EKSTRA
MENÜ

Evlilik Terapisi

Evlilik Terapisi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Evlilik Terapisi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 295 Evlilik Terapisi haberi bulunmuştur.

Evlilik Terapisi Haberleri

Kırmızı Oda Haluk kimdir, gerçek adı ne İşte, Kırmızı Odanın Haluku Yılmaz Kuntun hayatıyla ilgili bilgiler

Kırmızı Oda Haluk kimdir, gerçek adı ne? İşte, Kırmızı Oda'nın Haluk'u Yılmaz Kunt'un hayatıyla ilgili bilgiler

Kırmızı Oda Haluk, izleyenler tarafından merak konusu oldu. Cuma akşamları ekranlara gelen Kırmızı Oda dizisinde Nazlı'nın eski sevgilisi olan Haluk karakteri dikkatleri üzerine topladı. Haluk karakterine can veren Yılmaz Kunt'un performansı ise izleyenlerden tam not aldı. Kırmızı Oda'nın Haluk'u Yılmaz Kunt Atılım Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde eğitimine devam ediyor. Peki, Kırmızı Oda Haluk kimdir? İşte, Yılmaz Kunt'un hayatıyla ilgili merak edilen bilgiler.

19.02.2021Televizyon
İlişkideki Sorunlara Çözüm: Çift Terapisi

İlişkideki Sorunlara Çözüm: Çift Terapisi

Çift terapisinin, çiftlerin ilişkilerini daha iyi hale getirmesini sağlayan bir psikoterapi türü olduğunu söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Özcan Kılıç, çift terapisi hakkında bilgiler verdi.

Okullar yeniden açılırken anne babalara öneriler

Okullar yeniden açılırken anne babalara öneriler

Pandemi sürecine kadar çalışan anne-babalar çocuklarının sorumluluğunu önce bakıcılara sonra kreş ve okullara ihale ediyordu. Ama pandemi sürecinde çalışan anne-babalar full-time ebeveynlik artı öğretmenlik görevini üstlendi. Bir yandan da online işlerini yerine getirmeye çalıştılar.

31.08.2020Eğitim
Yapay zekâ, kariyer planlamalarını altüst etti

Yapay zekâ, kariyer planlamalarını altüst etti

Geleceğin meslekleriyle ilgili birçok tahmin olmasına rağmen yapay zeka hayatımıza dahil oldukça gelişmelerin nasıl ve ne kadar hızlı olacağını tahmin etmek zorlaşıyor. Gelecek Enstitüsü (IFTF) tarafından hazırlanan rapora göre 2030’da var olacak mesleklerin yüzde 85’i henüz icat edilmedi. Yani aslında şu anda ‘Puanım yeter mi, sıralamam uyar mı?’ diye hesap yapılan birçok meslek güncelliğini yitirecek ya da çok çok değişik bir hal alacak. Şu an çok parlak ve prestijli görünen üniversitelerin yerini belki de başkaları alacak ya da zaten üniversiteler bambaşka bir biçim alacak.

10.08.2020Eğitim
Sürekli evde olmanın partner ilişkilerine etkileri

Sürekli evde olmanın partner ilişkilerine etkileri

Evden çıkamamak, sürekli yan yana olmak oldukça stresli ve endişeli olduğumuz şu günlerde çiftler arası iletişimi de olumsuz etkileyebiliyor. Psikoterapist Dr. Cem Keçe, sürekli evde olmanın partner ilişkilerine etkilerini anlattı, huzurlu karantina günleri için çiftlere önerilerde bulundu.

30.03.2020Evdehayat
Anne-babalık kapasitesi gelişir mi

Anne-babalık kapasitesi gelişir mi?

Herkes Pisagor gibi bir matematik dehası olamaz ama gerekli destek ve çabayla ‘yeteri kadar’ matematik öğrenebilir. Tıpkı bunun gibi ‘yeterince iyi anne babalık’ da öğrenilebilir.

13.01.2020Eğitim
Bırakın çocuklarınız tatili tatil gibi yaşasın

Bırakın çocuklarınız tatili tatil gibi yaşasın!

Ek dersler, ödevler, kurslar derken tatilde derslerden ve derslerin stresinden uzaklaşamayan öğrenciler, derslerin yorgunluğunu üzerlerinden atamadan tekrar derslere dönüyor. Sonuç kısa zamanda kazanım gibi görünse de uzun dönemde tükenmişlik, pişmanlık ve hayal kırıklığı olabiliyor.

