MENÜ

Ermeni Olayları

Ermeni Olayları ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Ermeni Olayları haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.788 Ermeni Olayları haberi bulunmuştur.

Ermeni Olayları Haberleri

Bursada tiyatro sahneleri festival gibi

Bursa'da tiyatro sahneleri festival gibi

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), "Akşam Yemeği", "Yalan Makinesi" ve "Bir İnce Sızı Nisan 1915" oyunlarını sanatseverlerle buluşturacak.

19.12.2019Keyif
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: 1915 Ermeni olayları konusunda yönetimin pozisyonu değişmedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: 1915 Ermeni olayları konusunda yönetimin pozisyonu değişmedi

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, 1915 Ermeni olaylarını "soykırım" olarak tanıyan Senato karar tasarısına katılmadıklarını vurgulayarak, bu konuda "yönetimin pozisyonunun değişmediğini" kaydetti.

17.12.2019Dünya
1915 olaylarına özel site

1915 olaylarına özel site

CUMHURBAŞKANLIĞI, 1915 olaylarıyla ilgili İngilizce özel bir internet sitesi hazırladı.

9.12.2019Gündem
ABDnin skandal kararına cevap: Davetimiz geçerlidir

ABD'nin skandal kararına cevap: Davetimiz geçerlidir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ABD Temsilciler Meclisinin Ermeni olayları kararı için "Tarih ışığında arşivlerimizi açtık, davetimiz geçerlidir. Acıları yarıştırarak dünü okumaya çalışmak, yarını inşa etmek doğru değildir" dedi. Kalın "Erdoğan ABD'ye gidecek mi?" sorusuna "Trump gitmemizi çok istiyor 3 -4 güne belli olur" yanıtını verdi.

31.10.2019Gündem
Macron’un ‘soykırım’ kararına büyük tepki

Macron’un ‘soykırım’ kararına büyük tepki

Göreve geldiği günden bu yana 1915 Ermeni olayları konusunda izlediği aktif ve Ankara’yı rahatsız eden politikalarla dikkat çeken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 24 Nisan’ı ‘Ermeni soykırımını anma milli günü’ ilan etti.

7.02.2019Dünya
Son dakika İsrailden geri adım

Son dakika! İsrail'den geri adım!

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’ni bütün dünyaya karşı gelerek Kudüs’e taşıması ve aynı gün İsrail askerlerinin 62 Filistinli'yi katletmesine tepki gösteren Türkiye’ye karşı, İsrail meclisine 1915 Ermeni Olayları'nı 'soykırım' olarak tanımayı öngören bir tasarı taşıyacağını açıklayan İsrail bu planından vazgeçerek geri adım attı. İsrail meclisi söz konusu tasarıyı meclisin gündeminden çekti.

28.05.2018Dünya
Akçama konferans yanıtı

Akçam'a konferans yanıtı

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ, Taner Akçam’ın bir süre önce hayatını kaybeden emekli büyükelçi Ömer Engin Lütem’le ilgili “Almanya’da, Ermeni olayları konulu konferansı bastığı” iddiasına yanıt verirken kendisinin de orada bulunduğunu belirtip Akçam’ı yalanladı.

9.01.2018Gündem
Erivan’da şoke eden görüntü... Türk bayrağını yaktılar

Erivan’da şoke eden görüntü... Türk bayrağını yaktılar

Emenistan'ın başkenti Erivan'da Ermeni olaylarını anma etkinliğinde Türkiye ve Azerbaycan bayrakları yakıldı.

24.04.2017Dünya
“Türkiye’nin değil Almanya’nın ve Almanyadaki Türklerin vekiliyim”

“Türkiye’nin değil Almanya’nın ve Almanya'daki Türklerin vekiliyim”

DW Türkçe'ye değerlendirmelerde bulunan Bakan Aydan Özoğuz, “Türkiye’nin değil, Almanya ve Almanya’daki Türklerin vekiliyim” dedi.

8.06.2016Dünya
Merkel: Parlamenterlere yönelik suçlamalar akılalmaz

Merkel: Parlamenterlere yönelik suçlamalar 'akılalmaz'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 'soykırım' oylamasından sonra Türkiye'nin Alman vekillere yönelttiği "suçlamalar" için "akılalmaz" tabirini kullandı.

7.06.2016Dünya
11 yılda Almanya’da neler değişti

11 yılda Almanya’da neler değişti

Federal Meclis Başkanı’nın aklına nedense daha önce ‘soykırım’ demek gelmemişti. Hep ‘sürgün’ ve ‘toplu kıyım’ sözcüklerini kullanmıştı. Gauck da, Ermeni soykırımından bahseden ilk Alman cumhurbaşkanıydı. Acaba son 11 yılda Almanya’da neler değişti de ‘massaker’ (kıyım) birden ‘völkermord’ (soykırım) oluverdi?

