EKSTRA
MENÜ

Gauland

Gauland ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gauland haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 166 Gauland haberi bulunmuştur.

Gauland Haberleri

Demokrasi havarisi kesildiler

Demokrasi havarisi kesildiler

Federal Meclis olarak bilinen Alman Parlamentosu dünyayı kasıp kavuran ve COVID-19 olarak bilinen koronavirüs belasına karşı mücadelede daha da başarılı olabilmek için bu hafta ortasında yeni bir yasal düzenlemeye onay verdi.

21.11.2020Avrupa
‘Bunlar AfD’nin timsah gözyaşları’

‘Bunlar AfD’nin timsah gözyaşları’

AfD’nin, dışarıdan aşırı sağcıları ziyaretçi olarak Meclis’e sokup bakan ve milletvekillerini taciz ettirmesi büyük tepki çekti. Meclis’te grubu bulunan bütün partiler düzenlenen özel oturumda AfD’ye yüklendi. CDU’lu Brömer, özür dileyen Gauland’ı ‘ikiyüzlülükle’ suçladı.

20.11.2020Avrupa
Almanya’nın Biden sevinci

Almanya’nın Biden sevinci

Donald Trump’ın başkanlığı döneminde Amerika’yla geleneksel köklü ilişkilerde büyük sorun yaşayan Almanya, seçimleri son anda Joe Biden’ın kazanmasıyla rahatladı. Ülkede bayram havası oluştu. Başbakan Angela Merkel, ABD’nin 46’ncı Başkanı Biden’ın zafer konuşmasını beklemeden tebrik mesajı yayımladı.

8.11.2020Avrupa
Toplumsal barışı dinamitlemeyin

Toplumsal barışı dinamitlemeyin

Danimarka’da aşırı sağcı ‘Stram Kurs’ (Sıkı Yön) lideri Rasmus Paludan’ın Müslümanların kutsal kitabı Kur’an-ı Kerim’i parlamento binası önünde yakmasını tasvip etmek de kabul etmek de mümkün değildir.

7.11.2020Avrupa
Meclis’te önlemleri savundu: ‘Bu hızla giderse...’

Meclis’te önlemleri savundu: ‘Bu hızla giderse...’

Kovid-19 salgının ikinci dalgasının hissedildiği Almanya’da 2 Kasım Pazartesi gününden itibaren uygulanacak katı önlemlerle ilgili kararlar, Federal Meclis’te tartışıldı. Alınan önlemlerle ilgili Meclis Genel Kurulu’na bilgi veren Başbakan Angela Merkel, atılan adımları savundu.

29.10.2020Avrupa
Siz aydan mı geldiniz

Siz aydan mı geldiniz

Almanya’da aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü, 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk, biri Yunanlı ve biri de Alman kadın polis olmak üzere suçsuz, günahsız 10 insanı katletti. NSU terör örgütünün ilk kurbanı Enver Şimşek’in yakınlarının avukatlığını üstlenen Seda Başay Yıldız’a 2018 yılı ağustos ayında bir faks gönderildi.

7.10.2020Avrupa
Eski sözcüden şok sözler ‘Göçmenleri gaz odalarında...’

Eski sözcüden şok sözler! ‘Göçmenleri gaz odalarında...’

Almanya’da uzun yıllar aşırı sağcı Almanya için Alternatif’in (AfD) basın sözcülüğü görevinde bulunan Christian Lüth’ün ülkeye gelen göçmenlerin vurulabileceğini veya gaz odalarına sokulabileceğini söylediği iddia edildi.

28.09.2020Avrupa
16 bin Türk Alman vatandaşlığını kaybetmiş

16 bin Türk Alman vatandaşlığını kaybetmiş!

Federal hükümet, AfD’nin, Alman vatandaşlığını aldıktan sonra 1 Ocak 2000’den itibaren izinsiz olarak tekrar Türk vatandaşlığı alan Türkiye kökenlilerle ilgili sorduğu soruyu cevapladı. Buna göre 2000’den itibaren 15 bin 968 kişi izinsiz olarak Türk vatandaşlığını aldığı için Alman vatandaşlığını kaybetti.

