EKSTRA
MENÜ

Eset

Eset ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eset haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 519 Eset haberi bulunmuştur.

Eset Haberleri

Minecraft ile gelen tehlike

Minecraft ile gelen tehlike!

Android kullanıcıları, Minecraft ile gelen yeni bir dolandırıcılık yönteminin hedefinde!

27.05.2015Teknoloji
Bu virüs tam bir suç makinesi

Bu virüs tam bir suç makinesi

Antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET, Rusya’da Windows kullanıcılarını hedef alan yeni bir casus yazılımı tespit etti. Operasyon Buhtrap olarak tanımlanan siber saldırı fırtınasında, farklı kod imza sertifikaları kullanıldı ve geniş ölçüde Rus bankaları hedef alındı.

19.05.2015Teknoloji
IT yöneticilerini en çok ne korkutuyor

IT yöneticilerini en çok ne korkutuyor?

Türkiye’deki bilişim yöneticilerinin katıldığı anketten çıkan sonuçlara göre yöneticilerin en büyük korkusu veri kaybı. ABD’de yapılan başka bir ankette ise bilgi işlem müdürleri kendilerini en çok endişelendiren konunun kişisel cihazların kullanımı olduğunu belirtti.

Suç bilimleri uzmanından internet uyarısı

Suç bilimleri uzmanından internet uyarısı

Suç Bilimleri Uzmanı polis memuru İsa Altun, sosyal medyada çok sayıda pedofili olduğunu belirterek, "Bunlar içerisinde tahsilli, kariyeri, tanınırlığı olan insanlar da çok. O nedenle çocuklarınızın sosyal medyada tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına izin vermeyin" dedi.

20.03.2015Teknoloji
Sahte e-fatura ekranı donduruyor

Sahte e-fatura ekranı donduruyor

Sahte e-fatura saldırıları daha önce sadece şifreliyordu, şimdi ekranı da kilitliyor.

10.02.2015Teknoloji
Şirketlerde siber güvenliği arttırmanın 10 yolu

Şirketlerde siber güvenliği arttırmanın 10 yolu

Kamu ve özel sektör kurumlarında bilişim teknolojilerine olan bağımlılığın artmasıyla siber alanda yaşanan riskler de artıyor. Siber suçluların bir yöntem olarak kullandığı sosyal mühendislik gibi insan temelli saldırıların riskini azaltmak için çalışanların siber güvenliğe ilişkin konularda daha fazla bilgilendirilmeleri gerekiyor.

Şirketlerde siber güvenliği artırmanın 10 yolu

Şirketlerde siber güvenliği artırmanın 10 yolu

Kamu ve özel sektör kurumlarında bilişim teknolojilerine olan bağımlılığın artmasıyla siber alanda yaşanan riskler de artıyor. Siber suçluların bir yöntem olarak kullandığı sosyal mühendislik gibi insan temelli saldırıların riskini azaltmak için çalışanların siber güvenliğe ilişkin konularda daha fazla bilgilendirilmeleri gerekiyor.

4.12.2014Teknoloji
En ‘Akıllı’ güvenlik

En ‘Akıllı’ güvenlik

SON dönemlerde ardı ardına çalınan akıllı telefon ve tabletlerdeki fotoğraf, video ve yazışmalar güvenlik konusunu gündeme getirdi. Akıllı cihazlarda alınacak birkaç önlemle güvenlik seviyesini arttırmak mümkün.

19.10.2014Ekonomi
En akıllı güvenlik

En 'akıllı' güvenlik

Son dönemlerde ardı ardına çalınan akıllı telefon ve tabletlerdeki fotoğraf, video ve yazışmalar güvenlik konusunu gündeme getirdi. Akıllı cihazlarda alınacak birkaç önlemle güvenlik seviyesini arttırmak mümkün.

19.10.2014Teknoloji
Teknolojiden korkmayın

Teknolojiden korkmayın

Gelişen teknolojinin iş hayatına birçok faydası var. Eskiden çok zaman alan işler şimdi hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Çeşitli cihazlar, uygulamalar sayesinde zamandan kazanılıyor, daha verimli çalışılıyor. Kendini sürekli geliştiren bu teknolojiyi kullanmak için çalışanların da kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Gençler için adapte olmak kolayken daha ileri yaşlardakiler zorlanabiliyor. İyi yapamadıkları bir konunu üzerine gitmek yerine uzaklaşabiliyorlar. Bu yaş grubundakilerin en çekindiği konu ise sosyal medya.

