EKSTRA
MENÜ

Ermeni Tasarısı

Ermeni Tasarısı haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ermeni Tasarısı hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.448 Ermeni Tasarısı haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ermeni Tasarısı Haberleri

AB Bakanı Bozkır: AP bu kararıyla tarihi siyasete alet etmiştir

AB Bakanı Bozkır: AP bu kararıyla tarihi siyasete alet etmiştir

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, "Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun 15 Nisan 1915 olayları konusunda kabul ettiği karar tarihi ve hukuki gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Bu tür kararlar, Türkiye ve Türk milleti için yok hükmündedir" dedi.    Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır yaptığı yazılı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu’nun 15 Nisan 1915 olayları konusunda kabul ettiği karar tarihi ve hukuki gerçeklerle bağdaşmamaktadır. Bu tür kararlar, Türkiye ve Türk milleti için yok hükmündedir. Yüz milyonlarca Avrupalıyı temsil eden Avrupa Parlamentosu başta olmak üzere parlamentoların görevi tarih yazmak değil, Avrupa’da bugün karşı karşıya olduğumuz sınamalar karşısında gerçekçi ve kalıcı çözümler üretmektir. Avrupa Parlamentosu bugün aldığı kararla geçmişte çekilen acılar arasında seçici bir bakış açısıyla ayrımcılık yapmış, 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Türk ve Müslüman halkların uğradığı mezalimi görmezden gelmiş, sadece Ermenilerin acılarını öne çıkarmıştır. Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı herkes gibi Ermenilerin de yaşadıkları acıların hatıralarını anmalarını anlamak ve paylaşmak bir insanlık vazifesidir. Ancak, bunun Türkiye karşıtlığı için bir bahane olarak kullanılması ve siyasi çatışma konusu haline getirilmesi kabul edilemez. Birinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan olaylar, hepimizin ortak acısıdır. Türkiye Cumhuriyeti olarak 1915 olaylarının bilimsel bir şekilde incelenmesi için ortak tarih komisyonu kurulması çağrısında bulunduk. Bu çağrımız geçerliliğini korumaktadır. Ermenistan ile 2009 yılında protokoller imzaladık. Ancak bu protokoller de onaylanmadan Ermenistan Parlamentosu’ndan çekilmiştir” ifadesine yer verdi. ANKARA - İHA

16.04.2015Haber
AB Bakanı Bozkırdan soykırım açıklaması

AB Bakanı Bozkır'dan 'soykırım' açıklaması

AVRUPA Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Avrupa Parlamentosunun (AP) gelecek ay sözde Ermeni Soykırımı tasarısını görüşecek olmasına ilişkin, "Türkiye'nin tarihinde utanacak hiçbir gelişme olmamıştır. Avrupa Parlamentosu'ndan çıkacak kararın, bu sorunun daha bundan yıllarca sürmesine mesnet teşkil edecek bir karar olmamasını diliyoruz" dedi. Bozkır, "AKP içinde bölünmeler yaşandığı iddiasına ise, Ben böyle bir sorun görmüyorum" diye karşılık verdi.

26.03.2015Dünya
ABD Temsilciler Meclisinde Ermeni tasarısı sunuldu

ABD Temsilciler Meclisi'nde Ermeni tasarısı sunuldu

ABD Temsilciler Meclisi'nde 1915 yılı olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını destekleyen bir karar tasarısı sunuldu.

19.03.2015Dünya
ABD Kongresi’nde Ermeni tasarısı çalışması

ABD Kongresi’nde Ermeni tasarısı çalışması

ABD Kongresi’nin her dönem tartışma yaratan, Ermeni Soykırımı’nın ABD Yönetimi tarafından tanınmasına dair hazırlanan yasa tasarılarının sonuncusunun bu hafta Kongre Yönetimi’ne sunulması bekleniyor.

24.02.2015Dünya
Ermeni tasarısı gündeme alınmadı, sırada 24 Nisan var

Ermeni tasarısı gündeme alınmadı, sırada 24 Nisan var

‘Ermeni Soykırımı’ karar tasarısı, 24 Nisan’dan önceki son çalışma gününde ABD Senatosu’nun genel kurul gündemine alınmadı ve içerik olarak kadük oldu. Şimdi sırada, 1915 Olayları’nın yıldönümü sayılan 24 Nisan’daki geleneksel başkanlık bildirisi var. Bir kez daha, “Obama ‘soykırım’ diyecek mi demeyecek mi?” tartışması bizi bekliyor.

