MENÜ

Eymir

Eymir ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eymir haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 925 Eymir haberi bulunmuştur.

Eymir Haberleri

Ankara Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Koşusuna doğru

Ankara Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Koşusu'na doğru!

Ankara Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Koşusu, Ankara'daki Eymir Gölü'nde 22 Nisan Pazar günü düzenlenecek.

18.04.2018Futbol
Anıtkabirin renkli misafirlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor

Anıtkabir'in renkli misafirlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor

Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de sıkça görülen yeşil papağanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünyadaki papağan türlerinin yüzde 16'sından fazlası insan etkisiyle doğal dağılım alanının dışında farklı bölgelerde yaşarken, Türkiye’ye uzun yıllar kafes kuşu olarak getirilen papağanlardan “Yeşil” ve “İskender” papağanını artık doğada görmek mümkün. Anıtkabir’de sıkça görülen yeşil papağanların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Esra Per, “Kökeni tropikal Asya ve Afrika olan yeşil papağan Türkiye’de ilk kez 1975’de Ankara'da görüldü. 1980'li yıllarda gözden kaybolan papağanlar 1990'lı yıllarda ODTÜ kampüsü, Gölbaşı ve Eymir Gölü'nde yeniden görülmeye başlarken, 2000'li yılların başında Altınpark ve Botanik Park’ta görüldü. 2010 yılından itibaren Anıtkabir papağanlar açısından ön plana çıktı. 2016 yılından itibaren 20-30 bireylik sürüler Anıtkabir'de görüldü” dedi.

28.03.2018Haber
Anıtkabirin ilginç misafirleri... Bakan bir daha bakıyor

Anıtkabir'in ilginç misafirleri... Bakan bir daha bakıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’de görülen yeşil papağanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Esra Per, “Anıtkabir, öncelikle korunaklı bir alan ve yerleşkedeki görevliler de kuşların dış tehditlerden etkilenmesini önlüyor. Yerleşke de çok farklı yerel ve egzotik ağaç türlerini barındırıyor. Papağanlar bu ağaçların meyveleri ile besleniyor. Bu nedenle Anıtkabir şehir merkezinde papağanlar için bir sığınak oldu. Ankara'daki en büyük yeşil papağan popülasyonu iki yıldır Anıtkabir'de” dedi.

28.03.2018Gündem
Tortum Gölü turizme kazandırılacak

Tortum Gölü turizme kazandırılacak

Erzurum'un Uzundere ilçesinde, her yıl tarihi ve doğal güzellikleriyle binlerce turisti ağırlayan Tortum Gölü'ndeki yarımada, hazırlanan 9 milyon liralık proje ile uluslararası turizme kazandırılacak. Uluslararası Sakin Kentler Birliğince Türkiye'nin 11. sakin kenti seçilen Uzundere ilçesi, Tortum Şelalesi, Tortum Gölü ve Yedigöller'in yanı sıra tarihi kiliseleri, köprüleri, yemyeşil yaylaları ve ormanlarıyla doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

20.02.2018Seyahat
Başkentin yanı başında bir vaha: Eymir Gölü

Başkent'in yanı başında bir vaha: Eymir Gölü

Başkent’te yaşıyorsunuz. Öyle çok uzaklara gitmenize gerek kalmadan, şehrin en uzak semtine bile en fazla yarım saatlik bir mesafede, bir göl kıyısında hafta sonunuzu geçirmek istemez misiniz? Düşünün, bu kadar kısa ve neredeyse yanı başınızda sayılabilecek bir mesafede bir gölün kenarındasınız. Etrafınızı saran yamaçlarda çam ağaçlarının yaydığı oksijenle ciğerlerinize, çayınızı ya da kahvenizi içerken midenize, kuşları ve manzarayı seyrederken ruhunuza ve gözünüze bayram yaptırmak istemez misiniz? Deniz kenarını aratmayacak bir göl kıyısında saatlerce yürümek, mütevazı bir büfede ekmek arası ızgara balık ya da köfte yemek hoşunuza gitmez mi?

13.02.2018Seyahat
24 yıl sonra ortaya çıktı: Cinayetmiş

24 yıl sonra ortaya çıktı: Cinayetmiş!

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde 24 yıl önce kaybolan Mehmet Kahraman’ın (66) cinayete kurban gittiği ortaya çıktı. Suçlarını itiraf ettikleri belirtilen Ziya Y. (80) ile oğlu Erdal Y. (38) tutuklanırken Kahraman’ın kemikleri, gömülü olduğu portakal bahçesinde bulundu.

