EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Fukuşima

Fukuşima ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fukuşima haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 739 Fukuşima haberi bulunmuştur.

Fukuşima Haberleri

Japonyada iki nükleer santral kapatıldı

Japonya'da iki nükleer santral kapatıldı

Japonya'nın kuzeyindeki Fukuşima nükleer santralindeki 2 reaktörün, santralin kanalizasyon sistemine az miktarda radyoaktif su sızması nedeniyle kapatıldığı bildirildi.

9.12.2004Dünya
Japonya 5.5 ile sallandı

Japonya 5.5 ile sallandı

Japonya'nın kuzeyi, bugün Richter ölçeğine göre 5,5 büyüklüğündeki bir depremle sallandı.

22.10.2005Gündem
Japonya 5.5 ile sallandı

Japonya 5.5 ile sallandı

Japonya'nın kuzeyi, bugün Richter ölçeğine göre 5,5 büyüklüğündeki bir depremle sallandı.

22.10.2005Dünya
Kadınlara ’çocuk yapma makinesi’ dedi

Kadınlara ’çocuk yapma makinesi’ dedi

Japonya’da doğum oranının azalmasıyla ilgili konuşmasında, kadınlar için "çocuk yapma makinesi" ifadesini kullanan Sağlık Bakanı Hakuo Yanagisava’nın istifası isteniyor. Yanagisava, Liberal Demokrat Parti’nin bir toplantısında, "15-50 yaşlarındaki kadınların sayısı sabit. Çocuk yapma makinelerinin sayısı sabit olduğuna göre tek istediğimiz ellerinden geleni yapmaları" dedi.

28.01.2007Dünya
Dört saniye mucizesi

Dört saniye mucizesi

Dünyanın depremde ilk erken uyarı sistemi Japonya’da devreye girdi. 7.2’lik depremin sismik dalgalarının tespit edilmesinden 4 saniye sonra halk TV ve radyolardan uyarıldı. Sistem dahilinde nükleer tesisler, demiryolları ve diğer altyapı unsurları otomatik olarak devreden çıkarıldı. Ölen 6 kişi heyelan ve panik gibi nedenlerle can verdi.

14.06.2008Dünya
Japonyada 6.1 büyüklüğünde deprem

Japonya'da 6.1 büyüklüğünde deprem

Japonya'nın kuzeyinde Richter ölçeğine göre 6.1 büyüklüğünde bir deprem oldu.

22.07.2008Dünya

Japon koalisyon hükümetinde çatlak

Japonya'da hükümetin küçük ortağı Sosyal Demokrat Parti, Başbakanın Okinava adasındaki Amerikan üssünün kaldırılması sözünden dönmesi yüzünden koalisyondan ayrılmaya karar verdi.

30.05.2010Dünya
ABD askeri üssü Japonya’da koalisyon bozdu

ABD askeri üssü Japonya’da koalisyon bozdu

Japonya’da hükümetin küçük ortağı Sosyal Demokrat Parti (SDP), Başbakan Yukio Hatoyama’nın Okinava adasındaki Amerikan üssünün kaldırılması sözünden dönmesi yüzünden koalisyondan ayrılmaya karar verdi.

30.05.2010Dünya
Japonyada nükleer alarm

Japonya'da nükleer alarm

Japonya'yı sarsan depremde soğutma sisteminde hasar meydana gelen Fukuşima nükleer santralinin 1 nolu reaktöründeki basıncın yükseldiği bildirildi.

11.03.2011Gündem
Nükleer santral alev alev

Nükleer santral alev alev

Deprem nükleer santralleri de tehdit ediyor. Deprem bölgesine yakın olan 4 nükleer tesis ve pek çok petrol rafinerisi kapatıldı. Ancak kuzeydoğu Japonya’daki Onagawa nükleer santralinde yangın çıktı.

11.03.2011Dünya
8.9 yıktı Tsunami yuttu

8.9 yıktı Tsunami yuttu

Japonya’nın kuzeydoğusu 8.9 şiddetinde dünyanın en büyük beşinci depremiyle sarsıldı. Depremin ardından meydana gelen tsunamiyi dünya canlı olarak izledi. Yüksekliği 10 metreye kadar ulaşan devasa tsunami dalgaları yüzlerce insanı yuttu.

