EKSTRA
MENÜ

Fizikçi

Fizikçi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fizikçi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.681 Fizikçi haberi bulunmuştur.

Fizikçi Haberleri

Hertz nedir Hz ne demek Hertz birimi ve sembolü

Hertz nedir? Hz ne demek? Hertz birimi ve sembolü

Hertz, sembolü Hz olan ve SI birim sisteminde frekans birimidir. Sizler için Hertz nedir? HZ ne demek? Hertz birimi ve sembolü nedir? Detaylı olarak araştırdık ve derledik.

19.01.2021Araştırma
Bir dönem sona eriyor

Bir dönem sona eriyor

Angela Merkel, 15 yılı aşkın başbakanlık görevi boyunca ülkesinin kaderini belirleyen kararlara imza attı ve Almanya’yı değiştirdi. Kamuoyu ona, ‘Ulusun Annesi’ adını verdi. Dünya siyasetinde Almanya’nın ağırlığını hissettirmesi ona ‘Dünyanın En Güçlü Kadını’ itibarını getirdi. Donald Trump’ın ABD Başkanlığı ile ‘özgür dünyanın lideri’ olarak gösterildi. Ama her şeyin bir sonu var.

8.01.2021Avrupa
KİTlerde çalışan sözleşmeli personelin ücretleri belirlendi

KİT'lerde çalışan sözleşmeli personelin ücretleri belirlendi

Kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) çalışan sözleşmeli personelin temel ücret grupları itibarıyla en düşük ve en yüksek temel ücretleri belli oldu.

30.12.2020Ekonomi
Devasa Einstein halkası böyle görüntülendi

Devasa Einstein halkası böyle görüntülendi

Hubble Uzay Teleskobu, "evrende bilinen e n bütün ve en büyük Einstein halkalarından birini" görüntüledi.

21.12.2020Teknoloji
Missyonu dünyayı kurtarmak

'Miss'yonu dünyayı kurtarmak

2014’te ‘Miss İngiltere’ seçilen doktor Carina Tyrrell, şimdi aşı çalışmalarıyla dünyayı korona pençesinden kurtarmaya uğraşıyor.

19.12.2020Dünya
Thomson Atom modeli nedir Thomson Atom modeli özellikleri, eksiklikleri ve maddeleri hakkında bilgi

Thomson Atom modeli nedir? Thomson Atom modeli özellikleri, eksiklikleri ve maddeleri hakkında bilgi

Günümüzde Thomson atom modeli mutlaka bilinmesi gereken bir yapı olmaktadır. Bu nedenden dolayı sizler için detaylı bir şekilde Thomson atom modeli nedir? Thomson atom modeli özellikleri, eksiklikleri ve maddeleri hakkında bilgileri derledik.

15.12.2020Araştırma
Fibonacci Dizisi nedir ve kim tarafından bulunmuştur Fibonacci Dizisi özellikleri

Fibonacci Dizisi nedir ve kim tarafından bulunmuştur? Fibonacci Dizisi özellikleri

Fibonacci dizisi, altın oran oluşturmak için kullanılan bir sayı sistemidir. Bu sistemde, ilk iki rakam hariç, her sayı kendisinden önceki sayı ile toplanır. Antik Çağ medeniyetleri, altın oranı kullanarak birçok yapı inşa etmiştir. Bu yapıların başında Mısır Piramitleri yer alıyor. Fibonacci dizisi kim tarafından bulundu, bu sistemin özellikleri nelerdir? Merak edenler için detaylı bir şekilde araştırdık.

13.12.2020Araştırma
Suçlusu kim

Suçlusu kim

Almanya’da korona sayıları ve ölüm vakaları her gün üzücü bir rekora ulaşıyor. Hastanelerde alarm zilleri çalıyor. Eyalet başbakanları Noel’de önlemleri yumuşatma kararlarını geri alıyor. Eyaletler kısmi karantina önlemleri yerine şimdi tam karantinayı tartışıyor.

