EKSTRA
MENÜ

Ev İşi

Ev İşi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ev İşi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.354 Ev İşi haberi bulunmuştur.

Ev İşi Haberleri

Harika Güral  “Kadın rol modellerini görünür kılmalıyız”

Harika Güral “Kadın rol modellerini görünür kılmalıyız”

Gastronomi alanındaki cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek için ‘Gastronominin Güçlü Kadınları’ projesini başlatan Harika Güral, “Gelişim ve modernleşme istiyorsak, kadınların her sektörde özellikle gastronomi sektöründe söz sahibi olması gerekir” diyor

23.03.2021Keyif
Geleceğin liderlerine burs imkânı

Geleceğin liderlerine burs imkânı

Geleceğin kadın liderlerini yetiştirmeye odaklanan ‘Geleceğe 60 Lider’ programı, öğrencileri kariyer hayatına hazırlayacak. Programa katılan 66 öğrencinin 48’i mühendislik, 10’u veterinerlik, sekizi ise hukuk eğitimi alıyor. Maddi desteğin yanı sıra öğrencilerin destekleyerek kadınların Türkiye’deki gıda endüstrisinde daha görünür olmaları hedefleniyor.

17.03.2021Eğitim
Pandemide kadın olmak: “Toplantı aralarında ağlayan bebeğime bakmak zorunda kalıyordum”

Pandemide kadın olmak: “Toplantı aralarında ağlayan bebeğime bakmak zorunda kalıyordum”

1 yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisi gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine herkesin hayatını derinden sarstı ancak salgından en çok etkilen kesim hiç şüphesiz ki kadınlar…

8.03.2021Gündem
Çinde boşanma davasında ilginç karar: Koca, eşine ev işleri için binlerce lira tazminat önemeye mahkum edildi

Çin'de boşanma davasında ilginç karar: Koca, eşine ev işleri için binlerce lira tazminat önemeye mahkum edildi!

Çin'in başkenti Pekin'de bir boşanma davasında mahkeme, bir adamın beş yıl boyunca ev işleri yapan eşine 55 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

24.02.2021Dünya
Çatal Kazık Yere Batmaz atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Çatal Kazık Yere Batmaz atasözünün anlamı ve örnek cümle içinde kullanımı (TDK)

Atasözleri geçmiş yıllarda söylenen özlü sözlerin günümüze kadar ulaşıp kalıplaşmış olan sözlerdir. Günümüzde atasözleri çok sık ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle kullanım anlamları ve alanları bakından oldukça önemli bir yapıya sahiptir. Sizde atasözlerinin ne anlama geldiğini, nerelerde kullanıldığını öğrenebilir ve buna göre kullanım sağlayabilirsiniz. Atasözleri ne demek? Atasözleri ne anlama gelir detayları ile derledik.

Bu eserlere kulak verin

Bu eserlere kulak verin

Sesli kitaplar artık günlük yaşamın vazgeçilmezleri arasında... Trafikte, yürüyüşte, alışverişte hatta ev işi yaparken bile kulağımızda dünya klasikleri ya da kişisel gelişim kitapları oluyor. Jürimiz sesli kitapların dünyasını keşfetmek isteyenler için tavsiyeler verdi.

Seçkin İlbuğa:  “2021’de görevimiz aşık olmak”

Seçkin İlbuğa: “2021’de görevimiz aşık olmak”

Seçkin İlbuğa’nın ilk kitabı “Aşkın Şifreleri”, 2021 yılı ile başlayan yeni çağ düzeninde, insanlığa aşkı yeniden hatırlatıyor, aşkı nasıl yaratacağımızın ipuçlarını veriyor. Yeni düzen çerçevesinde, insanın her alanda yeni bir bilince geçmesinin zorunlu olduğunu söyleyen İlbuğa ile bunu nasıl hayata geçireceğimizi konuştuk…

29.12.2020Keyif
Son dakika haberi: Bakan Fahrettin Koca uyardı Corona virüsünün bulaşma yolları değişmeye başladı

Son dakika haberi: Bakan Fahrettin Koca uyardı! Corona virüsünün bulaşma yolları değişmeye başladı

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün corona virüsü (koronavirüs) ile ilgili son 24 saatte yaşanan gelişmeleri açıklarken, virüsün bulaşma yollarının değiştiği bilgisini paylaştı.

