EKSTRA
MENÜ

Gebelikte

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 2.453 haberi bulunmuştur.

Gebelikte Haberleri

Gebelikte depresyon bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor

Gebelikte depresyon bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor

Adana’da Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erdem Önder Sönmez, gebelik döneminde yaşanan depresyonun gebelik süresini kısalttığını ve çocuğun daha düşük kilogramda doğmasına sebep olduğunu söyledi.

Hamilelikte şeker yüklemesi nedir, neden yapılır

Hamilelikte şeker yüklemesi nedir, neden yapılır?

Hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan gebeliğe bağlı şeker hastalığı, tedbir alınmadığı takdirde anne sağlığı için ciddi sorunların yanı sıra bebeğin erken doğumundan bebekte hipoglisemiye kadar birçok probleme neden oluyor. Gebelik şekerinin tespiti için mutlaka şeker yükleme testi yapılması gerektiğini söyleyen Op. Dr. İsmail Kestane, gebelik şekeri hakkında önemli bilgiler paylaşıyor.

Yeni annelere lohusalık dönemi için beslenme önerileri

Yeni annelere lohusalık dönemi için beslenme önerileri

Yeni doğum yapmış anneler, emzirme döneminde nelere dikkat etmelidir? Annenin sütü az geliyorsa neler yapılmalıdır? Anneler bu süreçte nasıl beslenmelidir? Anne sütü nasıl saklanmalıdır? Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Derya Fidan, lohusalık döneminde en çok merak edilenleri açıkladı.

8.03.2019Doğum
İkiz gebelik hakkında merak edilenler

İkiz gebelik hakkında merak edilenler

Çoğul gebeliklerde en sık rastlanan, ikiz gebeliklerdir. Peki, ikiz gebeliklerde hangi testler yapılmalıdır. İkiz gebeliklerde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Anne adaylarının merak ettiği detayları uzmanlardan öğrendik.

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli

Hamilelikte Nasıl Beslenilmeli?

Gebelikte beslenmeye hem bebeğin büyüyüp ve olgunlaşması hem de annenin gereksinimlerinin karşılanması için dikkat edilmesi gerekir. Uygun kilodayken gebe kalan sağlıklı bir kadın doğru beslenme ile gebelik sonunda yaklaşık 9 ile 12 kilo civarında bir kilo artışına sahip olur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç bilgi verdi.

Kızamık nedir Kızamık belirtileri ve tedavisi

Kızamık nedir? Kızamık belirtileri ve tedavisi

Kızamık tüm dünyada yaygın olarak rastlanan döküntülü bir hastalıktır. Kızamık belirtileri ciltte kırmızı döküntüler olarak kendini gösterir. Peki, kızamığın diğer belirtileri nelerdir? Kızamık nasıl tedavi edilir?

Polikistik Over nedir Belirtileri nelerdir

Polikistik Over nedir? Belirtileri nelerdir?

Polikistik Over, çoğunlukla 30 yaş üstü kadınlarda görülmektedir. Bu hastalık, hormonal dengeyi bozabilmektedir. Yumurtalıklarda bazı sıkıntılar oluşturan bu rahatsızlık, hipertansiyon, pıhtılaşma bozuklukları, obezite gibi sonuçları doğurabilmektedir. Erkeklik hormonunun baskın bir şekilde artış göstermesi üzerinde adet düzensizliği ve tüylenme ile sonuçlanmaktadır.

26.02.2019Sağlık
Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Öneri

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Öneri

Kadınların yaşamlarındaki en önemli evrelerinden biri olan gebelik; bu süreçte görülen bulantı, halsizlik, mide yanması ve baş ağrısı gibi şikayetler nedeniyle anne adayları için sıkıntılı olabiliyor. Bu sorunların tam olarak ortadan kaldırılması mümkün olmasa da alınacak bazı önlemlerle konforlu bir gebelik dönemi sağlanabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Yunus Çavuş, gebelikte yaşanabilecek sorunları azaltmak için 5 öneriyi sıraladı.

Dış gebelik nedir, neden olur Belirtileri ve tedavisi

Dış gebelik nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Dış gebelik, döllenmiş bir yumurtanın rahim içi dışında bir yere yerleşmesidir. Peki, dış gebelik neden olur? Belirtileri nedir, tedavisi nasıl yapılır? Dış gebelik hakkında merak edilenleri uzmanlardan öğrendik.

