MENÜ

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gabriel Garcia Marquez haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 418 Gabriel Garcia Marquez haberi bulunmuştur.

Gabriel Garcia Marquez Haberleri

Son durağa yaklaşıyorum

Son durağa yaklaşıyorum

Nobel ödüllü romancı Orhan Pamuk’un ‘Saf ve Düşünceli Romancı’ adlı kitabı İspanya’da yayınlandı.

2.01.2012Kelebek
Nobel dediğin nedir ki

Nobel dediğin nedir ki

Her edebiyat ödülünün sonrasında muhakkak bir tartışma olur. Bunların bazıları oldukça gürültülü olur, bazıları sessiz sedasız bir kenarda konuşulur. Belki de bu ödüller arasında, dünya çapında -olumlu veya olumsuz- en çok ses getireni Nobel Edebiyat Ödülü’dür. O yılın en güçlü adayı ödülü alamamışsa ilk önce onun üzerinden konuşulur ödül, sonra kazanan yazarın ülkesinde büyük tartışmalar olur.

10.11.2011Kelebek
Yönetmen Hidalgo filmlerini anlatacak

Yönetmen Hidalgo filmlerini anlatacak

GABRIEL Garcia Marquez’in Aşk ve Öteki Cinler adlı romanını filme alan ünlü Latin Amerikalı yönetmen, senaryo yazarı ve prodüktör Hilda Hidalgo 1 - 2 Ekim tarihlerinde İstanbul Modern Sinema’da düzenlenecek etkinlikte üç kısa ve bir uzun metrajlı filmlerinin gösteriminden sonra sinemaseverlerle buluşacak.

27.09.2011Gündem
Ünlü yönetmen İstanbul’a geliyor

Ünlü yönetmen İstanbul’a geliyor!

Hilda Hidalgo, İstanbul Modern'de sinemaseverlerle buluşacak.

27.09.2011Kelebek
Sonbaharın temposuna yetişebilecek misiniz

Sonbaharın temposuna yetişebilecek misiniz?

Sonunda sonbahar geldi de birer birer tüm aktivitiler anons edilmeye başladı. Tiyatroların yeni oyunları, 12. İstanbul Bienali, galerilerin paralel sergileri, sonbahar kitapları... vesaire vesaire...

16.09.2011Kelebek
Anneyle izlenecek en iyi 10 film

Anneyle izlenecek en iyi 10 film

Pazar günü yurdun hemen hemen tamamında hava ya kapalı ya da yağışlı. Açık havaya çıkmak belki mümkün olmayabilir ama hala annenizle iyi vakit geçirebilirsiniz. Mesela evde güzel bir film izleyebilirsiniz. Peki ama günün anlam ve önemine uygun filmlerin en iyileri hangileri?

5.05.2011Kelebek
CEOlardan beklentiler artıyor

CEO'lardan beklentiler artıyor

Stanton Chase Türkiye Ofisi’nin ilk kez gerçekleştirdiği CEO INDEX Araştırması, Türkiye’de kurumların üst düzey yöneticilerden beklentilerini giderek yükselttiğini ortaya koydu.

15.03.2011Ekonomi
Osmanlı Torununudan Müze

Osmanlı Torununudan Müze

Osmanlı torunu Meksikalı Carlos Slim'in Mexico City’ye göz alıcı bir müze armağan etti

4.03.2011Gündem
Osmanlı torunundan devasa müze

Osmanlı torunundan devasa müze

53.5 milyar dolar servetiyle dünyanın en zengin adamlarından bir olan Meksikalı iş adamı Carlos Slim, Mexico City’ye göz alıcı bir müze armağan etti.

3.03.2011Gündem
Eczacıbaşı ve Taner’e Legion d’Honneur nişanı

Eczacıbaşı ve Taner’e Legion d’Honneur nişanı

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı ve İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, Fransız devletinin en prestijli nişanı sayılan Legion d’Honneur’e layık görüldü. Oya Eczacıbaşı ile Görgün Taner’e Legion d’Honneur nişanları önümüzdeki günlerde düzenlenecek özel bir törenle takdim edilecek.