22.12.2020Gündem
Akciğer sağlığını korumak genel vücut sağlığı için çok önemli

Akciğer sağlığını korumak genel vücut sağlığı için çok önemli

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Selvi, akciğer sağlığını korumanın genel vücut sağlığı için her zaman çok önemli olduğunun altını çizerek, “Sigara içmek, sağlıksız beslenmek, spordan kaçınmak, hava kirliliği gibi birçok nedenden akciğerlerimiz zarar görebiliyor. Ayrıca astım KOAH gibi kronik akciğer hastalıkları hayatı olumsuz etkiliyor” dedi.

16.12.2020Sağlık
Neslihan Yeldan: Tasarımlarım güçlü kadınlara

Neslihan Yeldan: Tasarımlarım güçlü kadınlara

Ünlü oyuncu Neslihan Yeldan önceki gün Karaköy Pera Port Otel’den çıkarken görüntülendi.

10.12.2020Keyif
Korona Almanya’da kadınların omzundaki yükü artırdı

Korona Almanya’da kadınların omzundaki yükü artırdı

Alman Bertelsmann Vakfı’nın yaptırdığı bir ankete göre koronavirüs salgınında ev işlerinin yükü kadınların omuzuna bindi. Ankete göre kadınların yüzde 49’u kendilerini fiziken ve psikolojik olarak sınırda görüyor.

3.12.2020Avrupa
Çocuklarınızı ev işlerine teşvik etmek için 7 yöntem

Çocuklarınızı ev işlerine teşvik etmek için 7 yöntem

Çocuklarınızın evde size yardım etmeleri için yapabilecekleri birkaç şey mi arıyorsunuz? Geniş ailelerde ev işi büyük bir yüktür. İşte tam da burada çocuklarınızın da yardım etmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde hem sorumluluk duygularının gelişmesini sağlayabilir hem de birlikte kolayca her şeyin üstesinden gelebileceğinizi çocuklarınıza gösterebilirsiniz.

23.11.2020İlişkiler
Gönül eğlenmek ister, günler bahane

Gönül eğlenmek ister, günler bahane

Dünyada her şey için kutlanan bir gün var. Spagetti gününden origami gününe, tornavida gününden homurdanma gününe kadar ne ararsanız... Fakat bazıları o kadar tuhaf ki... 20 Kasım Dünya Absürtlük Günü vesilesiyle en ilginçlerini ve düşündürdüklerini sizlerle de paylaşalım istedik!

22.11.2020Hürriyet Pazar
Son dakika... Aydanın annesinin enkaz altındaki sözleri yürek yaktı O anlarda kızına söylemiş...

Son dakika... Ayda'nın annesinin enkaz altındaki sözleri yürek yaktı! O anlarda kızına söylemiş...

Gelen son dakika haberine göre; İzmir'de, depremde çöken Rıza Bey Apartmanı'nın enkazından 91 saat sonra kurtarılan 3 yaşındaki Ayda Gezgin'in ölen annesi Fidan Gezgin ile ilgili enkaz altındaki son konuşmaları duygulandırdı. Uğur Gezgin, enkaz altında eşinin kızı Ayda’ya moral vermek için “Baban bizi gelip kurtaracak merak etme demiş" dedi.

18.11.2020Gündem
Korona velileri bunalıma sokuyor

Korona velileri bunalıma sokuyor

Almanya’da yapılan bir araştırma, evden çalışma, okulların kapanacağı korkusu ve ev işlerinin velileri yoğun strese soktuğunu ve kendilerini ağır baskı altında hissettiklerini ortaya çıkardı.

