EKSTRA
MENÜ

Fay

Fay ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Fay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.688 Fay haberi bulunmuştur.

Fay Haberleri

Son dakika deprem haberleri Kandilli Son depremler listesi 3 Temmuz

Son dakika deprem haberleri! Kandilli Son depremler listesi 3 Temmuz

Önceki gün bazı bölgelerde yaşanan son depremler sonrasında gözler fay hareketlerinin meydana geldiği illere çevrildi. 3 Temmuz 2020 tarihli son depremler listesinde hangi illerin olduğunu merak eden pek çok kişi, internet üzerinden 'Deprem mi oldu?' sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, 3 Temmuz Cuma günü hangi illerde deprem oldu? İşte, son depremler listesi içerisinde yer alan merkezler ve detaylı bilgiler

3.07.2020Gündem
Fay hattı sorgulama nasıl yapılır İstanbul deprem risk haritası

Fay hattı sorgulama nasıl yapılır? İstanbul deprem risk haritası

Büyük İstanbul depremi ile ilgili uyarıda bulunan Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul’da minimum 7,3 deprem beklediğini açıkladı. Türkiye’de art arda yaşanan depremler, gözler büyük İstanbul depremi ve fay hatlarına çevrildi. Peki, fay Hattı sorgulama nasıl yapılır? İşte İstanbul deprem risk haritasını görüntülemek isteyenler için bilgiler…

29.06.2020Gündem
Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Güneybatı sahillerimiz  tsunami tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir

Prof. Dr. Hasan Sözbilir: Güneybatı sahillerimiz tsunami tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir

MANİSA Saruhanlı ile Muğla'nın Marmaris ilçesi açıklarında meydana depremlere rağmen Batı Anadolu'da rahatlamanın henüz gerçekleşmediğini belirten deprem uzmanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir, biriken gerilimin ancak 6'nın üzerinde büyüklüğe sahip depremle boşaltılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Sözbilir, Afrika ile Türkiye'nin güney sınırını oluşturan fay geçmişte 8'e varan depremler üretmiş. Bunlar devreye girerse 8 büyüklüğünde deprem olur. O zaman güneybatı sahillerimiz tsunami tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir dedi.

29.06.2020Haber
Deprem uzmanından çarpıcı tsunami iddiası

Deprem uzmanından çarpıcı tsunami iddiası

Manisa Saruhanlı ile Muğla'nın Marmaris ilçesi açıklarında meydana depremlere rağmen Batı Anadolu'da rahatlamanın henüz gerçekleşmediğini belirten deprem uzmanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir, biriken gerilimin ancak 6'nın üzerinde büyüklüğe sahip depremle boşaltılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Sözbilir, "Afrika ile Türkiye'nin güney sınırını oluşturan fay geçmişte 8'e varan depremler üretmiş. Bunlar devreye girerse 8 büyüklüğünde deprem olur. O zaman güneybatı sahillerimiz tsunami tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir" dedi.

29.06.2020Gündem
Muğlada son dakika deprem: Neden bu kadar çok sallanıyoruz Deprem uzmanları CNN TÜRKte değerlendirdi

Muğla'da son dakika deprem: Neden bu kadar çok sallanıyoruz? Deprem uzmanları CNN TÜRK'te değerlendirdi

Son dakika haberi... Muğla'nın Marmaris ilçesinde meydana gelen 5.2 büyüklüğünde depremin arından deprem uzmanları CNN TÜRK canlı yayınında önemli açıklamalarda bulundu.

28.06.2020Gündem
Son dakika... Manisa depreminin ön inceleme raporu hazırlandı

Son dakika... Manisa depreminin ön inceleme raporu hazırlandı

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Jeofizik Mühendisliği Bölümü tarafından Manisa-Gölmarmara'da meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremle ilgili ön inceleme raporu hazırladı.

27.06.2020Gündem
Son dakika haberi... Doç. Dr. Bülent Özmenden deprem uyarısı: Bunlar saatli bomba gibi...

Son dakika haberi... Doç. Dr. Bülent Özmen'den deprem uyarısı: Bunlar saatli bomba gibi...

