MENÜ

Eymir Gölü

Eymir Gölü ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eymir Gölü haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 589 Eymir Gölü haberi bulunmuştur.

Eymir Gölü Haberleri

Ankarada flaş karar Artık otobüsle gidilecek

Ankara'da flaş karar! Artık otobüsle gidilecek

Ankaralıların özellikle hafta sonu akın ettiği Eymir Gölü’ne artık toplu taşımayla da ulaşılacak. Eymir Gölü’ne EGO otobüs seferleri, 5 Mayıs Cumartesi gününden itibaren başlıyor.

3.05.2018Gündem
Ankara Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Koşusuna doğru

Ankara Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Koşusu'na doğru!

Ankara Yarı Maratonu ve 10 Kilometre Koşusu, Ankara'daki Eymir Gölü'nde 22 Nisan Pazar günü düzenlenecek.

18.04.2018Futbol
Anıtkabirin renkli misafirlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor

Anıtkabir'in renkli misafirlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor

Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de sıkça görülen yeşil papağanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünyadaki papağan türlerinin yüzde 16'sından fazlası insan etkisiyle doğal dağılım alanının dışında farklı bölgelerde yaşarken, Türkiye’ye uzun yıllar kafes kuşu olarak getirilen papağanlardan “Yeşil” ve “İskender” papağanını artık doğada görmek mümkün. Anıtkabir’de sıkça görülen yeşil papağanların sayısı ise gün geçtikçe artıyor. Gazi Üniversitesi Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Esra Per, “Kökeni tropikal Asya ve Afrika olan yeşil papağan Türkiye’de ilk kez 1975’de Ankara'da görüldü. 1980'li yıllarda gözden kaybolan papağanlar 1990'lı yıllarda ODTÜ kampüsü, Gölbaşı ve Eymir Gölü'nde yeniden görülmeye başlarken, 2000'li yılların başında Altınpark ve Botanik Park’ta görüldü. 2010 yılından itibaren Anıtkabir papağanlar açısından ön plana çıktı. 2016 yılından itibaren 20-30 bireylik sürüler Anıtkabir'de görüldü” dedi.

28.03.2018Haber
Anıtkabirin ilginç misafirleri... Bakan bir daha bakıyor

Anıtkabir'in ilginç misafirleri... Bakan bir daha bakıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’de görülen yeşil papağanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Biyoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Esra Per, “Anıtkabir, öncelikle korunaklı bir alan ve yerleşkedeki görevliler de kuşların dış tehditlerden etkilenmesini önlüyor. Yerleşke de çok farklı yerel ve egzotik ağaç türlerini barındırıyor. Papağanlar bu ağaçların meyveleri ile besleniyor. Bu nedenle Anıtkabir şehir merkezinde papağanlar için bir sığınak oldu. Ankara'daki en büyük yeşil papağan popülasyonu iki yıldır Anıtkabir'de” dedi.

28.03.2018Gündem
Tortum Gölü turizme kazandırılacak

Tortum Gölü turizme kazandırılacak

Erzurum'un Uzundere ilçesinde, her yıl tarihi ve doğal güzellikleriyle binlerce turisti ağırlayan Tortum Gölü'ndeki yarımada, hazırlanan 9 milyon liralık proje ile uluslararası turizme kazandırılacak. Uluslararası Sakin Kentler Birliğince Türkiye'nin 11. sakin kenti seçilen Uzundere ilçesi, Tortum Şelalesi, Tortum Gölü ve Yedigöller'in yanı sıra tarihi kiliseleri, köprüleri, yemyeşil yaylaları ve ormanlarıyla doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

20.02.2018Seyahat
Başkentin yanı başında bir vaha: Eymir Gölü

Başkent'in yanı başında bir vaha: Eymir Gölü

Başkent’te yaşıyorsunuz. Öyle çok uzaklara gitmenize gerek kalmadan, şehrin en uzak semtine bile en fazla yarım saatlik bir mesafede, bir göl kıyısında hafta sonunuzu geçirmek istemez misiniz? Düşünün, bu kadar kısa ve neredeyse yanı başınızda sayılabilecek bir mesafede bir gölün kenarındasınız. Etrafınızı saran yamaçlarda çam ağaçlarının yaydığı oksijenle ciğerlerinize, çayınızı ya da kahvenizi içerken midenize, kuşları ve manzarayı seyrederken ruhunuza ve gözünüze bayram yaptırmak istemez misiniz? Deniz kenarını aratmayacak bir göl kıyısında saatlerce yürümek, mütevazı bir büfede ekmek arası ızgara balık ya da köfte yemek hoşunuza gitmez mi?

