EKSTRA
MENÜ

Eset

Eset ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Eset haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 517 Eset haberi bulunmuştur.

Eset Haberleri

250 bin dolarlık virüse dikkat

250 bin dolarlık virüse dikkat!

Geçen yıl Ukrayna’ya yönelik siber saldırılarda tespit edilen KillDisk truva atının yeni versiyonu, siber suçlular tarafından bu kez fidye yazılımı olarak kullanılıyor. KillDisk, şifrelediği dosyaların kullanıcılarından ‘üzgünüz’ diyerek 250 bin dolar fidye talep ediyor.

25.01.2017Teknoloji
Çocukları siber tehditlere karşı korumanın yolları

Çocukları siber tehditlere karşı korumanın yolları

Okullar yarı yıl tatiline giriyor. Yeni nesil artık boş zamanının önemli bölümünü bilgisayar ya da telefon başında geçiriyor. Çoçukları kadar dijital sistemlere hakim olmayan ebeveynler ise çocuklarının sanal dünyadaki davranışlarından haklı olarak endişe duyuyor. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET Türkiye’den Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, çocuklarımızı sanal dünyadaki tehlikelerden koruyabilmek için önerilerde bulundu.

20.01.2017Teknoloji
Aracınız sizden fidye isteyebilir

Aracınız sizden fidye isteyebilir!

Önümüzdeki üç yıl içinde 50 milyar cihazın internete ve birbirine bağlantılı hale gelmesi bekleniyor. Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, bu gelişmeler ışığında, 2017’de bizi bekleyen dijital suç eğilimlerine ilişkin raporunu yayınladı. Rapor yeni bir suç döneminin başlamasına dikkat çekiyor. Siber Suç 4.0 olarak tanımlanabilecek bu yeni dönemde internet bağlantılı akıllı cihazlar, siber suç nesnesi olmaya başlayacak. Otomobil, buzdolabı, televizyon gibi akıllanan cihazlar, siber suçlular tarafından fidye istemek amacıyla kullanılacak.

10.01.2017Teknoloji
Resimlerin içine saklanan virüs

Resimlerin içine saklanan virüs

ESET’in güvenlik araştırmacıları, siber suçlularınsıra dışı ve yeni bir saldırı yöntemini tespit etti. Saldırganlar, kurbanların bilgisayarlarına zararlı yazılımlar yükleyebilmek için ‘zehirli piksel‘ içeren reklamlar kullanıyor. Kötü adamlar, Internet Explorer kullanıcılarını hedef alıyor ve sistemlerdeki Flash Player açıklarından faydalanıyor.

28.12.2016Teknoloji
Yılbaşına doğru alışveriş yaparken aman dikkat

Yılbaşına doğru alışveriş yaparken aman dikkat!

E-ticaret açısından tarihi bir yılbaşı dönemi bekleniyor. Araştırma kuruluşu Deloitte'in analistlerine göre bu yılbaşı alışveriş döneminde satış hacminin tüm dünyada 1 trilyon dolara ulaşacağı ve online alışverişte ilk kez gerçek mağazalardaki kadar çok para harcanacağı öngörülüyor. Elbette siber suçlular da bu durumdan faydalanmaya çalışacaklar. ESET Güvenlik Araştırmacısı Ondrej Kuboviç, online alışverişte siber saldırganları paranızdan uzak tutabilmeniz için birkaç ipucu verdi.

27.12.2016Teknoloji
Modemler hacker için evdeki açık kapı

Modemler hacker için evdeki açık kapı!

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, istatistik bilgilerini paylaşmayı kabul eden kullanıcılarına ait 12 binden fazla modem cihazını test etti. Analiz sonuçlarına göre cihazların %15’inin parolası zayıf ve kullanıcı adı değiştirilmeden “admin” olarak bırakılmış. Bu da cihazların geniş ölçüde siber saldırılara açık olduğunu ortaya koyuyor.