Gazi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görevli Doç. Dr. Bülent Özmen, ''Türkiye'nin bir yerlerinde gerilim birikiyor, enerji birikiyor. Bunlar saatli bomba gibi patlayacağı zamanı bekliyor. Yani Türkiye'de bir gerilim birikmesi var. Bu açığa çıkmadığı için bir şekilde bu önümüzdeki günlerde olur, aylarda olur, yıllarda olur; ama Türkiye’nin maalesef daha büyük depremlere gebe olduğunu söyleyebiliriz'' dedi. Özmen, ''Türkiye'ye de baktığımız zaman sınırlarının içerisinde deprem üretme potansiyeli olan 550 tane diri fay var. Örümcek ağlar gibi Türkiye diri faylarla sarılmış durumda. Ve bu sayıya denizel ortam ve komşu ülkelerdeki diri fayları da eklersek 800 tane deprem üretme potansiyeli olan diri fay var. '' dedi.

27.06.2020Gündem
5.8lik İstanbul depremi 9 ay geçmesine rağmen çözümlenemedi

5.8'lik İstanbul depremi 9 ay geçmesine rağmen çözümlenemedi!

Jeofizik uzmanı Dr. Oğuz Gündoğdu, İstanbul’da 28 Eylül’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin geçen süre içerisinde henüz çözümlenemediğini söyledi. Dr. Gündoğdu, bu depremin 7’nin üzerinde beklediği olası Marmara Depremi’ne neden olacak fayın çok yakınında meydana geldiğini hatırlatırken, “Bu depremin ‘Doğru atımlı’ yerine neden ters atımlı olduğu açıklanamadı” dedi.

26.06.2020Gündem
Son dakika haberi: Manisada korkutan deprem İzmir, Bursa ve çevre illerden de hissedilen depremde son durum

Son dakika haberi: Manisa'da korkutan deprem! İzmir, Bursa ve çevre illerden de hissedilen depremde son durum!

Son dakika haberine göre, saat 10.21 sularında İzmir ve çevre illerden hissedilen bir deprem meydana geldi. AFAD depremin büyüklüğünü 5.5 olduğunu açıklarken, depremin Manisa'nın Saruhan ilçesinde gerçekleştiği öğrenildi. Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, "Valiliğimize herhangi bir hasar ihbarı yok. Herhangi bir hasar varsa hemen ona göre afet planlarımıza göre harekete geçilecek." açıklamasında bulunurken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da "Saruhanlı merkezde yapılan taramalarda şu ana kadar herhangi bir hasar tespiti ve ihbarı gelmemiştir. Kırsal taramalar devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

26.06.2020Gündem
Son dakika haberi: Vanda 5.4 şiddetinde deprem.. Van Valisinden ilk açıklama

Son dakika haberi: Van'da 5.4 şiddetinde deprem.. Van Valisi'nden ilk açıklama

Son dakika Van'da deprem.. Gelen bilgilere göre Van'da 5.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, "Özalp merkez ve köylerinde yaptığımız taramalarda, bir köyümüzde bir evin yıkıldığını bunun dışında bir can ve mal kaybının olmadığını, bazı köylerde hasar gören evlerin olduğu bilgilerini aldık. Ekiplerimiz sahaya doğru hareket ettiler." açıklamasında bulundu.

25.06.2020Gündem
Karlıova deprem üretir, Yedisuda 6,5 büyüklüğünde deprem olabilir

'Karlıova deprem üretir, Yedisu'da 6,5 büyüklüğünde deprem olabilir'

Erzurum Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi, Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu fay hatlarının geçtiği Karlıova'nın deprem üretme potansiyelinin yüksek olduğunu, sismik boşlukta olan Yedisu'da ise 6 ile 6,5 büyüklüğünde deprem olabileceği uyarısında bulundu. Dr. Öğretim Üyesi Ender Bayrak, "Yedisu ve köylerdeki yapıları hızlıca elden geçirmek gerekir" dedi.

24.06.2020Haber
6,5 büyüklüğünde deprem olabilir dedi, o ilçeye dikkat çekti

'6,5 büyüklüğünde deprem olabilir' dedi, o ilçeye dikkat çekti

Erzurum Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi, Kuzeydoğu ve Doğu Anadolu fay hatlarının geçtiği Karlıova'nın deprem üretme potansiyelinin yüksek olduğunu, sismik boşlukta olan Yedisu'da ise 6 ile 6,5 büyüklüğünde deprem olabileceği uyarısında bulundu. Dr. Öğretim Üyesi Ender Bayrak, "Yedisu ve köylerdeki yapıları hızlıca elden geçirmek gerekir" dedi.

