MENÜ

Geleceğin Meslekleri

Geleceğin Meslekleri ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Geleceğin Meslekleri haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 311 Geleceğin Meslekleri haberi bulunmuştur.

Geleceğin Meslekleri Haberleri

Geleceğin meslekleri

Geleceğin meslekleri

Türkiye’de, değişen yaşam biçimleri ve ortaya çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda, gelecekte parlayacak meslekler ile bu mesleklere uygun elemanların yetiştirilmesi için bir proje başlatılıyor. Önümüzdeki yıl başlatılması planlanan Mesleki Eğitim ve Öğretim Sistemini Güçlendirme Projesi (MEGEP) adlı çalışma, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) giriş sürecinde, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Avrupa Komisyonu arasında imzalanan anlaşma uyarınca oluşturuldu.

24.04.2004Ekonomi
Terörizm yeni meslekler doğurdu

Terörizm yeni meslekler doğurdu

Globalleşmeyle ortaya çıkan yeni yapılanma gözde meslekleri değiştirecek. Yeni enerji sistemleri mühendislik ve tasarımcılığı, terörizmin globalleşmesi güvenlik uzmanlığını, sağlıklı beslenmenin ön plana çıkması gıda ve genetik mühendisliğini gözde meslek haline getirecek.

24.10.2003Gündem
Bilge Adam ‘bilgi insanları’ yetiştiriyor

Bilge Adam ‘bilgi insanları’ yetiştiriyor

Bilgi teknolojileri eğitimi alanında hizmet veren Bilge Adam, bilgi teknolojileri sektörüne eleman yetiştiriyor. Geleceğin meslekleri olarak isimlendirilen, sistem ve yazılım mühendisliği, web ve grafik tasarımı eğitimleri veriyor. Çok hızlı değişen bilgi teknolojileri karşısında eğitimlerini sürekli yenileyen eğitim şirketinin bundan sonraki hedefi Anadolu'ya açılmak.

3.10.2003Gündem
Hayaliniz, hedefiniz olsun

Hayaliniz, hedefiniz olsun

Zaman zaman medyaya yansıyan dünyanın en zengin insanlarıyla ilgili listelerin son 10 yıla ait olanları dikkatle incelendiğinde, dünyanın yalnızca ekonomik gidişatı ile ilgili değil, aynı zamanda sosyal ve siyasal geleceği ile ilgili de oldukça ciddiye alınması gereken bir görüntüyle karşılaşıyoruz.

11.11.2002Gündem
Sizin psikoloğunuz kim

Sizin psikoloğunuz kim?

Toplumun ruh sağlığı giderek artan bir ivme ile bozuluyor. Bu gelişme, eskiden, "deli doktoru" dediğimiz psikologları gündeme getiriyor. O zamanlar insanlar deli doktorları'na gitmeye, "Sonra herkes, 'Üşütmüş, deli doktoruna gidiyormuş' der" diye çekinirler, gitseler de saklarlardı. Kısmen hâlâ da öyle.

28.10.2002Kelebek
Hey Türk gençliği, kımılda

Hey Türk gençliği, kımılda

Doç. Dr. Osman Özsoy, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan “Geleceğin Meslekleri” adlı kitabında, Türkiye’deki gençliğin durumu”nu ortaya koyan bir araştırmaya yer verdi. GENAR Araştırma kuruluşu tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarını yayınlıyoruz.

5.08.2002Kelebek
Yakala, kaçıyor

Yakala, kaçıyor

*Teknoloji, hız, iletişim, küreselleşme 21. Yüzyıl’a damgasını vuracak.
*Bazı sektörler ve meslekler önem kazanırken, bazıları gözden düşecek.
*İşte yeni yüzyılın gözde sektörleri ve meslekleri.
*Teknoloji değil, teknolojiyi kullananlar ön planda olacak.
*Gençler, yeni fikirlerini ve projelerini aktarabilecekleri, geliştirebilecekleri ortamların peşinde olacaklar.
*Dijital yayınların avantajlarının sergilendiği ürünler öne çıkacak.
*Şirketlerin başarısını, hız ve müşteri memnuniyeti belirleyecek.
*Yurtdışında elektronik medya ön planda olacak.
*Gelecekte ‘Süper Bilgi Ağı’ gelişecek.