18.11.2019Eğitim
Z kuşağı, okula uyumda hassas ve kırılgan

Z kuşağı, okula uyumda hassas ve kırılgan

Yeni bir yere alışmak, her çocuğun bir an zorluk yaşamasına sebep olur. Ancak, bu zorluğun süresini ve derecesini geçmiş olumsuz yaşantılar ve sahip olunan bazı özellikler (içe kapanık, utangaç, sessiz olma gibi) arttırabilir.

9.09.2019Eğitim
Mesleğimizi duygularımız belirliyor

Mesleğimizi duygularımız belirliyor

Tercihlerimize duygular yön verir. Örneğin sizin o yüksek kalorili çikolataya ya da pahalı arabaya para ödemenizi sağlayan ‘Bu beni mutlu edecek’ hissidir. Meslek tercihi için de bu durum geçerlidir.

22.07.2019Eğitim
Mükemmel anne baba olmak zorunda değilsiniz

Mükemmel anne baba olmak zorunda değilsiniz

Aşırı katı, kontrolcü ve mükemmeliyetçi ebeveynlerle mi büyüdünüz? Çocukluğunuzda aile içi iletişim çoğu zaman sınırlı ve gergin miydi? Kendiniz olmanıza fırsat verilmediğini ve duygularınızı ifade etmenize izin verilmediğini sık sık düşündünüz mü?

10.06.2019Eğitim
Okulun iklimi kapısında hissediliyor

Okulun iklimi kapısında hissediliyor

Okul iklimi ve okul kültürü birbirinden farklı anlamlar içerse de, bir yandan da birbirine benzeyen bu kavramlar veliler ve öğrenciler açısından önem taşıyor. Okul iklimi bireysel algılara dayanırken, okul kültürü değerlere ve inançlara göre şekilleniyor. Lise dönemine kadar öğrencilerle ebeveynlerin okul iklimi algısı çok benzerken liseden sonra oldukça farklılaşıyor. Ebeveynlerin okul iklimi algısı özellikle 9’uncu sınıf öğrencilerinin lise tercihinde de büyük önem taşıyor.

17.09.2018Eğitim
Troia festivali ne zaman 2018 Troia festival programı

Troia festivali ne zaman? 2018 Troia festival programı

Troia festivali her yıl olduğu gibi bu sene de konserler, gösteriler ve çeşitli etkinliklerle geçecek. 55. kez düzenlenecek olan Troia festivalinde Fazıl Say, Erol Evgin, Resul Dindar ve Mehmet Erdem gibi birçok ünlü isim sahne alacak. Bunun yanı sıra sergi, tiyatro, söyleşi gibi etkinlikler de Troia festivalinin programında yer alacak. Spor alanında ise basketbol, satranç, briç ve futbol turnuvaları düzenlenecek. İşte,Troia festivali 2018 programı ve detaylı bilgiler

9.08.2018Seyahat
Üniversite adayları için tükenmişliğe karşı 7 önlem

Üniversite adayları için tükenmişliğe karşı 7 önlem

Üniversite sınavlarına yaklaşık iki hafta kaldı. Sınav sistemindeki yeniliklere bir de tarih değişimi eklenince adaylar tükenmenin son raddesine ulaştı. Bunun üstesinden gelmek için yapılacak arasında ise sağlıklı beslenip yeterli uyumak, yapılacakları öncelik sırasına koymak, teknolojiye ara vermek ve psikolojik destek almak gibi önlemleri sayabiliriz.

18.06.2018Eğitim
Çocuk istismarını önlemenin en kolay yolu: Okullarda cinsel eğitim

Çocuk istismarını önlemenin en kolay yolu: Okullarda cinsel eğitim

Çocuğa yönelik cinsel istismar haberlerinin her geçen gün arttığı ülkemizde genellikle tartışmaların çoğu suçluların nasıl cezalandırılması üzerine yoğunlaşıyor. Cezalandırmanın nasıl olacağı tabi ki çok önemli fakat çocukları istismardan nasıl koruyacağımızla ilgili farkındalığın artması da gerekiyor.

5.03.2018Eğitim
Şebnem’in evliliğini kurtaracağım

Şebnem’in evliliğini kurtaracağım

Ali Poyrazoğlu’nun yeni oyunu “Tamamla Bizi Ey Aşk”, kapalı gişe yola devam ediyor. Usta oyuncu, evliliği, aşkı, ikili ilişkilerdeki sorunları ve çözümleri sorgulayan interaktif oyunda, eşiyle grup terapisine katılan bir adamı canlandırıyor. Kendisiyle bu renkli oyunu konuşmak için bir araya geldik ama sohbet rol arkadaşı Şebnem Özinal’ın çıkmaza giren evliliğine kadar uzandı. Poyrazoğlu, o konuda iddialı konuştu: “Şebnem ile Şefik’in (Öztek) evliliğini kurtaracağım. İkisi de kızlarını çok seviyor.”