12.04.2014Dünya
Babacandan Ermeni tasarısına tepki

Babacan'dan Ermeni tasarısına tepki

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde onaylanan 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına yönelik tasarı konusunda, "99 yıl önce Amerika'dan çok daha uzak bir coğrafyada gerçekleştirildiği iddia edilen ama olup olmadığı konusunda da hiçbir bilimsel çalışmanın henüz yapılmadığı ve bizim de kesinlikle olmadığını iddia ettiğimiz bir konunun, bugün ABD'de tamamen iç politika malzemesi olarak kullanılması hoş bir şey değil" dedi.

11.04.2014Dünya
Dışişleri Bakanlığından ABDye kınama

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye kınama

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülen 'Ermeni Soykırımı' karar tasarısının 12’ye 5 oyla kabul edilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı'ndan sert bir açıklama yapıldı.

11.04.2014Dünya
10 soruda Ermeni tasarısı

10 soruda Ermeni tasarısı

ABD Senatosu'nun Dış İlişkiler Komitesi’nin önceki gün kabul ettiği S.RES.410 sayılı ‘Ermeni Soykırımı’ karar tasarısı gündemi etkiledi. İşte 10 soruda tasarıyla ilgili merak edilenler…

11.04.2014Dünya
ABD Senatosundaki Ermeni tasarısı komiteden geçti

ABD Senatosu'ndaki Ermeni tasarısı komiteden geçti

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komitesi’nde görüşülen S.RES.410 sayılı Ermeni Soykırımı karar tasarısı 12’ye 5 oyla kabul edildi. Tasarının Kongre sürecinden geçmesi için tatile girilmeden, bu akşama kadar Senato Genel Kurulu’nda ele alınması gerekiyor.

10.04.2014Dünya
Ermeni tasarısı Senato gündeminde

Ermeni tasarısı Senato gündeminde

ABD Senato Dış İlişkiler Komitesi, Ermeni soykırımı karar tasarısını gündemine aldı. Senato’nun Demokrat Partili ağır toplarının desteğini alan tasarının komiteden geçmesi bekleniyor. Yarından itibaren 29 Nisan’a kadar çalışmalarına 18 günlük bir ara verecek olan Senato, moladan önce S.Res.410 sayılı karar tasarını genel kurul gündemine taşırsa, Amerikan siyasi tarihinde ilk kez bir Ermeni tasarısı Kongre’de kabul edilmiş olacak.

10.04.2014Dünya
Davutoğlu Japonyaya gitmeden önce soruları cevapladı

Davutoğlu Japonya'ya gitmeden önce soruları cevapladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlıktaki dinleme olayıyla ilgili olarak, "Kim Türkiye'nin itibarıyla oynamaya kalkarsa hak ettiği cevabı alır. Hiçbir şekilde bunu tolere etmeyiz. Bu dinleme faaliyeti ortaya çıktıktan sonra bunu meşru göstermeye çalışanlar ve bu faaliyet üzerinden itibarsızlaştırma çabasını sürdürenler de o faaliyete ortaklık etmiş sayılır" dedi.

10.04.2014Gündem
ABD Senatosu’nda Ermeni tasarısı

ABD Senatosu’nda Ermeni tasarısı

1915 olaylarının yıldönümü 24 Nisan öncesinde, ABD Kongresi’ne çok kritik bir Ermeni soykırımı tasarısı sunuldu. Önümüzdeki üç haftalık süre zarfında Türk-Amerikan ilişkilerinde yine büyük sarsıntıya neden olabilecek tasarı, bu kez Kongre’nin üst kanadı Senato’da gündeme geldi.

4.04.2014Dünya
ABD Senatosu’nda çok kritik Ermeni tasarısı

ABD Senatosu’nda çok kritik Ermeni tasarısı

ABD'de, 1915 olaylarının yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan yaklaşırken, Kongre’ye çok kritik bir ‘soykırım’ tasarısı sunuldu. Önümüzdeki üç haftalık süre zarfında Türk-Amerikan ilişkilerinde yine büyük sarsıntıya neden olabilecek tasarı, bu kez Kongre’nin üst kanadı Senato’da gündeme geldi. Hazırlayıcılarından biri ise ülkenin en etkili siyasetçilerinden Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Robert Menendez. Durumu kritik hale getiren başka bir ayrıntı, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği koltuğu geçiş dönemi nedeniyle boş.

4.04.2014Dünya
Bağıştan Hollandea Sarkozy uyarısı

Bağış'tan Hollande'a Sarkozy uyarısı

Türkiye-Fransa ilişkileri hakkında bir makale yazan AB Bakanı Egemen Bağış, Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Hollande döneminde geçmiş yönetimlerin hatalarını tekrarlamayacağını umduklarını belirterek, "Bu hatalar tekrarlanırsa bundan kimse kazançlı çıkmaz" uyarısında bulundu.