22.09.2020Avrupa
AfD’den, Alman vatandaşı Türkler için soru önergesi

AfD’den, Alman vatandaşı Türkler için soru önergesi

Yabancı ve İslam karşıtı parti Almanya için Alternatif (AfD), Alman vatandaşı Türkiye kökenlilerin peşine düştü.

8.09.2020Avrupa
Merkel sınırları açmakla doğru mu yaptı

Merkel sınırları açmakla doğru mu yaptı

Avrupa’ya 2015 sonbaharında başlayan mülteci akınının üzerinden tam 5 yıl geçti. Almanya, mülteci akınının 5’inci yılında Başbakan Angela Merkel’in bu sözünü tartışmaya açtı: “Almanya güçlü bir ülke. Biz çok şey başardık. Bunu da başaracağız.”

3.09.2020Avrupa
Irkçı olmamak yetmez

Irkçı olmamak yetmez

Omid Nouripour.İran’da doğmuş. 13 yaşındayken ailesiyle birlikte 1980’li yıllarda Almanya’ya göç etmiş. Orta ve yüksek öğrenimini Almanya’da yapmış. 2006 yılından beri Yeşiller Federal Meclis milletvekili.Partisinin Federal Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü. Ama kendisine hâlâ ‘yabancı’ gözüyle bakılıyor. En çok da, “Nereden (hangi ülkeden) geliyorsun?” sorusuyla. Tabii hakaret içeren mailler, mektuplar da alıyor. “Pislik (B..) Arap, Türkiye’ye geri git” içerikli mail bile almış.Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Meclis eski milletvekili Lale Akgün de milletvekili arkadaşlarının bile kendisine Türkiye’yi kastederek, “Sizin oralarda havalar nasıldır?” diye sorduklarını anlatırdı. Hatta, “Sizin Başbakan (Erdoğan) ne yapmak istiyor?” diye sorduklarını da.Oysa ki Lale Akgün’ün de memleketi Almanya, Başbakanı Willy Brandt, Helmut Schmidt, Helmut Kohl, Gerhard Schröder ve Angela Merkel’di.

24.06.2020Avrupa
Merkel: ‘Avrupa hassas’

Merkel: ‘Avrupa hassas’

Almanya, 1 Temmuz itibari ile 6 aylığına AB dönem başkanlığını devralacak. Ancak salgın, Almanya’nın AB dönem başkanlığı planlarını da altüst etti. Salgınının toplum ve ekonomide yol açtığı derin krizden nasıl çıkılacağı sorusu ana gündem maddesi oldu.

18.06.2020Avrupa
AfD ‘Kalbitz’ kavgası

AfD ‘Kalbitz’ kavgası

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD yönetiminin, Brandenburg Eyalet Meclis Grup Başkanı ve Eyalet Teşkilat Başkanı Andreas Kalbitz’i ihraç kararı alması, partiyi karıştırdı. AfD Tühringen Eyalet Meclis Grup Başkanı ve Eyalet Teşkilat Başkanı Björn Höcke, parti yönetimini bölücü olmakla suçladı. Parti içinde aşırı sağcı gurubu temsil eden ve ‘nazi’ olarak tanınan Höcke, parti yönetimine de savaş ilan etti.

17.05.2020Avrupa
‘İnce bir buz üzerindeyiz’

‘İnce bir buz üzerindeyiz’

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis’te yaptığı konuşmada korona önlemleri konusunda daha fazla açılım taleplerini çok açık bir dille geri çevirdi. Önlemlerin devam ettiğini belirten Merkel, elde edilen ara başarının rehavete kapılmak için asla bir gerekçe sunmaması gerektiğini söyledi:

23.04.2020Avrupa
Son dakika haberler: Salgında kötü haberi Merkel duyurdu

Son dakika haberler: Salgında kötü haberi Merkel duyurdu

Parlamentoda hükümet programını açıklayan Başbakan Merkel çok açık konuştu. Merkel, "Biz pandeminin son aşamasında değil, halen başlangıcındayız. Aldığımız ara başarı sizleri yanıltmasın. Çok ince bir buz üzerindeyiz. Bu virüsle daha uzun süre yaşamak zorundayız." ifadelerinde bulundu.