Vejetaryen anne adayları gebelikte nasıl beslenmeli

Vejetaryen anne adayları gebelikte nasıl beslenmeli?

Vejetaryen beslenme tarzını seçen anne adaylarının aklındaki ilk soru ise “Acaba bebeğim yeteri kadar besleniyor mu?” oluyor.

Gebelikte Tarama Testleri Önemli mi

Gebelikte Tarama Testleri Önemli mi?

Gebelik dönemi, bebeğin gelişimi için neredeyse tüm organların seferber olduğu bir dönem. Bebek gelişimini tamamlarken bir yandan da riskleri anlamak ve önlem almak son derece önemli. Gebelik sürecinde bebeğin kromozomal olarak sorunlu olup olmadığının tespit edilmesi oldukça önemli. Prof. Dr. Recai Pabuçcu, belirli dönemlerde uygulanan tarama testleri hakkında kritik açıklamalarda bulundu.

Plasenta nedir Plasenta ne işe yarar Görevleri nelerdir

Plasenta nedir? Plasenta ne işe yarar? Görevleri nelerdir?

Çoğumuz yaşamsal önem taşıyan plasenta hakkında yeterli bilgiye sahip değiliz. Büyük kısmını damarların oluşturduğu plasenta yeterli gelişmediği takdirde bebekte büyüme-gelişme geriliği gibi sorunlar yaşanabilir? Peki, plasentanın görevleri nelerdir? Plasenta gebeliğin hangi döneminde oluşur? İşte, konuyla ilgili bazı önemli bilgiler…

Hamilelikte farklı renkteki akıntılar ne anlama geliyor

Hamilelikte farklı renkteki akıntılar ne anlama geliyor?

Gebelikte vajinal akıntı normal mi? Hamilelik dönemimde akıntının nedenleri nelerdir? Hamilelikte hangi akıntılar tehlikelidir? Hangi renkte akıntı nelerin habercisi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Çağlar Helvacıoğlu anlatıyor.

Lohusalık nedir Lohusalık döneminde ne gibi değişiklik görülür

Lohusalık nedir? Lohusalık döneminde ne gibi değişiklik görülür?

Lohusalık bir kadının doğumdan sonra yaşadığı süreci tanımlayan döneme verilen isimdir. Lohusalık döneminde ciddi ve uzun süreli sorunlar yaşanabilir. Bu süreçte yeni annenin yakınlarına da büyük bir sorumluluk düşmektedir. Peki, lohusalık döneminde ne gibi değişiklikler görülür?

5.02.2019Gündem
Hamilelikte güvenli seks nasıl olmalı Gebelikte seks pozisyonları

Hamilelikte güvenli seks nasıl olmalı? Gebelikte seks pozisyonları

Hamilelikte cinsel ilişki oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu. Bu nedenle “Gebe kalma döneminde hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları nasıl olmalı?” merak ediliyor.

Gebelikte grip zatürreye dönüşmesin

Gebelikte grip zatürreye dönüşmesin

Türkiye, ülke genelinde sert geçen kış aylarının etkisiyle grip salgınıyla boğuşuyor. Hastaneler ağır gribe yakalanmış her yaştan hastayla dolup taşarken hamileler, çocuklar, ileri yaştakiler ve kronik hastalığı olanlar gribe karşı daha savunmasız durumda bulunuyor.

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi?

Hamilelikte cinsellik yaşanmalı mı? Hamilelikte cinsel ilişkiye girmek bebek için zararlı mı? Hamilelikte hangi cinsel ilişki pozisyonları tercih edilmeli?

30.01.2019Sağlık
Hamilelikte bel ağrılarına karşı 12 öneri

Hamilelikte bel ağrılarına karşı 12 öneri

Bebeğini kucağına almaya hazırlanan pek çok anne adayı bel ağrılarından şikayet ediyor. Özellikle karnın ve bebeğin büyüdüğü doğum yaklaşan zamanlarda bu ağrılar dayanılmaz hale gelebiliyor. Anne adayları bazı önemli noktalara dikkat ederek bu süreci konforlu bir şekilde atlatabiliyor.

Gebelikte tarama testleri neden önemli

Gebelikte tarama testleri neden önemli?

