EKSTRA
MENÜ

Fıtık

Fıtık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fıtık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.369 Fıtık haberi bulunmuştur.

Fıtık Haberleri

Her bel fıtığı ameliyat gerektirmez

"Her bel fıtığı ameliyat gerektirmez"

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Zafer Orkun Toktaş, bacakta veya ayakta güç kaybının, yürüme güçlüğü gibi durumların acil müdahale gerektirebilen bel fıtıkları olabileceğini söyledi.

28.08.2018Sağlık
İki elle cep telefonu kullanmayın

İki elle cep telefonu kullanmayın

Hatalı cep telefonu kullanımı, baş, boyun ve sırt ağrılarına davetiye çıkarıyor. Başı öne eğip telefona bakmanın ortalama insan başının kendi ağırlığından 5 kat daha fazla vücuda ağırlık yüklenmesine neden olduğunu belirten Öğr. Gör. Mehmet Toprak, telefonunun tek elle kullanılmasının daha az zararlı olacağını söyledi.

26.07.2018Sağlık
Kas erimesi nedir Kas erimesi neden olur

Kas erimesi nedir? Kas erimesi neden olur?

Kas erimesi, Kas hacminde ve kas yapısında küçülme olarak gösterilir. Buna kuvvet kaybı da eşlik edebilir. En önemli şey özellikle bacakta ve bacağın üst kısmındaki kaslarda bir kuvvetsizlik varsa hasta bunu merdiven çıkarken, yolda yürürken bir zorluk olarak ifade edebilir veya kollarda ve kollarının üst kısmında bir kuvvetsizlik varsa saçını tarama, gazete okuma, kitap okuma sırasında bir kuvvetsizlik şeklinde de hissedebilir.

26.07.2018Gündem
Kireçlenme nedir Boyun ve bel kireçlenmesi neden olur

Kireçlenme nedir? Boyun ve bel kireçlenmesi neden olur?

Kireçlenme, insanda en sık karşılaşılan eklem hastalıklarından biridir. Genel olarak 45 yaşından sonra başlayan kireçlenme özellikle boyun ve bel bölgesinde görülür. Peki, boyun ve bel kireçlenmesi neden olur?

19.07.2018Gündem
Burak Yılmaz şoku Kamptan ayrıldı

Burak Yılmaz şoku! Kamptan ayrıldı

Yeni sezon hazırlıklarına Slovenya'da devam eden Trabzonspor'da Burak Yılmaz kasığında yaşadığı sorun nedeniyle kamptan ayrıldı.

15.07.2018Futbol
Kasık fıtığı nedir

Kasık fıtığı nedir?

Fıtık türlerinden biri de genellikle erkeklerde görülen kasık fıtığıdır. Kasık fıtığı; direkt, indirekt ve uyluk(Femoral) olmak üzere üç tipte olur. Kasığın hemen altında bacağa uzanan damarların yanındaki boşluktan çıkarak görülür. Sıkışma ve boğulma riskleri yüksektir. Peki, kasık fıtığı tam olarak nedir?

12.07.2018Gündem
Bilime göre mükemmel insan bedeni neye benziyor

Bilime göre mükemmel insan bedeni neye benziyor?

Evrim bize atalarımızdan büyüleyici bir insan anatomisi bıraktı ama çeşitli kusurlar ve ufak tefek teknik sorunlar da yok değil. Kulaklarımız sağır olabiliyor, kendi boğazımız bizi boğabiliyor, derimiz yaşlandıkça hasar görüyor, dizlerimiz de vücut ağırlığımızı taşıma konusunda çok başarılı değil... Peki hayvanlar krallığındaki diğer canlılar derdimize deva olabilir mi? Anatomi uzmanı Alice Roberts, mükemmel insan bedeninin neye benzeyebileceğini araştırdı:

11.07.2018Teknoloji
Trabzonsporda Burak Yılmaz sevinci

Trabzonsporda Burak Yılmaz sevinci

Trabzonspor’un deneyimli forvet oyuncusu Burak Yılmaz, uzun süren sakatlığının ardından bugün ilk kez takımla birlikte çalışmalara başladı.

