EKSTRA
MENÜ

Galata Rum Okulu

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 119 haberi bulunmuştur.

Galata Rum Okulu Haberleri

Dijital dönüşümü yönlendiren kadınlar bir araya geldi

Dijital dönüşümü yönlendiren kadınlar bir araya geldi

Amazon Web Services (AWS) ve Teknolojide Kadın Derneği (WTech), 18 Eylül'de AWS Pop-up Loft İstanbul etkinlikleri kapsamında We Power Tech oturumunu düzenledi. Türkiye'nin önde gelen şirketlerinde dijital dönüşümü yönlendiren kadınları bir araya getiren oturumda, çeşitlilik ve katılımın desteklediği bir inovasyon kültürünün nasıl geliştirildiği tartışıldı.

23.09.2019Teknoloji
Nesnelerin İnterneti artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası

'Nesnelerin İnterneti artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası'

Amazon Web Services, 16-27 Eylül tarihleri arasında İstanbul Galata Rum Okulu’nda AWS Pop-Up Loft İstanbul adlı etkinlikler dizisi düzenliyor. Özel konuşmacılar, teknik workshop’lar ve uygulamalı eğitimlerin düzenleneceği etkinlik, teknoloji dünyasına yön veren isimleri bir araya getiriyor.

17.09.2019Teknoloji
Seyircisine göz kırpan sihirbaz

Seyircisine göz kırpan sihirbaz

Sevim Sancaktar sergisi ‘Göz Kapakları İki Dost İki Düşman’da gözün görme eylemi ve gözkapaklarının işlevini anımsatıyor. Görme eyleminin zihnin algısındaki seçiciliğe bağlılığı, belleğin gözün hafızasına etkisi serginin her adımında yeniden karşınıza çıkıyor...

31.05.2019Kitap Sanat
Özel Dyo Sergisi ziyaretçilere kapılarını açtı

'Özel Dyo Sergisi' ziyaretçilere kapılarını açtı

Galata Rum Okulu'unda Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlenen 'Dyo Sanat Ödülleri' yarışmasına 1967 yılından bu yana 13 bin 977 sanatçı 12 bin 424 eserle katıldı. Eserler 23 şehirde, 142 sergiyle on binlerce sanatseverlerle buluştu.

15.02.2019Kitap Sanat
İzmir’e kent müzesi geliyor

İzmir’e kent müzesi geliyor

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından gerçekleştirilen 37’nci Dyo Sanat Ödülleri yarışmasında ödül alan eserler Galata Rum Okulu’nda sergilenmeye başlandı. Sergide aynı zamanda 1967 yılından bu yana yarışmada ödül almış 70 eser de özel bir alanda ziyaret edilebilecek. Küratörlüğünü Denizhan Özer’in gerçekleştirdiği sergi, 10 Şubat tarihine kadar gezilebilecek.

15.01.2019Gündem
Türkiye’nin yeni nesil sanatçıları bir arada

Türkiye’nin yeni nesil sanatçıları bir arada

Bu yıl 65 üniversitenin 2018 mezunlarından 1200’e yakın başvuru alan Base, 94 yeni nesil sanatçının 105 yapıtını, Derya Yücel küratörlüğünde 23 Aralık’a kadar Galata Rum Okulu’nda sanatseverlerle buluşturuyor. ‘Base Talks’ kapsamında 50’den fazla profesyonel sanat insanını ağırlayacak Base’nin yeni nesil sanatçıları anlatıyor.

19.12.2018Kitap Sanat
Farklı kültürlerin ‘Kaynak’ına yolculuk

Farklı kültürlerin ‘Kaynak’ına yolculuk

Sanatçı Elif Uras’ın farklı coğrafyaların kültürel izlerinden beslenerek ortak miras, melezlik, gelenek ve çoğulluk gibi kavramları sorguladığı ‘Kaynak’ adlı seramik yerleştirmesi Galata Rum Okulu’nda. Kale Grubu’nun desteklediği projeye sanatçının son yıllardaki üretimini belgeleyen kapsamlı monografi kitabı da eşlik ediyor.

5.12.2018Kitap Sanat
BASE’in ikincisi için geri sayım başladı

BASE’in ikincisi için geri sayım başladı

Türkiye’nin yeni nesil sanatçı platformu BASE bu yıl 20-23 Aralık 2018 tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda yeni nesil sanatçıları sanatseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. İlk yılında 12 bin ziyaretçiyi ağırlayan BASE’te, bu yıl 29 üniversiteden 93 yeni mezun sanatçı adayının 105 yapıtı yer alacak.

