EKSTRA
MENÜ

Ermeni Kilisesi

Ermeni Kilisesi haberleri sayfasında güncel ve son dakika Ermeni Kilisesi hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 1.532 Ermeni Kilisesi haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Ermeni Kilisesi Haberleri

Rusya da sahiplendi Polonya da

Rusya da sahiplendi Polonya da

ARDAHAN’da bir inşaat alanındaki kazıda üniformasıyla gömülmüş halde bulunan Polonya asıllı işgalci Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski, Türkiye ile Rusya ve Polonya arasında diplomatik krize yol açtı.

1.04.2018Gündem
Sözde değil özde ‘yaşayan’ tarih

Sözde değil özde ‘yaşayan’ tarih

Acımasız zamana kafa tutmaya çalışan Rum evleri, birbirine omuz veren kilise ve camiler, denize inen sokaklar, yeme-içmesiyle meşhur köşeler İstanbul’da bol. Kocamustafapaşa en çok, tarihi zenginliklerin hâlâ yaşayan yerler olarak değerlendirilebilme başarısıyla konuşulmalı.

Küçük Rum köyünden küçük Erzincan’a

Küçük Rum köyünden küçük Erzincan’a

Eski bir İstanbul semtinin güzel isimli sokaklarını gezmek, bitpazarından antika alışverişi yapmak, Erzincanlıysanız memleket özlemini dindirmek, maneviyatı kuvvetli bir tura çıkmak... Feriköy’de hepsine cevap var.

Yılın utancı Keşke yaşanmasaydı

Yılın utancı! Keşke yaşanmasaydı

Magazin Konseyi, 2017’nin en çok konuşulan beş magazin olayını seçti ve bu olaylar hakkında yorum yaptı.

24.12.2017Magazin
Vana İranlı turist akını: Burada rahat hissediyoruz

Van'a İranlı turist akını: 'Burada rahat hissediyoruz'

Economist dergisi, bu haftaki sayısında 'Neden İranlılar, çalkantılı Türkiye'de tatil yapıyor?' başlıklı ranlı turistlerin son dönemde Van'a gösterdikleri ilgiyi geniş kapsamlı bir yazıyla işledi.

10.11.2017Dünya
Akdamar Adası’na 109 bin turist ziyaret etti

Akdamar Adası’na 109 bin turist ziyaret etti!

Van Gölü'nde bulunan ve 21 Temmuz 2006'da restore edilerek yılda bir kez farklı tarihlerde ibadete açılan ancak son iki yılda ayin yapılmayan tarihi Akdamar Kilisesi'nin de bulunduğu Akdamar Adası'nı bu yılın ilk dokuz ayında 109 bin 583 tatilci ve turist ziyaret etti. Ada, geçen yıl ise 82 bin kişiyi ağırlamıştı.

12.10.2017Seyahat
Sokağa çıkma yasağı var ama... Hırsızlar cirit atıyor

Sokağa çıkma yasağı var ama... Hırsızlar cirit atıyor!

Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi’ndeki Surp Giragos Ermeni Kilisesi Vakfı Başkanı Ergün Ayık, 2011 yılında 5 milyon lira harcanarak 31 yıl aradan sonra ibadete açılan Ermeni Cemaatinin Ortadoğu’daki en büyük ibadet merkezi konumundaki kiliselerinin, yasaklı bölgede olmasına rağmen hırsızların yağmasına uğradığını söyledi ve her gün kiliseden bir eşya çalındığını belirtti.

17.09.2017Gündem
Kaleden kaleye şahin uçurdum

Kaleden kaleye şahin uçurdum

Üzerinde pek düşünmeden söylediğimiz “Orası çok eski mahalledir” lafının ucu nereye kadar gider? Sadece sokak isimleri bile insanı mazide tura çıkarabilir mi? Topkapı Kaleiçi’nde yerinde gördük.

Kiliseden uğurlanan gazi vatan için Murat oldu...

Kiliseden uğurlanan gazi vatan için Murat oldu...

İstanbul’da pazartesi günü yaşamını yitiren ve önceki gün Meryem Ana Ermeni Kilisesi’nde düzenlenen törenin ardından toprağa verilen Kıbrıs gazisi Murat Mihran İşler’in ailesi, babalarının tam anlamıyla bir vatan sevdalısı olduğunu söyledi

24.08.2017Gündem
Gaziye uğurlama

Gaziye uğurlama

İSTANBUL’da hayatını kaybeden Kıbrıs gazisi Murat Mihran İşler (64), dün Kumkapı’daki Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen törenle uğurlandı.

