EKSTRA
MENÜ

Esad

Esad ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Esad haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 13.219 Esad haberi bulunmuştur.

Esad Haberleri

ABD medyasından çarpıcı sözler: Gökyüzünün hakimi Türk SİHAları

ABD medyasından çarpıcı sözler: Gökyüzünün hakimi Türk SİHA'ları

Türk SİHA'ları tarih yazmaya devam ediyor. Bahar Kalkanı Harekatı'nda kapalı hava sahasına rağmen Esad rejimini yerlebir eden SİHA'lar, bu kez de Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin operasyonlarında boy gösterdi. SİHA destekli operasyonlarda, Hafter milisleri 5 günde 7 önemli şehirden çekildi. ABD medyası, Libya'daki durumu anlattığı analiz haberinde Türk SİHA'ları için çarpıcı ifadeler kullandı.

20.04.2020Dünya
‘Putin, Hafter’e Suriye’den asker topluyor’ iddiası

‘Putin, Hafter’e Suriye’den asker topluyor’ iddiası

Alman Bild gazetesi, ‘Rusya lideri Vladimir Putin’in koronavirüs salgınına rağmen Wagner isimli paramiliter oluşum vasıtasıyla Suriye’den Libya’da Hafter saflarında savaşmak üzere gönüllüler toplamaya başladığını’ yazdı.

16.04.2020Dünya
En büyük risk İranlı milisler

En büyük risk İranlı milisler

Esad rejiminin saldırıları nedeniyle yüz binlerce kişinin evinden olduğu Suriye’nin İdlib vilayetinde koronaya karşı önlemler arttırıldı. Resmi kaynaklara göre İdlib’de herhangi bir korona vakası tespit edilmedi. Ancak İran’dan gelmiş Şii milislerin salgına neden olmasından kaygı duyuluyor.

8.04.2020Dünya
PKK’nın Suriye’de ‘korona’ oyunu

PKK’nın Suriye’de ‘korona’ oyunu

TERÖR örgütü PKK/YPG, Barış Pınarı harekât bölgesindeki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarına karşı tüm dünyayı saran koronavirüs üzerinden çirkin bir propagandaya başladı.

29.03.2020Gündem
İdlib’de korona testleri başlıyor

İdlib’de korona testleri başlıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) önümüzdeki günlerde Suriye’nin İdlib vilayetinde de koronavirüs testine başlamaya hazırlanıyor.

18.03.2020Dünya
ABDden Esada yaptırım darbesi

ABD'den Esad'a yaptırım darbesi!

ABD Hazine Bakanlığı, Beşar Esed rejiminin Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyyub'u yaptırım listesine aldı.

17.03.2020Gündem
Bir ayrılık hikâyesi

Bir ayrılık hikâyesi

Can Uyan, üçüncü single’ını müzikseverlerin beğenisine sundu. Sözü Ferhat Yaşrin’e, müziği Esad Fidan ve Yiğit Mahzuni’ye ait “Yazar mı” adlı çalışma, geçtiğimiz günlerde dijital platformlarda yayınlandı.

16.03.2020Keyif
Avrupa’da yeni duvarlar

Avrupa’da yeni duvarlar

Bundan yaklaşık 5 yıl önceydi. Kendi ülkelerindeki kanlı iç savaştan kaçan milyonlarca insan, her şeyi göze alarak hayatta kalabilmek için yollara düştü. Milyonlarca Suriyeli, Iraklı, Pakistanlı ve Afgan, Türkiye’ye sığınırken, yüz binlercesi de Avrupa’ya ulaşmak için Yunanistan ve Bulgaristan üzerinden yola koyuldu. Derme çatma tekneler ve botlarla Akdeniz’in azgın sularına açılanlar arasında yaşamını kaybedenler de oldu. Ama Avrupa buna genelde seyirci kaldı.

16.03.2020Avrupa
Almanya Tornadoları çekiyor, Irak’a radar sistemi kuruyor

Almanya Tornadoları çekiyor, Irak’a radar sistemi kuruyor

Almanya, DEAŞ’a karşı uluslararası koalisyon çerçevesinde Ürdün’de konuşlu Tornado keşif uçaklarını geri çekmeye ve Irak’ın batısında hava savunması için radar sistemi kurmaya hazırlanıyor.