10.12.2020Avrupa
İrandan Azerbaycana: Desteğe hazırız

İran'dan Azerbaycan'a: Desteğe hazırız

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan'ın Ermenistan işgalindeki topraklarını kurtarmasından memnuniyet duyduklarını ve Dağlık Karabağ'daki ateşkesin güçlendirilmesi için desteğe hazır olduklarını belirtti.

9.12.2020Dünya
Fahrizade suikastıyla bağlantılı kişiler tutuklandı

Fahrizade suikastıyla bağlantılı kişiler tutuklandı

Tahran yönetimi, İran’ın nükleer programının kilit isimlerinden nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade’ye Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen saldırı sonucu ölümüyle ilgili bağlantılı kişilerin tutuklandığını duyurdu.

8.12.2020Dünya
Modern fiziğin babası Newtonun kıyamet tarihini hesapladığı notlar ortaya çıktı

Modern fiziğin babası Newton'un kıyamet tarihini hesapladığı notlar ortaya çıktı

Modern fiziğin temellerini atan İngiliz fizikçi Isaac Newton’un İncil’de gizlenmiş kodları çözme ve kıyametin zamanlamasını belirleme girişimlerini gösteren yayınlanmamış notlar İngiltere'deki Sotheby’s müzayede evi tarafından satışa çıkarıldı.

Suikast sonrası dünya genelindeki İsrail büyükelçiliklerinde alarm seviyesi yükseltildi

Suikast sonrası dünya genelindeki İsrail büyükelçiliklerinde alarm seviyesi yükseltildi

İsrail televizyonunun iddiasına göre Fahrizade suikastından sonra dünya genelindeki İsrail büyükelçiliklerinde alarm seviyesi yükseltildi.

28.11.2020Dünya
Tahranda öğrenciler İranlı nükleer fizikçiye suikastın ardından gösteri düzenledi

Tahran'da öğrenciler İranlı nükleer fizikçiye suikastın ardından gösteri düzenledi

İran'ın başkenti Tahran'da nükleer fizikçi bilim insanı Muhsin Fahrizade'ye yönelik suikastın ardından Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi binasının önünde toplanan öğrenciler, ABD ve İsrail'e karşı intikam çağrısında bulundu.

28.11.2020Dünya
İranlı nükleer fizikçiye suikast

İranlı nükleer fizikçiye suikast

İran’ın nükleer programının önemli isimlerinden Muhsin Fahrizade, aracıyla hareket halindeyken düzenlenen saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

28.11.2020Dünya
Son dakika haberi.. Dünyanın 1 numaralı gündem maddesi oldu İranı sarsan suikast akıllara o isimleri getirdi

Son dakika haberi.. Dünyanın 1 numaralı gündem maddesi oldu! İran'ı sarsan suikast akıllara o isimleri getirdi

İran, 2010'dan bu yana nükleer alanda çalışmalar yapan üst düzey beş bilim insanını suikastlar sonucu kaybetti. İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'ye Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen saldırı, son 10 yılda İranlı nükleer bilimcileri hedef alan suikastları yeniden gündeme taşıdı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İsrail'i bilim insanlarına paralı asker tutarak suikast düzenlemekle suçladı.

27.11.2020Dünya
Son dakika: İranın en kritik ismi... Muhsin Fahrizade suikasta uğradı Ortadoğuda gerilim tırmanıyor...

Son dakika: İran'ın en kritik ismi... Muhsin Fahrizade suikasta uğradı! Ortadoğu'da gerilim tırmanıyor...

İran'ın nükleer programının mimarlarından Muhsin Fahrizade suikasta uğradı. İran Savunma Bakanlığı, Fahrizade'nin ağır yaralandığını ve kaldırıldığını hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. İran Devrim Muhafızları suikasttan İran'ı sorumlu tutarak "Geçmişte sahada hiçbir adımı karşılıksız bırakmayacağımızı gösterdik" açıklaması yaptı. İsrail Başbakanı Netanyahu, 2018 yılında Fahrizade'y hedef göstermiş ve "Bu bu ismi unutmayın" ifadesini kullanmıştı.

