EKSTRA
MENÜ

Erken Teşhis

Erken Teşhis haberleri sayfasında güncel ve son dakika Erken Teşhis hakkında haberler ile bilgiler bulunmaktadır. Toplam 5.404 Erken Teşhis haberi, videosu, fotoğrafı ve yazar yazısı yer almaktadır. Geçmişte ve bugün yeni yayımlanan son durum gelişmeleri ile pek çok haber..

Erken Teşhis Haberleri

Pembe kurdeleli uçuş

Pembe kurdeleli uçuş

Türk Hava Yolları (THY), “1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” dolayısıyla bir proje başlattı. Projeyle iç ve dış hat seferlerinde uçuş sırasında yapılan özel anonslar ve kabin ekibinin taktığı pembe yaka kurdeleleri ile meme kanserine karşı farkındalık yaratılacak.

24.10.2021Gündem
“Korkmayın, önleyebiliriz, yenebiliriz”

“Korkmayın, önleyebiliriz, yenebiliriz”

Ekim, Meme Kanseri Farkındalık Ayı... Ülkemizde yılda 25 bin kadına meme kanseri teşhisi konuyor. Maalesef tanı konan kadınların yaşı 20’lere kadar düştü. Ama iyi haber, erken teşhiste yaşam oranı yüzde 100’e yakın. Üstelik Devlet hastanelerinde ve Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri’nde (KETEM) ücretsiz mamografi çekiliyor, kendi kendine muayene eğitimi ücretsiz veriliyor.

17.10.2021Hürriyet Pazar

Kadın golfçüler sahada

Meme sağlığı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla Kemer Country Golf Kulübü’nde düzenlenen “Ladies Meme Sağlığı Golf Turnuvası 2021”de kadın golfçüler sahaya çıktı.

16.10.2021Keyif
Bebeğimi tek memeyle emzirdim

Bebeğimi tek memeyle emzirdim

Her yıl Türkiye’de ve dünyada 8 kadından 1’i “Meme kanserisiniz” cümlesini duyuyor. Bunlardan biri de yaklaşık 8 yıl önce Türkiye’ye göç eden İranlı Yeganeh Ghasımi. Şu anda 2.5 yaşında bir kızı olan 33 yaşındaki genç kadın, bu cümleyi ilk duyduğu an ve sonrasında yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı...

15.10.2021Sağlık
Ladies Meme Sağlığı Golf Turnuvası 2021 Kemerde gerçekleştirildi

Ladies Meme Sağlığı Golf Turnuvası 2021 Kemer'de gerçekleştirildi

Fuska Su ana sponsorluğunda Milliyet Gazetesi iş birliğinde, kadınları meme sağlığı konusunda bilinçlendirme amacıyla düzenlenen Ladies Meme Sağlığı Golf Turnuvası 2021, Kemer Country Golf Kulübü’nde gerçekleşti.

14.10.2021Diğer
Türk Kanser Derneğinden meme kanserine erken teşhis çağrısı

Türk Kanser Derneği'nden meme kanserine erken teşhis çağrısı

Türk Kanser Derneği, meme kanseri farkındalık ayında her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığına dikkat çekerek erken teşhisin önemine vurguladı.

5.10.2021Haber
Türk Kanser Derneğinden meme kanserine erken teşhis çağrısı

Türk Kanser Derneği'nden meme kanserine erken teşhis çağrısı

Türk Kanser Derneği, meme kanseri farkındalık ayında her 8 kadından birinin meme kanserine yakalandığına dikkat çekerek erken teşhisin önemine vurguladı.

5.10.2021Gündem
Bebeklerde kalça ultrasonu ne zaman ve nasıl çekilir

Bebeklerde kalça ultrasonu ne zaman ve nasıl çekilir?

Bebeklere yapılan kalça ultrasonu, son yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından da tarama yöntemi olarak kullanılmaya başlandı. Bebeklerde kalça çıkıklığını erken teşhis etmede oldukça önemli olan kalça ultrasonu ihmal edilmemesi gerekmektedir. Peki kalça ultrasonu ne zaman ve nasıl çekilir? İşte kalça ultrasonu hakkında merak edilenler…

Hepatit B nasıl bulaşır Hepatit B ağız yoluyla veya öpüşmeyle bulaşır mı

Hepatit B nasıl bulaşır? Hepatit B ağız yoluyla veya öpüşmeyle bulaşır mı?