24.06.2020Gündem
Deprem mi oldu AFAD ve Kandilli 19 Haziran son depremler verileri

Deprem mi oldu? AFAD ve Kandilli 19 Haziran son depremler verileri

Deprem, Türkiye’nin ana gündem konusu olmayı sürdürüyor. Fay hatlarının bulunduğu ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen deprem haberleri ve uzmanların öngörüleri ardından en ufak sarsıntıda panik olan vatandaşlar, ‘deprem mi oldu, nerede deprem oldu?’ gibi sorularına internet üzerinden yanıt arıyor. AFAD ve Kandilli Rasathensi’nin resmi adreslerinden son depremleri takip etmek mümkün. İşte AFAD ve Kandilli 19 Haziran son depremler verileri

19.06.2020Gündem
Muşta inanılmaz olay Çakıl büyüklüğündeki taşlar 2 dakikada eridi

Muş'ta inanılmaz olay! Çakıl büyüklüğündeki taşlar 2 dakikada eridi

MUŞ'un merkeze bağlı Gümüşali köyü mevkiinde yeryüzüne çıkan ve böbrek taşını erittiği ileri sürülen su incelemeye alındı. Dr. Öğretim Üyesi İskender Dölek'in numune aldığı suya attığı çakıl büyüklüğündeki taşlar 2 dakikada eridi. Dölek, vatandaşlara sudan fazla içmemeleri tavsiyesinde bulundu.

18.06.2020Gündem
Deprem mi oldu AFAD ve Kandilli 17 Haziran son depremler verileri

Deprem mi oldu? AFAD ve Kandilli 17 Haziran son depremler verileri

AFAD ve Kandilli son depremler verileri Şanlıurfa'daki deprem ardından bir kez daha gündeme geldi. Sosyal medyada da yapılan deprem paylaşımları ardından pek çok vatandaş, ‘deprem mi oldu, nerede deprem oldu?’ sorularına yanıt arıyor. Doğu Anadolu ve Kuzey Anadolu fay hatlarının kesiştiği noktada bulunan Bingöl’de art arda yaşanan depremler ardından Türkiye bir kez daha deprem gerçeğiyle yüzleşmişti. AFAD ve Kandilli 17 Haziran son depremler verileri

17.06.2020Gündem
İstanbul depremi pusuda bekliyor

İstanbul depremi pusuda bekliyor

Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda önceki gün meydana gelen ve korucunun şehit olmasına neden olan 5.7 büyüklüğündeki Karlıova depreminden sonra inşaat mühendisleri, “Aynı fayın üreteceği İstanbul depremi pusuda bekliyor” uyarısında bulundu. Deprem sonrası yara sarmak yerine yara açmadan sorunların çözülmesi gerektiğini belirten İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe, şu tespitlerde bulundu:

16.06.2020Gündem
Ön sismoloji raporu açıklandı: Artçılar 3-6 ay daha sürebilir...

Ön sismoloji raporu açıklandı: Artçılar 3-6 ay daha sürebilir...

Erzurum Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi (ATA-DAM) tarafından Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen deprem nedeniyle ön sismoloji raporu hazırlandı. Raporda, "1 Mayıs 2003'te Bingöl'de meydana gelen artçı sarsıntıların 1 yıl devam ettiği düşünüldüğünde, Bingöl- Karlıova bölgesinde de gerilme rejiminin, deprem öncesi haline dönmesinin, yani artçıların devam etme süresinin en az 3-6 ay süreceği öngörülmektedir. Ancak önceki depremlerden elde edilen raporlar ışığında insanlar tarafından hissedilebilen artçıların en az 2 hafta kadar daha devam edeceği düşünülmektedir" denildi.

15.06.2020Gündem
Kandilliden Bingöl depremi sonrası uyarı: 10 gün sürecek

Kandilli'den Bingöl depremi sonrası uyarı: 10 gün sürecek

BİNGÖL'de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, açıklamalarda bulundu. Bölgenin kendileri tarafından yakından takip edildiğini belirten Özener, "Türkiye'nin her hangi bir yerinde, her hangi bir anda deprem olması çok mümkün. Doğu Anadolu Fay Hattı ile Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın kesişim noktasında, Bingöl Karlıova bölgesi de önemli deprem potansiyeli taşıyan yerlerden bir tanesi" dedi.