27.11.2020Dünya
Fizik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fizik Bölümü nedir ve mezunu ne iş yapar? Bölümü olan üniversiteler, dersleri ve iş imkanları

Fizik bölümü, evreni doğayı ve fiziği konu alan ve inceleyen bir bilim dalıdır. Fizik, hayatın her alanında var olan bir disiplindir. Üniversite tercihlerinde Fizik bölümünü tercih edecek kişiler için Fizik bölümü nedir? Fizik bölümü mezunları ne iş yapar? Gibi en çok merak edilen soruların cevabını sizler için derledik.

İkinci kuantum devrimi yatırımları ve yapay zeka

İkinci kuantum devrimi yatırımları ve yapay zeka

Atomlar ve moleküller, dünyamızı oluşturan parçalardır. Bu küçük parçacıkların dünyasının nasıl çalıştığını açıklayabilmek için ise kuantum kuramı yani mikro dünyanın mikro yasaları geliştirilmiştir. Avusturyalı fizikçi Ernest Shrödinger, kuantum mekaniğine önemli katkılar yapmış ve bu alanda gerçekleştirdiği çalışmaları ve Schrödinger Denklemi ile 1933'te Nobel Ödülü’nü kazanmıştır.

10.11.2020Teknoloji
Dünyanın gözü ilklerin kadınında

Dünyanın gözü ilklerin kadınında

Seçim sonuçlarının belli olmasıyla başkan yardımcısı ilan edilen Kamala Harris, ABD tarihi için bir çok ilki temsil ediyor. Harris’in sadece 10 yıllık bir siyasi kariyer sonrasında başkan yardımcılığına yükselmesi ise dikkate değer.

9.11.2020Dünya
Hollandalı bilim insanları dünyanın en küçük teknesini üretti... Ne işe yaradığına inanamayacaksınız

Hollandalı bilim insanları dünyanın en küçük teknesini üretti... Ne işe yaradığına inanamayacaksınız!

Hollandalı bilim insanları çığır açacak bir gelişmeye imza attı. Uzmanlar insan vücudunda ilaç taşıyacak dünyanın en küçük teknesini üretti

30.10.2020Dünya
Kozmoloji nedir ve neyi inceler Kozmoloji bilimi (Evren Bilim) hakkında kısaca bilgiler

Kozmoloji nedir ve neyi inceler? Kozmoloji bilimi (Evren Bilim) hakkında kısaca bilgiler

Kozmoloji, evrenin yapısını, gezegenlerin hareketlerini ve özelliklerini inceleyen bilim dalıdır. Diğer adı Evrenbilimdir. Kozmogoni, Sufi Kozmolojisi ve Eskatoloji gibi birçok alt dalı vardır. Kozmoloji nedir ve neleri inceler? Sizin için tüm detaylarıyla araştırdık.

30.10.2020Araştırma
Rus fizikçilerden bilim dünyasını şaşırtan dedektör

Rus fizikçilerden bilim dünyasını şaşırtan dedektör

Rusya Ulusal Araştırmalar Nükleer Üniversitesinden Rus fizikçiler, nükleer reaktörlerin uzaktan izlenmesinin doğruluğunu neredeyse bin kat artıran bir dedektör geliştiriyor. Fizikçiler, eylül ayında gerçekleştirdikleri bir dizi deneyle elastik tutarlı nötrino saçılımının ağır çekirdekler üzerindeki etkisine dayanan bir yaklaşımla yeni iki aşamalı emisyon dedektör ile nötrino kontrol yöntemini iyileştirmeyi başardı. Yeni dedektörle evrenin sırlarını keşfetmek için bir adım daha atıldı.

29.10.2020Teknoloji
56 yıl önce yaşadığı aydınlanma ile Nobel Fizik Ödülünü aldı

56 yıl önce yaşadığı aydınlanma ile Nobel Fizik Ödülü'nü aldı

Bu yıl Nobel fizik ödülünü, İngiliz bilim insanı Roger Penrose, Reinhard Genzel ve Andrea Ghez ile paylaştı. Reinhard Genzel ve Andrea Ghez üzerinde beraber çalıştıkları ve kara delikle ilgili bir teorileri sayesinde ödülü alırken, Roger Penrose da yine kara delikle ilgili bundan 56 yıl öncesine uzanan bir çalışmasıyla ödüle layık görüldü.

