EKSTRA
MENÜ

Fruktoz

Fruktoz haberleri sayfasında güncel ve son dakika Fruktoz hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 817 Fruktoz haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Fruktoz Haberleri

Ham Bal Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Vermeyi Kolaylaştırıyor

Ham Bal Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Vermeyi Kolaylaştırıyor

Yaz tatilinde tüketilen açık büfe yiyecek-içeceklerde ölçünün kaçırılması ve beslenme düzeninin değişmesi kilo almaya neden oluyor. Yazı fit bir görünümde geçirmek isteyenler ise sağlıklı ve vücut formunu korumaya yardımcı olan besin kaynaklarına yöneliyor.

Vegan açılımı

'Vegan' açılımı

Yaşar Holding bünyesindeki Pınar Su ve İçecek hayvansal ürün içermeyen meyve suyu geliştirerek vegan piyasasına giriş yaptı. Yaşar Holding Başkan vekili Feyhan Yaşar, “Sürdürülebilir çevre ve sağlıklı yaşama katkı sağlayacak şekilde faaliyet yürütüyoruz. Vegan piyasası dünyada ve Türkiye’de giderek büyüyor. İlkler arasında olmanın avantajını yakalayacağız” dedi.

14.06.2019Ekonomi
Çocuğunuzu Şekerle Zehirlemeyin

Çocuğunuzu Şekerle Zehirlemeyin!

Ramazan bayramında sıklıkla tüketilen şekerlemeler, çikolata ve baklava gibi şerbetli tatlıların baş aktörü olan şekerin çocuklarda yarattığı olumsuz etkilere dikkat çeken Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, aileleri uyardı.

Metabolizmayı Yavaşlatan 5 Hata

Metabolizmayı Yavaşlatan 5 Hata

Çoğumuzun yakındığı bir durumdur metabolizmanın yavaş çalışması. Peki metabolizmamız neden yavaş çalışır? Diyetisyen ve Fitoterapist İrem İmrağ, kan değerleri ve yaş gibi faktörlerden bağımsız olarak metabolizmamızın yavaşlamasına sebep olan yaptığımız 5 hatayı anlattı.

Prof. Dr. Canan Karatay kalbi koruyan besinleri açıkladı

Prof. Dr. Canan Karatay kalbi koruyan besinleri açıkladı

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, işlem görmemiş ve pakete girmemiş besinlerin kalbi koruduğunu söyleyerek, “Doğal köy tereyağı, az pişmiş yumurta yiyeceksiniz. Doğal zeytinyağı tüketip, bol su içeceksiniz” dedi.

20.05.2019Sağlık
Prof. Dr. Canan Karatay kalbi koruyan besinleri açıkladı

Prof. Dr. Canan Karatay kalbi koruyan besinleri açıkladı

Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, işlem görmemiş ve pakete girmemiş besinlerin kalbi koruduğunu söyleyerek, “Doğal köy tereyağı, az pişmiş yumurta yiyeceksiniz. Doğal zeytinyağı tüketip, bol su içeceksiniz” dedi.

18.05.2019Gündem
Canan Karatay yine şaşırttı: Çaya tereyağı koyun…

Canan Karatay yine şaşırttı: Çaya tereyağı koyun…

KOCAELİ Kitap Fuarı'nda konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, "Bana 'Çayı şeker koymadan nasıl içelim?' diye soruyorlar. Ben de 'Tereyağı koyun' diyorum. Tereyağı, İngiltere gibi batı ülkelerinde krema olarak çayın içine koyulur" dedi.

28.04.2019Gündem
İnsülin Direncinin Belirtileri Neler İnsülin Direncini Kırmaya Yardımcı Besinler

İnsülin Direncinin Belirtileri Neler? İnsülin Direncini Kırmaya Yardımcı Besinler

İnsülin direncini son zamanlarda daha fazla duyar olduk. Beslenme ile doğrudan ilişkili olan insülin direnci, doğru adımlar atılmazsa hayatı olumsuz etkiliyor. Prof. Dr. Ayşe Çıkım Sertkaya, insülin direnci hakkında bilgiler verdi. İnsülin direncinin belirtileri neler? İnsülin direncini kırmaya yardımcı besinler...