23.04.2020Dünya
En büyük silahları, avcılık ve atıcılık kulüpleri

En büyük silahları, avcılık ve atıcılık kulüpleri

Aşırı sağcılar, cinayet ve saldırılarda kullandıkları silahları nasıl tedarik ediyor? Silah kullanmayı nerede öğreniyorlar? 10 kişiyi öldüren NSU’nun Zwickau kentindeki hücre evi bir silah deposu çıktı. Bunlar, kaçak yollardan elde edilmiş ruhsatsız silahlardı. NSU ele başları bomba yapımı suçundan arandığı için gizli yaşıyordu ve ruhsatlı silah edinmeleri imkânsızdı. Ancak Hanau’da ırkçı Tobias Rathjen, dördü Türk 10 kişiyi ruhsatlı silahıyla öldürdü. Saldırgan, Frankfurt’ta Diana Bergen Enkheim Atıcılık ve Avcılık Kulübü üyesi çıktı. Ruhsatı da silahı da bu sayede almıştı.

8.03.2020Avrupa
Saldırganı kim ateşledi

Saldırganı kim ateşledi

Hanau’da ırkçı motifli saldırıda görünen şu: Yabancı düşmanı bir kişi ateş açtı. 9 kişi öldü. Biri ağır 6 kişi yaralandı. Ölenlerin hepsi göçmen kökenli. Saldırgan tek kişi. Peki ama saldırganı kim ateşledi? Onu kim silahlandırdı?

22.02.2020Avrupa
Gauland’ın dokunulmazlığı kaldırıldı

Gauland’ın dokunulmazlığı kaldırıldı

Aşırı sağcı AfD Meclis Grubu Başkanı Alexander Gauland’ın dokunulmazlığı kaldırıldı.

30.01.2020Avrupa
Demokrasinin bize ihtiyacı var

Demokrasinin bize ihtiyacı var

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in önceden medya mensuplarına gönderdiği Noel mesajını tekrar tekrar okudum. Alman televizyon kanallarında yayınlanan aynı mesajı dikkatlice izledim. Tam bir tedirginlik havası vardı. Demokrasi kaybı tedirginliği.

28.12.2019Avrupa
Televizyon programlarına en çok o katıldı

Televizyon programlarına en çok o katıldı

Almanya’da devlet kanalı ARD ve ZDF’nin en çok izlenen ‘Anne Will’, ‘Maybrit İllner’, ‘Acı Ama Gerçek’ gibi açık oturum programlarına bu en çok Yeşiller Eş Başkanı Annalena Baerbock katıldı.

18.12.2019Avrupa
AfD hükümet için ümitlendi

AfD hükümet için ümitlendi

AŞIRI sağ AfD’nin hafta sonu Braunschweig kentinde Volkswagen salonunda yapılan kurultayı, ortanın oylarını kazanmayı hedef aldı. 58 yaşındaki Jörg Meuthen ilk turda yüzde 69.18 oyla yeniden eş başkan seçilirken, 44 yaşındaki Tino Chrupalla yüzde 54.51 oyla ikinci turda seçilmeyi başardı.

1.12.2019Avrupa
Radikal, daha radikal, aşırı radikal

Radikal, daha radikal, aşırı radikal

Başlangıçta Avrupa ortak para birimi ‘Euro’ karşıtı olarak kurulan, mülteci ve yabancı düşmanı söylemlerle seçim zaferi yaşayan aşırı sağ parti AfD’nin hafta sonu Braunschweig kentinde parti kurultayı var Almanya’da gözler bu kurultaya çevrilmiş durumda.

29.11.2019Avrupa
‘Bizim parti bazen bir anarşi yığını’

‘Bizim parti bazen bir anarşi yığını’

Almanya’da yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’nin 30 Kasım’daki olağan kurultayı, partinin geleceği açısından dönüm noktası olacak. Kurultayın aşırı sağ kanatla koyu muhafazakar kanat arasında tam bir güç yarışına dönüşmesi bekleniyor.

20.11.2019Avrupa
Bu ırkçılık değil de nedir

Bu ırkçılık değil de nedir?