13.07.2012Gündem
Uçakta sürpriz doğum günü partisi

Uçakta sürpriz doğum günü partisi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin Dostları Grubu toplantısı sonrası Tunus'tan İstanbul'a dönüşünde uçakta gazetecilere açıklamalar yaptı. Davutoğlu'na uçakta doğum günü sürprizi de yapıldı.

25.02.2012Gündem
Adnan Öztürkten önemli açıklamalar

Adnan Öztürk'ten önemli açıklamalar

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, TFF'de yaşanan süreç ve Galatasaray'la ilgili çıkan haberler üzerine GS TV'de katıldığı "GÜNDEM" programında açıklamalarda bulundu.

4.02.2012Futbol
Arınç: Türkiye Fransadaki tasarıyı önleyecek

Arınç: Türkiye Fransa'daki tasarıyı önleyecek

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Fransa meclisinde görüşülecek olan Ermeni yasa tasarısı ile ilgili olarak, bu konuda gerekli girişimleri yapacaklarını belirtirken, "Hem hükümetler, hem de parlamentolar arası ilişkilerimizi bu kanun tasarısını engellemek için kullanacağız" diye konuştu.

16.12.2011Gündem
İrandan tehditler için açıklama istedi

İran'dan tehditler için açıklama istedi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi'yi arayarak İran Meclisi Dış Politika ve Ulusal Güvenlik Komisyonu Başkan Vekili Hüseyin İbrahimi'nin NATO füze kalkanı sisteminin Malatya'ya kurulması planlanan radarı hakkında yaptığı açıklamalara ilişkin izahat istediği bildirildi.

13.12.2011Gündem
Ermenilerden çifte tasarı

Ermenilerden çifte tasarı

Ermeni diasporası, Türkiye’deki seçimlerin sonuçlanmasının hemen ardından ABD Kongresi’ne aynı hafta iki Ermeni tasarısı birden sunuyor. Tasarıların kabul edilme olasılığı az görülüyor.

15.06.2011Gündem
ABD Kongresine Türkiye karşıtı tasarılar sunuldu

ABD Kongresi'ne Türkiye karşıtı tasarılar sunuldu

ABD Temsilciler Meclisi'ne, biri 1915 olaylarının ABD tarafından "soykırım" olarak tanınmasını talep eden, diğeri ise Türkiye'den ülkedeki Hristiyanların haklarına tam olarak saygı göstermesini isteyen iki tasarı sunuldu.

14.06.2011Gündem
ABD Kongresi’nde 29 Ekim sürprizi

ABD Kongresi’nde 29 Ekim sürprizi

Ermeniler tarafından 1915 olaylarının yıldönümü sayılan 24 Nisan yaklaşırken ABD Kongresi’nde lobi mücadelesi yeniden hızlandı. Ermeni tarafının bastırmasına rağmen Meclis’e halen bir “soykırım tasarısı” sunulmadı. Ancak Türk dostu milletvekilleri, ortak bir 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı teklifi hazırlayıp sürpriz yaptı.

14.04.2011Gündem
Bağış: Basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasi olmaz

Bağış: Basın özgürlüğünün olmadığı bir ülkede demokrasi olmaz

Washington'daki temaslarını sürdüren Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Türkiye'de basın özgürlüğünü biz herkesten çok önemsiyoruz, çünkü basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasi olmaz. Demokrasinin olmadığı bir ülkenin AB sürecinde bir ciddi talebi olamaz. Ama basın mensubu olmak da kimseye suç işleme özgürlüğünü vermez" dedi.

17.03.2011Dünya
Türkiye, ABD’de lobi için 3.3 milyon dolar harcadı

Türkiye, ABD’de lobi için 3.3 milyon dolar harcadı

ABD Adalet Bakanlığı kayıtlarına göre Türkiye, ABD’de lobi ve halkla ilişkiler için 2010’da toplam 3.3 milyon dolar harcadı. Türkiye’nin bu konuda hizmet satın aldığı en yoğun alan ise Ermeni tasarısı oldu.

13.03.2011Ekonomi
California Eyalet Meclisine Ermeni tasarısı sunuldu

California Eyalet Meclisi'ne Ermeni tasarısı sunuldu

ABD'de Ermeni nüfusunun en yoğun yaşadığı eyalet olan California'nın yerel meclisine, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını içeren bir tasarı sunuldu.