Sperm Hakkında Bilinmeyenler

Sperm Hakkında Bilinmeyenler

"Sperm cilde iyi geliyor" ya da "sperm yutmak sağlığa faydalı" gibi sayısız şey duyuyoruz. Peki bunların ne kadarı doğru? İşte sperm hakkında pek bilinmeyenler...

Mevsimsiz Tüketilen Sebzeler Hasta mı Ediyor

Mevsimsiz Tüketilen Sebzeler Hasta mı Ediyor?

Yurt dışından getirilerek mevsimi dışında tüketilen meyve ve sebzeler hastalıklara davetiye çıkarıyor. “Mevsimine uygun yemekle yerel ürünü ve bölgemizdeki yerel tarımı desteklemiş oluruz. Böylece daha az nakliye, daha az soğutma ve enerji kaybıyla doğanın döngüsüne zararı da en aza indiririz” diyen Sanat ve Tasarım Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Araştırma Görevlisi ve Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, konuyla ilgili bilgiler verdi.

Mevsiminde tüketilen bitkiler hastalıktan koruyor

Mevsiminde tüketilen bitkiler hastalıktan koruyor

Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, “Mevsimine uygun yemekle yerel ürünü ve bölgemizdeki yerel tarımı desteklemiş oluruz. Böylece daha az nakliye, daha az soğutma ve enerji kaybıyla doğanın döngüsüne zararı da en aza indiririz” dedi.

28.02.2019Sağlık
Karaciğer yağlanması neden olur Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir

Karaciğer yağlanması neden olur? Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?

Vücudumuzda bulunan en büyük organ olan karaciğerdeki yağlanma, tatsız sonuçlar doğurabiliyor. Hem sindirim sistemi hem de metabolizma için önemli bir işlevi olan karaciğerde meydana gelen yağlanmanın nedenleri ve karaciğer yağlanmasına nelerin iyi geleceği vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki, karaciğer yağlanması neden olur? Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?

26.02.2019Sağlık
7 Adımda Karın Yağlarını Eritmeye Başlayın

7 Adımda Karın Yağlarını Eritmeye Başlayın!

Hepimiz dümdüz bir göbek hayal ediyoruz. Ama genelde düşük kolesterol seviyesi ve düşük kalp hastalığı riski gibi sağlığa faydalarını ikinci planda tutuyoruz. Olaya tamamen estetik görüntü olarak bakıyoruz. O halde gelin hem sağlığınıza katkıları olacak hem de estetik olarak sizi istediğiniz görünüme kavuşturacak önerilere bakalım.

Nişasta bazlı şeker nedir Hangi besinlerin içerisinde var

Nişasta bazlı şeker nedir? Hangi besinlerin içerisinde var?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gıda ürünlerindeki nişasta bazlı şeker kotasını indirdiklerini belirterek, yeni kotanın yüzde 2,5 olduğunu söyledi. Nişasta bazlı şeker kotasının düşürülmesi ardından bazı soru işaretleri gündeme geldi. Peki, nişasta bazlı şeker nedir, hangi besinlerin içerisinde var?

29.01.2019Gündem
Soğuk Havalardan  Korunmak İçin Doğal Yöntemler

Soğuk Havalardan Korunmak İçin Doğal Yöntemler

Dengesiz havalar vücudumuzun ısı dengesini de bozuyor. Bu durum bağışıklık sistemimizi zayıflatarak hastalıklara neden oluyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sebahattin Karahan, kendimizi soğuk havanın etkisinden nasıl koruyacağımızı anlattı...

Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar

Cahil insanlar vegan olmazlar, olamazlar!

Ailesinde istisnasız herkesin kalp rahatsızlığı vardı. Kendi kendine “Sen de bunu yaşayacaksın, boşuna uğraşma” diyordu. Ama tesadüfen denk geldiği bir makale hayatını değiştirdi. Bitkisel beslenmeyle kalp hastalığından korunabileceğini öğrendi, dört buçuk yıl önce vegan oldu. İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Murat Kınıkoğlu, bugün Türkiye’de veganlığın en sıkı savunucularından biri. Kınıkoğlu’yla kendi hayatını da kökünden değiştiren bu akımı konuştuk.

