EKSTRA
MENÜ

Esed Rejimi

ile ilgili tüm haberleri, son dakika haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 837 haberi bulunmuştur.

Esed Rejimi Haberleri

Erdoğandan İtalyan gazetesine flaş açıklamalar

Erdoğan'dan İtalyan gazetesine flaş açıklamalar

Kilis’te Suriyelilerin kaldığı kampları ziyaretinin ardından Slovenya’ya geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Roma'da gerçekleştirilecek İtalya-Türkiye Hükümetlerarası Zirve Toplantısı öncesi Corriere della Serra’ya özel röportaj verdi. İtalyan gazetesi, Erdoğan'ın ağzından "NATO'dan Suriye'ye askeri müdahale istemeye hazırım" başlığını attı.

7.05.2012Gündem
Rusya Hula katliamından muhalifleri suçladı

Rusya Hula katliamından muhalifleri suçladı

Rusya, 25 Mayıs'ta 100'den fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan Suriye'nin Hula bölgesindeki katliamdan Suriyeli muhalif militanları sorumlu tuttu.

1.06.2012Gündem
Suriye Halkının Dostları Washingtonda bir araya geldi

Suriye Halkının Dostları Washington'da bir araya geldi

ABD Hazine Bakanı Tim Geithner, tüm sorumluluk sahibi ülkeleri, kısa zamanda Suriye rejimine karşı uygun şekilde hareket geçmeye katılmaya çağırarak, gerekirse, BM Güvenlik Konseyi'ne herhangi bir ülkeye yaptırım kararı alabilme imkanı veren BM ana sözleşmesinin 7'nci maddesinin de uygulanabileceğini söyledi.

7.06.2012Gündem
ABD Dışişleri Bakanı Clinton, 8 ülkeyi kapsayacak tura çıktı

ABD Dışişleri Bakanı Clinton, 8 ülkeyi kapsayacak tura çıktı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Clinton, turunun ilk durağı olan Paris'te yarın yapılacak Suriye Halkı'nın Dostları Grubu'nun üçüncü toplantısına katılacak.

5.07.2012Gündem
Erdoğan: Bu soykırım girişimidir

Erdoğan: "Bu soykırım girişimidir"

AK Parti Kocaeli 4. Olağan İl Kongresi'nde konuşan Başbakan Erdoğan, Suriye'deki olaylarla ilgili "Suriye için artık söz bitmiştir. Bu alçakça katliamlar, bu soykırım girişimleri, bu insanlık dışı vahşet, artık gitmekte olan bir rejimin ayak seslerinden başka bir şey değildir" dedi.

14.07.2012Gündem
ABden Suriyeye yeni yaptırımlar

AB'den Suriye'ye yeni yaptırımlar

Avrupa Birliği Suriye'ye silah ambargosunu, şüpheli gemi ve uçakları denetleyerek sıkılaştıracak.

23.07.2012Gündem
Philip Gordondan Ruhban Okuluna ziyaret

Philip Gordon'dan Ruhban Okulu'na ziyaret

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Philip Gordon, Suriye'de otonomi ve ayrılıkçılığa karşı olduklarını belirterek, “Suriye'nin vatandaşları, demokratik ve kapsayıcı bir Suriye çatısı altında bir araya gelmeli” dedi.

30.07.2012Gündem
İrana sitem

İran'a sitem

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, “Suriye’den sonra sıra Türkiye’de” diyen İran Genelkurmay Başkanı Firuzabadi’ye sert yanıt verdi. Türkiye’nin nükleer enerji konusunda İran’ın yanında hareket ettiğini hatırlatan Erdoğan, “Hesaba çekilmeden önce İran yönetiminin de kendini hesaba çekmesi lazım” dedi.