Doç. Dr. M. Eftal Avcı, gebelik döneminde yapılması gereken tarama testleri hakkında bilgi verdi.

Hamile kalmak için orgazm olmak gerekir mi

Hamile kalmak için orgazm olmak gerekir mi?

Siz de çevrenizdekilerden duymuşsunuzdur "Orgazm olmak hamile kalmayı kolaylaştırıyor, hamile kalmak için orgazm olmak gerekir diye. Peki, gerçekten orgazm olmak ile hamile kalmak arasında bir bağlantı var mı? Orgazm olmak hamileliği kolaylaştır mı?

27.01.2019Sağlık
Gebelikte boğaz ağrısına ne iyi gelir

Gebelikte boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Gebelik sürecinde boğaz ağrısı olur mu? Gebelikte yaşanan boğaz ağrısı için ne yapılabilir? Hamilelikte boğaz ağrısını geçirmek için doğal yöntemler nelerdir? Gebelikte boğaz ağrısı kaç günde geçer? Boğaz ağrısında kullanılması gereken doğal yöntemler nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen anlatıyor.

Gebelikte akıntı sebepleri nelerdir

Gebelikte akıntı sebepleri nelerdir?

Gebelikte akıntı neden olur? Gebelikte akıntı nedenleri nelerdir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, gebelik sürecinde akıntı sebeplerini, nedenlerini ve akıntı renklerine göre sebeplerinin neler olabileceğini anlattı.

Hamilelikte burun kanaması neden olur

Hamilelikte burun kanaması neden olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, "Gebelik sürecinde burun kanamasının etkileri nelerdir? Kanama durumunda neler yapmak gerekir? Burun kanaması önlenebilir mi? Burun kanaması nasıl tedavi edilir?" sorularının cevaplarını veriyor.

Gebelikte gaz sancısı nasıl geçer

Gebelikte gaz sancısı nasıl geçer?

Gebelikte gaz sıkışması neden olur? Hamilelikte gaz sıkışması problemi nasıl giderilir? Gebelikte gaz sıkışmasını azaltmanın yolları neledir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, gebelik sürecinde gaz sancısını, gaz sorununa karşı dikkat edilecek şeyleri, doktora gidilmesi gereken durumları anlattı.

Gebelik depresyonunda gün ışığı mucizesi

Gebelik depresyonunda gün ışığı mucizesi

Depresyon tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanırken, gebelikte meydana gelen bazı duygu durumları, tedavi sürecini etkileyebiliyor. Annenin bebeğine zarar gelmesi ile ilgili endişeleri, depresyon tedavisini karmaşık hale getiriyor.

Doğru egzersiz doğumu kolaylaştırıyor

Doğru egzersiz doğumu kolaylaştırıyor

Uzman Fizyoterapist Fatma Sökmez Ogün, gebelik döneminde yapılacak doğru egzersizin doğumu kolaylaştırdığını söyledi.

Gebelik Depresyonuna İyi Gelen Öneriler

Gebelik Depresyonuna İyi Gelen Öneriler

Depresyon tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanırken, gebelikte meydana gelen bazı duygu durumları, tedavi sürecini etkileyebiliyor. Annenin bebeğine zarar gelmesi ile ilgili endişeleri, depresyon tedavisini karmaşık hale getiriyor. Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gebelik depresyonunda güvenli bir tedavi olan 'fototerapi' hakkında önemli bilgiler verdi.

Gebelikte kanama ve ödem neden olur

Gebelikte kanama ve ödem neden olur?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, gebelik sürecinde kanamaların nedeni nedir? Gebelikte ödem neden olur, nasıl atlatılır? Hamilelikte ödemi arttıran durumlar nelerdir? sorularını cevapladı.

Gebelikte diş ağrısı yaşandığında ne yapılmalı

Gebelikte diş ağrısı yaşandığında ne yapılmalı?

Gebelik sürecinde diş ağrısı yaşandığında ne yapılmalı? Diş ağrısı nasıl geçer? Hamilelikte diş ağrısı yaşanmaması için ne gibi önlemler alınabilir? Gebelikte diş ağrısı yaşandığında ilaç kullanılır mı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen aklımıza takılan soruları cevapladı.

