EKSTRA
MENÜ

Fil

Fil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.619 Fil haberi bulunmuştur.

Fil, hortumlular takımının filgiller familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Geleneksel olarak Asya fili ve Afrika fili olmak üzere iki türü tanınır; ancak bazı kanıtlara dayanarak Afrika savan fili ile Afrika orman filinin de iki ayrı tür olduğu öne sürülür. Filler, Sahra altı Afrika ile Güney ve Güneydoğu Asya'da bulunur. İçinde mamutlar ve mastodonlar gibi soyu tükenmiş türleri de barındıran hortumlular takımından günümüzde soyunu sürdüren bir tek filler kalmıştır.

Karada yaşayan en büyük hayvan olan Afrika filinin erkeği 4 m boya ve 7.000 kg ağırlığa ulaşabilir. Fillerin dikkat çekici ve ayırt edici özellikleri arasında, nesneleri yakalamak gibi çeşitli amaçlar için kullanılan uzun hortumları başta gelir. Çok uzun ve sivri olan kesici dişlerini nesneleri taşımak, yeri kazmak için kullanırlar.

Fil Haberleri

Gözünüzden kaçmış olabilir | Tüm ülke bu fillere kitlendi Türkiye’den karavan hikayeleri... Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu…

Gözünüzden kaçmış olabilir | Tüm ülke bu fillere kitlendi! Türkiye’den karavan hikayeleri... Sütte yeni tehlike: Çamaşır suyu…

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte bugün 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

13.06.2021Gündem
Satranç nasıl yazılır TDKya göre santranç mı satranç mı Satranç yazımı

Satranç nasıl yazılır? TDK'ya göre santranç mı satranç mı? Satranç yazımı

Günümüzde hem bir masa oyunu hem de bir spor türü olarak nitelendirilen satranç, ilk kez 8. yüzyılda Hindistan'da oynanmıştır. Daha sonra İran, Suriye ve Pakistan gibi ülkelerde yaygınlık kazanan satranç, Osmanlı döneminde de en popüler oyun türlerinden biri olmuştur. Günümüzde birçok kişi tarafından yazımı karıştırılan bu kelime nasıl yazılır? TDK'ya göre santranç mı satranç mı? Sizin için örnek cümlelerle birlikte derledik.

11.06.2021Sözlük
Çinin gezgin filleri

Çin'in gezgin filleri

Çin'in güneyindeki bir doğa koruma alanından kaçan fil sürüsü geçtiğimiz yıl mart ayında ülkenin kuzeyine doğru yola çıktı. Çinli yetkililer fil sürüsünü izlemek ve yerleşim alanlarından uzak tutmak için olağanüstü çaba sarf ediyor. Yunnan orman itfaiyesinden sekiz kişilik bir ekibin filleri 24 saat boyunca hem yerden hem de havadan drone ile takip ettiğini bildirildi.

9.06.2021Haber
Tüm ülke bu fillere kilitlendi 15 aydır yoldalar, mışıl mışıl uyuyorlar, fatura ise ağır...

Tüm ülke bu fillere kilitlendi! 15 aydır yoldalar, mışıl mışıl uyuyorlar, fatura ise ağır...

Çin, seyahate çıkan bir fil grubunu konuşuyor. 15 aydır yolda olan ve 482 km yol yapan fillerin ilginç macerası haberimizde...

9.06.2021Gündem
Hayaletler Şangay ve Münihte

'Hayaletler' Şangay ve Münih'te

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği, yapımcılığını Dilek Aydın’ın üstlendiği 'Hayaletler', festival yolculuğuna Şangay ve Münih festivalleri ile devam ediyor.

8.06.2021Kitap Sanat
Rüyada Dövme Yaptırmak Ne Anlama Gelir Rüyada Dövme Görmek, Yapmak Ve Sildirmek Anlamı

Rüyada Dövme Yaptırmak Ne Anlama Gelir? Rüyada Dövme Görmek, Yapmak Ve Sildirmek Anlamı

Rüyada, gerçek hayatta yaptığımız ya da yapmak istediğimiz şeyleri kimi zaman görüyoruz. Rüyada dövme yaptırmak da bunların arasında yer alıyor. Bu rüya, rüyada görülen şekline göre farklı anlamlar kazanır. Rüyada dövme yaptırmak ne anlama gelir? İşte, bilinmesi gereken tüm detaylar.