11.03.2011Dünya
Japonyada nükleer tehlike: Santralde patlama oldu

Japonya'da nükleer tehlike: Santralde patlama oldu

Japonya’da 8.9 şiddetindeki deprem ve sonrasındaki tsunamide zarar gören Fukuşima Nükleer Santrali'nde patlama yaşandı. Kyodo haber ajansı, dört kişinin yaralandığını bildirirken, santralden saat başı sızan radyasyonun, bir yılda sızan miktara eşit olduğu belirtildi. Yetkililer 17 bin nüfuslu Minamisanriku şehrinde 9 bin 500 kişiden haber alınamadığını açıkladı.

12.03.2011Dünya
JAPONYADA NÜKLEER SANTRALDE PATLAMA

JAPONYA'DA NÜKLEER SANTRALDE PATLAMA

Japonya'da dün meydana gelen 8.9'lik deprem ve tsunami dalgaları ile hasar gören nükleer elektrik santralinde patlama yaşandı.Jiji Haber Ajansı, Tokyo Elektrik Şirketi'ne ait Fukuşima nükleer santralinden patlama sesi geldiğini ve dumanların yükseldiğini bildirdi. Daha önce nükleer santralin 1 numaralı reaktöründe soğutma sorunu bulunduğunu ve yedek jeneratörlerde de sıkıntı çekildiğini belirtilmişti.Japon Nükleer Güvenlik Ajansı da reaktörde sızıntı olduğunu ancak bu sızıntının çevre sağlığını doğrudan tehdit edecek durumda olmadığı açıklanmıştı.Japon basını bazı resmi kaynaklarına dayandırarak verdikleri haberlerde santralde radyasyon sızıntısının tespit edildiğini duyurdu.(DHA)

12.03.2011Haber
Japonyada radyasyon alarmı

Japonya'da radyasyon alarmı

Japonya'da şiddetli deprem sonrasında Miyagi bölgesindeki Fukushima nükleer tesisinde çıkan yangının ardından tesiste olağanüstü hal ilan edildi. Nükleer santralin yakınlarında yaşayan binlerce kişi tahliye edildi. Hükümet, küçük bir radyasyon kaçağı olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

12.03.2011Dünya
Japonya araba mezarlığına döndü

Japonya araba mezarlığına döndü

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olarak gösterilen Toyota Motor, Cuma günü Japonya’nın kuzeydoğusunu vuran ve büyük çapta zarara neden olan depremin ardında, yedek parça fabrikalarındaki hasardan dolayı, ülkedeki üretimini Pazartesi’den itibaren durduracağını açıkladı.

12.03.2011Gündem
Yıldız: Japonyadaki depremi takip ediyoruz

Yıldız: Japonya'daki depremi takip ediyoruz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Japonya'daki depremle ilgili gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Bunun bizim yapacağımız nükleer güç santralleriyle alakalı korelasyonunu, ilişkilerini tek tek gözlemliyoruz” dedi.

12.03.2011Gündem
Akkuyu fay hattı üzerinde

Akkuyu fay hattı üzerinde

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Akkuyu’da kurulması düşünülen nükleer santralın Ecemiş fay hattı üzerinde olduğunu iddia etti.

12.03.2011Dünya
Nükleer panik

Nükleer panik

8.9’luk deprem dünyanın en büyük nükleer santrallarından Fukuşima’da bir reaktörü patlattı. Patlama yakıt tüplerindeki aşırı ısınmadan meydana geldi. Radyasyon sızıntısı tespit edilen patlamada 2 kişi öldü. Patlama sonrası jeneratörler ve soğutma sistemleri devreye giremedi. Santrala 20 kilometredeki tüm yerleşim yerleri tahliye ediliyor. Bölgeye 70 km mesafeden giriş yasaklandı.

12.03.2011Dünya
Japon hükümeti: Ya üretime geçin ya takvim verip moral aşılayın

Japon hükümeti: Ya üretime geçin ya takvim verip moral aşılayın

Japonya tarihinin en büyük felaketiyle sarsılırken, küresel tedarik zincirlerinin rotasının değişme olasılığı belirdi. Ancak Japon hükümeti, tesislerin bir an önce üretime geçmesini isterken, bunu yapamayanlara da “Yeniden üretime başlamanın planlarını yapıp, moral için bunları açıklayın” çağrısı yaptı.