16.11.2020Avrupa
Yaşlı ve hasta bakımı alanında hangi tedbirler alındı

Yaşlı ve hasta bakımı alanında hangi tedbirler alındı?

Almanya’da federal hükümetin koronavirüs pandemisiyle ilgili mücadelesi geçen mart ayından bu yana aralıksız tam gaz devam ediyor. Bugünkü yazımızda, Alman hükümetinin bakım alanında aldığı tedbirlere yer vereceğiz.

31.10.2020Avrupa
Hem öğrenci hem ebeveyn okulu çok özledi

Hem öğrenci hem ebeveyn okulu çok özledi

2020-2021 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitimde ikinci kademe yarın başlıyor. İlkokul öğrencilerine ek 8 ve 12'nci sınıflar haftanın iki günü okula gidecek. Heyecan içinde pazartesi gününü bekleyen öğrenciler tüm hazırlıklarını tamamladı. Sınıflarına kavuşacakları anı iple çeken çocuklar kadar veliler de mutlu. Hem öğrenciler hem de ebeveynleri okulların bir an önce açılmasını istiyor.

11.10.2020Eğitim
BM direktörü açıkladı: Pandemide erken evlilik artabilir

BM direktörü açıkladı: Pandemide erken evlilik artabilir

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) Türkiye Direktörü Asya Varbanova, araştırmalara göre pandemi dönemindeki ekonomik zorluklar ve okulların kapanmasının kız çocuklarının erken evlilik yapma ihtimalini arttırdığını açıkladı.

30.09.2020Dünya
Tükenmişlikten kurtulmanın yolları

Tükenmişlikten kurtulmanın yolları

Pandeminin sebep olduğu kaygı ve stres, evden çalışmanın yarattığı iş-özel yaşam dengesizlikleri, ev işleri ve çocuk bakımı derken kendini tükenmiş hissedenlerin sayısı artıyor. Uzmanlar iş saatlerini bir düzene oturtmanın ve yeri geldiğinde ara vermenin yanı sıra düzenli uyku, beslenme ve egzersiz yapmanın da önemine vurgu yapıyor.

16.08.2020Ekonomi
Limonu ortadan ikiye kesin ve... Ne kadar faydalı olduğunu görünce şaşıracaksınız

Limonu ortadan ikiye kesin ve... Ne kadar faydalı olduğunu görünce şaşıracaksınız

Çoğu zaman sıkıcı ve yorucu bir ev işi olarak görülen elde bulaşık yıkamayı kolaylaştıracak, bulaşık yıkarken işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları derledik. Bir göz atmaya ne dersiniz?

Otel bir yerde, karavan her yerde

Otel bir yerde, karavan her yerde

Karavanınız varsa hijyen kuralları da sosyal mesafe de sadece size bağlı; ayrıca gönlünüzün istediği her yerde tatil yapabilirsiniz. Ancak unutmayın ki bu iş öyle göründüğü kadar kolay değil. İşin uzmanı yazdı; karavana başlarken deneme nasıl yapılır, hangi tip karavan alınır ve en önemlisi karavanda yaşamın incelikleri nelerdir? Okumadan bu yola çıkmayın!

6.07.2020Seyahat
Ömrü Uzatan 4 Egzersiz

Ömrü Uzatan 4 Egzersiz!

65-74 yaş arası her dört kişiden sadece biri düzenli egzersiz yapıyor. Yaşlılar için düzenli egzersizin ömrün uzatılması dahil olmak üzere büyük faydaları vardır. İster caddede gezintiye çıkın, isterse evde basit egzersizler yapın ama hareketsiz kalmayın. Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, evde yapabileceğiniz birkaç basit egzersizi sizler için hazırladı.

