MENÜ

Gabriel Garcia Marquez

Gabriel Garcia Marquez ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Gabriel Garcia Marquez haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 417 Gabriel Garcia Marquez haberi bulunmuştur.

Gabriel Garcia Marquez Haberleri

Orhan Pamuk yazdı: Her edebiyatçının gençlik rüyası

Orhan Pamuk yazdı: Her edebiyatçının gençlik rüyası

69’uncu Cannes Film Festivali geçen hafta bitti. Festivalin 2007’de jürisindeydim. O yıl en büyük ödül Altın Palmiye’yi Romen yönetmen Cristian Mungiu’nun ‘4 Ay, 3 Hafta, 2 Gün’ü, Büyük Ödül’ü Japon yönetmen Naomi Kawase’nin ‘Mogari Ormanı’ adlı filmi ve En İyi Yönetmen Ödülü’nü de Amerikalı yönetmen Julian Schnabel’in Fransızca çektiği ‘Kelebek ve Dalgıç’ı kazandı. Jüride aramızda önemli bir tartışma olmadı. Zaten bu yazı, jürinin kararları hakkında değil, bir romancının dünyanın en büyük ve etkili film festivalinde jüri üyeliği yapmasının nasıl bir duygu olduğu üzerine...

28.05.2016Hayat
Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

İki yıl önce Meksika’da hayatını kaybeden Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez’in külleri ülkesine gönderilerek anısına dikilen büstün altına kondu.

24.05.2016Keyif
Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

İki yıl önce Meksika’da hayatını kaybeden Kolombiyalı yazar Gabriel Garcia Marquez’in külleri ülkesine gönderildi

23.05.2016Dünya
Adriana Lima kimdir

Adriana Lima kimdir?

Şu sıralar Türkiye’nin Instagram fenomenlerinden olan Cansu Taşkın’ın kendisine benzediğini söylemesi ile gündemde olan Adriana Lima kimdir? Adriana Lima nerede ve ne zaman dünyaya geldi, çalışma hayatı ve kariyeri nasıl gelişti? İşte detaylar…

30.03.2016Hayat
Marquez’in arşivi dijitalleşiyor

Marquez’in arşivi dijitalleşiyor

TEKSAS Üniversitesi, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez’in kişisel arşivinin dijital ortama aktarılacağını açıkladı.

5.01.2016Gündem
Dünyada terör örgütleri nasıl son buldu

Dünyada terör örgütleri nasıl son buldu?

Bir ülkede bir yurttaşa kaç soruşturma düşer? Basın özgürlüğünün inovasyonla ilgisi ne? Yaşar Kemal için yas tutmayı neden beceremedik? Bu sorulara istatistikle cevap verilebilir mi? New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Şirin veriyor. İstatistiklerle Türkiye’nin hemen her meselesine ışık tuttuğu yeni kitabı ‘Yol Ayrımındaki Türkiye’yi vesile edip, memleketin sayısal bir fotoğrafını çektik. Hükümet kim olursa olsun, gelecek haftaki seçimden sonra, göreceği fotoğraf bu olacak.

24.10.2015Hayat
Aşk ve seks hakkında 10 komik aforizma

Aşk ve seks hakkında 10 komik aforizma!

Gündem ne kadar karışık, kafanız ne kadar bulanık olursa olsun, dünya döndükçe konuşulmaya devam edecek bir konu aşk ve seks. İşin bilimsel araştırmalarını, tartışmalarını bir tarafa bırakıp, bu konuda meşhurların söylediği eğlenceli aşk ve seks aforizmalarına bir göz atalım mı?

15.10.2015Hayat
Gabriel Garcia Marquezin külleri Kolombiyaya gönderilecek

Gabriel Garcia Marquez'in külleri Kolombiya'ya gönderilecek

Meksika'da geçen yıl ölen ve İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in külleri, ülkesine gönderilecek.