14.06.2020Gündem
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmazdan uyarı: Panik yapmayın, evlerden uzak durun

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan uyarı: Panik yapmayın, evlerden uzak durun

CNN TÜRK yayınına katılan; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Ben vatandaşlardan şunu rica ediyorum. Artçı sarsıntılar var, evlerden uzak durmakta fayda var. Panik yapmadan, sağlıklı bir şekilde bu süreci atlatmamız lazım" ifadelerini kullandı

14.06.2020Gündem
Depremi önceden bildiği iddia edilmişti... Prof. Dr. Naci Görürden açıklama

Depremi önceden bildiği iddia edilmişti... Prof. Dr. Naci Görür'den açıklama

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde saat 17.24'te 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Birçok ilde hissedilen deprem ile ilgili Prof. Dr. Naci Görür'ün aylar önce uyarı yaptığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Görür, "Bingöl Karlıova'ya doğru, Palu ve ötesine dikkat etmek lazım biraz" ifadelerini kullanmıştı. Korkutan depremin ardından açıklama yapan Prof. Dr. Görür, "Şimdi deprem oldu ama bu bizim kast ettiğimiz kol üzerinde değil. Yani bu deprem Karlıova'da olmasına rağmen Karlıoava ile Bingöl arasındaki Doğu Anadolu fayının enerjisini boşaltan bir deprem değil." diyerek uyarısını yineledi.

14.06.2020Gündem
Son dakika... Bingöldeki 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından dikkat çeken uyarı

Son dakika... Bingöl'deki 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından dikkat çeken uyarı

Deprem Uzmanı Prof.. Dr. Şükrü Ersoy Bingöl’de meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki depremin ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

14.06.2020Gündem
Son dakika haberler... Uzman isim uyardı: Helen Yayında 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Son dakika haberler... Uzman isim uyardı: Helen Yayı'nda 7 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Antalya'da Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Akdeniz'de meydana gelen deprem fırtınaları nedeniyle Helen Yayı Girit Adası bölgesinde 7 büyüklüğünde deprem beklendiğini açıkladı. Leonardo da Vinci'nin kaynaklarında da Akdeniz'de büyük bir deprem beklendiğini hatırlatan Yüklü, denizde tsunami etkisi oluşturacağını ve Antalya'da en fazla Kumluca, Finike ve Kaş ilçelerinin etkileneceğini belirterek, 'Deprem Bilim Kurulu' oluşturulmasını talep etti.

9.06.2020Haber
Deprem fırtınalarının ardından Antalya için korkutan uyarı

Deprem fırtınalarının ardından Antalya için korkutan uyarı!

Antalya'da Jeofizik Mühendisi Atakan Yüklü, Akdeniz'de meydana gelen deprem fırtınaları nedeniyle Helen Yayı Girit Adası bölgesinde 7 büyüklüğünde deprem beklendiğini açıkladı. Leonardo da Vinci'nin kaynaklarında da Akdeniz'de büyük bir deprem beklendiğini hatırlatan Yüklü, denizde tsunami etkisi oluşturacağını ve Antalya'da en fazla Kumluca, Finike ve Kaş ilçelerinin etkileneceğini belirterek, 'Deprem Bilim Kurulu' oluşturulmasını talep etti.

9.06.2020Gündem
ABD nefes alamıyor

ABD nefes alamıyor

COVID-19’a karşı izolasyon uygulamalarının geç de olsa başlamasından sonra, dünyanın süper gücü ABD’nin halkını pandemiden koruyamadığını, ayrıca şehirlerinde güvenliği de sağlayamadığını gördük. Minneapolis şehrinde George Floyd’un öldürülmesiyle sosyal mesafe kuralları yıkıldı, 140 şehirde gösteriler başladı ve devam ediyor. Çünkü artık ülkede gerçek anlamda nefes alınamıyor.

Sapanca Gölü nerede ve hangi şehirde Sapanca Gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi

Sapanca Gölü nerede ve hangi şehirde? Sapanca Gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi

Sapanca Gölü, Türkiye’nin turizm açısından önemli göllerinden biridir. Yeşil alanları ve huzur veren ortamıyla çevre yerleşim bölgelerindeki insanların dinlenme noktasıdır. Özellikle İstanbul’a yakın mesafede olması dolayısıyla, İstanbulluların ilgi gösterdiği bir göldür. Sapanca Gölü hakkında detayları sizler için derledik.