7.08.2012Gündem
Clinton ve Davutoğlundan Esadı kızdıracak açıklama

Clinton ve Davutoğlu'ndan Esad'ı kızdıracak açıklama

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, bugün ilk olarak mevkidaşı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Görüşmeden sonra yapılan basın toplantısında Clinton, ''Amerikan ve Türk ekipleri arasında notlarımızı paylaştık ve ortak bir operasyonel resim ortaya koymak istedik. Suriyeli isyancılara yardım amacıyla uçuşa kapalı bölgeler ya da tampon bölgeler oluşturulması gibi önlemleri değerlendirdik'' dedi. Bu açıklama Saddam döneminde Irak'ın kuzeyinde uçuşa yasak bölge uygulamasını akıllara getirdi. Bu arada Clinton ve Davutoğlu, Conrad Otel'de basın toplantısı yaparken salonun dışında da konuk Dışişleri Bakanı ile ABD'den gelen güvenlik ekibi de köpekle salonun dışında bekliyordu.

11.08.2012Gündem
Başbakan Kılıçdaroğlunun mektubuna cevap verdi

Başbakan Kılıçdaroğlu'nun mektubuna cevap verdi

Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Suriye konusunda kendisine yazdığı mektuba cevap verdi.

28.08.2012Gündem
Mursiden iddialı çıkış

Mursi'den iddialı çıkış

Mısır devlet televizyonlarının ortak yayınına konuk olan Cumhurbaşkanı Mursi, ülke ve Ortadoğu gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mursi, "Mısır'ı dünyada söz sahibi bir süper güç yapmak için elimden geldiği kadar görevimi yapmaya çalışıyorum" diye konuştu.

23.09.2012Gündem
Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapadı

Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapadı

Konya'da bir açılış için bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Suriye hava sahasının Türk sivil uçaklarına kapatıldığı" haberi hakkında açıklama yaptı.

14.10.2012Gündem
Bu roman matruşka gibi filmi de öyle

Bu roman matruşka gibi filmi de öyle

İngiliz yazar David Mitchell’ın aynı adlı romanından uyarlanan ‘Bulut Atlası’ filmi bu hafta vizyona girdi. Romanda farklı zamanda yaşayan altı farklı karakteri, yine farklı roman üsluplarıyla anlatan Mitchell’la, Doğan Kitap tarafından yayımlanan etkileyici romanına dair konuştuk...

27.10.2012Kelebek
ABD: Sınırda gerilimi tırmandıran taraf Suriye

ABD: Sınırda gerilimi tırmandıran taraf Suriye

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, yönetimin, Türkiye'ye düşen top mermilerinin sorumlusunun Suriye ordusu olduğu yönündeki duruşunu yineleyerek, “Sınırda gerilimi tırmandıran taraf Suriye Hükümeti ve ordusu” dedi.

1.11.2012Gündem
Sadece 6 ili ele geçirmekle sorun çözülmez

Sadece 6 ili ele geçirmekle sorun çözülmez

İmralı cezaevi’nde kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşen Abdullah Öcalan, Kürt sorununun çözümü için gece gündüz düşündüğünü belirterek, “Suriye Kürtleri 6 kenti ele geçirmekle bu sorunu çözemezler” dedi.

18.11.2012Gündem
Erdoğandan BMye eleştiri

Erdoğan'dan BM'ye eleştiri

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Hilton Otel’de gerçekleştirilen 8. Avrasya İslam Şurası’nın açılışı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı.

19.11.2012Gündem
ÖSOdan rejimle diyalog için 8 şart

ÖSO'dan rejimle diyalog için 8 şart

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Birleşik Komutanlığı, Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim'in Moskova'dan verdiği “Silahlı muhalefet dahil diyaloğa hazırız” mesajına 8 şartla karşılık verdi.

25.02.2013Gündem
Arınçtan Fenerbahçe sitemi

Arınç'tan Fenerbahçe sitemi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Galatasaray'ın şampiyonluğunu kutlayan Arınç, Fenerbahçe'ye ise sitem etti.

6.05.2013Gündem
Arınçtan kritik Reyhanlı açıklaması

Arınç'tan kritik Reyhanlı açıklaması

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Reyhanlı'daki patlama ile ilgili, "Esad rejimi tarafından planlandığı ortaya çıkarsa ne yaparsınız?" sorusuna "Bu ispatlanırsa ne gerekiyorsa yapılır" dedi.