Günümüzde insanların yaşadığı çok ciddi sağlık sorunları bulunuyor. Hepatit B hastalığı da kişilerin yaşayabileceği bulaşıcı bir hastalıktır. Bireyler önlem almak adına hepatit b hastalığının nasıl bulaştığı konusunda araştırmalar yapabiliyor. Hepatit b hastalığının hangi yollarla bulaştığı merak edilen bilgiler arasındadır. Hepatit b nasıl bulaşır? Hepatit b ağız yoluyla veya öpüşmeyle bulaşır mı? Hepatit b hastalığının bulaşma yollarıyla ilgili merak edilenleri derledik.

23.09.2021Araştırma
Prostat kanseri hakkında en çok merak edilen 8 soru

Prostat kanseri hakkında en çok merak edilen 8 soru

Erkeklerde en sık görülen ikinci kanser olan prostat kanseri günümüzde giderek yaygınlaşıyor. Özellikle 50 yaşından sonra görülme sıklığı artan ve her 7 erkekten 1’inin kapısını çalan prostat kanserinin sebebinin kesin olarak bilinmemekle birlikte obezitenin, kolesteroldan zengin batı tipi beslenmenin ve genetik faktörlerin riski artırdığını vurgulayan Prof. Dr. Ali Rıza Kural, Eylül ayı Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Ayı ve 15 Eylül Dünya Prostat Kanseri Farkındalık Günü kapsamında yaptığı açıklamada, en sık sorulan 8 soruyu yanıtladı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

16.09.2021Sağlık
Lenf Kanseri (Lenfoma) Nedir, Neden Olur Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Lenf Kanseri (Lenfoma) Nedir, Neden Olur? Lenf Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Son yıllarda adını ne yazık ki sıklıkla duyduğumuz lenfoma kanseri ya da yaygın kullanılan lenf kanseri birçok hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edildiğinde tedavisi edilebiliyor. Boyun, koltuk altı ve kasıkta oluşan şişliklerin her geçen gün büyümesi gibi belirtilerin dikkate alınması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu şişkinliklerin lenf bezleri tümörünün habercisi olabileceğini vurguluyor. Peki, Lenf kanseri nedir, neden olur? Lenf kanseri belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler…

13.09.2021İyi Yaşam
Devrim niteliğinde buluş: Her yıl binlerce hayat kurtaracak

Devrim niteliğinde buluş: Her yıl binlerce hayat kurtaracak

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi (NHS) 50'den fazla kanser türü için dünyanın en geniş çaplı kan testi denemesine başladı. Kanseri semptomlar ortaya çıkmadan tespit edebilen test, İngiltere'de her yıl binlerce hayat kurtarabilecek.

13.09.2021Dünya
Kadın kanserlerinde yaşam kurtaran öneriler

Kadın kanserlerinde yaşam kurtaran öneriler

Ülkemizde meme kanserinden sonra en yaygın görülen kadın kanserlerinde ihmal edilen bazı belirtiler aksine yaşamsal önem taşıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör kadın genital kanserlerinin en sık görülenlerinin rahim, rahim ağzı ve yumurtalık kanseri olduğunu belirterek 'Eylül ayı Jinekolojik Kanserler Farkındalık Ayı' kapsamında yaptığı açıklamada en sık görülen üç kadın kanserinin ihmale gelmez belirtilerini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

9.09.2021Sağlık
LÖSEV’le sen de kansere dur de

LÖSEV’le sen de kansere dur de!

Dünyada her 3 dakikada 1 çocuğa kanser tanısı konuluyor ve bu çocukların yüzde 80’inden fazlası tedavi olamıyor. LÖSEV, Türkiye’de bunun için 23 yıldır en sık görülen çocukluk çağı kanseri olan lösemili, 12 yıldır da tüm çocukluk çağı kanseri çocuklarla el ele mücadele vererek LÖSANTE Hastanesi’nde yüzde 92 başarı ile kansere dur diyor, hiçbir ücret almadan çocuklara hayat veriyor.

3.09.2021Avrupa
Şarkıcı Şimal evlilik yolunda ilk adımı attı

Şarkıcı Şimal evlilik yolunda ilk adımı attı

Uzun süre meme kanseri tedavisi gören Şimal'den güzel haber geldi. Evlilik yolunda ilk adımı atan ünlü şarkıcı nişan töreninden özel anları sosyal medya hesabından paylaştı.

