EKSTRA
MENÜ

Feminizm

Feminizm ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Feminizm haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 437 Feminizm haberi bulunmuştur.

Feminizm Haberleri

Hangi Şeyma

Hangi Şeyma?

Para avcısı, anne, parti canavarı, global sosyelit, fenomen, it-girl... Şeyma Subaşı, Acun Ilıcalı ile ilişkisini bir kadın düşmanlığı öznesi olarak geçirdi. Tüm kimlikleri sorgulandı, anneliği, genç kızlığı, eşliği didiklendi. Şimdi tüm temsil ettikleriyle beraber, şöhretinden daha büyük bir tartışmayı açıyor.

Dokuz yaşınızı geçtiyseniz okumanız gereken kitaplar

Dokuz yaşınızı geçtiyseniz okumanız gereken kitaplar

Epos Yayınları ‘Minerva’nın Genç Baykuşu’ kitap dizisinde bilim, felsefe ve politika kavramlarını dokuz yaş üstü okurlar için anlatıyor.

20.09.2018Kitap Sanat
Feminizm nedir Feminist ne demek

Feminizm nedir? Feminist ne demek?

Feminizm, toplumca kanıksanan erkek düşmanlığı düşüncesinin aksine, cinsiyet eşitsizliğini gündeme getirmek için ön planda tutulan bir akımdır. Sadece kadınları değil, erkekleri de yakından ilgilendiren feminizm tanımı, gerçek eşitliği ortaya koymayı amaçlamaktadır. İşte, feminizm nedir sorusunun cevabı ve detaylı bilgiler

4.07.2018Gündem
‘Feminizmden korkmayın’

‘Feminizmden korkmayın’

Beren Saat, Fransa’da da yayınlanmaya başlayan ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ dizisi için Le Figaro Gazetesi’ne verdiği röportajda feminizmden korkulmaması gerektiğini belirterek, “Mücadelemiz sessizlik yeminini kırmak ve tüm kadınları korumak” dedi.

3.07.2018Dünya
Eşitsizliğin suçlusu da mı göçmenler

Eşitsizliğin suçlusu da mı göçmenler?

Almanya’da özellikle İslam ülkelerinden artan göçle birlikte ‘yeni bir feminizm anlayışı’ tartışmaları da başladı.

4.06.2018Avrupa
Türk DJ birinci sırada

Türk DJ birinci sırada

İsmi Tiesto ile anılan Türk DJ Ümmet Özcan, iddialı işbirliklerine bir yenisini daha ekledi.

25.05.2018Keyif
‘Borsada kazanıp devrim çağrısı yapan bir adam: Engels’

‘Borsada kazanıp devrim çağrısı yapan bir adam: Engels’

İşçi Partisi eski milletvekili, dünyaca ünlü Victoria&Albert Müzesi’nin yöneticisi, İngiliz tarihçi Tristram Hunt’ın kaleme aldığı Friedrich Engels biyografisi ‘Fraklı Komünist’ Türkçede. Hunt ile Engels’in Marksist hareketteki önemini, siyasi duruşunu, Marx ile ilişkileri ve çelişkileri üzerine konuştuk.

3.05.2018Kitap Sanat
Yeni feminizm hareketi sadece kadından ibaret değil

Yeni feminizm hareketi sadece kadından ibaret değil

Modern dergiciliğin başmimarı o: Tina Brown. 26 yaşında başına geçtiği İngiliz Tatler dergisinde uyguladığı formül sayesinde, dünya medya devi Condé Nast’ın radarına takıldı; Vanity Fair, The New Yorker, Newsweek gibi dergilerin yayın yönetmenliğini üstlendi. Kurduğu haber sitesi ‘The Daily Beast’ ile dijital basının öncülerinden oldu. 2010’dan beri düzenlediği ‘Women in the World’ adlı panelle kadın haklarının önde gelen savunucularından. New York’ta 9’uncusu düzenlenen konferans öncesi Brown ile bir araya geldik, kadın hareketini ve gazeteciliğin geleceğini konuştuk.