12.03.2020Avrupa
Metin Feyzioğlu: Yunanistan’ın göçmenlere şiddetini AİHM’ye götüreceğiz

Metin Feyzioğlu: Yunanistan’ın göçmenlere şiddetini AİHM’ye götüreceğiz

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Yunanistan’ın göçmenlere uyguladığı şiddeti Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götüreceklerini söyleyerek, ”İşkence gören insanların vekaletlerini almaya başladık. Doğrudan AİHMye işi götüreceğiz ve Yunanistan’ın insan hakları ihlallerini orada belgeleyerek, tek tek başvurucular lehine davalar açacağız” dedi.

11.03.2020Gündem
‘NATO İdlib’de ne yapabilir bakıyoruz’

‘NATO İdlib’de ne yapabilir bakıyoruz’

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’ye İdlib’de yardımcı olmak istediklerini belirterek “NATO’nun ne yapabileceğine bakıyoruz” dedi.

11.03.2020Dünya
Türk ve Rus heyetler Ankara’da toplandı

Türk ve Rus heyetler Ankara’da toplandı

Moskova Mutabakatı uyarınca Türk ve Rus askeri heyetleri ilk toplantısını dün Ankara’da yaptı.

11.03.2020Dünya
‘CHP, patron çıldırdı tabelası asarsa şaşırmayın’

‘CHP, patron çıldırdı tabelası asarsa şaşırmayın’

MHP Lideri Bahçeli, CHP yönetimini ‘Türkiye’nin karşısına geçmek’le suçladığı grup konuşmasında, “Yakında iflasını açıklayacaktır. CHP’nin kapısına patron çıldırdı ne alırsan 1 dolar tabelası asılırsa şaşırmayın. CHP yönetimi bilye dağıtmıştır” dedi.

11.03.2020Gündem
‘Sınırı açmaya hakkımız var’

‘Sınırı açmaya hakkımız var’

Partisinin grup toplantısında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener,  “Bugün kadına şiddet varsa Türkiye düşüyor, bugün kadın ölüyorsa Türkiye ölüyor demektir” dedi. Akşener, Türkiye’nin sınırlarını açmasının en doğal hakkı olduğunu da söyledi.

11.03.2020Gündem
Son dakika haberi: ABDden Türkiye açıklaması

Son dakika haberi: ABD'den Türkiye açıklaması

ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey: İdlib'de Türkiye'ye yardım etmek için NATO ne yapabilir bakıyoruz. Tüm seçenekler masada

10.03.2020Dünya
‘Rusya’yı müzakere masasına oturtalım’

‘Rusya’yı müzakere masasına oturtalım’

Almanya Parlamentosu Dışİşleri Komisyonu Başkanı Röttgen, Suriye’den mülteci göçünü önlemek için Avrupa’nın Rusya’ya baskısını artırması gerektiğini belirtti. Göçe Esad ve Putin’in sebep olduğunu vurgulayan Röttgen “Rusya’yı müzakere masasına oturmaya zorlamalıyız” dedi.

10.03.2020Avrupa
MHP Genel Başkanı Bahçeli: Yunanistanın AB tarafından desteklenmesi barbarlığa ortaklıktır

MHP Genel Başkanı Bahçeli: Yunanistan'ın AB tarafından desteklenmesi barbarlığa ortaklıktır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Sığınmacılara acımasız muamele ve müdahaleler, Yunan zihniyetinin ipliğini pazara çıkarmıştır. Sınırda bekleyen savunmasız insanlara biber gazı, sis bombası, tazyikli su, kurşun, kaba güç neyle izah edilecektir? Yazık, ayıp, rezalet değil midir? Karşımızdaki şiddetseverlik barbarlık değilse o halde barbarlık nedir? Ne ibretliktir ki Avrupa insani felaketlere duyarsız, masumlara kapalıdır" dedi.