22.11.2016Teknoloji
Diyabet hastalarının kullandığı insülin pompası ele geçirilebilir

Diyabet hastalarının kullandığı insülin pompası ele geçirilebilir

ESET Güvenlik Araştırmacısı Graham Cluley, ‘pes’ dedirten bir riske dikkat çekti. Cluley, şeker hastalarının kullandığı ve aslında hayatlarını oldukça kolaylaştıran online bağlantılı insülin pompalarının başkaları tarafından ele geçirilebileceği uyarısını yaptı.

27.10.2016Teknoloji
Ön ödeme dolandırıcılığına dikkat

Ön ödeme dolandırıcılığına dikkat!

ESET’in tespitlerine göre, aldatıcı e- postalar yoluyla gerçekleşen ön ödeme dolandırıcılığında bu kez Suriye’deki acılı gelişmeler kullanılıyor. E-posta kutunuza, Suriye’deki savaştan kaçan bir kişiden gönderilmiş gibi görünen bir mesaj geliyor. Oldukça acıklı bir hikayeyi barındıran mesajda, ilgili kişiye yardım edilmesi durumda, büyük kazanç vaat ediliyor.

20.10.2016Teknoloji
Paranızı online yönetmenin 9 doğru yolu

Paranızı online yönetmenin 9 doğru yolu

Hesap bakiyenizi kontrol etme, fatura ödeme ve paranızı yönetme… Günümüzde tüm bunları online yapmak oldukça normal. Ancak bunları en güvenli şekilde yaptığınızdan emin misiniz? ESET Güvenlik Uzmanı Ondrej Kubovič, güvenli online bankacılık ve ödeme işlemleri için bazı önemli tavsiyelerde bulundu.

14.10.2016Teknoloji
Yoksa bir oyunkolik misiniz

Yoksa bir oyunkolik misiniz?

Online oyunlar günümüzde çok popüler. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, online oyun oynayanları mercek altına aldı ve oyunlara ilişkin bağımlılıklarını inceledi. Yapılan araştırmaya göre her on oyuncudan biri, 12 ile 24 saat arasında sürekli oyun oynadığını dile getirdi. Oyuncuların yüzde altısı ise tek seferde 24 saatten uzun süre oyun başından kalkmadıklarını söyledi, ki bu da tam iki günü fantezi dünyasında geçirdiklerini gösteriyor. ESET, herkesin yapabileceği ve oyun bağımlısı olup olmadığınızı gösterecek bir test de hazırladı.

4.10.2016Teknoloji
Sahte patron e-postayla vuruyor

Sahte patron e-postayla vuruyor!

E-posta kutunuza patronunuzun gönderdiği ve bir banka hesabına acilen 8000 TL yatırılmasını isteyen bir e-posta geliyor. Patronunuz konunun hemen halledilmesini istiyor. Ancak patron bu kez gerçek olmayabilir. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, “CEO Sahteciliği“ (CEO Fraud) olarak tanımlanan yeni bir dolandırıcılık türü hakkında uyarıda bulunuyor.

23.09.2016Teknoloji
Tatiliniz dijital kabusa dönüşmesin

Tatiliniz dijital kabusa dönüşmesin!

Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in bu yaz döneminde yaptırdığı araştırmaya göre tatile giden her dört kişiden biri yanında sekiz elektronik cihaz taşıyor. Seyahat masrafını da aşabilen değere sahip bu cihazlarda dijital güvenlik ihmal ediliyor. Ayrıca neredeyse her iki kişiden biri yurt dışında kişisel cihazlarından birini kaybediyor.

9.09.2016Teknoloji
Hackerlar fotoğrafınızı çekiyor olabilir

Hacker'lar fotoğrafınızı çekiyor olabilir!

