EKSTRA
MENÜ
Arşiv
Etiketler

Fotokapan

Fotokapan ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fotokapan haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 208 Fotokapan haberi bulunmuştur.

Fotokapan Haberleri

ANTALYADA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ.. YERİ SIR GİBİ SAKLANIYOR

ANTALYA'DA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ..!! YERİ SIR GİBİ SAKLANIYOR

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Meslek Yüksekokulu Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü öğretim görevlisi Yasin İlemin, 2004 yılından bu yana yürüttüğü yaban hayatı ve özellikle de yırtıcı memeli türlerine yönelik çalışmaları kapsamında son olarak Türkiye'de ilk defa melanistik (kara) kurdu görüntüledi. İlemin'in fotokapan yöntemiyle görüntülediği melanistik kurda ilişkin bu fotoğraf, Türkiye'deki ilk kayıt oldu. Hangi il ve bölge olarak görüntülendiği noktayı türün popülasyonunun tehlikeye atılmaması için açıklamak istemeyen İlemin, "Bilinçsiz avcılardan endişe duyuyoruz" dedi. Öte yandan Konya Karapınar yakınlarında yaralı halde bulunan ve tedavi için Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesine getirilen kuşun, yaklaşık 100 yıl önce Anadolu'da nesli tükendiği bilinen ve literatürlere göre en son 1912'de Kars'ta görülen "yakalı toy kuşu" olduğu belirlendi. DHA-A.A

13.01.2014Haber
Şırnakta çizgili sırtlan görüntülendi

Şırnak'ta çizgili sırtlan görüntülendi

Orman ve Su İşleri Şırnak Şube Müdürlüğünce, yaban hayatındaki çeşitliliği tespit etmek amacıyla yerleştirilen fotokapandan çizgili sırtlan görüntüsünün elde edildiği bildirildi.

21.05.2013Gündem
Tilki yavrularına doğasever koruması

Tilki yavrularına doğasever koruması

SÖKE Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ali Öz, geçen pazartesi günü çiftliğinde dört tilki yavrusu buldu.

28.04.2012Ege
18 bin kişi saz kedisi ve deniz kaplumbağası evlat edindi

18 bin kişi saz kedisi ve deniz kaplumbağası evlat edindi

ADANA’nın Karataş İlçesi’ndeki Akyatan Lagünü’nde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve koruma altına alınan saz kedisi ve deniz kaplumbağalarının popülasyonunu arttırmak için Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) başlattığı, evlat edinme kampanyasına 1 yılda 18 bin kişi destek verdi. Hayvan severler, 10 lira, 30 lira ve 75 lira tutarlarında bağışlarla saz kedisi veya deniz kaplumbağalarını sembolik olarak evlat edindi.

4.10.2011Gündem
Nesli tehlike altındaki saz kedileri toplanıyor

Nesli tehlike altındaki saz kedileri toplanıyor

WWF-Türkiye’nin Doğa Koleji’nin desteğiyle yürüttüğü “Saz Kedisinin İzinde Projesi”nin ilk sonuçları nesli tehlike altındaki tür hakkında umut veriyor.

12.05.2011Gündem
TOROSLARDA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

TOROSLAR'DA İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Antalya Toros Dağlarında yaşayan vaşak ilk kez görüntülendi.İsviçre Bern Üniversitesi´nde Evrim ve Ekoloji Enstitüsü öğrencisi Batur Avgan, yürüttüğü projeyle karakulaktan sonra kedigillerden vaşakın yaşamını, davranışlarını ortaya çıkarıyor. Vaşak araştırmasının doktora tezi için ön çalışma olduğunu söyleyen Avgan, kızılötesi flaşıyla gece de görüntü elde edebilen 20 fotokapan ile Toros Dağlarının çeşitli bölgelerinde çalışıyor. Geçen hafta iki vaşakın beş yavru ile kameralara yakalandığını belirten Avgan, yetişkin bir vaşakın 150-160 kilometrekarelik alanda yalnız yaşadığı, batı Toroslarda ise 10-12 yetişkin vaşak bulunduğunu tahmin ettiklerini belirtti. Vaşakların Toroslarda olduğunun bilindiğini ama ilk kez 1990´lı yıllarda görüldüğünü anlatan Avgan, "Ama görüntülenmemişti. İlk kez, hem de bir aile olarak görüntülendi. Bir vaşak, 4 yavrusuyla, başka bir vaşak da bir yavruyla görüntülendi." diye konuştu.(DHA)

26.11.2010Haber
Karakulağı 13 yıl sonra ikinci kez görüntüledi

Karakulağı 13 yıl sonra ikinci kez görüntüledi

Dünyada soyu tükenmekte olan 120 memeli arasında yer alan kedigiller familyasından karakulağı (Caracal caracal), 13 yıl önce doğal ortamında ilk kez görüntüleyen Batur Avgan, bu hayvanı Antalya-Düzlerçamı ormanlık alanında ikinci kez hem gece, hem gündüz görüntüledi.

22.03.2010Gündem
Karakulakın fotoğrafı çekildi

Karakulak'ın fotoğrafı çekildi

DÜNYADA soyu tükenmekte olan 120 memeli arasında yer alan kedigiller familyasından karakulak (Caracal caracal), Atlas dergisi muhabirlerinden sonra Hacettepe Üniversitesi öğrencileri tarafından, Güllük Dağı Milli Parkı'ndaki doğal ortamında ikinci kez görüntülendi.

13.08.2009Gündem