14.08.2015Hayat
Yüzyıllık Yalnızlık tezgahta bulundu

Yüzyıllık Yalnızlık tezgahta bulundu

İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı romanının ilk baskılarından birinin geçtiğimiz günlerde çalınmıştı. Soruşturma başlatan polis, kitabı tezgahta buldu.

12.05.2015Keyif
Yüzyıllık Yalnızlıkın ilk baskısı çalındı

Yüzyıllık Yalnızlık'ın ilk baskısı çalındı

İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in "Yüzyıllık Yalnızlık" adlı romanının ilk baskılarından birinin çalındığı bildirildi.

4.05.2015Keyif
3’ü birden geliyor

3’ü birden geliyor

Almanya’da bugün ve yarın gündem 1915 olayları olacak... Alman Meclisi yarın 1915 olaylarını anacak. Anma toplantısına hükümet ve muhalefet üç ayrı soykırım tasarısıyla geliyor.

23.04.2015Avrupa
Düşünen spor dergisi Socrates çıktı

Düşünen spor dergisi Socrates çıktı

Uğur Yücel, çocukluk idolü Muhammed Ali'yi yazarsa... Geçen yıl yaşama veda eden Gabriel García Márquez, bisiklet makalesi kaleme alırsa... Banu Yelkovan, Onur Ünlü, Harun Tekin, Bülent Eken... Ve daha kimler kimler...

9.04.2015Futbol
Gabriel Garcia Marquezin kişisel arşivi 2.2 milyon dolara satıldı

Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi 2.2 milyon dolara satıldı

Teksas Üniversitesi, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi için 2,2 milyon dolar ödedi.

26.02.2015Keyif
Marquez’in arşivine 2.2 milyon dolar

Marquez’in arşivine 2.2 milyon dolar

ABD'deki Teksas Üniversitesi'nin, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi için 2.2 milyon dolar ödediği bildirildi. Teksas Üniversitesi Harry Ransom Merkezi Sözcüsü, Marquez'in 10 romanının orijinallerinin de bulunduğu arşiv için 2.2 milyon dolar ödediklerini söyledi.

26.02.2015Keyif
Marquez’in arşivine 2.2 milyon dolar

Marquez’in arşivine 2.2 milyon dolar

ABD'deki Teksas Üniversitesi'nin, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi için 2.2 milyon dolar ödediği bildirildi.

26.02.2015Dünya
Marquezin kişisel arşivinin değeri açıklandı

Marquez'in kişisel arşivinin değeri açıklandı

ABD'deki Teksas Üniversitesi'nin, İspanyol dilinin en büyük yazarlarından biri kabul edilen Kolombiyalı gazeteci-yazar Gabriel Garcia Marquez'in kişisel arşivi için 2,2 milyon dolar ödediği bildirildi.

26.02.2015Avrupa
Diyarbakırın vejeteryan kafesi

'Diyarbakır'ın vejeteryan kafesi

Diyarbakır’ın ilk vejetaryen kafesi ‘Gabo’ kapılarını açtı. İsmini Kolombiyalı yazar Marquez’den alıyor. Hedefse “Diyarbakır’da ciğer yenir” algısını değiştirmek.

14.02.2015Gündem
Kardan Kız ilk kez Türkçede

Kardan Kız ilk kez Türkçede

Dünya listelerinde bir numaradan inmeyen Kardan Kız, Feniks Kitap'ın çevirisi ile ilk kez Türkçede. Gap Creek'in yazarı Robert Morhan'ın "Aşk ve inançla gelen armağanı kabul etmeyi öğrenmekle ilgili bu hikâyeyi kolay kolay unutamayacaksınız." dediği kitap, 2013 Roman dalında Pulitzer Ödülü adayı olmuş ve kazanmıştı. Aynı zamanda 2013 Indies Choice Ödülü ve 2012 Flaherty Dunnan Roman Ödülünü kazanan kitap, otoriterlerden de büyük övgüler aldı.

