EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Fosil

Fosil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fosil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.040 Fosil haberi bulunmuştur.

Fosil Haberleri

Evrenin en eski hali görüntülendi

Evrenin en eski hali görüntülendi

Gökbilimciler, evrenin en erken aşamasının fotoğrafını çektiler. Resimlerde, evrenin Büyük Patlama’dan hemen sonra, daha galaksiler oluşmadan önceki hali görülüyor. ABD’deki California Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları, Kozmik Arka Plan Görüntüleyicisi (CBI) adı verilen teleskopu kullanarak, evrendeki kozmik ışımayı fotoğrafladılar ve Büyük Patlama’dan hemen sonraki evren görüntüsünü elde etmeyi başardılar.

24.05.2002Gündem
Dinozorların yok oluş sırrı aydınlanıyor mu

Dinozorların yok oluş sırrı aydınlanıyor mu?

Dinozorların yok oluşunu açıklayan en önemli varsayım şuydu: Dinozorlar 65 milyon yıl önce Meksika körfezine düşen muazzam büyüklükte bir göktaşının yarattığı küresel etkiyle yok olmuştu...

3.06.2002Spor
Köpeğiyle tek başına Kuzey Kutbu’nda

Köpeğiyle tek başına Kuzey Kutbu’nda

Bir Fransız fizikçi bilim uğruna üç ay Kuzey Kutbu’nda kapsül evde yaşamaya başladı.

3.06.2002Spor
ABD, Sera etkisini kabul etti ama önlem almadı

ABD, 'Sera etkisini' kabul etti ama önlem almadı

ABD, atmoferin ısınmasına yol açan sera etkisinin azaltılmasını amaçlayan Kyoto Protokolü'ne sırt çevirirken, BM'ye gönderdiği bir raporda, küresel ısınmanın Amerikan ekolojik sistemini etkilediğini kabul etti.

4.06.2002Dünya
Greenpeaceden Boğazda dinazorlu eylem

Greenpeace'den Boğaz'da dinazorlu eylem

Çevre örgütü Greenpeace üyeleri, büyük petrol şirketlerini protesto amacıyla 7 metrelik bir ''dinozor''maketiyle İstanbul Boğazı'nda eylem gerçekleştirdi.

3.07.2002Gündem
Boğazın Dinosu

Boğaz'ın Dino'su

Greenpeace, büyük petrol şirketlerini protesto için 7 metrelik bir dinozor maketiyle İstanbul Boğazı'nda eylem yaptı. Greenpeace Sorumlusu Melda Keskin, sürekli tanker tehdidi yaşadığı için eylemi özellikle boğazda yaptıklarını söyledi.

3.07.2002Gündem
Dünyanın en yaşlı ‘adamı’

Dünyanın en yaşlı ‘adamı’

Çad'da bulunan 7 milyon yıllık bir kafatası, insanlık tarihini bilinenden 1 milyon yıl daha eskiye götürdü. Bilimadamları, buluşun, şempanze ile insan arasındaki yol ayrımın çok daha önce başladığını ortaya koyduğunu belirttiler.

11.07.2002Dünya
Utanarak alıntı yaptım

Utanarak alıntı yaptım

Engin Ardıç Star'da Metin Toker hakkında yazdı. Cenazesinin kalktığı gün üstelik. Yine bir zarafet abidesi...

22.07.2002Kelebek
Karaya önce örümcek ve akrepler ayak bastı

Karaya önce örümcek ve akrepler ayak bastı

Neil Armstrong, 21 Temmuz 1969'da saat 04.56'da Ay'a ayak basan ilk insan oldu. Armstrong'un yabancı dünyaya bu "küçük adımı'', insanlık için dev bir adımdı.

22.07.2002Spor
Çevresel hormonlar spermleri yaşlandırıyor

Çevresel hormonlar spermleri yaşlandırıyor

Hormon benzeri kimyasalların, spermler üzerindeki etkisi ilk kez kanıtlanabildi: Spermler zamanından önce olgunlaşarak kısırlaşıyor.

22.07.2002Spor
Yarı maymun yarı insan bulundu

Yarı maymun yarı insan bulundu

En eski kafatası buluntusu dünyada büyük yankı yarattı ve bilim dünyasını sarstı. Çad çöllerinde bulunan 7 milyon yaşındaki kafatası yarı insansı ve yarı maymunsu özellikler taşıyor. İnsanın ve maymunun ortak atası olduğu düşünülen kafatası, insanın kökenlerine ilişkin teorileri sarstı.

29.07.2002Spor
Zenginler yoksulların yağmurunu çaldı

Zenginler yoksulların yağmurunu çaldı

Afrika’da bazı bölgelerde 1 milyon kişiyi öldüren görülmemiş kuraklığın nedeni, Kuzey Amerika ve Avrupa’daki santral ve fabrikalardan çevreye yayılan gazlar.

29.07.2002Spor
Tarih öncesi hayvanlar dünyasına yolculuk

Tarih öncesi hayvanlar dünyasına yolculuk

Dinozorların yok oluşunun ardından memeliler, binbir değişik türler halinde Dünya’yı doldurmaya başladı. İngiliz belgeselcileri, araştırmacılarla birlikte otuz kadar memelinin yaşamıyla ilgili bir film hazırladı. İşte size geçmiş zamana fantastik bir safari.