12.03.2011Ekonomi
Sadece bir kentte 9500 kayıp

Sadece bir kentte 9500 kayıp

Japonya’yı önceki gün vuran depremde ölü ve yaralı sayısı her geçen dakika artıyor.

12.03.2011Dünya
Dünya ekseni 15 cm kaydı

Dünya ekseni 15 cm kaydı

Büyük deprem Dünya’nın eksenini de değiştirdi. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nden (NASA) bilim adamları, önce deprem sonra tsunami şeklinde gelen çifte felaketin, Dünya eksenini 15 santim kaydırdığını, eksendeki bu kayma sonucu 24 saatlik bir günün 1.6 mikrosaniye (mikrosaniye bir saniyenin milyonda biri) azaldığını açıkladı.

12.03.2011Dünya
Korkudan çığlık bile atamadım

Korkudan çığlık bile atamadım

Japonya’daki 8.9’luk büyük felaketi yaşayan 26 yaşındaki Türk kızı Filiz Yılmaz, 2 dakikada büyük bir yıkıma neden olan depremi anlattı.

12.03.2011Dünya
Samuray direnişi

Samuray direnişi

Japonya’da henüz bebekken verilmeye başlanan ‘felaket eğitimi’, sürekli uygulanan tatbikatlar, herkesin ne yapacağının belli olması nedeniyle deprem, tsunami ve volkan patlamaları gibi afetlerden en az kayıpla çıkılıyor. Japon halkı hiçbir şekilde panik yaşamadığı gibi, disiplin içinde kuralları eksiksiz yerine getirerek, tarihleri boyunca sergiledikleri sakin, kararlı duruşunu sürdürüyor.

12.03.2011Dünya
Nükleerden vazgeçmek yok, Japonlarla görüşmeler sürüyor

Nükleerden vazgeçmek yok, Japonlarla görüşmeler sürüyor

Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami felaketinin ardından, akıllara Türkiye’de yapılacak nükleer santrallar gelirken, Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Nükleer santral yapımı, Türkiye’de devam edecek” diye konuştu. Yıldız, Sinop’ta kurulacak ikinci nükleer santral için görüşmelerin sürdüğü Japon heyetin halen Ankara’da olduğunu açıkladı.

12.03.2011Ekonomi
Sevgilisini Twitter’la buldu

Sevgilisini Twitter’la buldu

2009 Formula 1 Şampiyonu Jenson Button’ın 2 yıldır birlikte olduğu Japon manken sevgilisi Jessica Michibata da, deprem mağduru.

12.03.2011Dünya
İkinci Dünya Savaşından sonra en kötüsü

İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en kötüsü

Japonya'da meydana gelen şiddetli depremin üçüncü gününde bilanço ağırlaşıyor. Ölü sayısının 1,000'i aştığı felakette, kıyılardan cesetler toplanıyor. Depremin merkez üssüne yakın Miyagi bölgesinde 10 binden fazla kişinin hayatını kaybetmiş olabileceği belirtilirken, Fukişima'da tehlike saçan nükleer santralin bir başka reaktöründe daha patlama riski bulunduğu uyarısı yapıldı. Japon Başbakanı, olayı İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra başlarına gelen en büyük felaket olduğunu belirtti.

13.03.2011Dünya
Fukuşima nükleer reaktöründe patlama tehlikesi

Fukuşima nükleer reaktöründe patlama tehlikesi

Cuma günü yaşanan 8.9 büyüklüğündeki depremde 2 reaktörühasar gören Fukuşima nükleer santralinde patlama yaşanması riski çok yüksek.

13.03.2011Spor Arena
TMMOB: Nükleer inadından vazgeçilsin

TMMOB: "Nükleer inadından vazgeçilsin"

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulundan yapılan açıklamada, “Japonya'da yaşanan 8,9 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanmakta olan nükleer felaket, Akkuyu'da kurulmak istenen nükleer santral inadından vazgeçilmesi konusunda bir uyarıdır” denildi.