9.02.2018Magazin
Evlilikte yaşanan sorunlar

Evlilikte yaşanan sorunlar

Evlendikten sonra eşlerin ve aralarındaki ilişki biçiminin değişmesi çok doğaldır.

7.07.2015Sağlık
İlişkiniz aslında sizsiniz

İlişkiniz aslında sizsiniz!

Sağlıklı evliliğin olmazsa olmazları nelerdir?

17.06.2015İlişkiler
Boşanmanın sorumlusu çocuklarınız olmamalı

Boşanmanın sorumlusu çocuklarınız olmamalı!

Kimse boşanmak için evlenmiyor ancak...

Evliliğinizi tehdit eden şey aslında…

Evliliğinizi tehdit eden şey aslında…

Huffington Post’tan klinik psikolog Kelly M. Flanagan, evlilik hakkında doğru bildiğimiz pek çok yanlışa ışık tutuyor.

24.10.2014Hayat

Yazar Sonuçları

İhanete Uğrayan Kadının Kılavuzu

Aldatma ve sadakatsizlik aynı şey değildir. Yargısız bir 'karar' ve bir 'seçim' olan sadakatsizlik, duygusal, bilişsel, fiziksel, sosyal ya da tinsel açılardan partneri kandırmaya yönelik eylemlerin 'gizlice' ve 'partnerin bilgisi dışında' sürdürülmesidir, yani partnerin bilmediği sırların varlığını ifade eder.

17.11.2020

1 kalpte 2 aşk mümkün mü

Başrollerini Cansu Dere ile Caner Cindoruk’un paylaştığı Kanal D’nin fenomen dizisi ‘Sadakatsiz’, son bölümüyle en çok izlenen yapım olurken sosyal medyada da zirveye oturdu. Eşini aldatan Volkan karakteri, “İki kadından birini seç” tavsiyesi veren arkadaşına, “Ben ikisini de seviyorum. İnsan aynı anda iki kadını neden sevemesin?” deyince tartışmanın fitili ateşlendi. 1 kalpte 2 aşk olur mu? Sadakatsizliğin temel nedeni ne? Aldatılan mı yoksa aldatan mı aldanır? Denklemi çözmeye çalıştım.

23.10.2020

İlişkilerde ara vermek sorunları çözer mi?

İlişkiyi sürdürmek bazen ilişki kurmaktan daha zor olabilir. İlişki, güvenli bağ kurabilmek demektir. Bireylerin birbirlerinin sınırlarını mümkün olabildiğince ihlal etmemeye yani bireyselliği engellemeden ilişkiyi devam ettirmeye gösterdikleri özen bir süre sonra bozulabiliyor.

9.10.2020

Anorgazmi (Orgazm Olamama) nedir? Nasıl tedavi edilir?

Anorgazmi diğer anlamıyla ‘orgazm olamama’, özellikle kadınlarda sıkça görülen bir problemdir. Cinsel hayatta bazı dönemlerde görülebildiği gibi, orgazmın hiç yaşanamaması da söz konusu olabilir. Günümüzde tedavisi mümkündür.

3.09.2019

Evlilik terapisine ne zaman başvurulmalı?

İnsan yaşamının doğumdan sonra ikinci yaşam dönemi olarak kabul edilen, “Aile“ kavramının başlangıcı olarak görülen, bir kadın ve bir erkeğin hayatlarının sonuna kadar hayatın tüm aşamalarında birlikte yol alacakları bir süreçtir evlilik.

1.08.2019

Eşimin yüzüne bakarken aklım eski sevgilimde

Annemin zoruyla genç yaşta evlendim ama eşimi bir türlü sevemedim. Onun yüzüne bakarken de vicdan azabı çekiyorum çünkü aklım hâlâ eski sevgilimde...

4.04.2019

Aldatmanın Dayanılmaz Ağırlığı

Üç kişilik bir ilişki olarak bilinen aldatma veya aldatılma korkusu, şüphesiz yakın ilişkilerde tarafların en büyük kabusu olmaya devam ediyor. Bu kadar çok kaygı veren bir durum da ister istemez bu olgu hakkında kulaktan kulağa yayılan mitlere ve efsanelere neden oluyor.

14.01.2019

Çiftleri boşanmaya götüren 5 neden

Çift ilişkisi bir kere bozulmaya başladığında hemen gerekli önlemler alınmalı, yoksa...

28.12.2018

Aldatılan Kadının Kılavuzu

Aldatma, zor kapanan ama izi hep kalacak olan bir yaradır ve tam olarak iyileşmezse sürekli kanar. Nilgün de, kocası Levent’i affederken, "Bu yara hiç kapanmaz ama kızım için affetmem gerek" diye düşünmüştü.