5.06.2020Seyahat
Hazar Gölü nerede ve hangi şehirde Hazar Gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi

Hazar Gölü nerede ve hangi şehirde? Hazar Gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi

Ülkemizde farklı özelliklere sahip birçok göl bulunmaktadır. Farklı bölgelerde bulunan bu göller ülkemiz için ayrı bir önem taşımaktadır. Hazar gölü de bu göllerden bir tanesidir. Oldukça merak edilen hazar gölü ülkemizde nerede yer almaktadır? Hazar gölü oluşumu, özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi nedir? Sizlere bu konuyu detaylıca derledik.

5.06.2020Seyahat
Beyşehir Gölü nerede ve hangi şehirde Beyşehir Gölü oluşumuö Özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi

Beyşehir Gölü nerede ve hangi şehirde? Beyşehir Gölü oluşumuö Özellikleri, derinliği, büyüklüğü ve efsanesi

Beyşehir Gölü, Türkiye’nin büyüklükte üçüncü sırada yer alan tatlı su gölüdür. Konya topraklarında bulunan Beyşehir Gölü’nün nasıl oluştuğunu öğrenebilir, göl hakkında tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Beyşehir Gölü ile alakalı farklı efsaneler bulunmaktadır. İşte Beyşehir gölüne ait tüm detaylar.

5.06.2020Seyahat
Mehmet Özdilek: Takımı hazırlamak kolay değil

Mehmet Özdilek: 'Takımı hazırlamak kolay değil'

Büyükşehir Belediye Erzurumspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek, 70 günü antrenmansız geçirdiklerini ancak buna rağmen hedeflerinin takımı Süper Lig'e taşımak olduğunu açıkladı.

3.06.2020Futbol
Marmara Bölgesi illeri nelerdir Marmara Bölgesinin özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

Marmara Bölgesi illeri nelerdir? Marmara Bölgesinin özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

1941 senesinde Ankara’da toplanan 1. Coğrafya kongresinde Türkiye’nin coğrafi bakımdan 7 bölgeye ayrılmasına karar verilmiştir. Türkiye’nin coğrafi açıdan daha rahat anlaşılabilmesi ve genel özelliklerinin eğitim esaslı alanlarda daha iyi bir şekilde kavram olabilmesi amacıyla coğrafi bölgeler oluşturuldu. İşte Marmara bölgesine ait tüm detaylar.

30.05.2020Gündem
İç Anadolu Bölgesi illeri nelerdir İç Anadolu Bölgesinin özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

İç Anadolu Bölgesi illeri nelerdir? İç Anadolu Bölgesinin özellikleri, iklimi, dağları, ovaları ve bitki örtüsü

Türkiye'nin orta kısmında bulunan, yedi bölgeden birisi İç Anadolu Bölgesidir. Bölgeye aynı zamanda 'Orta Anadolu' denilir. İç Anadolu Bölgesi illeri hangileri, özellikleri neler, hangi iklim tipine sahip, ovaları ve bitki örtüsü hakkında bilgileri sizler için derledik.

30.05.2020Gündem
Son dakika haberler... Bakan Soylu: Türk polisine güvenin... İki provokatör de yakalandı

Son dakika haberler... Bakan Soylu: Türk polisine güvenin... İki provokatör de yakalandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Üsküdar’daki Ermeni Kilisesi’nin haçının kırılması ile Hrant Dink Vakfına tehdit maili atılması olaylarının faillerin yakalandığını bildirdi. Öte yandan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Hrant Dink Vakfı'na tehdit maili gönderilmesini sert sözlerle eleştirdi.

30.05.2020Gündem
Son dakika deprem haberleri: Bugün deprem mi oldu AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler verileri

Son dakika deprem haberleri: Bugün deprem mi oldu? AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler verileri

Deprem, Türkiye'nin ana gündem konularından biri olmayı sürdürüyor. Fay hatları üzerinde bulunan ülkemizin çeşitli illerinden gelen sarsıntısı haberleri ve uzmanların büyük Marmara depremi öngörüleri nedeniyle panik olan vatandaşlar, son dakika deprem haberlerini sık sık takip ediyor. Peki, bugün deprem mi oldu, en son nerede deprem oldu? İşte AFAD ve Kandilli Rasathanesi son depremler verileri

18.05.2020 Gündem
Uzmanlar uyardı: Karadenizde bilinmeyen deprem üreten faylar var

Uzmanlar uyardı: Karadeniz'de bilinmeyen deprem üreten faylar var

Gürcistan'da meydana gelen depremlerin fay hattını tetiklediği ve yarılmayı hızlandırdığının saptanmasının ardından 4'üncü deprem kuşağından 3'üncü deprem riski bölgesine çekilen Karadeniz’de deprem riski de arttı. Son günlerde bölgede meydana gelen depremler, endişeye yol açtı. Uzmanlar, Karadeniz'de bilinmeyen deprem üreten fayların var olduğunu belirterek tedbirli olunmasını istedi.

