EKSTRA
MENÜ

Fukuşima

Fukuşima ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fukuşima haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 739 Fukuşima haberi bulunmuştur.

Fukuşima Haberleri

Hiç kimsenin yapamadığını yaptı, oraya girdi

Hiç kimsenin yapamadığını yaptı, oraya girdi!

Japonya’da Mart 2011'de yaşanan Fukuşima nükleer felaketi sonrasında yalnızlığa terk edilen bölgeye giren Malezyalı fotoğrafçı, çektiği birbirinden ilginç kareleri sosyal medya uygulaması Snapchat’ten paylaştı.

13.07.2016Dünya
Çernobildeki nükleer felaketin Türkiyede de yaşanmasına izin vermeyeceğiz

'Çernobil'deki nükleer felaketin Türkiye'de de yaşanmasına izin vermeyeceğiz'

“Çernobil ve Fukuşima’dan sonra” Avrupa Eylem Haftası etkinlikleri kapsamında Almanya ve Ukrayna'dan gelen heyetlerin Türkiye'deki nükleer santral tehidi altındaki bölgeleri ziyareti devam ediyor. Nükleersiz.org’un kurucularından Dr. Angelika Claussen ve Dr. Alper Öktem’in daveti ile Türkiye'ye gelen Ukrayna'dan tahliye memuru Yuriy Schumchenko, 24 Nisan'da Sinop'ta gerçekleştirdiği konuşmanın ardından 30 Nisan Cumartesi günü de Mersin'de nükleer tehlikesine karşı konuşma yapacak.

29.04.2016Sağlık
30 yıl geçti ama radyasyon hâlâ sızıyor

30 yıl geçti ama radyasyon hâlâ sızıyor

Bugün Çernobil nükleer felaketinin yıldönümü. Greenpeace’in raporuna göre, dünyanın gördüğü bu en kötü felaket olmasına rağmen halen bir çözüm bulunamadı.

26.04.2016Gündem
Enerji Bakanı Berat Albayrak, yatırımcıları bekletmek istemediklerini söyledi

Enerji Bakanı Berat Albayrak, yatırımcıları bekletmek istemediklerini söyledi

Enerji Bakanı Berat Albayrak kömür yatırımları 10 yıllardır süregelen sorunları çözmek için kolları sıvadıklarını dile getirerek “Yatırımcı geldiğinde çok net bir şekilde şunu görmek istiyor; Ben girdim aldım ama beni Ankara kapılarında süründürmeyin, bekletmeyin, oradan oraya koşturmayın. Biz kamu olarak tabiri caizse kılçıksız şekilde yatırımcıya sunalım istiyoruz” dedi.

20.04.2016Ekonomi
Nükleer Karşıtı Platform, Fukuşimanın 5. yıl anması için Japonyada

Nükleer Karşıtı Platform, Fukuşima'nın 5. yıl anması için Japonya'da

2016 yılının Fukuşima felaketinin beşinci ve Çernobil felaketinin otuzuncu yıl dönümü anmaları anlamına gelmesiyle pek çok ülkede nükleer santrallerin sebep olduğu acı neticeler anılarak gelecek olası felaketlerin tekrar yaşanmaması adına pek çok organizasyon ve etkinlik düzenleniyor. Bu etkinliklerden birini de uluslararası düzeyde faaliyet gösteren No Nukes Asia(Nükleersiz Asya) Forumu gerçekleştirdi. Organize edilen foruma Türkiye Nükleer Karşıtı Platform temsilcileri katıldı.

6.04.2016Hayat
Eski Japonya Başbakanından flaş Türkiye açıklaması

Eski Japonya Başbakanı'ndan flaş Türkiye açıklaması

Fukuşima nükleer santral felaketi yaşandığında Japonya Başbakanı olan Naoto Kan, bundan 5 yıl sonra bir itirafta bulunarak, “Erdoğan’a Japon nükleer teknolojisini tavsiye ettiğime pişman oldum. Türkiye gibi sismik ve terör riski olan bir ülke nükleer santralden vazgeçmeli” dedi. Japonya’nın, Sinop’taki nükleer santral projesini Türkiye ve Fransa ile birlikte hayata geçirmesi planlanıyor.