13.01.2019Hürriyet Pazar
Şişkinlik neden olur

Şişkinlik neden olur?

Şişkinlik, gaz ve geğirme toplumda sık rastlanan şikayetlerdir. Bu şikayetler hassas bağırsak sendromu, fonksiyonel hazımsızlık gibi hastalıklara eşlik edebilir. Bu şikayetlerin neden kaynaklandığını ve nasıl geçtiği ise vatandaşlarca araştırılıyor. Peki, şişkinlik neden olur?

10.01.2019Sağlık
Pekmez nasıl saklanır Pekmezin faydaları nelerdir

Pekmez nasıl saklanır? Pekmezin faydaları nelerdir?

Kış ayları gelince pekmez en faydalı enerji kaynaklarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Büyüklerimizin de sofralarından eksik etmediği pekmez hem çocuklara hem büyüklere oldukça faydalı. Peki pekmez nasıl saklanır ve pekmezin faydaları nelerdir?

26.12.2018Sağlık
Çekirdeğini sakın yemeyin, o organa zarar veriyor

Çekirdeğini sakın yemeyin, o organa zarar veriyor

Kış aylarının vazgeçilmezi ve turunçgillerin baş tacı olan mandalina C vitamini başta olmak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu. Bağışıklık sistemini güçlendirmekten kanser riskini düşürmeye, iştah kontrolünü sağlamaktan yüksek kan basıncını önlemeye kadar sağlığımız üzerinde pek çok önemli faydalar sağlıyor. Bu nedenle sofralarımızda düzenli olarak bulunmayı fazlasıyla hak ediyor. Ancak mandalinanın faydalarından en etkili şekilde yararlanmak için bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor.

13.12.2018Sağlık
Mandalina Yerken Bunlara Dikkat Edin

Mandalina Yerken Bunlara Dikkat Edin!

Kış aylarının vazgeçilmezi ve turunçgillerin baş tacı olan mandalina C vitamini başta olmak üzere içerdiği A, B vitaminleri, kalsiyum, lif, potasyum, demir, fosfor ile tam bir sağlık deposu. Ancak bu bol besinli meyveyi yerken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Beslenme ve Diyet Uzmanı Müzeyyen Çelik mandalinanın yararlarını anlattı, tüketirken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Ağız Kokusundan Korunmanın 10 Yolu

Ağız Kokusundan Korunmanın 10 Yolu

Ağız kokusu, kişinin hem kendisini hem de çevresini rahatsız eden bir durum. Ağız kokusunun tüketilen yiyecekler nedeniyle meydana gelmesinin yanı sıra bazı hastalıkların da habercisi olabileceğini belirten Diş Hekimi Alper Çıldır, ağız kokusundan kurtulmak için 10 öneride bulundu.

Bu alışkanlıklar “hazımsızlık” yapıyor

Bu alışkanlıklar “hazımsızlık” yapıyor!

Genellikle yemek yerken ya da sonrasında karnın üst bölgesinde gelişen şişkinlik, bulantı, karın ağrısı ile erken doyma hissi… Sık sık geğirmek ve bağırsak gazında artışa eşlik edebilen kabızlık… Yol açtığı bu tür sorunlarla yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, hatta sosyal hayattan bile koparabilen “hazımsızlık” günümüzde oldukça sık görülen bir problem. Öyle ki her 4 kişiden 1’i hazımsızlıktan dert yanıyor.

22.11.2018Sağlık
Canan Karatay: Bir meyve yersen 5 kilometre koş

Canan Karatay: Bir meyve yersen 5 kilometre koş

Prof. Dr. Canan Karatay, "Bir meyve yersen 5 kilometre koş ki toksik etkisini vücuttan atabilesin. Tarım zehiriyle yüklü meyveleri yemeyeceksiniz. Elmalarda mineral kalmamış. Çocuk başı gibi elma olmaz. Onun için yemeyin. En sağlıklı meyve zeytindir." dedi.