6.02.2015Keyif
Nurettin Rençber: Öğretmenlikle müziği bir arada yürütüyorum

Nurettin Rençber: Öğretmenlikle müziği bir arada yürütüyorum

İideolojisiyle değil de sanatıyla ön plana çıkan, sanatçı Nurettin Rençber ile yeni albümü ‘Sessiz Nehir’i, öğretmenlik ve müzik hayatı başta olmak üzere birçok konuyu konuştuk.

8.01.2015Keyif
36 saatte Cartagena

36 saatte Cartagena

Uzaktan bakıldığında Cartagena’nın silueti yanıltıcı. Karayipler’in üzerinde yükselen beyaz kuleler, kum ve beton yarımadasını olduğundan farklı gösteriyor. Bir milyondan az nüfusuyla Cartagena, Rio de Janeiro’nun veya Los Angeles’ın kopmuş küçük bir parçası gibi. Boca Grande’deki gökdelenlere bakınca kimliğini kaybetmiş bir şehir bekliyorsunuz ama Old City ve Getsemaní bölgeleri hâlâ özünü kaybetmedi. Sokak sanatı, plazalar, meyve satıcıları ve daha birçok şey bu güzel sokaklarda saklı. Marquez’in doğum yeri olan şehir, realizmin de doğduğu yer. Müzeleri, restoranları, begonyaların sarktığı balkonlarıyla büyüleyici...

24.10.2014Seyahat
Gabriel Garcia Marquezin gizli görevi

Gabriel Garcia Marquez'in gizli görevi

Geçtiğimiz Nisan ayında hayata veda eden, büyülü gerçekçiliğin efsane yazarı Gabriel Garcia Marquez'in Küba ve ABD arasındaki buzları eritmek için arabuluculuk görevi yaptığı ortaya çıktı.

21.10.2014Avrupa
Bu yaz ne okuyacağını biliyoruz

Bu yaz ne okuyacağını biliyoruz!

Radikal Kitap olarak çantaya koyacağınız kitapları tahmin edebiliyoruz. Tabii ki Sabahattin Ali, mutlaka Emrah Serbes, ille de Kürşat Başar ya da John Green olmadı kesinlikle Soner Yalçın.

2.07.2014Keyif
Kolombiya 2 - 0 Uruguay

Kolombiya 2 - 0 Uruguay

FIFA 2014 Dünya Kupası'nda Brezilya'dan sonra 2. çeyrek finalist takım Uruguay'ı 2-0 mağlup eden Kolombiya oldu. En büyük yıldızı Falcao'nun sakatlığı sonrasında gruptan çıkmalarına bile fazla şans tanınmayan Kolombiya harika bir futbolla çeyrek finale yükselirken gollerin altında 22 yaşındaki James Rodriguez imzası vardı. Ülkesinin yetiştirdiği, dünyanın en büyük edebiyatçılarından olan Gabriel Garcia Marquez'in de büyük hayranı olan genç yıldız, Marquez'in 'büyülü gerçekçiliğini' bakalım Kupa'da nereye kadar götürebilecek...

29.06.2014Spor
Kolombiyanın parlayan zümrütü: James Rodriguez

Kolombiya'nın parlayan zümrütü: James Rodriguez

Yunanistan ve Fildişi Sahili galibiyetiyle Dünya Kupası'nda büyük sükse yapan Kolombiya'da öne çıkan isim hiç kuşkusuz James Rodriguez'den başkası değil.

19.06.2014Spor
Tuğba Özerk, lütfen bana her şeyi çırılçıplak anlatır mısın

Tuğba Özerk, lütfen bana her şeyi çırılçıplak anlatır mısın?

Tuğba Özerk’le yeni albümü ‘Derin Darbe’ için buluşacaktık. Telefonda “Artık yeter, kendimi çok sakladım. Yıllardır fiziğimin, sesimin önüne geçmesinden korktum” dedi. O halde “Bana her şeyi çırılçıplak anlatır mısın” dedim. Ortaya bu kareler ve sohbet çıktı.
Hakan Gence

14.06.2014Hayat
Bu hafta sona ermeden...

Bu hafta sona ermeden...

