MENÜ

Farkındalık

Farkındalık ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Farkındalık haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 16.733 Farkındalık haberi bulunmuştur.

Farkındalık Haberleri

TARSİM 2019’da 1,3 milyar TL hasar ödemesi yaptı

TARSİM 2019’da 1,3 milyar TL hasar ödemesi yaptı

Tarım Sigortaları Havuzu’nca (TARSİM) geçen yıl Türkiye genelinde, 26 milyon dekarın üzerinde alanın, 5,1 milyon büyükbaş ve küçükbaş hayvanın sigortalandığı, sigortalı üreticilerden ve yetiştiricilerden tüm tarım sigortası branşlarında 371 binin üzerinde hasar ihbarı alındığı ve 1,3 milyar TL hasar ödemesi yapıldığı bildirildi.

6.04.2020Ekonomi
“Panik atak anında ne yapabilirim” diye düşünenlere rahatlatan öneriler

“Panik atak anında ne yapabilirim?” diye düşünenlere rahatlatan öneriler

Son günlerde koronavirüs ile ilgili yaşanılan süreç, panik atak rahatsızlığı olan kişileri daha fazla etkiledi. Bu dönemde atak nöbetlerinin arttığına dikkat çeken Uzman Psikolog Ceylan Şekerci; çok önemli önerilerde bulundu, panik atak esnasında yapılması gerekenleri detaylarıyla anlattı.

6.04.2020Sağlık
Virüse rağmen sözlerini tuttular... Görme engellilerin kitabı hazır

Virüse rağmen sözlerini tuttular... Görme engellilerin kitabı hazır

İstanbul’da bir grup lise öğrencisi, bir sosyal sorumluluk projesine imza atma hedefiyle görme engelli öğrenciler için sınav test kitabı seslendirmeye başladı. Proje okulların önce tatil olması, sonra da uzaktan eğitime geçmesiyle aksamadı. Öğrenciler evden de olsa başladıkları işi bitirmeyi başardılar.

6.04.2020Eğitim
Çörek otuna salgın talebi

Çörek otuna salgın talebi

Koronavirüsle birlikte bağışıklığı güçlendiren maddelere olan talep de arttı. Son günlerde özellikle çörek otu yağına ciddi bir ilginin olduğunu söyleyen Zade Vital Genel Müdürü Kadir Taha Büyükhelvacıgil, “Biz de hakkında en fazla klinik çalışma yapılan değerli tohumlardan biri olan ve bağışıklığı dengeleyici etkiye sahip çörek otu yağıyla çalışmalarımızı arttırdık. Özellikle ABD’den gelen talep çok fazla” dedi.

6.04.2020Ekonomi
Evinin bir odasını sınıfa çevirdi

Evinin bir odasını sınıfa çevirdi

Sınıf öğretmeni Emre Delice, evinin bir odasını sınıfa çevirdi ve öğrencilerine online olarak ders anlatmaya başladı. Delice, "Öğrencilerime daha verimli ve onların bu sıkıntılı zamanlarında yanlarında olabilmek, eksik kalan konularımızı işleyebilmek istiyorum" dedi.

5.04.2020Eğitim
Antalyada sınıf öğretmeni koruma altındaki kum zambaklarının fidesini yetiştirip, toprakla buluşturuyor

Antalya'da sınıf öğretmeni koruma altındaki kum zambaklarının fidesini yetiştirip, toprakla buluşturuyor

ANTALYA'nın Kumluca ilçesinde sınıf öğretmeni Deniz Karar (44), öğrencileriyle birlikte başlattığı proje kapsamında, endemik ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan kum zambağı tohumlarını fide haline getirip, sahille buluşturdu. Geçen yıl öğrencileriyle 60 fideyi toprakla buluşturan Karar, 20 yaş ve altına uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle bu yıl 200 fideyi tek başına dikti.

4.04.2020Gündem
Ünlülerden Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajları

Ünlülerden 'Dünya Otizm Farkındalık Günü' mesajları

Ünlüler, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’ne dikkat çekti. Otizm Vakfı’nın ‘Otizme Mavi Işık Yak’ kampanyasına destek olan ünlüler, sosyal medyalarında anlamlı mesajlar paylaştı.

4.04.2020Magazin
Yoga dersleri evinize geliyor

Yoga dersleri evinize geliyor

Yoga, kaygı ve stresle baş etmek için en uygun egzersizlerden. Harvard Üniversitesi, tüm öğrencilerine COVID-19 kaygısına karşı yoga, meditasyon ve kontrollü nefes almayı önerdiği bir makale yayımladı. Evde kolaylıkla başlayabilmeniz veya devam edebilmeniz için internet adreslerini derledik ve ustalardan öneriler aldık.