7.06.2021Mahmure
Filecoin Nedir Ve Ne Zaman Çıktı Fıl Ne Demek Kripto Para Filecoin Nasıl Alınır

Filecoin Nedir Ve Ne Zaman Çıktı? Fıl Ne Demek? Kripto Para Filecoin Nasıl Alınır?

 Kripto para dünyasında pek çok ünlü ve popüler coin yer almaktadır. Bu coinlerden bir tanesi filecoin olarak bilinmektedir. Filecoin hacmi yüksek olan çok yatırımcısı olan bir kripto paradır. En çok tercih edilen kripto paralardan bir tanesi olan filecoinin kim tarafından çıkarıldığı da merak edilmektedir. Filecoinin kısaltılmışı araştırılmaktadır. Peki filecoin nedir? Filecoin ne zaman çıkmıştır? FIL ne anlama geliyor? Kripto para Filecoin almak isteyen bir işi hangi yolu izlemelidir? İşte filecoin ile ilgili tüm detaylar.

7.06.2021Ekonomi
Vakıa Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

Vakıa Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

Mekke döneminde nazil olan Vakıa suresi 96 ayetten oluşmaktadır. Vakıa suresi anlamı ve Diyanet meali itibariyle kıyamet kopmasından ve sonrasındaki dehşet verici durumlarda insanların içinde bulundukları gruplardan bahsetmektedir. Sure hakkında hazırladığımız içeriğimizde Vakıa Suresi Türkçe Okunuşu ve Arapça yazılışı ile birlikte fazileti ve tefsiri gibi detaylı tüm bilgiler yer alıyor.

İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Okunuşu - Elemneşrahleke Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Diyanet Meali)

İnşirah Suresi Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah Suresi Türkçe Okunuşu sayfamız üzerinden İnşirah suresi anlamı, fazileti, Arapça yazılışı ve Diyanet Meali okunabilir. Halk tarafından Elemneşrahleke suresi olarak bilinen sure hakkında tüm detaylar..

Öldürmek için değil, yaşamaları için... Yeni büyük beşli

Öldürmek için değil, yaşamaları için... Yeni büyük beşli

1800’lerde öldürülmesi en zor ve en tehlikeli beş hayvanın kod adıydı ‘big 5’ yani ‘büyük beşli’. Aslan, gergedan, bufalo, fil ve leopar… İngiliz fotoğrafçı Graeme Green bu kez avcılık değil, tükenişlerine dikkat çekmek için ‘yeni büyük beşli’ anketi düzenledi. 50 binden fazla oy kullanıldı. Bufalo, leopar ve gergedan takımdan çıktı. Yeni büyük beşli: Goril, kaplan, kutup ayısı, fil ve aslan.

Yasin Suresi Okunuşu - Yasini Şerif Dinle, Yasin Duası Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)

Yasin Suresi Okunuşu - Yasini Şerif Dinle, Yasin Duası Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Meali)

Yasin suresi Mekke döneminde inmiştir. 83 âyettir. Adını ilk ayette geçen "Ya-Sin" kelimesinden almıştır. Sizler için Yasin Suresi Oku ve Dinle içeriğimizde sureyi anlamak ve ezberlemek isteyenler için Yasin-i Şerif'in konusu, anlamı, önemi, fazileti, faydaları tefsiri, Türkçe ve Arapça Okunuşu ile birlikte Diyanet Meali için tüm detayları bir araya getirdik.

Mutsuz prenses gergedanların peşinde saraydan mı kaçtı

Mutsuz prenses gergedanların peşinde saraydan mı kaçtı?

Tüm dünyanın hafızasına 2011 yılındaki dillere destan düğünüyle kazınmıştı. Ama bunun tek nedeni "modern çağların külkedilerinden biri" olması yani küçücük bir ülkenin prensinin kalbini fethetmesi değildi. Düğünden önce çıkan "saraydan kaçmaya çalışıyor" söylentileri bir yana, prensle evlendiği törende sık sık gözyaşı dökmesiydi bunun bir nedeni de. Üstelik ileri sürülenlere göre bu gözyaşlarının nedeni, ilk anda akla geldiği gibi "mutluluk" da değildi. Aynı yıl evlenen Prens William ve Kate Middleton'ın düğününde "aşk" neredeyse elle tutulacak kadar yakınken onların düğününde sanki o en önemli ayrıntı eksik gibiydi yapılan yorumlara göre. O günden sonra da güzel gelin, hep "mutsuz prenses" olarak anıldı.