2.03.2011Gündem
Tuncel, ‘Dink Agosun önünde vurulacak’ demiş

Tuncel, ‘Dink Agos'un önünde vurulacak’ demiş

Trabzon Emniyeti, 2006’da İstanbul İstihbarat Şube’ye, “Yasin Hayal Hrant Dink’e yönelik ses getirici bir eylem yapacak” şeklinde bir yazı gönderdi. Erhan Tuncel ise müfettişlere, “Ben, öyle İstanbul’a gönderilen ihbar şeklinde bilgi vermedim. Ben, ‘Yasin gidip Agos’un önünde Hrant Dink’in kafasına sıkacak’ dedim” diye ifade verdi.

14.01.2011Gündem
Erkek kılığına girecek

Erkek kılığına girecek

Gerçek bir hayat öyküsünden esinlenerek çekilecek filmde ünlü yıldız uzun yıllarını erkek kılığına girerek geçiren bir yazarı canlandıracak.

13.12.2010Gündem
En zengin düğünde tek Türk

En zengin düğünde tek Türk

60.6 milyar dolarlık servete sahip olan ve dünyanın en zengin adamı olarak bilinen Carlos Slim Helu, oğlu Carlos Slim Domit’i muhteşem bir törenle evlendirdi. Düğünün tek Türk davetlisi Ali Karacan oldu.

16.10.2010Gündem
Edebiyat Nobel’i Peru’ya gitti

Edebiyat Nobel’i Peru’ya gitti

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Kraliyet Akademisi dün Nobel 2010 Edebiyat Ödülü’nü 74 yaşındaki Mario Vargas Llosa’nın kazandığını açıkladı. İspanyolca konuşan ülkelerin en ünlü yazarlarından biri kabul edilen Vargas Llosa ile ödül ilk kez Peru’ya gitmiş oldu.

7.10.2010Dünya
3 yeni film vizyonda

3 yeni film vizyonda

Bu haftanın en dikkat çeken filmi Leonardo Di Caprio'nun başrolünde yer aldığı ve bir hırsızı canlandırdığı Inception (Başlangıç) filmi. Başlangıç dışında, Naomi Watts ve Samuel L. Jackson'un oynadığı Mother and Child (Anneler ve Kızları) ile Koreli bir yönetmenin kendi yaşamından esinlenerek senaryolaştırdığı A Brand New Life (Yepyeni Bir Hayat) filmi vizyona girdi.

31.07.2010Gündem
3 Yeni film vizyonda

3 Yeni film vizyonda

Bu haftanın en dikkat çeken filmi Leonardo Di Caprio'nun başrolünde yer aldığı Inception (Başlangıç) filmi. Başlangıç dışında, Naomi Watts ve Samuel L. Jackson'un oynadığı Mother and Child (Anneler ve Kızları) ile Koreli bir yönetmenin kendi yaşamından esinlenerek senaryolaştırdığı A Brand New Life (Yepyeni Bir Hayat) filmi vizyona girdi.

30.07.2010Gündem
MOTHER AND CHILD / ANNELER VE KIZLARI

MOTHER AND CHILD / ANNELER VE KIZLARI

Kolombiyalı ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez’in oğlu olan ve “Nine Lives / 9 Hayat” filmiyle tanıdığımız Rodrigo Garcia, TV’de Sıx Feet Under gibi önemli dizi ve yapımlardaki yönetmenliği ardından "Mother And Child / Anneler Ve Kızları"nın senarist ve yönetmeni olarak karşımıza çıkıyor. Üç kadının farklı gelişen hikayeleri ve annelik durumu üzerine kurulan bir hikaye sunan; Toronto, San Sebastian ve Sundance gibi önemli film festivallerinde ‘resmi seçki’ olan ve gösterilen film ayrıca İstanbul Film Festivali'nde de gösterildi.

29.07.2010Ekran
Kadınlara siyaset buzdan bir anahtar

Kadınlara siyaset buzdan bir anahtar

Nazlı Eray, konuşurken elimden tuttu, beni de büyülü dünyasına çekti. Kitaplarındaki gibi hayatının gerçeklerini de “üzerine tül örterek” bir masal havasında anlattı. Sözcüklerle oynarken mutlu bir çocuk gibiydi. Anladım ki, o yazarken de aynı sevinci duyuyor. Her ne kadar yazarken hayat bulduğunu söylese de bence asıl besin kaynağı bizzat kendisi.