26.10.2018Keyif
95 bin fotoğraflık kazı çalışması

95 bin fotoğraflık kazı çalışması

Yeni sezonun ilk büyük sergisi, fotoğraf sanatının tanınmış ismi Ani Çelik Arevyan’dan geliyor. Arevyan, Galata Rum Okulu’nda izleyiciyle buluşacak ‘Olduğu Gibi’ başlıklı serisinde, 30 yılda biriktirdiği yaklaşık 95 bin fotoğraflık arşivini bir arkeolog titizliğiyle yeniden ele alarak ikili hikâyeler oluşturuyor.

Sergi sezonu kullanma kılavuzu

Sergi sezonu kullanma kılavuzu

20-23 Eylül arası düzenlenecek Contemporary İstanbul ve 22 Eylül’de başlayacak 4. İstanbul Tasarım Bienali’nin rüzgârını arkasına alan sanat galerileri yeni sezona en iddialı sergileriyle hazırlanıyor. Müze ve galerilerin sezon açılış sergilerini derledik...

30.08.2018Kitap Sanat
Sınırları muallak alanları severim

Sınırları muallak alanları severim

Yedi yıl aradan sonra ‘Sınır’ başlıklı yeni sergisinde beton heykeller ve resimler, beton rölyefler, tül işler, yanmış simitler gibi farklı malzemeleri ustalıkla yan yana getiren İrfan Önürmen, “Sosyal hayatın düzeninden iki sevgilinin aralarına çektiği çizgiye kadar her yerde sınır vardır” diyor.

7.06.2018Kitap Sanat
Ölüme iyi gelen sergi

Ölüme iyi gelen sergi

Galata Rum Okulu’nda açılan ‘Ölüme Ne İyi Gelir?’ başlıklı sergide Alp Sime’nin fotoğrafları ile İhsan Oturmak’in desen, resim ve yerleştirmeleri hem kişisel ölümleri hem de kitlesel, kültürel, mimari ya da sistem ölümlerini hazmetmenin yollarını arıyor.

31.05.2018Kitap Sanat
Genç sanatçılara 5 günde 12 bin kişi

Genç sanatçılara 5 günde 12 bin kişi

Türkiye'nin yeni sanat buluşması BASE 5 günde yaklaşık 12.000 kişiyi ağırladı.

26.12.2017Keyif
2017’nin en iyi 10 sergisi

2017’nin en iyi 10 sergisi

Sergileri yakından takip eden 10 kişilik jüri, 2017’nin en iyi sergisi olarak dünyaca ünlü Çinli sanatçı Ai Weiwei’nin Sabancı Müzesi’nde açılan ‘Ai Weiwei Porselene Dair’i seçti. Chapman kardeşlerin Arter’deki ‘Anlamsızlık Âleminde’si ikinci, Pera Müzesi’ndeki ‘Çiftdüşün Çiftgörü’ üçüncü oldu.

21.12.2017Kitap Sanat
Yeni nesil sanatçılar BASE’de buluşuyor

Yeni nesil sanatçılar BASE’de buluşuyor

Türkiye’deki güzel sanatlar okullarından bu yıl mezun olan yeni nesil sanatçılar, 23 kişilik uluslararası seçici kurulun değerlendirmesiyle 21-24 Aralık’ta Galata Rum Okulu’nda açılacak BASE’de buluşuyor. 108 sanatçının seçildiği dev sergiyi küratörü Derya Yücel yazdı.

14.12.2017Kitap Sanat
Türkiyenin yeni nesil sanatçıları BASEde buluşuyor

Türkiye'nin yeni nesil sanatçıları BASE'de buluşuyor

Türkiye’nin yeni nesil sanatçıları ilk kez İstanbul’da bir araya geliyor. Ülkenin dört bir yanındaki güzel sanatlar fakültelerinden bu yıl mezun olan genç sanatçıların yapıtlarını buluşturan BASE, 21 ile 24 Aralık tarihleri arasında İstanbul'daki Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek.  Sözün kısası 20 ildeki 31 üniversiteden 108 sanatçıya ait 116 eser ve 32 panelde 75 konuşmacı sanat dolu 4 gün sizi bekliyor!

