EKSTRA
MENÜ

Fotokapan

Fotokapan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fotokapan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 203 Fotokapan haberi bulunmuştur.

Fotokapan Haberleri

Karakulakın fotoğrafı çekildi

Karakulak'ın fotoğrafı çekildi

DÜNYADA soyu tükenmekte olan 120 memeli arasında yer alan kedigiller familyasından karakulak (Caracal caracal), Atlas dergisi muhabirlerinden sonra Hacettepe Üniversitesi öğrencileri tarafından, Güllük Dağı Milli Parkı'ndaki doğal ortamında ikinci kez görüntülendi.

13.08.2009Gündem
Karakulağı 13 yıl sonra ikinci kez görüntüledi

Karakulağı 13 yıl sonra ikinci kez görüntüledi

Dünyada soyu tükenmekte olan 120 memeli arasında yer alan kedigiller familyasından karakulağı (Caracal caracal), 13 yıl önce doğal ortamında ilk kez görüntüleyen Batur Avgan, bu hayvanı Antalya-Düzlerçamı ormanlık alanında ikinci kez hem gece, hem gündüz görüntüledi.

22.03.2010Gündem
TOROSLARDA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

TOROSLAR'DA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Antalya Toros Dağlarında yaşayan vaşak ilk kez görüntülendi.İsviçre Bern Üniversitesi´nde Evrim ve Ekoloji Enstitüsü öğrencisi Batur Avgan, yürüttüğü projeyle karakulaktan sonra kedigillerden vaşakın yaşamını, davranışlarını ortaya çıkarıyor. Vaşak araştırmasının doktora tezi için ön çalışma olduğunu söyleyen Avgan, kızılötesi flaşıyla gece de görüntü elde edebilen 20 fotokapan ile Toros Dağlarının çeşitli bölgelerinde çalışıyor. Geçen hafta iki vaşakın beş yavru ile kameralara yakalandığını belirten Avgan, yetişkin bir vaşakın 150-160 kilometrekarelik alanda yalnız yaşadığı, batı Toroslarda ise 10-12 yetişkin vaşak bulunduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Vaşakların Toroslarda olduğunun bilindiğini ama ilk kez 1990´lı yıllarda görüldüğünü anlatan Avgan, "Ama görüntülenmemişti. İlk kez, hem de bir aile olarak görüntülendi. Bir vaşak, 4 yavrusuyla, başka bir vaşak da bir yavruyla görüntülendi." diye konuştu.(DHA)

26.11.2010Haber
Nesli tehlike altındaki saz kedileri toplanıyor

Nesli tehlike altındaki saz kedileri toplanıyor

WWF-Türkiye’nin Doğa Koleji’nin desteğiyle yürüttüğü “Saz Kedisinin İzinde Projesi”nin ilk sonuçları nesli tehlike altındaki tür hakkında umut veriyor.

12.05.2011Gündem
18 bin kişi saz kedisi ve deniz kaplumbağası evlat edindi

18 bin kişi saz kedisi ve deniz kaplumbağası evlat edindi

ADANA’nın Karataş İlçesi’ndeki Akyatan Lagünü’nde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve koruma altına alınan saz kedisi ve deniz kaplumbağalarının popülasyonunu arttırmak için Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) başlattığı, evlat edinme kampanyasına 1 yılda 18 bin kişi destek verdi. Hayvan severler, 10 lira, 30 lira ve 75 lira tutarlarında bağışlarla saz kedisi veya deniz kaplumbağalarını sembolik olarak evlat edindi.

4.10.2011Gündem
Tilki yavrularına doğasever koruması

Tilki yavrularına doğasever koruması

SÖKE Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ali Öz, geçen pazartesi günü çiftliğinde dört tilki yavrusu buldu.

28.04.2012Ege
Şırnakta çizgili sırtlan görüntülendi

Şırnak'ta çizgili sırtlan görüntülendi

Orman ve Su İşleri Şırnak Şube Müdürlüğünce, yaban hayatındaki çeşitliliği tespit etmek amacıyla yerleştirilen fotokapandan çizgili sırtlan görüntüsünün elde edildiği bildirildi.