4.06.2021Magazin
Gözünüzden kaçmış olabilir | Maske zorunluluğunun bitişi, Vuhan laboratuvarının sırları, hayalet ağlar, ceset çiçeği (31 Mayıs-1 Haziran 2021)

Gözünüzden kaçmış olabilir | Maske zorunluluğunun bitişi, Vuhan laboratuvarının sırları, hayalet ağlar, ceset çiçeği (31 Mayıs-1 Haziran 2021)

Hurriyet.com.tr'de sıcak gündemi size ulaştırdığımız gibi 'son dakika' telaşından uzak; dosya ve analizler içeren, ne olduğu kadar neden olduğunu da irdeleyen haberler üretiyoruz. İşte bugün 'gözden kaçmış' olabilecek haberlerden bazıları...

1.06.2021Gündem
Fil Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Faziletleri (Diyanet Meali)

Fil Suresi Okunuşu - Türkçe Anlamı, Arapça Yazılışı ve Faziletleri (Diyanet Meali)

Fil Suresi, namazda okunabilecek sureler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Toplam 5 ayetten oluşan Fil suresi, fillere sahip olan ordusuyla Kabe'yi yıkmak isteyen Ebrehe ile ordusunun nasıl helak edildiğini anlatır. Halk arasında Elemtera suresi olarak bilinir. Sureyi ezberlemek isteyenler için Fil Suresi okunuşu sayfamızda Fil suresi anlamı, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu ile birlikte Türkçe diyanet meali yer almaktadır.

İlham verici bir hikaye | Sol bacağı tam 45 kilo olan model: Mahogany Geter

İlham verici bir hikaye | Sol bacağı tam 45 kilo olan model: Mahogany Geter

Amerikalı Mahogany Geter, halk dilinde fil hastalığı olarak bilinen lenfödem hastalığına sahip. Bu hastalık nedeniyle 135 kilo olan genç kadının sol bacağı tam 45 kilo ağırlığında. İşte Mahogany'nin hikayesi...

31.05.2021Gündem
Kıssa Nedir Dinde Kıssa Ne Deme Kuranı Kerimde Kaç Tane Kıssa Vardır

Kıssa Nedir? Din'de Kıssa Ne Deme? Kuranı Kerimde Kaç Tane Kıssa Vardır?

Rivayet ile eş anlamlı olan kıssa sözcüğü, kısa ve özlü hikaye anlamına gelir. Dinde ise peygamberlerin ve velilerin hayatlarından kesitler sunan ayet ve hadisler kıssa olarak nitelendirilir. Kuran'ı Kerim'de Hz. Nuh, Hz. Musa ve Hz. Yunus başta olmak üzere birçok peygamberin kıssaları anlatılır. Kıssa Nedir? Din'de Kıssa Ne Deme? Kuranı Kerimde Kaç Tane Kıssa Vardır? Sizin için örnek peygamber kıssaları ile birlikte derledik.

26.05.2021Ramazan Özel
24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sinemaseverlerle buluşuyor

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali sinemaseverlerle buluşuyor

24. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 27 Mayıs Perşembe günü başlayacak.

24.05.2021Keyif
İsrail bunu da yaptı Büyük skandal, tepki yağıyor

İsrail bunu da yaptı! Büyük skandal, tepki yağıyor!

İsrail'e ait resmi bir sosyal medya hesabından Gazze Şeridi'nin bombalandığını gösteren bir fotoğraf, Kur'an-ı Kerim'den bir sureyle paylaşıldı. Filistin'e yönelik zulmünü her geçen gün artıran İsrail'in bu provokatif eylemine tepki yağıyor.

18.05.2021Dünya
Pandemide ortaya çıkan bir hesaplaşma albümü: ‘Fil’

Pandemide ortaya çıkan bir hesaplaşma albümü: ‘Fil’

Üçü pandemi döneminde ortaya çıkan dört şarkılık EP’si ‘Fil’i dijital platformlarda yayımlayan Taha Gürbüz, “‘Fil’deki şarkılar özünde bir değişim dönüşüm, kısacası insanın kendiyle hesaplaşma ve durum tespiti halini anlatıyor” diyor.

