EKSTRA
MENÜ

Gebelikte Şeker Yüklemesi

Gebelikte Şeker Yüklemesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Gebelikte Şeker Yüklemesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 29 Gebelikte Şeker Yüklemesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Gebelikte Şeker Yüklemesi Haberleri

Anayasa Mahkemesinden Canan Karataya ret

Anayasa Mahkemesi'nden Canan Karatay'a ret

Anayasa Mahkemesi, 2014'te bir televizyon programında hamilelere yapılan şeker yükleme testiyle ilgili kullandığı ifadeler üzerine idari para cezasına çarptırılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'ın bireysel başvurusunu kabul edilemez buldu. Yüksek Mahkeme, hamilelere yapılan şeker yükleme testiyle ilgili kullandığı ifadeler üzerine 720 lira idari para cezasına çarptırılan Prof. Dr. Canan Karatay'ın bireysel başvurusunun, açıkça dayanaktan yoksun olduğuna hükmetti. Kararda, Karatay'ın, ileri sürdüğü ihlal iddialarını temellendiremediği vurgulandı. Karatay'ın “Gebelikte şeker yüklemesi testi bebeği zehirliyor” şeklindeki sözleri çok tartışılmıştı.

20.05.2021Gündem
Gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır

Gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır?

Bebeklerini kucaklarına alacakları günü sabırsızlıkla bekleyen birçok anne adayı, gebelikte şeker yüklemesi hakkında bilgi almak istiyor. Özellikle gebelikte şeker yüklemesi testinin ne zaman yapılmasını gerektiğini merak eden kadınlar, konuya dair bilgi almak adına internette araştırma yapıyor. Peki, gebelikte şeker yüklemesi ne zaman yapılır?

11.11.2018Sağlık
15 gün doktorluktan men edilmişti... Canan Karataydan ilk açıklama

15 gün doktorluktan men edilmişti... Canan Karatay'dan ilk açıklama!

Bodrum’da eşiyle birlikte tatilini geçiren Kalp ve İç Hastalık Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Danıştay 8’inci Dairesi tarafından meslekten 15 gün men cezasının onandığına yönelik haberlere tepki gösterdi

30.07.2018Gündem
Canan Karatay kimdir, neden meslekten men edildi

Canan Karatay kimdir, neden meslekten men edildi?

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın 15 gün süreyle meslekten men cezası, Danıştay 8. Dairesi tarafından onandı. Üç yıl önceki sözleri nedeniyle meslekten men cezası alan Canan Karatay’ın söyledikleri ve hayatına ilişkin detaylar yeniden gündeme geldi. Peki, Canan Karatay kimdir, neden meslekten men edildi?

30.07.2018Magazin
Canan Karatay’a 15 gün men

Canan Karatay’a 15 gün men

Danıştay, “Gebelikte şeker yüklemesi testi bebeği zehirliyor” şeklindeki açıklaması nedeniyle şikayet edilen Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın 15 gün süreyle meslekten men cezasını onandı.

30.07.2018Gündem
Canan Karataya mahkemeden kötü haber

Canan Karatay'a mahkemeden kötü haber

Gebelikte şeker yüklemesi testiyle ilgili açıklamaları nedeniyle verilen geçici meslekten alıkoyma cezasının kaldırılması için açtığı dava aleyhine sonuçlanan Prof. Dr. Canan Karatay’ın, başvurduğu istinaf yolundan da olumsuz karar çıktı.

8.02.2018Gündem
Canan Karataydan doktorlara uyarı

Canan Karatay'dan doktorlara uyarı

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay'dan dikkat çekici bir açıklama geldi. Karatay, "Hamilelere şeker yüklemesi yapmayın" açıklamasını yaptı.

30.11.2017Gündem
Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mı

Gebelikte şeker yükleme testi zararlı mı?

Söz konusu sağlık oluğunda gündem çoğu zaman karışık olabiliyor. Ancak olması gereken; karışık bir gündemden ziyade tıbbın ve uluslararası platformların delilleri ışığında kamuoyunu bilgilendirmekten geçiyor.

Canan Karatayın cezası onaylandı

Canan Karatay'ın cezası onaylandı

Türk Tabipleri Birliği, Prof. Dr. Canan Karatay için İstanbul Tabip Odası’nın verdiği 15 gün meslekten men cezasını onadı. Gerekçede, Karatay’ın söylediklerinin bilimsel gerçeği yansıtmadığı, halk sağlığına zarar verdiği savunuldu.