22.08.2017Gündem
Kıbrıs gazisi son yolculuğuna uğurlandı...

Kıbrıs gazisi son yolculuğuna uğurlandı...

İstanbul'da vefat eden Kıbrıs gazisi Murat Mihran İşler için, Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde tören düzenlendi.

22.08.2017Haber
Kıbrıs gazisi için Meryem Ana Ermeni Kilisesinde tören

Kıbrıs gazisi için Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde tören

İstanbul'da vefat eden Kıbrıs gazisi Murat Mihran İşler için, Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde cenaze töreni düzenlendi. İşler'in Türk bayrağına sarılı tabutu, askerlerin omzunda kiliseye getirildi. İşler'in cenazesi, törenin ardından toprağa verilmek üzere Balıklı Ermeni Mezarlığına götürüldü. İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler'in amcası da olan, Sivas doğumlu Mihran İşler kuyumculuk işiyle uğraşıyordu.

22.08.2017Gündem
Kıbrıs gazisi son yolculuğuna uğurlandı...

Kıbrıs gazisi son yolculuğuna uğurlandı...

İstanbul'da vefat eden Kıbrıs gazisi Murat Mihran İşler için, Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde tören düzenlendi.

22.08.2017Gündem
ABDnin 2016 dini özgürlükler raporunda Türkiye

ABD'nin 2016 dini özgürlükler raporunda Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 19 yıldır geleneksel olarak yayınladığı Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun sonuncusu salı günü yayınlandı. Raporu kameraların karşısında kamuoyuna duyuran ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Trump yönetiminin dünyada dini özgürlüklerin savunulması prensibine bağlı olduğunu belirterek Amerikan medyasındaki eleştirilere yanıt verdi. 2016 raporunun Türkiye bölümünde ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kamuoyunda hakim olan atmosfere yer verildi.

15.08.2017Dünya
Zorunlu derste de cihat

Zorunlu derste de cihat

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) askıya çıkardığı din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredat taslağına göre, seçmeli dersler ile imam hatip okullarının müfredatına giren cihad, zorunlu din dersi kapsamında da öğrencilere anlatılacak. Cihad, “İslam dininde temel ibadetler” ünitesinde okutulacak.

21.07.2017Eğitim
Umutsuzluğun romanı

Umutsuzluğun romanı

İstanbullu Ermeni edebiyatçı, siyasi aktivist, gazeteci ve çevirmen Zaven Biberyan, ‘Meteliksiz Âşıklar’da Ermeni bir gencin aşk hikâyesini eksene alıp, 1950’ler Türkiye’sinin toplumsal hayatından bir kesit sunuyor. Biberyan’ın barındırdığı metaforlarla çok katmanlı bir roman olan eserinde; Orhan Kemal’in gerçekçiliğini, Thomas Bernhard’ın kötümserliğini görüyoruz...

29.06.2017Kitap Sanat
İstanbulun boğaza nazır camileri

İstanbul'un boğaza nazır camileri

Avrupa ile Asya'yı birleştiren 8 bin yıllık geçmişiyle imparatorluklara başkentlik yapan İstanbul'un boğaz manzaralı camileri, misafirlerini büyülüyor. Sultanahmet, Dolmabahçe, Ortaköy, Emirgan, Bebek, Mihrimah Sultan ve Kuzguncuk camileri, toplam 3 bin 215 caminin bulunduğu İstanbul'da boğaz manzarasına sahip camiler arasında yer alıyor.

30.05.2017Seyahat
Müzik Festivalinin ‘katıksız klasik’leri

Müzik Festivali'nin ‘katıksız klasik’leri

Geçtiğimiz hafta 45. İstanbul Müzik Festivali’nin ‘sıradışı’ konserlerine odaklanmıştım. Bu hafta ise, festivalin 44 yıldır o çok iyi bildiğimiz ‘katkısız klasik’ yüzünü yansıtan konserlerine eğiliyoruz.

3.03.2017Kitap Sanat
Hadi Anne Kuzguncuk’da...

Hadi Anne Kuzguncuk’da...

Eski yerleşim yerlerini çok severim.Bazısı burnumuzun dibinde oluyor,alışmak,kanıksamak ne kötü ,önünden geçip görmemek güzelliği,ya da onun değerli olduğunu bilmemek.

14.11.2016Magazin
Belediyeler artık daha çevreci

Belediyeler artık daha 'çevre'ci

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, belediyelerin İçişleri Bakanlığı’ndan alınarak kendi bakanlığına bağlanacağını açıkladı. Belediyelerle ilgili her türlü izin, hukuki görüş ve denetleme yetkisinin Çevre Bakanlığı’na geçeceğini belirten Özhaseki, ‘şehir cinayetlerinin’ önlenmesi için belediyelerde imar denetimlerine başlanacağını söyledi.