18.05.2021Kitap Sanat
Dünya karşısında kalbimiz gümbür gümbür

Dünya karşısında kalbimiz gümbür gümbür!

Isabel Otter ‘Sevgili Dünya’da gibi hayal gücümüzü uçuşa geçirip Dünya'nın bütün o muhteşem güzelliklerini gözlerimizin önüne seriyor.

14.05.2021Kitap Sanat
Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu - Ayetel Kürsi Duasının Anlamı ve Diyanet Meali

Ayetel Kürsi Türkçe Okunuşu - Ayetel Kürsi Duasının Anlamı ve Diyanet Meali

Ayetel Kürsi okunması oldukça faziletli olan bir ayeti kerimedir. Peygamber efendimiz tarafından okunması tavsiye edilmiştir. Ayetel Kürsi Türkçe okunuşu, anlamı ve arapça yazılışı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

11.05.2021Namaz Sureleri
Düşlere yolculuğun adı drama

Düşlere yolculuğun adı drama

Ulusal Drama Günü 2010 bildirisinde “Mahsusçuktan Kuş Oldum” başlığını kullanmıştım. Bu ifade yatılı bölge ilköğretim okullarından birinde yapılan drama atölyesinden çıkan bir çocuğa ait. Çocuklar drama etkinliklerinde mahsusçuktan kuş olurlar, balık olurlar, zıplayan bir top olurlar, neler neler olurlar… "–mış gibi yapmak" olarak da tanımlanan dramayla çocuklar yaratıcı bir yolculuk içinde bulurlar kendilerini.

9.05.2021Eğitim
Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu - Fatiha Suresi Anlamı, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu - Fatiha Suresi Anlamı, Fazileti ve Faydaları (Diyanet Meali & Tefsiri)

Fatiha suresi, İslam dini için büyük öneme sahiptir. Kuran-ı Kerim'in ilk suresi olan Fatiha, aynı zamanda başlangıç anlamı taşımaktadır. Kur’an’ın içerdiği esaslar öz olarak bu surede yer almaktadır. Zira övgü ve yüceltilmeye lâyık bir tek Allah’ın varlığı, onun hâkimiyeti, tek mabut oluşu, kulluğun ancak O’na yapılıp O’ndan yardım isteneceği, bu sûrede özlü bir şekilde ifade edilir. Fatiha Suresi Dinle ve Oku başlıklı yazımız içerisinde Fatiha Suresi anlamı, tefsiri, fazileti ile birlikte Fatiha Suresi Türkçe ve Arapça okunuşu yer almaktadır. Ayrıca Fatiha Suresi Diyanet meali de okunabilir.

Kadir Suresi Okunuşu ve Anlamı - Diyanet Türkçe Meali ve Arapça Yazılışı

Kadir Suresi Okunuşu ve Anlamı - Diyanet Türkçe Meali ve Arapça Yazılışı

Kadir Suresi içerisinde Kadir gecesinden bahsedildiği için bu adı almıştır. “İnnâ enzelnâ” adıyla da anılmaktadır. Kadir Suresi Türkçe okunuşu sayesinde bu sureyi ezberlemek ve öğrenmek mümkündür. Ayrıca sizlere bu surenin anlamı, Diyanet meali ve Arapça yazılışı gibi bilgileri de sunmaktayız.

Ayetel kürsi faziletleri nelerdir Ayet-el kürsi okumanın faydaları

Ayetel kürsi faziletleri nelerdir? Ayet-el kürsi okumanın faydaları

Ayetel Kürsi Faziletleri 95 hadisle tespit edilmiş olup; Allah-u Teala’nın birliği, O’nun daima diri ve zâtı ile kāim olduğu, O’nun izni olmadan kimsenin şefaat edemeyeceği gibi tevhid inancının esaslarını açık bir şekilde belirtmektedir. Ayet-el kürsi okumanın faydaları ve faziletleri için Hz. Peygamber, Kur’an’da en büyük âyetin Âyetü’l-kürsî olduğunu yatağına girerken onu okuyan kimseyi Allah’ın koruyacağını ve şeytanın ona yaklaşamayacağını vurgulamıştır. İşte, Ayetel kürsi okumanın faziletleri ve faydaları hakkında bazı bilgiler

Ayetel Kürsi Nasıl Ezberlenir Kolayca Ayetel Kürsi Ezberle

Ayetel Kürsi Nasıl Ezberlenir? Kolayca Ayetel Kürsi Ezberle

Ayetel Kürsi herkes tarafından bilinen faydalı bir ayettir. Gerçek manasını öğrenerek okumanız faziletlerinden faydalanmanız gereken dualar arasındadır. Sık sık okuyabilmek için ezberlemek faydalı olacaktır. Sizlere Ayetel Kürsi Nasıl Ezberlenir? Kolayca Ayetel Kürsi ezberleyebilmeniz için yapmanız gerekenleri derledik.

