EKSTRA
MENÜ

Garip

Garip ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Garip haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 21.137 Garip haberi bulunmuştur.

Garip Haberleri

AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU VE ANLAMI - Ayetel Kursi Duası Türkçe Arapça Oku ve Dinle (Diyanet Meali & Tefsiri)

AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU VE ANLAMI - Ayetel Kursi Duası Türkçe Arapça Oku ve Dinle (Diyanet Meali & Tefsiri)

Ayetel Kürsi halk tarafında bir dua ya da sure olarak bilinmesine karşın Kur'an-ı Kerim içerisinde Bakara Suresi'nin 255. ayeti kerimesidir. Ayet hakkında Medine döneminde indiğine dair rivayetler mevcuttur. Ayetel Kürsi duası olarak bilinen bu ayeti kerimenin hadislerde de yer aldığı üzere pek çok fazileti ve faydaları mevcuttur. Aynı zamanda bu ayetin anlamı çok büyüktür. İhlas Suresi ve Kelime-i Şahadet'in İslam'ın özünü içerdiği nasıl söylenebilirse bu durum bu ayeti kerime için de söylenebilir. Ayetel Kürsi nazar, bela, musibetlerden korunma ve şifa kaynağı olması nedeniyle Müslümanların sıkça okudukları ayetler arasında yer alır. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V) efendimiz kötülüklerin, musibetlerin ve diğer tüm her şeyin şerlerinden Hz. ALLAH'a sığınmış ve devamlı olarak Ayetel Kürsi'yi dua olarak okumuşlardır. Ayetel Kürsi Duası Oku ve Dinle sayfamız içerisinde bu ayeti kerimenin konusu, önemi, özellikleri, mucizeleri, sırları, kaç ayet olduğu, hangi surede yer aldığı, anlamı, Türkçe ve Arapça okunuşu, fazileti, faydaları, Diyanet meali ve tefsiri, içerisinde geçen Allah'ın isimleri ve sıfatları hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca bu ayeti kerime ne zaman, nasıl ve namazda okunur mu? Tüm bu soruların cevapları ile birlikte şifa ve dilek duası olarak okunup okunamayacağı yer almaktadır.

16.02.2021Namaz Sureleri
Çözülmüş et tekrar dondurulur mu

Çözülmüş et tekrar dondurulur mu?

Evde kaldığımız bu uzun süreçte, dondurucudaki ürünlere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Gerektiğinde markete gitmek yerine, özellikle buzluktaki et ürünlerinin fazlasıyla işinizi kolaylaştırdığı bir gerçek. Ancak bazen ihtiyacımızın daha fazlasını eritmek zorunda kalabiliriz. Böyle durumlarda ne yapmalıyız? Etler çözüldükten sonra tekrar dondurulabilir mi? Cevap sandığınızdan daha karmaşık olabilir.

Dünya yabancı bir ülke midir

Dünya yabancı bir ülke midir?

Özgün fotogerçekçi görsel dille gerçekliği sorgulayan, detaylara yönelttiği dikkatli bakışıyla kendine has illüzyonlar yaratan Alman sanatçı Karin Kneffel, Dirimart’taki ‘Haymatlos’ başlıklı sergisinde baskı gördüğü Nazi Almanya’sından kaçarak Atatürk’ün davetiyle Türkiye’ye gelen mimar Bruno Taut gibi sürgünlere selam gönderiyor. Kneffel, “Bu dönemin Alman hatırlama kültüründe neden çok az yer kapladığını ve bir zamanlar Almanca konuşan sürgünlerin Türkiye’deki mimarlığa büyük etkisinin hâlâ önemli olup olmadığını sorguluyorum” diyor.

12.02.2021Kitap Sanat
Fenerbahçede Emre Belözoğlundan tepki Sana ne benim futbolcumdan

Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'ndan tepki! 'Sana ne benim futbolcumdan'

Fenerbahçe Sportif Direktörü Emre Belözoğlu, Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak'a tepki gösterdi.