12.06.2020Spor Fitness
Lisa Kudrow: “Friends”in çekim tarihi belirlendi

Lisa Kudrow: “Friends”in çekim tarihi belirlendi

Bu hafta “Space Force” dizisinde bir araya gelen Steve Carell ve Lisa Kudrow ile görüntülü konuştum. Carell işe dönmek için sabırsızlandığını söyledi, Kudrow ise “Friends” efsanesinin dönüşüyle ilgili çok özel açıklamalar yaptı.

31.05.2020Magazin
Bir Zümrüdüanka gibi yenilenme yaşadım

"Bir Zümrüdüanka gibi yenilenme yaşadım"

Dizi ve sinema oyuncusu İpek Tuzcuoğlu, " 'Niye magazin programlarında yoksun? Niye daha çok röportaj vermiyorsun?' diye soruyorlar. Bu benim kendi isteyerek yaptığım tercih, bir ilkesellik ve bir prensip. Dolayısıyla artık beni çok görmüyorlar. Sadece iş noktasında, iş yaptığım zaman röportajlar yapıyorum. Bir seneye yakındır da hiç kimseyle röportaj yapmıyorum. Bir Zümrüdüanka gibi yenilenme yaşadım. Mutluyum, huzurluyum. Kendi ruhumla bu sanatçılığımı, oyunculuğumu buluşturacak alan yakaladım ve o alanda çok mutluyum. Yani gerçek İpek bu aslında." dedi.

20.05.2020Magazin
Masadaki tesadüf

Masadaki tesadüf

Bu hafta AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ile Gençlerbirliği Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi de olan işadamı eşi Talip Çankırı’nın Ankara’daki evlerine misafir olduk. Tanışma ve evlilik hikâyeleri inanılmaz tesadüflerle dolu. Talip Çankırı “Ceyda tanışma yemeğimize gelmedi. Ertesi sabah bir kafede arkadaşlarıyla benim hakkımda konuşurken yan masadaydım” diyor. Bol kahkahalı sohbetimize çiftin 16 yaşındaki kızları Ceyla ve 18 yaşındaki oğulları Kaan da eşlik ediyor...

18.05.2020Gündem
Çekmeköyde kaçak maske operasyonu

Çekmeköy'de kaçak maske operasyonu

ÇEKMEKÖY'de koronavirüs tedbirlerine yönelik denetimlerini sürdüren polisin ihbar üzerine bir eve yaptığı baskında, kaçak olarak üretilen 30 bin adet cerrahi maske ele geçirildi.

11.05.2020Gündem
Erkan Kolçak Köstendil: Ev kadınlığı çok zormuş

Erkan Kolçak Köstendil: Ev kadınlığı çok zormuş

Oyuncu Erkan Kolçak Köstendil, YouTube’da katıldığı programda ev işi yapmaktan çok yorulduğunu anlattı: “Ev kadınlığının ne denli önemli bir meslek olduğunu anladım. Evi temizlemek çok yorucu.”

9.05.2020Magazin
Sosyal izolasyon sürecinde yeniden tanımlanan roller: İş, okul ve yaşam dengesi

Sosyal izolasyon sürecinde yeniden tanımlanan roller: İş, okul ve yaşam dengesi

Global düzeyde insanlığın en büyük trajedilerinden birine şahit oluyoruz. Uzaktan eğitime geçiş yaptığımız evlerimizde 7/24 ayrılmadan yaşamaya çalıştığımız bu zorlu süreçte ‘anne baba, çocuk ve öğretmen’ olarak rollerimiz de yeniden tanımlanmaya başladı.

4.05.2020Eğitim
Gupse Özay: Ev işi yapan erkek daha güçlüdür

Gupse Özay: Ev işi yapan erkek daha güçlüdür

Oyuncu Gupse Özay, Instagram üzerinden Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi Türkiye Ofisi Programlar Müdürü Sorumlusu Zeliha Ünaldı’yla canlı yayın gerçekleştirdi.

3.05.2020Magazin
Evde temizlik yaparken sakatlanmamak için bunlara dikkat edin

Evde temizlik yaparken sakatlanmamak için bunlara dikkat edin

Temizlik, çamaşır, ütü, yemek ve daha fazlası... Ev işi yaparken farkında olmadan sağlığımızı tehlikeye atıyoruz. Ev işi yaparken nelere dikkat edilmeli?