Benigna Munsi. 17 yaşında bir lise öğrencisi. Almanya’nın Nürnberg kentinde dünyaya gelmiş. Doğuştan Alman vatandaşı. Hıristiyan. Annesi Alman, babası Hint kökenli Alman vatandaşı. Jüri üyelerinin oy birliğiyle 25 kız yarışmacı arasından Nürnberg’in ‘Noel Çocuğu’ seçildi. Mutluluktan uçuyordu. Ellerinde çiçeklerle ‘uçarken’ görülen fotoğrafları yayınlandı.

4.11.2019Avrupa
Alman basını dalga geçti: ‘Gauland’dan masallar’

Alman basını dalga geçti: ‘Gauland’dan masallar’

Thüringen Eyalet Parlamentosu seçimlerinin ardından düzenlediği basın toplantısında AfD’nin liste başı adayı Björn Höcke’nin faşist olmadığını savunan AfD Federal Meclis Grup Başkanı Alexander Gauland’ı tarihçiler yalanladı.

30.10.2019Avrupa
AfD, CDU ile koalisyon kurmak istiyor

AfD, CDU ile koalisyon kurmak istiyor

Thüringen’de büyük başarı sağlayan AfD’nin hedefi iktidar olmak. Bunun için seçimlerde üçüncü parti çıkan CDU ile koalisyon kurmak isteyen AfD Federal Meclis Grup Eşbaşkanı Alexander Gauland, CDU’ya, “Birlikte hükümet kuralım” çağrısı yaptı.

28.10.2019Avrupa
Türkiye’ye aslan, Rusya’ya kedi

Türkiye’ye aslan, Rusya’ya kedi

Almanya’da aynı zamanda hükümetin büyük ortağı olan Hıristiyan Demokrat Birlik Parti’nin (CDU) Genel Başkanı Federal Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türkiye-Suriye sınırı boyunca uluslararası güçlerin denetiminde bir ‘güvenli bölge’ oluşturulmasını gündeme getirdi.

26.10.2019Avrupa
Bu nasıl bir adalet anlayışıdır

Bu nasıl bir adalet anlayışıdır?

Almanya’da Yeşiller’in önde gelen isimlerinden Renate Künast, kendisine sistematik olarak sosyal medya yoluyla hakaret edildiği gerekçesiyle Berlin Eyalet Mahkemesi’ne başvurarak suç duyurusunda bulundu.

7.10.2019Avrupa
Sağa milim kayma

Sağa milim kayma!

Herbert Grönemeyer. Alman bir aktör, müzisyen, komponist, metin yazarı. Ama aynı zamanda bir ‘demokrasi sevdalısı’. Almanya’da aşırı sağcı ve sağ popülist gelişmelere karşı hep tavır koydu. Yabancı düşmanlığını hep kınadı. Aşırı sağcı ve sağ popülist partilere oy verenleri hiçbir zaman anlamadığını ve hiçbir zaman da anlayamayacağını söyledi hep.

18.09.2019Avrupa
Gauland’dan CDU’ya koalisyon sinyali

Gauland’dan CDU’ya koalisyon sinyali

Aşırı sağcı parti AfD Eş Genel Başkanı Alexander Gauland ile Jörg Meuthen, pazar günü yapılan seçimlerin ardından Saksonya Eyaleti liste başı adayı Jörg Urban ve Brandenburg Eyaleti liste başı adayı Andreas Kalbitz ile sonuçları değerlendirdi.

2.09.2019Avrupa
Gamalı haç bayraklarıyla yürümüşler

Gamalı haç bayraklarıyla yürümüşler

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD’nin Brandenburg Eyalet seçimlerinde liste başı adayı Andreas Kalbitz’in, aralarında NPD Lideri Udo Voight’un da bulunduğu 13 aşırı sağcı Almanla birlikte 2007 yılında Atina’daki neonazilerin yürüyüşüne katıldığı ortaya çıktı. Federal Kriminal Dairesi’nin (BKA) belge ve raporlarına göre Kalbitz, yürüyüşte gamalı haç da taşıdı.

30.08.2019Avrupa
Kafalar her yerde aynı

Kafalar her yerde aynı

Rashida Tlaib. 1976 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Detroit kentinde doğdu. Demokrat Partili Mishigan milletvekili. Filistin kökenli. Müslüman kökenli ilk iki milletvekilinden biri.