12.02.2021Futbol
Fenerbahçede Emre Belözoğlundan flaş açıklamalar İrfan Can, Mesut Özil, transfer limiti ve Arda Turan...

Fenerbahçe'de Emre Belözoğlu'ndan flaş açıklamalar! İrfan Can, Mesut Özil, transfer limiti ve Arda Turan...

Fenerbahçe Sportif Direktörü Emre Belözoğlu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Belözoğlu, İrfan CanKahveci transferi, takımın oyunu ve daha birçok konuda açıklamalar yaptı. Belözoğlu, Abudrrahim Albayrak'ın İrfan Can ve Vedat Muriqi ile ilgili açıklamalarına "Sana ne benim futbolcumdan! Alamadığın futbolcuyu konuşmayacaksın..." cevabını verdi.

11.02.2021Futbol
Sadakatsiz 17. son bölüme damga vuran sahne Asya Derine meydan okudu... İşte Sadakatsiz son bölümde yaşananlar

Sadakatsiz 17. son bölüme damga vuran sahne! Asya Derin'e meydan okudu... İşte Sadakatsiz son bölümde yaşananlar

Sadakatsiz son bölümün tamamı yayınlandı. Geçtiğimiz haftaki bölümünde cinayet incelemesi sahnesi ile ekranlara damga vuran Sadakatsiz'in yeni bölümü heyecanlı anlara neden oldu. Kanal D'nin sevilen ve beğeni toplayan dizisi Sadakatsiz'in 10 Şubat Çarşamba akşamı ekranlara gelen son bölümünde Ali'ye karşı bir anda tavrı değişen Derin'in onunla tartıştığı anlar dikkat çekerken; olanlara şahit olan Volkan'ın Ali'ye tokat atması izleyenleri şoke etti. Hastaneden istifa etmek isteyen Asya'nın Derin'e meydan okuması ise son bölümde dikkat çekti. İşte, Sadakatsiz 17. son bölüm kesintisiz izleme ekranı ve yeni bölüm fragmanından görüntüler.

11.02.2021Televizyon
Timur Savcı: Meral Okayın eksikliği hâlâ derin bir yaradır bende

Timur Savcı: Meral Okay'ın eksikliği hâlâ derin bir yaradır bende

Çok izlenen dizilerin yapımcısı, Timur Savcı ile sıfırdan başlayışını, hayallerinin peşinde koşmasını, geçtiği yolları, zorlukları, hiçbir şeyin onu durdurmayışını, başarısını, televizyon dünyasını, dizileri, filmleri konuştuk. (Melike Birgölge)

11.02.2021Televizyon
Kaybetmedim, savaşmaktan vazgeçtim Sadakatsize damga vuran sahne

Kaybetmedim, savaşmaktan vazgeçtim! Sadakatsiz'e damga vuran sahne

Başrollerini Cansu Dere, Caner Cindoruk, Melis Sezen, Özge Özder'in paylaştığı 'Sadakatsiz' dizisinin 10 Şubat Çarşamba akşamı yayınlanan 17’nci bölümüne Asya ve Derin’in sahnesi damga vurdu.

11.02.2021Magazin
Bozayı heykeli Boluyu ikiye böldü

Bozayı heykeli Bolu'yu ikiye böldü

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın kente 10 metrelik bozayı heykeli yapılacağını açıklaması kenti ikiye böldü. Bazı vatandaşlar heykelin kente yakışacağını söylerken, bazıları bunun Bolu'ya hakaret olduğunu öne sürdü. Bu konuda kendisine yönelik eleştirilere yanıt veren Özcan, "Bana 'Sen Bolululara hakaret mi ediyorsun?' diyorlar. Yahu ne hakareti. Berlin'in ve Moskova'nın simgesi ayı. Onlar ayıya sahip çıkıyor da biz kendi ayımıza neden sahip çıkmayacağız. Bunda garip olan, tuhaf olan ne. Ayıya niye sahip çıkmıyoruz. Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum" demişti.

