EKSTRA
MENÜ

Ertuğrul Günay

Ertuğrul Günay ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ertuğrul Günay haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 5.080 Ertuğrul Günay haberi bulunmuştur.

Ertuğrul Günay 1 Ekim 1948 Ordu doğumlu Türk siyasetçi, hukukçu.

1992-1994 arasında CHP Genel Sekreterliği görevini yürütmüştür. 60. ve 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri'nde Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır. TBMM'de 16. dönemde Ordu, 23. dönemde İstanbul milletvekili olarak yer almışır. 24. dönem İzmir milletvekili olarak mecliste görev yapmıştır.

Ertuğrul Günay Haberleri

Frankfurt’ta onur konuğu olmak

Frankfurt’ta onur konuğu olmak

2008 yılında, Kültür Bakanlığı’nın girişimiyle Türkiye, Frankfurt Kitap Fuarı’nın konuk ülkesi olmuştu. Türk edebiyatının önemli adları, sanatçılar, illüstratörler fuara katıldı. Türk yazarlar için hazırlanan bir sergi de açıldı.

26.11.2020Kitap Sanat
Fatih’in ilk ziyaretçisi

Fatih’in ilk ziyaretçisi

İBB’nin Londra’daki açık arttırmada satın alarak getirdiği 540 yıllık Fatih Sultan Mehmed tablosunun ilk ziyaretçisi CHP Lideri Kılıçdaroğlu oldu. Kılıçdaroğlu, “Bu toprakların hakkıdır o tablo. Görmek çok güzeldi” dedi.

4.10.2020Gündem
Mutlaka okumanız gereken en güzel seyahat kitapları

Mutlaka okumanız gereken en güzel seyahat kitapları

Uzak diyarlara gitmeyi hayal edebileceğiniz, yakın zamanda raflarda yerini alan seyahat kitaplarını sizler için listeledim. Kitaplığınıza mutlaka bu eserleri de ekleyin...

25.09.2020Seyahat
Sagalassos UNESCO yolunda

Sagalassos UNESCO yolunda

İlk yerleşimin MÖ 4200 yıllarına kadar gittiği Burdur’daki Sagalassos antik kenti UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmeye hazırlanıyor. Kazıların 1990’dan beri Belçikalı bilim heyeti tarafından yapıldığı kentte arkeologlar 3 gün önce mitolojide ‘şans, talih tanrıçası’ olan Thyke’nin heykel başını buldu. Kazı Başkanı Prof. Dr. Jeroen Poblome, “Taze taze, bu sabah çıktı” diyerek heykel başını basın mensuplarına gösterdi.

21.07.2019Gündem
170 aydın ve sanatçı soruşturması: İfade talimatı geri çekildi

170 aydın ve sanatçı soruşturması: İfade talimatı geri çekildi

TSK’nın Afrin’e yönelik askeri operasyonuna ilişkin milletvekillerine mektup gönderen 170 aydın, sanatçı ve siyasetçi hakkındaki soruşturmayı yürüten savcı Muhammed Akif Ongun, şüphelilerin ifadelerinin alınması için Emniyet’e yazdığı talimatın infaz edilmeksizin iadesini istedi.

27.12.2018Gündem
Korkutan iddia: Kayseri Kapalıçarşı’sı domino taşı gibi yıkılır

Korkutan iddia: 'Kayseri Kapalıçarşı’sı domino taşı gibi yıkılır'

Kapalıçarşı Koruma Yaşatma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Halil Küpeli, 1500’lü yıllarda yapılan ve İstanbul’dakinden sonra Türkiye’nin ikinci büyük kapalı çarşısı olarak bilinen tarihi Kayseri Kapalıçarşı’nın 1990’lı yıllarda geçirdiği restorasyonda temelinin zibil denilen atıklarla doldurulduğunu iddia etti. Küpeli, en ufak yağmurda göle döndüğünü söylediği çarşının şiddetli bir depremde yıkılabileceğini öne sürdü.

10.12.2018Gündem
Güzel insandı

'Güzel insandı'

Tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında hayatını kaybeden Türk şiirinin büyük ustalarından Refik Durbaş son yolculuğuna uğurlandı.