22.08.2021Magazin
Çocuğu olan çalışan ebeveynler pandemi döneminin en dayanıklısı

Çocuğu olan çalışan ebeveynler pandemi döneminin en dayanıklısı

Sağlık sigortası, hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası ürünleriyle hizmet veren Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik’in ana ortaklarından biri olan Cigna Global, bireylerin “aile, finans, fiziksel durum, sosyal yaşam ve iş hayatı” konularındaki algılarını ölçen 360 İyi Yaşam Araştırması’nı yayınladı. Türkiye, Avustralya, Çin, Almanya, İngiltere ve ABD’nin de bulunduğu 18.000 kişiyle 21 lokasyonda yapılan araştırmanın pandemi dönemine özel çarpıcı sonuçlarını Cigna Genel Müdürü Pınar Kuriş aktardı.

Mamografi nedir, nasıl çekilir Mamografi ne zaman ve neden çekilir

Mamografi nedir, nasıl çekilir? Mamografi ne zaman ve neden çekilir?

Kadınlarda meme kanseri, akciğer kanserinden sonra kansere bağlı ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer alıyor. Mamografi ile meme kanserine tanı koyarak erken teşhis ile hayat kurtarmak mümkün. Genellikle kadınları ürküten mamografinin hiçbir zararı bulunmamaktadır. Özellikle 40 yaş ve üzeri kadınların düzenli olarak yaptırması gereken mamografi nedir, nasıl çekilir, mamografi ne zaman ve neden çekilir tüm detaylarıyla derledik.

17.08.2021Araştırma
Diş apsesine ne iyi gelir, evde nasıl geçer Diş apsesi neden olur Diş apsesinin belirtileri ve tedavisi

Diş apsesine ne iyi gelir, evde nasıl geçer? Diş apsesi neden olur? Diş apsesinin belirtileri ve tedavisi

Ağız ve diş bakımı için yeterince önem vermemek bir takım sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Eksik beslenme ve farklı hastalıklar sebebiyle diş etlerinde görülen enfeksiyonlar, diş etlerinde antibiyotikle geçmeyen iltihaplanmaya apse yapmasına neden olabilir. Peki Diş apsesi nasıl geçer? Diş apsesine ne iyi gelir, neden olur? İşte, diş apsesinin belirtileri ve tedavisi...

26.07.2021Sağlık
Diş iltihabına ne iyi gelir ve evde nasıl geçer Diş iltihabı neden olur, belirtileri nelerdir Diş iltihabına bitkisel çözüm

Diş iltihabına ne iyi gelir ve evde nasıl geçer? Diş iltihabı neden olur, belirtileri nelerdir? Diş iltihabına bitkisel çözüm

Diş eti iltihabı, Ağız ve diş yeteri kadar önem gösterilmediği takdirde meydana gelen rahatsızlıktır. Eksik ve dengesiz beslenme ve geçirilen hastalıkların ardından diş etlerinde ortaya çıkan enfeksiyonlar, diş etlerinde iltihaplanmaya sebep olabilir. Genellikle bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle oluşan diş eti iltihabı gingivitis olarak da isimlendirilir. Apse de bir tür iltihap olarak gösterilmektedir. Ayrıca çürük dişler ve çekilen dişler de antibiyotikle geçmeyen diş eti iltihabına neden olabilir. Diş eti iltihabına iyi gelen bitkisel ve doğal yollarla evde çözüm üretmek mümkün. Peki diş eti iltihabı evde nasıl geçer, diş eti iltihabına ne iyi gelir? Diş eti iltihabı neden olur, belirtileri nelerdir? Diş eti iltihabı ve diş ağrısına ne iyi gelir? 20'lik diş iltihabına ne iyi gelir? İşte Evde diş iltihabına iyi gelen bitkisel ve doğal çözüm önerileri..

24.07.2021Sağlık
Tip 1 Diyabet Nedir, Belirtileri Nelerdir Tip 1 Diyabet Tedavi Yöntemleri Ve Tanısı..

Tip 1 Diyabet Nedir, Belirtileri Nelerdir? Tip 1 Diyabet Tedavi Yöntemleri Ve Tanısı..