10.02.2021Haber
Boluyu ikiye bölen ayı heykeli

Bolu'yu ikiye bölen ayı heykeli

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın kente 10 metrelik bozayı heykeli yapılacağını açıklaması kenti ikiye böldü. Bazı vatandaşlar heykelin kente yakışacağını söylerken, bazıları bunun Bolu'ya hakaret olduğunu öne sürdü. Bu konuda kendisine yönelik eleştirilere yanıt veren Özcan, "Bana 'Sen Bolululara hakaret mi ediyorsun?' diyorlar. Yahu ne hakareti. Berlin'in ve Moskova'nın simgesi ayı. Onlar ayıya sahip çıkıyor da biz kendi ayımıza neden sahip çıkmayacağız. Bunda garip olan, tuhaf olan ne. Ayıya niye sahip çıkmıyoruz. Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum" demişti.

10.02.2021Gündem
Boluya 10 metrelik bozayı heykeli yapılacak Belediye Başkanı Tanju Özcan eleştirilere yanıt verdi

Bolu'ya 10 metrelik bozayı heykeli yapılacak! Belediye Başkanı Tanju Özcan eleştirilere yanıt verdi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kente 10 metrelik bozayı heykeli yapacaklarını söyledi. Bu konuda kendisine yönelik eleştirilere de yanıt veren Özcan, "Bana 'Sen Bolululara hakaret mi ediyorsun?' diyorlar. Yahu ne hakareti. Berlin'in ve Moskova'nın simgesi ayı. Onlar ayıya sahip çıkıyor da biz kendi ayımıza neden sahip çıkmayacağız. Bunda garip olan, tuhaf olan ne. Ayıya niye sahip çıkmıyoruz. Ben bunu anlamakta güçlük çekiyorum" dedi.

9.02.2021Gündem
Başbakanın Trump paniği: Eyvah elimi tuttu, eşimi aramalıyım

Başbakan'ın Trump paniği: Eyvah elimi tuttu, eşimi aramalıyım!

Donald Trump, ABD Başkanlık koltuğunu 20 Ocak’ta Joe Biden’a devretti ama görünüşe bakılırsa kendisinden önceki birçok eski başkanın aksine manşetlerdeki yerini daha uzun süre koruyacak. Bu hafta BBC’de yayınlanmaya başlayacak bir Trump dönemi belgeseli de şimdiden ses getirdi.

9.02.2021Dünya
Dünyanın en sıra dışı gölü Patlayıcı yapımında kullanılmıştı...

Dünyanın en sıra dışı gölü! Patlayıcı yapımında kullanılmıştı...

Avrupa'ya gitmek, Amerika gezilerine çıkmak, Afrika'yı keşfetmek hemen hemen herkesin hayali. Görmediğimiz yeni yerler görmek, yeni kültürleri keşfetmekse paha biçilemez. Yalnız dünyada öyle yerler var ki, oluşumları hakkında birçoğu bilinmezliğini koruyor ve pek fazla da bilinmiyorlar. İşte dünyanın en sıra dışı yerleri...

9.02.2021Seyahat
Spor yazarları Fenerbahçe - Galatasaray derbisini yorumladı Erol Bulut, Fatih Terimin elini öpsün

Spor yazarları Fenerbahçe - Galatasaray derbisini yorumladı! 'Erol Bulut, Fatih Terim'in elini öpsün'

Spor yazarları Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi deplasmanda 1-0 mağlup ettiği derbi maçını değerlendirdi.

7.02.2021Futbol
Gülden Karaböcek kimdir İşte ablası Neşe Karaböcek ile küslüğünün sebebi

Gülden Karaböcek kimdir? İşte ablası Neşe Karaböcek ile küslüğünün sebebi

Gülden Karaböcek, İbo Show’un 6 Şubat tarihli konuklarından biri oldu. Arabesk ve fantezi müziğin ilk isimlerinden olan Gülden Karaböcek, Neşe Karaböcek’in kardeşi ancak ikili yıllardır konuşmuyor. Peki, Gülden Karaböcek kimdir? Ablası Neşe Karaböcek ile neden konuşmuyor? İşte Gülden Karaböcek’in özel hayatı ve kariyeriyle ilgili bilgiler…

6.02.2021Televizyon
Eran Zahaviden Fenerbahçe ve transfer açıklaması

Eran Zahavi'den Fenerbahçe ve transfer açıklaması!