Ceyda Düvenci’nin kızının hastalığı serebral palsi nedir Serebral Palsinin belirtileri neler

Ceyda Düvenci’nin kızının hastalığı serebral palsi nedir? Serebral Palsinin belirtileri neler?

Serebral Palsi toplumlara göre değişmekle birlikte, her 1000 canlı doğumda 1-5 olarak bildirilmektedir. Türkiye'de serebral palsi hastalığı Ceyda Düvenci'nin kızı ile tanındı. Düvenci, tedavisi sabır isteyen Serebral Palsi CP hastası kızıyla yaşadıklarını katıldığı programlarda dile getirerek farkındalık sağladı. Peki, serebral palsi nedir? Serebral Palsinin belirtileri neler?

3.04.2020Magazin
Hikâyesi kitap oldu

Hikâyesi kitap oldu

23 yaşında hayatını kaybeden Mustafa Recep Koç’un annesi Kadriye Koç, oğlunun yaşadıklarını kaleme aldı.

3.04.2020Gündem
Otizmli Halile polisten büyük jest

Otizmli Halil'e polisten büyük jest

Adana'da 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde, otizmli Halil İbrahim Orhan'ı (7), polis ekibi, maskot polis ile evinde ziyaret etti.

2.04.2020Gündem
Otizm nedir Otizm belirtileri neler Otizm Farkındalık Gününün anlam ve önemini anlatan mesajlar

Otizm nedir? Otizm belirtileri neler? Otizm Farkındalık Günü'nün anlam ve önemini anlatan mesajlar

Dünya Otizm Farkındalık Günü sosyal medyanın en çok konuşulan konularından biri oldu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da aralarında sanat, siyaset ve spor dünyasından isimlerinde olduğu binlerce kişi başta sosyal medya olmak üzere çeşitli mecralarda Otizm Farkındalık Günü'nün anlam ve önemini anlatan mesajlar paylaşıyor. Peki, Otizm nedir? Otizm belirtileri neler? İşte Otizm ile ilgili en çok merak edilen soruların yanıtları ve sosyal medyada en çok beğeni alan Otizm Farkındalık Günü mesajları...

2.04.2020Gündem
Türk bilim insanları veliler için otizm kitabı hazırladı

Türk bilim insanları veliler için otizm kitabı hazırladı

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Oslo Üniversitesinden bilim insanları Kamil Özerk ve Meral Özerk, velilerimiz için çok değerli bir kitap yazdılar. Bugüne armağan olsun diye. 3 Nisan’dan itibaren dijital kitabımızı ücretsiz olarak okuyabilirsiniz" dedi.

2.04.2020Eğitim
Erken teşhis ile otizmi engellemek mümkün mü

Erken teşhis ile otizmi engellemek mümkün mü?

Dünyanın en büyük ve en saygın araştırma enstitüsü MIT'in geçtiğimiz yıllarda yayınlanan raporuna göre 2025 yılında çocukların yarısının otizmli olacağı açıklandı. Yani bu her iki çocuktan biri otizmli olacak demek! Gerçekten tablo bu kadar ürkütücü mü? Otizm salgını ile mi karşı karşıyayız? Aklımıza takılan tüm soruları değerli uzmanımız Psikolojik Danışman ve Özel Eğitim Uzmanı Bedi Aydın'a yönelttik.

Hindistanda ilginç Corona Virüs uyarısı: Atın üzerine virüsün resmini çizdi

Hindistan'da ilginç Corona Virüs uyarısı: Atın üzerine virüsün resmini çizdi

Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs nedeniyle bir çok ülkede kamuoyunu bilinçlendirmek için farklı yollara başvuruluyor. İran'da Azrail kostümü ile kamuoyunun bilinçlendirilmesinin arından tartışmalı bir yöntem de Hindistan'dan geldi. Hindistan’da bir polis memuru, Corona Virüse (Covid-19) karşı bölge halkını bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için Corona Virüs şekli çizdiği atı ile sokaklarda dolaştı.

2.04.2020Haber
Evde sıkılan çocuk kalmayacak Bu etkinlikler hem eğlenceli hem de öğretici

Evde sıkılan çocuk kalmayacak! Bu etkinlikler hem eğlenceli hem de öğretici

Sosyal izolasyon nedeniyle çocuklar da evde, dışarı çıkamıyor. Onlarla birlikte oynanabilecek düzinelerce oyun var... Eğer çocuğunuz size de sürekli sıkıldım diyorsa Uzman Klinik Psikolog Ceylan Şekerci'nin önerilerine kulak verin. İşte okul öncesi çocuklar için hem eğitici hem de eğlenceli birbirinden güzel aktiviteler...

