EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Fosil

Fosil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fosil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.039 Fosil haberi bulunmuştur.

Fosil Haberleri

Redforddan Busha eleştiri

Redford'dan Bush'a eleştiri

Amerikalı aktör Robert Redford, Los Angeles Times gazetesine yazdığı makalede, ABD Başkanı George Bush'u ülkeyi petrole bağımlılıktan kurtaracak liderlik özelliklerinden yoksun bulunmakla suçladı. Redford, makalesinde, Bush yönetimini ABD'nin fosil yakıtlara bağımlılığını ortadan kaldırmayı sağlayacak girişimlerde bulunmamakla suçlayarak, ülkesinin akaryakıt ve petrol kullanımına bağımlı olmasının, dışarda siyasi sorunlar, içerde de hava kirliği yarattığını savundu.

3.12.2002Gündem
Haftasonu kara hazırlanın

Haftasonu kara hazırlanın

Dün ve bugün etkisini artıran kar ve soğuk haftasonunda da devam edecek. Geceleri donma beklenirken hava sıcaklığının İç Anadolu'da -15, Doğu Anadolu'da ise -25 derecenin altına gerilemesi bekleniyor.

20.12.2002Gündem
Üstün zekalılara çok özel eğitim

Üstün zekalılara 'çok özel' eğitim

İstanbul Bilim ve Sanat Merkezi'nde, özel veya üstün yetenekli öğrencilere 'özel eğitim' veriliyor. Okuldan sonraki zamanlarını merkezde değerlendiren öğrenciler, 'zihinsel, bireysel ve bilişsel' yeteneklerini geliştiriyorlar.

28.12.2002Gündem
Antarktika 10 bin yıldır eriyor

Antarktika 10 bin yıldır eriyor

Antarktika'da bir buz tabakasının eridiği, 7000 yılda deniz seviyesinin 4.8 m yükseleceği ileri sürüldü. Prof. John O. Stone, Journal Science'daki makalesinde, kayaların buzlardan ayrıldığı anda jeolojik ölçümler alındığını, bu ölçümlerin, Batı Antarktika Buz Tabakası'nın 10 bin yıl önce erimeye başladığını ve halen eridiğini gösterdiğini söyledi.

3.01.2003Gündem
İnsan gelişiminde en önemli etken

İnsan gelişiminde en önemli etken

Fosil kayıtlarına göre, atalarımız olan austrolopithecine’ler, 4 milyon yıl önce 2 ayak üzerinde yürümeye başladı. En eski insansılardan olan A. Afarensis (sağda), ayakta kemer ile diz ve pelviste belirli karakteristiklere sahiptir. Ancak, uzun kollar, kısa bacaklar ve bükümlü ayak parmakları, bu insansıların bizim gibi yürümediğini ve ağaçlarda yaşadığını gösteriyor. Dik yürümek için gereken ayak oranları ve pelvis şekli kendi cinsimiz olan Homo’da (solda) belirginleşiyor.

13.01.2003Spor
4 kanatlı uçan dinozor

4 kanatlı uçan dinozor

Jurassic Park filmindeki Velociraptorların da 120 milyon yıllık akrabası olan yeni bir tür ‘mikroraptor’ün uzunluğu 1 metre kadar ve yaklaşık kartal büyüklüğünde. Güçlü dişleri olan yaratık, pençeleri sayesinde de et yiyebiliyordu.

3.02.2003Spor
Jennifer Lopez, Türk şöminesiyle ısınıyor

Jennifer Lopez, Türk şöminesiyle ısınıyor

Anadolu uygarlıklarının figürlerini taşıyan el oyması taş şömineler, ABD ve Avrupa'dan büyük talep görüyor. Dünyaca ünlü Latin yıldız Jeniffer Lopez'in Miami'deki evini de Türkiye'den ihraç edilen şömine süslüyor.

