EKSTRA
MENÜ

Eyyam-I Bahur

Eyyam-I Bahur ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eyyam-I Bahur haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 18 Eyyam-I Bahur haberi bulunmuştur.

Eyyam-I Bahur Haberleri

Eyyam-ı bahur sıcaklıkları ne zaman bitecek Eyyam-ı bahur demek Eyyam-ı bahur ile ilgili bilgiler

Eyyam-ı bahur sıcaklıkları ne zaman bitecek? Eyyam-ı bahur demek? Eyyam-ı bahur ile ilgili bilgiler

Eskilerin yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullandığı eyyam-ı bahur sıcaklıklarının Kuzey yarımkürede, temmuz ve eylül tarihleri arasında yaşandığı kabul edilmektedir. Güney yarımkürede ise bu tarih ocak ve mart arasına düşer. Eyyam-ı bahur, bu yıl 31 Temmuz’da yani Kurban Bayramı itibariyle kendini göstermeye başlamıştı. Peki, eyyam-ı bahur sıcaklıkları ne zaman bitecek? İşte eyyam-ı bahur ile ilgili bilgiler...

7.08.2020Gündem
Eyyam-ı Bahur nedir, ne zaman 2020 Eyyam-ı bahur sıcaklarının anlamıyla ilgili detaylar

Eyyam-ı Bahur nedir, ne zaman 2020? Eyyam-ı bahur sıcaklarının anlamıyla ilgili detaylar

Eyyam-ı Bahur ne zaman 2020? sorusu, sıcaklıkların 30 derecelerin üzerine çıktığı ağustos ayının gelmesiyle, gündemde yer alan konulardan oldu. "Cehennem sıcakları" ve "Afrika sıcakları" gibi terimlere yerini bırakan eyyam-ı bahur sıcaklarının, bu sene bayram döneminde etkisini hissettireceği açıklandı. Eyyam-ı bahur günleri kalp ve göğüs hastalıkları olanlar için riskli dönemler olarak risk teşkil edebiliyor. İşte, eyyam-ı bahur sıcaklarıyla ilgili merak edilenler.

1.08.2020Gündem
Bayramda ‘Eyyam-ı bahur’ sıcakları geliyor

Bayramda ‘Eyyam-ı bahur’ sıcakları geliyor

Kurban Bayramında ‘hava durumu nasıl olacak?’ sorusu merak edilirken İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros’tan dikkat çeken açıklamalar geldi. Toros açıklamasında ‘Yurt genelinde bayramdan itibaren yazın en sıcak günleri yaşanmaya başlıyor. Eyyam-ı bahur sıcakları bayram boyunca etkisini gösterecek. Eyyam-ı bahur sıcaklıklarında vatandaşlar güneş çarpmalarına karşı dikkatli olsunlar. Işınların dik geldiği saatlerde güneşe daha az maruz kalsınlar’ dedi.

30.07.2020Haber
Kurban Bayramı için flaş uyarı: ‘Eyyam-ı bahur’ sıcakları geliyor…

Kurban Bayramı için flaş uyarı: ‘Eyyam-ı bahur’ sıcakları geliyor…   

Kurban Bayramında ‘hava durumu nasıl olacak?’ sorusu merak edilirken İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros’tan dikkat çeken açıklamalar geldi. Toros açıklamasında ‘Yurt genelinde bayramdan itibaren yazın en sıcak günleri yaşanmaya başlıyor. Eyyam-ı bahur sıcakları bayram boyunca etkisini gösterecek. Eyyam-ı bahur sıcaklıklarında vatandaşlar güneş çarpmalarına karşı dikkatli olsunlar. Işınların dik geldiği saatlerde güneşe daha az maruz kalsınlar’ dedi.

30.07.2020Gündem
Kurban Bayramında eyyam-ı bahur sıcakları etkili olacak

Kurban Bayramı'nda 'eyyam-ı bahur' sıcakları etkili olacak

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Eyyam-ı bahur sıcaklarının etkileri Kurban Bayramı süresinde tüm yurtta devam edecek. Sıcaklara karşı önlem alınması gerekir" dedi.

10.08.2019Gündem
Eyyam-ı Bahur nedir ve kimler için tehlikeli bir dönem

Eyyam-ı Bahur nedir ve kimler için tehlikeli bir dönem?

Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları kavurucu sıcaklıkların yeniden gündeme gelmesinin ardından konuşulan terim oldu. Genelllikle temmuz ile eylül ayları arasında yaşanıldığı düşünülen Eyyam'- Bahur sıcakları, en sıcak ve boğucu günlere işaret etmektedir. Peki, Eyyam-ı Bahur kelimesinin tam olarak anlamı nedir ve ne zaman ortaya çıkmıştır? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

7.08.2019Gündem
‘Bilim insanlarını korkutmaya başladı, rekor sıcaklıklar bekleniyor’

‘Bilim insanlarını korkutmaya başladı, rekor sıcaklıklar bekleniyor’

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "en sıcak günler" anlamına gelen "Eyyamı-ı Bahur"un başladığına dikkati çekerek, "En sıcak 4 yıl, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında ölçüldü. Geçen haziran ve temmuz aylarında Avrupa’da yaşanan sıcaklıklar tüm bilim insanlarını korkutmaya başladı, bu yıl rekor sıcaklıklar bekleniyor." dedi.

6.08.2019Gündem
Eyyam-ı Bahur ne zaman başlar Eyyam-ı Bahur ne demek

Eyyam-ı Bahur ne zaman başlar? Eyyam-ı Bahur ne demek?

Yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günleri olarak tabir edilen eyyam-ı bahur, ağustos ayının gelmesiyle beraber vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Nemin ve hava sıcaklığının arttığı bu dönem, yurdun güney sahillerinde daha çok biliniyor. Peki, eyyam-ı bahur ne zaman başlar? Eyyam-ı Bahur ne demek? İşte, o konuya dair merak edilenler.

2.08.2019Gündem
Eyyam-ı bahur ne zaman başlayacak Eyyam-ı bahur nedir

Eyyam-ı bahur ne zaman başlayacak? Eyyam-ı bahur nedir?

Geçmiş dönemlerde yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade etmek için kullanılan eyyam-ı bahur, ülkemizin güney sahillerinde ve güney doğusunda daha çok biliniyor. Eyyam-ı bahur sıcaklarının ne zaman başlayacağını ve hangi tarihler arasında devam edeceğini merak eden vatandaşlar, konuya dair bilgi almak için internette araştırma yapıyor. Peki, Eyyam-ı bahur sıcakları 2019'da ne zaman başlayacak?

1.08.2019Gündem
Dikkat Başladı... Adı: Eyyam-ı bahur

Dikkat! Başladı... Adı: 'Eyyam-ı bahur'

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki kentlerde eski dönemlerde 'Eyyam-ı bahur' denilen yaz mevsiminin en sıcak günleri başladı. Bölgede yaşayanlar, 40 dereciyi aşan sıcaklardan korunmak için serin ve gölge alanları tercih ederken, uzmanlar özellikle yaşlı ve çocukların güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarı çıkmamaları yönünde uyardı.

31.07.2019Gündem
Dikkat, kavuracak Bu haftadan itibaren eyyam-ı bahur sıcakları geliyor

Dikkat, kavuracak! Bu haftadan itibaren 'eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor

Yurt geneli bu haftadan itibaren yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı günümüzdeki adıyla "Afrika", "cehennem" ve "çöl" sıcakları, eskilerin deyimiyle de "eyyam-ı bahur"un etkisine girecek.

2.08.2018Gündem
Eyyam-ı Bahur nedir ve ne demektir Eyyam-ı Bahur ne zaman olur

Eyyam-ı Bahur nedir ve ne demektir? Eyyam-ı Bahur ne zaman olur?

Eyyam-ı Bahur, belirli bir yaşın üzerindeki vatandaşların daha iyi bildiği tabirdir. Yaz sonuna doğru meydana gelen en sıcak dönemi tabir etmek için kullanılan bu sözcük, Türkçe'ye Arapça'dan dahil olmuştur. Eski dönemlerde Eyyam-ı Bahur sıcaklarının ağustos ayının en kurak dönemi olduğuna inanılır ve bu günlere önlem olarak bazı tedbirler alınırdı. İşte, Eyyam-ı Bahur hakkında merak edilen detaylar

1.08.2018Gündem
İstanbul için son dakika uyarısı.. 45 derece hissedilecek, arkasından sel gelebilir...

İstanbul için son dakika uyarısı.. 45 derece hissedilecek, arkasından sel gelebilir...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü önümüzdeki günlerde sıcaklığın mevsim normallerinin 7 derece üzerinde seyredeceği konusunda uyardı.

4.08.2017Gündem
İsatnbula eyyam-ı bahur sıcakları geliyor

İsatnbul'a 'eyyam-ı bahur' sıcakları geliyor!

8-9 Ağustos için alarm verildi: Sıcaklıklar normalin 5-7 derece üzerine çıkacak. Kandilli’ye göre 100 yılın uç değerleri de görülebilir. İstanbul yüzde 94 nemle bunalacak.

4.08.2017Gündem
Tren deviren sıcaklar

Tren deviren sıcaklar

Eskilerin Eyyam-ı Bahur olarak ifade ettiği aşırı sıcaklar yurtta etkili olmaya devam ediyor. Deniz suyu sıcalıkları bile yüksek derecelerde seyrederken tren rayları da aşırı sıcaklar nedeniyle yamuldu. Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenen raylarda yük treninin 2 vagonu devrildi. Kazada ölen ya da yaralanan olmadı.

2.08.2010Gündem
Kavrulacağız

Kavrulacağız

Eskilerin Eyyam-ı Bahur olarak ifade ettiği aşırı sıcaklar yurtta etkili olmaya devam ediyor. Sıcaklardan bunalan vatandaşlar denize girerek serinlemeye çalışırken deniz suyu sıcalıkları da yüksek derecelerde seyrediyor.

2.08.2010Gündem

Yazar Sonuçları

Gökten denize çok özel bir gün

Bugün birlikte gökyüzüne bakacağız. Aklına, “denizle gökyüzünün ne ilgisi var?” diye soru takılanlar olursa diye söyleyelim; denizciler binlerce yıldır gökyüzüne bakıp yol alıyor açık denizde. Hâlâ da bir şekilde öyle. Bugün de uyduların yardımıyla yolumuzu buluyoruz. Evet insan yapımıdır uydular ama nihayetinde yine bize gökten bakıyor, kuş bakışı görebilmenin avantajını bize sunuyorlar. Ancak bir denizcinin, gökyüzüne bakarak yolunu, yönünü bulması önemli. Olur da bir gün uyduların fişi çekilir, pilleri biter ya da bunlardan yararlanmamızı sağlayan cihazlarımız bozulursa, ortalıkta anasını arayan kedi yavrusu gibi kalmamak gerek.

27.07.2018