MENÜ

Faiz İndirimi

Faiz İndirimi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Faiz İndirimi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 3.779 Faiz İndirimi haberi bulunmuştur.

Faiz İndirimi Haberleri

Borçları yapılandırılacak THK yeni döneme hazırlanıyor

Borçları yapılandırılacak THK yeni döneme hazırlanıyor

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşcı, kurumun 10 bankaya olan 1 milyar 250 milyon lira tutarındaki borcunu, 2 yıl ödemesiz, düşük faizle ve 8 yıl vadeli olarak yapılandıracaklarını belirterek, "Kurumun nakit akış dengesini düzelteceğiz, daha sonra şirketlerimizin biten sermayelerini tamamlayacağız. Onlar piyasa koşullarında kaliteli iş yapar hale gelecekler ve biz de borçları ödeyeceğiz." dedi.

1.08.2020Ekonomi
Faizlerdeki düşüş emlak ve mobilya piyasasını hareketlendirdi

Faizlerdeki düşüş emlak ve mobilya piyasasını hareketlendirdi

Kamu bankalarının konut kredisi faizlerini son yılların en düşük seviyelerine indirmesiyle Ordu'da emlak ve inşaat sektörünün yanı sıra mobilya sektöründe de hareketlilik yaşanıyor.

8.07.2020Ekonomi
Konut kredisi hesaplama: Ziraat Bankası konut kredisi başvurusu nasıl yapılır

Konut kredisi hesaplama: Ziraat Bankası konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

Konut kredisi faiz oranlarında yapılan indirimin ardından vatandaşlar konu ile ilgili araştırmalarını hızlandırdılar. Kamu bankaları tarafından konut kredisinde faiz indirimi yapılmasının ardından oran birinci el konutlarda 0,64, ikinci el konutlarda ise 0,74 oldu. Birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında, düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla varan vade ile finansman imkanı bulunuyor. İşte Ziraat Bankası konut kredisi hesaplama ekranı

3.07.2020Ekonomi
Konut kredisi yapılandırma olacak mı Vakıfbank Halkbank Ziraat Bankası konut kredisi bilgileri

Konut kredisi yapılandırma olacak mı? Vakıfbank Halkbank Ziraat Bankası konut kredisi bilgileri

Konut kredisi yapılandırma süreci, mevcut faiz oranlarından daha yüksek oranlara kredi çeken vatandaşların araştırdığı konu olmaya devam ediyor. Şu an sıfır konutlarda 0,64 ile ikinci el konutlarda 0,74 oranlı kredi imkanı sağlayan Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası, önceki dönemlerde 0,99 ve 1,20 gibi oranlarla konut kredisi kullanan vatandaşların faiz indirimi talepleri ile karşı karşıya kaldı. Peki, konut kredisi yapılandırma olacak mı? İşte, o konu hakkında merak edilen bazı bilgiler

29.06.2020Ekonomi
Merkez Bankası son dakika faiz kararı açıklandı Merkez Bankası faiz indirimi yaptı mı

Merkez Bankası son dakika faiz kararı açıklandı! Merkez Bankası faiz indirimi yaptı mı?

Merkez Bankası faiz kararı toplantısının ardından yapılan açıklama araştırılan konular arasında yer alıyor. Para Politikası Kurulunun faiz kararları, önceden ilan edilmiş bir takvim çerçevesinde yapılan toplantılarında alınıyor. Yılın altıncı toplantısı bugün yapıldı. Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 8,25'te sabit tuttu.

25.06.2020Ekonomi
Faiz kararı bugün açıklanıyor

Faiz kararı bugün açıklanıyor

Para Politikası Kurulu (PPK) bugün faiz kararını vermek için toplanacak.

25.06.2020Ekonomi
Yabancı ekonomistler TCMBden faiz indirimi bekliyor

Yabancı ekonomistler TCMB'den faiz indirimi bekliyor

Yabancı ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulunun yarın gerçekleştireceği toplantıda, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında (politika faizi) indirime gitmesini bekliyor.

24.06.2020Ekonomi
Brezilya faiz indirdi

Brezilya faiz indirdi

Brezilya Merkez Bankası politika faizini 75 baz puan indirerek yüzde 2.25'e düşürdü.

18.06.2020Ekonomi
Küresel piyasalar yeni haftaya negatif başladı

Küresel piyasalar yeni haftaya negatif başladı

Küresel piyasalar, yeni haftaya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan vaka sayılarının tedirginliği ile başladı.