Otizm farkındalığı neden önemli

Otizm farkındalığı neden önemli?

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü… Tohum Otizm Vakfı Özel Eğitim Okulu’nun eğitim direktörü Hayal Korkmaz, otizmi ve otizm farkındalığının önemini Hürriyet Gazetesi aile-çocuk yazarı Ömür Kurt’a anlattı. #OtizminFarkındayız

TİM Başkanı İsmail Gülle: 2020 ve sonrası için hedeflerimizin arkasındayız

TİM Başkanı İsmail Gülle: 2020 ve sonrası için hedeflerimizin arkasındayız

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türkiye'nin, ihracatçısının proaktif gücüyle dünya ekonomisini durma noktasına getiren koronavirüse karşı iyi bir sınav verdiğini belirterek, "Türk ekonomisinin şoklara dayanıklı olduğuna ve Türk ihracatçısının da bu süreçten güçlenerek çıkacağına dair inancımız tamdır. 2020 ve sonrası için hedeflerimizin arkasındayız. Yolumuza devam edeceğiz." açıklamasını yaptı.

2.04.2020Ekonomi
Koronavirüs kitlesel gözetim ve veri toplama sistemlerini güçlendiriyor

'Koronavirüs kitlesel gözetim ve veri toplama sistemlerini güçlendiriyor'

Koronavirüs, Covid-19 salgınıyla mücadelede bazı ülkeler vatandaşlarının sağlık durumlarını takip edebilmek için dijital teknolojiye başvurdu.

2.04.2020Teknoloji
Otizmli çocuklar için huzurlu bir ortam oluşturulmalı

Otizmli çocuklar için huzurlu bir ortam oluşturulmalı

Koronavirüsün sebep olduğu Covid -19 salgını nedeniyle yaşanan kaygı ve stresten otizmli bireylerin de etkileneceğine dikkat çeken uzmanlar, aileleri uyarıyor. Otizmli çocukların bu dönemde huzursuzluk ve içe kapanıklık yaşayabileceğini vurgulayan uzmanlar, evde onlar için huzurlu bir ortam sağlanmasını, günlerinin planlanmasını öneriyor.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

Bugün 'Dünya Otizm Farkındalık Günü'. Uzman Klinik Psikolog Pelin Özaydın, otizm hakkında bilgilendiriyor... #otizmemaviışıkyak

Hindistanda tartışma yaratan Corona Virüs uyarısı: Atın üzerine virüsün resmini çizdi

Hindistan'da tartışma yaratan Corona Virüs uyarısı: Atın üzerine virüsün resmini çizdi

Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs nedeniyle bir çok ülkede kamuoyunu bilinçlendirmek için farklı yollara başvuruluyor. İran'da Azrail kostümü ile kamuoyunun bilinçlendirilmesinin arından tartışmalı bir yöntem de Hindistan'dan geldi. Hindistan’da bir polis memuru, Corona Virüse (Covid-19) karşı bölge halkını bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak için Corona Virüs şekli çizdiği atı ile sokaklarda dolaştı.

2.04.2020Dünya
Otizmli çocuğunuza hayatta tutunabileceği yollar açın

Otizmli çocuğunuza hayatta tutunabileceği yollar açın

Çocuğunuzda göz teması kuramama, sürekli ağlama ve bağırma gibi davranışlar varsa otizm ile karşı karşıya olabilirsiniz. Ancak bu durum sizi korkutmasın. Uzman Klinik Psikolog Pelin Özaydın, “Tanı konduktan sonra aile bireylerinde kendini suçlama duygusunu çok fazla görüyoruz. Oysa bu hastalıkta bir suçlu yoktur. Otizmli çocuğa hayatta tutunabileceği yollar açılmalıdır” dedi ve konuyla ilgili çok önemli tavsiyelerde bulundu.

İstanbul Valiliği duyurdu 30 Nisana kadar başvurulacak

İstanbul Valiliği duyurdu! 30 Nisan'a kadar başvurulacak

İSTANBUL Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın Koronavirüs önlemleri kapsamında "Acil Çözüm Sunan" projeleri desteklemek için 51 milyon lira kaynak tahsis ettiği açıkladı. Yerlikaya projelere  200 bin liradan, 2 milyon liraya kadar destek verileceğini belirtti.