13.03.2011Gündem
Kan ağlamaya devam ediyor

Kan ağlamaya devam ediyor

Cuma günü yaşanan 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından, muhalefet partilerinin bir araya gelerek Başbakan Naoto Kan’ın hükümetine destek vermesi, yaralarını sarmaya çalışan Japonya’nın politik sahnesinde bir bütünlük oluşturdu. Yine de, analistler depremin ardından oluşan politik dayanışmanın uzun döneme yansımayacağını ve politik çatışmaların devam edeceğini düşünüyor.

13.03.2011Gündem
170 bin kişiye tahliye

170 bin kişiye tahliye

Japonya’daki Fukuşima nükleer santrallarında 3 reaktörde birden sızıntı tehlikesi başgösterdi. Önceki gün dış binası patlayan bir numaralı reaktörden sonra 3 numaralı reaktörde de benzer bir patlama gerçekleşmesi an meselesi. İkinci santraldaki alarm da nükleer tehlikeyi daha da artırdı. Santrallar çevresinde yaşayan 170 bin kişi radyasyon kontrolünden geçirilerek tahliye edildi. 160 kişi sızan radyasyondan etkilendi.

13.03.2011Dünya
Onlarca kasaba yok oldu

Onlarca kasaba yok oldu

Japonya’da ölü sayısı ürkütücü boyutlara ulaşıyor. Polis sadece kuzeydoğudaki Miyagi bölgesinde ölü sayısının 10 bini aşabileceğini açıkladı.

13.03.2011Dünya
Denizi bitirir

Denizi bitirir

Nükleer krizi yakından takip eden Rusya’nın Kurçatov Nükleer Araştırmalar Enstitüsü Başkanı nükleer fizikçi Yevgeniy Velihov, felaketin kontrol edilememesi halinde Japonya çevresindeki denizde hayatın biteceğini, bölgedeki toprağın çok uzun yıllar kirli kalarak halkı zehirleyeceğini ve büyük bir çevre felaketine yol açacağını belirtti.

13.03.2011Dünya
Japonyada bir nükleer tehlike daha

Japonya'da bir nükleer tehlike daha

Associated Press ajansı, nükleer yetkililerin, Fukuşima'daki Daiçi reaktöründe hidrojen patlaması meydana gelmiş olabileceği düşüncesinde olduklarını duyurdu. Öte yandan Miyagi Sahili'nde 2 bin kişinin daha cesedi bulundu.

14.03.2011Dünya
Fukuşima nükleer santralinde ikinci patlama: 11 yaralı

Fukuşima nükleer santralinde ikinci patlama: 11 yaralı

Japonya'yı vuran 8.9 büyüklüğündeki depremde hasar gören Fukuşima nükleer santralinde bu sabaha karşı meydana gelen hidrojen patlamasında 11 kişi yaralandı. Bu arada Miyagi sahillerinde bugün 1000 kişinin cesedinin bulunmasıyla, deprem ve tsunaminin ardından resmi olarak açıklanan ölü sayısı 2 bin 800'e yükseldi.

14.03.2011Dünya
Nükleer enerji tartışması dünyayı sardı

Nükleer enerji tartışması dünyayı sardı

Japonya'daki deprem ve tsunami felaketinin ardından ortaya çıkan nükleer tehdit, dünya genelinde sayıları giderek artan nükleer enerji santrallerinin sorgulanmasına yol açtı.

14.03.2011Dünya
Nükleer santrallerde deprem güvenliği ve Japonya örneği

Nükleer santrallerde deprem güvenliği ve Japonya örneği

Japonya’da yaşanan deprem ve tüsanami felaketi ve ardından nükleer güç santrallerinde meydana gelen yangınlar ve patlamalar, bütün dünyada bir panik havası yaratmıştır.

14.03.2011Teknoloji
Hereafter filmi Japonyada vizyondan kaldırıldı

'Hereafter' filmi Japonya'da vizyondan kaldırıldı

Japonya'da geçtiğimiz ay vizyona giren "Hereafter" isimli film, içerdiği tsunami sahneleri nedeniyle gösterimden kaldırıldı.

