Menstrüasyon Yokluğu Ve Bozukluğu Neden Olur

Vücudumunuzla ilgili hemen hemen her şeyi bilmemiz gerekiyor. İster karşı cins olsun, ister kendi cinsimiz olsun sağlık açısından bu çok önemlidir. Özellikle kadınlar kendi vücutları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmalıdır. Peki, Menstrüasyon nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Lbs Nedir, Nasıl Hesaplanır Lbs Açılımı Nedir Ve Neyin Birimidir

Lbs Nedir, Nasıl Hesaplanır? Lbs Açılımı Nedir Ve Neyin Birimidir?

Lbs kavramının kullanımı bir kaç durumun anlatımında söz konusu olmaktadır. Bunlardan ilki bir kütle birimi olan librenin kısaltılmasıdır. İkinci ise lastik basınç sisteminin kısaltması şeklindeki kullanımı olmaktadır. İngilizce konuşulan ülkelerde libreye pound ismiyle de kullanılmaktadır. Sizin için LBS nedir, nasıl hesaplanır? LBS açılımı nedir ve neyin birimidir? Tüm detayları ile derledik.

22.07.2021Araştırma
Kozmonot Nedir, Nasıl Olunur Kozmonot İle Astronot Arasındaki Farklar Nelerdir

Kozmonot Nedir, Nasıl Olunur? Kozmonot İle Astronot Arasındaki Farklar Nelerdir?

Astronot ve kozmonot terimleri, uzay uçuş programlarında görev yapan kişiler için kullanılır. Fakat bu iki terim neredeyse aynı anlama gelir. Ama Rusya ve ABD arasında yaşanan rekabet bu terimlere de yansıyor. Bu terimler, Ruslar ile Amerikalıların uzay çalışmalarındaki rekabeti sonucunda ortaya çıkar. Kozmonot nedir, nasıl olunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Konsantrasyon Nedir, Nasıl Artırılır Konsantrasyon Ve Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür

Konsantrasyon Nedir, Nasıl Artırılır? Konsantrasyon Ve Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Dünyada artan bilgi miktarı ve zamanımızın artan talepleriyle başa çıkmaya çalışırken, yoğunlaşmak giderek zorlaşıyor. Sonuç olarak, "konsantrasyon" kelimesini veya zihne odaklanmak, zihni kontrol etmek ve farkındalık gibi benzer kelimeleri giderek daha fazla duyuyoruz gibi görünüyor. Konsantrasyon kelimesi tam olarak ne anlama geliyor? Tüm detayları ile derledik.

22.07.2021Sağlık
Kloroplast Nedir Ve Özellikleri Nelerdir Kloraplast Görevleri Nelerdir Ve Hayvan Hücresinde Bulunur Mu

Kloroplast Nedir Ve Özellikleri Nelerdir? Kloraplast Görevleri Nelerdir Ve Hayvan Hücresinde Bulunur Mu

Kloroplast biyolojide en çok geçen kelimeler arasında yer alıyor. Hücre içinde pek çok organel bulunuyor. Bu organellerden birisi de kloroplasttır. Fotosentezin gerçekleşmesi için gerekli olan organeller arasında yer alan kloroplastın yapısı ve görevi de pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Kloroplast nedir ve özellikleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Kloroform Nedir, Ne İşe Yarar Kloroform Suda Çözünür Mü, Yanıcı Mıdır

Kloroform Nedir, Ne İşe Yarar? Kloroform Suda Çözünür Mü, Yanıcı Mıdır?

Bazı maddeler doğada etken madde olarak yer almaz. Ama farklı türlerde bulunan maddelerin birleşimi ile oluşup yine başka bir madde ya da ürünün üretiminde kullanılırlar. Kloroform ise, bu tanıma en uygun olan terimler arasında yer alır. Kloroform nedir, ne işe yarar? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Katsayı Nedir, Nasıl Hesaplanır Cebirsel İfadelerde Katsayı Toplamı Nasıl Bulunur

Katsayı Nedir, Nasıl Hesaplanır? Cebirsel İfadelerde Katsayı Toplamı Nasıl Bulunur?