6.10.2001Gündem
Geleceğin meslekleri

Geleceğin meslekleri

Üniversite sınavının ardından sıra seçim yapmaya geldi. Öğrenciler ´hangi meslek bana uygun?´ sorusunun yanıtını arıyor. Sayısal, eşit ağırlık, sözel ve dil puanıyla öğrenci alan en gözde bölümleri sizin için araştırdık

4.08.2001Gündem
Geleceği şekillendiren meslek: Mekatronik mühendisliği

Geleceği şekillendiren meslek: Mekatronik mühendisliği

Çağın koşulları ve gelişen teknoloji, farklı mesleklerin ortaya çıkarmasına neden oluyor. Bunlardan biri de geniş uygulama alanına sahip olan mekatronik mühendisliği. Geleceğin dünyasına yön veren meslekler arasında gösterilen mekatronik mühendisliğinde başarılı çalışmaları olan Hisar Mekatronik Takımları öğrencileri, bu alanda şimdiden altı ödül birden kazandı.

11.05.2020Eğitim
Gelecek de bir gün gelecek

Gelecek de bir gün gelecek

Geleceği tahmin mesleğinin saygıdeğer temsilcilerinden biri olan İngiliz fütürist Patrick Dixon, 21’inci yüzyılın gelecek günlerinde yaşayacağımız değişimleri bugünden gözler önüne seriyor.

7.05.2020Kitap Sanat
Eğitimde dijital dönüşüm artık geri döndürülemez

Eğitimde dijital dönüşüm artık geri döndürülemez

Eve kapandığımız, 16 milyon ilk ve ortaöğretim öğrencisinin, 4 milyonu aşkın üniversite öğrencisinin uzaktan eğitim aldığı bu dönemde, kuşkusuz gözler online eğitime çevrildi. Bu salgın gösterdi ki tüm dünyada eğitim alanında önemli bir değişim yaşanıyor. Bu değişimi yakalayıp, yönetmek gerekiyor.

13.04.2020Eğitim
Dijital yetenek açığını öğretmenler kapatacak

Dijital yetenek açığını öğretmenler kapatacak

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Bilişim Vakfı ve Microsoft Türkiye iş birliğiyle hayata geçirilen Yazılım Geliştirme Uzmanlığı Mesleki Gelişim Programının tanıtım toplantısı Ankara’da gerçekleşti. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, yaptığı konuşmada teknolojinin yeni meslekleri ortaya çıkaracağını ve bu doğrultuda çocukların geleceğe hazırlanması gerektiğini belirtti. Başta meslek liseleri olmak üzere liselerde eğitim veren bilişim öğretmenlerinin desteklendiği programda Microsoft Türkiye, “yazılım geliştirmenin temelleri” eğitimi sunuyor.

17.01.2020Teknoloji
Üniversitelerin geleceği

Üniversitelerin geleceği

Sabancı Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültelerinde yüksek lisans dersleri veren akademisyen Ergi Şener kaleme aldı.

8.12.2019Gündem
100 bin çocuk ‘kod’lamayı öğrenecek

100 bin çocuk ‘kod’lamayı öğrenecek

TÜRKİYE Vodafone Vakfı, Habitat Derneği işbirliğiyle 3 yıldır 7-14 yaş aralığındaki öğrencilere kod yazmayı öğrettiği ‘Yarını Kodlayanlar’ projesinde bu yıl hedef büyüttü.

23.11.2019Ekonomi
Sosyal medyadaki bu tuzaklara karşı kendinizi böyle koruyun

Sosyal medyadaki bu tuzaklara karşı kendinizi böyle koruyun

İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ) Felsefe Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Enis Doko, insanların sosyal medyada gördüğü paylaşımlara karşı duygularına hakim olmak, mantık safsatalarına ve propagandaya kanmamak ve doğru bilgiyi yanlıştan ayırt edebilme çabasında olmak için birden fazla alternatifi zihninde bulundurarak düşünme gibi felsefecilere özgü zihni savunma sanatı yeteneğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

20.11.2019Teknoloji
Bakan Selçuk: 1 milyon 150 bin kişinin işe yerleşmesine aracılık ettik

Bakan Selçuk: 1 milyon 150 bin kişinin işe yerleşmesine aracılık ettik

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Hedefimiz 2023'e gelmeden 1 milyon kişiye mesleki yeterlilik belgesi kazandırmak. 2019 yılının başından bugüne 1 milyon 150 bin kişinin işe yerleşmesine aracılık ettik” dedi.

23.10.2019Ekonomi
Türkiye’nin kadınlara özel ilk espor etkinliği yapıldı

Türkiye’nin kadınlara özel ilk espor etkinliği yapıldı

Teknoloji, yazılım ve oyun sektörüne yön veren “Oyunu Değiştiren Kadınlar” ile kadın esporcular, Türkiye’de ilk kez kadınlara özel düzenlenen, espor etkinliğinde buluştu. Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Nonstop Zula Espor Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte, sektöre yön veren kadın profesyoneller, ilham veren deneyimlerini ve başarı hikayelerini bu sektörde kariyer yapmak isteyen gençlerle paylaştı.

