MENÜ

Ermeni

Ermeni ile ilgili tüm haberleri, son dakika Ermeni haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Bugün Ermeni haberlerinde son durum nedir? İşte tüm flaş gelişmeler...

Toplam 24.716 Ermeni haberi bulunmuştur.

Ermeni Haberleri

Son dakika haberi... ABD Senatosunun kararına Türkiyeden art arda tepkiler

Son dakika haberi... ABD Senatosu'nun kararına Türkiye'den art arda tepkiler

ABD Senatosu'nun 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan karar tasarısını kabul etmesine ilişkin Türkiye'den peş peşe sert mesajlar geldi. Dışişleri Bakanlığı "Tarihin nasıl siyasileştirilebileceğinin utanç verici örneklerindendir." derken, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Yaptırımlar ve tehditler ulusal güvenlik çıkarlarımızı korumaktan vazgeçirmeyecek." ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da "Yok hükmündeki bu karar, siyasi, askeri ve ekonomik hiçbir alanda Türkiye'nin haklı ve kararlı duruşunu etkilemeyecektir." dedi.

12.12.2019Gündem
85. Patrik Sahak Maşalyan oldu

85. Patrik Sahak Maşalyan oldu

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan’ın 8 Mart 2019’da hayatını kaybetmesinin ardından başlayan seçim süreci sona erdi. Ermeni cemaatinin 85. Patriği Episkopos Sahak Maşalyan oldu.

12.12.2019Gündem
ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi Türkiyeye yaptırım tasarısını kabul  etti

ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi "Türkiye'ye yaptırım" tasarısını kabul etti

ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi, Türkiye'ye, Rusya'dan S-400 alması ve Suriye'deki adımlarından dolayı yaptırım öngören yasa tasarısını kabul etti.

11.12.2019Dünya
Sahak Maşalyan kimdir Sahak Maşalyanın biyografisi

Sahak Maşalyan kimdir? Sahak Maşalyan'ın biyografisi

85. İstanbul Ermeni Patrikliğine Sahak Maşalyan seçildi. Bu gelişmenin ardından yeni Patrik Maşalyan'ın kim olduğu merak konusu oldu. Peki, Sahak Maşalyan kimdir? İşte, Sahak Maşalyan'ın biyografisi...

11.12.2019Gündem
İstanbul Ermeni Patriği Sahak Maşalyan oldu

İstanbul Ermeni Patriği Sahak Maşalyan oldu

85. İstanbul Ermeni Patrikliğine Episkopos Sahak Maşalyan seçildi. İstanbul Ermeni Patrikliği için Episkopos Sahak Maşalyan ve Başespiskopos Aram Ateşyan'ın yarıştığı seçim, Kumkapı Meryem Ana Patriklik Kilisesi'nde yapıldı. 17 ruhani delege ve seçim sonucunda belirlenen 102 delegenin katılımıyla yapılan seçimde, Sahak Maşalyan 102, Aram Ateşyan 16 oy aldı. 1 oy da geçersiz sayıldı. 85. İstanbul Ermeni Patriği seçiminin sonuçlanmasıyla saat 17.00'de karşılama duası (Hraşapar) düzenlenecek.

11.12.2019Haber
Son dakika: İstanbul Ermeni Patriği Sahak Maşalyan seçildi

Son dakika: İstanbul Ermeni Patriği Sahak Maşalyan seçildi

85. İstanbul Ermeni Patrikliğine Episkopos Sahak Maşalyan seçildi.

11.12.2019Gündem
Adile Naşit’in çok az bilinen büyük acısı: Oğlunun ölümünün ardından kuzucuklarına sığındı…

Adile Naşit’in çok az bilinen büyük acısı: Oğlunun ölümünün ardından kuzucuklarına sığındı…

Yeşilçam’ın usta ismi Adile Naşit ölüm yıldönümünde anılıyor. Hababam Sınıfı’ndaki Hafize Ana karakteriyle hafızalarda yer eden, TRT’de anlattığı masallarıyla kuzucuklarına seslenen Adile Naşit, bundan 32 yıl önce acısını yıllarca içerisinde sakladığı oğlu Ahmet’e kavuştu. İşte Adile Naşit'in hayatı hakkında bilinmeyenler ve çok az bilinen büyük acısı…