Katsayı kelimesi Türkçe kökenli bir sözcüktür. Matematik terimi ve fizik terimi alanlarında geçmektedir. Katsayı bir yasayı anlatan formülün yazılışında yer almaktadır. Örneğin 5b sayısı düşünüldüğünde 5 rakamı b teriminin katsayısı denilir. Katsayı nedir, katsayı nasıl hesaplanır, cebirsel ifadelerde katsayı toplamı nasıl bulunur detayları ile derledik.

22.07.2021Araştırma
Karbüratör Nedir, Ne İşe Yarar Karbüratörün H Ve L Ayarı Nasıl Yapılır

Karbüratör Nedir, Ne İşe Yarar? Karbüratörün H Ve L Ayarı Nasıl Yapılır?

Karbüratör araçlardaki önemli parçalardan biridir, fakat pek çok taşıt kullanıcısı karbüratörün tam olarak ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmez. Sizler için karbüratör nedir, ne işe yarar sorularını cevapladık ve karbüratörde h v l ayarı nasıl yapılır diye inceledik. İşte karbüratör hakkında bilinmeyenler.

22.07.2021Araştırma
K Belgesi Nedir, Nasıl Alınır K Belgesi İçin Gerekli Evraklar..

K Belgesi Nedir, Nasıl Alınır? K Belgesi İçin Gerekli Evraklar..

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından araç kullanım alanlarına göre farklı belgeler veriliyor. Bu belgelerden birisi ise, K belgesidir. K belgesi, araçların kullanım alanları ve kapasitesine göre verilen belgeler arasında geliyor. Bu anlamda yapılan çeşitli sınıflandırmalar içinde bulunan araçlara ise, K yetki belgesi veriliyor. K belgesi nedir, nasıl alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Grotesk Nedir Edebiyatta Ve Tarihte Grotesk Kavramı

Grotesk Nedir? Edebiyatta Ve Tarihte Grotesk Kavramı

Fransızca kökenli bir sözcük olan Grotesk kelimesi, orijinal dilinde ''grotesque'' şeklinde yazılır. Groteskin sözlük anlamı, korkunç ve ürkütücü olsa da, çeşitli sanat dallarında farklı anlamlarda da kullanılmaktadır. Edebiyat, tiyatro ve resim gibi sanat dallarının yanı sıra mimarlık ve tipografi gibi alanlarda da kullanılan bu kavram, sıra dışı, uçuk ve absürt olan şeyleri tanımlar. Grotesk nedir? Merak edenler için edebiyatta ve tarihte grotesk kavramını detaylı olarak derledik.

22.07.2021Araştırma
Gözlem Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir Gözlem Nasıl Yapılır Ve Kaça Ayrılır

Gözlem Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir? Gözlem Nasıl Yapılır Ve Kaça Ayrılır

Herhangi bir bitkiyi, hayvanı ve hatta insanı gözlemlemek hayatımızda oldukça önemlidir. Çoğu insan ilişki kurarken bile karşısındaki insanı gözlemleyerek bir karara varır. Peki, gözlem yapmak ve gözlemlemenin türleri nelerdir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Geometrik Ortalama Nedir, Nasıl Bulunur Geometrik Ortalama Bulma Formülü..

Geometrik Ortalama Nedir, Nasıl Bulunur? Geometrik Ortalama Bulma Formülü..

Matematik ve istatistikte, tüm veri seti değerlerini tanımlayan özet, merkezi eğilim ölçüleri yardımıyla kolaylıkla tanımlanabilir. Merkezi eğilimlerin en önemli ölçüleri ortalama, medyan, mod ve aralıktır. Bunlar arasında, veri setinin ortalaması, verilerin genel fikrini sağlayacaktır. Ortalama, sayıların ortalamasını tanımlar. İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Fibroblast Nedir Fibroblast Tedavisi Nasıl Yapılır

Fibroblast Nedir? Fibroblast Tedavisi Nasıl Yapılır?