11.03.2019eSpor
Liseli kızlara mühendislik tanıtıldı

Liseli kızlara mühendislik tanıtıldı

Türkiye’de, bilgisayar mühendisliği alanında kadın öğrencilerin oranının yetersiz olması, üniversite ve sektörde faaliyet gösteren bazı firmaları harekete geçirdi. ‘Kızlarımız Bilgisayar Mühendisi Oluyor’ projesiyle, İstanbul ve Kocaeli’de lise öğrencisi 100 kız öğrenciye bölüm tanıtımı yapıldı.

18.02.2019Eğitim
Hedefi üniversite açmak

Hedefi üniversite açmak

Zeki Esen, 10 yıl fizik öğretmenliği yaptıktan sonra Diyarbakır’da Bahçeşehir ve Uğur Okulları adıyla tam 7 okul açtı. 3 bine yakın öğrencisi ve 300 çalışanı olan Esen’in en büyük hayali şimdi üniversite açmak. Diyarbakır Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Esen, kente spor ve müzik okulu açmayı da planlayarak, “Velilerimizden talep var, zamanı bekliyoruz” diyor.

17.02.2019Eğitim
Yaşam boyu eğitim şart

'Yaşam boyu eğitim şart'

Galatasaray Lisesi’nin tarihçesi 1481 yılında Sultan II. Beyazıd tarafından kurulan “Galata Sarayı Ocağı”na uzanıyor. 1868’de “Mekteb-i Sultani” adıyla, Fransa’daki liselere denk bir kurum olarak eğitim vermeye başlandı. 1924’te Galatasaray Lisesi adını alarak, Cumhuriyet devrimleri doğrultusunda eğitime devam edildi.

3.02.2019Eğitim
Geleceğin en iyi ve en kötü meslekleri açıklandı Bakın ilk sırada hangisi var...

Geleceğin en iyi ve en kötü meslekleri açıklandı! Bakın ilk sırada hangisi var...

Dünya Ekonomik Forumu'ndaki uzmanlar, teknoloji ve otomasyon araştırmaları sonucunda 2022'de küresel olarak 133 milyon yeni iş yaratılacağını tahmin ediyor. Aynı zamanda, düşük teknolojili işler ortadan kalktıkça 75 milyon iş kaybı da yaşanacak.

9.01.2019Ekonomi
Esnaf sayısı 43 bin arttı

Esnaf sayısı 43 bin arttı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi’nde yayımlanan verilere göre, 2018 eylül itibariyle Türkiye’de esnaf ve sanatkarların sayısı geçen yılla karşılaştırıldı-ğında 43 bin artmış durumda. Yetkililer, ekonomik dalgalanma zamanlarında vatandaşların güvenilir birebir ilişki kurabilecekleri esnafa yöneldiğini aktarıyor. Günümüzde en çok gıda, ulaşım, kadın erkek kuaförlüğü gibi alanlarda çalışan esnaf bulunuyor. Ağırlıklı yaş 35-40 aralığında.

Aileler aman dikkat Bu çocuğunuzun hayatı, kararı o vermeli

Aileler aman dikkat! Bu çocuğunuzun hayatı, kararı o vermeli

Yoğun geçen sınav sürecinin ardından, tercih dönemi geldi çattı. Adaylar, aldıkları puanla yerleşmek istediği alanları belirlerken, aileler bu süreçte çocuklarına nasıl davranmalı? Uzmanlar, aileleri “Bu çocuğunuzun hayatı, kararı o vermeli” diyerek uyarırken, bazı önerilerde bulunuyor.

9.08.2018Eğitim
Geleceğin mesleklerini seçmeye çalışın

Geleceğin mesleklerini seçmeye çalışın

Doç. Dr. Yelkin Diker Coşkun, gelecek on yıllarda iş alanlarının farklılaşacağına dikkati çekerek üniversite adaylarının tercihlerini geleceğin mesleklerine göre yapmalarını önerdi.

26.07.2018Kampüs
Sağlık Yönetimi Bölümü nedir İş imkanları nelerdir

Sağlık Yönetimi Bölümü nedir? İş imkanları nelerdir?

Gün geçtikçe sağlık alanında yapılan gerek teknolojik yenilikler gerek her gün bir yenisi açılan sağlık kuruluşlarının artması nedeniyle sağlık alanında eğitilmiş insan gücüne duyulan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır ve artmaya da devam edecektir. İşte Üniversite sınavına girmiş ve heyecanla tercih dönemini bekleyen üniversite adayları için son dönemde merak edilen ve talep gören Sağlık Yönetimi bölümünü ve iş imkanları..