Fenerbahçe'nin sezon başında ilgilendiği iddia edilen PSV Eindhoven'ın yıldızı Eran Zahavi, önemli açıklamalar yaptı.

5.02.2021Futbol
Monolit nedir ve ne demek

Monolit nedir ve ne demek?

Dünya dışı varlıklara ait olduğu iddia edilen bir monolitin görüntüsü şaşkınlık yarattı. Nasıl ve ne şekilde geldiği bilinmeyen bu tuhaf cisim kafaları karıştırıyor. ABD'de ıssız bir arazide sırrı çözülemeyen dikili metal monolit şaşkınlık yarattı.

5.02.2021Gündem
Ona ölüsün dediler... Yıllardır yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor

Ona 'ölüsün' dediler... Yıllardır yaşadığını kanıtlamaya çalışıyor!

Fransa'da bir kadın yıllardır 'yaşadığını kanıtlamaya' çalışıyor. Resmi kayıtlarda 'ölü' gözüken kadının yaşadığını kanıtlamaya çalıştığı hukuk mücadelesi tam üç yıldır devam ediyor.

5.02.2021Dünya
Sabah sahilde gördüklerine inanamadılar Herkes denize akın etti...

Sabah sahilde gördüklerine inanamadılar! Herkes denize akın etti...

Arjantin'in Mar del Plata kentinde sahile vuran deniz köpüğü, görenleri şaşırttı. Deniz köpüğünü gören halk sahile aktı.

5.02.2021Haber
Bakan Dönmez: 800 kardeşimize istihdam sağlayacağız

Bakan Dönmez: 800 kardeşimize istihdam sağlayacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "2020'nin ilk 6 ayında Bilecik'te madenciliğe 392 milyon liralık yatırım gerçekleştirdik. Bu yatırımların güzel bir sonucu olarak Söğüt'te 1,92 milyon ons altın rezervi keşfedildi. Üretim sürecinde yıllık 6-7 ton altın elde edeceğimiz bu keşfimiz sayesinde 800 kardeşimize istihdam sağlayacağız" dedi.

3.02.2021Ekonomi
İrfan 10 yıllık projeydi, Gedson kısa vadeli çözüm

İrfan 10 yıllık projeydi, Gedson kısa vadeli çözüm

İrfan için 7 milyon Euro’yu çok bulan G.Saray, Portekizli genç yıldız Gedson’u kiralık olarak aldı.

2.02.2021Futbol
Acun Ilıcalı: O sözü hiç unutmuyorum... Filmi sen çek Acun

Acun Ilıcalı: O sözü hiç unutmuyorum... 'Filmi sen çek Acun'

Ünlü televizyoncu Acun Ilıcalı merak edilenlerini anlattı. Can Tanrıyar ve Acun Ilıcalı, Lerzan Mutlu ile Erol Köse’nin sunduğu “UçanKuş’ta Pişti”de yıllar sonra bir araya geldi. Samimi açıklamalarda bulunan Ilıcalı, babasıyla yaşadığı bir anıyı da anlattı.

1.02.2021Magazin
Mutlu olmak için mi giyiniyorsun, yoksa bıkkınlıkla mı

Mutlu olmak için mi giyiniyorsun, yoksa bıkkınlıkla mı?

Koronavirüsle ortaya çıkan iki moda kavramı: ‘Hate-wear’ ve ‘sadwear’. Bu dönemde en çok tercih ettiğiniz kıyafetlere göre hangi akıma dahil olduğunuz ortaya çıkıyor. Umursamadan giyinenlerden mi, rahatlık ve şıklığı bir arada isteyenlerden misiniz?

Gaziantep FK-Galatasaray maçında bir garip ofsayt hikayesi

Gaziantep FK-Galatasaray maçında bir garip ofsayt hikayesi!