15.06.2020Ekonomi
Konut satışlarında rekor, tarihin en düşük faiziyle gelebilir

Konut satışlarında rekor, tarihin en düşük faiziyle gelebilir

Ekonominin önemli sac ayaklarından olan inşaat sektörünün, kamu bankalarının konut kredi faizlerini tarihi düşük seviyelere indirmesiyle salgının izlerini yılın ikinci yarısında hızla silebileceği belirtiliyor.

11.06.2020Ekonomi
Emlakçılarda büyük yoğunluk: Telefonum gece gündüz susmuyor

Emlakçılarda büyük yoğunluk: Telefonum gece gündüz susmuyor

Konut kredisinde tarihi düşük faiz seviyelerinin görülmesi ve avantajlı kredi kampanyasıyla birlikte ev almak isteyenler emlakçılara akın ediyorlar. Emlak Ofisi sahibi Zümrüt Keçici “Ev almak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Telefonlarımız gece-gündüz durmadan çalıyor. Ev almak isteyen tüm vatandaşlarımızın taleplerini karşılamak için çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.Gayrimenkul uzmanı Tuncay Bakır da konuyla ilgili, “Bu süreçte evine fazla değer biçen ev sahipleri ile kesinlikle çalışmıyoruz. Ev sahibi olmaya çalışan vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi için fırsatçılara geçit vermeyeceğiz” dedi. İstanbul Emlak Komisyoncuları Başkanı Nizameddin Aşa ise “2018 yılı ve öncesinde olan konutlar kredili satışa tabi oluyor. 2019-2020 yılında satış görmüş konutlara kredi çıkmıyor.” dedi.

10.06.2020Ekonomi
ECBden faiz indirimi beklenmiyor

ECB'den faiz indirimi beklenmiyor

Rabobank ECB ve Avro Bölgesi Makro Strateji Başkanı Elwin de Groot "Yönetim Konseyi toplantısından ECB'nin mevduat faizini indirme seçeneğini kullanma konusunda istekli olmadığı anlaşılıyor" DEDİ.

5.06.2020Ekonomi
Emlak Konut kampanya detayları ve fiyatları Emlak Konut projeleri İstanbul Ankara İzmir

Emlak Konut kampanya detayları ve fiyatları! Emlak Konut projeleri İstanbul Ankara İzmir

Emlak Konut projeleri, 24 ay geri ödemesiz dönem ve %5 peşinat ile birlikte %10 indirim imkanı sunuyor. Kamu bankalarının faiz indirimi sonrasında Emlak Konut GYO bünyesinde kampanyaya katılan inşaat firmaları, İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Kocaeli, Konya ve Niğde'de yapılan projelerdeki konutlarını bu kampanya dahilinde satışa sunacak. Fiyat listesi hakkında detayları projenin konut seçeneklerine göre değiştiren Emlak Konut, kampanya detaylarını resmi internet sitesi üzerinden duyurdu. İşte, Emlak Konut projeleri hakkında detaylı bilgiler

3.06.2020Ekonomi
Kredi yapılandırma olacak mı Kamu bankaları kredi yapılandırma gerçekleştirecek mi

Kredi yapılandırma olacak mı? Kamu bankaları kredi yapılandırma gerçekleştirecek mi?

Normalleşme süreciyle birlikte kamu bankalarının faiz indirimi gerçekleştirmesi, konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi çeken pek çok vatandaşın aklına yapılandırma olup olmadığı sorusunu getirdi. Peki, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank için kredi yapılandırma süreci olacak mı? İşte, kamu bankaları kapsamında vatandaşların araştırdığı kredi yapılandırma konusu hakkında bazı bilgiler

1.06.2020Ekonomi
Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar negatif seyrediyor

Küresel piyasalar yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomiye etkileri ve ABD ile Çin arasındaki gerilimin artabileceğine ilişkin endişelerle negatif seyrediyor.

22.05.2020Ekonomi
Merkez Bankası mayıs ayı faiz kararı ne oldu Merkez Bankası faiz indirimi yaptı mı

Merkez Bankası mayıs ayı faiz kararı ne oldu? Merkez Bankası faiz indirimi yaptı mı?

Merkez Bankası faiz kararı toplantısı bugün gerçekleştirildi. 22 Nisan'daki son PPK toplantısında, politika faizi 100 baz puan indirilerek yüzde 8,75 düzeyine çekilmişti. Peki, Merkez Bankası mayıs ayı faiz kararı ne oldu? Merkez Bankası faiz indirimi yaptı mı? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faizi kararını duyurdu. Banka faizi yüzde 8.25 olarak belirledi. İşte detaylar...