13.02.2018Seyahat
Bize her şey O’nu hatırlatacak

Bize her şey O’nu hatırlatacak

Ankara’da 27 Mart 1994’te başlayan bir dönem sona erdi. Başkenti yaklaşık 24 yıl yöneten Melih Gökçek, ardında pek çok iz bıraktı. O, istifasını bile Twitter’dan açıklayan bir sosyal medya fenomeni, AnkaPark’ın mimarı. ODTÜ’yle yıldızı hiç barışmayan, arazisinden yol geçiren Başkan. “Böyle sanatın içine tükürürüm” sözünü siyasi literatüre kazandırmış bir isim. Dinozor ve robot heykellerinin hamisi. Deniz Zeyrek, Ankara’da 30 km. yol yaptı, yol boyu Gökçek’in hatırlattıklarını yazdı.

28.10.2017Hürriyet Pazar
Baharda kuşlar gibi...

Baharda kuşlar gibi...

Kor halindeki ateş anlamına gelen baharın müjdecisi üçüncü cemremiz bugün toprakla buluştu. Eskilerin ‘hesabıyla’ artık bahardayız. Hesap doğru. Dört bir yanımızda da emareleri görünmeye başladı. İstanbul’un üzerinden leylekler, Antakya, Mersin, Adana ve Antalya’dan arıkuşları, kırlangıçlar ebabiller, guguk kuşları geçmeye başladı. İzmir Karaburun’da çiğdemler, Antalya’da anemonlar, orkideler, Datça’da bademler, Karadeniz’in alçak kesimlerinde siklamenler kırları kapladı. Çiçekler açar da kelebekler durur mu? Atalanta, orakkanat, beyaz melek, yırtık pırtık öncü bahar kelebekleri olarak kırlarda, parklarda çiçek peşinde koşturmaya başladı.

4.03.2017Hayat

Yazar Sonuçları

Dakırdalak

Başlık sizde neyi çağrıştırdı bilmiyorum ama ben epeyce düşünüp alakasız şeylerle ilişkilendirmeye çalışmıştım kendimce. Eski dostum Ahmet’le Sakarya Caddesi’ne uğrayıp, taze sardalye aldıktan sonra Ankaray’la evinin bulunduğu -Ankara’nın eski ve güzel mahallesi- Beşevler’deki evine gittik. Ahmet’in sevgili eşi Ayşen, güzel kızımız Yağmur’la birlikte, sardalyenin yanına mükellef bir sofra hazırlamışlar. Sofradakilerin çoğu bilindik şeyler. Ancak, bir tanesini tanımakta zorlandım.

20.03.2018

Bir Ankara cımbızcısı

Twitter’da, Feyzullah Çınar’ın Kurtuluş Parkı’nda kalp krizi geçirdiği bankın, Orhan Veli’nin istifa ettiği odanın, Hakan Günday’ın uyuduğu Meclis Parkı kuytusunun peşinde bir isim var, Ankara Cımbızcısı.

6.01.2018

Eymir yürüyüşü

Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök’ün aynı masadaki fotoğrafı hafta sonunun en dikkat çekici karesiydi.

12.09.2017

Tecrübe ağır bastı

EŞLEŞME problemi yaşadığımız dev genç uzunları Porzingis ve Timma ile Bertans kardeşler ve asist lideri gard Strelnieks ile etkili bir beşe sahip Letonya maça beklendiği gibi koşarak başladı.

7.09.2017

Kent içinde doğa belgeseli

Bayram geldi! Başkent, çiçek ve kelebekte ünlü demiştik. Peki kuşları?

31.08.2017

ODTÜ Ormanı ve kelebekleri

Doğa eşsiz bir müzik sunar, dinleyene. Rahatlatan, huzur veren. Kent içinde bulması zordur ama dinlemek için parklara gidilir. Tadını bilene yetmez! Kent dışındaki yeşilliklere, su kenarlarına gidilir.

11.08.2017

Yazın Ankara’da yapılacak 10 şey

Sıcak! Ankara’dasınız. İşte; içinde heyecan, doğa, tarih, sanat, spor veya kitapla bazı öneriler.

28.07.2017

Abidinpaşa Köşkü’nde ferfeneye katılın

Abidin Paşa: Yirmi yaşına dek çok iyi eğitim alır, bu yaşta beş dil bilmektedir.

6.02.2017