3.12.2018Gündem
Hüzünlü gözlerin ardındaki sır

Hüzünlü gözlerin ardındaki sır

Gaziantep’teki Zeugma Müzesi’nin üst katına çıktığınızda karanlık bir odanın sonunda sizi, etkileyici bakışlara sahip ‘Çingene Kızı’ mozaiği karşılar. Şehrin sembolü haline gelen bu bakışlar, bugüne kadar hazin bir öykünün izlerini taşıyordu. Bugün ise kavuşma günü: Çingene Kızı mozaiğinin eksik parçaları, yıllar sonra yoğun çabalar sonucunda evine dönüyor. İşte size Gaziantep’ten Ohio’ya uzanan bir ‘kaçırılma’ ve ‘kavuşma’ öyküsü. Gizemli Çingene Kızı mozaiğinin ve eksik parçalarının sırrı...

25.11.2018Hürriyet Pazar
Konya Müze Müdürü görevden alındı

Konya Müze Müdürü görevden alındı

KONYA’da, hakkında usulsüzlük yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatılan İl Müzeler Müdürü Yusuf Benli, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından görevinden alındı. Benli’nin Müzeler Müdürlüğü’nde arkeolog olarak görev yapacağı öğrenildi. Benli’nin 2011 yılında, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü olduğu dönemde de sarayda sergilenen 3’üncü Selim’e ait tahtı lojmanına taşıttığı, taht kapıdan sığmayınca da depoya kaldırttığı iddia edilmişti.

17.10.2018Gündem
Güneşe “merhaba” demek için Nemrut’a…

Güneşe “merhaba” demek için Nemrut’a…

Türkiye’de gün doğumu ve batımının en güzel izlendiği nadide yerlerden birisi Nemrut. Hele bir de tarihini biraz araştırma fırsatınız olduysa Nemrut’a ayak bastığınız andan itibaren etkileneceğiniz kesin. Nemrut hem konumu hem de heykellerinin gizemiyle Türkiye’nin en merak edilesi turistik noktalarından. İşte size Nemrut gezi rehberi…

13.09.2018Seyahat
3’üncü Selim’e ait tahtı lojmanına taşıtan müdür yine gündemde: Usulsüzlük soruşturması

3’üncü Selim’e ait tahtı lojmanına taşıtan müdür yine gündemde: Usulsüzlük soruşturması

TOPKAPI Sarayı Müzesi Müdürü olduğu dönemde sarayda sergilenen 3’üncü Selim’e ait tahtı lojmanına taşıtan ve Konya’ya Müzeler Müdürü olarak atanan Yusuf Benli hakkında soruşturma başlatıldı. Konya Valiliği'ne yapılan ihbarda İl Müzeler Müdürü Yusuf Benli'nin bazı usulsüzlükler yaptığı iddia edildi. Vali Yakup Canbolat iddiaları Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarlığına ileterek müfettiş görevlendirilmesini talep etti.

28.08.2018Gündem
Taht taşıtan müdürle ilgili flaş gelişme

Taht taşıtan müdürle ilgili flaş gelişme!

Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli hakkında tarihi kazı ve restorasyon çalışmalarının giderlerinde usulsüzlük iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Valilik talebiyle bakanlık tarafından gönderilen iki müfettişin soruşturması sürüyor.

28.08.2018Gündem
İstanbul mesajı: Taraf değilim

İstanbul mesajı: Taraf değilim

CHP’de bugün yapılacak İstanbul İl Kongresi’nde Canan Kaftancıoğlu ve il başkanı Cemal Canpolat yarışacak.

12.01.2018Gündem
Demreli Noel Baba depoda, eser sahibi isyanda

Demreli Noel Baba depoda, eser sahibi isyanda

Meydan çalışması gerekçesiyle depoya kaldırılan ‘Demreli Noel Baba’ heykelini yapan sanatçılardan biri olan Umut Devrim Can, heykelin depoya kaldırıldığını yeni öğrendiğini söyledi. 2008 yılında Demre Meydanı’na yerleştirilen heykeli babası Necdet Can’la birlikte yaptıklarını kaydeden Can, "Bu çocuk oyuncağı değil. ‘Meydan düzenliyorum’ gerekçesiyle o heykel asıl yerinden kaldırılamaz, depoya taşınamaz" dedi.