16.10.2020Teknoloji
Türk araştırmacılar dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarına erişecek

Türk araştırmacılar dünyanın en hızlı süper bilgisayarlarına erişecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ABD'de birlikte çalıştığı hocasıyla da görüştüğü TÜBİTAK konferansında, "Avrupa Yüksek Performanslı Hesaplama Ortak Girişiminin (EuroHPC) üyesi olduk, dünyadaki en hızlı 5 süper bilgisayardan birine ulaşmak için Barselona'daki merkezle ortaklık kurduk. Araştırmacılarımız, önümüzdeki yılın sonunda bu süper bilgisayara erişebilecekler." dedi.

12.10.2020Teknoloji
Nobel Tıp Ödülü ve dijital sağlık

Nobel Tıp Ödülü ve dijital sağlık

Bu haftaya damgasını vuran haber kuşkusuz Nobel Tıp Ödülü’nün sahiplerinin açıklanması oldu. Bilim insanı Michael Houghton ile Amerikalı Harvey J. Alter ve Charles M. Rice, keşfettikleri Hepatit C virüsü nedeniyle pazartesi günü Nobel Tıp Ödülü'ne layık görüldüler.

7.10.2020Teknoloji
Kara deliklerin keşfine katkı sağladılar... 2020 Nobel Fizik Ödülü 3 bilim insanına verildi

Kara deliklerin keşfine katkı sağladılar... 2020 Nobel Fizik Ödülü 3 bilim insanına verildi

Nobel Fizik Ödülü, bu yıl, kara deliklerin keşfine katkı sağlayan çalışmalarından dolayı İngiliz matematiksel fizikçi Roger Penrose, Alman astrofizikçi Reinhard Genzel ve Amerikalı gök bilimci Andrea Ghez arasında paylaştırıldı.

6.10.2020Teknoloji
Son dakika: Nobel Fizik Ödülünü kazananlar belli oldu

Son dakika: Nobel Fizik Ödülü'nü kazananlar belli oldu

2020 Nobel Fizik Ödülü'nün yarısını Roger Penrose, kalan yarısını ise Reinhard Genzel ve Andrea Ghez birlikte kazandı.

6.10.2020Dünya
Yer çekimini kim buldu ve keşfetti Yer çekimini ki ne zaman bulundu

Yer çekimini kim buldu ve keşfetti? Yer çekimini ki ne zaman bulundu

Yer çekimini, 1642-1727 yılları arasında yaşayan İngiliz matematikçi ve fizikçi olan Sir Isaac Newton’dur. Newton, bir ağacın altında doğanın gücünü düşünürken kafasına bir elmanın düşmesiyle birlikte yer çekimini keşfetti. Daha sonra bunun üzerine çalışmalarını yoğunlaştırdı. Yerçekimini bulan kimdir ve nasıl bulmuştur? Tüm detayları ile derledik.

25.09.2020Araştırma
Atomu kim buldu ve icat etti Atom ne zaman bulundu

Atomu kim buldu ve icat etti? Atom ne zaman bulundu

Atom, dünyada ki en iyi keşiflerden bir tanesidir. Yüzyıllardan beri atomla ilgili birçok tez ortaya atılmıştır. Atom, felsefecileri ve kimyacıları büyük bir çalışmaya sürüklemiştir. Peki, atomu kim keşfetti? Ne zaman keşfedildi? Atomun Özellikleri nelerdir? Bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

25.09.2020Araştırma
3. Sınıf Hayat Bilgisi Meslekler konu anlatımı

3. Sınıf Hayat Bilgisi Meslekler konu anlatımı

3. sınıf Hayat Bilgisi dersinin Meslekler konusu anlatımı yer almaktadır. Meslek seçiminde dikkat edilmesi gerekenler, hangi mesleğin hangi görevi yerine getirdiği gibi bilgileri sizler için detaylı şekilde derledik.