23.05.2016Avrupa
Devlet de AİHMne gidebilir

Devlet de AİHM'ne gidebilir

Hukukçular AİHM Büyük Dairesi’nin, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in İsviçre’ye açtığı ‘Ermeni soykırımını inkâr’ davasında verdiği kararın çok önemli hukuki ve diplomatik sonuçları olacağını söyledi.

16.10.2015Gündem
Soykırım propagandasına siber takip

Soykırım propagandasına siber takip

Ermeni soykırımı iddialarının 100. yılında Türkiye’de ilk kez sosyal medyadan yapılan paylaşımlar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş tarafından takip edildi. Siber analizde Twitter paylaşımlarının hangi kaynaklardan yayıldığı, toplumda hangi duygulara yol açtığı saat saat analiz edildi. Büyük veriden yola çıkarak yapılan analiz çarpıcı sonuçları ortaya koydu.

6.05.2015Teknoloji
Ermeni kuyumcu ve ben

Ermeni kuyumcu ve ben

Ben Anadolu’nun küçük bir köyünde doğdum.Konya’ya bağlı Derebucak Köyü’nde.Daha doğrusu Dereköy’de.

24.04.2015Avrupa
AP Başkanı Schulzdan Davutoğluna telefon

AP Başkanı Schulz'dan Davutoğlu'na telefon

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, AP Başkanı Schulz, dün Başbakan Davutoğlu'nu telefonla aradı.

17.04.2015Dünya
Davutoğlundan yargı açıklaması

Davutoğlu'ndan yargı açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde, Yeni Yargı Reformu Stratejisi Tanıtım Toplantısı'nda konuştu. AP'nin Ermeni olayları kararına tepki gösteren Davutoğlu, "Dün AP Başkanı Schulz’a da söyledim. Avrupa tarihini açacaksak, Afrika’da Asya’da neler yapıldığını, o otantik kavimlerin nerelere kaybolduğunu? Nerede Aborjinler, nerede Kızılderililer, nerede Afrika kabilelerinin bir çoğu?" dedi.

17.04.2015Gündem
Volkan Vural’dan AP’nin ‘Ermeni olayları’ kararına tepki

Volkan Vural’dan AP’nin ‘Ermeni olayları’ kararına tepki

Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı, emekli Büyükelçi ve Avrupa Birliği Genel Sekreteri Volkan Vural, Avrupa Parlamentosu'nca alınan Ermeni olayları kararına tepki gösterdi. Vural, AP'nin Türk milletine karşı önyargılı ve haksız tutumunu eleştirerek hükümetin kararını desteklediğini açıkladı.

16.04.2015Gündem
Akdoğan: ABD’den dramatik bir şey beklemiyorum

Akdoğan: ABD’den dramatik bir şey beklemiyorum

BAŞBAKAN Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Papa’dan sonra Avrupa Parlamentosu’nun “Soykırımı tanıyın” kararına sert bir dille yanıt verdi. Akdoğan, Türkiye’nin attığı adımlara karşın Ermenistan’ın sözünde durmadığını, 24 Nisan tarihinde de Amerika’dan konu ile ilgili dramatik bir şey beklemediklerini söyledi. Akdoğan ayrıca, “Bizim ‘medya imamı’ diye adımız çıktı ama medyayla hiç ilgilenmediğimi herkes biliyor" dedi.

16.04.2015Gündem
Mahçupyan: Bugün Ermenistanda sokağa çıksanız

Mahçupyan: "Bugün Ermenistan'da sokağa çıksanız"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, Ermenistan devletinin ve toplumunun, Türkiye ile ilişkiye girmede Ermeni diasporasından daha hazır olduğunu, bu nedenle olayların yüzüncü yılının bir fırsata çevrilmesi gerektiğini belirtti.

28.01.2015Gündem
The Cuta dair kesik kesik izlenimler

'The Cut'a dair kesik kesik izlenimler

Fatih Akın’ın son filmi The Cut’ın galasına gala demek pek mümkün değildi.

5.12.2014Keyif
Erdoğan, Ermenilerden özür dilesin

'Erdoğan, Ermenilerden özür dilesin'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün başlayacak Almanya ziyareti öncesinde iktidar partisi Hristiyan Demokratlar’dan milletvekili Erika Steinbach, Erdoğan’ın Ermeniler’den özür dilemesi gerektiğini savundu.