Diyabet, günümüzde pek çok kişinin şikayetçi olduğu bir hastalıktır. Diyabet belirtileri erken ortaya çıkmaya başlasa da bazen kişinin semptomları tanıması biraz zaman alır. Peki, Tip 1 Diyabet nedir, belirtileri ve tedavisi nasıl yapılmaktadır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

22.07.2021Sağlık
Rusyada 3üncü dalga uyarısı Akciğer daha çabuk iflas ediyor

Rusya'da 3'üncü dalga uyarısı! Akciğer daha çabuk iflas ediyor

Koronavirüs salgınında Delta varyantı dahil bir dizi mutasyonun gözlendiği Rusya’dan önemli uyarı geldi.

20.07.2021Dünya
Hepatomegali nedir ve nasıl tedavi edilir Hepatomegali nedenleri ve tedavisi

Hepatomegali nedir ve nasıl tedavi edilir? Hepatomegali nedenleri ve tedavisi

Hepatomegali kelimesi Latince bir sözcüktür ve tıp sektöründe bir hastalığa verilen isimdir. Bu hastalık vücudun en önemli organlarından biri olan karaciğerle ilgilidir. Bilindiği gibi karaciğer vücudumuzda 7 kg ağırlığında bulunarak en büyük organdır. Aynı zamanda dolaylı olarak sindirim sisteminde görevlidir. Yediğimiz besinleri kullanılabilecek diğer besinlere çevirmektedir. Örneğin nişastayı şekere dönüştürmektedir. Hepatomegali nedir ve nasıl tedavi edilir, Hepatomegali nedenleri nelerdir detayları ile derledik.

19.07.2021Araştırma
Meme kanserini atlatan Hande Yener:  Yaşadığımı kutluyorum

Meme kanserini atlatan Hande Yener: Yaşadığımı kutluyorum

Hande Yener, bir yıl önce kendisine meme kanseri teşhisi konduğunu ve ameliyat olduğunu açıkladı. Kanseri atlatan ünlü şarkıcı, “Altın Kelebek Ödülleri’nden bir hafta önce ameliyat olmuştum. Artık iyileştim. 6 ayda bir yaşadığımı kutluyorum” dedi.

18.07.2021Magazin
Simir testi nedir ve nasıl yapılır Simir testi neden ve nerelerde yapılır

Simir testi nedir ve nasıl yapılır? Simir testi neden ve nerelerde yapılır

Rahim ağzı kanserinin gelişmesi uzun zaman alır. Bu nedenle, anormal veya kanser hücrelerinin tespit edilmemesi mümkündür. İlerlemeyi en aza indirgemek için erken teşhis oldukça önemlidir. Tespit için kadınlar mutlaka simir testi yaptırmalıdır. Peki, Simir yani Pap testi nedir? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Ketem nedir, görevleri nelerdir Ketem randevusu nasıl alınır

Ketem nedir, görevleri nelerdir? Ketem randevusu nasıl alınır?

Genel olarak kanser çeşitlerinde en önemli durum; erken tanı ve erken müdahaledir. Bu vaziyetin önemi fark edildiğinden KETEM kurulmuştur. Kanser incelemeleriyle ilgili olan bu merkez konusunda pek çok aklına sorular takılmaktadır. Peki ketem nedir, görevleri nelerdir? Ketem randevusu nasıl alınır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

15.07.2021Araştırma
Sırt ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer Geçmeyen sırt ağrısının nedenleri ve evde iyi gelen tedavi yöntemleri

Sırt ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Geçmeyen sırt ağrısının nedenleri ve evde iyi gelen tedavi yöntemleri

Kişilerin günlük yaşamını olumsuz anlamda etkileyen sırt ağrısı, genellikle strese, rüzgar çarpmasına bağlı gece yatarken artan ağrılar ile kendisini gösteriyor. Her hastalıkta olduğu gibi sırt ağrısında da erken teşhis büyük ölçüde önem taşıyor. Yanlış oturma şekli, sinir sıkışması sırt ağrısı nedenleri arasında sayılabilir. Peki, sırt ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer? Sırt ağrısı neden olur? İşte, sırt ağrısı ile ilgili merak edilen ayrıntılar ve evde iyi gelen tedavi yöntemleri

9.07.2021Sağlık
Kolit nedir, neden olur Kolit belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

Kolit nedir, neden olur? Kolit belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler

En fazla karşılaşılan sindirim sistemi hastalıklarından biri olan kolit, bağırsakları kökten etkileyerek önemli sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kolit hastalığında erken teşhis oldukça önem taşıyor. Peki kolit nedir, neden olur? Kolit belirtileri ve tedavisi hakkında merak edilenler...