11.05.2013Gündem
Masum sivillere yönelik bu eylem kabul edilemez

"Masum sivillere yönelik bu eylem kabul edilemez"

Belçika Dışişleri Bakanı Reynders:"Masum sivillere yönelik bu eylem kabul edilemez"

12.05.2013Gündem
ERDOĞAN-OBAMA ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

ERDOĞAN-OBAMA ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasında Beyaz Saray'da gerçekleşen görüşme sona erdi. Görüşme 2.5 saatten uzun sürdü. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi. ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, "Esed rejimi üzerindeki baskıya arttırıp ve muhalefetle çalışmaya devam edeceğiz. Esed'in içinde olmadığı demokratik bir geçiş süreci için çaba göstermeye devam edeceğiz. Esed'in gitmesi konusunda kararlıyız. Esed'in ortaya koymuş olduğu, çözüme olanak vermeyen şiddet bitmeli. Suriye konusunda Türkiye ile yakın çalışmaya devam edeceğiz" dedi.Obama, Türkiye'nin önümüzdeki günlerdeki Cenevre görüşmelerinde Suriye'de tarafların bir araya getirilmesinde önemli rol oynayacağını söyledi.Nafiz ALBAYRAK/WASHINGTON D.C./DHA

16.05.2013Haber
11 ayda 11 kez kimyasal silah kullanıldı

11 ayda 11 kez kimyasal silah kullanıldı

Suriye'nin başkenti Şam'da kimyasal silahlarla saldırı düzenleyen Esed güçlerinin, yerleşim birimlerine geçtiğimiz 11 ayda 11 kez benzer saldırılarda bulunduğu bildirildi.

23.08.2013Avrupa
Beyaz Saraydan ilginç Suriye açıklaması

Beyaz Saray'dan ilginç Suriye açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Suriye'de rejimin kimyasal silah kullanmasının uluslararası normların açık ihlali olduğunu belirterek, "Bu görmezden gelinemez, kabul edilemez, cevap verilmelidir. Cevap verilmemesi kimyasal silahların daha fazla kullanılmasına davetiye çıkaracaktır ve uluslararası standartları yok edecektir" dedi.

27.08.2013Gündem
BMde Suriye taslağında uzlaşma sağlanamadı

BM'de Suriye taslağında uzlaşma sağlanamadı

BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesinin Suriye konulu gayrı resmi toplantısında İngiltere'nin hazırladığı karar tasarısı konusunda uzlaşma sağlanamadığı öğrenildi.

28.08.2013Gündem
ÖSO ile IŞİD arasında çatışmalar sürüyor

ÖSO ile IŞİD arasında çatışmalar sürüyor

Suriye'nin Halep ve İdlib kentlerinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri ile El-Kaide'ye bağlı Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları arasında yoğun çatışmaların yaşandığı bildirildi.

3.01.2014Dünya
Suriyede insanlık dışı görüntüler

Suriye'de insanlık dışı görüntüler

Suriye'de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflar Anadolu Ajansı, Guardian ve CNN International'da yayınlandı.

20.01.2014Dünya
Almanyadan Mısırdaki idam kararlarına tepki

Almanya'dan Mısır'daki idam kararlarına tepki

Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Mısır'da darbe karşıtı 528 kişinin idam cezasına çarptırılmasına tepki göstererek, "Halkın büyük bölümünün siyasi katılımdan, siyasi temsilden dışlanmaya devam etmesi, bize göre olumlu bir gidişat değil" dedi.

28.03.2014Gündem
Obama Suriyeli muhalifler için Kongreden bütçe istedi

Obama Suriyeli muhalifler için Kongre'den bütçe istedi

ABD'de Obama yönetimi, Kongre'den, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu Suriye'nin komşuları ile Suriyeli muhalifleri desteklemek için 1 milyar, Suriye'deki ılımlı muhalifleri doğrudan eğitmek ve onları teçhizatlandırmak için de 500 milyon dolarlık bütçe talep etti.