3.02.2014Dünya
İlber Ortaylı: Türkler tarihi film yapamaz

İlber Ortaylı: Türkler tarihi film yapamaz

Bandırma’da düzenlenen Ramazan sohbetlerinde konuşan Prof. Dr. İlber Ortaylı, son dönemlerde çekilen tarih konulu dizilerde ecdadın yanlış anlatıldığını belirterek, “Türkler maalesef tarihi filmler yapamaz. Bizim senaristlerimiz fevkalade zayıf” dedi.

13.07.2013Gündem
TTK arşivinin erişimi yasak belgeleri ilk kez görüntülendi

TTK arşivinin erişimi yasak belgeleri ilk kez görüntülendi

Türk Tarih Kurumu, görevliler dışında kimsenin giremediği, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine düşülen önemli notlar, haritalar, kişilere ait belgeler ve fotoğrafların yer aldığı arşiv ve ihtisas kütüphanelerinin kapıları ilk kez basına açtı.

25.02.2013Gündem
Dursun Çiçek ile hakim arasında ilginç diyaloglar

Dursun Çiçek ile hakim arasında ilginç diyaloglar

İrticayla Mücadele Eylem Planı Davasıyla birleştirilen İnternet Andıcı Davası'nın 35. duruşması başladı.Tutuklu sanık Dursun Çiçek, Atatürk aleyhine yayın yapan 5 internet sitesinin ismini Adli müşavirliğe bildirdiklerini belirterek, "Söz konusu sitelerle ilgili suç duyurusunda bulunduk. Bunları takip etmek milliyetçilik vatanseverlik değil midir?" diyerek bağırdı. Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese'de Çiçek'e ' Sakin olun" diye uyardı. Dursun Çiçek'de "Siz geçin benim yerime de sakin olun" dedi.

16.09.2011Gündem
Bu belge soykırım tezini çürütecek

'Bu belge soykırım tezini çürütecek'

ÇUKUROVA Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Tarihçi Cezmi Yurtsever, ABD'nin devlet arşivinden elde ettiği ‘çok gizli’ belgenin söz soykırım iddialarını esastan çürüttüğünü, 1961 yılına kadar açıklanması yasak olan raporda 1915 olayları sonrasında Türkiye'den 817 bin 878 Ermeni'nin ayrıldığını, İstanbul ve Anadolu'da 281 bin Ermeni’nin yaşadığı bilgilerinin yer aldığını söyledi.

25.04.2010Gündem
Erdoğan açık konuştu: Soykırımın lafı bile edilemez

Erdoğan açık konuştu: Soykırımın lafı bile edilemez

Başbakan Tayyip Erdoğan son yılların en tartışılan ve en çok ses getiren röportajını Alman Der Spiegel dergisine verdi. Sorular hayli sertti. Türkiye-AB ilişkileri, 1915 Ermeni olayları, Türkiye’deki bazı otellerde haremlik-selamlık denize girme tartışmaları… Başbakan hiçbir zaman hakimiyeti Der Spiegel’in iki muhabiri, Daniel Steinvorth ve Bernhard Zand’a bırakmadı, ‘tuzaklarına düşmedi’. Uzun zamandır böyle ‘gerilimli’ ve böyle heyecanlı bir röportaj okumadınız. İşte o röportajın tamamı:

1.04.2010Gündem
Erdoğan açık konuştu: Soykırımın lafı bile edilemez

Erdoğan açık konuştu: 'Soykırımın lafı bile edilemez'

Başbakan Tayyip Erdoğan son yılların en tartışılan ve en çok ses getiren röportajını Alman Der Spiegel dergisine verdi. Sorular hayli sertti. Türkiye-AB ilişkileri, 1915 Ermeni olayları, Türkiye’deki bazı otellerde haremlik-selamlık denize girme tartışmaları… Başbakan hiçbir zaman hakimiyeti Der Spiegel’in iki muhabiri, Daniel Steinvorth ve Bernhard Zand’a bırakmadı, ‘tuzaklarına düşmedi’. Uzun zamandır böyle ‘gerilimli’ ve böyle heyecanlı bir röportaj okumadınız. İşte o röportajın tamamı:

31.03.2010Gündem
Elini askerin üstünden çek

Elini askerin üstünden çek

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, TSK’ya “Herkes kendi işini yapacak” hükümete ise “Elini Silahlı Kuvvetler’in üzerinden çek. Uydurma bahanelerle Türkiye’nin kurumlarını sıkıntılı bir sürecin içine sokma” sözleriyle seslendi.