4.07.2021Sağlık
Dünyanın en kötü 100 istilacı türünden 14ü Türkiyede

Dünyanın en kötü 100 istilacı türünden 14'ü Türkiye'de

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce, 2020 yılı itibarı ile Türkiye denizlerinde 105 istilacı yabancı tür, 540 da yabancı tür tespit edildi. Dünyanın en kötü 100 istilacı yabancı türünden 14'ünün Türkiye'de bulunduğu bildirildi.

2.07.2021Gündem
Şarkıcı Şimal güzel haberi duyurdu: Kanseri yendim

Şarkıcı Şimal güzel haberi duyurdu: Kanseri yendim

Geçtiğimiz haftalarda meme kanserine yakalandığını açıklayan şarkıcı Şimal'dan güzel haber geldi. Şimal, gözyaşları içinde kanseri yendiğini söyledi.

30.06.2021Magazin
Divertikül Nedir, Nasıl Tedavi Edilir Divertikül Kansere Dönüşür Mü

Divertikül Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Divertikül Kansere Dönüşür Mü?

Divertikül bir hastalıktır. Tıp sektöründe tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak bilinmektedir. Kelimenin sözlük anlamı ise ucu kapalı kanal demektir. Bir kanal ya da boşluktan ayrılan ucu kapalı kese olarak da bilinmektedir. Literatürde kök kese olarak da geçmektedir. Latince kökenli olan bu hastalık belirli bir tedaviyi de beraberinde getirmektedir. Sizler için divertikül nedir, nasıl tedavi edilir ve divertikül kansere dönüşür detayları ile derledik.

29.06.2021Sağlık
Bilim insanlarından büyük buluş 50 kanser türünü doğru tespit eden kan testi

Bilim insanlarından büyük buluş! 50 kanser türünü doğru tespit eden kan testi

Bilim insanları, 50 kanser türünü doğru tespit eden kan testinin analizini yaptı. İngiltere hükümeti tarafından pilot programına başlanan çalışmanın kanser tedavisinde büyük ilerleme kaydetmesi umuluyor.

26.06.2021Dünya
Ampiyem Nedir Ve Belirtileri Nelerdir Ampiyem Evreleri Ve Tedavisi

Ampiyem Nedir Ve Belirtileri Nelerdir? Ampiyem Evreleri Ve Tedavisi

Ampiyem kelimesi Latince ve Grekçe dili kökenlidir. Dilimizde de bu ismiyle kullanılmaktadır. Tıp sektöründe belirli bir hastalığı ifade etmektedir. Belirtileri, evreleri ve tedavisi gibi konuları bulunmaktadır. Vücut anatomisinde bulunan sıvı toplanmasını ifade etmektedir. Sizler için ampiyem nedir, belirtileri nelerdir, evreleri ve tedavisi nasıldır detayları ile derledik.

24.06.2021Araştırma
Kalp Ağrısına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Kalp Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Kalp Ağrısına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Kalp Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Kalp ağrısı, acil servislere başvurularda en yaygın nedenlerden biri olan göğüs ağrısıyla karıştırılabilen rahatsızlıktır. Ölümle sonuçlanabilen rahatsızlık olduğundan hafife alınmaması ve ağrı durumunda uzmanlara başvurulması gerekir. Kalp ağrısı nedir, kalp ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçer, nedenleri ve tedavisi nedir detayları ile derledik.

24.06.2021Sağlık
Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Bilek Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Bilek Ağrısı Nedenleri Ve Tedavisi

Masa başında çalışanlarda sıklıkla görülen bilek ağrısının birçok nedeni olabilir. Daha çok ilerleyen yaşlarda görülse de her yaşta yapılan işe bağlı olarak gelişebilir. Bilek ağrısına ne iyi gelir, nasıl geçeri nedenleri ve tedavisi nedir gibi soruların yanıtlarını derledik.

24.06.2021Sağlık
Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer Balgamlı Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir Ve Nasıl Geçer? Balgamlı Öksürük Nedenleri Ve Tedavisi

Öksürüğün pek çok nedeni olabilir. Özellikle en sık görülen öksürük türleri arasında balgamlı öksürük gelmektedir. Balgamlı öksürük önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilecek bir durumdur. Bundan dolayı balgamlı öksürük nedenleri mutlaka araştırılması gerekir. Son günlerde balgamlı öksürük ile ilgili araştırmalar artmıştır. Peki balgamlı öksürüğe ne iyi gelir? Balgamlı öksürük nasıl geçer? Balgamlı öksürük nedenleri nelerdir? Balgamlı öksürük tedavisi nasıl olur? İşte balgamlı öksürük ile ilgili tüm detaylar.

