EKSTRA
MENÜ
Arşiv

Fosil

Fosil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fosil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.051 Fosil haberi bulunmuştur.

Fosil Haberleri

Dinozor fosilinde yumurta bulundu

Dinozor fosilinde yumurta bulundu

Çin'de dişi bir dinozor fosilinde kuşlarınkine benzer yumurtalar bulunması dinozorların üreme biyolojisi üzerine ışık tutuyor. Buluntular kuşların atalarının dinozor olduğu varsayımıyla tutarlılık gösteriyor.

15.04.2005Gündem
Konyada Mamut fosili

Konya'da Mamut fosili

Konya'da, fil familyasından soyu tükenmiş olan Mammuthus (mamut) cinsine ait olduğu sanılan ait diş ve çene kemiği fosilleri bulundu.

21.04.2005Gündem
Konyada Mamut fosili

Konya'da Mamut fosili

Konya'da, fil familyasından soyu tükenmiş olan Mammuthus (mamut) cinsine ait olduğu sanılan ait diş ve çene kemiği fosilleri bulundu. Ereğli Müze Müdürü Mehmet Arif Bilici, Konya'nın Ereğli İlçe Belediyesi işçilerinin, Zengen Beldesi Hasandağı yakınlarında bir çalışma sırasında rastladıkları diş ve çene kemiğini kendilerine getirdiklerini belirtti.

21.04.2005Gündem
Hidrojen yakıtı devri Norveç’te başladı

Hidrojen yakıtı devri Norveç’te başladı

Hidrojen yakıtı ile çalışan deneme amaçlı elektrik santralı, Utsira adasında başladı. Elektrik santralı sadece rüzgar enerjisi ve hidrojenle işliyor.

26.04.2005Spor
En eski atamıza doğrulama

En eski atamıza doğrulama

Afrika’da bulunan ve Toumai diye anılan kafatası kemikleri Nature dergisinde yayımlanan araştırmaya göre en eski atamıza ait. Bazı bilim adamları ilginç bir öneri ortaya attı ve insansıların yedi milyon yıl iki ayak üzerinde yürüdüğünü belirtti.

26.04.2005Spor
Türkiyenin buzulları eridi

Türkiye'nin buzulları eridi

TÜBİTAK destekli, ”küresel ısınma ve buzul morfolojisi” ile ilgili araştırma, Türkiye'nin çölleşme riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

13.06.2005Gündem
Türkiyenin buzulları eridi

Türkiye'nin buzulları eridi

TÜBİTAK destekli, ”küresel ısınma ve buzul morfolojisi” ile ilgili araştırma, Türkiye'nin çölleşme riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ökkeş Kesici'nin gerçekleştirdiği “Küresel Isınma Açısından Süphan ve Cilo Dağlarında Buzul Morfolojisi Araştırmaları Projesi” ile ilgili rapor TÜBİTAK'a sunuldu.

13.06.2005Gündem
Tüm insanlar Afrikalı olmayabilir

Tüm insanlar Afrikalı olmayabilir!

İnsanlığın kökeni gerçekten de Afrika’da mı yatıyor? Uzun zamandır bilim dünyasında bu tez kabul görüyordu; ama şimdi artık tüm insanların Afrikalı olmayabileceği, insanların benzer zamanlarda dünyanın farklı bölgelerinde ortaya çıkmış olabileceği ve biz Homo sapiens’in bir karışım olabileceği görüşü tartışılıyor.

19.06.2005Spor
Nahum: Petrol Ofisi Tüpraşın özelleştirilmesine hazırlanıyor

Nahum: Petrol Ofisi Tüpraş'ın özelleştirilmesine hazırlanıyor

Petrol Ofisi Genel Müdürü Jan Nahum, 'Dağıtımda güçlü olan Petrol Ofisi ile Tüpraş beraberliğinin hem sektör hem ulusal açıdan ciddi bir sinerji yaratacağı kanaatindeyiz.' dedi.

27.06.2005Ekonomi
Nükleer füzyon Fransada denenecek

Nükleer füzyon Fransa'da denenecek

Nükleer füzyon reaktörünün deneme alanı olarak Fransa'nın güneyindeki Cadarache seçildi. Avrupa Komisyonu'nun bilim ve araştırma komitesi sözcüsü Antonia Mochan, bu kararın Moskova'da kapalı kapılar ardında yapılan toplantıda alındığını söyledi.