Galatasaray ligin ilk yarısında 20 maçta 1.9 ofsayt ortalaması ile oynarken, dün 7 kez ofsayta düştü.

30.01.2021Futbol
Korona günleri polisiyesi

Korona günleri polisiyesi

Mehmet Eroğlu’nin yeni polisiyesi ‘Meraklı Adamın On Günü’ pandeminin ilk zamanlarında, nisan ayının ilk on gününde geçiyor. Kahramanımız Sadık Demir, TikTok’ta ‘Yansın Bu Dünya’ adını kullanarak fenomen olan ve garip bir biçimde ortadan kaybolan Mutena adlı genç kadını arıyor. Keyif ve merakla okunan usta işi bir polisiye.

29.01.2021Kitap Sanat
Rusyadan Batıya Navalnıy yanıtı: Kendi sorunlarınıza odaklanın

Rusya'dan Batı'ya 'Navalnıy' yanıtı: Kendi sorunlarınıza odaklanın

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Batı ülkelerinin kendi sorunlarının çözümüne odaklanmaları gerektiğini söyledi.

28.01.2021Dünya
Testere Serisi Filmleri - Testere Serisinin İsimleri, İzleme Sırası, Vizyon Tarihleri, Konuları Ve Oyuncuları

Testere Serisi Filmleri - Testere Serisinin İsimleri, İzleme Sırası, Vizyon Tarihleri, Konuları Ve Oyuncuları

Vizyona girdiği 2004 yılından itibaren piyasayı kasıp kavuran Testere filmi, sonradan çektiği devam serisi filmleriyle de izleyiciler arasında popüler olmaya devam etti. Korku ve gizem sevmeyenlerin bile hayranlıkla izlediği bu seri korku konusunu çok farklı bir şekilde ele alarak öne çıkıyor. Peki, Testere serisi filmleri isimleri ve izleme sırası nedir? Testere serisi filmlerinin vizyon tarihleri, oyuncuları ve yönetmeni hakkında bilgi nedir? İşte Testere serisi hakkında bütün merak edilenler.

27.01.2021Kültür Sanat
Dünyanın en sıra dışı 10 müzesi... Listede Türkiyeden de çok şaşırtan bir yer var

Dünyanın en sıra dışı 10 müzesi... Listede Türkiye'den de çok şaşırtan bir yer var

Pek çok insan müzelerin sıkıcı olduğunu düşünse de insanlık için ne kadar değerli olduklarını hepimiz biliriz. Sanat veya tarihi eserler aracılığıyla insanlık tarihi hakkında önemli gerçekleri öğrenebilir ve daha da önemlisi ilk elden görebiliriz. Dünyada binlerce müze var ama bu listedekiler çok ilginç. Üstelik Türkiye’den de çok şaşıracağınız bir müze bulunuyor…

27.01.2021Seyahat
Siccin Serisi Filmleri - Siccin Serisinin İsimleri, İzleme Sırası, Vizyon Tarihleri, Konuları Ve Oyuncuları

Siccin Serisi Filmleri - Siccin Serisinin İsimleri, İzleme Sırası, Vizyon Tarihleri, Konuları Ve Oyuncuları

Siccin serisi filmlerinden ilki yayınlandığı 2014 yılında herkesin ilgisini çekti. İlk filmin geniş bir izleyici kitlesine ulaşması devam filmlerinin de çekilmesini zorunlu kıldı. Korku filmlerinde çığır açan konusuyla Siccin serisi filmleri herkesin adından sıklıkla bahsettiği filmler listesine de girdi. Peki Siccin serisi filmleri ve isimleri nelerdir? Siccin serisinin izleme sırası, vizyon tarihleri, konuları ve oyuncuları hakkında detaylı bilgileri derledik.