10.07.2018Futbol
Kilo Vermek İçin Nefes Alma Tekniklerini Öğrenin

Kilo Vermek İçin Nefes Alma Tekniklerini Öğrenin

Doğru nefes almanın stres ve depresyon gibi birçok soruna iyi geldiği bilinmekle birlikte fazla kilolar için de faydası olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Ancak bu çok yiyerek ve haraket etmeyerek sadece doğru nefes alarak zayıflayacağınız anlamına gelmiyor.

Duruş bozukluğu ve Fıtık nedir

Duruş bozukluğu ve Fıtık nedir?

İskelet kısımlarının vücudun destek yapılarını zedelenme ve ilerleyici deformasyondan koruyacak şekilde düzgün ve dengeli dizilişidir. Ayrıca vücudun görünüşünü güzel, duruş ve dengesi iyi, eklemler üzerindeki zorlanması az, organların yeterli ve düzgün çalışabilmelerini sağlayan, kişinin kendisini yormadan gevşek olarak aldığı postür(duruş) olarak da tanımlanabilir.Duruş statik(durağan) yada dinamiktir(hareketli). Durağan duruş oturma, ayakta durma, yatma sırasındaki duruştur.

7.07.2018Gündem
Karnınızda oluşan şişlikler masum olmayabilir

Karnınızda oluşan şişlikler masum olmayabilir

Birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan şişlikler her zaman masum olmayabilir. Özellikle de fıtık sebebiyle meydana gelen şişlikler…

4.07.2018Sağlık
Vegan Beslenme Sağlığı Bozar mı

Vegan Beslenme Sağlığı Bozar mı?

Vejetaryenlik ve vegan diyetler sağlık, hayvanları koruma ve ekolojik nedenlerden dolayı ülkemizde de giderek daha popüler hale gelmeye başladı. Kısa dönemlik uygulanabilecek bir diyetten çok bir yaşam tarzını ve kültürünü ifade eder Vejetaryenlik. Peki, Vejetaryenliğin sağlığımız üzerindeki etkileri neler? Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Gizem Gök, konuyla ilgili merak edilenlere açıklık getiriyor.

Vegan beslenme sağlığı bozar mı

Vegan beslenme sağlığı bozar mı?

Vejetaryenlik ve vegan diyetler sağlık, hayvanları koruma ve ekolojik nedenlerden dolayı ülkemizde de giderek daha popüler hale gelmeye başladı.

19.06.2018Sağlık
Şaşırtan transfer kararı Burak Yılmaz...

Şaşırtan transfer kararı! Burak Yılmaz...

Trabzonspor'un golcü futbolcusu Burak Yılmaz kariyeriyle ilgili flaş bir karar aldı.

8.06.2018Futbol
Belini patron çiğneyince sakat kaldı Verilen raporla şaşkına döndü

Belini patron çiğneyince sakat kaldı! Verilen raporla şaşkına döndü

Denizli’de çalıştığı iş yerinde, kaza geçirdikten sonra patronunun ‘iyi gelir’ diyerek sırtını çiğnediği kadın 1 yıldan fazladır iki büklüm bir halde yaşamaya çalışıyor. Genç kadın hayatının şokunu ise başvurduğu savcılık da bilirkişi olarak tayin edilen doktordan gelen ‘sırtındaki problemler doğuştandır’ ibaresi ile yaşadı. Gelen rapor ile kadının dava açmasının önü kapandı. Genç kadın bilirkişi raporuyla doğuştan sakat olduğunu öğrendi.

30.05.2018Gündem
Trabzonsporda Burak Yılmaz sezonu kapattı

Trabzonspor'da Burak Yılmaz sezonu kapattı!

Trabzonsporlu golcü futbolcu Burak Yılmaz, sakatlığı nedeniyle ligde kalan iki haftada takımını yalnız bırakacak.