21.05.2013Gündem
ANTALYADA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ.. YERİ SIR GİBİ SAKLANIYOR

ANTALYA'DA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ..!! YERİ SIR GİBİ SAKLANIYOR

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü öğretim görevlisi Yasin İlemin, 2004 yılından bu yana yürüttüğü yaban hayatı ve özellikle de yırtıcı memeli türlerine yönelik çalışmaları kapsamında son olarak Türkiye'de ilk defa melanistik (kara) kurdu görüntüledi. İlemin'in fotokapan yöntemiyle görüntülediği melanistik kurda ilişkin bu fotoğraf, Türkiye'deki ilk kayıt oldu. Hangi il ve bölge olarak görüntülendiği noktayı türün popülasyonunun tehlikeye atılmaması için açıklamak istemeyen İlemin, "Bilinçsiz avcılardan endişe duyuyoruz" dedi. Öte yandan Konya Karapınar yakınlarında yaralı halde bulunan ve tedavi için Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine getirilen kuşun, yaklaşık 100 yıl önce Anadolu'da nesli tükendiği bilinen ve literatürlere göre en son 1912'de Kars'ta görülen "yakalı toy kuşu" olduğu belirlendi. DHA-A.A

13.01.2014Haber
15 yıl öncesine kadar fok görülen Danaağzı Parkı, Tabiat Parkı ilan edildi

15 yıl öncesine kadar fok görülen Danaağzı Parkı, Tabiat Parkı ilan edildi

ZONGULDAK’ın Ereğli ilçesine bağlı Tepeören Köyü’nde 15 yıl öncesine kadar Akdeniz Foku görüldüğü iddia edilen, geniş orman ve deniz kıyı alanları, flora ve fauna çeşitliliği, tarihi devirlerdeki yaşantılar ile mağaralara sahip Danaağzı Mevkii’nde bulunan 57 hektarlık alan, 190’ıncı Tabiat Parkı olarak ilan edildi.

14.06.2014Gündem
Sakin şehrin gizli doğası

Sakin şehrin gizli doğası

İZMİR'in sakin şehir unvanlı ilçesi Seferihisar'ın gizli doğası Seferihisar Doğa Mirası Projesi'yle, ortaya çıkartılıp, belgelenerek halkla paylaşıldı.

28.06.2014Ege
Mezar açmaya çalışan ayı için fotokapan kuruldu

Mezar açmaya çalışan ayı için fotokapan kuruldu

KASTAMONU’nun Ağlı İlçesi’nde bir ayının mezar kazıp içindeki cenazeyi çıkarmasının ardından, şimdi de Dokuzkat Köyü’nde başka bir ayının yeni toprağa verilen kadının mezarını kazmaya çalıştığı ortaya çıktı. Ayının belirlenmesi için mezarlığa fotokapan kuruldu.

11.11.2014Avrupa
Ayının mezardan çıkardığı cenaze kayboldu iddiası

Ayının mezardan çıkardığı cenaze kayboldu iddiası

Kastamonu'nun Küre ilçesinde mezarından çıkarılan Abdurrahman Karagöz'ün cenazesi kayboldu, mezarlığın çevresinde kefen ve kemik parçalarına, dikenli tellerde bozayı kılları ve ayak izlerine rastlandı.

20.12.2014Gündem
Ayıdan vekaletname al dediler

'Ayıdan vekaletname al dediler

KASTAMONU’da avukat Evren Karaahmet, Ağlı İlçesi’nde mezar açıp ceset parçalayan ve daha sonra ekipler tarafından yakalandığı söylenen ayı ile ilgili nasıl bir işlem yapıldığını sordu, yapılan işlemin belge ve fotoğraflarlarını istedi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı 10’uncu Bölge Müdürlüğü ise "Söz konusu bilgi ve belgeye erişiminiz vekaletname ibrazı ile mümkün olacaktır" diyerek talebi reddetti. Avukat Karaahmet, "Benden beklenen şey mezar açan ayıyı bulmam, ikna edip notere götürmem ve bir vekaletname çıkarttırmam" diyerek duruma tepki gösterdi.

2.01.2015Gündem
Nesli koruma altında ama...

Nesli koruma altında ama...

MANİSA'nın Soma İlçesi'nde nesli koruma altında olan türler arasında bulunan bir yaban kedisi (felis silvestris) fotokapan ile görüntülendi.