26.01.2021Kültür Sanat
Okan Bayülgen: Bu çocuklar dünyayı daha güzel bir yer haline filan getiremez

Okan Bayülgen: Bu çocuklar dünyayı daha güzel bir yer haline filan getiremez

Pandemi döneminde pek çoğunun eli kolu bağlandı, iş yapamaz hale geldi. Okan Bayülgen ise aldı başını gidiyor, projeler zincirine durmadan yeni halkalar ekliyor. Ünlü televizyoncu yakında yine kendisinden beklenecek cesur bir formatla karşımıza çıkacak. Program gereği bir ünlü konuğuyla otelde geceleyecek, restoranda başlayan sohbetleri yatak odasında devam edecek. “Sofrada politika, yatakta itiraflar” konsepti için geri sayım sürerken kapısını çaldım... Söze işten güçten girdik cep telefonu sorunundan çıktık ve “umutsuzum” dediği Z kuşağına uzandık...

26.01.2021Magazin
Savaş gemisine benzeyen sıra dışı bir ülke BBC yazarı keşfe çıktı, gördükleri karşısında şaşkına döndü

Savaş gemisine benzeyen sıra dışı bir ülke! BBC yazarı keşfe çıktı, gördükleri karşısında şaşkına döndü

Kuzey Denizi’ndeki Suffolk’un 12 km doğusunda bulunan Sealand Prensliği, dünyanın en küçük ülkesi olduğu iddia edilen bir mikro ulus. Öğrendikleriyle şaşkına dönen BBC yazarı Mike MacEacheran, bu prenslikle ilgili ilginç detaylar paylaştı.

25.01.2021Seyahat
Deniz altında gizlenen yırtıcı solucanlar ortaya çıktı... Milyonlarca yıl öncesinden geliyorlar

Deniz altında gizlenen yırtıcı solucanlar ortaya çıktı... Milyonlarca yıl öncesinden geliyorlar

Mercan resiflerinin etrafındaki deniz altında saklanan dev solucanlar, avlamak istedikleri balıkları, tırtıklı çeneleriyle kavrayıp kumlu yuvalarına geri çekebilecek kadar yakınında bekleyebiliyorlar. Bu hızlı, ölümcül saldırılar, solucanlara kum vurucuları adını kazandırdı. Scientific Reports dergisinde ayrıntıları verilen, yeni keşfedilen fosilleşmiş yuvalar, bu doymak bilmez deniz solucanlarının Kuzey Tayvan’da yaklaşık 20 milyon yıl önce balıkları avladıklarını gösteriyor.

22.01.2021Seyahat

Yazar Sonuçları

Nefes

Offf... Öyle bir galibiyet ki, gecenin karanlığında kan ter olduğunuz bir kabustan uyanmak gibi... Buhranların içinde alınan bir derin nefes gibi... Kurumuş boğazdan geçen ilk yudum su gibi...

15.02.2021

Terörist PKK’nın elindeki ‘esir’: HDP

Amerika’nın paralı uşağı PKK’ya yönelik Gara operasyonunda üç askerimizden sonra dün de 13 sivilin şehit olduğu haberi geldi.

15.02.2021

Turizmde zirve Dubai’nin

Pandemi nedeniyle dünyada çoğu yerin özellikle Avrupa ülkelerinin kapalı olmasının yaradığı yer, açık ara Dubai oldu.

11.02.2021

Selle yaşamayı öğreneceğiz

METEOROLOJİ Genel Müdürlüğü verilerine göre İzmir’de 1938 ile 2019 yılları arasında şubat aylarında ortalama sıcaklık 9.5 derece olmuş.

8.02.2021

Tarkan’a bunu yapan hayat

Fark ettiniz mi Tarkan’daki değişimi? Önceden ayda bir hatta iki ayda bir Instagram hesabından fotoğraf paylaşıyordu. Artık öyle aktif kullanıyor ki platformu, neredeyse 2 günde bir paylaşım yapıyor.

7.02.2021

Çok yönlü takımın tek yönlü hocası

Erol Bulut bu kaliteli kadrodan çok az ürün alabiliyor.

7.02.2021

Çocuklara ve her daim çocuk kalanlara...

Malum, öğrenciler sömestir tatilinde. Bu vesileyle miniklere yönelik bir seçki yapalım dedik. İşte yaşları küçük ama yürekleri, umutları, hayalleri büyük ana karakterleriyle listemize giren filmler... Sadece çocuklara değil elbet, büyümemekte ısrar edenlere de tavsiye edilir.

