EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Fosil

Fosil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fosil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.077 Fosil haberi bulunmuştur.

Fosil Haberleri

Gezegeni nükleer enerji kurtarır

'Gezegeni nükleer enerji kurtarır'

'Gaya hipotezinin' babası İngiliz bilim ı James Lovelock, gezegenin ısınmasını ancak nükleer enerjinin önleyebileceğini iddia etti. Tüm dünyada nükleer enerji kullanımının yaygınlaştırılması gerektiğini savunan Lovelock, "Bunun aksi büyük bir felaket getirir" dedi.

24.05.2004Gündem
Uzayda canlı hayat arayışı başarılı olacak mı

Uzayda canlı hayat arayışı başarılı olacak mı?

Mars’ta bilim insanları robotlar aracılığıyla dört koldan canlı hayatın arayışı peşinde. Suyun aktığı her herde yaşam olduğuna olan inanç, Mars’ta mutlaka canlıların izinin bulunacağı noktasında odaklandı. Peki astaro biyologlar, yani uzayda canlı hayat uzmanları ne diyor?

28.05.2004Spor
Şimdi de küresel kararma başladı

Şimdi de küresel kararma başladı

Dünyamız kararıyor, yüzde 10 daha az güneş ışını alıyoruz. Yeryüzüne yansıyan güneş ışınlarının miktarı ellili yıllardan bu yana dünya genelinde en az yüzde 10 oranında azaldı. Sonuca ilk başta inanmak istemeyen bilim adamları, şimdi bu etkinin insanlık için yeni bir tehlike oluşturup oluşturmayacağını araştırıyorlar.

11.06.2004Spor
Kaçak dinozor yumurtası

Kaçak dinozor yumurtası

Avustralya polisinin düzenlediği operasyon sonucunda, kaçakçıların Çin’den getirdiği dinozor yumurtaları ele geçirildi. Organize suç örgütleri, tanesi 10 bin dolar eden dinozor yumurtalarını ve genellikle Çin’den kaçırılan nadir fosilleri internetten meraklılarına satıyor.

21.06.2004Gündem
Türkiye Güneş enerjisinin kıymetini bilmiyor

Türkiye Güneş enerjisinin kıymetini bilmiyor

Tükenmez bir güç kaynağı olan Güneş'ten, bir saniyede dünyaya gelen enerji Türkiye'nin enerji üretiminin bin 700 katı. Türkiye, 110 gün gibi yüksek bir güneş enerjisi potansiyeline sahip olmasına rağmen bu potansiyeli yeterince değerlendiremiyor.

12.07.2004Gündem
İnsanın doğuştan yamyam olduğu kanıtlandı

İnsanın doğuştan yamyam olduğu kanıtlandı

Olay henüz çok taze. Bir Alman yamyam, İnternet üzerinden tanıştığı başka bir Almanı kesip yedi ve dünya ayağa kalktı. İşin ilginç yönü bu yamyamlıkta hiç zor kullanılmamış ve tamamen gönül rızasıyla gerçekleşmişti. Yamyam, üstelik dehşet bir açıklama yapmıştı: ‘Almanya’da 800 civarında yamyam var’.

29.07.2004Spor
Eko-turizmi sevenlerin adresi: Küre Dağları

Eko-turizmi sevenlerin adresi: Küre Dağları

Karadeniz’in dünyaca ünlü turizm bölgesi Küre Dağları, son yıllarda trekking ve eko turizmi sevenlerin uğrak yeri oldu. Burası Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın (WWF) katkıları ile 1988 yılından beri Avrupa ormanlarının korumada öncelikli alanları arasında. Dağların içindeki milli park ise dünyanın çeşitli doğayı koruma vakıfları tarafından büyüteç altında tutuluyor.

5.08.2004Seyahat
Türkiye’nin en güzel 10 açıkhava müzesi

Türkiye’nin en güzel 10 açıkhava müzesi

Bu hafta en iyiler sayfamızı, tatil denince yalnızca deniz-güneş-kum üçlüsünü anlamayanlar için hazırladık. Eğer gezerken, gezdiğiniz yerlerin tarihini, daha önce oralarda kimlerin nasıl yaşadığını da öğrenmek hoşunuza gidiyorsa, antik kentler sizin için birkaç taş parçası olmaktan daha fazlasıysa listemize mutlaka bir bakın.

5.08.2004Seyahat
Yaşanan felaketlerin sebebi çarpık kentleşme

"Yaşanan felaketlerin sebebi çarpık kentleşme"

Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Taşpınar, Türkiye'de son günlerde meydana gelen hortum ve fırtınalarda yaşanan felaketlerin nedeninin doğanın tahrip edilmesinden kaynaklandığını söyledi.

12.08.2004Gündem
Egzozu olmayan azotlu otomobil geldi

Egzozu olmayan azotlu otomobil geldi

Geleceğin egzozsuz motorları için ilginç bir alternatif sunuldu: Otomobiller azot sayesinde egzozsuz çalışabilecek. Peki bu şekilde ne kadar mesafe alabilecekler?

15.08.2004Spor
Küresel iklim için büyük tehlike

Küresel iklim için büyük tehlike

Bir İngiliz araştırmacı, önümüzde birkaç 10 yılda turba bataklıklarından havaya milyonlarca ton karbonun çıkabileceği ileri sürdü ve ‘Dünyanın turbalarındaki karbon depoları alarm veren bir hızda boşalıyor'' dedi. Wales Üniversitesi'nden Chris Freeman’a göre ‘Bu tehlikeli bir halka. Problem gittikçe daha da kötüleşiyor ve hızlanıyor''.