Fibroblast, kök hücre tedavisi anlamına gelen bir tür tedavi yolu olarak bilinir. Kişinin kendi var olan hücrelerini özel bir işlem sonrasında tekrardan aynı kişiye verilmesi olarak bilinir. Bu tedavi yöntemi doğal olan bir tedavi olarak bilinir. Kök hücreler adı verilen fibroblast, kulak arkasından alınmış olan bir cilt parçacığı kullanılması ile elde edilmektedir. Özel işlem sonucunda elde edilmiş olan bu kök hücrelerin, elastik lif, kolajen ve hyaluronik asit yapım aşamasından sorumlu olan hücreler olarak bilinir. Bunların cilt altına enjekte edilmesi ile birlikte cildin kendi kendini yenileme sürecini tetiklemektedir. Peki bu tedavi nedir, kimlere uygulanır ve nasıl yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Değerlik Elektron Sayısı Nedir Ve Nasıl Bulunur Değerlik Elektron Sayısı Nasıl Artar Ve Neyi Verir

Değerlik Elektron Sayısı Nedir Ve Nasıl Bulunur? Değerlik Elektron Sayısı Nasıl Artar Ve Neyi Verir

Kimya ve fizikte, bir değerlik elektronu, kimyasal bir bağ oluşturabilen ve bir kimyasal reaksiyona katılabilen bir atomla ilişkili bir elektrondur. Peki, değerlilik elektronlarının sayısı nedir ve nasıl bulunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Değerlendirme Nedir Değerlendirme Yazısı Nasıl Yazılır

Değerlendirme Nedir? Değerlendirme Yazısı Nasıl Yazılır?

Değer kelimesinden türetilmiş olan değerlendirmek sözcüğü, bir şeyi tahlil etmek, neden sonuç ilişkisine göre inceleyip yargıda bulunmak ve analiz etmek anlamına gelir. Roman ve öykü gibi kurgusal eserleri okurlara tanıtmak ve eleştirmek için yazılan metinlere değerlendirme yazısı denir. Bu tür yazılar, deneme, makale, söyleşi gibi eserler için de kaleme alınabilir. Değerlendirme nedir? Değerlendirme yazısı nasıl yazılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Data Nedir, Ne İşe Yarar Data Science Ve Data Mining Terimleri Ne Anlama Gelir

Data Nedir, Ne İşe Yarar? Data Science Ve Data Mining Terimleri Ne Anlama Gelir?

Bilgisayarların icadından bu yana, insanlar data terimini bilgisayar bilgilerine atıfta bulunmak için kullandılar ve bu bilgi ya iletildi ya da saklandı. Ancak bu tek başına data tanımı değildir; başka data türleri de vardır. Peki, data nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Son dakika: Acun Ilıcalıdan PSV - Galatasaray maçı için açıklama

Son dakika: Acun Ilıcalı'dan PSV - Galatasaray maçı için açıklama!

PSV - Galatasaray maçının ilk yarısında TV8 yayınında donmaların olması ve reklam panolarına dijital olarak illegal bahis sitelerinin reklamlarının yerleştirilmesiyle ilgili TV8'in sahibi Acun Ilıcalı'dan açıklama geldi.

22.07.2021Futbol
Cizye Nedir Cizye Vergisi Kimden Neden Alınır

Cizye Nedir? Cizye Vergisi Kimden Neden Alınır?

Eski zamanlarda alınan birçok vergi türü bulunmaktaydı. Bu vergiler belirli şartlara göre alınmaktaydı. Özellikle Osmanlı Döneminde çeşitli vergilerin olduğu bilinmektedir. Bu vergiler farklı isimler ile anılmaktaydı. Cizye vergisi de bu anlamda alınan bir vergi türüydü. Sizler için Cizye nedir? Cizye vergisi kimden neden alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Bumerang Nedir, Nasıl Atılır Bumerang Kuralı Ve İspatı..