27.06.2014Dünya
Lübnanlı örgüt IŞİDe biat etti

Lübnanlı örgüt IŞİD'e biat etti

Lübnan'daki Özgür Baalbek Sünniler Tugayı örgütü, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) lideri Ebubekir el Bağdadi'ye biat ettiğini duyurdu.

30.06.2014Dünya
Suriyede savaşan İngilizler dönmek istiyor

Suriye'de savaşan İngilizler dönmek istiyor

İngiltere'den Suriye'ye savaşmaya giden İngiliz vatandaşlarının ülkelerine geri dönmek istediği öne sürüldü.

5.09.2014Avrupa
İngiltere de IŞİDi vuracak

İngiltere de IŞİD'i vuracak

İngiliz Parlamentosu, ABD'nin öncülüğünde Irak'ta IŞİD'e yönelik yürütülen hava operasyonuna Birleşik Krallık'ın katılmasına ilişkin önergeyi kabul etti.

27.09.2014Dünya
Yan gelip yatıyor... Kobani’de mücadele et

Yan gelip yatıyor... Kobani’de mücadele et

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kandil’deki PKK’lılara yeni bir çağrıda bulunarak, “Senin bir şey yapmaya gücün yetiyorsa, git IŞİD’e yap, Türkiye’ye ne meydan okuyorsun? Kandil’de yan gelip yatıyor, Kobani’dekilerle ilgili edebiyat yapıyor. Sen orada konuşacağına, git o zaman orada mücadele et” dedi.

28.09.2014Gündem
Suriyede savaşın sessiz şahitleri de bir bir yok oluyor

Suriye'de savaşın sessiz şahitleri de bir bir yok oluyor

Dört yıldır kan ve gözyaşının hakim olduğu Suriye, yerinden ve yurdundan kaçanların ülkesi olarak tanımlanıyor.

5.10.2014Dünya
ABDden Türkiyenin tampon bölge önerisine çelişkili cevaplar

ABD'den Türkiye'nin 'tampon bölge' önerisine çelişkili cevaplar

Türkiye'nin, Suriye'de tampon bölge oluşturulması önerisine ilişkin ABD'den çelişkili açıklamalar geliyor. İsimlerinin açıklanmaması kaydıyla uluslararası haber ajansları Reuters ve Associated Press'e konuşan ABD'li yetkililer ise Türkiye'nin Kobani politikasına yönelik eleştirilerde bulundu.

9.10.2014Dünya
Bunun bedelini anında ödersiniz

"Bunun bedelini anında ödersiniz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bingöl'deki il emniyet müdürüne yapılan saldırıyı değerlendirerek; "Tesellimiz, güvenlik güçlerimiz bu adice alçakça girişimi yapanları bulup onlara gerektiği cezayı vermiş olmaları demek ki anında böyle bir şeyi yapmanız halinde bunun bedelini ödersiniz ve bedelini de ödediler. Ama yeterli değil. Bundan sonraki süreçte bu çok daha farklı bir şekilde yürüyecek. Ülkemizdeki can mal güvenliği sorumluluğumuz kesinlikle neyi gerektiriyorsa bunu yapacağız" dedi.

10.10.2014Gündem
Erdoğan: Paralel yapıyla ilgili çok farklı bir adım atılacak

Erdoğan: Paralel yapıyla ilgili çok farklı bir adım atılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize'de toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada son günlerde şehirlerde yaşanan olaylara değindi ve ''Siyasetçi kılığındaki korkaklardan da bunun hesabı sorulacaktır, bunun da bilinmesini istiyorum. Bir taraftan sokağa dökülün diyeceksin, öbür taraftan biz özgürlük, barış hakkını kullanın, şiddete başvurun demedik diyeceksin. Neymiş Kobani... Kobani'yle Erciş'in, Hakkari'nin, Muş'un ne alakası var. Kobani'yle İstanbul'un Ankara'nın ne alakası var?'' dedi. Paralel yapı ile ilgili de konuşan Erdoğan, ilk kez açıkladı: ''Bu ay sonundaki Milli Güvenlik Kurulumuz'un gündeminde yer almak suretiyle, onlarla ilgili çok daha farklı adımı atacağız. Bu operasyon lokal değil geneldir.''