Hürriyet Cumartesi okumadan haftasonu planı yapmayın.Hangi konsere,gösteriye gidilir,nerede ne yenir?İşte 7 gün için öneriler...

23.05.2014Seyahat

Yazar Sonuçları

Liranın itibarını değil köprünün fiyatını düşürün

Bu köprü geçiş ücretleri neden dolar üzerinden ve KDV hariç açıklanır oldu, bir bilen var mı?

15.08.2016

Tahsin Yücel’i sindirerek okumak

TÜRK edebiyatının ustalarından, yazdığı her türde örnek ürünler veren Tahsin Yücel için Roman Kahramanları* dergisinin yeni sayısında bir dosya hazırlandı.

14.07.2016

Başkan baba şehrinde ‘diktatör yalnızlığı’

EL Gabo’nun bir zamanlar bu sokaklarda dolaştığını hissetmek çok tuhaf bir duygu.

13.06.2016

Kütüphane Haftası bugün başlıyor

52. Kütüphane Haftası bugün değişik mekânlarda yapılacak törenlerle, konuşmalarla başlayacak.

27.03.2016

Yabancı dile çevirmenin işlevi

YAZARLAR arasında yıllardır tanığı olduğum bir tartışma yapılagelir.

23.12.2015

Rejim değişikliği saldırısı

DEMOKRASİNİN savunucusu olması gereken, AKP İstanbul milletvekili Abdurrahim Boynukalın, antidemokratik, yani demokrasi dışı bir gücü kasteden bir ifadeyle:

10.09.2015

Bizim yerimizi sırtlanlar alıyor

BAZEN bir duygu gelip bir yerimi çekiştiriyor...

15.04.2015

Bizimkisi bir aşk hikayesi

NAZIM Hikmet-Necip Fazıl Kısakürek çekişmesi, Türk edebiyatının en çetin kavgası olarak bilinir. Her iki isim sert siyasi tartışmalarıyla sadece kültür sanat sayfalarına değil, gazetelerin birinci sayfalarına bile konu olurdu.

3.04.2015

Emenike olmanın dayanılmaz ağırlığı

GEÇEN yıl yolum Nijerya’ya düştü. Önce Lagos, sonra da başkent Abuja’da kaldım.

24.03.2015

Usta’nın ölümü

Millet olarak tüm ortak değerlerimizi kaybettiğimiz, en ufak bir konudan en ciddi olaya kadar her konuda kutuplaştığımız, hançerelerin yırtılıp kulakların sağır olduğu bir dönemde...

2.03.2015

Neden Yaşar Kemal için yas tutmayı beceremedik?

İnce Memed'i okuyan onun ölmediğini bilir! Milli yas Yaşar Kemal'i değil bizi yüceltir. Neden beceremedik?

1.03.2015

Size FARC’ı anlatacaktım oysa

KOLOMBİYA’nın Gabriel Garcia Marquez’i var ama bir Hakan Fidan’ı yok...

10.02.2015

Sonlar ve yeni başlangıçlar

"Bir sona geldiğin için ağlama, onu yaşadığın için gülümse..."

15.09.2014

YAŞ 70 İŞ BİTMEMİŞ

70’ine merdiven dayayan Ceri Benardete, eşi Monik Benardete’nin vefatının ardından sıkı çapkın kesildi. İşadamı, önceki gün de Pera Müzesi’nde düzenlenen sergide yeni sevgilisiyle görüntülendi.

13.08.2014

Ezeli rekabet, ebedi dostluk

Antalya’daki seminere kızının riskli doğumu nedeniyle katılamayan Fatih Terim, Mustafa Denizli’yi aradı: “Benim yerime gidip ders verir misin?” Denizli hiç düşünmeden “Evet” dedi. İlk uçakla gitti, dönüşte hastanede minik torunu birlikte selamladılar.

2.07.2014

Edebiyatın şampiyonu Fransa

2014 Dünya Kupası heyecanı devam ediyor. Bakalım şampiyon kim olacak?

18.06.2014