28.01.2011Dünya
Ermeni tasarısı iki yıl yok

Ermeni tasarısı iki yıl yok

ABD Kongresi, dün yeni milletvekilleriyle, iki yıllık bir dönem için çalışmalara başladı. Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu devralan Cumhuriyetçiler adına Meclis Başkanı seçilen John Boehner’e en yakın isim Virginia Foxx, Hürriyet’e konuştu. Damadı Türk olan Kuzey Carolinalı milletvekili Virginia Foxx, “Ermeni tasarısı, iki yıl boyunca ABD Kongresi’nin gündemine gelmeyecektir” dedi. Virginia Foxx, yıl sonundaki ‘soykırım tasarısı’ tartışmalarında Türkiye’den yana tavır koymuştu.

5.01.2011Dünya
Kılıçdaroğlundan Obamaya mektup

Kılıçdaroğlu'ndan Obama'ya mektup

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ABD Başkanı Barack Obama'ya, Ermeni tasarısı girişimlerine ilişkin mektup gönderdiği bildirildi.

24.12.2010Gündem
Ermeni tasarısı düştü

Ermeni tasarısı düştü

ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda Ermeni tasarısı görüşülmedi. Tatile giren Meclisin görev süresi sona erdiği için tasarı geçersiz oldu ve düştü.

22.12.2010Dünya
Bronz Adam geçit vermedi

Bronz Adam geçit vermedi

ABD Temsilciler Meclisi’nde Başkan Nancy Pelosi’nin gündeme almaya çalıştığı 252 sayılı Ermeni tasarısı gerginliği, 6 gün sonra dün nihayet bitti. Son gün, devreye ocakta Meclis başkanlığını üstlenecek, “Bronz Adam” lakaplı Cumhuriyetçi lider John Boehner girdi ve 252 kadük oldu. Türkiye adına ilk tepki Washington Büyükelçisi Namık Tan'dan geldi.

22.12.2010Dünya
Ermeni tasarısı Temsilciler Meclisinin bugünkü resmi gündeminde de yok

Ermeni tasarısı Temsilciler Meclisi'nin bugünkü resmi gündeminde de yok

ABD'nin 1915 yılı olaylarını "soykırım" olarak tanımasını isteyen tasarı, Temsilciler Meclisi'nin bugünkü resmi gündeminde şu anda görünmüyor.

22.12.2010Dünya
ABD ile yine Ermeni tasarısı krizi

ABD ile yine Ermeni tasarısı krizi

ABD ile tarihi bir kriz kapıda. Temsilciler Meclisi bugün Ermeni "soykırımı" iddialarını tanıyan bir yasayı gündeme alabilir. Kritik oturum TSİ 17:00'de başladı. Süreci yakından takip ettiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, 2009 Nobel Barış Ödülü sahibi ABD Başkanı Barack Obama'ya atıfta bulunarak, "Nobel'i alanların barışın, sevginin arkasında duracağına inanıyoruz" dedi.

21.12.2010Dünya
ABDden Ermeni tasarısı açıklaması

ABD'den Ermeni tasarısı açıklaması

ABD Temsilciler Meclisi’nde sözde Ermeni "soykırımı" karar tasarısının oylanıp oylanmayacağı bugün TSİ 17.00'de başlayacak Genel Kurul oturumunda belli olacak. Ankara ve Washington’da kritik bekleyiş sürerken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, söz konusu tasarıya karşı olduklarını açıkça dile getirdiklerini hatırlattı.

20.12.2010Dünya
Davutoğlu Clinton ile görüştü

Davutoğlu Clinton ile görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD’de yeniden göndeme gelen sözde Ermeni tasarısı için ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile bir telefon görüşmesi yaptı.

17.12.2010Gündem
Dünya basınından manşetler - 2 Aralık

Dünya basınından manşetler - 2 Aralık

Dünyada bugün öne çıkan manşetler:

2.12.2010Gündem
Dünya basınından manşetler - 2 Aralık

Dünya basınından manşetler - 2 Aralık

Dünyada bugün öne çıkan manşetler:

2.12.2010Gündem
Netanyahu Lüleburgazlı başkandan özür diledi

Netanyahu Lüleburgazlı başkandan özür diledi

Türkiye’nin kanlı Mavi Marmara baskınıyla ilgili olarak özür dilemesini talep ettiği İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bu isteğe kayıtsız kalsa da, ailevi kökeni Lüleburgaz’a uzanan Amerikalı bir milletvekilinden derhal özür diledi.

25.11.2010Dünya
Ermeni tasarısına destek artacak

Ermeni tasarısına destek artacak

ABD’nin eski başkan adaylarından, Senato Dış İlişkiler Komite Başkanı John Kerry, Ermeni tasarısı konusunda bu yıl Türkiye’nin işinin daha zor olacağını belirterek, “Bu konuda ne olacağını bilemiyorum ama tasarıya destek bu yıl daha çok artacak gibi” dedi.