2.04.2016Ekonomi
Fukuşimanın altına örülecek buzdan duvara onay çıktı

Fukuşima'nın altına örülecek buzdan duvara onay çıktı

Japonya, beş yıl önceki deprem ve tsunami felaketinde ağır hasar gören Fukuşima Nükleer Santrali'nin çevresine yer altında buzdan bir bariyer yerleştirmeye hazırlanıyor.

30.03.2016Dünya
Fukuşima nükleer santralini işleten şirketten itiraf

Fukuşima nükleer santralini işleten şirketten itiraf

Japonya'da, 2011 yılındaki deprem ve ardından meydana gelen tsunaminin vurduğu Fukuşima Nükleer Santrali'ni işleten Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi (Tepco), santralde nükleer erime olduğunu geç açıkladığını itiraf etti.

24.02.2016Dünya
Fukuşima’da radyasyon kaynaklı ilk kanser vakası

Fukuşima’da radyasyon kaynaklı ilk kanser vakası

Japonya’da 2011’de yaşanan deprem ve tsunaminin etkisiyle Fukuşima Nükleer Santrali’nde meydana gelen sızma sonrası ilk kez radyasyon bağlantılı bir kanser vakası tespit edildi.

20.10.2015Dünya
Çinden nükleer santrallere dev bütçe

Çin'den nükleer santrallere dev bütçe

Çin 2030 yılına kadar nükleer santral yatırımları için 786 milyar dolar bütçe ayırdığını açıkladı. Bu paranın büyüklüğünü anlamak için basit bir hesap yetiyor. Türkiye’nin Gayrisafi Yurt İçi hasılası geçen sene 586 milyar dolar idi... (Kur:2.90)

20.10.2015Ekonomi
22 soruda Türkiye’de nükleer gerçeği

22 soruda Türkiye’de nükleer gerçeği

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Türkiye’de üçüncü nükleer tesis için İğneada’yı işaret edince nükleer meselemiz tekrar gündeme geldi. Peki Türkiye’nin gerçekten nükleer tesislere ihtiyacı var mı? Avrupa vazgeçerken biz niye santral yapmaya çalışıyoruz? Ve en önemlisi; ne kadar risk altındayız? Uzmanları cevapladı.

17.10.2015Hayat
Japonyada yakalanan dev balık şoke etti

Japonya'da yakalanan dev balık şoke etti!

Japonya'da bir balıkçı, iki metre uzunluğunda devasa bir balık yakaladı. Balığın resmi sosyal medyada hızla paylaşılırken, Fukuşima nükleer faciasının denizdeki canlıları da etkilediği korkusu yayıldı. Uzmanlar ise balığın sadece çok büyük bir kurt balığı olduğu görüşünde.

21.09.2015Gündem
Sahte videoda mahkeme kararı uygulanamıyor

Sahte videoda mahkeme kararı uygulanamıyor

JAPONYA, Fransa ve Türkiye ortaklığında Sinop’a nükleer santral yapılacağını öğrenen Japon sanat yönetmeni Kouki Tange’nin Türkiye’yi nükleer tehdit hakkında uyardığı videonun, nükleer enerjiye destek veriyor gibi seslendirilerek yayınlanmasının ardından hukuk mücadelesi başlatan çevreciler, sahte videoya erişimin engellenmesi kararı verilmesine rağmen görüntünün kaldırılmaması üzerine kampanya başlattı.

16.09.2015Ege
Joso battı

Joso battı

Japonya’nın kuzeybatısında etkili olan Etau kasırgası şiddetli yağışlar, sel ve heyelana yol açtı. Tren seferleri durdu, 2 bin 500 kişi tahliye edildi.

10.09.2015Dünya
Japonya ile nükleer santral işbirliği anlaşması

Japonya ile nükleer santral işbirliği anlaşması

Anlaşma TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi - Türkiye ile BM Kalkınma Programı Arasında Üçüncü Taraf Maliyet Paylaşımı Anlaşması da kabul edildi

3.09.2015Çukurova
Kretschmann yürüyor

Kretschmann yürüyor!