6.05.2020Haber
Uzmanlar uyardı: Karadenizde bilinmeyen deprem üreten faylar var

Uzmanlar uyardı: Karadeniz'de bilinmeyen deprem üreten faylar var

Gürcistan'da meydana gelen depremlerin fay hattını tetiklediği ve yarılmayı hızlandırdığının saptanmasının ardından 4'üncü deprem kuşağından 3'üncü deprem riski bölgesine çekilen Karadeniz’de deprem riski de arttı. Son günlerde bölgede meydana gelen depremler, endişeye yol açtı. Uzmanlar, Karadeniz'de bilinmeyen deprem üreten fayların var olduğunu belirterek tedbirli olunmasını istedi.

6.05.2020Gündem
Son dakika haberler... AK Parti Sözcüsü Çelikten virüs mesajı: Normalleşmenin hızlanması buna bağlı’

Son dakika haberler... AK Parti Sözcüsü Çelik'ten 'virüs' mesajı: 'Normalleşmenin hızlanması buna bağlı’

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, Ankara Barosu'nun açıklamalarını eleştirdi ve "Tam bir faşist zihniyetin ürünü." ifadelerini kullandı. Çelik, "İnsanlık dışı çok metin gördüm, hukuk düşmanı çok metin gördüm ama Ankara Barosu'nun yayınladığı islamofobik, hukuk düşmanı, nefret düşmanı bir metin görmedim. Tüm bu çirkinliklerin ötesine geçen bir metin olmuştur." diye konuştu. Çelik, Koronavirüsle mücadeleye ilişkin de "Tedbirlere sıkı bir şekilde uyarsak Mayıs sonuna doğru normalleşmeyi konuşmaya başlayabileceğiz." dedi.

28.04.2020Gündem
16 Nisan son dakika depremler 2020: Deprem mi oldu En son depremler

16 Nisan son dakika depremler 2020: Deprem mi oldu? En son depremler

Önceki gün Akdeniz’de art arda yaşanan son depremler sonrasında bu kez gözler fay hareketlerinin meydana geldiği Manisa’ya çevrildi. 16 Nisan 2020 tarihli son depremler listesinde hangi illerin olduğunu merak eden pek çok kişi, internet üzerinden 'Deprem mi oldu?' sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, 16 Nisan Perşembe günü hangi illerde deprem oldu? İşte, son depremler listesi içerisinde yer alan merkezler ve detaylı bilgiler

16.04.2020Gündem
Türkiye fay hattı nereden geçiyor Fay hattı sorgulama nasıl yapılır Evinizin altından fay hattı geçiyor mu

Türkiye fay hattı nereden geçiyor? Fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evinizin altından fay hattı geçiyor mu?

Akdeniz Bölgesi’nde yaşanan deprem haberleri ardından fay hatları yeniden gündeme geliyor. Yaşanan sarsıntı nedeniyle panik olan vatandaşlar, ‘evimden fay hattı geçiyor mu?’ sorusuna yanıt bulabilme amacıyla araştırma yapıyor. Peki Türkiye nereden geçiyor? Fay hattı sorgulama nasıl yapılır? Evinizin altından fay hattı geçiyor mu?

15.04.2020Gündem
Depremde ses duyulması normal

Depremde ses duyulması normal

Karadeniz kıyılarındaki 4.1’lik depremde duyulan uğultular İstanbulluları endişelendirdi. Uzmanlar korkuya gerek olmadığını, deprem sırasında duyulan seslerin normal olduğunu söyledi.

15.04.2020Gündem
Son dakika İstanbul depremindeki korkutan sesle ilgili açıklama

Son dakika! İstanbul depremindeki korkutan sesle ilgili açıklama

İstanbul'un Karadeniz sahilleri açıklarında saat 02:56'da 3.8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem sırasında duyulan uğultu endişeye neden oldu. Uzmanlardan bu sesle ilgili hurriyet.com.tr'ye açıklama geldi.