Dünyada büyük ilgi gören fotoğraf düzenleme uygulaması Prisma, kısa süre içinde Türkiye’de de popüler uygulamalar arasına girdi. İlk olarak iOS işletim sistemi için yayınlanan ve indirilme oranı milyonlara ulaşan Prisma gördüğü ilgi üzerine Android kullanıcıları için Google Play Store’da da yer aldı. Ama sahte Prisma uygulamaları da mağazada kol geziyor!

8.08.2016Teknoloji
Bu zararlının gözü şifrelerde

Bu zararlının gözü şifrelerde!

Siber güvenlik uzmanları Mac OS X şifrelerini çalan yeni bir truva atını tespit etti.

26.07.2016Teknoloji
Pokemon GO Samsung ve İphone için nasıl yüklenir (İşte Pokemon Go indirme kılavuzu)

Pokemon GO Samsung ve İphone için nasıl yüklenir (İşte Pokemon Go indirme kılavuzu)

Pokemon GO çılgınlığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de devam ediyor. Pokemon GO ülkemizde henüz resmi olarak yüklenemiyor. Ancak oyunun indirilmesi için bir kaç yol mevcut. Pokemen GO'yu oynamak isteyenler oyunun telefonlara nasıl yüklendiğini, nasıl oynandığını merak ediyor. Sizler için oyun hakkında merak edilenleri derledik.

24.07.2016Teknoloji
İOS ve Androidde Pokemon GO nasıl yüklenir - İşte Pokemon GO indirme bilgileri

İOS ve Android'de Pokemon GO nasıl yüklenir? - İşte Pokemon GO indirme bilgileri

Pokemon GO popülerliği kaldığı yerden devam ediyor. Türkiye'de henüz resmi yayın yapılmasa da Pokemon GO oynayanların sayısı her geçen gün artıyor. Pokemon GO oyunu çıktığı ilk günden beri merakla sorulan sorulardan biride Pokemon GO nasıl indirilir ve Pokemon GO nasıl yüklenir. Kaçak yollardan yüklenen Pokemon GO oyunun bu şekilde telefona indirilmesinin son derece zararlı olduğunu hatırlatarak Pokemon GO ile ilgili tüm detayları haberimizde sizlerle paylaşıyoruz.

15.07.2016Teknoloji
Pokemon Go telefonunuzu izliyor olabilir

Pokemon Go telefonunuzu izliyor olabilir

Akıllı telefonlar için geliştirilen sanal gerçeklik oyunu Pokemon GO, yayınlanmasının hemen ardından tüm dünyada ve Türkiye’de büyük ilgi gördü ve görmeye devam ediyor. Ancak Google Play ve Apple Store dışındaki site ve uygulama dükkanlarından yüklenen aplikasyonlarda geniş güvenlik açıkları söz konusu. Bu açıklar sayesinde hackerler, haberiniz olmadan telefonunuzun ön ve arka kameralarını kullanabilir, SMS’lerinizi okuyabilir, kayıtlı telefon numaralarınıza ulaşabilir ve cihazın mikrofonu açarak konuşmalarınızı dinleyebilirler.

13.07.2016Teknoloji
Ramazan Bayramında hackerlara aman dikkat

Ramazan Bayramı'nda hacker'lara aman dikkat!

Antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET, Türkiye’de Ramazan Bayramı döneminde seyahatlerin ve kişisel bilgisayar kullanımının artması nedeniyle kullanıcıların siber suç kurbanı olmaması için uyarılarda bulundu.

4.07.2016Teknoloji
Bu virüs bulaşırsa artık çok geç

Bu virüs bulaşırsa artık çok geç!

Fidye yazılımları son zamanlarda siber suçluların kişi ya da şirketlerden para sızdırmak için kullandığı en popüler yollardan biri haline geldi. ESET, bu yazılımların en tanınmışı olan Cryptolocker’ı mercek altına aldı. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, internet kullanıcılarının veri ve para kaybetmemek için Cryptolocker’den nasıl korunması gerektiğini sıraladı.