14.04.2018Hürriyet Pazar
Süper kadın olmamız bekleniyor, olabiliriz ama çok yorucu

Süper kadın olmamız bekleniyor, olabiliriz ama çok yorucu

Kadir Has Üniversitesi’nin ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’na göre, son bir yılda hem geleneksel aile değerlerinde hem de eşitlik algısında bir artış oldu. Önümüze de bir ‘muhafazakâr feminizm’ kavramı çıktı. Üniversitenin Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi Müdürü Mary Lou O’Neil ile bu yeni kavramı ve cinsiyet eşitliğini konuştuk.

10.03.2018Hürriyet Pazar
Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması 2018 sonuçlandı

Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması 2018 sonuçlandı

Kadir Has Üniversitesi’nin her yıl gerçekleştirdiği ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Algısı Araştırması’nın 2018 sonuçları açıklandı.

6.03.2018Kampüs
Sumatrada tepetaklak cinsiyet rolleri

Sumatra'da tepetaklak cinsiyet rolleri

Sumatra'da küçük bir halk olan Minangkabaular cinsiyet rollerini dünyadan 'biraz' farklı yaşıyorlar. Kadın-erkek ilişkilerinde kökten değişiklikler yapan Minangkabaular'ın ilginç hayatı...

20.02.2018Seyahat
Virginia Woolf kimdir Google doodle tasarımı olan Virginia Woolf un 136. yaş günü

Virginia Woolf kimdir? Google doodle tasarımı olan Virginia Woolf 'un 136. yaş günü

Google, Virginia Woolf'un 136. yaş günü için doodle tasarımın değişikliğe gitti. İngiliz yazar Virginia Woolf'un ikonundan oluşan doodle, New York Times, Forbes, Wired ve CNN'in müşterileri arasında yer aldığı Londra merkezli bir grafik sanatçısı olan Louise Pomeroy tarafından üretildi. Peki Google doodle tasarımı olan Virginia Woolf kimdir?

24.01.2018Gündem
2017de yılın kelimesi

2017'de yılın kelimesi

Batı’daki köklü geleneklere sahip sözlükler, her aralıkta ‘yılın kelimesi’ni açıklar. Biz de farklı alanların uzmanlarına sorduk.

23.12.2017Hürriyet Pazar
5 kardeşin hikayesi

5 kardeşin hikayesi

Kanal D’nin yeni dizisi “Kızlarım İçin” daha ilk bölümden sarsıcı senaryosu ile izleyiciyi ekran başına çekti. Bir cinayetle açılan ilk bölümde hepsi birbirinden farklı karakterlerde ve idealler peşinde olan beş kız kardeşin hayata tutunma çabalarını izledik. Bu beş kardeşi canlandıran oyuncularla, hem onları hem de dizideki karakterlerini daha yakından tanımak için bir araya geldik.

2.12.2017Televizyon
Gizemin yüzde 1 mucizesi

Gizem'in yüzde 1 mucizesi

Genetik bir hastalıkla dünyaya geldiğinde doktorlar, “Yüzde 1 ihtimalle yaşar” dedi, ama o şimdi 19 yaşında. Yeditepe Üniversitesi’nde tam bursla genetik okuyan Esma Gizem Güler’in “Yapamazsın” diyenlere tek bir sözü var: “Dikkat Gizem çıkabilir!”

12.11.2017Eğitim
Gülme meselesi...

Gülme meselesi...

Gülmeyi bir tutku olarak tanımlayan, feminizmden felsefeye, politikadan uygarlık tarihine, sinemadan edebiyata kadar konuyu genişleten bir kitapla baş başayız: Anca Parvulescu’dan ‘Gülme-Bir Tutkuya Dair Notlar’.

10.11.2017Kitap Sanat
‘Yağmurlarda Yıkansam’ Londra’da izleyicilerle buluştu

‘Yağmurlarda Yıkansam’ Londra’da izleyicilerle buluştu

Ödüllü Türk filmi “Yağmurlarda Yıkansam” İngiltere’nin başkenti Londra’da sinema severlerle buluştu.