21.07.2018Gündem
Muharrem İnce Suriye politikasını açıkladı

Muharrem İnce Suriye politikasını açıkladı

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Osmaniye'de konuştu. İnce, "Suriye ile ilgili politikamız net. 4 milyon Suriyeli Türkiye'de yaşıyor, Suriye'de büyükelçiliğimiz yok. ABD'nin Türkiye'de büyükelçisi yok. Böyle olmaz. Barışacağız. Suriyelilere 40 milyar dolar harcadık. Bununla konut yapsaydık 2 milyon konut yapardık. Suriye'nin toprak bütünlüğünü sağlayacağız. Suriye içinde ve dışında yaşayan herkesin katılacağı bir seçim isteyeceğiz. Suriye’de yeni bir anayasa yapılmalı. Buna destek olacağız. Bunlar sağlandıktan sonra burada kalmazlar. Davulla zurnayla giderler Suriye’ye" dedi.

20.05.2018Gündem
Mardinde NASAlı bir kız kardeş

Mardin'de NASA'lı bir kız kardeş

NASA Hubble kadrosuna kabul edilmiş ilk ve tek Türk bilim insanı olan Prof. Dr. Feryal Özel, Mardin’de bilim okumak isteyen liseli kız öğrenciler için kurulan ‘Kız Kardeşler Laboratuvarı’nı ziyaret etti. Öğrencilerin hem uzayla hem de uzayı araştıracak kariyere giden yollarla ilgili sorularını yanıtladı.

8.05.2018Gündem
Vodafonedan Mersinli çocuklara kodlama eğitimi

Vodafone'dan Mersinli çocuklara kodlama eğitimi

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Colman Deegan, "Her bir çocuğumuz kod yazmaya başladığında Türkiye dijitalleşmiş olacak. Kodlamanın yaygınlaşması, yerli yazılım üretimini de teşvik edecek. Böylece Türkiye teknoloji tüketen değil, teknoloji üreten bir nesle sahip olacak." dedi.

18.04.2018Teknoloji
Ndiaye: Ben bir aslanım

Ndiaye: Ben bir aslanım

Galatasaray'ın 2017-2018 sezonu öncesi Osmanlıspor'dan kadrosuna kattığı Senegalli oyuncu Papa Alioune Ndiaye, Galatasaray Dergisi'nin 173. sayısına konuk oldu.

4.01.2018Futbol
Bitcoin yetenekleri aranıyor

Bitcoin yetenekleri aranıyor

En popüler ve değerli kripto para Bitcoin her geçen gün yeni rekorları kırarken, yeni meslek dallarını da ortaya çıkardı. Birçok şirket yıllık 100 bin dolar civarında maaşlar vererek Bitcoin ile ilgilenen yetenekleri arıyor.

Robot psikoloğu olmak ister misiniz.. İşte geleceğin gözde 50 mesleği

Robot psikoloğu olmak ister misiniz?.. İşte geleceğin gözde 50 mesleği

2017’nin sonuna yaklaşırken, birçok dijital yenilik hayatımıza girdi. Bunlar yaşanırken bildiğimiz iş anlayışı da kendini güncelliyor ve yeniliyor. Birçok meslek ya kayboldu ya da kaybolmak üzere. Robotik teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte işimiz tehlikede! Ama öyle bir meslek var ki, işte onu robotlara kaptırmak imkânsız…

10.12.2017Eğitim

Yazar Sonuçları

Yeni bir alan itibar

Dünyada değişen trendler ile birlikte meslekler de dönüşüm içine giriyor. Bazı meslekler yok olurken, yeni meslekler çıkıyor.

15.08.2018

Üniversite tercihlerinde nelere dikkat etmelisiniz?

ÖĞRENCİLER üniversite tercihi yaparken birçok farklı ölçüt kullanabilir.

3.08.2018

Harikalar diyarının yaratıcı öğretmeni

Sıra dışı bir sınıf öğretmeni olarak tanıdık Ahmet Naç’ı. Klasik bir ilkokul sınıfını harikalar diyarına çevirmesini ve öğrencileriyle gerçekleştirdiği farklı ders yöntemlerini konuşurken, Atatürk’ü en iyi anlatan boyacı öğretmen unvanıyla da gündemimize oturdu adeta. Ahmet Naç, ne olacağına karar veremeyince, bütün meslekleri aynı anda yapabileceği tek iş olarak gördüğü öğretmenliği seçerek, öğrencilerinin hayatına dokunmaya devam ediyor.

21.05.2018

Gazetelerin altın çağı 'kural değil istisna'

Son yıllarda hocalarımın, öğretim üyesi meslektaşlarımın veya okul yönetimlerinin davetiyle Türkiye'de 20'yi aşkın üniversitede yeni medya ile ilgili görüşlerimi paylaştım. 

8.05.2018