Ayetel Kürsi Ne Zaman Ve Nerede İndirilmiştir Ayetel Kürsi Kaçıncı Sayfada Ve Kaç Ayetten Oluşur

Ayetel Kürsi Ne Zaman Ve Nerede İndirilmiştir? Ayetel Kürsi Kaçıncı Sayfada Ve Kaç Ayetten Oluşur?

Ayetel kürsi birçok kişinin ezberinde olan sayılı Kuran ayetleri arasında yer almaktadır. Özellikle oldukça koruyucu bir ayet olması sebebiyle nazar, bela ve kötülüklerden korunmak için okunur. Siz de ayetel kürsi hangi sayfada bulunuyor? Kaç ayetten oluşmaktadır? Gibi sorulara cevapları sizler için derledik.

İngilizce Hayvanlar - İngilizce Hayvanların İsimleri, Yazılışı, Okunuşu Ve Telaffuzu Konu Anlatımı

İngilizce Hayvanlar - İngilizce Hayvanların İsimleri, Yazılışı, Okunuşu Ve Telaffuzu Konu Anlatımı

İngilizcede animal ve beast kelimeleri hayvan anlamına gelir. Bu kelimeler kadar yaygın kullanılmayan ''brute'' ve ''habitat'' kelimelerinin sözlük anlamı da hayvandır. Hayvanlar demek içinse kelimenin sonuna ''s'' eklenir. Örneğin ''Animals'' ya da ''Beasts''. İngilizcede hayvan isimleri, yazılışı ve telaffuzu nasıl? Sizin için örnek cümleler ile birlikte derledik.

4.05.2021Sözlük
Fil Ne Yer Yavru Filler Nasıl Beslenir Ve Fillerin En Çok Sevdiği Besinler Neler

Fil Ne Yer? Yavru Filler Nasıl Beslenir Ve Fillerin En Çok Sevdiği Besinler Neler

Filler doğada bulunan hayvanlardan biridir. Fillerin bünyesi büyük olduğundan birçok kişi tarafından nasıl beslendiği merak ediliyor. Fillerin hangi besinleri yediği ve neleri çok sevdiği araştırılan bazı konular arasında yer alıyor. Fil ne yer? Yavru filler nasıl beslenir ve fillerin en çok sevdiği besinler neler detayları ile derledik.

3.05.2021Araştırma
Aslanlar Ne Yer Yavru Aslan Nasıl Beslenir Ve Aslanların En Çok Sevdiği Besinler Neler

Aslanlar Ne Yer? Yavru Aslan Nasıl Beslenir Ve Aslanların En Çok Sevdiği Besinler Neler

Aslanlar, yaşadıkları habitatların en güçlü canlılarından biridir. Bu nedenle pek çok hayvanı rahatlıkla yiyebilirler. Sizler için merak edilen aslanlar ne yer, yavru aslan nasıl beslenir ve aslanların en çok sevdiği besinler nelerdir detayları ile derledik.

3.05.2021Araştırma
Nasr Suresi Okunuşu ve Anlamı - Nasr Türkçe Diyanet Meali, Arapça Yazılışı ve Fazileti

Nasr Suresi Okunuşu ve Anlamı - Nasr Türkçe Diyanet Meali, Arapça Yazılışı ve Fazileti

Nasr Suresi Medine döneminde nazil olduğu rivayet edilmektedir. Kur'an-ı Kerim içerisinde sıralama olarak yüz onuncu sıradadır. Zammı sure olarak namazlarda ezberlemek suretiyle okunabilir. Nasr Suresi okunuşu, anlamı, Türkçe Diyanet meali ve Arapça yazılışı ile birlikte fazileti bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Tebbet Suresi Okunuşu ve Anlamı - Tebbet Türkçe Diyanet Meali ve Arapça Yazılışı

Tebbet Suresi Okunuşu ve Anlamı - Tebbet Türkçe Diyanet Meali ve Arapça Yazılışı

Tebbet Suresi Mekke döneminde inmiş ve 5 ayetten oluşmaktadır. Tebbet Suresi Okunuşu ve Anlamı sayfamız içerisinde detaylarıyla yer almaktadır. Diyanet Türkçe Meali ve Arapça yazılışı ile sureyi öğrenebilirsiniz.