10.05.2016Teknoloji
Çocuklar 7 yaşında kendi cep telefonlarına sahip olmaya başladı

Çocuklar 7 yaşında kendi cep telefonlarına sahip olmaya başladı

ESET, “Çocuk ve Teknoloji Evrimi” başlıklı anket çalışmasında, Amerika, İngiltere, Almanya ve Rusya’daki çocukların dijital ve fiziksel hayata ne zaman ilk adımı attıklarını sorguladı. Ülkelere göre farklılık göstermekle birlikte, çocuklar kendi cep telefonlarına ilk kez 7 yaşında, kendi sosyal medya hesaplarına ise 8 yaşında sahip olmaya başladılar. Ancak ebevenyler bu durumdan hiç de mutlu değil.

23.04.2016Teknoloji

E-posta ile gelen fidye yazılımlara dikkat

ESET, e-posta yoluyla bulaşan ve fidye yazılımlarına kapı açan zararlı bir yazılımı tespit etti.

15.04.2016Teknoloji
138 bin cep telefonu barda kayboldu

138 bin cep telefonu barda kayboldu!

ESET’in İngiltere’de yaptığı araştırmaya göre bar ve puplarda her yıl 138 bin cep telefonu ve diz üstü bilgisayar unutuluyor. Unutulan bu cihazların %64’ünde her hangi bir güvenlik koruması bulunmuyor.

13.04.2016Teknoloji
E-posta ile geliyor, cihazı kilitliyor, fidye istiyor

E-posta ile geliyor, cihazı kilitliyor, fidye istiyor

ESET, e-posta yoluyla bulaşan yeni bir fidye yazılımı tespit etti. Nemucod adlı bu zararlı yazılım, zip dosyaları içeren e-mailler aracılığıyla yayılıyor. Online fatura ya da mahkeme celbi gibi resmi görünümlü belge olarak gelen bu e-postaların eklentilerini açan kişilerin bilgisayarları kilitleniyor, dosyaları şifreleniyor ardından şifreyi kırmak için fidye talep ediliyor. Özellikle operatörlerden, mahkemelerden ve servis sağlayıcılardan gelmiş gibi görünen e-postalardan uzak durun, hemen silin!

29.03.2016Teknoloji
USB Thief: USB bellekte gelen yeni tehlike

USB Thief: USB bellekte gelen yeni tehlike

Hacker'ların geliştirdiği bu yeni truva atı, USB bellekler için yeni bir tehlike anlamına geliyor.

27.03.2016Teknoloji
Telefonda antivirüse gerek var mı

Telefonda antivirüse gerek var mı?

Telefonunuzda veya tabletinize antivirüs yazılımına ihtiyacınız var mı?

12.03.2016Teknoloji
Kredi kartını boşaltan virüse dikkat

Kredi kartını boşaltan virüse dikkat!

Yeni bir Android zararlısı, gözünü Türkiye'deki Android kullanıcıların banka hesabına dikti.

11.03.2016Teknoloji
Google Playde porno virüsü salgını

Google Play'de porno virüsü salgını

Google'ın Android uygulama mağazasına giren 'porno' virüsü sıradan bir uygulama görüntüsü verip telefonlara sızıyor ve bakın ne yapıyor?

26.02.2016Teknoloji
2016’nın dijital suç trendleri ne olacak

2016’nın dijital suç trendleri ne olacak?

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, dijital güvenlik konusunda hangi konuların bu yıl ön plana çıkacağını ortaya koyan “2016 Eğilimleri: Güvenlik Her Yerde“ başlıklı raporunu yayımladı.