Almanya’nın ilk Yeşillerli Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann, sırtında çantası, yanında eşiyle gelecek yıl yapılacak seçimler için eyaleti dolaşıyor.

14.08.2015Avrupa
Japonyada Fukuşima sonrası ilk nükleer reaktör hizmete girdi

Japonya'da Fukuşima sonrası ilk nükleer reaktör hizmete girdi

Japonya, 2011'deki Fukuşima felaketinin ardından uygulamaya koyduğu yeni güvenlik önlemleriyle ilk defa bir nükleer reaktörünü yeniden hizmete soktu.

11.08.2015Dünya
Fukuşimada nükleer sızıntı bitkileri etkiliyor

Fukuşima'da nükleer sızıntı bitkileri etkiliyor

Japonya’da Mart 2011’de meydana gelen deprem ve tsunamide 6 reaktöründen 3’ü zarar gören ve radyasyon sızıntısı meydana gelen Fukuşima Daiichi Nükleer Santrali'nin çevresinde çekilen fotoğraflar endişe yarattı. Papatya fotoğrafları, felaketin uzun yıllar bölgeyi etkileyeceği yönündeki kaygıları kuvvetlendiriyor.

23.07.2015Dünya
Golf sahasına güneş paneli

Golf sahasına güneş paneli

FUKUŞİMA’da yaşanan felaketin ardından nükleer enerji konusunda endişelerin arttığı Japonya, alternatif enerji kaynaklarına yöneliyor. Daha çok farklı projelerin açıklandığı Japonya’da bu kez güneş enerjisi öne çıkıyor. Japonya terk edilen golf sahalarına dev güneş panelleri kuruyor

21.07.2015Ekonomi
Kurtarıcı HUBO

Kurtarıcı HUBO

ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) tarafından felaketlere müdahale temalı robot yarışmasını Güney Kore’den KAIST takımının HUBO adlı robotu kazandı.

7.06.2015Dünya
Japonyada 5,6 büyüklüğünde deprem

Japonya'da 5,6 büyüklüğünde deprem

Japonya'da 5,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

25.05.2015Dünya
Japonyada 6,8 büyüklüğünde deprem

Japonya'da 6,8 büyüklüğünde deprem

Japonya açıklarında 6,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

13.05.2015Dünya
Nükleer felakette yeni kriz

Nükleer felakette yeni kriz!

Henüz yaralarını saramayan Fukuşima nükleer santrali, şimdi yeni bir krizle karşı karşıya: Windows XP krizi!

28.04.2015Teknoloji
Japonyadaki İHA krizinde bir gözaltı

Japonya'daki 'İHA' krizinde bir gözaltı

Japonya'da başbakanlık ofisinin çatısına düşük düzeyde radyasyon barındıran insansız hava aracı bırakan kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

25.04.2015Dünya
Fukuşimadaki nükleer kaza

Fukuşima'daki nükleer kaza

Japonya'da 2011 yılında meydana gelen deprem ve tsunaminin ardından nükleer felakete sahne olan Fukuşima santralinde drenaj yolundaki pompalardan Pasifik Okyanusu'na radyasyonlu su sızdığı tespit edildi.

21.04.2015Dünya

Fukuşima nükleer santralinin içinden ilk görüntüler | izle

Fukuşima Nükleer Santralı'nın içinden ilk görüntüler yayınlandı. Japonya'da Mart 2011'de yaşanan yıkıcı depremde ağır hasar gören Fukuşima nükleer santralinin, okyanusa radyasyon sızdırdığı tespit edilmişti. Santraldeki radyasyon oranı ise normalin 70 kat üzerinde.İşte o görüntüler...

17.04.2015Gündem
Hasarlı Fukuşima Nükleer Santralının içinden ilk görüntüler

Hasarlı Fukuşima Nükleer Santralı'nın içinden ilk görüntüler

11 Mart 2011'de Japonya'nın kuzeydoğusunda yaşanan 9büyüklüğündeki deprem ve tsunami ardından büyük hasar gören Fukuşima NükleerSantralı, bir robot kamera tarafından görüntülendi.