27.04.2020Evdehayat
Ev İşlerinde Sakatlanmamak İçin 15 Öneri

Ev İşlerinde Sakatlanmamak İçin 15 Öneri

Yemek, temizlik, çamaşır... Ev işi yaparken sağlığınızı büyük ölçüde riske attığınızın farkında mısınız? Ev işleri sırasında yaşanacak uzun süreli duruş bozuklukları veya doğru olmayan yüklenmeler diz, bel, boyun, omuz gibi bölgelerde problemlere yol açmaya başladı. Ağır ev işi yapan kişilerin ortalama yüzde 60’ı her yıl kas iskelet sistemi ağrıları nedeniyle günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanmalar hatta sakatlıklar yaşanıyor.

27.04.2020İyi Yaşam
Yağmur Atacan, Pınar Altuğ’un bu itirafa bozulabilir

Yağmur Atacan, Pınar Altuğ’un bu itirafa bozulabilir

Pınar Altuğ’un eşi Yağmur Atacan için çok küçük diyen bir arkadaşına “Aman evlenecek halim yok, iki gün gönlümü eğleyeceğim dedim, 14 yıldır beraberiz. Acaba elimden kaçar mı, gider mi diye endişe etmedim. Sanki yaşı yaşına uygun olunca oluyor mu?” itirafını nasıl buldunuz?

27.04.2020Magazin
“Karantinada ebeveynler de tükenmeye başladı”

“Karantinada ebeveynler de tükenmeye başladı”

Dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle milyonlarca insan Türkiye’de de evlerine kapandı. Bu süreçte aile içi iletişimde zaman zaman krizler yaşanırken Psikiyatrist Doç. Dr. Sevcan Karakoç, ailelerin çocuklarıyla daha çok zaman geçirmek ve bağ kurmak için bunu değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

24.04.2020Sağlık
Ozan Güven: Karantinada sürekli bitmeyen ev işi var

Ozan Güven: Karantinada sürekli bitmeyen ev işi var

Zafer Algöz’ün YouTube hesabından sunduğu “Burada Olan Burada Kalır” programına Ozan Güven ve Can Yılmaz konuk oldu.

22.04.2020Magazin
Üçlü koltukta yatıp bağırıyor: Ne yiyeceğiz

Üçlü koltukta yatıp bağırıyor: Ne yiyeceğiz?

Sosyal medya bir anda ekmek, pasta, yemek yapan erkek fotoğraflarıyla doldu. Biz de “Karantina döneminde ev işi paylaşımı aile üyeleri arasında kadının lehine değişti mi” sorusunun peşine düştük. Her şey ekranlardan görüldüğü kadar pırıltılı değil!

19.04.2020Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Bir alçaklık destanı: Rehine katletmek

PKK denilen örgüt, bu zamana kadar...

15.02.2021

Babanın çocuk hayatındaki önemi

Ataerkil toplumun bir getirisi gibi görülen babanın güçlü olması gerektiğini, ev işleri ve çocuk bakımından mesul olmayan otoriter bir figür olduğunu geçmişten bugüne gözlemlemişizdir. Bu durum babanın da kendi yaşantısında deneyimlediği bir durumsa alternatifini düşünmekte zorlanır. Ev işi yaptığında ya da çocuk bakımını üstlendiğinde toplumdan eleştiri göreceği kaygısı ve otoritesinin zayıflayacağından çekindiği için uygulayamaz.

22.12.2020

Nasıl güzel yaş alırız ama yaşlanmayız

Yaş alırken çok daha iyi görünmek bizim elimizde. Kilo vermek, spor yapmak, hayata pozitif bakmak, şükretmek adeta yılları durdurucu iksir özelliğine sahiptir.