6.02.2021

Derbide bir duran top bütün işi değiştirir

Topa sahip olmaktan çok oyuna sahip olmanın, maça hükmetmekten ziyade fırsat kollamanın ağır basacağı bir derbi izleyeceğiz bence. Bir golün, hatta yarım golün hedefleneceği bir derbi.

6.02.2021

Fırtınanın ortasında Yunus olmak

Moğollar Anadolu’yu kasıp kavurmuş... Selçuklu sarayında buhran var. İktidar, kapanın elinde kalıyor... Gün geliyor, başkenti isyancılar ele geçiriyor... Kimi beyliklerse, Memluklerin yardımıyla Moğollardan kurtulma peşinde. Ama bu hesap gerçeklere uymayınca Anadolu halkı büyük bir mezalime daha uğruyor... Tarlalar sürülemez, “yaylalar yaylamaz, kışlalar kışlamaz olmuş”. Ticaret yolları tekinsiz; insanlar perişan. Hemen herkeste aynı kaygı: “Acep ne ola benim halim?”      

5.02.2021

Bugün aldığınız hangi ürün sahteydi acaba!

Adidas’lar, Nike’lar, Makita’lar, Dell’ler, Fahrenheit’lar, Dolce&Gabbana’lar... Liste uzayıp gidiyor. İnternet alışveriş platformları, ikinci el ürün satış siteleri sahte ürün cennetine dönüştü. İhbar üzerine çalışan denetim mekanizmasının sahte ürünü daha satışa çıkmadan yakalaması için ise çaba şart.

5.02.2021

Aman dikkat!

Dolandırıcılık her sektörde ama en çok da dijital dünyada var.

4.02.2021

Küçük balığın büyük balığı yeme öyküsü

ABD borsası 1 haftadır ‘küçük yatırımcının büyük intikamı’ ile çalkalanıyor. Öyle ki yatırım şirketleri, teknoloji devleri ve hatta Beyaz Saray kafa kafaya vermiş, bu örgütlü intikamı nasıl durduracaklarının planlarını yapıyor. “Borsadan anlamam” diyenler bile olup biteni aksiyon dolu dizi kıvamında şaşkınlıkla izlerken, “Büyük balık küçük balığı yutar” hikâyesini tersine çeviren GameStop hadisesi ne? Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin’e sordum.

2.02.2021

‘Var olmayan sezonun önizlemesi’

Zorlu PSM yapımı ‘Dijital Sahne’ tiyatroseverlere kült eserlerden kesitler sunuyor. Yetenekli oyuncuların yer aldığı projede şu ana dek ‘Hamlet’, ‘Martı’, ‘Nora’ ve ‘Antigone’ izleyiciyle buluştu. Seriyi yöneten İbrahim Çiçek’le konuştum.

30.01.2021

Nasreddin Hoca’mızı geri istiyoruz

14 Ocak 2021 tarihli Hürriyet Bursa gazetesindeki köşemde ‘Nasreddin Hoca için eylem yapacağız’ başlıklı yayımımız sonrası aldığım e-postaların sayısı tavan yaptı.

27.01.2021

Bu çocuklar dünyayı daha güzel bir yer haline filan getiremez

Pandemi döneminde pek çoğunun eli kolu bağlandı, iş yapamaz hale geldi. Okan Bayülgen ise aldı başını gidiyor, projeler zincirine durmadan yeni halkalar ekliyor. Ünlü televizyoncu yakında yine kendisinden beklenecek cesur bir formatla karşımıza çıkacak. Program gereği bir ünlü konuğuyla otelde geceleyecek, restoranda başlayan sohbetleri yatak odasında devam edecek. “Sofrada politika, yatakta itiraflar” konsepti için geri sayım sürerken kapısını çaldım... Söze işten güçten girdik cep telefonu sorunundan çıktık ve “umutsuzum” dediği Z kuşağına uzandık...

26.01.2021