Bumerang Nedir, Nasıl Atılır? Bumerang Kuralı Ve İspatı..

Bumerang herkesin ilgisini çekmiş olan ve merak uyandıran bir konu olarak ifade edilebilir. Bumerang aynı zamanda da nasıl atılacağı ile ilgili olarak da araştırma konusu haline gelmiştir. Bumerang nedir, nasıl atılır? Bumerang kuralı ve ispatı nasıldır? Bumerang hakkında merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Araştırma
Bakış Açısı Nedir Edebi Metinlerde Bakış Açıları Ve Anlatıcı Türleri (Gözlemci, İlahi, Kahraman Bakış Açısı)

Bakış Açısı Nedir? Edebi Metinlerde Bakış Açıları Ve Anlatıcı Türleri (Gözlemci, İlahi, Kahraman Bakış Açısı)

Bir olaya hepimizin bakış açısı farklı olabilir. Edebiyat eserleri söz konusu olduğunda ise, bakış açısının tanımı bir nevi değişebilir. Dört ana bakış açısını ve her bir bakış açısının detaylarını derledik.

22.07.2021Araştırma
Azot Nedir Ve Ne İşe Yarar Azot Nerelerde Bulunur Azot Elemeti Özellikleri, Atom Numarası Ve Kullanım Alanları

Azot Nedir Ve Ne İşe Yarar? Azot Nerelerde Bulunur? Azot Elemeti Özellikleri, Atom Numarası Ve Kullanım Alanları

Atmosferimizdeki en bol bulunan element olan nitrojen yaşam için çok önemlidir. Toprakta ve bitkilerde, içtiğimiz suda ve soluduğumuz havada azot bulunur. Aynı zamanda yaşam için de gereklidir. Peki, azot nedir ve nerede bulunur? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Amortisör Nedir, Ne İşe Yarar Amortisörler Nasıl Çalışır

Amortisör Nedir, Ne İşe Yarar? Amortisörler Nasıl Çalışır?

Araç kullanan pek çok kişi aracının içerisindeki parçaları bilmelidir. Çünkü neredeyse bu parçaların her biri aracınızdaki arızayı keşfetmenize yardımcı olur. Bu bağlamda aracınızın önemli parçalarından biri olan Amortisörler hakkında detayları derledik.

22.07.2021Araştırma
Onur Ekerin son görüntüleri ortaya çıktı 100 kişilik ekipler her yerde aranıyor

Onur Eker'in son görüntüleri ortaya çıktı! 100 kişilik ekipler her yerde aranıyor

Ankara'nın Pursaklar ilçesinde, tıp öğrencisi Oner Eker (20), dedesinin dağlık alana kaçan kurbanlık koyununu yakalamak için peşinden gidince kayboldu. Dünden bu yana haber alınamayan Eker'in son görüntüleri ortaya çıktı. Eker'in elinde bir sopa ile yolda yürüdüğü kaydedilirken, sağına soluna baktıktan sonra ise ortadan kaybolduğu görüldü.

22.07.2021Gündem
Uzaya çıkan Bezos’a tepki: Amazon çalışanları zar zor geçiniyor

Uzaya çıkan Bezos’a tepki: Amazon çalışanları zar zor geçiniyor

Önceki gün kurucusu olduğu uzay şirketi Blue Origin’in New Shephard uzay kapsülüyle uzaya çıkan Jeff Bezos’a başarılı uçuşu nedeniyle birçok tebrik gelirken, bir kesim ise eleştiride bulundu.

22.07.2021Dünya
Anadolu’ya ekonomi turu

Anadolu’ya ekonomi turu

Sanayi ve üretim alanında yaşanan sorunların saptanması ve atılacak adımların belirlenmesi için çalışma başlatıldı. AK Parti tarafından oluşturulan ekip değişik illerde, meslek örgütleri ve sanayicilerle toplantılar yapacak. Ortaya çıkan rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak.