9.08.2002Spor
BM uyardı: Kaynaklar tükeniyor

BM uyardı: Kaynaklar tükeniyor

Dünya Zirvesi’ne sunulmak üzere BM'nin hazırladığı raporda, kalkınma tarzı değiştirilmezse, dünyanın ve kaynakların yok olmaya doğru gittiğine dikkat çekiliyor.

13.08.2002Gündem
2025te dünyanın yarısı susuzlukla boğuşacak

2025'te dünyanın yarısı susuzlukla boğuşacak

Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentinde 26 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında toplanacak olan Dünya Zirvesi'ne sunulmak üzere BM tarafından hazırlanan raporda, susuzluk alarmı veriliyor. Rapora göre, uygulanan sanayileşme tarzı değiştirilmediği takdirde, dünyanın içilebilir su kaynakları hızla tükenecek.

13.08.2002Gündem
Çin: Biz Kyotoyu onayladık

Çin: Biz Kyoto'yu onayladık

Çin, Güney Afrika'daki Dünya Sürdürülebilir Kalkınma Zirvesi'nde, küresel ısınmadan sorumlu tutulan, karbondioksit gibi sera etkisi yapan gazların atmosfere salınımının azaltılmasını öngören Kyoto protokolünü (1997) onayladığını duyurdu.

3.09.2002Dünya
Türkiye şimdilik suyu yetecek ülkeler arasında

Türkiye şimdilik suyu yetecek ülkeler arasında

2025 yılında 4 milyar kişi su sıkıntısı çekecek. Avrupa’da yüzyılın en büyük sel felaketleri yaşanırken dünyanın birçok yerinde su sıkıntısı çekilmekte. Bir milyardan fazla insan şimdiden temiz su kaynaklarından yoksun.

19.09.2002Spor
Ankarada 10 milyon önce filler varmış

Ankara'da 10 milyon önce filler varmış

Ankara'nın Kazan ilçesi yakınlarında, 10 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir filin iskeletine ulaşıldı. Kazan İlçesi yakınlarındaki Delikayıncak Tepesi'nde yüzey araştırmaları sürdürülen kazıların bilimsel başkanlığını yürüten Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Paleantropoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berna Alpagut, kazılarda 10 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir filin tüme yakın iskeletine rastlandığını söyledi.

21.09.2002Gündem
Ankarada 10 milyon önce filler varmış

Ankara'da 10 milyon önce filler varmış

Ankara'nın Kazan ilçesi yakınlarındaki Delikayıncak Tepesi'nde yapılan arkeolojik kazılarda, 10 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir filin iskeletine rastlandı.

21.09.2002Gündem
Atmosferdeki kirliliğin baş sorumlusu Amerika

Atmosferdeki kirliliğin baş sorumlusu Amerika

19.yy’ın ortalarında sanayi devriminin başlamasından bu yana dünya atmosferindeki karbondioksit yoğunluğu dörtte bir oranında arttı. Atmosferdeki kirlenmenin baş sorumlusu ormanları yakarak, otomobil kullanabilmek, yemek pişirmek, içeceklerini soğutmak vb ihtiyaçları için fosil yakıt tüketen insan.

7.10.2002Spor
Uzayın düz olduğu doğrulandı

Uzayın düz olduğu doğrulandı

Bilim adamları, Büyük Patlama'dan arta kalan fosil ışınımı, ilk kez büyük bir hassasiyetle ölçmeyi başardı ve evrenin "uzaysal olarak düz" olduğunu doğruladı. Paris'teki Ulusal Bilim Araştırmaları Merkezi, Archeops adı verilen uluslararası proje çerçevesinde stratosferde balonlu uzay araştırmasına ilişkin açıklama yaptı.

11.10.2002Gündem
Fosil çetesi

Fosil çetesi

Antalya'da 3000 ile 5000 bin yıllık oldukları tespit edilen çeşitli hayvan ve bitki fosillerini yurtdışına kaçıran bir çete ele geçirildi.

21.10.2002Gündem
550 milyon yıllık denizanası fosili

550 milyon yıllık denizanası fosili

Çin’in orta bölgesindeki Henan eyaletinde 550 milyon yıl önce yaşamış denizanasına ait fosil bulundu. Fosili bir su deposunda bulunan yelpaze şeklindeki denizanasının çapı sadece 10 milimetre.

24.10.2002Gündem
Göldeki canavar efsanesi gerçek mi

Göldeki canavar efsanesi gerçek mi?

Avustralyalı araştırmacılar, İskoçya'daki Loch Ness gölünde görüldüğü rivayet edilen canavara benzeyen bir pleziorosun fosilleşmiş kemiklerini buldular. Basına göre, ülkenin orta kesimlerinde üç ay önce tesadüfen bulunan 120 milyon yıllık kemikler, müzeye konuldu.

18.11.2002Gündem

Yazar Sonuçları

Moral lazım

ŞUNLAR ne güzeldir:

Dört gözle beklediğiniz bir haberin gelmesi...

1.07.2002