9.05.2018Futbol
Boyun ağrıları dikkate alınmalı

Boyun ağrıları dikkate alınmalı!

Günümüzde yaşamın hızlı akışı, yetişmek zorunda olduğumuz yerler, yetiştirmek zorunda olduğumuz işler ve stres derken vücudumuza gerekli önemi göstermiyoruz. Oysa vücudumuz ihmal edilemeyecek kadar hassas bir mekanizmadır. Gerekli itina gösterilmezse çeşitli sakatlanmalar da kaçınılmaz olur. Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, boyun fıtığı hakkında merak edilenleri sizler için cevapladı.

27.03.2018Sağlık
Uzaylı sanılan 15 cmlik mumyanın trajik hikayesi

'Uzaylı' sanılan 15 cm'lik mumyanın trajik hikayesi

Şili'deki Atacama Çölü'ndeki bir maden köyünde 15 yıl önce bu insansı bulunduğunda, bir sürü teori ortaya atıldı. Mumyalanmış iskelet her yönüyle o kadar ufak ve tuhaftı ki, uzaylıların yaşadığına kanıt olarak bile görüldü.

23.03.2018Teknoloji
Uzaylı sanılan 15 cmlik mumyanın trajik hikayesi

'Uzaylı' sanılan 15 cm'lik mumyanın trajik hikayesi

Şili'deki Atacama Çölü'ndeki bir maden köyünde 15 yıl önce bu insansı bulunduğunda, bir sürü teori ortaya atıldı. Mumyalanmış iskelet her yönüyle o kadar ufak ve tuhaftı ki, uzaylıların yaşadığına kanıt olarak bile görüldü.

23.03.2018Dünya
Yürürken mola verme ihtiyacı duyuyorsanız dikkat

Yürürken mola verme ihtiyacı duyuyorsanız dikkat!

Bacaklarda ağrı, uyuşma, dolaşım bozukluğu, ödem şikayetleri yapıyor. Bu şikayetler genellikle her iki bacakta da yaşanıyor. Günden güne yürüme mesafesi kısalıyor ve kişi yürürken sürekli dinlenme ihtiyacı duyuyor. Tüm bu şikayetler 'dar kanal' hastalığını işaret ediyor.

14.03.2018Sağlık

Yazar Sonuçları

Kedicikler itirafçı oluyor

KAMUOYUNDA Adnan Hocacılar olarak bilinen grubun lideri Adnan Oktar’a, mahkeme kararıyla yapılan telefon kayıtları dinletilince, “O ben değilim” diyor. Tekrar dikkatli bir şekilde dinlemesi isteniyor. O ısrarla reddediyor. “O ben değilim” diyor. Tam bir FETÖ taktiği.

31.07.2018

Yeni trend 90’lar

Tabii ki moda sektöründeki trendlerden bahsetmiyorum. Ona da hakimiz ama konumuz başka.

25.07.2018

Bel fıtığı tedavisinde yeni dönem

Bel fıtığı her iki insandan birinde görülen sıradan bir hastalık haline geldi. Ancak tedavisi çoğu hasta için oldukça zor. Yeni geliştirilen perkütan diskektomi yöntemi ile hastalık bir korku olmaktan çıkıyor.

10.07.2018

Öyle bir yerde böyle bir üst geçit!

Kentimizde hizmet veren üst geçitlerin çoğunun bakımsız olmasının yanı sıra asansörlerinin de çalışır olmaması Bursa’mızın ayıplarından olsa gerek!

10.07.2018

Çocuklarda kasık fıtığı ve su fıtığı tedavisi

Çocuklarda görülen fıtıkların neredeyse tamamının doğumsal bir temeli olduğunu belirten Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Fatih Andıran, doğumdan sonra çeşitli nedenlerle kapanmayan kasık kanalının fıtık oluşumu için risk yarattığı konusunda aileleri uyarıyor.

9.05.2018