5.01.2018Gündem
Noel Baba krizi

'Noel Baba' krizi

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün talimatıyla Demre Meydanı’na yerleştirilen Noel Baba Heykeli’nin meydan çalışmaları kapsamında depoya kaldırılması ilçede kriz yarattı. Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut, “O kadar rahatsızlık duyuyorlarsa Aziz Nikolas Kilisesi’ni de yıksınlar” derken, eski Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, “Meydan çalışması bitti ama heykelin nerede olduğunu bilmiyoruz” diye konuştu.

4.01.2018Gündem
Mehmet Akif Ersoy veda edişinin 81. yıl dönümünde anılıyor | Mehmet Akif Ersoy kimdir

Mehmet Akif Ersoy veda edişinin 81. yıl dönümünde anılıyor | Mehmet Akif Ersoy kimdir?

Mehmet Akif Ersoy hayata gözlerini yumuşunun 81. yılında törenlerle anılmaya devam ediyor. İstiklal Marşımızın yazarı olan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy, 1920 yılında TBMM'de Burdur milletvekili olarak yer almıştır. Milli marş yarışmasına katılarak İstiklal Marşını yazan Mehmet Akif Ersoy, para ödülü almamak kaydıyla marşı bağışlamıştır. İşte, Mehmet Akif Ersoy'un hayatına dair bazı detaylar

27.12.2017Gündem
Bakan Yılmaz’dan imam hatip eleştirilerine cevap: Vatandaş isterse açılır

Bakan Yılmaz’dan imam hatip eleştirilerine cevap: Vatandaş isterse açılır

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, imam hatip lisesi eleştirileri ile ilgili olarak, "Yüzde 42, yüzde 43 meslek lisesini görme, yüzde 12’yi, ’her yerde imam hatip açtınız’ de. Vatandaş talep ederse açacağız da ama doğruyu söylerseniz biz de daha memnun oluruz. Vatandaş talep ederse açılır, vatandaş talep etmezse siz açsanız dahi içi boş kalır. Ama vatandaş da talep ederse, gereğini yerine getirmek lazım" dedi.

16.12.2017Eğitim
Son dakika... Zekeriya Özle ilgili flaş gelişme...

Son dakika... Zekeriya Öz'le ilgili flaş gelişme...

17 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığına ilişkin Yargıtay'da görülen davada, firari sanıklar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında kırmızı bülten talep edilmesine karar verildi.

27.11.2017Gündem
Bu belgeyi satılamaz hale getireceğim

Bu belgeyi satılamaz hale getireceğim

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının ‘idam hükmü’nü 47 bin 500 liraya satın alan Mehmet Özgür Boza, belgeyi yırtıp atacağını açıklamıştı. Sosyal medyada gelen öneriler üzerine vazgeçen Boza, hükmü tıpkıbasımlarla çoğaltıp maddi değer biçilemez hale getirecek.

21.11.2017Gündem
İstanbulun en büyük tartışması: İki uzman yeni AKMyi yorumladı

İstanbul'un en büyük tartışması: İki uzman yeni AKM'yi yorumladı

Mimar Korhan Gümüş ve Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhcu, yeni Atatürk Kültür Merkezi projesi üzerine yazdı.

11.11.2017Hürriyet Pazar

Yazar Sonuçları

Turist Rehberliği

Geçtiğimiz hafta sonu 21 Şubat Pazar Dünya Rehberler Günü’ydü. Dünyanın dışardan çok hoş görünen ama aynı zamanda en nankör ve zor mesleklerinden biridir turist rehberliği...

28.02.2021

Gazeteci Altan Öymen siyasetçi Altan Öymen’i nasıl atlattı?

Bundan 70 yıl önceydi. 12 Aralık 1950 günü Ulus gazetesinin Ankara’da Rüzgârlı Sokak’ın hemen girişindeki iki katlı binasında masasında oturan yazıişleri müdürü Münir Berk, karşısındaki gencin gazeteci olma ısrarı karşısında bu kez kendisine bir şans tanımaya karar verdi. Önündeki telefondan istihbarat şefi İlhan Paniç’i aradı ve “Size Altan Öymen Bey’i gönderiyorum. Genç bir arkadaşımız. Stajyer olarak başlayacak” dedi.

2.01.2021

Anadolu'nun kutsal hazine avcıları

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy öylesine sessiz bir devrim yapmış ki...