11.12.2019Hayat
Iğdır’ı sınırında gösteren Ermenistan televizyonuna tepki

Iğdır’ı sınırında gösteren Ermenistan televizyonuna tepki

Ermenistan’da yayın yapan bir televizyon kanalının, hava kirliliği ile ilgili haber yaptığı Iğdır’ı Ermenistan’ın şehri olarak göstermesine sivil toplum kuruluşları büyük tepki gösterdi. Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Serdar Ünsal, televizyon kanalında ’Batı Ermenistan’ın Iğdır şehri’ ifadesine yer verildiğini belirterek, "Ermenilerin gözü hala Türk topraklarında" derken, Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASIMDER) Genel Başkanı Göksel Gülbey, Ermeni televizyon kanalına Fransızların da destek verdiğini savundu.

9.12.2019Dünya
1915 olaylarına özel site

1915 olaylarına özel site

CUMHURBAŞKANLIĞI, 1915 olaylarıyla ilgili İngilizce özel bir internet sitesi hazırladı.

9.12.2019Gündem
Gastronomi kültürüne yeni katkı: SAPOR İSTANBUL Yiyip içmeye değil, gerçek bilgiye doyacağız

Gastronomi kültürüne yeni katkı: SAPOR İSTANBUL! Yiyip içmeye değil, gerçek bilgiye doyacağız

İstanbul bu hafta sonu lezzetli bir organizasyona daha kavuştu. Ama son dönemde sıkça gördüğümüz tadım etkinliklerinden biri değildi bu. İki gün boyunca konunun uzmanlarından derinlemesine bilgi alabildiğimiz ‘eski usul sempozyum’ Sapor İstanbul’u ve hedeflediklerini, kurucusu Tuba Şatana’dan dinledik.

Bomonti: 130 yıllık tarih... Bira Bahçesi’nden ‘yeni Maslak’a

Bomonti: 130 yıllık tarih... Bira Bahçesi’nden ‘yeni Maslak’a

1890’lı yıllarda Feriköy’ün göbeğine bir bira fabrikası kuruluyor. Fabrika semte adını veriyor ve bir zamanlar dutluk olan Bomonti’nin tarihi böyle başlıyor: Bir yanda sanayi ve gecekondular, bir yanda Rumlar, Ermeniler gibi azınlıklar, onların görkemli eğlence hayatı, kabareleri ve maalesef 6-7 Eylül Olayları... Manzaraya en son eklenenlerse rezidanslar ve şehrin popüler yeme-içme mekânları. Rotamızı şehrin bu yükselen semtine çevirdik. İşte tarihi ve yeni sosyalleşme kültürüyle Bomonti cep haritanız..

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Barış Pınarı Harekatı’nda, sahadaki gerçekleri dünyaya anlattık”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Barış Pınarı Harekatı’nda, sahadaki gerçekleri dünyaya anlattık”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun “Barış Pınarı Harekatı’nda sahadaki gerçekleri tüm dünyaya anlattık” dedi.

7.12.2019Gündem
Ermeni cemaatinde seçim kavgası

Ermeni cemaatinde seçim kavgası

Türkiye Ermenileri 84. Patriği Mesrob Mutafyan’ın 9 ay önceki ölümünün ardından Ermeni cemaati içinde başlayan patriklik seçimi tartışması mahkemeye taşındı.

4.12.2019Gündem
Londra’da Akdamar Kutsal Haç Kilisesi

Londra’da Akdamar Kutsal Haç Kilisesi

İletişim Başkanlığı tarafından “Anadolunun saklı anıtları gün yüzüne çıkıyor” projesi kapsamında düzenlenen "Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi" Londra’da açıldı.

3.12.2019Keyif
Londra’da ‘Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi’ açıldı

Londra’da ‘Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi’ açıldı

İletişim Başkanlığı tarafından ‘Anadolu’nun Saklı Anıtları Gün Yüzüne Çıkıyor’ projesi kapsamında düzenlenen ‘Akdamar Kutsal Haç Kilisesi Fotoğraf Sergisi’ Londra’da açıldı.