11.10.2014Gündem
AB, Ebola ve IŞİD gündemiyle toplandı

AB, Ebola ve IŞİD gündemiyle toplandı

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanları Ebola salgınıyla mücadele, IŞİD tehdidi başta olmak üzere Suriye ve Irak'taki gelişmeler ile Ortadoğu barış sürecini görüşmek için Lüksemburg'da toplandı.

20.10.2014Avrupa
Bu konuda farklı kanaat yok

Bu konuda farklı kanaat yok

Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözüm sürecine ilişkin yaptığı açıklamada; "Çözüm süreci konusunda Genelkurmay Başkanımız ile görevi alır almaz çözüm süreci mekanizması içinde bunları paylaştık. Tutumumuz bütün kamuoyu tarafından bilindiğinin çok ötesinde Genelkurmay Başkanımız tarafından hem biliniyor hem takip ediliyor. Bu konuda farklı kanaat yok" dedi.

4.11.2014Gündem
Erdoğandan önemli açıklamalar

Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkmenistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan Mescid-i Aksa ile ilgili 'Temenni ediyorum ki İsrail yönetimi bu işe el koyar, Müslümanlara kapıları açılır' dedi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'yla ilgili eleştirilere de yanıt veren Erdoğan 'Buralar ülkelerin itibar makamlarıdır. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti'ne sokağı kapa orada tören yap, bu yakışır mı? Onun için bu adımı attık' diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyetiyle ilgili soruya ise şu yanıtı verdi: 'Bu konuyla ilgili kontrol mekanizmaları bellidir. Bir yanlış suiistimal varsa, bunu yakalar gereğini yapar.'

6.11.2014Gündem
Davutoğlu: Mevlana Müzesine girişte para alınmayacak

Davutoğlu: Mevlana Müzesi'ne girişte para alınmayacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Nevşehir'de açıkladı: "İnşallah Hacı Bektaş-ı Veli türbesinden ve aynı şey Konya'da da geçerli, Hazreti Mevlana'nın türbesine girişler için bundan sonra para alınmayacak."

8.11.2014Gündem
Esad meşruiyetini kaybetmiştir

Esad meşruiyetini kaybetmiştir

DIŞİŞLERİ Bakanı Çavuşoğlu, Suriye yönetiminin bölgedeki en büyük destekçisi olan İran’da Esad rejiminin meşruiyetini kaybettiğini ifade etti.

17.12.2014Dünya
Erdoğandan 14 Aralık operasyonu yorumu

Erdoğan'dan 14 Aralık operasyonu yorumu

Cumhrubaşkanı Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) toplantısında 14 Aralık operasyonuyla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan, eleştiriler için ''Neymiş? Gözaltına alınan gazeteciymiş. Gazeteci suç işlemez mi?'' yorumunda bulundu. 2002 yılından bugünlere kolay gelmediklerini vurgulayan Erdoğan, ''Suikast girişimleri oldu, arkadaşlarım tehdit edildi'' dedi.

20.12.2014Gündem

Yazar Sonuçları

Suriye’ye karşı tek başına mı?

DIŞ politika açısından bir yıl çok kısa bir süre sayılabilir. Ama biz insanlar için, özellikle de Türkiye’de yaşayan bizler için bir yıl öncesi hatırlanmayacak kadar uzun bir zamanı ifade ediyor galiba.

25.06.2012

Soru soracak gazeteci olmayınca

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’da gazetelerin genel yayın yönetmenlerini toplamış ve açıklamalarda bulunmuş.

19.05.2013

Ankara Suriye anlaşmasından rahatsız mı?

ABD’nin Suriye’ye havadan sınırlı bir askeri harekât düzenlemesiyle ilgili takvim adım adım ilerlerken ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin geçen pazartesi günü (9 Eylül) Londra’da yaptığı bir açıklama bütün hesapları altüst etti.

16.09.2013