1.04.2020Ekonomi
Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık: Kan bağışı ve stoklar yarıya düştü

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık: Kan bağışı ve stoklar yarıya düştü

Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Corona Virüs salgını nedeniyle günlük kan bağışı ile stoklardaki kanın yarıya düştüğünü söyledi. Kınık, "Önümüzdeki normalleşme sürecinin uzun olacağını düşünerek, özellikle bizim sağlıklı ve genç düzenli kan bağışçılarımızı 15 dakikalarını ayırarak, Kızılay'a kan vermeye davet ediyoruz" dedi.

1.04.2020Gündem
Milaslı hayırsever kardeş 20 bin adet maske alıp dağıttı

Milaslı hayırsever kardeş 20 bin adet maske alıp dağıttı

Milaslı iş adamları Namık ve Mehmet Ali Akarca kardeşler, Korona virüs salgınıyla iç piyasada bulunması ve temini oldukça zor olan korunma maskelerinden kendi imkanlarıyla 20 bin adet alarak, Milas'taki sağlık personelleri başta olmak üzere kurum çalışanlarına dağıttı.

1.04.2020Ekonomi
Apple Watch ile evdeki günlük aktivitelerinizi ölçün

Apple Watch ile evdeki günlük aktivitelerinizi ölçün

Evden kaldığımız bugünlerde oturma odasında sınırlı alanda antrenman yapmanın yollarını arayanlar için hayatı biraz olsun kolaylaştıracak uygulamalar mevcut. Bu antrenmanlarınızı Apple Watch ile takip ederek ve ölçümleyerek günlük aktivitelerinizi yakından takip edebilirsiniz.

1.04.2020Teknoloji
TÜBİTAK, koronavirüse yönelik sanal konferans düzenleyecek

TÜBİTAK, koronavirüse yönelik sanal konferans düzenleyecek

TÜBİTAK, yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında, ilaç ve aşı geliştirme, acil tedavi yöntemleri konularında farkındalık oluşturulması amacıyla 2 Nisan'da sanal konferans düzenleyecek.

1.04.2020Teknoloji
Ziraat Finans Grubundan Milli Dayanışma Kampanyasına 62,3 milyon liralık katkı

Ziraat Finans Grubu'ndan Milli Dayanışma Kampanyası'na 62,3 milyon liralık katkı

Ziraat Finans Grubu, Milli Dayanışma Kampanyası'na her çalışanı adına net bir asgari ücret tutarında olmak üzere toplam 62 milyon 300 bin lira bağışta bulundu.

31.03.2020Ekonomi
Son dakika haberler: Bodrumda kırmızı alarm Tek tek kontrol ettiler

Son dakika haberler: Bodrum'da kırmızı alarm! Tek tek kontrol ettiler

Bodrum'un Torba Mahallesi'ndeki trafik noktasında Corona Virüse karşı alınan önlemler kapsamında başlatılan uygulamayla ilçeye özel araçlarıyla gelen kişilerin sağlık taramasını yapılıyor. İlçede konaklayacak vatandaşlar, 14 gün boyunca gözetim altında tutulacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, "Bodrum'a gelenler istedikleri gibi hareket edemeyecekler" dedi.

31.03.2020Gündem
Negatif Enerjimizi Üzerimizden Atmak İçin Yapabileceğimiz Şeyler

Negatif Enerjimizi Üzerimizden Atmak İçin Yapabileceğimiz Şeyler

Alışkın olmadığımız durumlarla karşılaştığımızda savunmasız hissederiz ve içsel çatışmalarımızı yatıştırmakta güçlük çekeriz. İç huzurumuzu arttırarak negatif enerjimizi üzerimizden atmak için neler yapabileceğimize odaklanalım.

31.03.2020İyi Yaşam
Trafik lambalarında Evde Kal mesajı

Trafik lambalarında "Evde Kal" mesajı

Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde korona virüs tedbirleri kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla kent merkezindeki trafik sinyalizasyon sistemine ‘Eve Git’ ve ‘Evde Kal’ yazıları yansıtıldı.

31.03.2020Gündem
Sefirin Kızı 16. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı Nare Sancarı affedecek mi

Sefirin Kızı 16. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Nare Sancar'ı affedecek mi?