28.12.2018

Kavga etmeyi beklemeden evlilik terapisi alın

Çift birbirini anlamakta zorlanıyorsa, sorunlarını konuşarak çözemiyorlarsa ve çoğunlukla eski dosyalar açılıyorsa, biz alanında geçirilen süre yok denecek kadar azaldıysa, sorunları ikili çözemiyorlarsa, uzman görüşü ve desteği almak için evlilik/aile terapisine başvurmak, ilişkilerini destekleyici olacaktır.

11.07.2018

Evlilik terapisi çiftle yapılan tangoya benzer

Günümüzde evlilik terapisine yaklaşımda hala sorun yaşayan çiftlerden birisi “ Bence biz bir Evlilik Terapisine gitmeliyiz “ dediğinde diğeri “ biz bu kadar zamanda problemimizi çözemedik, bizi hiç tanımayan birisi nasıl çözecek , o bizi ne anlar ki “ diyerek karşı çıkmakta.

22.02.2018

Evlilik terapisi

Evlilik, evcilik gibi algılandığında daha ilk aylarda bile zorlamaya başlar çiftleri.

29.01.2018

Sağlıklı boşanmayı başarabilmek mümkün mü?

Çiftler arasındaki iletişimsizlik; saygının yitirilmesine, sözel ve fiziksel şiddete ve aralarındaki bağın kopmasına neden olmakta.

21.11.2017

Keşke evlenmeden önce...

Neden artık beraber zaman geçirmek keyif değil eziyete dönüyor?

6.09.2017

Evlilik terapiniz gelmiş olmasın?

Sizinle minik bir test yapalım. Evliliğinizi ve eşinizle iletişimini düşünerek soruları yanıtlayın, ilişkinizin ne durumda olduğu konusunda bilgi edinin.

24.08.2017

Evlilik masalı

Gerçekten de evlenmiş olmak için, rütbe için, para için, çocuk için, birileri evlen dediği için ya da öyle öğretildi diye tam emin olmadığın, aşık olamadığın biriyle evlenmek, bile bile lades demekti bence.

31.07.2017

“Şefkatin olduğu yerde şehvet olmaz”

Bu haftaki röportaj konuğum Psikolog Hande Nacar… Konumuz,  evlilikte ikinci bahar denilen dönemde neler yaşanıyor… Aile içi sorunlarının altında neler yatıyor. “Senin annen, benim annem” kavgalarına iten sebepler neler? Hepsini Hande Nacar ile konuştuk…

23.05.2017

MUTLU VE UYUMLU BİR İLİŞKİ İÇİN 

Bin bir güzel hayalle kurulan yuvaların, el emeği göz nuru serilen çeyizlerin, en içten dilenen “ Bir yastıkta kocayın” dileklerinin bir ömür boyu sürmesini kim istemez ki!

3.04.2017

Boşanmaya götüren 5 neden

İşte çiftleri boşanmaya götüren kıyamet alametleri...

27.03.2017

Aldatılan kadının kılavuzu

Aldatma, zor kapanan ama izi hep kalacak olan bir yaradır ve tam olarak iyileşmezse sürekli kanar. Oysa, aldatma krizini doğru yöneterek bu krizi zarar görmeden ya da en az zararla atlatmak mümkün…

7.02.2017

Evlilikte şehvet biterse aşk da biter

Eşinizle ilişkinizi sıradan ve rutin buluyorsanız...

14.10.2016
Merak edilen 5 soruda aile terapisi

Merak edilen 5 soruda aile terapisi!

Terapi sürecinin temel hedefi nedir, aile terapisine ne zaman gidilmelidir?

28.12.2015

2016’da ruh sağlığınız bende!

Stresten depresyona, çocuklarda öfke patlamalarından evlilik sorunlarına, psikolojik dertleriniz için çok organik, çok ev yapımı tavsiyelerim var.

26.12.2015

Aldatılan kadının kılavuzu

Aldatma, zor kapanan ama izi hep kalacak olan bir yaradır ve tam olarak iyileşmezse sürekli kanar.

13.06.2015
Evliliklerin ömrü neden kısalıyor

Evliliklerin ömrü neden kısalıyor?

Mutlu ve tatmin edici bir evlilik için yapmanız gerekenler…

16.04.2015

Evlilik terapisini hafife almayın!

Çiftler, genellikle uzun zamandır devam eden problemleri artık çözemediklerinde ve mutsuzluk, huzursuzluk, çatışmalar iyice dayanılmaz hale geldiğinde evliliklerini kurtarmak için evlilik terapisi almaya karar verirler. Evlilik terapisi onlar için çoğunlukla ‘son çare’dir.

20.03.2015