3.12.2019Avrupa
Tarihi sarnıçta Türk halıların hikayesi

Tarihi sarnıçta Türk halıların hikayesi

İstanbul’un Piyer Loti Caddesi’nde, tarihi Şerefiye Sarnıcı’nın önünde her cuma Anadolu halı ve kilimleri pazarı kuruluyor. Yurdun dört yanından toplanmış eski halılar, kilimler ve el dokuması battaniyeler bu meydanda alıcısını buluyor. Yolunuz o taraflara düşerse bu ilginç pazara mutlaka uğrayın. Ekim’de Şerefiye Sarnıcı’nda açılan ve 5 Aralık’ta sona erecek, ünlü halı koleksiyoncusu Selçuk Mergen’in Milas halılarından oluşan ‘Karya’da açan çiçekler’ sergisini de kaçırmayın.

1.12.2019Seyahat
Tuna Bekleviç portresi: Emperyalizmin güttüğü eşek

Tuna Bekleviç portresi: Emperyalizmin güttüğü eşek

Sosyal medyada attığı mesajlarla Türk halkını aşağılayan Tuna Bekleviç isimli şahsın baş döndürücü macerası... İsmail Saymaz’ın kaleminden...

29.11.2019Gündem
Ermeni tasarısının engellenmesini Beyaz Saray istemiş

Ermeni tasarısının engellenmesini Beyaz Saray istemiş

ABD Senatosu’nda sözde ‘Ermeni soykırımının resmen tanınmasını’ öngören karar tasarılarının oylamalarının engellemesini Beyaz Saray’ın istediği öne sürüldü.

26.11.2019Dünya
Medeniyetler Beşiği Ani her mevsim başka güzel

'Medeniyetler Beşiği Ani' her mevsim başka güzel

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği", "Binbir Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak da adlandırılan Ani Örenyeri, her mevsim ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

25.11.2019Seyahat
Ermeni tasarısının Senatoda engellenmesini Beyaz Saray istemiş

Ermeni tasarısının Senatoda engellenmesini Beyaz Saray istemiş

Haber sitesi Axios, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın 13 Kasım'da Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından, Beyaz Saray'ın sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören karar tasarısının Senatodan geçmesini engellemek için harekete geçtiğini yazdı.

25.11.2019Dünya
Kurtulmuş: Türkiye Doğu Akdenizdeki egemenlik haklarını tartışmaya açmayacak

Kurtulmuş: Türkiye Doğu Akdeniz'deki egemenlik haklarını tartışmaya açmayacak

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'deki egemenlik haklarını hiçbir şekilde tartışmaya açmayacağını söyledi.

23.11.2019Gündem
Medeniyetler beşiği Ani

Medeniyetler beşiği Ani

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan "Dünya Kenti", "Medeniyetler Beşiği", "Binbir Kilise" ve "40 Kapılı Şehir" olarak da adlandırılan Ani Örenyeri, her mevsim sunduğu doğal ve tarihi güzellikleri ile ziyaretçilerin uğrak yeri oluyor.

23.11.2019Keyif
Suriyeli Ermeniler özgürlükleri için Türkiyeye minnettar

Suriyeli Ermeniler özgürlükleri için Türkiye'ye minnettar

Fırat Kalkanı Harekatı'yla terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılan Cerablus ilçesindeki Ermeniler, ilçede özgürce yaşadıklarını belirterek, Türkiye ve Suriye Milli Ordusu'na teşekkür etti.

22.11.2019Dünya
Ermeni tasarısına ikinci engel

Ermeni tasarısına ikinci engel

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın son ABD ziyaretinde Beyaz Saray’da Cumhuriyetçi Parti’den Senatörlerle bir araya gelmesinden sonra, Demokrat Senatör Bob Menendez tarafından Senato’ya sunulan ve 1915 Ermeni olaylarının ‘soykırım’ olarak tanınmasını öngören karar tasarısı ikinci kez engellendi.

22.11.2019Dünya
Arto olarak bilinen Harutyan Dalga kimdir

Arto olarak bilinen Harutyan Dalga kimdir?

Magazin dünyasının en sivri dilli isimli ünlüleri arasında yer alan Arto ya da gerçek adıyla Haruytan Dalga, basında yer alan haberlerin ardından gündem olmaya devam ediyor. 90'lı yıllarda oldukça popüler bir isim olan Arto, şimdiler pek ortalarda görülmüyor. Peki, Arto olarak bilinen Harutyan Dalga kimdir?