17.04.2015Haber
İndirimli nükleer

İndirimli nükleer

Akkuyu Nükleer Santralı’nın ilk temeli dün yoğun protestolar eşliğinde atıldı. ROSATAM’ın Genel Müdürü Krienkon, temeli atılan deniz yapıları ve limanın ihalesini 394 milyon dolara Cengiz İnşaat’ın kazandığını açıklayarak, “1 milyar 50 milyon dolar olan ilk teklife göre 3 kat indirim yaptılar” dedi.

14.04.2015Ekonomi
Çocukların objektifinden 38 metrelik dalga

Çocukların objektifinden 38 metrelik dalga

Eminönü’nde Yeni Camii Hünkar Kasrı’nda İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Japonya Kurtarma Desteği Basın Grubu işbirliğiyle açılan sergi büyük ilgi görüyor.

9.04.2015Ekonomi
Fukuşima radyasyonu Kanadaya ulaştı

Fukuşima radyasyonu Kanada'ya ulaştı

Japonya’daki Fukuşima nükleer felaketinden dört yıl sonra ilk kez Kuzey Amerika kıyılarında radyoaktif belirtiler tespit edildi.

8.04.2015Dünya
İstifa eden TEİAŞ Genel Müdürü Yıldır: Ben de istedim onlar da istedi

İstifa eden TEİAŞ Genel Müdürü Yıldır: Ben de istedim onlar da istedi

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye çapında gerçekleşen elektrik kesintisi sebebiyle TEİAŞ Genel Müdürü’nün istifa ettiğini açıkladı. Kemal Yıldır, “Otobüs devrildikten sonra, otobüsü deviren şoförü müydü, muavin miydi. Her ikisi de suçludur gibi bir şey düşünebilir” dedi. Yıldır istifasına yönelik “Ben de istiyordum, onlar da istediler” yorumunu yaptı.

6.04.2015Ekonomi
Kurşun fabrikasında ÇED kararı

Kurşun fabrikasında ÇED kararı

İZMİR'in Gaziemir İlçesinde nükleer atıkların bulunduğu eski kurşun fabrikasındaki temizleme çalışmaları için valilik tarafından verilen 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararıyla ilgili, 2'nci İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması kararını verdi. Valilik kararının hukuka uyarlı olmadığını belirten mahkeme, radyoaktivite bulaşmış atıkların ayrıştırılmasının insan ve çevre sağlığı açısından tehlike doğuracak nitelikte olduğu gerekçesiyle bu kararı verdi.

18.03.2015Ege
Büyükelçiye ölüm tehdidi

Büyükelçiye ölüm tehdidi

ABD'nin Japonya Büyükelçisi Caroline Kennedy ve Okinawa Başkonsolosu Alfred Magleby'nin kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından ölümle tehdit edildiği bildirildi.

18.03.2015Dünya

Yazar Sonuçları

Fosil yakıt çağı bitti

SİVİL toplum örgütlerinden mesaj yağıyor.

25.04.2016

Türkiye’nin nükleer hikayesi

Ne zaman Türkiye’de nükleer santral kurulmasına itiraz etseniz, birileri ezber cümleyle karşınıza dikiliyor: “Nükleer santral kötü olsaydı, başka ülkelerde de nükleer santrallar olmazdı.”

16.03.2016

Sezon finali bekler gibi

Önceki gece saat 23.00 civarı...

2.04.2015

IŞİD Japonya’da

GÖZÜMLE görmesem inanmazdım: Dünyanın öbür ucunda, Japonya’da da herkesin IŞİD’le oturup IŞİD’le kalktığına. Bizlerle aynı şeyi konuştuklarına.

20.03.2015

Antep’in kalbi Japonya’da atıyor

TAM anlamıyla dünyanın öbür ucundayız: Japonya’nın kuzeydoğusunda, Büyük Okyanus kıyısındaki Sendai kentinde. Sebebi ise Japonya denilince akla en son gelecek şey: Suriye krizi.

16.03.2015

Nükleer santralin zemini çürük mü?

Başımızda iki tane nükleer santral belası var. Mersin ve Sinop’ta kurulmak istenen santraller.

25.02.2015