10.03.2020Gündem
Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğandan Brükselde peş peşe önemli görüşmeler

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Brüksel'de peş peşe önemli görüşmeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile ortak açıklama yaptı. Erdoğan, Suriye'de yaşanan insani drama Avrupa'nın kayıtsız kalamayacağını belirtip, 'Hiçbir Avrupa ülkesinin Suriye'deki çatışmalara ve insani drama kayıtsız kalma lüksü yoktur' dedi. Erdoğan daha sonra Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü.

9.03.2020Gündem
Çağdaş Avrupa’ya yakışmıyor

Çağdaş Avrupa’ya yakışmıyor

Avrupa deyince akla medeniyet gelir. Avrupa deyince akla özgürlük, eşitlik, kardeşlik, hukuk devleti, insan onuruna saygı gelir. Avrupa deyince akla dayanışma gelir. Avrupa deyince akla her alanda gelişmiş, zengin sanayi ülkeleri gelir.

9.03.2020Avrupa
İşte M-4 Karayolu

İşte M-4 Karayolu

Moskova Mutabakatı gereği ateşkes ilan edilmesiyle, Türk ve Rus birliklerin ortak devriye gezeceği M-4 karayolunda dün sessizlik hâkimdi. Daha önce İdlib’e göç eden siviller hem evlerini görmek, hem de eşyalarını almak için bu yolu kullandı. Rejim ve Rus uçaklarının bombardımanlarından en çok zarar gören şehirlerden birisi de M-4 karayolu üzerindeki Ariha kenti. Daha önce yaklaşık 80 bin kişiye ev sahipliği yapan bu şehirde artık çok az sivil bulunuyor.

9.03.2020Dünya
İdlib’de sükûnet

İdlib’de sükûnet

Ateşkesin devreye girmesinin ardından Türkiye sınırına bir saat uzaklıktaki İdlib kent merkezi dün sakin bir gün geçirdi. Haftalar sonrasında ilk kez insanlar tedirgin olmadan sokağa çıkıp günlük faaliyetlerini yerine getirebildi.

7.03.2020Dünya
Kara kediler girmiş olabilir

Kara kediler girmiş olabilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı 6 saatlik görüşmeyi Moskova dönüşü uçakta gazetecilere anlattı. Erdoğan, “Belki günaşırı birbirimizi arayacağız ki bu ateşkes sürecini kontrol altında tutalım, herhangi bir zemin kayması olmasın. Bu kararlılığımızı teyit ettik” dedi. Erdoğan, Rusya ile ilişkilerle ilgili de “Bir yerden şöyle kara kediler girmiş olabilir” ifadesini kullandı. Türkiye’nin Suriye’deki gözlem noktalarında değişiklik olmadığını da vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajları özetle şöyle:

7.03.2020Gündem
Ateşkese destek

Ateşkese destek

Türkiye ve Rusya arasında İdlib konusunda imzalanan ateşkes mutabakatına dünyadan olumlu tepkiler geldi.

7.03.2020Dünya
İdlibde ateşkes sevinci: Türkiyeye teşekkür ediyoruz

İdlib'de ateşkes sevinci: Türkiye'ye teşekkür ediyoruz

Suriye'de uzun bir zamandan beri Esad rejiminin havadan ve karadan bombaladığı İdlib'de ateşkes ilanı, sevinç gösterileriyle kutlandı. Kent meydanında toplanan yüzlerce İdlibli, slogan atıp, “Bugün uçak ve bombardıman yok, Türkiye’ye ve Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz” mesajı verdi.

6.03.2020Gündem
İdlib halkından Türkiyeye teşekkür: Bugün bombardıman yok

İdlib halkından Türkiye'ye teşekkür: Bugün bombardıman yok

SURİYE'de uzun bir zamandan beri Esad rejiminin havadan ve karadan bombaladığı İdlib'de ateşkes ilanı, sevinç gösterileriyle kutlandı. Kent meydanında toplanan yüzlerce İdlibli, slogan atıp, “Bugün uçak ve bombardıman yok, Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” mesajı verdi. Kent merkezindeki aydınlatma direklerine de Türk bayrakları asıldı.