16.02.2003Gündem
Türkiyenin ilk fosil müzesi

Türkiye'nin ilk fosil müzesi

Dünya tarihinde karanlık kalan 8 milyon yıllık bölümü aydınlatan fosiller, Çankırı Müzesi'nde sergilenmeye başlandı. Yaklaşık 6 yıl önce Fatih Mahallesi Çorak yerler mevkiinde yapılan kazı çalışmalarında bulunan fosiller, uzmanların çalışmaları sonucu sergilenmeye hazır hale getirildi.

24.02.2003Gündem
Ginkgo Biloba 250 milyon yıldır yaşıyor

Ginkgo Biloba 250 milyon yıldır yaşıyor

Akdeniz Üniversitesi Akdeniz Çevre Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, ''fosil ağaç'' olarak nitelendirilen ve Antalya'da da yetişen Ginkgo Biloba'nın, varlığını 250 milyon yıldır sürdürdüğünü bildirdi.

18.03.2003Gündem
Levis 150 yaşında

Levi's 150 yaşında

Ünlü Amerikan blue jean firması Levi Strauss & Co., 150 yaşına girdi. Şirket, müşterilerin ilgisini yeniden çekebilmek için, merkezinin bulunduğu San Fransisco'da, tarihsel motiflerle bezenmiş bir tanıtım merkezi açtı.

2.05.2003Ekonomi
Levis 150 yaşına ‘fosil değilim’ mesajıyla girdi

Levi's 150 yaşına ‘fosil değilim’ mesajıyla girdi

Ünlü Amerikan blue jean firması Levi Strauss & Co., 150 yaşına girdi. Şirket, müşterilerin ilgisini yeniden çekebilmek için, merkezinin bulunduğu San Francisco'da, tarihsel motiflerle bezenmiş bir tanıtım merkezi açtı.

2.05.2003Ekonomi
Yeni bir dinozor türü bulundu

Yeni bir dinozor türü bulundu

Şili'de yeni bir dinozor türüne ait fosil bulundu. David Rubilar ve Alexander Vargas adlı paleontologlar, buldukları fosille ilgili olarak yaptıkları açıklamada, yeni bir türe ait dinozorun uzun ve sadece bitkiyle beslenen cinsten olduğunu belirttiler. Yaklaşık 70 milyon yıl önce yaşayan dinozorun Tebeşir (Cretaceous) devrinin sonlarına doğru ortaya çıktığı saptandı.

5.06.2003Gündem
Çankırıda gergedan, fil ve zürafa

Çankırı'da gergedan, fil ve zürafa

Çankırı'daki çorakyerler kazısında günümüzde daha çok Afrika'da yaşayan gergedan, fil, zürafa, at, goril ve kaplumbağa fosilleri bulundu.

13.06.2003Gündem
Fosil avcılarının yeni hedefi Ağrı

Fosil avcılarının yeni hedefi Ağrı

ABD'nin Chicago kentinde bulunan Global Investigation adlı bağımsız kuruluş, Amerikalı fosil avcılarının Ağrı Dağı eteklerindeki bir yataktan yıllardır çıkardıkları fosilleri ülkelerine taşıdıklarını açıkladı.

7.07.2003Gündem
Küresel ısınma besin zincirini etkiliyor

Küresel ısınma besin zincirini etkiliyor

Küresel ısınma Antarktika'daki besin zincirini olumsuz etkiliyor. Bilim adamları, bölgede 35 milyon yıldır ilk kez yengeçlerin görüldüğünü ve yengeçlerin Güney Kutbu besin zincirindeki büyük deniz örümceklerinin yerini almaya başladığını belirtiyor. Uzmanlar, Güney Kutbu'ndaki binlerce deniz canlısının yerini, ısının yükselmesiyle birlikte başka canlıların almaya başladığını, bunun da o bölgedeki canlıları tehlikeye attığını ifade ediyor.