22.11.2018Gündem
Plastikte devrim

Plastikte devrim

Tarım ve Orman Bakanlığı 13 yıldır sürdürdüğü hummalı bir çalışmanın sonuna geliyor. Bakanlık, yeni tebliğ taslağı ile gıdalardaki plastik ambalajlarda değişikliğe gidiyor. 21 teknolojik ürün plastik hammaddesi olarak kullanılacak, mevcut plastik ambalajlardaki kimyasalların oranı da azaltılacak. Böylece plastik ambalajdan gıdaya geçmesi muhtemel maddelerin önüne geçilecek.

22.11.2018Ekonomi
İki dirhem bir çekirdek keçiboynuzu

İki dirhem bir çekirdek keçiboynuzu

Harnup yani keçiboynuzunun yüzyıllar boyunca şeker yerine tüketilen bir meyve olduğunu ancak şeker pancarı ve kamıştan üretilen şekerler nedeniyle kullanımının azaldığını söyleyen Diyetisyen Selma Önelge Gür, keçiboynuzunun cinsel gücü artırmasından öksürüğü kesmesine kadar var olan faydalarını anlattı.

13.11.2018Sağlık
Bu Besinler Depresyona Sokuyor

Bu Besinler Depresyona Sokuyor!

Beslenme, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Gün boyunca tükettiğimiz gıdalar, hayat kalitemizi, psikolojimizi, kilo dengemizi kısacası yaşamın her alanını etkiliyor. Her ne kadar sağlıklı beslenmek sağlıklı yaşamın ilk ve en önemli anahtarı olsa da sağlıklı sandığımız bazı besinler de depresyona girmenize olabilir.

Güvenli gıdanın 50 altın kuralı

Güvenli gıdanın 50 altın kuralı

Kendi içinden filizlenen domatesler, insanın elini çizen maydanozlar... Üzerinde hem ‘yerli üretim’, hem de ‘ithal’ yazan etiketler... GDO’lu ürünler, gıdalardaki ağır metaller, sahtecilik, derken başımıza bir de şarbon korkusu çıktı. Herkes evine, mutfağına ne sokacağını, çoluk çocuğuna ne yedireceğini şaşırmış durumda. Çaresizlikten vejetaryen kesilen aileler bile var. Peki ne yiyeceğiz? Nelerden uzak durup kime güveneceğiz? Alışverişte, etiket okurken, aldıklarımızı pişirirken, saklarken kendimizi ve sevdiklerimizi nasıl koruyacağız? Korkunç hastalık ve melanetlerden nasıl sakınacağız?

Yazar Sonuçları

Tatlı zehir kansere götürüyor

ŞEKERİN “tatlı zehir” olduğunu gösteren kanıtlar artıyor. Bu araştırmaların sonuncusu Fransa’da, Sorbonne Paris Cité Üniversitesi’nde yapıldı. Neticeleri de dünyanın en güvenilir profesyonel tıp dergilerinden birinde, British Medical Journal’da yayınlandı.

15.07.2019

Çayın marifetleri saymakla bitmiyor

Çay kanserle mücadeleden enfeksiyonları engellemeye, kemiği güçlendirmeden belleği desteklemeye, cildi gençleştirmeden karaciğeri temizlemeye, glutatyonu çoğaltmaktan detoksu ateşlemeye pek çok alanda işe yarayan, hamarat mı hamarat müthiş bir kateşin bombasıdır.

3.07.2019

Yeni bir beslenme formülü: 3P+2G

Kilo sorunu ile mücadele edilirken nerede, ne gibi hatalar yaptığımızı daha net ve açık olarak anlamaya başladık. Yeni bilgilerden ilk beşi çok önemli. Biz o beşliyi “3P+2G” formülü ile özetliyoruz.

11.06.2019
Zayıflamak isteyenlerin destekçisi: Erik

Zayıflamak isteyenlerin destekçisi: Erik

Erik, yaz mevsiminin habercisi olan ve sağlık için birçok faydası bulunan meyvelerin başında geliyor. En dikkat çekici özelliği ise kalorisinin yok denecek kadar az olması ve doygunluk sağlaması. Bu özellikleri ile formunu korumak isteyenler ve zayıflamak isteyenler için altın değerinde bir meyve...

30.05.2019

Hüznü abartmayın

Keder, bir ölçüye kadar normal, olması gereken bir duygu. Ancak “dozu kaçırılmış keder”in can sıkıcı, hatta hasta edebilen sonuçları var.