15.08.2004Spor
Evrim ve tek-çift eşlilik konusunda iki yeni görüş

Evrim ve tek-çift eşlilik konusunda iki yeni görüş

Antropolog Robert Martin, yeni bir tez ortaya attı ve maymunlanların varoluşunu 20 milyon yıl daha önceye aldı. Ona göre diğer memeliler ve kuşlar da dahil insanlar düşünülenden çok daha önce gelişti. Maymun atalarımız ilk olarak dinozorlar çağında sahneye çıktı.

18.08.2004Spor
Bu sümbül ve nergis kokusunu başka hiçbir yerde bulamazsınız KARABURUN YARIMADASI

Bu sümbül ve nergis kokusunu başka hiçbir yerde bulamazsınız KARABURUN YARIMADASI

Denizden içeride, yamaçlara kurulu köylerde, çoğu terk edilmiş eski taş evler, yağhaneler ve camiler var. Yeniliman, Karadeniz’deki avlanma yasağı yüzünden, burada balığa çıkan teknelerle dolu. Seferihisar’a bağlı Gödence köyü, antik Teos kentinin şarap ve zeytinyağı bölgesiydi. Ayrıca, tiyatronun beşiğiydi ve MÖ 3. yüzyılda ilk kez, İonyalı Aktörler Birliği burada kurulmuştu.

22.08.2004Seyahat
Her yerde yılanlarla karşılaştım hipopotam saldırısına uğradım

Her yerde yılanlarla karşılaştım hipopotam saldırısına uğradım

Seyahati sevenlerin www.farukbudak.com’dan tanıdığı gezgin Faruk Budak aslında emekli bir albay. Uzun yıllar Kara Harp Okulu’nda öğretim üyesi olarak görev yapan Budak, emekli olduktan sonra gezgin olmaya karar vermiş ve Asya’dan başlayıp Afrika’yı da kapsayan büyük bir tura çıkmış. Şu sıralar evinde internet sitesinden gezginlerin sorularını yanıtlıyor.

22.08.2004Seyahat
Ayçiçeği yağından yakıt

Ayçiçeği yağından yakıt

Bilim adamları yeni bir alternatif enerji kaynağı buldu. Ayçiçeği yağından hidrojen elde eden uzmanlar çevre dostu ve ucuz yakıt pilleri üretecek.

26.08.2004Gündem
Ayçiçeği yağından yakıt

Ayçiçeği yağından yakıt

İngiliz bilim adamları yeni bir alternatif enerji kaynağı buldu. Yemeklerde kullanılan ayçiçek yağından hidrojen elde etmeyi başaran bilim adamları bu sayede daha çevre dostu ve ucuz yakıt pilleri üretmeyi hedefliyor. Araştırmacılar ayçiçek yağından hazırlanan yakıt pillerinin bir gün otomobil ve evlerde kullanılabileceğine inanıyor.

26.08.2004Gündem
Yükseklikte tüm zamanların rekoru

Yükseklikte tüm zamanların rekoru

Mühendislik, yeni bir rekor denemesine girişti. Bu defa hedef 1 kilometre yüksekliğinde bir enerji kulesi. Proje, ayrıca, yeni bir güneş enerjisi kaynağını insanlığın hizmetine sunması açısından da ilginç ve büyük önem taşıyor.

29.08.2004Spor
Atlas, sofranın sırlarını açıklıyor

Atlas, sofranın sırlarını açıklıyor

Atlas Dergisi’nin Eylül sayısına teknoloji ağırlığını koymuş. Yayın Yönetmeni Özcan Yüksek bu tercihlerini şöyle açıklıyor:’Teknik uzun süredir organik sürece müdehale ediyor. Teknik canlı, doğal canlıyı yok ediyor. Tekniğin daha ilkel aşaması sayılabilecek sanayinin tam olarak başaramadığını, sanayi sonrası teknik, biyoteknik başaracak gibi gözüküyor: Doğal yaşamı, yabanıl olanı topyekün yok etmek.’

4.09.2004Kelebek
Mamut ağacını sadece bu müzede görebilirsiniz

Mamut ağacını sadece bu müzede görebilirsiniz

Bu hafta Hayrettin Karaca’nın geliştirip, bir vakıf haline getirdiği Karaca Arboretumu’nu (Canlı Ağaç Müzesi) geziyoruz. Yalova Samanlıköy’de bulunan Arboretum, pazar günleri 13.00-18.00 saatleri arası ziyarete açık. 13.5 hektar üzerine kurulu müzenin ancak 3.5 hektarlık bölümü rehberler eşliğinde gezilebiliyor.

23.09.2004Seyahat
Hidrojenle 300 km/s yapan otomobil

Hidrojenle 300 km/s yapan otomobil

Alman otomobil devi BMW, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen otomobil fuarında dünyanın hidrojenle çalışan en hızlı otomobilini görücüye çıkardı. H2R olarak adlandırılan otomobil saatte 300 km/s'ten fazla hıza ulaşabiliyor.

24.09.2004Gündem

Yazar Sonuçları

Orman yangını riski var

Yağışsız ve sıcak bir döneme giriyoruz. Temmuz ortasına kadar sıcaklık düşmeyecek. Yurdun büyük kısmında güneş var. Sıcak hava beraberinde bir risk de getiriyor: Orman yangını.

1.07.2004

Nükleer santrallar meselesi

TÜRKİYE’de nükleer santrallar kurulması yeniden gündeme gelince, nükleer enerji taraftarları ve karşıtları arasındaki tartışmalar da canlandı.

30.07.2004