Jennifer Lawrence hedefli saldırı kurbanı

Jennifer Lawrence hedefli saldırı kurbanı

Jennifer Lawrence’in özel fotoğrafları nasıl hacklenmiş olabilir?

3.09.2014Teknoloji
Tabletler virüslere karşı korumasız

Tabletler virüslere karşı korumasız!

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, Türkiye’de güvenlik yazılımı kullanma alışkanlığı ile ilgili iki online anket düzenledi. Anketler, kullanımı en hızlı yaygınlaşan mobil cihazların başında gelen tabletlerin yüzde 49’unun korunmasız olduğunu ortaya çıkardı.

26.08.2014Teknoloji
Sahte Robin Williams videolarına dikkat

Sahte Robin Williams videolarına dikkat

Güvenlik yazılımı şirketi ESET, giderek yaygınlaşan bir sosyal medya aldatmacasını tespit etti. Facebook üzerinden yayılan bu aldatmacada, geçtiğimiz günlerde intihar eden aktör Robin Williams tarafından hazırlanan bir veda videosu olduğu iddia ediliyor. Fakat videoyu izlemek isteyenlerin önce bunu arkadaşlarıyla paylaşması sonra da bir anketi doldurmaları isteniyor. Her tamamlanan anket ise dolandırıcılara küçük miktarlarda para kazandırıyor.

22.08.2014Teknoloji
Siber suçlular bayramı bekliyor

Siber suçlular bayramı bekliyor!

ESET, Ramazan Bayramı döneminde yoğunlaşan tebrik ve mesaj trafiği nedeniyle bilgisayar kullanıcılarını uyardı. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, siber suçluların özel günleri kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşmak ve bilgisayarlara zararlı yazılım bulaştırmak için önemli bir fırsat olarak değerlendirdiğini söyledi.

21.07.2014Teknoloji
Windows XP ömrünü doldurdu, peki Windows XPde güvenlik için ne yapmalı

Windows XP ömrünü doldurdu, peki Windows XP'de güvenlik için ne yapmalı?

Microsoft, 8 Nisan 2014 tarihinde Windows XP işletim sistemi için başta güncellemeler olmak üzere tüm desteğini durdurdu. Ancak hala dünyadaki bilgisayarların üçte birinin XP ile çalıştığı tahmin ediliyor. Dolayısıyla desteği kesilse de XP fiilen yaşamaya devam ediyor. Peki şimdi ne olacak? İşte Windows XP’li bilgisayarların korunması için 5 ipucu...

15.07.2014Teknoloji
Tatilde Bilgisayar Nasıl Kullanılır

Tatilde Bilgisayar Nasıl Kullanılır?

Bilgisayarınızın güvenli ve uzun ömürlü olabilmesi için 'Tatilde bilgisayar nasıl kullanılır?' sorusunu, yazılım kuruluşu ESET yanıtladı...

1.07.2014İyi Yaşam
Truva atı Waski karanlıklara kapı açıyor

Truva atı Waski karanlıklara kapı açıyor

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in yayınladığı dünya tehdit listesinde yeni ve ‘davetkar‘ bir truva atı olan Waski dikkat çekiyor. E- posta yoluyla bulaşan Waski, adeta bir öncü niteliğinde. Waski, sisteme girdikten sonra başka zararlı virüs ve truva atlarının bilgisayara yüklenmesi görevini sağlıyor.

24.06.2014Teknoloji
Cepte virüse dikkat

Cep'te virüse dikkat

Cebinizde bir "saatli bomba" taşımamak için bu önerilere mutlaka kulak verin.

19.06.2014Teknoloji
Fidyecilerin yeni hedefi akıllı telefonlar

Fidyecilerin yeni hedefi akıllı telefonlar

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, Android işletim sistemini hedef alan ilk fidye yazılımı olan Simplocker‘ı tespit ettiğini duyurdu.

9.06.2014Teknoloji
Sahte Facebook uygulamalarına dikkat

Sahte Facebook uygulamalarına dikkat!

Dünyanın en yoğun tercih edilen sosyal medya platformu olan Facebook’da kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmeye yönelik yasadışı teşebüsler artıyor. Son olarak, güvenlik ayarları değiştirilerek uygulama indirilmesini isteyen ve kullanıcıların telefon numarasını talep eden sahte sayfalar gündemde. Siber suçlular bu sayede Android işletim sistemli telefonlara virüs bulaştırarak, kişisel bilgileri ele geçirmeye hedefliyor.