31.07.2019Avrupa
Meclisten 600 bin Euro aldı, tek kelime etmedi

Meclisten 600 bin Euro aldı, tek kelime etmedi

İslam karşıtı aşırı sağcı parti AfD’nin kurucusu Alexander Gauland’ın oğlu olan milletvekili Stefan Hein, beş yılda meclisten 600 bin Euro para aldı. Ancak mecliste ele alınan konularla ilgili kürsüde tek bir kelime bile etmedi.

11.06.2019Avrupa
Almanya’da Büyük Koalisyon sıkıntıya girdi

Almanya’da Büyük Koalisyon sıkıntıya girdi

Almanya’da geçen pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri ülke siyasetini derinden sarstı.

28.05.2019Dünya
Bundestag’da 70. yıl özel oturumu

Bundestag’da 70. yıl özel oturumu

Almanya’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kabul edilen anayasasının 70’inci yılı için Federal Mecliste bir oturum düzenlendi. Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier’in de katıldığı oturumda, parlamentoda temsil edilen sağdan sola tüm siyasi partiler anayasayı övdü ve sahip çıkılmasını talep etti.

16.05.2019Avrupa
AfD’lileri ‘Ayrımcılık yapıyorsunuz’ deyip restorana almadılar

AfD’lileri ‘Ayrımcılık yapıyorsunuz’ deyip restorana almadılar

Berlin’de ünlü isimlerin uğrak yeri olan Bocca di Bacco restoran yöneticileri, aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Parti yöneticilerinin rezervasyon isteğini reddetti. Restoran yönetimi, AfD üst düzey yöneticilerinin kendilerine masa ayrılmasını istediğini ancak kendilerinin masa ayırmayı kabul etmediklerini doğruladı. Münih’te de AfD’liler bir restorandan kovulmuştu.

7.05.2019Avrupa
Almanya’da 1 Mayıs gösterileri başladı

Almanya’da 1 Mayıs gösterileri başladı

Almanya’da 1 Mayıs gösterileri renkli başladı. Aşırı sol ve sağ grupların 1 Mayıs gösterileri çağrısı üzerine olaylar çıkmasından korkuluyor.

1.05.2019Avrupa
Tepkiler çoğalınca Facebook’tan çekildi

Tepkiler çoğalınca Facebook’tan çekildi

Popülist açıklamalarıyla tanınan Yeşiller’li Tübingen Belediye Başkanı Boris Palmer, Alman Demiryolları’nın (DB) tanıtım yüzleri için yaptığı yorumlara sert tepkiler alınca, Facebook’ta yazmama kararı aldı.

25.04.2019Avrupa
İslam düşmanlığıyla oy avcılığı

İslam düşmanlığıyla oy avcılığı

Almanya’da ve birçok Avrupa ülkesinde daha önceki yıllarda her seçim döneminde yaşandığı gibi, 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken İslam düşmanlığıyla oy avcılığı yine başladı.

15.04.2019Avrupa
Aşırı sağcılar çıldırdı

Aşırı sağcılar çıldırdı

Demokrasinin yerleşik olduğu ülkelerde demokratik hukuk devleti ilkeleri geçerlidir. Bu, hem Avrupa ülkesi hem de Avrupa Birliği (AB) üyesi olan Avusturya için de geçerlidir. Avusturya Anayasası’nın 18. maddesinde “Tüm devlet, kamu yönetiminde temel hukuk ilkelerini esastır” denilmektedir.

26.01.2019Avrupa
İstihbarat teşkilatlarından iş birliği kararı

İstihbarat teşkilatlarından iş birliği kararı

Almanya’da Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın aşırı sağcı AfD’yi bir bütün olarak ‘İnceleme Vakası’, partinin ‘Flügel’ adlı kanadını ise bir üst derece olan ‘Şüpheli Vaka’ olarak sınıflandırmasının ardından bir araya gelen iç istihbarat yöneticileri izleme kararını yakında uygulamaya koyacaklarını açıkladı.

24.01.2019Avrupa
‘Avrupa Ordusu’na doğru ilk adım

‘Avrupa Ordusu’na doğru ilk adım

İngiltere’nin AB’den çıkmaya hazırlandığı bir ortamda topluluğun iki motor ülkesi Almanya ve Fransa, dün 1963 yılındaki dostluk anlaşmasını tazelediler. Anlaşmaya Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile birlikte imza atan Almanya Başbakanı Merkel, bunun ‘Avrupa Ordusu’na doğru atılmış bir adım’ olduğunu söyledi.