17.08.2016Ekonomi
Washington’ın din raporunda Türkiye’ye eleştiriler

Washington’ın din raporunda Türkiye’ye eleştiriler

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın 2015 yılına dair yayınladığı ‘Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu’nun Türkiye bölümünde ülkede dini uygulamalarla ilgili eleştiriler sıralanırken, öne çıkan bazı noktalar şunlar oldu:

12.08.2016Dünya

Yazar Sonuçları

Türkiye’nin en büyük kayak tesisi hamleye başlıyor... Kayseri-Erciyes turist bekliyor

KAYSERİ’ye kalabalık bir heyetle indiğimizde hava ılımandı, Erciyes’te bu mevsimde geçen yılki kar henüz yok.

20.12.2017

Ünlülerinin gölgesinde kalan kent: Kayseri

Hürriyet, TURSAB ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin ortak organizasyonu “Kayseri’yi Keşfet” için Cumartesi gününden beri Kayseri’deyiz. Siyasetinden magazinine Hürriyet sayfalarından tanıdığınız hemen herkes burada.

18.12.2017

6 Adımda Kınalıada

Kınalıada 1,5 kilometrekarelik alanıyla Prens Adaları’nın en küçükleri arasında. Aynı zamanda karaya en yakın olanı. İşte bu yüzden geçmişte sıkça sürgün yeri olarak kullanılmış. Bu romantik Prens Adaları isminin ardında da acı dolu sürgün hikayeleri var. Bu kara parçalarına verilen diğer isimler arasında; Kesiş Adaları, Ruh Adaları, Kızıl Adalar ve Cin Adaları da yer alıyor. Hepsinin ortak yönünü düşününce, aynı acı ve hırs dolu hikayelerle bağlantılı oldukları çok açık…

31.10.2017

Beyoğlu’nun yeni kadın profili ne

GEÇEN çarşamba öğleden sonra, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile İstiklal Caddesi’ni Tünel’den başlayıp Taksim’e kadar yürüdük.

1.09.2017

Baharda portakal kokan şehir: Adana

Dünya üzerinde adı ve yeri değişmeden sürekli olarak yaşamın devam ettiği en eski şehrin Adana olduğunu biliyor muydunuz? Verimli Kilikya (Çukurova) toprakları arasında kalan Adana en az 3 bin 640 yıl önce de ‘Adania’ ismini taşımaktaydı. Atatürk o dönem Adana içinde olan Hatay için “40 asırlık Türk yurdu ecnebilerin elinde kalamaz” diyerek bu bilgiyi desteklemektedir. Tarihin dışında gastronomisiyle de dünyanın en zengin şehirlerinden birisi… İşte size Adana gezi rehberi…

29.05.2017

Şimdi Diyarbakır’a gitme zamanı

TÜRKONFED’in çok yerinde bir kararla 39. Girişim ve İş Konseyi’ni Diyarbakır’da düzenlemesi nedeniyle uzun bir aradan sonra şehri ilk kez ziyaret ettim.

15.05.2017

Balat'taki İstanbul / Balat'ta gezilecek yerler

Kentin açık hava fotoğraf atölyesi olan Balat, profesyonel makinelerini boynuna asan herkesin mutlaka uğradığı ve poz vermeyi çoktan öğrenmiş Balat'ın çocuklarının gönüllü asistanlığı ile ilk fotoğrafların çekildiği yer. Peki Balat'ta gezilecek yerler nereleri? Balat'ta nereye gitmeli? Balat'ta nerede fotoğraf çekmeli?

11.01.2017

Bayramda Balyanları ve eserlerini keşfedin

İstanbul’u en çok bayram zamanı seviyorum, tüm şehir bana kalmış gibi geliyor. Bu bayramı Napolyon’un “Dünya tek bir ülke olsaydı, başkenti İstanbul olurdu” dediği şehirde geçirecekseniz size sıra dışı bir ailenin eserlerini ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Bir Ermeni aile olan Balyanlar, dışarıdan bakıldığında göze oldukça sade görünen, ancak süslemelerin daha çok içeride yoğunlaştığı eski Osmanlı tarzını tamamıyla ters yüz etmişler. Süsleme sanatının tüm inceliklerinin dış cephede de bonkörce kullanıldığı batı tarzını eserlerine uyarlamışlar. İstanbul’un neredeyse her köşesinde eserler bırakmışlar.

16.09.2016