5.05.2014Teknoloji
Korsan Angry Birds Mac’lere saldırıyor

Korsan Angry Birds Mac’lere saldırıyor

ESET, Bitcoin hırsızlık yazılımının korsan uygulamalar aracılığı ile yayıldığını belirledi. Popüler uygulamalara eklentilerini yükleyen OSX/CoinThief truva atı Mac işletim sistemi ile çalışan bilgisayarlara bulaşarak Bitcoin ile ilgili oturum açma bilgilerini çalıyor.

13.03.2014Teknoloji
Mobil siber saldırılar hızla artacak

Mobil siber saldırılar hızla artacak

ESET, 2014 yılı ile ilgili global djiital güvenlik öngörülerini paylaştı. Buna göre internette yoğunlaşan tehditler ve gizlilik tartışmaları nedeniyle kullanıcılarda giderek artan endişe, 2014 yılına damgasını vuracak.

20.12.2013Teknoloji
256-Bit kriptolu ilk USB 3.0 bellek

256-Bit kriptolu ilk USB 3.0 bellek

Kingston, kurum ve kişilerin verilerine korumaya yönelik geliştirdiği yeni USB flash belleğinin satışına başladı.

16.11.2013Teknoloji
Selim ÖZTÜRK ve Deniz TÜRSENin röportajları

Selim ÖZTÜRK ve Deniz TÜRSEN'in röportajları

Hurriyet.com.tr olarak bilişim ve teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey temsilcileriyle gerçekleştirdiğimiz röportajlara, bugünden geçmiş tarihte yapılanlara doğru, bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

12.11.2013Teknoloji
İnternete ‘derin’ darbe

İnternete ‘derin’ darbe

SON günlerde dünyada internetin neden yavaşladığı tartışılırken, Mısır ve Hollanda’da iki önemli gelişme yaşandı. Mısır’da balıkçı teknesinde yapılan incelemede 3 dalgıcın su altındaki fiberoptik kabloları kestikleri belirlendi. Hollanda’da ise NATO sığınağında faaliyet gösteren bir internet şirketi gerçekleştirdiği sanal saldırıyla dünya internet hızının yavaşlamasına neden oldu.

28.03.2013Ekonomi
Tarihin en büyük saldırısı interneti yavaşlattı

'Tarihin en büyük saldırısı' interneti yavaşlattı

Uzmanların 'tarihin en büyük siber saldırısı' olarak nitelediği bir saldırı dünya genelinde interneti yavaşlattı. ESET Türkiye'nin kıdemli teknik uzmanlarından Can Erginkurban ise meydana gelen saldırının Türkiye'deki internet hızını etkilemediğine dikkat çekti.

27.03.2013Teknoloji
Ekran hırsızı “Ramnit“ yükselişte

Ekran hırsızı “Ramnit“ yükselişte

ESET’in analizlerine göre dünya tehdit listesinde çok yönlü bir virüs hızla yükseliyor.

27.03.2013Teknoloji
Facebookta poker tuzağı

Facebook'ta poker tuzağı

Bir poker ajanı, 16 bin Facebook kullanıcısının bilgilerini çaldı.

7.02.2013Teknoloji
Geçmişinizi silin

Geçmişinizi silin!

Popüler mesajlaşma programı Skype'takı konuşmalarınızı hemen silin. Neden mi?

15.01.2013Teknoloji
Yeni hedef “sosyal ağlar”

Yeni hedef “sosyal ağlar”

İnternet ortamında kişilerin sosyal paylaşım sitelerindeki şifreleri ele geçiren dolandırıcıların, sohbet listesinde bulunanları hedef aldığı bildirildi.

4.01.2013Teknoloji
Sahte kredi kartı ekstrelerine dikkat

Sahte kredi kartı ekstrelerine dikkat!

Gelir elde etme yöntemlerini her geçen gün geliştiren siber suçlular, sahte GSM faturalarından sonra şimdi de kullanıcılara e-posta yoluyla sahte kredi kartı ekstreleri göndermeye başladılar. Hackerler, bu sahte ekstreleri bilgisayarlara virüs bulaştırmak amacıyla olta olarak kullanıyor.

3.01.2013Teknoloji
Sahte GSM e-Faturalarına dikkat

Sahte GSM e-Faturalarına dikkat

Bilgisayar ve mobil cihaz kullanıcılarını mağdur etmek için her yolu deneyen hackerlar şimdi de gözünü e-faturalara dikti.

21.12.2012Teknoloji
Virüsler korsan sever

Virüsler korsan sever!

