EKSTRA
MENÜ

Exxonmobil

Exxonmobil ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Exxonmobil haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 256 Exxonmobil haberi bulunmuştur.

Exxonmobil Haberleri

Petrol devlerinin geliri 2020de Kovid-19un etkisiyle 716.5 milyar dolar azaldı

Petrol devlerinin geliri 2020'de Kovid-19'un etkisiyle 716.5 milyar dolar azaldı

Geçen yıl Royal Dutch Shell, ExxonMobil, BP, Total, Eni, Baker Hughes, ConocoPhillips, Chevron, Equinor, Halliburton ve Schlumberger toplam 119,2 milyar dolar zarar açıkladı.

26.03.2021Ekonomi
Petrol 63 dolar seviyesinde

Petrol 63 dolar seviyesinde

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 63,56 dolardan işlem görüyor.

16.02.2021Ekonomi
Fosil yakıt şirketlerinin hisseleri dibe vurdu, 2020nin kazananı temiz enerji oldu

Fosil yakıt şirketlerinin hisseleri dibe vurdu, 2020'nin kazananı temiz enerji oldu

Fosil yakıt şirketlerinin hisse değeri Kovid-19 nedeniyle yaşanan ekonomik kriz ve petrol fiyatlarındaki düşüşle dibe vururken, salgın döneminin parlayan yıldızı temiz enerji oldu.

25.01.2021Ekonomi
Petrol devlerinin gelirlerinde sert düşüş

Petrol devlerinin gelirlerinde sert düşüş

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco, yılın üçüncü çeyreğinde en çok gelir sağlayan firma olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde en fazla zarar eden şirket Norveçli Equinor oldu.

21.12.2020Ekonomi
Karadeniz’deki doğalgaz keşfi Türkiye’nin enerji piyasasındaki rolünü değiştiriyor... Transit değil, merkez ülke

Karadeniz’deki doğalgaz keşfi Türkiye’nin enerji piyasasındaki rolünü değiştiriyor... Transit değil, merkez ülke

Son yıllarda sahip olduğu jeopolitik konum nedeniyle hep enerjide transit ülke ya da enerji koridoru gibi kavramlarla anılan Türkiye, Karadeniz’deki keşifle beraber enerjide merkez olma hedefi için önemli bir adım attı. Uzmanlara göre Türkiye için asıl önemli olan bu rezervin yanında bölgede olduğu tahmin edilen daha büyük miktardaki gazın ekonomiye kazandırılması.

22.08.2020Ekonomi
Petrol devlerinin zararı arttı

Petrol devlerinin zararı arttı

Dünyanın en büyük 12 petrol şirketi, petrol fiyatlarının düşük olması nedeniyle yılın ilk yarısında toplam 80 milyar dolar zarar etti. Bu firmaların toplam geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37 azalarak 395 milyar dolara geriledi. İngiliz BP en çok zarar eden, Hollandalı Royal Dutch Shell ise geliri en fazla düşen firma oldu.

15.08.2020Ekonomi
Petrol devlerinin ilk çeyrek zararı 20 milyar doları aştı

Petrol devlerinin ilk çeyrek zararı 20 milyar doları aştı

Dünyanın en büyük 12 petrol firmasının, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle yılın ilk çeyreğinde 20 milyar dolardan fazla zarar ettiği kaydedildi.

22.05.2020Ekonomi
Koronavirüs ABD enerji sektörünü sert vurdu

Koronavirüs ABD enerji sektörünü sert vurdu

Çin'de ortaya çıkarak hızla dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, ABD enerji sektöründe milyarlarca dolar zarara ve petrol üretiminde sert düşüşlere neden oldu.

8.05.2020Ekonomi
Petrolün devler liginde pazar kavgası büyüyor

Petrolün devler liginde pazar kavgası büyüyor

Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki petrol fiyatı savaşı, Amerikalı üreticileri milyarlarca dolar zarara uğratıyor.

5.05.2020Ekonomi
Aramco petrol devlerini geride bıraktı

Aramco petrol devlerini geride bıraktı

Saudi Aramco'nun 2019'da elde ettiği net kar 88,2 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Dünyanın en büyük 12 petrol şirketinin toplam net karı ise geçen yıl 63,9 milyar dolar oldu.