18.02.2016Teknoloji
Nesnelerin interneti hakkında her şey

Nesnelerin interneti hakkında her şey

Araçlar kaza yaptığı anda bunu algılayıp size yardımcı olacak araba sensörleri, akıllanan TV'ler, kapıları kilitleyen araçlar ve daha neler neler... ESET Kuzey Amerika’dan Kıdemli Araştırmacı David Harley, sadece teknoloji sektörü açısından değil, yakın gelecekte tüm hayatımızı da etkileyecek nesnelerin interneti kavramını A'dan Z'ye Hürriyet'e anlattı. ABD’de de çeşitli teknoloji gruplarının görüşünü alan Harley, nesnelerin interneti nedir, hayatımızı nasıl değiştirecek ve güvenlik konusunda ne tür riskler var gibi sorulara cevap bulmaya çalıştı.

12.02.2016Teknoloji
Kuru temizleyicilerde her yıl  22 bin USB bellek unutuluyor

Kuru temizleyicilerde her yıl 22 bin USB bellek unutuluyor

ESET’in İngiltere’de yaptığı araştırmaya göre kuru temizleyicilere bırakılan giysilerin ceplerinde her yıl 22 bin 266 USB bellek ve 973 mobil telefonun unutulduğu ortaya çıktı. Araştırmaya göre bu cihazların %45’i hiçbir zaman sahiplerine geri dönmüyor. Peki bu USB’ler ve içindeki veriler ne oluyor?

2.02.2016Teknoloji
Ukrayna’da elektrik dağıtım sistemi siber saldırıya uğradı

Ukrayna’da elektrik dağıtım sistemi siber saldırıya uğradı

23 Aralık 2015 tarihinde Ukrayna’nın Ivano-Frankivsk bölgesinde 700 bin kişi, enerji dağıtım şirketlerine yönelik siber saldırı sonucu saatlerce elektriksiz kaldı. ESET, sözkonusu saldırıda, daha önceki saldırılarda tespit edilen BlackEnergy truva atının kullanıldığını belirledi. Ancak analizlere göre BlackEnergy bu kez yalnız çalışmıyor, tam bir yok edici görevine sahip KillDisk truva atı ile işbirliği yapıyor.

22.01.2016Teknoloji
1 milyondan fazla bilgisayara giren virüs

1 milyondan fazla bilgisayara giren virüs

FBI, Interpol ve Europol kuruluşları işbirliğiyle yürütülen küresel bir çalışma sayesinde Dorkbot adı verilen ve bilgisayarları çökerten bir botnet ortaya çıkarıldı. Yapılan araştırmaya göre Dorkbot’un 190 ülkede 1 milyonu aşkın bilgisayarı etkilediği tahmin ediliyor.

22.12.2015Teknoloji
Ruslar online bankacılıkta açık ara önde

Ruslar online bankacılıkta açık ara önde

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, çeşitli toplumların online alışveriş ve bankacılık eğilimlerini mercek altına aldı. Şaşırtıcı bulguların elde edildiği araştırmaya göre teknoloji öncüsü Almanlar’ın yüzde 70’i internet bankacılığından uzak duruyor. Almanların sadece yüzde 30’u online bankacılıktan faydalanırken, İngilizlerin yüzde 60’ı, Amerikalıların yüzde 54’ü, Rusların ise yüzde 72’si internet bankacılığını kullanıyor.

1.12.2015Teknoloji
Zayıf şifrelerin sonu hüsran

Zayıf şifrelerin sonu hüsran!

Araştırmalar, siber saldırıların %76’sının zayıf ve çalıntı şifreler kırılarak gerçekleştirildiğini ve kullanıcıların %61’inin de aynı şifreyi başka pek çok hesabında kullandığını ortaya koyuyor.

27.10.2015Teknoloji
Pokerde hile yapan truva atı

Pokerde hile yapan truva atı

ESET, kart oyunlarında hile yapmayı hedefleyen Odlanor adlı bir casus yazılımı konusunda uyarıda bulundu. Bu kötü amaçlı yazılım, çeşitli dijital poker oyunlarında karşı oyuncunun kartlarını görüyor ve böylece haksız avantaj sağlayarak oyun kazandırıyor.