16.03.2010Gündem
Ermeni meselesi bitmeden şimdi de Pontus çıktı

Ermeni meselesi bitmeden şimdi de Pontus çıktı

Türkiye'nin kardeş ülkesi Azerbaycan ile ilişkilerinin gerilmesi pahasına giriştiği Ermeni meselesi halledilmeden şimdi de Pontus sorunu çıktı...

7.05.2009Gündem
Ermeni vatandaşlarlardan 1915 açıklamalarına tepki

Ermeni vatandaşlarlardan 1915 açıklamalarına tepki

Ermeni asıllı Türk vatandaşlarının yaşadığı Hatay'ın Samandağ ilçesinin Vakıf köyü sakinleri, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarının sürekli gündemde tutulmasından rahatsız olduklarını söyledi.

26.04.2009Gündem
Ermeni vatandaşlardan soykırım tepkisi

Ermeni vatandaşlardan 'soykırım' tepkisi

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesi Kapaklı köyü Tütenli Mahallesi'nde 300 yıldır Türklerle kardeşçe yaşayan Ermeni kökenli vatandaşlar, “soykırım” iddialarına tepki gösterdi.

26.04.2009Gündem
Sıcak yorum

Sıcak yorum

Erdoğan'ın Davos'ta paneli terk edişinin ardından Dışişlerinde şok yaşandı.

29.01.2009Gündem
Ermeni iddialarına tarihçiler karar vermeli

Ermeni iddialarına tarihçiler karar vermeli

İzmir’in Milano ile çekiştiği Expo 2015 toplantısı için Paris’te bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dün Fransa Başbakanı François Fillon ile yaptığı ikili görüşmede, Fransa’nın ’Ermeni iddialarını’ içeren parlamento kararı da gündeme geldi.

27.11.2007Gündem

Yazar Sonuçları

‘Soykırım’ kararı

FRANSIZ Anayasa Konseyi’nin Yahudi soykırımı ile 1915’teki Ermeni olayları hakkında verdiği son karar birkaç bakımdan önemli.

10.01.2016

‘The Cut’a dair kesik kesik izlenimler

* Fatih Akın’ın son filmi The Cut’ın galasına gala demek pek mümkün değildi.

4.12.2014

Türkiye çok kültürlü bir ülkedir

KÜTAHYA’da doğup Fransa’da bir psikiyatri kliniğinde ölen, Ermeni müzikçi Gomidas Vartabed’in, Türkiye’nin birçok yöresinden, Anadolu’dan derlediği Ermenice, Kürtçe ve Türkçe türkülerden, şarkılardan oluşan CD’si ‘Yerkaran’ Kalan Müzik’ten çıktı.

28.01.2014

BDP’den Ermenilere çiçek

DİLİNDE tüy bitiyor “barış süreci” demekten. Sadece demekle kalmıyor, BDP sürece katkıda bulunan dört aktörden biri.

30.04.2013

Milliyetçiliğin yegâne ilacı İslamcılık mıdır?

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan’ın Mardin’de yaptığı konuşma tartışılmaya devam ediyor.

21.02.2013

Soykırım savaşı

BÜYÜK tarihçi Bernard Lewis, 1993 yılında Le Monde gazetesine “Ermeni olayları soykırım değildi” diye beyanat verdiği için Paris’te mahkûm edilmişti! Yine Fransa’da, 2005 yılında Quid adlı ansiklopedi 1915 olaylarını anlatırken Türk tezine de yer verdiği için mahkûm edilmiştir!

16.12.2011

Mehmet Ali bana dünya dört köşe dese, inanabilirim

Türkübü’nde bir ev. Tepelerde. Koya bakıyor. Güzel bir ev. Gösterişsiz, zevkli. Mis gibi bir rüzgar esiyor. Begonvil, begonvil, begonvil... Aşağıda beyaz bir tekne duruyor, bu yaz hep o tekneyle gezmişler. Umur Birand, “Ne içersin?” diye soruyor, buz gibi bir cin tonik getiriyor.

27.08.2011

Birkaç iyi insan

AYLARDIR Hrant Dink’in ölümü ile Hürriyet’i ilişkilendirmeye çalışıyorlar.

3.11.2010

Bunlara da alışacağız…

Sivil kesim yetmiyormuş gibi, farklı görüşler şimdi de yargıyı birbirine düşürdü. Kamuoyu bu kavganın nedenini anlayamıyor. Sadece, koca koca adamların birbirlerini suçlamalarını seyretmekle yetiniyor. Bu kavga da AKP’yi destekleyenler ve desteklemeyenler arasında yaşanıyor.

26.12.2008