6.03.2020Gündem
‘Avrupa Birliği üzerine düşen görevi yapmıyor’

‘Avrupa Birliği üzerine düşen görevi yapmıyor’

İngiltere’nin başkenti Londra’da, British Turkish Association diğer adıyla İngiltere Türk Dernekleri Birliği’nin (BTA) çatısı altında faaliyet gösteren 19 Türk derneği tarafından Londra Büyükelçiliği önünde ‘Suriye Mültecilerine Dayanışma Gösterisi’ düzenledi.

6.03.2020Avrupa
Şehit askerden yürek yakan mesajlar: ‘Bizden başka tutunacakları dal yok anne’

Şehit askerden yürek yakan mesajlar: ‘Bizden başka tutunacakları dal yok anne’

İdlib şehidi Muhammed Yılmaz’ın mesajları yürek yaktı: “Anne bu çocuklar aç. Çok yalnızlar. Kıyamam, yüreğim sızlıyor. Bizi görünce umut dolu gözlerle bakıyorlar. Türk askerinden başka tutunacakları dal yok.”

6.03.2020Gündem
James Jeffrey: Türkiye’nin Suriye’deki endişeleri haklıdır

James Jeffrey: Türkiye’nin Suriye’deki endişeleri haklıdır

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, İletişim Başkanlığı tarafından Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’nde düzenlenen İdlib Konferansı’na katıldı.

6.03.2020Dünya
Son dakika haberi; Uzmanlar, İdlibdeki ateşkesi değerlendirdi: Esad uymazsa kaybeden taraf olacaktır

Son dakika haberi; Uzmanlar, İdlib'deki ateşkesi değerlendirdi: Esad uymazsa kaybeden taraf olacaktır

Moskova'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasındaki tarihi zirveden İdlib'de ateşkes anlaşması çıktı. CNN TÜRK'te uzmanlar, İdlib'deki ateşkesi yorumladı.

5.03.2020Gündem
İdlib’deki saldırılarda son bir haftada 53 sivil yaşamını yitirdi

İdlib’deki saldırılarda son bir haftada 53 sivil yaşamını yitirdi

Suriye'de rejim ve destek veren Rusya’nın havadan ve karadan yaptığı saldırılarda İdlib ve kırsalında 53 sivil yaşamını yitirdi, 126 kişi de yaralandı.

5.03.2020Dünya

Yazar Sonuçları

‘İyileşemeyecek’ kafalar

Farkında mısınız, Suriye’deki Esad rejiminin 34 askerimizi şehit ettiği alçakça saldırının ardından “Gerçek rakam 34 değil, 334, 634, 1034” diye saçma sapan yalanları ortaya atanlarla, “Türkiye’de koronavirüsten ölenlerin sayısı daha fazla ama saklanıyor” diyenler aynı. FETÖ’cüsünü, PKK yardakçılarını bir kenara bırakıyorum, bu “siyasi şizofrenik” kafalara göre Türkiye her zaman ve her koşulda “ölülerini saklayan ülke”...

17.04.2020

Dilin kemiği

Yarın tam 1 yıl oluyor.

30.03.2020

HEYET TAHRİR EŞ ŞAM (HTŞ) SORUNU (4) - Cihatçıların gidecek başka yeri kalmayınca

‘Uluslararası Kriz Grubu’ (ICG) ile Cenevre’deki ‘İnsani Diyalog Merkezi’nden birer temsilcinin geçen ocak ayı sonunda İdlib’e giderek burada Heyet Tahrir eş Şam’ın (HTŞ) lideri Ebu Muhammed el Culani ile görüşmeleri ve ICG’nin bu mülakatın bir özetini yayımlamasının geniş yankıları oldu. Her ikisi de alanlarında tanınmış uluslararası sivil toplum kuruluşları...

25.03.2020

Karantina günleri

KORONAVİRÜS dünyada 10 bin kişinin ölümüne sebep oldu...

21.03.2020

M-4 üzerindeki saldırıda iki Türk askerini kim şehit etti?