17.09.20203. SINIF
Cezeri ne demek ve kimdir İşte, Cezerinin buluşları ve hakkında detaylı bilgiler

Cezeri ne demek ve kimdir? İşte, Cezeri'nin buluşları ve hakkında detaylı bilgiler

Cezeri, yapmış olduğu buluşlar ile Türk-İslam coğrafyasının önemli isimlerinden birisi olmuştur. Rivayete göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayan Cezeri, robotik anlamında en eski yazılı kaydı yapan kişi olarak da bilinmektedir. Kayıtlar arasında yer alan en önemli eserlerinden birisi, su taşımak için kurduğu düzenek prototipidir. Günümüzde araçlarda kullanılan krank milini 12. YY'da çizmeyi başaran Cezeri, dönemin çok ilerisinde tasarımlara imza atmıştır. Peki, Cezeri ne demek ve kimdir? İşte, Cezeri hakkında detaylı bilgiler

16.09.2020Gündem
5. Sınıf Türkçe Deyimler, Atasözleri Ve Özdeyişler konu anlatımı

5. Sınıf Türkçe Deyimler, Atasözleri Ve Özdeyişler konu anlatımı

İçinde herhangi bir yargı taşımayan, belli başlı durumları belirtmek için kullanılan kalıplaşmış sözlere deyim denir. Yargı cümlelerinden oluşan atasözleri ise öğüt vermek amacıyla söylenmiştir. 5. sınıflar için deyimler, atasözleri ve özdeyişler konusunu örneklerle anlattık.

13.09.20205. SINIF
Thunberg, Merkel’den umduğunu bulamadı

Thunberg, Merkel’den umduğunu bulamadı

İsveçli iklim aktivisti 17 yaşındaki Greta Thunberg Berlin’de Başbakan Angela Merkel ile buluştu. Başbakanlık binasına Berlin Ana Tren Garı’ndan yürüyerek gelen iklim aktivisti Thunberg’e ‘Gelecek için Cuma’ inisiyatifinin Almanya sorumlusu Luisa Neubauer eşlik etti.

20.08.2020Avrupa
8. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik Yüklü Cisimler 1 - 2 konu anlatımı

8. Sınıf Fen Bilimleri Elektrik Yüklü Cisimler 1 - 2 konu anlatımı

Elektrik yüklü cisimler kendi içerisinde üç ana gruba ayrılır. Bunlar sırasıyla pozitif, negatif ve nötr yüklü cisimlerdir. Pozitif yüklü cisimler gündelik hayatta sıklıkla kullanılan aletler ve makinelerdir.

14.08.20208. SINIF
Suyun kaldırma kuvvetini kim buldu ve icat etti Suyun kaldırma kuvveti ne zaman bulundu

Suyun kaldırma kuvvetini kim buldu ve icat etti? Suyun kaldırma kuvveti ne zaman bulundu

Dünyanın en önemli keşifleri arasında suyun kaldırma kuvveti yer alır. Özellikle başka kıtaları keşfetmek için üzerinde gemileri yürütmek amaçlı suyun kaldırma kuvvetinden yararlanılır. Peki, suyun kaldırma kuvvetini kim buldu ve icat etti? Suyun kaldırma kuvveti ne zaman bulundu? İşte bu konuda bilgiler.

1.08.2020Teknoloji
O gitarın teline vurdu, biz ‘acıyı bal eyledik’

O gitarın teline vurdu, biz ‘acıyı bal eyledik’

O sahneden ‘Adaletin bu mu dünya’ diye sorarken, seyirciler ‘Ne yar verdin ne mal dünya’ diye isyan etti... O gitarın teline vururken, dinleyenler ‘acıyı bal eyledi’... Kaç nesil onun yürek titreten sesiyle yaşadı aşkı, acıyı, isyanı.İlk konserini 8 yaşında veren, ilk albümünü 1971’de çıkaran Selda Bağcan, bugün dünyaca ünlü bir ses. Biz de bayram arifesinde kapısını çaldık, geçmişe yolculuk yaptık; bize film gibi hayatının ancak buraya sığabildiği kadarını anlattı!