23.01.2019Dünya
AB içinde ‘Süper AB’ mi oluyorlar Biri saldırıya uğrarsa diğeri yardıma koşacak

AB içinde ‘Süper AB’ mi oluyorlar! Biri saldırıya uğrarsa diğeri yardıma koşacak

Almanya ile Fransa, 22 Ocak 1963’te dönemin Almanya Başkanı Konrad Adenauer ve Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle’ün imzaladığı Elysee Anlaşması’nın temeli üzerine hazırlanan 7 başlık, 28 madde ve 16 sayfadan oluşan ‘Aachen Anlaşması’nı bugün imzalıyor. Yeni anlaşmanın hedefi “İkili ilişkileri yeni bir düzeye çıkarmak ve hem iki ülkenin hem de Avrupa’nın karşılaştığı zorluklara hazırlanmak.

22.01.2019Avrupa
Alman istihbaratı AfD’yi neden takibe aldı

Alman istihbaratı AfD’yi neden takibe aldı?

BfV’nin ‘gözetim’ kararı aldığı AfD’yle ilgili 436 sayfadan oluşan bilirkişi raporunun bir kısmı kamuoyuna sızdı. Raporda, Alexander Gauland’dan Björn Höcke’ye, Andreas Kalbitz’ten gençlik teşkilatına varana kadar birçok kişi ve konuda ayrıntılar var.

21.01.2019Avrupa
AfD tedirgin

AfD tedirgin

Yabancı ve İslam karşıtı parti AfD, önceki gün Berlin’de parlamento restoranında basına bir davet düzenledi. Resepsiyona tek yabancı gazeteci olarak katıldım.

19.01.2019Avrupa
Almanyada gündeme bomba gibi düştü... İstihbarat mercek altına aldı

Almanya'da gündeme bomba gibi düştü... İstihbarat mercek altına aldı

Almanya'da Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (iç istihbarat servisi) aşırı sağcı ve İslam karşıtı Almanya için Alternatif Partisini (AfD) mercek altına alacak.

15.01.2019Dünya
İstihbarattan AfD’ye ‘gözetim’ kararı

İstihbarattan AfD’ye ‘gözetim’ kararı

Almanya’da iç istihbarattan sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV), aşırı sağcı ve İslam karşıtı parti AfD’yi gözetim altına alacak. Almanya genelindeki tüm faaliyetlerini dikkatle izleyecek, önümüzdeki aylarda partinin tutumuna göre ise takip edilme kararı verilecek. ‘Erfurt Açıklaması’nın altında imzası bulunan AfD Federal Meclis Grup Başkanı Gauland’ın da aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri ve yöneticileri ise takip altına alacak.

15.01.2019Avrupa
Demokratik yöntemlerle mücadele

Demokratik yöntemlerle mücadele

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Federal Meclis milletvekili ve partinin Bremen Eyalet Teşkilatı Başkanı Frank Magnitz, hafta başında Bremen’de sokak ortasında henüz kimlikleri belirlenemeyen 3 kişi tarafından saldırıya uğrayıp ağır yaralandı.

12.01.2019Avrupa
Hayalimdeki ‘Benim Almanyam’

Hayalimdeki ‘Benim Almanyam’

Federal İçişleri, İmar ve Yurt Bakanlığı’nın verilerine bakıyorum. 2016 yılında Almanya’da yabancı düşmanlığı motifli 8 bin 583 suç işlenmiş. 2017 yılında da yabancı düşmanlığı motifli suç sayısı 6 bin 434’e düşmüş.

31.12.2018Avrupa
Almanlar en çok ona güveniyor

Almanlar en çok ona güveniyor

Almanya’da siyaset alanında 2018’in kazananı, Annegret Kramp Karrenbauer oldu. Karrenbauer, önce Başbakan Angela Merkel tarafından CDU Genel Sekreterliğine getirildi, ardından da partinin başına geçti. Kramp Karrenbauer, 2019’da da yıldızı en çok parlayacak siyasetçiler sıralamasında birinci durumda görünüyor.

30.12.2018Avrupa