"Lisansız ürün kullanarak virüsleri bilgisayarlara kendimiz yüklüyoruz!"

5.12.2012Teknoloji
Karışmayan sıvılar ve iki Türkiye

'Karışmayan sıvılar' ve iki Türkiye

“Karışmayan bazı sıvılar vardır – bu da öyle.” Bu sözler ünlü ressam, aktivist, siyasetçi ve yazar Bedri Baykam’a ait. Baykam, International Herald Tribune gazetesinin “Kimlik kayması iki Türkiye yaratıyor” başlıklı haber analizinde görüşlerine yer verilen Türklerden sadece bir tanesi.

30.11.2012Gündem
Türkiye dünyaya öncülük ediyor

Türkiye dünyaya öncülük ediyor

Enpara.com’a bir ayda 20 bin müşteri 700 milyon TL geldi

14.11.2012Advertorial
Yetenekli hayalet virüs

Yetenekli hayalet virüs

Dünyada en çok görülen tehditler sıralamasında beşinci sırada yer alan "Sirefef" adlı virüs, hayalet teknikler kullanarak, pek çok karanlık özelliği bir arada gerçekleştirme yeteneğine sahip.

31.10.2012Teknoloji
Bayramda siz kurban olmayın

Bayramda siz kurban olmayın

ESET, Türkiye’de Kurban Bayramı döneminde seyahatlerin ve kişisel bilgisayar kullanımının artması nedeniyle kullanıcıların siber suç kurbanı olmaması için uyarılarda bulundu.

22.10.2012Teknoloji
Telefonunuz saldırılara açık mı

Telefonunuz saldırılara açık mı

ESET, Android telefonlardaki büyük tehlikeye karşı ücretsiz uygulamasını yayınladı.

3.10.2012Teknoloji
Atlılar geliyor

Atlılar geliyor

Yönetmen Serdar Akar’ın yeni dizi projesi “Atlılar”, Hollywood yapımcılarının da tercih ettiği Bulgaristan’daki film stüdyolarında çekiliyor.

10.09.2012Kelebek
Tabletler ve akıllı telefonlar tehdit altında

Tabletler ve akıllı telefonlar tehdit altında

ESET, tablet ve akıllı ceplerin güvenlik yazılımı kullanmadığı için tehlikede olduğunu açıkladı.

5.09.2012Teknoloji
Atlılar geliyor

Atlılar geliyor

Yönetmen Serdar Akar’ın yeni dizi projesi “Atlılar”, Hollywood yapımcılarının da tercih ettiği Bulgaristan’daki film stüdyolarında çekiliyor.

3.09.2012Kelebek
Bilgisayar kullanıcıları oltaya geliyor

Bilgisayar kullanıcıları "oltaya" geliyor

İnternet üzerinden "oltalama" saldırılarına karşı oluşturulan “Anti-Phishing Working Group“, internet ortamındaki oltalama çalışmaları ve siber suçlarla ilgili ilk çeyrek raporunu yayınladı.

14.08.2012Teknoloji
Bilgi hırsızlığı olayları daha sık görülmeye başlandı

Bilgi hırsızlığı olayları daha sık görülmeye başlandı

Başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere önemli ekonomi merkezlerinden ESET Türkiye ofisine ulaşan bilgilere göre, bazı şirketler, önemli firma bilgilerinin internet yoluyla çalınması olayıyla karşı karşıya kalıyor ve çalınan datalar yine aynı şirketlere satılmaya çalışılıyor.

19.07.2012Teknoloji
İstanbulda trafik için Kriz Masası oluşturulacak

İstanbul'da trafik için Kriz Masası oluşturulacak

İstanbul'da 18 Haziran'dan itibaren yapılan yol çalışmaları nedeniyle yaşanan trafik kabusu için kriz masası oluşturuluyor. Başkan Kadir Topbaş, 16 Temmuz Pazartesi günü bu konudaki çalışmaları kamuoyu ile paylaşacak.

11.07.2012Gündem
USB bellekte tehlike

USB bellekte tehlike

Güvenlik şirketi ESET'in Mayıs ayı raporu, güvenlik konusunda en büyük tehdidi ortaya çıkardı.

22.06.2012Teknoloji
USB’lerin dönüşü

USB’lerin dönüşü

ESET’in analizlerine göre USB Flash Diskler aracılığıyla bulaşan virüsler, dört aylık bir aradan sonra Mayıs ayında yeniden dünya tehdit liderliğine oturdu.

20.06.2012Teknoloji