Asr Suresi Okunuşu - Vel Asr Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Tefsiri & Meali)

Asr Suresi Okunuşu - Vel Asr Türkçe Anlamı ve Arapça Yazılışı (Diyanet Tefsiri & Meali)

Asr suresi adını ilk ayetindeki kelimeden alır. Kur'an-ı Kerim içerisinde 103. suredir. Asr Suresi okunuşu sayfamızda sizler için surenin anlamı, Türkçe Diyanet meali ve tefsiri, Arapça yazılışı ile birlikte ezberlemek ve sure hakkında bilgi edinmek isteyenler için daha pek çok detaylı bilgi yer almaktadır.

İngilizce koltuk ne demek Koltuk kelimesinin İngilizce yazılışı, okunuşu ve söylenişi

İngilizce koltuk ne demek? Koltuk kelimesinin İngilizce yazılışı, okunuşu ve söylenişi

Koltuk, evlerde, ofislerde ve otel, pansiyon gibi konaklama tesislerinde en çok kullanılan mobilyalardan biridir. İngilizcede koltuk anlamına gelen birçok kelime bulunuyor. Bu kelimelerin başında armchair yer almaktadır. Armchair kelimesinin kısaltması olan ''chair'' sözcüğü de koltuk manasında kullanılır. İngilizce Koltuk ne demek? Merak edenler için Koltuk kelimesinin İngilizce yazılışını, okunuşunu ve söylenişini örnek cümlelerle derledik.

3.05.2021Sözlük
Alanyaspor - Fenerbahçe maçı sonrası çok konuşulan eleştiri Mesut Özil ve Luiz Gustavo...

Alanyaspor - Fenerbahçe maçı sonrası çok konuşulan eleştiri! Mesut Özil ve Luiz Gustavo...

Hürriyet Gazetesi yazarları Uğur Meleke ve İlker Yasin, Fenerbahçe'nin 10 kişi kaldığı kritik maçta Aytemiz Alanyaspor ile golsüz berabere kalmasını masaya yatırdı. En çok konuşulan konu Mesut Özil oldu...

30.04.2021Futbol
Fetih Suresi Okunuşu - Fetih Duası Türkçe Anlamı, Diyanet Meali, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Tecvitli Dinle)

Fetih Suresi Okunuşu - Fetih Duası Türkçe Anlamı, Diyanet Meali, Arapça Yazılışı ve Fazileti (Tecvitli Dinle)

Fetih suresi Medine döneminde inmiştir. 28 âyettir. Sure adını 1, 18 ve 27. âyetlerde geçen “fetih” kelimesinden almıştır.Fetih suresi oku ve dinle sayfamızda Fetih suresi'nin anlamı, fazileti, Diyanet meali, tefsiri, Türkçe ve Arapça okunuşu ile yazılışı ve diğer detaylar yer almaktadır.

28.04.2021Namaz Sureleri
MÜLK SURESİ ARAPÇA OKU - Tebareke Suresi Türkçe Okunuşu (Diyanet Meali), Anlamı ve Fazileti

MÜLK SURESİ ARAPÇA OKU - Tebareke Suresi Türkçe Okunuşu (Diyanet Meali), Anlamı ve Fazileti

Mülk suresi Medine zamanında inmiştir. Tebareke suresi olarak da adlandırılan sure 30 ayetten oluşmaktadır. Adını birinci ayette geçmekte olan "El-mülk" kelimesinden alır. Sure içerisinde başlıca yer alan konular arasında; Allah'ın azameti, Allah'ın birliğinin ve kudretinin delilleri, öldürtükten sonra dirilmeyi ve inkar edenlerin nasıl bir akıbete sahip olacağı yer alır. Okunması oldukça faziletli olan bu sure için hazırladığımız Mülk suresi oku ve dinle içeriğimizde Tebareke suresi Türkçe ve Arapça okunuşu, anlamı, faziletleri, tefsiri ve Diyanet meali yer almaktadır. Sureyi ezberlemek isteyen kişiler Türkçe okunuşundan faydalanabilirler.