1.10.2015Teknoloji
Pokerde hile yapan truva atı

Pokerde hile yapan truva atı

ESET, kart oyunlarında hile yapmayı hedefleyen Odlanor adlı bir casus yazılımı konusunda uyarıda bulundu. Bu kötü amaçlı yazılım, çeşitli dijital poker oyunlarında karşı oyuncunun kartlarını görüyor ve böylece haksız avantaj sağlayarak oyun kazandırıyor.

1.10.2015Teknoloji
Hackerlar Kurban Bayramını fırsat bildi

Hacker'lar Kurban Bayramı'nı fırsat bildi

Her dönem farklı bir saldırı yöntemi seçen siber saldırganlar, bu kez de bayram tebriği yöntemini kullanıyor. Kurban Bayramı tebriği ya da indirimi şeklinde gönderdikleri mesajlarla kişisel bilgileri çalmaya çalışıyorlar. Ortak Wi-Fi noktalarından, gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayın!

23.09.2015Teknoloji
Oyun görünümünde kimlik hırsızı tehlikesi

Oyun görünümünde kimlik hırsızı tehlikesi

Global antivirüs yazılım kuruluşu ESET, Android sistemli telefonlara yönelik uygulamaların yer aldığı Google Play mağazasında Cowboy Adventure ve Jump Chess oyunları gibi davranan iki yeni kötü amaçlı yazılım örneğini tespit etti. Şirketin analizine göre bu uygulamalar, içlerinde Facebook kimliklerini elde etmeye yönelik truva atları barındırıyor.

28.07.2015Teknoloji
Google Play Storeda porn clicker tehlikesi

Google Play Store'da porn clicker tehlikesi

Google, uygulama mağazası Play Store üzerindeki "porn clicker" tehlikesiyle mücadele ediyor.

27.07.2015Teknoloji
Ebeveynlere, çocukları siber tehlikelerden koruma önerileri

Ebeveynlere, çocukları siber tehlikelerden koruma önerileri

Teknolojinin, internetin, mobil ve akıllı cihazların gelişmesi ile online kanallardan gelen, özellikle de çocukları, gençleri hedef alan siber tehlikeler müthiş bir hızla artıyor. Tıpkı diğer zararlı şeyler gibi hatta onlardan daha da üst seviyede gençlerin, geleceğini tehdit ediyor!

20.07.2015Eğitim
Twitterda koalisyon virüsü tehdidi

Twitter'da 'koalisyon virüsü' tehdidi

2015 Genel Seçimleri'nin ardından konuşmaya başladığımız koalisyon sonunda hacker'lara da malzeme oldu. 'Koalisyon virüsü' özellikle Twitter üzerinden bu 'koalisyon' kelimesini kullanarak kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor.

2.07.2015Teknoloji
Tıklamacı truva atı tehdidi

Tıklamacı truva atı tehdidi

Akıllı telefonları hedef alan 'Porn Clicker' adlı zararlı yazılım, sahte tıklamalar gerçekleştiriyor.

1.07.2015Teknoloji
Minecraft ile gelen tehlike

Minecraft ile gelen tehlike!

Android kullanıcıları, Minecraft ile gelen yeni bir dolandırıcılık yönteminin hedefinde!

27.05.2015Teknoloji

Yazar Sonuçları

Nesnelerin interneti hakkında her şey

Araçlar kaza yaptığı anda bunu algılayıp size yardımcı olacak araba sensörleri, akıllanan TV'ler, kapıları kilitleyen araçlar ve daha neler neler... ESET Kuzey Amerika'dan Kıdemli Araştırmacı David Harley, sadece teknoloji sektörü açısından değil, yakın gelecekte tüm hayatımızı da etkileyecek nesnelerin interneti kavramını A'dan Z'ye Hürriyet'e anlattı.

13.02.2016