21.11.2019Hayat
Talasta sinema buluşması

Talas'ta sinema buluşması

Kayseri'nin tarihi ilçesi Talas, 7'nci kez film festivaline ev sahipliği yapacak.

21.11.2019Keyif
Çavuşoğlu: Teröristler APde adeta cirit atıyorlar

Çavuşoğlu: Teröristler AP'de adeta cirit atıyorlar

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'de bulunan Mevlüt Çavuşoğlu, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

21.11.2019Dünya
Trump’a F-35 mesajı: Olmazsa başka arayışa gireriz

Trump’a F-35 mesajı: Olmazsa başka arayışa gireriz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’a, F-35 uçaklarına ilişkin uzlaşmaz tavır sürerse Türkiye’nin başka arayışlara girmek zorunda kalacağını söylediğini açıkladı. “Zaten kendisi de bu konuda bize hak veriyor” diyen Erdoğan, Trump’ın azil süreci nedeniyle temkinli hareket ettiğini de söyledi. Erdoğan AK Parti’nin dünkü Meclis grup toplantısında özetle şu mesajları verdi:

20.11.2019Gündem
Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan grup toplantısında önemli açıklamalar

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan grup toplantısında önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Trump’a, F-35 meselesindeki mevcut uzlaşmaz tavır sürerse Türkiye’nin başka arayışlara girme zorunda kalacağını da ayrıca söyledik'' ifadelerinde bulundu.

19.11.2019Gündem
Bize de petrol  paylaşımını  getirdiler

Bize de petrol paylaşımını getirdiler

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Birileri petrol paylaşımının içinde ‘Acaba ne kadar daha petrol çıkartırız’... Bizim önümüze de bunu getirdiler. ‘Bizim derdimiz petrol değil’ dedik. Bizim derdimiz insan, bu insanları kurtarmak” dedi. Erdoğan 2. İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı’nda özetle şu mesajları verdi:

19.11.2019Gündem
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelikten EYT açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten EYT açıklaması

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik MYK toplantısı sürerken açıklamalarda bulundu. Çelik EYT ile ilgili, "Bu durumun ülkeye maliyeti yüksektir ve Cumhurbaşkanımız da son sözü söylemiştir" ifadelerini kullandı. Çelik ayrıca, KKTC bayrağının yakılması ile ilgili de, "KKTC bayrağına karşı yapılan hadsiz ve hudutsuz saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Birkaç provokatörün işi değil sistematik bir faaliyettir" dedi.

18.11.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim önümüze de bunu getirdiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bizim önümüze de bunu getirdiler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen 2. İstanbul Uluslararası Ombudsmanlık Konferansı'nda konuştu. Erdoğan konuşmasında Suriye'deki gelişmelerle ilgili dikkat çeken açıklamalar yaparak "Birileri petrol paylaşımının içinde. Bizim önümüze de bunu getirdiler. 'Bizim derdimiz petrol değil' dedik, bizim derdimiz insan...' dedik" açıklamasında bulundu.

18.11.2019Gündem
‘Türkiye’ye yaptırım zamanı değil’

‘Türkiye’ye yaptırım zamanı değil’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı çarşamba günü Beyaz Saray’da görüştürdüğü beş Amerikalı senatörden biri olan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Jim Risch, Türkiye’ye yaptırım tasarısı geçirme zamanı olmadığını söyledi.

16.11.2019Dünya
S-400 ve F-35 için önemli gelişme: Bugün itibarıyla da o çalışmaya başladık

S-400 ve F-35 için önemli gelişme: 'Bugün itibarıyla da o çalışmaya başladık'

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, S-400 ve F-35 meselelerine ilişkin, "Beyaz Saray'daki görüşmede benle (ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert) O'Brien'ı iki başkan görevlendirdi. Biz bir çalışma başlatıyoruz şu anda, hatta bugün itibarıyla da o çalışmaya başladık." dedi.

15.11.2019Gündem
MSB: Tel Abyadda Ermeni Kilisesi ibadete açıldı

MSB: Tel Abyad'da Ermeni Kilisesi ibadete açıldı

MİLLİ Savunma Bakanlığı, Tel Abyad'da teröristlerin mevzi haline getirerek, zarar verdiği Ermeni Kilisesi'nin onarılıp, ibadete açıldığını bildirdi.