30.06.2016Sağlık
Canan Karatayın suç duyurusuna takipsizlik

Canan Karatay'ın suç duyurusuna takipsizlik

Gebelikte şeker yüklemesi üzerine yaptığı açıklama nedeniyle hakkında meslekten 15 gün süreyle men cezası verilen Prof. Dr. Canan Karatay suç duyurusunda bulundu. Kararı kesinleşmeden yayınlayan Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri hakkında başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

4.04.2016Gündem
Bakanlıktan ekranlara sertifika koşulu geliyor

Bakanlıktan ekranlara 'sertifika' koşulu geliyor

Canan Karatay'ın gündeme düşen açıklamaları geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirmiş ve Bilim Kurulu toplanarak bazı konularla ilgili kararlar almıştı. Bunlardan bir tanesi "Gebelikte şeker yüklemesi testi zararlıdır" açıklamasıydı. Bakanlık bunun zararlı olmadığını ve her anne adayına önerildiğini belirtmişti.

14.04.2015Sağlık
Sağlık Bakanlığı Canan Karatay tartışmaları için açıklama yaptı

Sağlık Bakanlığı Canan Karatay tartışmaları için açıklama yaptı

Gebelikte şeker yükleme testi tartışmaları ve Endokrinoloji Derneği'nin Prof. Dr. Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulunması üzerine Sağlık Bakanlığı bir açıklama yaptı. Hamilelikteki diyabet testinin zararlı olduğu yönünde açıklamalar yapan Prof. Dr. Canan Karatay hakkında suç duyurusunda bulunan dernek ayrıca, Prof. Dr. Karatay’ı Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ile İstanbul Tabipler Odası’na da tıbbi deontolojli ve hekimlik meslek etiğini ihlal ettiği gerekçesiyle şikayet etmişti.

12.04.2015Sağlık
Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mı

Gebelikte şeker yüklemesi zararlı mı?

Canan Karatay: “Yükledikleri şeker bildiğimiz beyaz çay şekeri.”

Canan Karatay hakkında savcılığa suç duyurusu

Canan Karatay hakkında savcılığa suç duyurusu

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Prof. Dr. Canan Karatay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

11.03.2015Sağlık
Şeker Yüklemesi Kaçıncı Haftada Ve Kaç Aylıkken Yapılır Kaç Defa Yapılmalı

Şeker Yüklemesi Kaçıncı Haftada Ve Kaç Aylıkken Yapılır? Kaç Defa Yapılmalı?

Gebelikte fetusun gelişiminin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi ve tüm ihtiyaçlarının karşılanması için, anne adayında hormonal değişimler ortaya çıkıyor. Sağlıklı olan gebeler bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmez. Ama risk grubunda olan anne adayları bu değişime çoğu zaman ayak uyduramadığı için hem kendileri, hem de bebekleri için bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Şeker Yüklemesi Kaçıncı Haftada ve kaç aylıkken yapılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

25.08.2021Araştırma
Diyabet kontrol altına alınmazsa pek çok hastalığa sebep oluyor

Diyabet kontrol altına alınmazsa pek çok hastalığa sebep oluyor

Çağımızın yaygın görülen ve giderek artan hastalıkları arasında bulunan diyabet yani halk arasında bilinen adı ile şeker hastalığı insülin hormonunun eksikliği veya etkisizliği sonucu kan şekeri yükselmesi ile seyreden, kronik ve ilerleyen bir hastalıktır. Peki diyabet neden olur? Diyabetin belirtileri nelerdir? Diyabet hastaları nasıl beslenmelidir? Dahiliye Uzmanı Rıfat Bozkuş yetişkinlerde diyabeti açıklarken, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Melis Bayram Şirinoğlu çocuklarda diyabeti açıkladı. Diyetisyen Nurdan Balakçı ise diyabet hastaları için beslenme önerilerinde bulundu.

29.12.2020Sağlık
Gebelik Şekerine Dikkat Hangi Önlemler Alınmalı

Gebelik Şekerine Dikkat! Hangi Önlemler Alınmalı?

Gebelik şekerinin erken doğum, bebekte aşırı büyüme (tosuncuk bebek) ve doğum sonrası bebekte kan şekeri düşmeleri gibi anne ve bebek açısından önemli sağlık sorunlarına yol açabileceğine dikkat çeken Doç. Dr. M. Muzaffer İlhan, konuyla ilgili çok önemli bilgiler verdi.

Gebelik döneminde hangi testler ihmal edilmemeli

Gebelik döneminde hangi testler ihmal edilmemeli?

Uzmanlar hamilelik döneminde yapılması gereken testlerin hem bebeğin hem de annenin bu süreci sağlıkla geçirmesine yardımcı olduğuna ve gerekli durumlarda zamanında tedavi olanağı sağladığına dikkat çekiyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Rukset Attar da, gebelik döneminde yapılması gereken testlerin bu nedenle çok önemli olduğunu söyledi.