Gebelikte beslenme nasıl olmalı

Gebelikte beslenme nasıl olmalı?

Gebelik döneminde nasıl beslenmeli? Gebelik sürecinde anne kaç kilo almalı? Hamilelik dönemi boyunca kaç kilo almak normal? Gebelik döneminde beslenme ile ilgili sorularımızı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen yanıtlıyor.

Tiroid hastalıkları bebek sevincine gölge düşürebiliyor

Tiroid hastalıkları bebek sevincine gölge düşürebiliyor

Gebelikte tiroid hastalıkları tedavi edilmezse düşük, erken doğum, gebelik zehirlenmesi (preeklempsi), hipertansiyon, bebekte yetersiz gelişme ve yenidoğan hipertiroidisine sebep olabiliyor.

Gebelikte ishal sancısına ne iyi gelir

Gebelikte ishal sancısına ne iyi gelir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, gebelik sürecinde ishal sancısına iyi gelebilecek besinleri ve yapılması gerekenleri anlattı.

Gebelikte kasık ağrısı yaşamak normal mi

Gebelikte kasık ağrısı yaşamak normal mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orhan Özen, gebelik sürecinde kasık ağrısının neden yaşandığını, yuvarlak bağ ağrılarının neler olduğunu cevapladı.

Gebelikte A ve D vitamini kullanımına dikkat

Gebelikte A ve D vitamini kullanımına dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gürçay Cem, gebelerde vitamin kullanımı, yan etkileri ve aşerme konularında doğru bilinen yanlışları anlattı.

Yazar Sonuçları

Gebelikte kalsiyum kullanımı neden önemli?

Hamilelik döneminizde dengeli bir beslenme alışkanlığı edindiğinizde, sıvıyı bol miktarda aldığınızda, doktorunuzun verdiği demir içerikli ilaçları düzenli olarak aldığınızda, normal sınırlar içinde kilo almak,sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı bir bebek doğurmak ve doğum sonrası formunuzu korumak için beslenmeyle ilgili size düşenleri tümüyle yerine getiriyorsunuz demektir.

20.03.2019

Düşük veya bebekte doğumsal anomalilere neden olan enfeksiyonlar

Gebelikte enfeksiyon yaşamak her hamile kadının korkulu rüyasıdır. Gebelik esnasında ortaya çıkan enfeksiyonlar, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince anne adaylarının çok daha dikkatli olması gerekir. Hem düşüğe hem de doğum sonrası bebekte doğumsal anomalilere neden olan enfeksiyonlar erken teşhis edildiği zaman rahatlıkla tedavi edilebilir.

20.03.2019

Neden Her Gün Yoğurt Yemeliyiz?

Karbonhidrat, protein ve yağ bakımından kendi içinde oldukça dengeli bir besindir. Tek başına öğün olabilecek kadar besleyicidir.

19.03.2019

Çocuğa hem fiziksel hem de ruhsal olarak hazırlanın

Önceleri gebelikte tıbbi bakım, gebelik başladığı andan itibaren verilmekte ve bu şekilde gebelikle ilgili tüm etkenlerin kontrol edildiği düşünülürdü. Ancak gebelik süreci "anlaşıldıkça" gebelik öncesi dönemin de sağlıklı bir gebelik, doğum ve doğum sonrası için oldukça önemli olduğu ortaya çıktı. Kadın hastalıkları & Doğum Uzmanı ve NLP Uzmanı Kağan Kocatepe günümüzde anne adaylarına gebe kalmayı planladıklarında doktorlarına başvurmalarını ve genel bir kontrolden geçmelerini öneriyor.

11.03.2019
Orgazm olmadan hamile kalınır mı

Orgazm olmadan hamile kalınır mı?

Hamile kalma ile cinsel ilişkiden alınan zevk arasında bir bağlantı var mı?

11.03.2019

Hamilelik Döneminde Hangi Besinlerden Uzak Durulmalı?

Hamilelik bir kadının yaşantısı boyunca en önemli ve en özen göstermesi gereken dönemdir. Bu mucizevi dönemde anne adayının sağlıklı yaşaması, özellikle doğru beslenmesi bebeğin tüm yaşamını etkiler.