21.05.2020Ekonomi
Konut kredilerinde maliyet azaldı

Konut kredilerinde maliyet azaldı

Konut kredi faiz oranı son bir yılda 850 baz puan azaldı. 10 yıl vadeli 200 bin lira kredi kullanan tüketici, geçen yıl mayısta aylık 3 bin 839 lira öderken, söz konusu tutar bu senenin aynı döneminde 2 bin 787 liraya düştü.

20.05.2020Ekonomi
Swap haberleri faiz indiriminin boyutunu değiştirebilir

Swap haberleri faiz indiriminin boyutunu değiştirebilir

Ekonomistler, Merkez Bankası'nın yarınki toplantısında politika faizini 50 baz puan indirerek yüzde 8,25'e çekebileceğini, swap anlaşmalarına ilişkin haber akışının faiz indiriminin boyutunu etkileyebileceğini belirtti.

20.05.2020Ekonomi
Merkez Bankasından faiz indirimi bekleniyor

Merkez Bankası'ndan faiz indirimi bekleniyor

Yabancı ekonomistler, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın bu haftaki toplantısında da faiz indirimine devam edeceğini öngörüyor.

19.05.2020Ekonomi
Yerli üretim atağı

Yerli üretim atağı

2020 yılıyla birlikte, üreticilerle yatırımcıların önlerini daha rahat görebilmelerine imkan sağlayan bir finansman programının uygulanmasına adım adım başladıklarını dile getiren Ziraat Bankası Tarım Bankacılığından Sorumlu Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf, “Bu finansman programı ile ülkemizin mevcut tarımsal üretim potansiyelini harekete geçirip, kaynakların daha etkin kullanılması, ithalatın azaltılarak yerli üretimin daha üst seviyelere çıkarılmasına katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

14.05.2020Ekonomi
ECBden tam teşekküllü esneklik

ECB'den "tam teşekküllü" esneklik

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomide yarattığı hasarlara karşı piyasalara "tam teşekküllü" bir esneklik göstereceğinin mesajını verdi.

1.05.2020Ekonomi
Piyasaların gözü ECB toplantısında

Piyasaların gözü ECB toplantısında

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) yarın gerçekleştireceği toplantı yatırımcıların odağında bulunurken, ECB'nin, toplantıda herhangi bir aksiyon alması beklenmiyor.

29.04.2020Ekonomi
Son dakika... Bakan Pakdemirli güzel haberi az önce duyurdu

Son dakika... Bakan Pakdemirli güzel haberi az önce duyurdu

Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, gıdada üretimden tüketime tüm zinciri dijital ortama taşıyacak Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) uygulamaya konuldu.

29.04.2020Ekonomi
İnternetten alışveriş yüzde 40 arttı

İnternetten alışveriş yüzde 40 arttı

Korona virüs sebebiyle temel ihtiyaçların internet üzerinden karşılayan tüketiciler, son bir ayda internet üzerinden yapılan alışveriş oranını yüzde 40 arttırdı.

25.04.2020Ekonomi
Merkez Bankası faiz kararı ne oldu Faizler düştü mü

Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faizler düştü mü?

Merkez Bankası faiz kararı ile ilgili beklenen açıklama geldi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası toplantısı bugün yapıldı. 7 Mart'taki PPK toplantısında politika faizi 100 baz puan indirilerek yüzde 9,75 düzeyine çekilmişti. Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin ankete katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğuna göre toplantıdan faiz indirimi bekleniyordu. Peki, Merkez Bankası faiz kararı ne oldu? Faizler düştü mü?

22.04.2020Ekonomi
Yabancı ekonomistler faiz indirimi bekliyor

Yabancı ekonomistler faiz indirimi bekliyor

Commerzbank Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Tatha Ghose "TCMB'nin politika faizinde 100 baz puan indirime gitmesini bekliyoruz" dedi.

21.04.2020Ekonomi
Çin’de faiz indirimi sonra Asya piyasaları yükseldi

Çin’de faiz indirimi sonra Asya piyasaları yükseldi

Çin’de Covid-19 salgınından etkilenen ekonomiyi canlandırmak ve şirketlerin borçlanma maliyetlerini azaltmak için, politika faizi olan temel borç verme faiz oranları ikinci kez düşürülmesinin ardından, Asya piyasaları yeni haftaya yükselişle başladılar.