7.12.2017Keyif
‘Saklı İşler’deki tanıdık izler

‘Saklı İşler’deki tanıdık izler

Çağrı Saray’ın Sultanahmet’teki Cumhuriyet Müzesi’nde açtığı ‘Saklı İşler’ başlıklı sergisi, tanıklık ettiği geçmişle kişisel izleri yan yana/karşı karşıya getiriyor.

29.09.2017Kitap Sanat
3 dakikada bienal turu

3 dakikada bienal turu!

Geçtiğimiz hafta açılan ve 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek olan 15. İstanbul Bienali’ne hızlıca göz atmak ister misiniz? Sanatseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan bienalin bu seneki teması ‘İyi Bir Komşu’. Sanatçı ikili Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünde hazırlanan bienalin mekânları İstanbul Modern, Pera Müzesi, Galata Rum Okulu, Ark Kültür, Küçük Mustafa Paşa Hamamı ve Yoğunluk Atölyesi. Muhabirimiz Cansu Şimşek bienalden bildiriyor…

28.09.2017Kitap Sanat
En izleyici dostu bienal

En izleyici dostu bienal

Sanatçı ikili Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünde ‘İyi Bir Komşu’ temasıyla düzenlenen 15. İstanbul Bienali, pekâlâ tarihe, bugüne kadar yapılmış en izleyici dostu, gezmesi basit, idraki hızlı, olumlu light bienal olarak geçebilir... Ağır felsefi metin göndermeleri yok. Alabildiğine izleyici yanında. Alabildiğine izleyicinin kendisi hatta. Sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez, bienalden 11 eser seçti.

14.09.2017Kitap Sanat
17 yıldır ‘iyi bir komşu’

17 yıldır ‘iyi bir komşu’

15. İstanbul Bienali’nin sanatçı küratörleri Elmgreen & Dragset’in İstanbul’da 2000 yılında başlayan macerasını bienalin eski direktörü Çelenk Bafra yazdı.

30.08.2017Kitap Sanat
Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

Hepsi birer şaheser: En iyi 100 mimari eser jürisinin seçimleri...

‘En İyi 100 Türk Filmi’, ‘En İyi 100 Albüm’, ‘En İyi 100 Türk Romanı’ derken sıra geldi ‘En İyi 100 Mimari Eser’e... Hürriyet Pazar, ‘soruşturma klasikleri’nde yeni bir kapıyı daha aralıyor. 100 kişilik jürimize geniş bir hareket alanı tanıdık ve tanım aralığını, ilk yerleşmelerden biri olarak kabul edilen “Göbeklitepe’den Günümüze” parantezinde tuttuk. Daha önceki soruşturmalarımızda jüri üyelerinden ‘En iyi 10’larını istemiştik, bu kez tanım aralığının genişliğinden dolayı seçkimiz ‘En iyi 20’lik listelerden oluştu. Ve nihayetinde akademisyenlerden, mimarlardan, kültür sanat insanlarından oluşan bir seçici kurul, ‘Türkiye toprakları üzerindeki en iyi 100 mimari eser’i belirledi. İşte jüri üyelerinin madde madde en iyi 20 seçimleri...

19.08.2017Hürriyet Pazar
Tüm Güzel Sanatlar mezunları bir araya gelecek

Tüm Güzel Sanatlar mezunları bir araya gelecek!

Türkiye’deki ilk kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar sergisi olan BASE, Türkiye’nin dört bir yanından resim, heykel, fotoğraf , video, animasyon, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik bölümlerinden 2017 lisans ve lisansüstü mezunlarının çalışmalarını aynı çatı altında bir araya getirecek. 14-17 Aralık tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek olan BASE’e başvurular başladı.

16.05.2017Kampüs
Türkiye ilk kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar sergisine kavuşuyor

Türkiye ilk kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar sergisine kavuşuyor!

14-17 Aralık 2017 tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda ilk kez gerçekleşecek olan BASE’e başvurular 1 Mayıs'ta başlıyor!

11.04.2017Kampüs
Türkiye ilk kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar sergisine kavuşuyor

Türkiye ilk kolektif Güzel Sanatlar yeni mezunlar sergisine kavuşuyor!