30.03.2020Ekonomi
Petrol devleri 1 haftada 495 milyar dolar kaybetti

Petrol devleri 1 haftada 495 milyar dolar kaybetti

Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle dünyanın halka açık en büyük 14 petrol şirketinin piyasa değeri 1 haftada toplam 495 milyar dolar azaldı.

15.03.2020Ekonomi
Moskovadaki zirve görüntüleriyle ilgili Bakan Çavuşoğlundan açıklama

Moskova'daki zirve görüntüleriyle ilgili Bakan Çavuşoğlu'ndan açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Çavuşoğlu, "Sığınmacıların Yunanistan sınırında gördüğü muameleyi görünce insan insanlığından utanıyor. Kaynar su döküyorlarmış şimdi de. Bir de insan haklarından bahsediyorlar. Tüm Avrupa’nın gözü önünde oluyor bunlar. Türkiye’de böyle bir şey olsaydı tüm dünya ayağa kalkardı.'' dedi. Moskova'daki zirve görüntüleriyle ilgili de açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, "Peskov da büyükelçimizi aradı. Rus medyasının yaptığı saygısızlıktır. Rus medyası görüş ayrılığında kara propaganda başlatıyor" yorumunu yaptı.

10.03.2020Dünya
Ve resmen duyuruldu: Kerkükten çekildi

Ve resmen duyuruldu: Kerkük'ten çekildi

Irak'ın Kerkük kentindeki petrol sahasında geliştirme çalışması yapan İngiliz enerji devi BP (British Petroleum), Irak Petrol bakanlığı tarafından saha çalışma sözleşmesinin yenilenmemesi üzerine Kerkük'ten çekildi.

23.01.2020Dünya
Cem İlkelden tarihi galibiyet

Cem İlkel'den tarihi galibiyet!

Milli tenisçi Cem İlkel, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen Qatar Exxonmobil Open’ın ilk turunda karşılaştığı ATP 67 numarası Ricardas Berankis’i 3 set sonunda geçerek kariyerinin en büyük galibiyetine imza attı.

7.01.2020Tenis
Saudi Aramconun net karı 9 petrol devinin toplamından fazla

Saudi Aramco'nun net karı 9 petrol devinin toplamından fazla

Gelecek ay Suudi Arabistan borsası Tadawul'da ilk halka arzı yapılacak milli petrol firması Saudi Aramco'nun net karı, dünyanın en büyük 9 petrol şirketinin toplam net karını geride bıraktı.

20.11.2019Ekonomi
Saudi Aramconun yüksek karlılığı yatırımcıları iştahlandırıyor

Saudi Aramco'nun yüksek karlılığı yatırımcıları iştahlandırıyor

Suudi Arabistan borsası Tadawul'da gelecek ay ilk halka arzı (IPO) gerçekleştirilecek milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun yüksek karlılığı yatırımcıların ilgisini çekiyor.

15.11.2019Ekonomi
Aramconun değeri 1.2 trilyon dolara ulaşacak

Aramco'nun değeri 1.2 trilyon dolara ulaşacak

Son üç yıldır doğru fiyatların bulunması gerekçesiyle sürekli ertelenen Aramco halka arz sürecinde sona gelindi. Aramco hisseleri 11 Aralık itibarıyla Suudi Arabistan Borsası Tedavül’de işlem görmeye başlayacak.

14.11.2019Ekonomi
Saudi Aramconun yüzde 0,5i bireysel yatırımcılara satılacak

Saudi Aramco'nun yüzde 0,5'i bireysel yatırımcılara satılacak

Aramco'nun hisse fiyatlaması bireysel yatırımcılar için 17-28 Kasım, kurumsal yatırımcılar için 17 Kasım-4 Aralık'ta yapılacak. Şirketin 209,1 milyar varillik petrol rezervi, dünyada sadece Venezuela'nın gerisinde kalıyor.