31.07.2020Gündem
Çıkış var

Çıkış var!

Sevdiğim şair ve öykücü Serkan Türk, ‘Ausgang’ ile romana başladı. Doğrusu şiirlerini öyküleri, öykülerini de şiirleri kadar çok sevdiğim Serkan Türk’ün ilk romanı ‘Ausgang’ da, yazarın şiir ve öykü sevgisini neredeyse eşit olarak paylaştırdığı bir kitap olmuş.

24.07.2020Kitap Sanat

Yazar Sonuçları

70 yaşındaki dahi çocuk

İSMET Berkan’ın Tekno Gündem’inde ilginç bir yazı vardı.Oradan aktarıyorum.

17.01.2021

MOSSAD’ın hedefindeki Türkiye

Gazeteci Uğur Mumcu öldürülmeden kısa süre önce, bugün artık iyice açığa çıkmış olan terör örgütü PKK ve onu kullanan Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ile İsrail gizli servisi MOSSAD arasındaki ilişkiyi araştırıyordu.

2.12.2020

Seçim dışı yöntem!

Kurt dumanlı havayı sever.

30.11.2020

Uzaydaki sevgili dostumdan mesaj var

Aylarca süren hazırlıklardan sonra... Nihayet beklediği gün gelmişti.

29.11.2020

Alaimisema

Geçtiğimiz günlerde yağan yağmurlar, beraberinde seyrine doyum olmayan gökkuşağı manzaraları getirdi.

27.11.2020

İkinci kuantum devrimi yatırımları ve yapay zeka

Atomlar ve moleküller, dünyamızı oluşturan parçalardır. Bu küçük parçacıkların dünyasının nasıl çalıştığını açıklayabilmek için ise kuantum kuramı yani mikro dünyanın mikro yasaları geliştirilmiştir. Avusturyalı fizikçi Ernest Shrödinger, kuantum mekaniğine önemli katkılar yapmış ve bu alanda gerçekleştirdiği çalışmaları ve Schrödinger Denklemi ile 1933'te Nobel Ödülü’nü kazanmıştır.

13.11.2020

Avrupa salgına teslim

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca’ya kulak verelim. “2 bine yaklaşan ağır hasta sayısını düşürmek zorundayız” diyor. Ekliyor: “Tedbirden daha güçlü silahımız yok. Hareketliliği azaltalım.” Yılbaşından beri dünyayı sarsan COVID’in damlacık yoluyla geçtiği artık kesin biliniyor.

3.11.2020

Bir tekmeci, bir tokatçı ve tanrı parçacığına ilk adım

13 yıl önceki kazadan kurtulan CERN Yedilisi'nin son üyesi Prof. Serkant Ali Çetin anlatıyor(2)

17.09.2020

Ucu melekler ve şeytanlara giden bir kazadan 13 yıl sonra

Türk bilim tarihinin en karanlık 24 saati 30 Kasım 2007 günü yaşandı. Şimdi 13 yıl önce yaşanan o karanlık güne dönüyoruz.

16.09.2020

Ömür Gedik'in 19 Ağustos gecesi gördüğü şey neydi

Hürriyet yazarı Ömür Gedik, 19 Ağustos günü şu tweet’i attı:

26.08.2020

Bir rüyadan doğan şaheser

İstanbul üç büyük imparatorluğa başkentlik yaptı; Roma, Bizans ve son olarak Osmanlı. Üç imparatorluk da şehre paha biçilemez eserler bıraktı. Ve bu eserlerin belki de en önemlisi bugün 1483 yaşındaki Ayasofya. Daha yapılmadan hakkında efsaneler üretilen ve bugünlerde de çok tartışılan Ayasofya’ya yakından bakalım...

13.07.2020

Pişirme kapları

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba! 😊 Görüşmeyeli neler oldu?

4.07.2020