14-17 Aralık 2017 tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nda ilk kez gerçekleşecek olan BASE’e başvurular 1 Mayıs'ta başlıyor

10.04.2017Keyif
Buralı olup da burada olmayanlar

Buralı olup da burada olmayanlar

Ekin Saçlıoğlu, Galata Rum Okulu’nda açtığı sergisinde, varlık mücadelesi veren Anadolu türlerini konu alıyor. Sergi, hayvanlardan bahsediyor gibi ama adı yanılgıya pay bırakmıyor: “Bunlar fabl değil çocuklar!”

10.03.2017Kitap Sanat
40 yıl hatırı, bir de festivali var

40 yıl hatırı, bir de festivali var

Bu yıl ilk kez düzenlenen İstanbul Coffee Festival, kahve tutkunlarını 25-28 Aralık arası Karaköy'deki Galata Rum Okulu'nda buluşturacak.

Cebinizdeki tur rehberi Sanatçılar anlatsın siz keşfedin

Cebinizdeki tur rehberi! Sanatçılar anlatsın siz keşfedin

Hrant Dink Vakfı, İstanbul’daki 900’e yakın yapıyı ve tarihini KarDes adlı bir mobil uygulamaya yükledi. Uygulamayla bu yerlerin ve orada yaşamış kişilerin hikâyelerini ünlü sanatçıların seslerinden Türkçe ve İngilizce dinleyebiliyor, eski fotoğraflarını görebiliyorsunuz. KarDes’le Bahariye’de 10 duraktan oluşan bir tura çıktık. İşte notlarımız...

AWS Istanbul’daki ilk AWS Pop-Up Loft’u tamamladı

AWS Istanbul’daki ilk AWS Pop-Up Loft’u tamamladı

Amazon Web Services (AWS); start-uplara, işletmelere ve AWS meraklılarına çeşitli ücretsiz aktiviteler, eğitim atölyeleri ve etkinlikler sunan Türkiye'deki ilk Pop-Up Loft’u tamamladı. Galata Rum İlköğretim Okulu’nda 16 Eylül - 27 Eylül 2019 tarihleri arasında gerçekleşen AWS Pop-up Loft Istanbul, sistem kuruculara, girişimcilere ve geliştiricilere, güçlü ve başarılı bulut tabanlı uygulamalar oluşturmalarına yardım edecek AWS kaynaklarına ve uzmanlarına erişim imkânı sundu.

2.10.2019Teknoloji
‘Bienal modelinde esaslı bir değişim umuyorum’

‘Bienal modelinde esaslı bir değişim umuyorum’

Küratör Jan Boelen, ‘Okullar Okulu’ başlığıyla yarın açılacak 4. İstanbul Tasarım Bienali’ni anlattı: “Bienaller gibi sergilere bu çağda ihtiyacımız var mı? Belki de ihtiyacımız olan başka bir şey. Tasarım eğitimi, küresel olarak bir tür krizde. Neyi nasıl ürettiğimizi, tasarım eğitiminin nasıl olması gerektiğini yeniden düşünmeliyiz.”

20.09.2018Kitap Sanat
Hürriyet Seyahat ‘Burası Neresi’  kazananları ile buluştu

Hürriyet Seyahat ‘Burası Neresi’ kazananları ile buluştu

Gazeteniz Hürriyet Seyahat’te yer alan ‘Burası Neresi’ bölümünde, ödül kazanan okurlarımızla Cihangir-Çukurcuma turunda buluştuk. Türkiye’nin en iyi rehberlerinden ve yazarımız Saffet Emre Tonguç’un Taksim, Siraselviler, Cihangir, Firuzağa ve Çukurcuma’daki tarihi yerleri anlattığı turda, Hürriyet Seyahat yazarları ve okurlarıyla Beyoğlu’nun arka sokaklarında unutulmaz bir gün geçirdik.

16.04.2018Seyahat
Hafta sonu ne yapmalı

Hafta sonu ne yapmalı?

Murat Yetkin’in sunumuyla “Öneriyorum”un ilk bölümünde, “İyi Bir Komşu” konseptiyle meraklısıyla buluşan 15. İstanbul Bienali yer alıyor. 12 Kasım tarihine kadar sürecek olan Bienal; İstanbul Modern, Pera Müzesi, ARK Kültür, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Yoğunluk Sanatçı Atölyesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı’nda ziyaret edilebilecek.