4.11.2017Dünya
Türkiyenin ilk ve tek dijital kadın zirvesi Dijital Topuklar

Türkiye'nin ilk ve tek dijital kadın zirvesi Dijital Topuklar

Dünya dijitalleşiyor. İnsanlar geniş toplumsal hareketlerle bambaşka bir yöne doğru evriliyor. Ve bu yeni toplumsal hareketlilik bundan öncekilere (savaşlara, göçlere) benzemiyor. İnsanlığın daha önce yaşamadığı bir toplumsal dinamizmin içerisindeyiz. Hepimiz kafa kafaya vermiş, bu yeni dönemi anlamaya çalışıyoruz. Dijital Topuklar yeni dünyanın dijital dinamiklerini kadın ekseninde mercek altına alıyor. 1 Kasım'da gerçekleşecek zirve için Perihan Gürer ve Elif Doğan'la söyleştik...

24.10.2017Keyif
Bu hikayeyi neden 30 yıl sonra yazdı

Bu hikayeyi neden 30 yıl sonra yazdı?

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Carl Hanser Yayınevi tarafından Almancası yayınlanan ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ adlı romanını tanıtırken, kitabında anlattığı hikayenin sırları, kendisi ve Türkiye hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Son 10 yıldır biraz feminist olmaya çalıştığını anlatan Pamuk, Türkiye’nin ‘Avrupa treni’nden uzaklaştıkça otoriterleştiğini söyledi.

18.10.2017Dünya
Ufuk açıcı  ‘Ütopya Edebiyatı’

Ufuk açıcı ‘Ütopya Edebiyatı’

Gregory Claeys’in hazırladığı ‘Ütopya Edebiyatı’ adlı çalışmanın her bölümü, edebiyat, felsefe, kültür tarihi ve dilbilim açısından ufuk açıcı bilgilerle dolu.

28.09.2017Kitap Sanat
Özgün senaryo vardı da biz mi çekmedik

Özgün senaryo vardı da biz mi çekmedik!

Ekranla 16 yaşında tanıştı. Yeteneğiyle kısa sürede başrole yükseldi. Duru güzelliğiyle ekranın en beğenilen oyuncularından biri oldu. Bir süredir sesi soluğu çıkmıyordu. Şimdi ‘Shameless’ uyarlaması yeni dizisi ‘Bizim Hikâye’yle radarımızda... Hazal Kaya’yla buluştuk; hakkında çıkan haberleri, yeni projesinin ayrıntılarını ve oyuncu Ali Atay’la ilişkilerini konuştuk.

Kadın vagonu önerisi İngilterede tartışma yarattı

'Kadın vagonu' önerisi İngiltere'de tartışma yarattı

İngiltere'de İşçi Partisi'nin kıdemli siyasetçilerinden Chris Williamson'un trenlerde kadınlara özel vagon önerisi tartışmalara yol açtı.

24.08.2017Dünya
Feminizmi anlamak için mutlaka okumanız gereken 5 kitap

Feminizmi anlamak için mutlaka okumanız gereken 5 kitap

Feminizm son dönemde tanım olarak herkesin çok fazla kullandığı ancak felsefesi hakkında çok az insanın bir şeyler bildiği bir kavram. Kadınlar içi bambaşka şeyler ifade ederken erkekler için ise farklı bir algı yaratan bir terim. İşte bu nedenle erkek kadın fark etmeden herkesin feminizmi anlamak adına okuması gereken kitap listesini hazırladık.

10.07.2017Keyif

Yazar Sonuçları

Ah ile vah ile

Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter hesabından (@tcbestepe) 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla hazırlanan bir video paylaşıldı 23 Kasım’da.

27.11.2018

24 yaş fark olunca kahvaltı masasındaki durumumuz şu

Fransa’nın yeni first lady’si Brigitte Macron’a soruyorlar... “Sabah kahvaltınızı eşinizle mi yaparsınız?”