22.07.2021Ekonomi
Yaman isminin anlamı nedir Yaman ne demek Yaman adının özellikleri, analizi ve kökeni

Yaman isminin anlamı nedir? Yaman ne demek? Yaman adının özellikleri, analizi ve kökeni

2000'li yılların başından itibaren popüler olmaya başlayan Yaman ismi, 15. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Yaman kelimesinin sözlük anlamı, güçlü ve kudretlidir. Osmanlı döneminde bu sözcük gözü pek ve atılgan kişiler için kullanılırdı. Yaman isminin anlamı nedir? Yaman ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Ümit isminin anlamı nedir Ümit ne demek Ümit adının özellikleri, analizi ve kökeni

Ümit isminin anlamı nedir? Ümit ne demek? Ümit adının özellikleri, analizi ve kökeni

Dilimize Farsçadan geçmiş olan Ümit kelimesi, 16. yüzyıldan beri kullanılmaktadır. Hem kız hem de erkek çocuklarına verilen bu isim, geleceğe dair güzel temennilerde bulunmak, yılgınlığa kapılmamak ve iyimser olmak anlamına gelir. Ümit isminin anlamı nedir? Ümit ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Şimal isminin anlamı nedir Şimal ne demek Şimal adının özellikleri, analizi ve kökeni

Şimal isminin anlamı nedir? Şimal ne demek? Şimal adının özellikleri, analizi ve kökeni

Arapça kökenli bir isim olan Şimal'in sözlük anlamı kuzeydir. Bu kelime aynı zamanda sol taraf anlamına da gelir. Ülkemizde Kuzey ismi kadar popüler olan Şimal kelimesi, birçok tamlamada da kullanılır. Örneğin Garb-ı Şimal kuzeydoğu, Şark-ı Şimal ise kuzeybatı demektir. Şimal isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Semi isminin anlamı nedir Semi ne demek Semi adının özellikleri, analizi ve kökeni

Semi isminin anlamı nedir? Semi ne demek? Semi adının özellikleri, analizi ve kökeni

Sem kökünden türetilmiş olan Semi ismi dilimize Arapçadan geçmiştir. Sem işitmek anlamına gelirken Semi de duyan, işiten, bilen gibi anlamlara gelir. Allah'ın isimlerinden biri olan Semi, genellikle, '' her şeyi gören'' anlamındaki Basar ismiyle birlikte kullanılır. Semi isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kuran'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Satı isminin anlamı nedir Satı ne demek Satı adının özellikleri, analizi ve kökeni

Satı isminin anlamı nedir? Satı ne demek? Satı adının özellikleri, analizi ve kökeni

Dilimize Arapçadan geçmiş olan Satı isminin sözlük anlamı öncü ve liderdir. Bununla birlikte, bu isim yüksek, ulu, parlak ve göz alıcı gibi anlamlara da gelir. Münir, Ziya, Şule, Zehra ve Enver gibi çok kullanılan isimler ile Satı eş anlamlıdır. Satı isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Ömür isminin anlamı nedir Ömür ne demek Ömür adının özellikleri, analizi ve kökeni

Ömür isminin anlamı nedir? Ömür ne demek? Ömür adının özellikleri, analizi ve kökeni

Dilimize Arapçadan geçmiş olan Ömür ismi 16. yüzyılda literatüre girdi. Kelimenin sözlük anlamı yaşam süresidir. Bu isim birçok tamlamada da kullanılır. Örneğin nakd-i ömür, yaşam sermayesi anlamına gelir. Yaşam ve hayat dışında Farsça kökenli ''ayş'' kelimesi de ömür ile eş anlamlıdır. Ömür isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kur’an'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Nejla isminin anlamı nedir Nejla ne demek Nejla adının özellikleri, analizi ve kökeni

Nejla isminin anlamı nedir? Nejla ne demek? Nejla adının özellikleri, analizi ve kökeni