21.05.2019

Hurmaya yer açın

Hurma, bir “ramazan ayı” besini gibi düşünülüyor. Oysa bu, yıl boyunca daha sık tüketilmesi gereken harika bir gıda.

14.05.2019

Kalori hesabı gömüldü mü?

Ertuğrul Özkök dün önemli bir konuyu yeniden gündeme getirdi: Kalori meselesi! Mesele mühim. Meselenin The Economist gibi ciddi bir dergi tarafından gündeme getirilmesi önemli. Ama daha pek çok boyutu var. Onları pas geçersek sınıfta kalmaya ve göbeklenmeye devam edeceğimiz kesindir.

29.04.2019
Spor Beslenmesi

Spor Beslenmesi

Sporsuz diyet, diyetsiz de spor olmaz. Peki ama spor yaparken nasıl beslenmemiz gerekiyor?

19.03.2019

Neden Her Gün Yoğurt Yemeliyiz?

Karbonhidrat, protein ve yağ bakımından kendi içinde oldukça dengeli bir besindir. Tek başına öğün olabilecek kadar besleyicidir.

19.03.2019

Stres Şişmanlatır mı?

Geçmişte anlatılanlara bakılırsa; günümüzde epey ağırlaşmış olan yaşam koşullarımız mevcut… Bu zorlu koşulların getirdiği stres; sadece ruh halinizi değil aynı zamanda vücut ağırlığınızın da dengesini bozabiliyor. Hatta hayatınızın dümenini ele geçiriyor.

26.02.2019

Sade bir mutfak

46 yıllık bir marka olan Karaca grubunun ikinci kuşağı ve yönetim kurulu üyesi Emre Karaca’nın gastronomi kültürüne ilgisi büyük.

23.02.2019

NBŞ’yle savaşta haydi Türkiye!

Cumhurbaşkanımız Sayın R. Tayyip Erdoğan’nın sağlık sorunlarına gösterdiği hassasiyet hepimizin malumu.

4.02.2019

Beyin moru seviyor

Konu bellek olduğunda beynin çok ama çok sevdiği bir mikro besin grubu daha var: Siyah ve mor antioksidanlar. Meyve ve sebze seçimlerinizde bu bilgiyi dikkate alın.

29.01.2019

Kalbinizi üzmeyin

Kalp damar hastalıkları önlenebilir sağlık sorunlarıdır. Yaşam tarzınızdaki değişimlerle kalp hastası olma ihtimalinizi azaltmak sizin elinizdedir.

21.12.2018

Badem mi sütü mü

Protein zenginliği nedeniyle badem (ve sütü) yumurtayla bile yarışabilecek güçte. Bademin kendisi ise sütünden daha faydalı. Çünkü “tam gıda” olarak daha fazla sağlık desteği içerik taşıyor.

15.12.2018

Karaciğere dikkat

Ulusal Gastroenteroloji Derneği’nin yaptığı bir araştırmanın sonuçları ülkemizde her 10 erişkinden birinin karaciğerinin yağlı olduğunu gösteriyor. Peki sebep ne? Ne oldu da rakam bu boyutlara ulaştı?

6.12.2018

Toksik obeziteye dikkat edin

Tüm toksinler doğal arınma sistemlerimizi çalışamaz hale getirerek, metabolizmamızı bozabiliyor. Hormonal dengemizi bozup bizi şişmanlatabiliyor.

6.11.2018

Çocuk obezitesinde şampiyonluğa oynuyoruz

Çocuk obezitesi ile mücadele öncelikle evlerimizde ve okullarda başlamalı. Okul kantinlerinde ne satılıyor, yemeklerde ne veriliyor, sportif anlamda neler yapılıyor takibe alalım.

5.10.2018

Şekerin 10 sabıkası

Şekerin “tatlı bir zehir”, sinsi ama ciddi bir “sağlık sabotajcısı” olduğu kesin.

30.09.2018

Demir hapları şişmanlatır mı?

Demir hapları ne şişmanlatır, ne de zayıflatır. Bilinenin aksine iştah açmaz, kilo yapmaz. İşte detaylar...

27.09.2018