3 belirtiye dikkat: Gebelik diyabetinin habercisi olabilir

3 belirtiye dikkat: Gebelik diyabetinin habercisi olabilir

Anne adaylarının özellikle gebeliğin 24’üncü haftasında karşılaştığı gebelik diyabeti hakkında uyarılarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Düzgün Korkmaz, “Fazla yemek yeme, fazla su içme ve fazla idrara çıkma gibi belirtiler; gebelik diyabetinin habercisi olabilir” dedi.

18.09.2020Sağlık
3 Belirtiye Dikkat Gebelik Diyabetinin Habercisi Olabilir

3 Belirtiye Dikkat! Gebelik Diyabetinin Habercisi Olabilir

Her anne adayı bebeğini sağlıkla dünyaya getirmeyi beklerken, sürecin getirdiği bazı olumsuzluklarla karşı karşıya kalabiliyor. Hamilelik sırasında gelişen ve genellikle doğum yaptıktan sonra kaybolan yüksek kan şekeri olarak bilinen gebelik diyabeti hakkında anne adaylarına uyarılarda bulunan Medicana Bahçelievler Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Düzgün Korkmaz, gebelik diyabeti hakkında önemli bilgiler verdi.

Gebelikte şeker yükleme testi anneye ve bebeğe zarar verir mi

Gebelikte şeker yükleme testi anneye ve bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte şeker yükleme testi sağlığı tehdit ediyor mu? Şeker yüklemesi her hamileye yapılmalı mı? Bu testin anne ve bebeğe etkisi var mı? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Ali İrfan Güzel anne adaylarının kafasını karıştıran şeker yüklemesinin neden yapılması gerektiğini anlatıyor.

Hamilelikte şeker yüklemesi nedir, neden yapılır

Hamilelikte şeker yüklemesi nedir, neden yapılır?

Hamileliğin son dönemlerinde ortaya çıkan gebeliğe bağlı şeker hastalığı, tedbir alınmadığı takdirde anne sağlığı için ciddi sorunların yanı sıra bebeğin erken doğumundan bebekte hipoglisemiye kadar birçok probleme neden oluyor. Gebelik şekerinin tespiti için mutlaka şeker yükleme testi yapılması gerektiğini söyleyen Op. Dr. İsmail Kestane, gebelik şekeri hakkında önemli bilgiler paylaşıyor.

Canan Karatay: Bir meyve yersen 5 kilometre koş

Canan Karatay: Bir meyve yersen 5 kilometre koş

Prof. Dr. Canan Karatay, "Bir meyve yersen 5 kilometre koş ki toksik etkisini vücuttan atabilesin. Tarım zehiriyle yüklü meyveleri yemeyeceksiniz. Elmalarda mineral kalmamış. Çocuk başı gibi elma olmaz. Onun için yemeyin. En sağlıklı meyve zeytindir." dedi.

22.11.2018Gündem
Karatay’dan şok açıklama: Modern tıp diye bir şey yok

Karatay’dan şok açıklama: Modern tıp diye bir şey yok

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, CNN Türk’te yayınlanan programa konuk oldu. Gebelikte yapılan şeker yüklemesinin risklerini anlatan Karatay, önemli uyarılarda bulundu.

19.02.2018Sağlık
Canan Karatay: Ekmek tüketimi azaltılırsa hastalıklar yüzde 30 azalır

Canan Karatay: Ekmek tüketimi azaltılırsa hastalıklar yüzde 30 azalır

Gülben Ergen bu hafta Prof. Dr. Canan Karatay’la buluştu, son dönemde tartışılan palmiye yağı, ekmek, şeker tüketimi gibi merak edilen konuları konuştu.

1.02.2017Magazin
Diyabetli kadınlar da gebe kalabilir

Diyabetli kadınlar da gebe kalabilir

Diyabetle yaşamayı bilen ve kontrollerini düzenli yaptıran diyabet hastalarının sağlıklı bir bebek sahibi olmaması için neden yok. Ancak gebe kalmadan ve gebelik döneminde bilinmesi, dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bu arada gebelik döneminde kadınların yüzde 5-9’unda diyabet ortaya çıkabileceği de unutulmamalı.

10.08.2005Kelebek

Yazar Sonuçları

Gebelikte şeker yükleme testinin önemi

Gebelikte şeker yükleme testinin önemi

Gebelikte uygulanan şeker yükleme testi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, testin içeriği hakkında bilgilendirme yapıyor.

26.02.2017