Pazartesi akşamları ekranlara gelen Sefirin Kızı, yayınlandığı 15. bölümü ile sevenlerine heyecanlı anlar yaşattı. Dizinin 30 Mart tarihli son bölümüne Nare'nin Sancar'dan Menekşe'nin hamilelik haberini aldığı anlar damga vurdu. Merak uyandıran bölümün ardından, izleyenlerin gözü Sefirin Kızı yeni bölüm fragmanına çevrildi. Peki, Sefirin Kızı 16. yeni bölüm fragmanı yayınlandı mı? Nare Sancar'ı affedecek mi?

30.03.2020Televizyon
Çocuklarla koronavirüsü konuşmak

Çocuklarla koronavirüsü konuşmak

Koronavirüs yetişkinler kadar çocukların da gündeminde. Okullar tatil edildi, birçok iş yeri evden çalışma düzeni getirdi, televizyonlarda sürekli hastalık haberleri ve uyarıları dönüyor. Tüm bunlar olup biterken çocukları hala güvende hissettirmek, süreci anlamlandırmalarına yardımcı olmak yetişkinler olarak bizlerin elinde.

30.03.2020Eğitim
Gençler, salgınla mücadelede teknolojik fikir geliştirecek

Gençler, salgınla mücadelede teknolojik fikir geliştirecek

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 14-17 yaş arası liseli gençlere yönelik bir online ideathon düzenleyecek. “Yarını Kodlayanlar Online Covideathon”unda, öğrencilerden virüs salgınının halk üzerinde yarattığı olumsuz etkileri minimuma indirecek bir teknolojik fikir geliştirmeleri istenecek. Online ideathon için son başvuru tarihi 3 Nisan.

30.03.2020Teknoloji
Ümit Özattan olay meydan okuma..

Ümit Özat'tan olay meydan okuma!..

Ünlü teknik direktör Ümit Özat, corona virüsle mücadelede farkındalık yaratmak için saçlarını kesip şarkı söyledi.

29.03.2020Diğer
Ümit Özattan corona virüse olay meydan okuma..

Ümit Özat'tan corona virüse olay meydan okuma!..

Ünlü teknik direktör Ümit Özat, corona virüsle mücadelede farkındalık yaratmak için saçlarını kesip şarkı söyledi.

29.03.2020Futbol
Koronavirüs plastik kullanımını artırdı: En çok bardak tercih ediliyor

Koronavirüs plastik kullanımını artırdı: En çok bardak tercih ediliyor

Koronavirüs tedbirleri plastik kullanımına olan talebi artırdı. Porselen, cam, metal tabldot kullanımından uzaklaşan vatandaş, en çok plastik bardak kullanmayı tercih etti. Bu durum plastik üretiminde 2 haftada yüzde 25 oranında artışa sebep oldu.

29.03.2020Ekonomi
AB Komisyonu Başkanı: AB, koronavirüs krizinin başlangıcında boşlukta kaldı

AB Komisyonu Başkanı: AB, koronavirüs krizinin başlangıcında 'boşlukta' kaldı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin başlangıcında üye ülkelerin tek taraflı davranmasından dolayı "boşlukta" kaldığını, birliğin bu krizde kendini yeniden keşfetme şansı olduğunu söyledi.

29.03.2020Ekonomi
AB Komisyonu Başkanından üye ülkelere koronavirüs eleştirisi

AB Komisyonu Başkanı'ndan üye ülkelere koronavirüs eleştirisi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB'nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) krizinin başlangıcında üye ülkelerin tek taraflı davranmasından dolayı "boşlukta" kaldığını, birliğin bu krizde kendini yeniden keşfetme şansı olduğunu söyledi.

28.03.2020Dünya

Yazar Sonuçları

“Evdeyim, okuyorum…”

Okuma Kültürünü Yaygınlaştırma Platformu (OKUYAY), ülkemizde okuma kültürünün yaygınlaştırılmasını çalışma konularından biri haline getiren Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından, T.C. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’nın yürüttüğü Sivil Toplum Sektörünün Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı kapsamına alınan hibeyle kurulmuş bulunuyor. Platform; okuma kültürünü desteklemeye çalışan sivil toplum kuruluşlarına, aktivistlere, gönüllülere destek vererek Türkiye ve Avrupa’daki iyi örnekleri Türkiye geneline yaymayı hedefliyor.

6.04.2020

Corona virüsü 'Covid19' faydaları nelerdir?

Canım Okurlarım, şu an bütün dünya korkunç zor bir dönem yaşıyor, hatta bazı ülkelerin Türkiye’den çok daha zor bir durumda olduğu bu dönem elbette sıkıntılı bir süreç.

5.04.2020

Basketbol okulları artık evlere girdi

#Evdekalbasketoyna programı çocuklar için harika bir fırsat.

30.03.2020