20.04.2020Ekonomi
Tüketicilere internet alışverişinde güvenilir site uyarısı

Tüketicilere internet alışverişinde "güvenilir site" uyarısı

Bursa Tüketiciler Derneği (BDT) Başkanı Sıtkı Yılmaz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla internet üzerinden yapılan alışverişlerde yüzde 40'a yakın artış olduğunu belirterek "Satıcıların sitelerinde MERSİS (merkezi sicil kayıt sistemi) numaraları olup olmadığı kontrol edilmelidir. MERSİS numarası bulunan siteler güvenilir sitelerdir." değerlendirmesinde bulundu.

20.04.2020Teknoloji
Önemli uyarı: İnternetten alışveriş yapanlar dikkat

Önemli uyarı: İnternetten alışveriş yapanlar dikkat!

Bursa Tüketiciler Derneği (BDT) Başkanı Sıtkı Yılmaz, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını dolayısıyla internet üzerinden yapılan alışverişlerde yüzde 40'a yakın artış olduğunu belirterek "Satıcıların sitelerinde MERSİS (merkezi sicil kayıt sistemi) numaraları olup olmadığı kontrol edilmelidir. MERSİS numarası bulunan siteler güvenilir sitelerdir." değerlendirmesinde bulundu.

19.04.2020Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankası Başkanı: Türkiye salgın dönemini en az hasarla atlatabilecek durumda

Son dakika... Merkez Bankası Başkanı: Türkiye salgın dönemini en az hasarla atlatabilecek durumda

TCMB Başkanı Murat Uysal, ''Türkiye salgın dönemini en az hasarla, hızlı bir şekilde atlatabilecek durumda'' dedi.

19.04.2020Ekonomi
Rusya Merkez Bankasından faiz indirimi sinyali

Rusya Merkez Bankası'ndan faiz indirimi sinyali

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, bankanın gelecek hafta yapılacak toplantısında faiz indiriminin “ana senaryo” olarak değerlendirileceğini söyledi.

17.04.2020Ekonomi
Güney Afrika faiz indirdi

Güney Afrika faiz indirdi

Güney Afrika Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 4.25'e çekti.

14.04.2020Ekonomi
Az hasarla atlatabiliriz

Az hasarla atlatabiliriz

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, ihracattaki kayıp, iç pazarın durması, üretimin azalması gibi olumsuzluklara karşın 2 milyonluk üretim kapasitesine sahip Türkiye’nin virüs sonrası kendisini toparlayabilecek potansiyeli olduğunu vurguladı.

13.04.2020Ekonomi
Virüs salgını sonrası yöntem değiştiren dolandırıcılara dikkat

Virüs salgını sonrası yöntem değiştiren dolandırıcılara dikkat

Dünyanın gündemine oturan koronavirüs salgınıyla birlikte dolandırıcılar yeni yöntemler kullanmaya başladı. Uzmanlar, kullanıcılara dolandırıcılara karşı dikkatli olun çağrısında bulundu.

10.04.2020Teknoloji
BKMden koronavirüs dolandırıcılarına karşı uyarı

BKM'den koronavirüs dolandırıcılarına karşı uyarı

BKM "İnsanların korku, endişe, merak gibi duygularını istismar eden dolandırıcılar, koronavirüs için bağış toplama, sahte siteler üzerinden hijyen ürünleri satma gibi bahaneler kullanıyor" dedi.

10.04.2020Ekonomi
Altın fiyatlarında dalgalı seyir sürebilir

Altın fiyatlarında dalgalı seyir sürebilir

Koronavirüs salgını nedeniyle yatırımcıların güvenli liman olarak gördüğü altında fiyat oynaklığı devam edebilir

2.04.2020Ekonomi
Çin Merkez Bankasından büyük faiz indirimi

Çin Merkez Bankası'ndan büyük faiz indirimi

Çin Merkez Bankası, koronavirüs salgını nedeniyle faizi 20 baz puan indirerek yüzde 2.20'ye çekti.

30.03.2020Ekonomi
Son dakika... Merkez Bankasından Corona virüs sonrası için önemli açıklamalar

Son dakika... Merkez Bankası'ndan Corona virüs sonrası için önemli açıklamalar

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, "Salgının yayılma hızının düşmesiyle Türkiye ekonomisinin hızla toparlanmaya başlayacağını göreceğiz. Güçlü seyir nedeniyle ilk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

29.03.2020Ekonomi
Kanada Merkez Bankası faiz indirdi

Kanada Merkez Bankası faiz indirdi

Kanada Merkez Bankası, gecelik faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 0,75'ten yüzde 0,25'e çekti.

27.03.2020Ekonomi
Bakanlık açıkladı 100 bin liraya kadar faizsiz kredi

Bakanlık açıkladı! 100 bin liraya kadar faizsiz kredi

Tarım ve Orman Bakanlığı üreticilere yönelik olarak 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabileceklerini duyurdu.