19.06.2010Kelebek
Efsanevi soylu kedi

'Efsanevi soylu' kedi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek tarafından Başkent Ankara’nın logosu ilan edilen “Ankara Kedisi”, Nobel ödüllü romancı Gabriel Garcia Marquez’in “Benim Hüzünlü Orospularım” adlı kitabında geniş bir şekilde yer almıştı. Marquez, “pürüzsüz, pembe tüylü, değerli bir Ankara kedisi” diye yazdığı kitabında, tasvirine geniş bir bölüm ayırdığı Ankara kedisini “efsanevi soylu” olarak tanımlıyor.

19.06.2010Kelebek
Edebiyat yetersizlik duygusu yaratıyor

'Edebiyat yetersizlik duygusu yaratıyor'

Barcelona Çağdaş Kültür Merkezi (CCCB) Başkanı Josep Ramoneda, 2013 yılında yapılacak İstanbul temalı bir sergide, Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un "sergi komiseri" olacağını duyurdu.

21.01.2010Gündem
Avarenin Şiiri

Avare'nin Şiiri

Şarkıcı Emel Müftüoğlu, fırsat buldukça seyahat ediyor. Marmaris, İzmir ve Artvin’e doğasıyla denizi beğendiği için sık sık gidiyor.

4.01.2010Kelebek
Avare

Avare

3.01.2010Kelebek
Hayat ve ölüm arasında

Hayat ve ölüm arasında

Hayat ve ölüm arasında büyülü bir yerde hayatından sadece tek bir anı seçeceksin. Hafızandaki diğer herşeyse silinip gidecek…

1.01.2010Gündem
Saramago’dan ‘yayıncısı’ Berlusconi’ye eleştiri

Saramago’dan ‘yayıncısı’ Berlusconi’ye eleştiri

‘Ricardo Reis’in Öldüğü Yıl, İsa’ya Göre İncil’ gibi kitaplarıyla Türkiye’de de iyi tanınan José Saramago’nun İtalya’daki yayıncısı Silvio Berlusconi.

29.11.2009Gündem
Ölüme dair şaşkınlığım

Ölüme dair şaşkınlığım

Bir kez daha çok şaşırdım.

10.11.2009Gündem
Gabriel Marquez’e ajanlık takibi

Gabriel Marquez’e ajanlık takibi

Gizli belgelerin kamuoyuna açıklanmasıyla ortaya çıkan habere göre, gizli servis 81 yaşındaki Gabriel Garcia Marquez’in Küba ajanı olduğundan kuşkulanarak yakın takibe aldı.

23.10.2009Dünya
Aşkı ellerimize yerleştiriyor

"Aşkı ellerimize yerleştiriyor"

Washington Post'ta Marie Arana imzalı makale : "Orhan Pamuk bu romanıyla aşkı tam anlamıyla ellerimize yerleştiriyor."

20.10.2009Gündem
Çekilmeden sansürlenen film

Çekilmeden sansürlenen film

Gabriel Garcia Marquez’in romanı “Benim Hüzünlü Orospularım”dan uyarlanan filmin bu ay başlayacak çekimleri, fahişelik karşıtı bir grup yüzünden ertelendi.

10.10.2009Kelebek
Nobel Edebyat Müllerin oldu

Nobel Edebyat Müller'in oldu

İsveç Akademisi tarafından verilen Nobel Edebiyat ödülünü Alman yazar Herta Müller kazandı.

8.10.2009Gündem
Nobel Edebiyat Ödülü Müllerin oldu

Nobel Edebiyat Ödülü Müller'in oldu

İsveç Akademisi tarafından verilen Nobel Edebiyat ödülünü Alman yazar Herta Müller kazandı.

8.10.2009Gündem
Shakiradan yeni albüm

Shakira'dan yeni albüm

Shakira Gabriel Garcia Marquez'in romanından uyarladığı, 'Kolera Günlerinde Aşk' Filmi İçin Hazırladığı Üç Şarkıyı Bir Albümde Topladı

3.10.2009Gündem
Açılışı Pamuk ve Marquez yapacak

Açılışı Pamuk ve Marquez yapacak

Meksika’da düzenlenen uluslararası 17’nci Guadalajara Kitap Fuarı’nı bu yıl Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk açacak.