6.03.2019

Alerji ve astımı önlemek için hamile ve süt veren annelere öneriler

Alerji ve astım günümüzde gittikçe daha sık rastladığımız, hastaların hayat kalitesini bozan ve yaşamı birçok yönden kısıtlayan kronik bir hastalık haline gelmiştir. Astımdaki bu hızlı artışın doğrudan beslenme ile bir ilişkisi vardır. Toplum olarak geleneksel beslenme alışkanlıklarını bırakıp, modern beslenme diye tanımlanan fastfood yemek yeme alışkanlıklarının ve gıdalarda azalan vitamin ve mineral miktarının bu artışta rolü görülmektedir.

5.03.2019

Gebelikte yaşanan enfeksiyon düşüğe neden olur mu?

Gebelikte enfeksiyon yaşamak her hamile kadının korkulu rüyasıdır. Gebelik esnasında ortaya çıkan enfeksiyonlar hem annenin hem de bebeğin sağlığın açısından ciddi sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle hamilelik öncesinde ve hamilelik süresince anne adaylarının çok daha dikkatli olması gerekir. Hem düşüğe hem de doğum sonrası bebekte doğumsal anomalilere neden olan enfeksiyonlar erken teşhis edildiğinde rahatlıkla tedavi edilebilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Fatih Şendağ, gebelikte yaşanan enfeksiyon ve düşük riskini anlatıyor.

4.03.2019

Klasik ultrason ve dört boyutlu ultrason hakkında merak edilenler

Gebelikte yapılan ultrason bebeğe zarar verir mi? Ultrason gebelik döneminde ne gibi faydalar sağlar?

28.02.2019

Gebelikte kahverengi akıntı neden olur?

Gebelikte kahverengi akıntı çok farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Akıntının ortaya çıkışında farklı nedenler olması akıntının kadınlarda görülme sıklığının da artmasına neden olmaktadır.

21.02.2019

Deri altı çubuğu implant nedir? Nasıl takılır? Yan etkileri var mıdır

Doğum kontrol implantları nedir? Deri altı çubuğu implant nasıl takılır? Deri Altı İmplantları ile Gebelikte Korunmak mümkün mü?

19.02.2019

Gebelikte tarama testleri büyük önem taşıyor

Gebelik sürecinde bebeğin kromozomal olarak sorunlu olup olmadığının tespit edilmesi oldukça önemlidir. Bebek gelişimini tamamlarken bir yandan da riskleri anlamak ve önlem almak gerekir. Bu nedenle gebelik döneminde yapılan tarama testleri hayati önem taşır.

11.02.2019

Gebelikte ideal kilo alımı nasıl seyretmeli?

Anne ve bebek sağlığı açısından son derece önemli olan ‘ ideal kilo alımı’ gebelik sürecinde nasıl seyretmelidir?

4.02.2019

Hamilelik döneminde cinselliği yaşamaya devam edin

Hamilelik döneminde cinsellik yaşanmalı mı? Hamilelik döneminde anne adaylarının cinsel isteğinde ne gibi değişimler yaşanır? Hamilelik döneminde cinselliğe ara verilmesi gereken durumlar nelerdi? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kağan Kocatepe, hamilelik döneminde cinsellik ile ilgili sorduğumuz soruları yanıtlıyor.

3.02.2019

Gebelikte karşılaşılabilecek enfeksiyonlar nelerdir?

Özellikle sonbahar sonu ve kış aylarında üst ve alt solunum enfeksiyonlarına sık rastlanır. Bunlar arasında en sık görülenler üst solunum yolu enfeksiyonları olup kendini hapşırma, öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve bazen ateşle gösterir. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu zararsız olup çoğunlukla tedavi vermeden kendiliğinden geçer. Alt solunum yolu enfeksiyonları ise (bronşit ve zatürre) ve özellikle de akciğerlerde oluşan zatürre özellikle hamilelik döneminde ciddi seyredebilir.

24.01.2019
Gebelikte disfonksiyonel nefes alışkanlıkları

Gebelikte disfonksiyonel nefes alışkanlıkları

Bilinenin aksine, yapılan araştırmalar gösteriyor ki, hamilelikte yaşanan semptomların bazıları (mide bulantısı, anksiyete, daralma hissi, baş dönmesi ve ani duygusal değişimler) hormonal değişimler sebebiyle değil, disfonksiyonel nefes alışkanlıkları seb

18.01.2019