25.03.2020Ekonomi
Bitcoin 5,500 doların üzerinde tutunuyor

Bitcoin 5,500 doların üzerinde tutunuyor

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkmasından bu yana Türkiye de dahil çeşitli ülkelere yayılan Covid-19 virüsüne ilişkin alınan ekonomik önlemlerin ardından Bitcoin de 5,869 dolarla 5,500 dolar düzeyinin üzerinde hareket ediyor.

23.03.2020Ekonomi
Küresel piyasalar ekonomi teşvikleriyle toparlandı

Küresel piyasalar ekonomi teşvikleriyle toparlandı

Küresel piyasalar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin endişelerin devam etmesine karşın, merkez bankaları ve hükümetlerin ekonomiyi destekleme adımlarından bulduğu destekle toparlandı.

20.03.2020Ekonomi
TİM Başkanı Gülle: Alınan tedbirler, Türkiye ekonomisi ve ihracata önemli bir katkı sağlayacaktır

TİM Başkanı Gülle: Alınan tedbirler, Türkiye ekonomisi ve ihracata önemli bir katkı sağlayacaktır

TİM Başkanı Gülle, "Koronavirüs salgınının uluslararası ticarete yönelik oluşturduğu olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla, Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve ilave likidite sağlanması kararını memnuniyetle karşılıyoruz." ifadelerini kullandı.

17.03.2020Ekonomi
Konutta rekor şubat

Konutta rekor şubat

Kamu bankaları öncülüğünde başlayan ve özel bankaların da dahil olduğu konut kredi faizlerindeki indirim satışlara olumlu yansıdı. Satışlar yüzde 51 arttı ve tüm zamanların en yüksek şubat ayı satışı yapıldı.

17.03.2020Ekonomi
Fed Başkanı Powelldan faiz indirimi açıklaması

Fed Başkanı Powell'dan "faiz indirimi" açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell "Ekonominin son olayları atlattığından ve maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerimizi başarabileceğimize emin olana kadar söz konusu oranı bu seviyede sürdürmeyi umuyoruz" dedi.

16.03.2020Ekonomi
Bitmesine sayılı günler kaldı... 36 ay taksitle otomobil

Bitmesine sayılı günler kaldı... 36 ay taksitle otomobil!

Sıfır otomobillerde kredi faiz indirimi 3 ay uzatılmıştı. Bazı markaları kapsayan faiz indirimi avantajı ile araba sahibi olmak kolaylaşıyor.

14.03.2020 Otomobil

Yazar Sonuçları

Faizler düştü emlak piyasası uçtu

Kamu bankalarının haziran ayı başında kredi faizlerinde tarihi bir indirime gitmesiyle konut satışlarında patlama yaşandı. Sadece 26 günde 93 bin 704 konut satıldı ki bu rakam geçen yılın yaklaşık 13 katı. Pandemi ile ‘duraklama’ dönemine giren sektör yükselişe geçerken, Hazine’ye de satışlardan 1 milyar 966 milyon lira kaldı. Peki hareketlilik devam eder mi? Hangi bölge ve evler revaçta olur? İşte yanıtları...

29.06.2020

Borsalara Trump desteği

Dış borsalardaki olumlu hava iç piyasaları da etkisi altına almış durumda. Borsalardaki iyimserlik altın fiyatında düşüş, ABD Doları’ndaki değerlenmeye ivme kaybı olarak yansıdı. ABD Başkanı Trump’ın virüs tedbirlerini gevşetme planı ve korona için ilaç konusu ciddiyet kazanırsa iyimserlik devam edecektir.

19.04.2020

Fed’in faiz hamlesi piyasaları yatıştırmadı

Devletler, şirketler ve hane halkı çok borçlu. Ekonomi yavaşlarsa borç ödeme kapasiteleri düşecek. Bu durumdan sistem daha çok yara alacak. Paranın ucuz ve bol olması gerekecek. Merkez bankaları da bunu yapıyor. Fed’in kararları öne çekmesinin en önemli nedeni bu. Ancak piyasalar bu hamleye olumlu tepki vermedi.

17.03.2020

Koronavirüs kabusa dönüştü

Dünyanın neredeyse tamamını etkisi altına alan koronavirüs salgını borsalardan petrol fiyatlarına, faiz oranlarından altına kadar tüm piyasaları altüst etti. ABD borsaları geçen hafta perşembe günü son 33 yılın günlük bazda en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

15.03.2020