27.09.2020

Partenon Heykelleri

Birleşik Krallık nihayet 31 Ocak 2020 tarihi itibariyle Avrupa Birliği’nden çıktı.

25.02.2020

Muz üretiminde devrim!

YÖREX için Antalya’ya geldiğimizde ünlü tarımcı Dr. Hasan Ünal ve eşi Prof. Dr. Narin Hanım’ı ziyaret ederiz. İyi ki dün de etmişiz. Muzda ‘devrim’ olmuş diyebiliriz. Ortaya konulan yeni üretim modellerine şaşırmamak elde değil.

25.10.2019

8 kitapla dünya turu

Kimi Anadolu’nun 100 yılı aşkın süredir barındırdığı gizli tarihi zenginliklere, kimisi de Ruanda’dan yağmurun hiç yağmadığı Somali’ye kadar dünyanın keşfedilmeyi bekleyen yerlerine ışık tutuyor... Uzak diyarlara gitmeyi hayal edebileceğiniz, yakın zamanda raflarda yerini alan seyahat kitaplarını derledik.

15.10.2019

Prof. Tırpan: Lagina antik kenti paganların merkezi olabilir

’12. Karia, Karialılar ve Mylasa Sempozyumu’, ‘Karia’nın kültleri’ temasıyla Milas’ta yapıldı.

6.09.2019

Sevgili Anadolu ve Fırat Kıyısında Tanrı Krallar

Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay’ın Sevgili Anadolu kitabı bayram tatilinde bana eşlik eden kitapların arasındaydı.

18.08.2019

Yıldızlar altında endişe

DÜŞÜNÜN, sıcak bir yaz akşamı oturmuşsunuz.

24.07.2019

Sosyal demokratlarda ilk kez alternatif bir program ‘Almaya yakınız’

Seçimlere 30 gün kaldı. CHP İstanbul büyükşehir belediye başkan adayı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin ve partili adayların karşısına ‘ciddi’ bir hazırlık yapmıştı.

1.03.2019

Herkesin her istediğine kolayca ulaşabileceği bir kent vaat ediyorum

AK Parti’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Özhaseki, ‘Ankaralılık tartışması’ konusunda ne düşünüyor?

30.01.2019

Türk sineması küresel oyuncu olacak

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, perşembe gecesi Meclis’ten geçen yeni sinema yasasında en çok emeği olan isimlerden... Geçen dönem Kültür Bakanlığı yardımcılığı yapan, 28 yıl sonra gerçekleşen Kültür Şurası’nın mimarı olan Yayman’la Meclis’te buluştuk ve sıcağı sıcağına yeni sinema yasasını konuştuk.

20.01.2019

Güneşe “merhaba” demek için Nemrut’a…

Türkiye’de gün doğumu ve batımının en güzel izlendiği nadide yerlerden birisi Nemrut. Hele bir de tarihini biraz araştırma fırsatınız olduysa Nemrut’a ayak bastığınız andan itibaren etkileneceğiniz kesin. Nemrut hem konumu hem de heykellerinin gizemiyle Türkiye’nin en merak edilesi turistik noktalarından. İşte size Nemrut gezi rehberi…

11.09.2018

Taşı toprağı tarih Şanlıurfa

Yaşamım boyunca sayamayacağım kadar çok gittiğim, her defasında da yeni bir şey öğrendiğim, yeni bir mekânını keşfettiğim şehirlerden biridir Şanlıurfa. Son ziyaretim bir başka anlamlıydı. Şehrin değerlerinin neredeyse sıfır noktasından yola çıkıp eşsiz bir kültür, tarih hazinesi haline gelişi adım adım canlandı gözümün önünde. Bugün Türkiye’nin en büyük müzeler alanına sahip olan Şanlıurfa, Haleplibahçe’nin yamaçlarındaki nekropol alanlarının da açılmasıyla dünyanın sayılı müze alanlarından biri haline gelecek.

27.03.2018

Vallahi asansörde benim de halvet olmuşluğum vardır

ARTIK en büyük milli ve yerli meselemiz “halvet”...

21.02.2018

Donald Trump kendisini Roma imparatoru sanıyor

GMI Bloomberg Politics’te (25 Ocak) bir haber yayınlandı.

30.01.2018