15.07.2003Gündem
Astra yenilenirken büyüdü

Astra yenilenirken büyüdü

Opel'in Astra modeli yepyeni görünümüyle ilk kez Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı'nda vitrine çıkacak. Dış görünümü tamamen değişen üçüncü nesil Astra'nın iç görünümü de bütünlük için tasarlanmış.

20.07.2003Ekonomi
Kapadokyada mamut fosili bulundu

Kapadokya'da mamut fosili bulundu

Nevşehir'in Ürgüp İlçesi'nde mamut fosili bulundu. Nevşehir Müze Müdürü Arkeolog Halis Yenipınar, Ürgüp ilçesine bağlı Taşkınpaşa Köyü sakinlerinin, yeni peribacası oluşumlarının yoğun olarak gözlendiği Kızılasma Vadisi'nin yamaç kısımlarında siyah kaya parçalarına benzeyen bazı şekiller bulunduğunu bildirmeleri üzerine, bölgede inceleme yaptıklarını kaydetti.

19.08.2003Gündem
Petrolün 40 yıl ömrü kaldı

Petrolün 40 yıl ömrü kaldı

Mevcut rezervler ve yıllık üretim-tüketim miktarlarına göre petrolün 40, doğal gazın 62, kömürün ise 216 yıl daha yeteceği bildirildi. İşlenerek 4 binden fazla ürün elde edilen petrole olan talep 2030 yılında 120 milyon varili geçecek, en yüksek talep yüzde 64'le taşımacılık sektöründen gelecek.

8.09.2003Ekonomi
İnsan evrimi üzerine gizemli 8 soru 8 yanıt

İnsan evrimi üzerine gizemli 8 soru 8 yanıt

Yaptığınız her şeyin bir tarihi var. Her sabah uyandığınızda, yataktan kalkmak için atalarınızın yaklaşık 4 milyon yıl önce iki ayağı üzerinde durmasını sağlayan anatomiden yararlanırsınız.

26.09.2003Spor
4 kanatlı kuş bilim dünyasına bomba gibi düştü

4 kanatlı kuş bilim dünyasına bomba gibi düştü

Çin’de bulunan 125 milyon yıl öncesine ait 4 kanatlı bir dinozorun fosili, kuşların ağaçlardan atlayarak uçmaya başladıkları tezini doğruluyor. Kuşların dinozorlardan geliştiği teorisi üzerine tartışmalar daha gerçekçi bir temele oturmaya başladı.

16.10.2003Spor
Çevre dostu hidrojen yakıtı gerçekleşiyor

Çevre dostu hidrojen yakıtı gerçekleşiyor

Petrolün yerini tutacak başka bir enerji kaynağı ivedilikle bulunmazsa, dünyanın ekonomik bir kaosa sürüklenmesi kaçınılmaz olacak.

21.11.2003Spor
İnek boyunda kobaylar yaşamış

İnek boyunda kobaylar yaşamış

Yeni bulunan bir iskelet beş milyon yıl kadar önce Güney Amerika’da inek boyunda kobayların otladıklarını ortaya koyuyor.

21.11.2003Spor
Karmaşık yapılı canlılar küresel soğumanın ürünü mü

Karmaşık yapılı canlılar küresel soğumanın ürünü mü?

Araştırmacılar karada yetişen ilk bitkilerin hayvan evrimini tetiklediğini, bitkilerin yeryüzünü soğutarak karmaşık yaşama elverişli kıldığını öne sürüyorlar.

21.11.2003Spor
TÜBİTAKtan Formula yarışı

TÜBİTAK'tan Formula yarışı

TÜBİTAK, gençleri dünyada gelişen teknolojinin Türkiye'de de gelişmesinde katkıda bulunmaya teşvik amacıyla, araba yarışı düzenliyor.

26.11.2003Gündem

Yazar Sonuçları

Adım Kör Murat

Hafta başında Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından düzenlenen ''İnternet ve Türkçe'' başlıklı açık oturuma konuşmacı olarak katıldım. TDK konferans salonu tıklım tıklım doluydu.

12.04.2003