20.10.2018

Boşanma davasının kazananı olmaz

Gülben Ergen bu hafta Mirror Circle platformunun kurucusu avukat Beste Demir Keki ile bir araya geldi. Keki kurduğu platformu, avukatlığa uzanan hikayesini ve çekişmeli boşanma davalarının zorluklarını anlattı.

18.09.2018

Beren bulmaca çözdürme

Beren Saat’in Fransız Le Figaro gazetesine verdiği röportaj, genelde feminizm başlığından konuşuldu.

5.07.2018

Elle taciz eden kanal yöneticisi kimdi, onu hiç merak etmediniz mi

AYNI cümleleri bir kere daha, hem de bu defa daha açık bir ifadeyle okuyunca merak ettim:

5.07.2018

Fener’i de, Federasyon’u da eleştirmeyeceğim Kaya

KAYA Çilingiroğlu, senin benim vergimle çalışan TRT ekranına çıkmış önüne gelene saydırıyor...

21.04.2018

Erkek adam! Şuna bak sana bir şey soracağım

BİRAZ vülger bir karikatür gibi görünüyor...

7.03.2018

Kerimcan’a ailesi zorla Çaykovski mi dinletmiş

TURİZM ve Kültür Bakanı Numan Kurtulmuş diyor ki...

16.01.2018

Kadına yönelik erkek şiddeti açısından felaket bir yıl geçirdik!

Bir yıl daha bitiyor! Meşhur Merriam-Webster sözlüğü, yılın kelimesi olarak ‘feminizm’i seçti. Kelime, 2016’ya kıyasla yüzde 70 daha fazla aranmış. Biz de yıl biterken, Türkiye’ye feminizm gözlüğünden bir bakalım dedik. Lafa gelince herkes isyanlarda ama gerçek hayatta değişen hiçbir şey yok! 52 bin 826 kadın, şiddet gördüğü için koruma altına alındı. Her gün 350 kadın, şiddet gördüğü için kolluk kuvvetlerine başvuruyor. Ama her yıl, her ay, her gün kadına yönelik erkek şiddeti artıyor. Konusuna çok hâkim iki hukukçunun kapısını çaldım, buyurun buradan okuyun…

23.12.2017

Diyanet o imamı gerçekten cezalandırdı mı?

Balıkesir'de çocuk istismarıyla suçlanan imamla ilgili gönderdiğim soruya Başbakanlık İletişim Merkezi'nden (BİMER) tatmin edici bir yanıt alamayınca konuyu kamuoyuyla paylaşmaya karar verdim. Olay şu:

19.12.2017

5 kardeşin hikayesi

Kanal D’nin yeni dizisi “Kızlarım İçin” daha ilk bölümden sarsıcı senaryosu ile izleyiciyi ekran başına çekti. Bir cinayetle açılan ilk bölümde hepsi birbirinden farklı karakterlerde ve idealler peşinde olan beş kız kardeşin hayata tutunma çabalarını izledik. Bu beş kardeşi canlandıran oyuncularla, hem onları hem de dizideki karakterlerini daha yakından tanımak için bir araya geldik.

2.12.2017

Kabataş yalanına ne ceza vermiştin ey RTÜK

SAVCININ dosyayı görüp programı sunan İsmail Küçükkaya’nın ifadesini almasını bile beklemediler.

19.10.2017

'O' yine aramızda...

Stephen King külliyatının en etkileyici yapıtlarından ‘O’, 1990’da mini seri olarak seyirci karşısına çıkmıştı. Roman, bu kez uzun metrajlı film formatında huzurlarımızda... Bir grup çocuğa musallat olan ‘Pennywise’ isimli bir palyaçonun öyküsünü anlatan yapım yer yer etkileyici.

15.09.2017

Caddeden taşınan taşınana

Cansel Elçin “Dayanamadım, büyük bir hevesle geldiğim Feneryolu’ndan karşıya taşındım” dedi.

11.09.2017

Sosyal medya feminizmi

Sosyal medyada içi boşaltılan, hakkında hemen herkesin fikir beyan ettiği, fakat çok az kişinin bilgi sahibi olmak için çabaladığı konulardan biri feminizm.

1.07.2017