11.11.2019Ekonomi
Saudi Aramconun ilk halka arzı aralıkta başlıyor

Saudi Aramco'nun ilk halka arzı aralıkta başlıyor

İlk halka arzı gelecek ay gerçekleştirilecek şirketin piyasa değerinin 1,5-2 trilyon dolar olması bekleniyor.

4.11.2019Ekonomi
Enerji şirketleri ABde lobi faaliyetine 250 milyon avro harcadı

Enerji şirketleri AB'de lobi faaliyetine 250 milyon avro harcadı

Avrupa Şirket Gözlemevi'nin raporuna göre, enerji şirketleri AB'nin politikalarını etkileyebilmek için 2010'dan bu yana 250 milyon avrodan fazla lobi harcaması yaptı.

25.10.2019Ekonomi
Papua Yeni Ginede eski başbakan için tutuklama emri

Papua Yeni Gine'de eski başbakan için "tutuklama" emri

Güney Pasifik ülkesi Paupa Yeni Gine'de yolsuzluk soruşturması kapsamında eski Başbakan Peter O'Neill için tutuklama emri çıkartıldı.

15.10.2019Dünya
ABDde büyük yangın 6 yaralı

ABD'de büyük yangın! 6 yaralı

ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan ExxonMobil Rafinerisinde çıkan yangında 6 kişinin yaralandığı öğrenildi.

31.07.2019Dünya
Girit’te sondaj

Girit’te sondaj

Yunanistan, ABD’nin ExxonMobil ve Fransız Total şirketlerine Girit adasının batı ve güney batısında doğalgaz arama ve sondaj çalışması yapma izni verdi.

28.06.2019Dünya
Türkiye kendi kıyılarına hapsedilemez

Türkiye kendi kıyılarına hapsedilemez

Kıbrıs Rum Kesimi’nin Doğu Akdeniz’de sondaj çalışması yapan Fatih sondaj gemisi çalışanları hakkındaki tutuklama kararı tansiyonu yükseltti. Dünyanın yeni soğuk savaş alanı Doğu Akdeniz mi? Rum kesimi cesaretini nereden alıyor? Güney Kıbrıs’ın herhangi bir anlaşma olmadan bir ada devleti olarak sözde haritalar dayatmasının uluslararası hukukta bir karşılığı var mı? ABD ve Avrupa Birliği’nin tavrı ne anlama geliyor? “Kıbrıs Rum Yönetimi bölge ülkeleriyle ittifaklar oluşturup Kıbrıslı Türklerle Türkiye’yi devre dışı bırakarak denklemi tek başına kurmaya gayret ediyor” diyen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya göre Rum tarafı haksız yere elde ettiği AB üyeliğinin avantajından faydalanarak, AB’yi bu konuda yanlışa sürüklüyor.

17.06.2019Gündem
ABDli dev çekilmişti... Yeni hamle geldi

ABD'li dev çekilmişti... Yeni hamle geldi

Irak, Amerikan ExxonMobil petrol şirketinin personellerini ülkeden çekmesinin ardından petrol ihracatını arttırmayı planlıyor.

22.05.2019Ekonomi
Petrol devlerinin karı ilk çeyrekte azaldı

Petrol devlerinin karı ilk çeyrekte azaldı

Dünyanın en büyük halka açık 12 petrol firmasının toplam net karı, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 azalarak 23,6 milyar dolar oldu. Söz konusu şirketlerin toplam geliri de aynı dönemde yüzde 4,6 azalarak 393,5 milyar dolara geriledi.

22.05.2019Ekonomi
Iraktan ExxonMobil çalışanlarının petrol sahasından çekilmesine tepki

Irak'tan ExxonMobil çalışanlarının petrol sahasından çekilmesine tepki

Petrol Bakanı Samir el-Gadban "Amerikan şirketindeki bazı çalışanların geçici veya ihtiyati olarak ayrılmasının Irak'ın güneyinde yer alan petrol sahalarındaki güvenlik durumuyla bir alakası yok. Bize göre bu kabul edilemez ve gerekçesiz" dedi.