2.11.2017Life Style
Financial Times’ten 15. İstanbul Bienali’ne büyük övgü

Financial Times’ten 15. İstanbul Bienali’ne büyük övgü

12 Kasım’a kadar devam edecek 15. İstanbul Bienali, dünyanın önde gelen gazetelerinden Financial Times’tan büyük övgü aldı. ‘Siyasi çalkantıların insani bedeli’ başlıklı haberde, bienal sergisinin sanatın gücüne inancımızı yenilediği belirtiliyor.

6.10.2017Kitap Sanat
Bienal başlıyor

Bienal başlıyor

15. İstanbul Bienali 16 Eylül’de başlıyor. 56 sanatçının 150 eseri 6 komşu mekanda 12 Kasım’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

12.09.2017Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

Şehirde en son ne oldu

Pekala, “Ne olmadı ki?” ya da “Daha ne olsun?” diyebiliriz.

22.12.2018

İstanbul sanat sezonuna hızlı bir giriş yaptı

YILLARDAN beri evde biriktirdiğim gazetelerden, kesip sakladığım yazılardan yavaş yavaş ayrılmaya karar verdim.

18.09.2018

Cumartesi gecesi ateşi

Her ne kadar hafta içi dışarı çıkmak artık popüler olsa da cumartesinin yeri hâlâ başka. Cumartesi için program yapan insan sayısı da.O zaman cumartesi gecesi nereye gidilir, ne yapılır bir bakalım, tarayalım...

1.12.2017

Türkiye’nin Medicileri

Türkiye’nin tanınmış iş insanlarından oluşan en önemli koleksiyonerleri, yeni mezun genç sanatçılara destek için harekete geçti. Batman’dan Sakarya’ya 20 ildeki 31 üniversiteden 108 sanatçıya ait 116 eser, koleksiyonerlerin katkısıyla BASE’de buluşacak.

25.11.2017

Casus kuş Menes ve anlattıkları

Dört yıl önce Mısır semalarında bir leylek görülür. Ayağında bir takip cihazı bulunan bu leylek, bir balıkçının dikkatini çeker ve ülke sınırları içinde uçan bu “hain casus”, yetkililere bildirilir.

2.10.2017

Biz insan mıyız?

Her sabah uyandığımızda bir hayat tasarlıyoruz.

31.10.2016

Gelecek hayal ettiğimiz gibi olmayacak

2. İSTANBUL TASARIM BİENALİ bu pazar sona eriyor.

11.12.2014

Dumanı üstünde tüten 11 İstanbul dedikodusu

Dedikodu kelimesini okur okumaz aklınıza hemen kim, kiminle, nerede görülmüş; hangi ünlü eşini boynuzlamış, kim, kimi, kiminle aldatmış gibi beylik klişeler geldiyse, hiç zahmet edip de bu yazıyı okumayın. Kitapçılardan restoranlara, müzik dükkanlarından tiyatrolara, oradan da meyhanelere kadar uzanan bu dedikodular, her ne kadar zaman zaman onu duyamayacak kadar sağırlaşsak da, bu şehrin kulağımıza fısıldamak istedikleri aslında.

7.12.2014

Minareyi yıkan kılıfını hazırlar

Fotoğrafta gördüğünüz, 1826’da II. Mahmut’un emriyle Mimar Krikor Balyan tarafından yapılan Nusretiye Cami’dir...

30.09.2013

‘Rum azınlık’, ‘Müslüman azınlık’ dedi... ‘Türk’ demedi

Yunanistan Başbakanı Çipras’ın Ruhban Okulu ziyaretini Yunan politikacılar olumlu yorumlarken, basın “Bir şey çıkmaz” diyormuş. Başbakan Çipras ise iki ülkede Rum azınlığın ve Batı Trakya’daki Müslüman azınlığın (“Türk” demedi) dinleri yüzünden sıkıntı yaşamalarının üzüntü olduğunu belirtti, “Gelecek ziyaretimde Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte bu okulun kapısını açmayı ümit ediyoruz” dedi.

10.02.2019

150. yıl

1868 yılı 1 Eylül’ünde Osmanlı İmparatorluğu’nun eğitim tarihinde en önemli kurumlardan biri açıldı.

29.09.2018

Bienal gezisinden notlar

15. İstanbul Bienali turlarına salı günü başladım.

18.10.2017