Nejla ismi, hem ülkemizde hem de Farsça ve Arapça konuşulan ülkelerde oldukça yaygındır. ''Necla'' şeklinde de kullanılan bu kelimenin sözlük anlamı yeni doğmuş bebektir. Bu isim aynı zamanda nesep ve soy anlamına da gelir. Nejla isminin anlamı nedir? Nejla ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Nefes isminin anlamı nedir Nefes ne demek Nefes adının özellikleri, analizi ve kökeni

Nefes isminin anlamı nedir? Nefes ne demek? Nefes adının özellikleri, analizi ve kökeni

Yeni bebek sahibi olacak insanlar çocuklarına farklı ve anlamı güzel isimler koymak için isimler hakkında araştırma yapmaktadırlar. Günümüzde anne ve babalar eski isimlere nazaran daha önce pek duyulmamış isimleri tercih etmektedirler. Bu isimlerden bir tanesi de Nefes olmaktadır. Nefes ismi son zamanlarda aileler tarafından rağbet gören bir isim olarak ifade edilmektedir. Peki, Nefes isminin anlamı nedir? Nefes ne demek? Nefes adının özellikleri, analizi ve kökeni ne olmaktadır? İşte, Nefes ismi ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyenler için detaylar.

Nare isminin anlamı nedir Nare ne demek Nare adının özellikleri, analizi ve kökeni

Nare isminin anlamı nedir? Nare ne demek? Nare adının özellikleri, analizi ve kökeni

Türkiye’de çok fazla kullanılmayan ancak anlamı bakımından değerli olan bazı isimler bulunmakta ve bu isimler arasında Nare ismi yer almaktadır. Nare ismini bebeğine vermek isteyen kişiler ismin anlamı ve diğer özelliklerini bilmek istiyor. Nare isminin anlamı nedir? Nare ne demek? Nare ismi kuranda geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Muaz isminin anlamı nedir Muaz ne demek Muaz adının özellikleri, analizi ve kökeni

Muaz isminin anlamı nedir? Muaz ne demek? Muaz adının özellikleri, analizi ve kökeni

''İzzet'' kelimesi ile aynı kökten türeyen Muaz ismi dilimize Arapçadan geçmiştir. İzzet büyüklük ve ululuk anlamına gelirken, Muaz da yüce ve azametli anlamına gelir. Günlük hayatta sıklıkla kullanılan muazzam ve muazzez kelimeleri de bu isimden türetilmiştir. Muaz isminin anlamı ve kökeni nedir? Bu isim Kuran'da geçiyor mu? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Yazar Sonuçları

İstanbul’u A’dan Z’ye gezelim

İstanbul, yoğun trafikten kurtulmuş, bayram boyunca rahatça dolaşabildiğiniz bir şehir haline gelmişken, görmediğiniz, bilmediğiniz birçok yeri keşfedebilirsiniz. Bu önerim yalnız İstanbul’da yaşayanlar için değil, Türkiye’nin başka kentlerinde yaşayıp İstanbul’a ziyarete gelenler, yabancı turistler için de geçerli.

22.07.2021

Allı turnam

“Allı turnam bizim ele varırsan... Şeker söyle, kaymak söyle, bal söyle. Eğer bizi sual eden olursa... Boynu bükük benzi soluk yar söyle. Gülüm gülüm kırıldı kolum, tutmuyor elim, turnalar ey!” (Keskin Türküsü-Ozan-Hacı Taşan)

22.07.2021

Sektörün eski haline dönüş tarihi 2025

Pandemi boyunca oldukça hareketli olan İngiltere’de müzik sektörü için yeni bir araştırma yapıldı.

22.07.2021

Kıskançlığı yüzünden ilişkimi bitirdim

Sevgilimin kıskançlık yüzünden yaptıkları beni ondan uzaklaştırdı. İlişkimi bitirdim. Fakat şu anki yaşadığım duygusal karmaşadan dolayı ne yapacağımı bilmiyorum.

22.07.2021