12.04.2015Ege
Küre Dağları Milli Parkında fotokapanla su samuru görüntülendi

Küre Dağları Milli Parkı'nda fotokapanla su samuru görüntülendi

Bartın'daki Küre Dağları Milli Parkı'na kurulan fotokapanlar, nesli tükenmek üzere olan su samurunu görüntüledi.Küre Dağları Milli Parkı'nın sahip olduğu biyolojik fauna değerlerini koruma kullanma dengesi içinde, devamlılığını ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak amacı ile yürütülen 'Küre Dağları Milli Parkının Fauna Çeşitliliğinin Arşivlenmesi Projesi' başlatıldı. Proje kapsamında 1 ay önce milli parka 10 fotokapan kuruldu. Fotokapanlarla şuana kadar karaca, karaleylek gibi hayvanlar görüntülendi. Milli parkın içinden geçen derede bir su samuru da fotokapanla tespit edildi. Derede kıyıya çıkmaya çalışırken görüntülenen su samurunun, milli parktaki biyolojik çeşitlilik açısından önemli olduğu belirtildi. Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman, fauna arşivlenmesi çalışmalarına 1 ay önce başladıklarını belirterek, "Milli parkın değişik yerlerine kurduğumuz fotokapanlardan görüntü elde etmeye başladık. Daha önce varlığı bilinen ancak ilk kez görünen su samuru dünyada nesli tükenme tehlikesi altında olan bir memelidir. Projemiz önümüzdeki süreçte de devam edecek" dedi.

27.04.2015Haber
Fotokapanlara yansıyan belgesellik görüntüler

Fotokapanlara yansıyan belgesellik görüntüler

Çorum'da yaban hayvanı envanterinin çıkarılması için ormanlık alanlara fotokapanlar yerleştirildi. Fotokapanlara takılan geyik, tilki, ayı ve kurt görüntüleri belgeselleri aratmıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çorum Şube Müdürlüğü, ormanlık alanlara kurulan fotokapanlarla bölgedeki yaban hayvanlarının envanterini çıkarıyor. Fotoğraf ve video çekebilen "fotokapan" sistemi şimdiye kadar bir çok yaban hayvanını doğal yaşam alanında görüntüledi. Çorum'daki ormanlık alanlarda 10 adet fotokapan sistemi bulunuyor. Harekete duyarlı olan bu sistemler resim ve video çekebiliyor. İlk olarak Kargı ilçesine kurulan sistem sayesinde şimdiye kadar çok sayıda geyik, karaca, tilki, ayı, çakal, yaban domuzu ve kurt görüntülendi. Doğal yaşam alanlarında kaydedilen yaban hayvanlarının görüntüleri belgeselleri aratmıyor. Orman ve Su İşleri Şube Müdürlüğü, fotokapanları diğer ilçelere de kurarak Çorum'daki yaban hayvanlarının tespitine ve koruma- kontrol çalışmalarına devam edecek.

2.07.2015Haber
Mersinde vaşak görüntülendi

Mersin'de vaşak görüntülendi

Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü Yaban Hayatının İzlenmesi ve Tür Tespiti Projesi çalışmaları kapsamında fotokapan yöntemiyle kentte bir vaşağın tespiti yapılarak kayıt altına alındı.

25.08.2015Gündem
Kırıkkalede vaşak fotokapana yakalandı

Kırıkkale'de vaşak fotokapana yakalandı

Kırıkkale'de yaban hayvanlarının envanterinin çıkarılması için ormanlık alana yerleştirilen fotokapanlar, nesli tükenme tehlikesi altında olan vaşağı görüntüledi.

13.11.2015Gündem
Yaban keçisini vuran kaçak avcılar fotokapana yakalandı

Yaban keçisini vuran kaçak avcılar fotokapana yakalandı

ISPARTA’da koruma altına alınan ve avlanması yasak yaban keçisini vuran iki avcı, hayvanı taşırken Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerinin kurduğu fotokapan ve uydu takip sistemine yakalandı. Kimliği tespit edilen avcılara toplam 20 bin lira para cezası uygulandı.