28.06.2005Dünya
Bush: Kyoto Sözleşmesi, ABD ekonomisini mahvederdi

Bush: Kyoto Sözleşmesi, ABD ekonomisini mahvederdi

ABD Başkanı George W. Bush, “Kyoto Sözleşmesi, ABD ekonomisini mahvederdi” dedi.

1.07.2005Ekonomi
Okyanuslar için tehlike sinyali

Okyanuslar için tehlike sinyali

İngiliz bilim adamlarından oluşan Royal Society, önümüzdeki hafta İskoçya'da toplanacak olan G8 liderlerine acilen okyanuslardaki karbon dioksit atıklarının önüne geçmeleri çağrısında bulundu.

1.07.2005Gündem
Özürlü kardeşlere Darwin incelemesi

Özürlü kardeşlere Darwin incelemesi

Türkiye’de akraba evliliklerinden kaynaklanan özürlü doğumları araştıran Türk ve İngiliz bilim adamları, Hatay’ın Kırıkhan İlçesi’nde yaşayan 6 kardeşi, Darwin’in teorisi açısından incelemeye aldı.

1.07.2005Gündem
Önce Amerika

Önce Amerika

Zengin liderler üzerinde baskı kurmak için düzenlenen Live 8 konserleri ABD Başkanı Bush’u hiç etkilemedi. Afrika’daki yoksullukla mücadele ve küresel ısınma gündem maddeleriyle yarın toplanacak G8 zirvesi öncesinde Bush, her iki konuda da olumsuz sinyal verdi: ‘Benim için önce ABD’nin çıkarları gelir.’

4.07.2005Dünya
Erdoğandan muhalefete fosil benzetmesi

Erdoğan'dan muhalefete 'fosil' benzetmesi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ad vermeden, CHP başta olmak üzere muhalefete yönelik eleştirilerini sertleştirerek, muhalefet için "fosil" benzetmesinde bulundu.

13.07.2005Gündem
Hyundai: Otomobilin ana yakıtı hidrojen olacak

Hyundai: Otomobilin ana yakıtı hidrojen olacak

İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Hidrojen Enerjisi Kongresi’nde konuşan Hyundai Motor Company Başkan Yardımcısı Moon-Sik Kwon, ‘2030’da hidrojen yakıt hücreli arabalar pazar payını artıracak. 2040’ta hidrojen en çok kullanılan yakıt türü olacak’ dedi.

13.07.2005Ekonomi
Bunlar demode aktör

Bunlar demode aktör

Siyasi rakiplerine yönelik eleştirilerini sertleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet için ‘fosil’ ve ‘demode aktörler’ nitelemelerinde bulundu, ‘Sonları geldi’ ifadesini kullandı.

13.07.2005Gündem

Yazar Sonuçları

İhanete ve dönekliğe methiye

RUHUN ağırlığı 21 grammış. Ya bu ruhu taşıyan bedenin ömrü? Uzunca süre yaşayan bir insanın toplam ömrü 650 bin saatmiş.

Çok şaşırdım.

16.04.2005

Bilim ve aklın yolundan gidenler çalı çırpıda gül bitiriyor, ya biz?

Kaloriferli evlerinizi, trafik sıkışıklığı ve gürültüsünü bırakıp tatile çıktığınızda uzaktan gördüğünüz, kenarından veya içinden geçtiğiniz köy ve kasabalarda yaşayan dar gelirlilerin nasıl ısındığını, yemeğini pişirdiğini, çamaşırını yıkadığını hatırlar mısınız?

29.05.2005

Parti mi, şirket mi

(CHP’nin ibretlik delege seçimlerindeki gelişmeleri, siyaset yaşamında bütün partilere ibret olsun diye ayrıntılarıyla gözler önüne seriyoruz. Bütün bu olanlar tasfiyeye dönük delege oyunlarının küçük bir parçasıdır henüz. AB’ye bu anlayışla girebilir miyiz?)

3.06.2005

Sıcaklar bu sefer yatıya geldi

Sıcaklıklar kuzey bölgelerde 35, güneyde 40 dereceye dayanıyor. Yüksek sıcaklıkların, 4-5 gün sürmesi bekleniyor. Yağış ise pek yakında değil, bir süre görülmeyecek.

7.07.2005