6.01.2018Gündem
Son dakika: Ankarada kahreden kurşun: Bir polis şehit

Son dakika: Ankara'da kahreden kurşun: Bir polis şehit

ANKARA Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, Gölbaşı İlçesi'nde yaptıkları asayiş uygulaması sırasında meydana gelen olayda, bir polis memuru kazayla arkadaşını vurdu. Ağır yaralanan polis memuru Hakan Can şehit oldu. Ankara Valiliği, kimlik kontrolü için otobüsten indirildikten sonra kaçan, uyuşturucu ve asayiş olaylarında kaydı bulunan kişinin yakalandığını açıkladı.

19.12.2017Gündem
Elektrikler ne zaman gelecek Ankara elektrik kesintisi

Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara elektrik kesintisi

Elektrikler ne zaman gelecek sorusu, Ankara'da yaşayan vatandaşlar tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Keçiören ve Etlik gibi kentlerde yaşayan vatandaşların araştırdığı elektrik kesintisi, sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Peki, elektrikler ne zaman gelecek? İşte, Ankara elektrik kesintisi hakkında detaylı bilgiler

12.12.2017Gündem
Bize her şey O’nu hatırlatacak

Bize her şey O’nu hatırlatacak

Ankara’da 27 Mart 1994’te başlayan bir dönem sona erdi. Başkenti yaklaşık 24 yıl yöneten Melih Gökçek, ardında pek çok iz bıraktı. O, istifasını bile Twitter’dan açıklayan bir sosyal medya fenomeni, AnkaPark’ın mimarı. ODTÜ’yle yıldızı hiç barışmayan, arazisinden yol geçiren Başkan. “Böyle sanatın içine tükürürüm” sözünü siyasi literatüre kazandırmış bir isim. Dinozor ve robot heykellerinin hamisi. Deniz Zeyrek, Ankara’da 30 km. yol yaptı, yol boyu Gökçek’in hatırlattıklarını yazdı.

28.10.2017Hürriyet Pazar
İki tarafı karşı karşıya getirmişti: Kriz böyle aşıldı

İki tarafı karşı karşıya getirmişti: Kriz böyle aşıldı

ODTÜ kampüsünden geçmesi planlanan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni (ODTÜ), karşı karşıya getiren yeni yol projesinde önemli bir gelişme yaşandı. Belediye Başkanı Melih Gökçek ile ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök Ankara Valisi Ercan Topaca’nın da katıldığı toplantıda ortak bir protokol imzalayarak anlaştı.

8.09.2017Gündem

Yazar Sonuçları

İki tekerin farkındalık çağrısı

Bu fotoğrafı, okurumuz Yakup Sağlam gönderdi.

29.04.2018

Benim Michelin yıldızım Külliye’ye

Devlet başkanlarına resmi yemekler, yemekli toplantılar, davetler, resepsiyonlar...

21.03.2018

Dakırdalak

Başlık sizde neyi çağrıştırdı bilmiyorum ama ben epeyce düşünüp alakasız şeylerle ilişkilendirmeye çalışmıştım kendimce. Eski dostum Ahmet’le Sakarya Caddesi’ne uğrayıp, taze sardalye aldıktan sonra Ankaray’la evinin bulunduğu -Ankara’nın eski ve güzel mahallesi- Beşevler’deki evine gittik. Ahmet’in sevgili eşi Ayşen, güzel kızımız Yağmur’la birlikte, sardalyenin yanına mükellef bir sofra hazırlamışlar. Sofradakilerin çoğu bilindik şeyler. Ancak, bir tanesini tanımakta zorlandım.

20.03.2018

Bir Ankara cımbızcısı

Twitter’da, Feyzullah Çınar’ın Kurtuluş Parkı’nda kalp krizi geçirdiği bankın, Orhan Veli’nin istifa ettiği odanın, Hakan Günday’ın uyuduğu Meclis Parkı kuytusunun peşinde bir isim var, Ankara Cımbızcısı.

6.01.2018

Ankara'da deniz olsa ne fayda

AŞK insanı her yerde yakalar da... Yaşanılan yerde aşkın en sonsuz, en bereketli tariflerinden birisi olan deniz yoksa şiire, romana daha bir ihtiyacı olur sanki insanın.

8.12.2017

Eymir yürüyüşü

Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök’ün aynı masadaki fotoğrafı hafta sonunun en dikkat çekici karesiydi.

12.09.2017

Tecrübe ağır bastı

EŞLEŞME problemi yaşadığımız dev genç uzunları Porzingis ve Timma ile Bertans kardeşler ve asist lideri gard Strelnieks ile etkili bir beşe sahip Letonya maça beklendiği gibi koşarak başladı.

7.09.2017

Sosyal medyanın zaman makineleri

Eski bir dükkanın önünde, üzerinde altı haneli telefon numarası yazan tabelayı görünce yüzü gülenlerden misiniz?

2.09.2017