9.11.2010Dünya
Türkiye’yi Lüleburgazlı Başkan’a sorun

Türkiye’yi Lüleburgazlı Başkan’a sorun

Eski Temsilciler Meclisi Sözcüsü Newt Gingrich, Hürriyet’e seçim sonuçlarının Kongre’nin dış politikasını nasıl etkileyeceğini değerlendirdi:

4.11.2010Dünya
ABDdeki seçimlerde 5 Türk adaydan ikisi kazandı

ABD'deki seçimlerde 5 Türk adaydan ikisi kazandı

ABD'de düzenlenen ara seçimlerde yerel düzeyde yarışan 5 Türk adaydan ikisi seçimleri galip bitirdi.

4.11.2010Dünya

Yazar Sonuçları

Ahlaksız tarafsız ve dürüst!

Kuruluş amacına bakar mısınız! “Kızdıran bir şeyden, onunla dalga geçerek intikam almak!”

16.04.2014

Fırat-Dicle’ye Ermeni’ye bile eyvallah

“Türk hükümeti Kürt güçlerle (PKK) uzlaşmaya gitmeli”.

14.06.2013

Fransa’dan yargı dersleri

YENİ Fransız Cumhurbaşkanı Hollande, Sarkozy’nin Ermeni yasasını tekrar çıkaracak. Peki böyle bir yasa yine Fransız Anayasa Konseyi’nden döner mi, dönmez mi?

10.07.2012

Bu harita her şeyi anlatıyor

DÜN oturdum, bir “insanlık haritası” çıkardım.

19.12.2011

‘Ulan’ diye başladı ve saydırdı

GEÇEN cumartesi akşamı saat tam 20.12’de Yaşar Kemal’den okkalı bir fırça yedim.

19.12.2011

Kendisi himmete muhtaç dede/nerde kaldı gayriye himmet ede...

DIŞİŞLERİ Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Ankara’da önceki gün başlayan “Üçüncü Büyükelçiler Konferansı”nda yaptığı açılış konuşmasını dinleyen Semih İdiz’in (Milliyet-5 Ocak 2011) izlenimleri şöyle:

5.01.2011

Türk-ABD ilişkilerinde yeni bir tango başlıyor

Son haftalardaki gelişmeler, Obama yönetiminin Türkiye’ye bakışına ince ayar yapmaya başladığını gösteriyor. Ermeni tasarısı, bu sürecin işaretçisi oldu. Geçen hafta Türkiye’ye gelen M.K.Albright’ın tutumu da bu gelişmeyi doğruluyor.

23.12.2010

Böyle gitmez

Ermeni tasarısı düştü.

23.12.2010

Yahudi lobisi Ankara’ya göz kırptı

Şu son günlerde Washington’dan gelen haberler, Türkiye’nin Yahudi lobisi ile gerilen ilişkilerinde önemli virajın alındığını gösteriyor. Ermeniler, Soykırım Tasarısı konusunda, Yahudilerin en güçlü örgütü AIPAC’ın kapısını çaldılar. Yanıt çok ilgi çekiciydi.

22.12.2010

Aynı saatlerde

Diyarbakır’da tam Özerk Kürdistan konuşulurken, Amerika’da Ermeni Tasarısı için heyecanlı bir bekleyiş sürüyordu.

22.12.2010

ABD ile itişmenin faturası hazırlanıyor…

Birbirimize bağımsızlık veya onurlu dış politika dersleri vermeyelim. Erdoğan-Davutoğlu ikilisinin dış politikası benim de hoşuma gidiyor. Ancak biraz da gerçekçi olursak, atılan adımların, Türkiye’nin uzun vadeli büyük çıkarlarına zarar vermeye başladığı izlenimi artıyor. Durumun pek parlak olmadığı sonucu çıkıyor. Washington, Türkiye’ye tümüyle sırt dönebilir, Erdoğan-Davutoğlu ikilisini silip atabilir mi? Hayır, ABD bir süper güç olarak herkesle ilişki sürdürür. Ancak her ilişkinin de bir faturası vardır. Washington, şu sıralarda Haziran 2011 seçimlerini bekliyor. Çıkacak sonuç ve sonrasındaki politikalara göre, Ankara ile yeni bir ilişki düzenine girilecek. Ya Türkiye genel yaklaşımına ince ayar yapıp değiştirecek ya da bir fatura ödeyecek. Faturanın ana hatları da hazır...

25.11.2010