14.04.2020Haber
Son dakika... İstanbul depremindeki korkutan uğultu ile ilgili açıklama

Son dakika... İstanbul depremindeki korkutan 'uğultu' ile ilgili açıklama

İstanbul'da dün akşam 3.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem sırasında duyulan uğultu endişeye neden oldu. Uzmanlardan bu sesle ilgili hurriyet.com.tr'ye açıklama geldi. Prof. Dr. Şerif Barış, deprem dalgalarının yayılırken ses yaptığını belirterek, ''‘Uğultu’ olarak duyulan ses budur. Büyük depremlerde daha şiddetli duyulur. Bu sesi hiç unutamayanlar da vardır. Her depremde olur bu. Özel bir durum değil'' dedi.

14.04.2020Gündem
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın koronavirüs gündemini değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın koronavirüs gündemini değerlendirdi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Hepimiz güvende olmadıkça hiçbirimiz güvende olmayacağız. Bugünden sonra hiçbir bölge, ulus veya ülke için kültürel hiyerarşiler, ekonomik dokunulmazlıklar ve ayrıcalıklar söz konusu değildir. Hiçbir ülke bu savaşı tek başına verebilecek durumda değildir." değerlendirmesinde bulundu.

8.04.2020Gündem
İnsan sürer, çünkü hayat bir çaba...

İnsan sürer, çünkü hayat bir çaba...

B. Nihan Eren, öykü kitabı ‘Hayal Otel’de ‘eskiyi silip baştan başlanan yeni hayat’ izleğinde, doğayı canlı ve etken bir varlık olarak işletiyor ve sonuçta oraya, her şeye rağmen ve her şeyle birlikte hayata bağlanma fikrine varıyor.

26.03.2020Kitap Sanat
İnönü Fay Hattı doğal sit alanı oldu

İnönü Fay Hattı doğal sit alanı oldu

Eskişehir’in İnönü Belediye Başkanlığı tarafından yapılan çalışmalar meyvesini verdi ve İnönü fayları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde tescillenecek olan 86 doğal sit alanı içerisinde yerini aldı.

26.03.2020Seyahat
Kırıkkale’den günlük 200 bin litre çıkıyor İlk kez Almanya’ya ihraç edilecek

Kırıkkale’den günlük 200 bin litre çıkıyor! İlk kez Almanya’ya ihraç edilecek

Kırıkkale’nin Delice ilçesindeki dağın eteklerinden günlük 200 bin litre olarak çıkarılan antiviral özellikli sıvı kaynak tuzunun, korona virüsüne (Covid-19) karşı dezenfektan olarak kullanılabileceği belirtildi.

23.03.2020Ekonomi

Yazar Sonuçları

Güç boşlukları

Koronavirüs yüzünden evlerine çekilen birçok ülke zor günler geçiriyor...

8.07.2020

Türkiye'de deprem gerçeği

2’nci derece deprem kuşağında yer alan Türkiye’de Bingöl, Van ve Manisa başta olmak üzere son 1 aydır art arda yaşanan 5 ve üzeri depremler tedirginliği arttırırken akıllarda pek çok soru var. Depremler devam edecek mi? Bu depremler büyük Marmara depremi için sinyal olabilir mi? Ve en önemlisi tüm bu depremlerden korunmak nasıl mümkün olacak? İşte konusunda öncü bilim insanlarının yorumları...

28.06.2020

Yepyeni bir fay hattı: Umreciler ile eğlenceciler

Sanki yeterince fay hattımız yokmuş gibi...

8.06.2020

ABD kaos içinde savrulurken

Minneapolis şehrinde bir polisin siyahi bir Amerikalıyı etkisiz hale getirdikten sonra boğazına dizini bastırmak suretiyle ölümüne yol açmasının ülke çapında tetiklediği hadiseler ABD’yi yakın zamanların en büyük sarsıntılarından birinin, muhtemelen en büyüğünün içine sokmuş bulunuyor.

4.06.2020

Kırık bağlantılar

Enver Gökçe, sanki yaşadığımız bu günleri özetliyor:

4.05.2020

Çanakkale'de dünyaca ünlü bir antik kent: Troya

Koronavirüs sonrası yolunuz Çanakkale’ye düşerse, Homeros’un İlyada’sına ve onlarca filme konu olan Troya Antik Kenti’ni görmeden dönmeyin. İşte size Troya Antik Kenti hakkında bilgiler…

29.04.2020