24.06.2021Sağlık

Yazar Sonuçları

Yatırımcıların yeni gözdesi Femtech şirketleri

FemTech (Female Technology), dünya genelinde kadın sağlığını desteklemek için teknolojiyi kullanan yazılım, ürün ve hizmetlerin kategorisini tanımlamak için kullanılan bir terim. FemTech terimi ise 2013 yılında Almanya'da kurulan bir adet ve yumurtlama izleme uygulaması olan Clue'nun Danimarka’lı kurucusu Ida Tin tarafından icat edildi. Bu sektör; doğum kontrolü, menopoz, pelvik sağlığı, emzirme, cinsel sağlık, hormonal bozukluklar, doğurganlık, adet izleme uygulaması ve üreme sistemi sağlık hizmetleri gibi kategorileri bünyesinde barındırıyor. FemTech’in en temel amacı kadınların, kendi hayatları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını ve güçlenmesini sağlamak.

20.10.2021

Meme kanseri kronik bir hastalık

“Meme Kanseri Farkındalık Ayı” vesilesiyle Prof. Dr. Cihan Uras’la meme kanserini konuştuk.

11.10.2021

Hem ruhu hem bedeni iyi beslemek önemli

Meme kanseri tedavisi sürecimi anlattığım ve röportajlarla desteklemeye çalıştığım yazı dizisinin son gününü ruhsal ve bedensel beslenmeye ayırmak istiyorum. Çünkü bu süreçte bir kez daha gördüm ki, ‘Komşumuza iyi geldi, sen de şunu ye’ lobisi çok güçlü. Elbette haklı oldukları noktalar da var. İnsan, ‘Belki iyi gelir’ umudu ile hepsini de denemek istiyor ama tersi de mümkün, iyi gelmeyebilir. İstedim ki, kulaktan dolma bilgi ile değil de tedavi sürecinde beslenmenin önemini ve kansere yakalanmamak için neler yapılması ve dahası ruhu nasıl beslemek gerektiğini uzmanlar anlatsın.

10.10.2021

Maddi gücü olmayan kanser hastaları ne yapacak? Yalnız değilsin

Kanser tedavisi uzun, zorlu ve maddi olarak da yıpratıcı bir süreç. SGK, meme kanseri tedavisinde kemoterapiyi karşılasa da bazı akıllı ilaçların ücretini karşılamıyor. Ayrıca, almanız gereken vitaminler, psikolojik destek, peruk gibi kalemler de var... Tam da bu noktada birçok hastanın yardımına kanserle mücadele dernekleri koşuyor. 7 yıl önce meme kanseri teşhisi konulan Pİ Kadın Kanserleri Derneği Başkanı Arzu Karataş ile hem kendi sürecini hem de ihtiyacı olan kadınların desteğe nasıl ulaşacağını konuştuk.

9.10.2021

Okuldaki başarısızlığının sebebi görme bozukluğu olabilir

Anne-babalar bazen çocuklarının okul başarısındaki sorunların ‘anlama eksikliği’ne bağlı olduğuna dair yanılgıya kapılıyor. Ancak asıl sebep görme bozukluğu olabilir. Uzmanlar “Bir çocuğun öğrenmesinin çoğu görseldir, bu nedenle gelişimi görme yeteneğine bağlıdır” diyor.

2.10.2021

15’inde dünyanın en güzel çocuğu 66’sında Gandalf

Dünya sinemasının en önemli eserlerinden biri İtalyan yönetmen Visconti’nin “Venedik’te Ölüm” filmiydi...

21.07.2021

Tiroid kanseri tanı ve tedavisinde gelişmeler

Vücudumuzda hormon üretiminden sorumlu olan tiroid bezinde hücrelerin kontrolsüz büyümesi sonucunda tiroid kanseri gelişebilmektedir.

10.07.2021

Derinin baş düşmanı mantar

Kedi ve köpeklerde mantar enfeksiyonunu yine sıklıkla görmeye başladık.

5.07.2021