14.03.2011Dünya
Naoto Kanın hükümeti depremden sonra yıkılabilir

Naoto Kan'ın hükümeti depremden sonra yıkılabilir

Cuma günü yaşanan 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından, muhalefet partilerinin bir araya gelerek Başbakan Naoto Kan’ın hükümetine destek vermesi, yaralarını sarmaya çalışan Japonya’nın politik sahnesinde bir bütünlük oluşturdu. Yine de, analistler depremin ardından oluşan politik dayanışmanın uzun döneme yansımayacağını ve politik çatışmaların devam edeceğini düşünüyor.

14.03.2011Gündem
Fukuşimada su seviyesi yeniden düştü

Fukuşima'da su seviyesi yeniden düştü

Yüzyılın en büyük depremlerinden birinde zarar gören Japonya'daki Fukuşima 1 nükleer santralinin 2 numaralı reaktöründe su seviyesinin yeniden düştüğü ve yakıt çubuklarının soğutulamadığı bildirildi.

14.03.2011Dünya
Düdüklü tencere gibi

Düdüklü tencere gibi

Japonya’daki nükleer kriz merkezi Fukuşima santralında erime noktasına gelen 2 reaktörde ısı arttıkça istimi azaltmak için radyoaktif buhar atmosfere salınıyor. Arızalı ikinci reaktörün dış binası, bir önceki gibi dev bir buhar bulutuyla havaya uçtu. Fukuşima 1 Nükleer Santrali’nin 2 numaralı reaktöründe de sabaha karşı bir patlama oldu.

14.03.2011Dünya
Fransa-Japonya arasında seviye tartışması

Fransa-Japonya arasında 'seviye' tartışması

Japonya'daki Fukuşima nükleer santralinde bugün meydana gelen dördüncü patlamanın ardından, tüketilmiş yakıt depolama havuzunda yangın çıktığı ve radyoaktif maddelerin doğrudan atmosfere karıştığı bildirildi. Japonya, nükleer tesisteki tehlike seviyesini yedi üzerinden altıya çıktığını duyuran Fransa'yı yalanlayarak, seviyenin hala dört olduğunu açıkladı.

15.03.2011Dünya
50 cesur Japonun ölümüne mücadelesi

50 cesur Japon'un ölümüne mücadelesi

Tüm dünya, Japonya'daki depremin ardından yeni bir Çernobil tehdidinin yaşandığı Fukuşima nükleer santralindeki gelişmeleri endişeyle izlerken, reaktörde kalan 50 cesur teknisyen ve işçi, olası bir felaketin önüne geçmek için canla başla çalışıyor.

15.03.2011Dünya
Nükleer santraller mercek altında

Nükleer santraller mercek altında

Japonya'da deprem ve tsunami sonrasında Fukuşima Nükleer Santrali'nde yaşanan radyasyon sızıntısının ardından, tüm dünyada nükleer enerji tartışması büyüyor. Uzmanlar, özellikle deprem bölgelerine yakın nükleer santrallerde büyük felaket yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

15.03.2011Dünya
AB Komisyonu: Japonyadaki nükleer kaza kıyamet gibi

AB Komisyonu: Japonya'daki nükleer kaza kıyamet gibi

Avrupa Komisyonunun enerjiden sorumlu üyesi Günther Oettinger, Japonya'daki nükleer kazayı “kıyamet gibi” diye niteledi.

15.03.2011Gündem
Tedirginiz, Türkiye’ye dönmek istiyoruz

Tedirginiz, Türkiye’ye dönmek istiyoruz

Japonya’daki 9.0’lık felaketi yaşayan Türk kızı Filiz Yılmaz, Fukuşima’daki nükleer santralde meydana gelen patlamalarla birlikte açığa çıkan radyasyon miktarının arttığını, bölgedeki çoğu Türk vatandaşlarının Türkiye’ye dönmek için hazırlık yapmaya başladığını söyledi.

15.03.2011Dünya
Etrafımızı kuşatan nükleer santraller

Etrafımızı kuşatan nükleer santraller

Japonya'yı sarsan 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından reaktörlerinde patlama meydana gelen Fukuşima nükleer santrali, milyonlarca insanın sağlığını riske edebilir. Japonya, tarihin en ciddi nükleer krizlerinden biriyle boğuşurken, dünya genelindeki nükleer santraller de mercek altına alındı.

15.03.2011Gündem