23.02.2016Gündem
Yaban keçisini vuran kaçak avcılar fotokapana yakalandı

Yaban keçisini vuran kaçak avcılar fotokapana yakalandı

Isparta'da koruma altına alınan ve avlanması yasak yaban keçisini vuran iki avcı, hayvanı taşırken Doğa Koruma ve Milli Parklar ekiplerinin kurduğu fotokapan ve uydu takip sistemine yakalandı. Kimliği tespit edilen avcılara toplam 20 bin lira para cezası uygulandı.Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürlüğü Isparta Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin doğal yaşam ve nesli tükenme tehlikesi altında olan hayvanların tespiti amacıyla kullandığı fotokapan ve uydu takip sistemi, kaçak avcıların da yakalanmasında kullanılıyor. Av koruma ekipleri, fotokapan ve uydu takip sisteminin tespit ettiği kaçak avcıları yakalayıp para cezası uyguluyor. Isparta Şube Müdürlüğü av koruma ekipleri tarafından bir süredir takip edilen iki kaçak avcı, fotokapan ve uydu takip sistemi sayesinde yakalandı. Koruma altına alınan ve avlanması yasak 3 yaşındaki bir erkek yaban keçisini vuran iki kaçak avcı, fotokapan tarafından hayvanı taşırken görüntüledi. Yüzlerindeki kar maskesine rağmen kimliği tespit edilen kaçak avcılara av koruma ekipleri tarafından toplam 20 bin lira para cezası uygulandı.Doğa Koruma ve Milli Parklar 6'ncı Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, "Bölge müdürlüğümüz genelinde sahalara yaban hayatı ve kaçak avcılık ile mücadele için fotokapan yerleştiriyoruz. Bu fotokapanlar değişik teknolojiye sahip. Video ve fotoğraf kaydı yapanları var. İlgili arkadaşlar kontrol ediyor. Yaban hayatı gözlemliyoruz. Hem de kaçak, illegal avcıları tespit ediyoruz. Sütçüler bölgesinde yaban keçisi var. Kaçak avcılar vardı. Takip ediyorduk. Fotokapanın yerleştirilme nedeni kaçak avcılardı. Kaçak avcılar fotokapan kaydına girdi. Isparta Şube Müdürlüğü ekipleri jandarma ile işbirliği yaparak cezai işlem uyguladı. Uygulamalarımız artarak devam edecek. Değişik takip için araştırmalarımız var. Hiç tavizimiz yok" diye konuştu.

23.02.2016Haber
Bakan paylaştı: Kapana yakalanan boz ayı

Bakan paylaştı: Kapana yakalanan boz ayı

 Ormanve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin’in Şavşat İlçesi Meydancık vadisinde,Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü envanter çalışması için bölgeyekonulan foto kapana yakalanan boz ayının ilginç görüntülerini sosyal medyahesabından paylaştı.

13.05.2016Haber
Eskişehirde ilk kez vaşak görüntülendi

Eskişehir'de ilk kez vaşak görüntülendi

Eskişehir’in yaban hayatını fotoğraflayan Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Yüksek Lisans Öğrencisi Orman Mühendisi Emir Özay, kentte ilk kez yaban kedisi ve vaşak görüntüledi.

12.06.2016Gündem
Uyuşturucu zanlıları fotokapan ile yakalandı

Uyuşturucu zanlıları fotokapan ile yakalandı

Antalya'nın Manavgat ilçesinde jandarma ekipleri, uyuşturucu zanlılarını bölgeye kurdukları fotokapanlar sayesinde tespit etti.

17.06.2016Gündem
Giresunda vaşak popülasyonu artıyor

'Giresun'da vaşak popülasyonu artıyor'

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 12. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, Alucra İlçesi kırsalında bir vaşak görüntülendiğini belirterek, ilde vaşak popülasyonunun arttığını bildirdi.

20.06.2016Gündem
Uzun zaman sonra böyle görüntülendi

Uzun zaman sonra böyle görüntülendi

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ülke genelinde olduğu gibi Doğu Karadeniz’de de yaban hayatını fotokapanlarla izliyor. Bölgede yayılış gösteren büyük memeli yaban hayvanlarının tespit edilmesi maksadıyla 2015 yılı başından itibaren farklı yerlere yerleştirilen 100 adet fotokapan sayesinde Gümüşhane’de uzun zamandır görülmeyen çengelboynuzlu dağ keçisi de tespit edildi.

7.07.2016Gündem
Doğu Karadeniz’de yaban hayatı fotokapanlarla izleniyor

Doğu Karadeniz’de yaban hayatı fotokapanlarla izleniyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü ülke genelinde olduğu gibi Doğu Karadeniz’de de yaban hayatını fotokapanlarla izliyor. Bölgede yayılış gösteren büyük memeli yaban hayvanlarının tespit edilmesi maksadıyla 2015 yılı başından itibaren farklı yerlere yerleştirilen 100 adet fotokapan sayesinde Gümüşhane’de uzun zamandır görülmeyen çengelboynuzlu dağ keçisi de tespit edildi.

7.07.2016Gündem