20.05.2019Ekonomi
Orta Doğu’daki gerilim petrol arzını tehlikeye sokabilir

Orta Doğu’daki gerilim petrol arzını tehlikeye sokabilir

ABD'nin İran'dan petrol ithalatı için 8 ülkeye verdiği muafiyet hakkını sonlandırması, ‘İran tehdidine karşı’ bölgeye 120 bin asker göndereceğine ilişkin iddialar, bölgedeki petrol boru hatları ve tankerlerine yönelik saldırılar küresel petrol arzına yönelik endişeleri artırdı.

17.05.2019Ekonomi
Irak, ABD ve Çin ile 53 milyar dolarlık petrol anlaşması imzalayacak

Irak, ABD ve Çin ile 53 milyar dolarlık petrol anlaşması imzalayacak

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD'nin ExxonMobil ve Çin'in PetroChina şirketleriyle yakında 53 milyar dolarlık anlaşma imzalayacaklarını açıkladı.

8.05.2019Ekonomi
53 milyar dolarlık dev anlaşma

53 milyar dolarlık dev anlaşma

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD'nin enerji şirketi "ExxonMobil" ve Çin'in dev petrol şirketi "PetroChina" ile 53 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamaya hazırlandıklarını söyledi.

7.05.2019Dünya
‘Gaz 3’lüsü’ne ABD desteği

‘Gaz 3’lüsü’ne ABD desteği

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İsrail, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan liderlerinin Kudüs’te gerçekleştirdiği zirveye katılarak, Doğu Akdeniz doğalgazını Türkiye’yi by-pass ederek Avrupa’ya ulaştırmayı hedefleyen üçlüye destek verdi.

21.03.2019Dünya
ABDli petrol devleri üretimlerini artıracak

ABD'li petrol devleri üretimlerini artıracak

ExxonMobil, Permian havzasındaki petrol üretimini 2024'e kadar yüzde 80 artırarak günlük ortalama 1 milyon varilin üzerine çıkarmayı planlıyor. Chevron, aynı havzadaki petrol üretimini 2023 sonuna kadar 900 bin varil artırmayı amaçlıyor

6.03.2019Ekonomi
Brent petrolün varili 65.38 dolar

Brent petrolün varili 65.38 dolar

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 65,38 dolardan işlem görüyor.

6.03.2019Ekonomi
Rumlar Akdeniz’de zengin gaz yatağı buldu

Rumlar Akdeniz’de zengin gaz yatağı buldu

Kıbrıs Rum yönetiminden Doğu Akdeniz’de parsel kiralayarak 3 aydır sondaj yapan Amerikan ExxonMobil şirketi, 142 ile 227 milyar metreküp arasında değişen miktarda yeni doğalgaz yatağı keşfettiklerini açıkladı.

1.03.2019Dünya
Petrol devlerinin gelirleri 1.6 trilyon doları aştı

Petrol devlerinin gelirleri 1.6 trilyon doları aştı

Petrol şirketlerinin net karı yüzde 73.7 artışla 116,7 milyar doları buldu. Geçen yıl en yüksek kar ve geliri elde eden petrol şirketi Royal Dutch Shell oldu. Petrol fiyatları da 2018'de bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 30 yükseldi.

27.02.2019Ekonomi
Barbaros sondaj yeri arıyor

Barbaros sondaj yeri arıyor

Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisi, Rumların tek yanlı parsellediği Kıbrıs adasının güneyinde Türkiye’nin sondaj yapacağı yeri belirleme çalışmaları başlattı.

1.02.2019Dünya
Rumların kriz kuyusu boş çıktı

Rumların kriz kuyusu boş çıktı

Kıbrıs Rum yönetiminin, Türkiye ve KKTC’nin tüm itirazlarına rağmen tek yanlı parsellediği doğu Akdeniz’de sondaj yapan Amerikan ExxonMobil’in ilk denemesinden herhangi bir sonuç çıkmadı.

12.01.2019Dünya
Trumpı bombaladı... Çılgına döndü

Trump'ı bombaladı... Çılgına döndü

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD Başkanı Donald Trump'ı "disiplinsiz", "okumayı sevmeyen", "detaylara bakmayı sevmeyen" biri olarak tanımlayarak, görevdeyken Trump'ın kendisinden çok defa yasaları ihlal edecek şeyler yapmasını istediğini iddia etti. Diğer taraftan Trump ise twitter hesabı üzerinden Tillerson'a çok sert yanıt verdi.