15.11.2019Gündem
Umut olmak zorundayız

'Umut olmak zorundayız'

Kılıçdaroğlu, kurultay sürecinde kavga istemediğini tekrarlarken “Halka, içinde bulunduğumuz durumdan çıkış reçetesinin CHP’de olduğunu göstermeliyiz. Çözüm üretmek, umut olmak zorundayız” dedi. CHP Lideri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretini ise “Sonuç alamadılar” diye değerlendirdi.

15.11.2019Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü tasarıyı engelledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü tasarıyı engelledi

ABD Senatosu’nda Demokratların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti esnasında gündeme getirmek istediği ‘soykırım’ tasarısı Cumhuriyetçi Lindsey Graham tarafından engellendi.

15.11.2019Dünya
Gerekeni söyledim dersini aldı

"Gerekeni söyledim dersini aldı"

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye karşıtlarının sözcüsü gibi davranan senatör Graham’le Beyaz Saray’da ne konuştuklarına ilişkin soruya bu yanıtı verdi.

15.11.2019Gündem

Yazar Sonuçları

“Dünyanın Merkezine” Yolculuk

“Dünyanın ortası neresidir?” sorusuna Nasrettin Hoca, “Ben neredeysem orasıdır” cevabıyla karşılık verir ve her zamanki gibi şaşırtır. Bununla da kalmaz, “İnanmayan ölçsün” diyerek dumura da uğratır.

13.12.2019

Korunamama örneği: Grünes Gewölbe Müzesi

DRESDEN, İkinci Dünya Savaşı’nda programlı olarak bombalanan bir şehirdir. Japonya Hiroşima ve Nagazaki’de atom bombası yediği için insanlığın zihninde daha derin bir yara uyandırdı.

8.12.2019

Taşlarla yazılan tarih

Labirente benzeyen dar sokaklarında yürüyor, tarihi evlerine ayrı tarihi camilerine ayrı bakakalıyorsunuz... Bir köşeden kilise çıkıveriyor başka bir köşeden müze. Diyarbakır keşfetmesi sürprizli ve her köşesinde ‘ilk’ler, ‘tek’ler, ‘en’ler saklayan bir kent.

1.12.2019

BaşlıksızE.T. 37 yıl sonra dünyaya döndü ve ilk şunu sordu

Dün sabaha karşı internet sitelerine kısa metrajlı bir film kondu.

30.11.2019

AK Parti moral mi buldu CHP nakavt mı oldu

Abdulkadir Selvi’nin iki gündür yazdıklarına bakılırsa AK Parti saflarında büyük bir moral varmış.

29.11.2019

Siyaseti şekillendiren üç hamle

DÜN Meclis’teydim. İktidar ve muhalefet milletvekilleriyle görüşmeler yaptım.

28.11.2019

Sonuç ne?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçen hafta gerçekleşen ABD ziyareti, Beyaz Saray’da yapılan görüşmeler bir hafta boyunca tartışıldı, konuşuldu. Ziyaretin Türkiye-ABD ilişkilerinin çok zor bir dönemden geçtiği bir zamanda yapıldığı hususunda herkes mutabıktı.

19.11.2019

Çatır çatır pazarlık (2)

Uluslararası ilişkiler mütekabiliyet, yani karşılıklılık esasına göre yürütülür, yürütülmesi gerekir. Bugüne değin, ABD ile eşit düzlemde yapılması gereken görüşmelere hiç tanık olmadık.

18.11.2019

‘Hayvanseverlere yeni yıl müjdesi’

DÜN TBMM Başkanı Mustafa Şentop aradı. Ve yıllardır beklediğimiz hayvan hakları yasası için bir müjde verdi.

17.11.2019

Erdoğan Trump’la görüşmese ne olurdu?

CUMHURBAŞKANI Erdoğan, ABD gezisini bir cümlede özetledi. “Türk-Amerikan ilişkilerini sabote etmek isteyenlerin oyununa gelmedik” dedi. Tam aksine, iki lider Türk-Amerikan ilişkilerine kurulmak istenen tuzağı bozdular.

15.11.2019