23.04.2021Namaz Sureleri
Fransız ve Yunan elçilerine sert uyarı: Korsanlık notası

Fransız ve Yunan elçilerine sert uyarı: Korsanlık notası

Atina’nın Fransız araştırma gemisi ile Doğu Akdeniz’de Türk kıta sahanlığını ihlal girişiminin yankıları sürüyor. Yunanistan ve Fransa elçilerinin geçen cuma çağrıldıkları Dışişleri Bakanlığı’nda çok sert ifadelerle uyarıldığı öğrenildi.

20.04.2021Dünya
Dil eğitiminde online istihdam

Dil eğitiminde online istihdam

Koronavirüs kısıtlamaları yurtdışında lisan eğitimi almayı olanaksız hale getirirken insanlar online dil kurslarına yöneldi. Ancak salgın bu platformlardaki eğitmen profilini de değiştirdi. Özellikle Asya ve Ortadoğu’daki turistik bölgelerde karantina nedeniyle işini kaybeden Batılılar bu platformdan ders vermeye başladı. Biz de farklı işlerde çalışıp şu anda dil eğitimcisi olan kişilerle konuştuk.

20.04.2021Ekonomi

Yazar Sonuçları

Sasalı’da neler gördük... İzmir’de bir tarım modeli

İzmir Büyükşehir Belediyesi “Başka bir tarım mümkün” mottosuyla yerel yönetimlerin tarıma olan bakış açılarını değiştiriyor.

15.06.2021

Dişi enerjisine alışık mısınız?

Yeni albüm çıkaran Gökhan Türkmen, etrafındaki dişi enerjisinin üretkenliğini nasıl artırdığını anlatmış. Çok da güzel ifade etmiş. Ama gel de bunu bizim “dişi”lere anlat...

11.06.2021

Güneş ufuktan şimdi doğar, izleyelim arkadaşlar...

Çarşamba günü 19 Mayıs. Yani Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Biz de bu vesileyle gençleri odağına alan, onların sorunlarını, açmazlarını, mutluluk arayışlarını, hayallerini, hayata katılma ve sistemi değiştirme çabalarını anlatan filmlerden oluşan bir seçki hazırladık...

15.05.2021

Konserler ve gözyaşları

Boş umutlar aşılamak istemem ama dünyaca iyiye gidiyoruz galiba. Pek emin olamasam da yaz ayları için aldığımız bazı konser haberleri, İngiltere’nin 17 Mayıs sonrasına etkinlikleri açacak olması, Barselona ve Portekiz’de pilot canlı performansların başlanması küçük mutluluklar verdi.

6.05.2021

Müzikte Üretim Hız Kesmiyor, Yeni Çalışmalar Art Arda Geliyor

Başlıktan da anlaşılacağı üzere sizleri yeni çalışmalardan haberdar edeceğim bir yazı olacak. Kimler kaçıncı albümünü, kimler ilk EP’sini kimler yeni şarkısını yayınlamış. Kadrajıma giren severek dinlediğim tüm yeni çalışmaları müzikseverlerle paylaşmak ayrı bir mutluluk. O zaman başlayalım.

5.05.2021

Fenerbahçe dört fil dört atla satranç oynamaya kalktı

Çağdaş Atan, hafta sonunda Başakşehir önünde 3-6-1 dizilişini tercih etmiş, çok iyi bir ilk yarı oynamışlardı.

30.04.2021

Aynı gemideyiz

Şefkate, korunmaya ihtiyacı olan sadece insanlar mı? Peki ya bu gezegeni paylaştığımız diğer canlılar?

24.04.2021

Osmanlı’ya damgasını vuran mimarlar

İmparatorluğun simge yapıları, ünlü mimarların eserleri birer anıt gibi ayakta duruyor. Osmanlı’nın en büyük mimarı Koca Sinan ve 19’uncu yüzyıla damga vuran Balyan ailesinin yeri ayrı. Bu hafta, ustaların ustası Mimar Sinan’ın Edirne’deki izlerini ve Balyanlar için şimdiye kadar yazılmış en kapsamlı kitabı anlatacağım sizlere.

23.04.2021