7.12.2018Dünya
Rumlar sondaj gemisine çıktı

Rumlar sondaj gemisine çıktı

Kıbrıs Rum yönetimi dışişleri ve enerji bakanları, Türkiye ve KKTC’nin tüm itirazlarına rağmen parselledikleri Kıbrıs adasının güneyinde sondaj yapan Amerikan ExxonMobil şirketinin gemisine çıkarma yaptı.

1.12.2018Dünya
Amerikan ExxonMobıl Kıbrıs’ta sondaja başladı

Amerikan ExxonMobıl Kıbrıs’ta sondaja başladı

Doğu Akdeniz’i Türkiye ve KKTC’nin tepkilerine rağmen tek yanlı parselleyen Kıbrıs Rum yönetiminden ihale alan Amerikan Enerji şirketi ExxonMobil, Ada’nın güneyinde sondaj çalışmalarına başladı.

17.11.2018Dünya
ABDde Halkbanka açılmış dava yok

"ABD'de Halkbank'a açılmış dava yok"

ABD'li üst düzey yetkili, Halkbank'a karşı ABD'de bir dava açılıp açılmayacağına Amerikan yargısının karar vereceğini, ABD Hazine Bakanlığının Halkbank ile ilgili soruşturmasının ise sonuca varmadığını söyledi.

14.11.2018Ekonomi
Exxonmobilin sondaj gemisi bölgede

Exxonmobil'in sondaj gemisi bölgede

Amerikan enerji şirketi ExxonMobil'e ait sondaj gemisinin hidrokarbon arama çalışmaları yapmak üzere Kıbrıs'ın güneyindeki bölgeye gittiği bildirildi.

12.11.2018Ekonomi
Gazprom, 2025 yılına kadar orta vadeli üretim düzeyini artırdı

Gazprom, 2025 yılına kadar orta vadeli üretim düzeyini artırdı

Gazprom, 2025 yılına kadar olan süreçte orta vadeli üretim düzeyini 520 - 560 milyar metreküpten 540 - 560 milyar metreküp doğalgaza yükseltti.

12.11.2018Ekonomi
İlk Rum gazı boru hattıyla Mısır’a

İlk Rum gazı boru hattıyla Mısır’a

Kıbrıs Rum yönetimi ile Mısır, adanın güneyinde 7 yıl önce bulunan ilk doğalgaz yatağı Afrodit’ten çıkartılacak gazın, Mısır’a boru hattıyla taşınması ve sıvılaştırılarak tanker gemilerle Avrupa pazarlarına satılması konusunda anlaştı. Boru hattını, bölgeyi kiralayan yabancı petrol şirketleri döşeyecek.

19.09.2018Dünya

Yazar Sonuçları

Bozucu etkiler

ABD, Rusya’dan aldığımız S-400 sistemleri gerekçesiyle Türkiye’ye CAATSA yasası kapsamında yaptırımlarını bugün devreye sokuyor...

7.04.2021

ABD Dışişleri Bakanı’nın Yunan fırkateynine ayak basması ne anlama gelir?

Yunanca yazıyla “Efharisto”, yani “Teşekkürler” diyerek başlıyor tweet mesajına ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo ve ekliyor: “Bana Yunan konukseverliğinin gerçek anlamının ne olduğunu gösterdiniz”.

1.10.2020

Akdeniz’deki şu tezgâha bakar mısınız!

Şimdi  yazacaklarımı alt alta toplayalım...       

8.06.2019

Akdeniz’deki tehlikeli kuşatma

Dünya enerji devlerinin Akdeniz’de başlattığı enerji avı Türkiye’yi de içine alan büyük bir kuşatmaya dönüşüyor...

11.05.2019

Doğu Akdeniz'de bu tahriğe dikkat

ÖNCE şu bilgi: “ABD Jeoloji Kurumu (USGS) araştırmalarına göre Doğu Akdeniz’de keşfedilmeyi bekleyen 1.7 milyar varil petrol ve 122 trilyon fit küp gaz olabileceğini belirtiyor.”

26.08.2018