14.12.2020

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günümüz kutlu olsun

Dünya Kadın Hakları Günü her yıl 5 Aralık’ta tüm dünya genelinde kadınların daha insanca yaşama ve erkeklerle eşit haklara sahip olma isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanıyor. Kadınların toplumsal alanda sahip olduğu haklara ve bunun önemine vurgu yapılıyor. Peki, Dünya Kadın Hakları Günü ne zaman ortaya çıktı? Kadın hakları kapsamında neler var? Kadın hakları ihlali sadece kadınları mı etkiliyor? Kadın Haklarının ülke ekonomisinde etkisi nedir? Tüm sorularımızın yanıtını Avukat Elvan Kılıç'tan alıyoruz.

4.12.2020

Acaba ben de mi COVID-19 oldum

Vaka sayılarının artması ve etrafımızdaki COVID-19 halkasının giderek daralması, çoğumuzda “takıntı benzeri” gelişmelere yol açtı.

9.11.2020

Ev kadınlığı yükselen trend oldu

Pandemi sonrası ev işi yapmak, evi toplamak, temizlemek, düzenlemek son derece moda ve havalı aktiviteler haline geldi.

13.10.2020

Moral bozmak yok

COVID-19 salgınında işlerin beklediğimiz kadar iyi gitmediği doğru.

27.06.2020

Uzay komedisi

Bu hafta “Space Force” dizisinde bir araya gelen Steve Carell ve Lisa Kudrow ile görüntülü konuştum. Carell işe dönmek için sabırsızlandığını söyledi, Kudrow ise “Friends” efsanesinin dönüşüyle ilgili çok özel açıklamalar yaptı.

31.05.2020

Ev işi onların da işi

Evde geçirilen zamanla birlikte ev işi yükü de arttı. Çocuklar da pek çok işte yardımcı olabilir. Çocuk ve ergen terapisti Neslihan Gülten “Onlara fayda sağladıklarını ve takdir edildiklerini hissettirmeniz olumlu etkiler” diyor.

30.05.2020

Ev işi yapmak çocukları geliştiriyor

Ev işleri rutinine çocukları dahil etmenin önemini çocuk gelişimi konusunda uzman Prof. Dr. Şehnaz Ceylan ile konuştuk. “Çamaşır asma özbakım, toz alma koordinasyon becerilerini geliştiriyor” diyen Ceylan, motivasyonu arttırmak için ‘oyunlaştırmayı’ öneriyor.

23.05.2020

Evlilikler neden mi yıkılıyor?

Neredeyse her gün eşlerden şikayet mektupları alıyorum. İşte size olmadık nedenlerden çıkan kavgalar ve yıkılan evliliklerden birkaç örnek...

21.05.2020

O anlayışı desteklemiş olmuyor muyuz

Erkan Koçak Köstendil karantina sürecinde ev işi yapmaktan yorulduğunu söyleyip eklemiş:

11.05.2020

Hiçbirimiz süper kahraman değiliz... Yoksa öyle miyiz?

Bence annelik jonglörlüğe benziyor. Hem işe hem eve yetişmeye çalışırken eş, evlat ve anne olmayı, tüm bunların yanında sosyal kalabilmeyi, bakımlı görünebilmeyi, kendimize yetebilmeyi de becermeye çalışıyoruz. Peki bunların hepsini nasıl yapıyoruz?Özge Altınok Lokmanhekim / ozge.altinok@hurriyet.com.tr

8.05.2020

Karantina sürecinde özdenetimi artırıcı etkinlikler

Karantina süreci ile birlikte bütün aile bireylerinin evde olması ve evdeki yardımcı ablaların da olmayışı evde iş bölümünün önemini, küçük çocuk için bakım, yemek, temizlik, akademik olarak tekrarlar, disiplin oluşturma gibi kavramlarla göstermektedir. Şu an çalışamadığımız için evdeyiz ve ailedeki sorumlulukların tekrar düzenlenmesi elzem olan bir süreçteyiz.

5.05.2020