28.08.2009Gündem
Meksika Kitap Fuarını Pamuk açacak

Meksika Kitap Fuarı'nı Pamuk açacak

Meksika'da düzenlenen uluslararası 17. Guadalajara kitap fuarını bu yıl Orhan Pamuk açacak.

28.08.2009Dünya
Aşk mı yoksa takıntı mı

Aşk mı yoksa takıntı mı?

Dikkat! Olmayacak bir aşk ya da biten ilişkinin ardından terk edilme gerçeği ile yüzleşememek... Takıntılı aşkların tehlikeli girdabına yakalananlar, kendilerini sonu gelmeyen bir çıkmazın içerisinde buluveriyorlar.

8.08.2009Aşk
Bir erkeği çıldırtmanın yolları

Bir erkeği çıldırtmanın yolları!

Sizi çok sinir ediyor ve intikam mı almak istiyorsunuz? Ayrılmak istiyor söyleyemiyor musunuz? Tavsiyelerimizle onu sinirden çılgına çevirebilirsiniz!

5.05.2009Kelebek
’Ne bırakması, elbette yazıyorum’

’Ne bırakması, elbette yazıyorum’

New York Times Gazetesi, 82 yaşındaki Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’in "Artık yazmayı bırakacağım" dediği yönündeki açıklamaların doğru olmadığını, Latin Amerikalı yazarın, "Bırakmak ne demek, yaptığım tek şek yazmak" dediğini belirtti.

22.04.2009Dünya

Yazar Sonuçları

Vazgeçebilmeye methiye

2011’in son günlerinde kravatsız yazılar yazdım; siyasetten uzak, biraz hayata dönük...

29.12.2011

Nobelliler kendilerini anlatıyor

Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan kitapları okuyoruz. Peki bunları yazanların yaşamı nasıldır? Nerede otururlar? Ne yer, ne içerler? Bu soruların cevabı ‘Nobel’den de Öte’ kitabında

16.12.2011

Yeni tatlara meraklı mısınız?

MUTFAĞA girip hiç tatmadığınız yemekleri yapmayı sever misiniz?

7.05.2011

Bir duaya bir pardösü

BAŞKENT kulislerinde, sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Devlet Bakanı ve Ankara Milletvekili Zafer Çağlayan’ın AK Parti İstanbul Milletvekili Fuat Bol’a aldığı pardösü konuşuluyor.

7.07.2010

Elif Şafak JTL’de

BİLKENT Üniver-sitesi’nin yayımladığı JTL (Journal of Turkish Literature) dergisi 6. sayısında, Elif Şafak Özel Sayısı olarak çıktı.

23.03.2010

İstanbul başkent olmaya hazır mı

Önce günlerle başladık: Anneler, babalar, öğretmenler, sevgililer günü derken yirmi dört saat kısa geldi, haftalara geçtik. Onun haftası bunun haftası diye yılın yarısını doldurduk, o da yetmedi belli ki, şimdi sıra yıllara geldi.

15.01.2010

Ölüme dair şaşkınlığım

Bir kez daha çok şaşırdım.

9.11.2009

Cennete gitme kararnamesi kayıp mı oldu

BAKANLAR Kurulu’nun “Cennete gidenlerin vergisi” ile ilgili bir kararnamesi yayımlanacaktı. Aradan 3 yılı aşkın süre geçti. Kararname bir türlü yayımlanmadı.

4.07.2009

Wikipedia kazaları

İNTERNETTEN alınan bilgileri yazılı kaynaktan doğrulamak gereğini sıkça yazdım. Aldatılmaktan son anda kurtulduğum örnekleri yaşadığımdan.

11.05.2009

Her kentin bir Woody Allen’ı olmalı

Tribeca Film Festivali’nin açılışında gösterilen Whatever Works filmine tedirginlikle gittim. New York’la ilgili hálá anlatacağı bir hikayesi var mıydı 74 yaşındaki Woody Allen’ın? Film bitince anladım. Meğer biriktiriyormuş. Daha keskin, daha derin hikayeler...

25.04.2009

Cumhurbaşkanı, konuşmasında kimlerden alıntı yaptı

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün Medeniyetler İttifakı’na katılanların onuruna verdiği yemekteydim.

Yemeğin başında bir konuşma yaptı. Bu tür konuşmalarda beni konuşmacının kendi sözleri kadar, hatta daha çok, kaynak gösterdiği kişiler de ilgilendirir.

7.04.2009