Uzun bir zamandır bu köşede -HTŞ ile ilgili son yazılar da dahil olmak üzere-sınırda Hatay’a komşu İdlib’de Türkiye açısından artan güvenlik risklerine ve göç dalgalarıyla birlikte büyümekte olan insani felaketlere dikkat çekmeye çalışıyorum.

21.03.2020

HTŞ üzerinden El Kaide gölgesi kalkmıyor, ancak...

Suriye’deki iç savaşın bu ülkenin batısında nasıl son bulacağı meselesi, silahlı muhalefetin son kalesi durumundaki İdlib’de Heyet Tahrir eş Şam (HTŞ) sorununa nasıl bir çözüm bulunacağı sorusunun yanıtıyla da doğrudan ilişkilidir.

20.03.2020

Suriye iç savaşının dokuz yıllık muhasebesi

Geçen pazar günü Suriye iç savaşının 15 Mart 2011 tarihinde patlak vermesinin dokuzuncu yıldönümüydü.

18.03.2020

Yazılı-çizili portreler

Cemal Nadir Güler’in yaşarken gerçekleştirmek isteyip ömrünün vefa etmediği önemli bir eseri, Mehmet Can Doğan titiz bir araştırmayla ortaya çıkarmış. ‘Fotoğraf Tahlilleri’ Cemal Nadir’in ustaca bir harmana soyunduğu ve çizgiyle yazıyı birleştirdiği kalıcı bir çalışma.

14.03.2020

‘Toplumun sağlığı bireyin sağlığıdır’

“Biz, ‘Pembe Hanım Kanser Hastaları ve Yakınlarıyla Dayanışma Derneği’ olarak, 10 yıldır bir kanser politikası oluşturulması için çaba harcıyoruz. Bu bakımdan köşenizde 21 Şubat’ta yayınlanan ‘Kanserde ciddi politikaya ihtiyaç var’ başlıklı yazınız bilgilendirme açısından çok yararlıydı.

11.03.2020

Kriz dondu

Geçtiğimiz perşembe günü, Rusya-Türkiye ilişkilerini tehlikeli bir noktaya götürme riski taşıyan İdlib krizi, Moskova’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in başkanlık ettikleri görüşmelerin ardından şimdilik dondu.

10.03.2020

Babacan partisi heyecan yarattı mı?

Ha kurdu ha kuracak derken, Ali Babacan sonunda partisini kurdu.

10.03.2020

Bozuk saatler

DÜNYAYI tedirgin eden koronavirüs gittikçe yayılıyor...

7.03.2020

TSK’ya İdlib’de yeni görev

Önceki gün Kremlin’de imzalanan mutabakat belgesi Türkiye’yi şimdilik yeni bir mülteci dalgasından korurken, sahaya dönük sonuçları itibarıyla da İdlib’i fiilen üç, hatta dört parçalı bir bölgeye dönüştürmüştür.

7.03.2020

Soğuk ateş

Moskova Mutabakatı’yla Suriye/İdlib ölçeğinde ateş kesildi.

7.03.2020

Bu fotoğrafa baktım o filmi seyrettim ve dünkü yazımı böyle yazdım

ÖNCEKİ gece Moskova’dan ateşkes kararı geldiğinde bu fotoğrafa bakıyordum.

7.03.2020

Ege’nin karşı kıyısındaki kardeşlerimize bin selam

YUNANİSTAN sınırında Yunan devletinin resmi gaddarlığı yaşanırken...

7.03.2020

Kritik ziyaret

Bu satırları, gazetenin basım saati ve köşe yazısını teslim etmem gereken zaman açısından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in başkanlık ettiği görüşme bitmeden yazıyorum.

6.03.2020

10 maddede 5 Mart mutabakatının şifreleri

Gelenek bir kez daha bozulmadı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Türkiye ile Rusya’yı da içine alan krizin son derece tehlikeli bir şekilde tırmandığı bir süreçte vardıkları uzlaşı ile gerilimi birden kontrol altına alarak tansiyonu düşürdüler. Silahların susup barış seçeneğinin devreye girmesi sevindiricidir ve herkese derin bir nefes aldıracaktır.

6.03.2020