EKSTRA
MENÜ

Erken Ergenlik

Erken Ergenlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erken Ergenlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.343 Erken Ergenlik haberi bulunmuştur.

Erken Ergenlik Haberleri

Skolyoz gelişme çağındaki çocukları tehdit ediyor

Skolyoz gelişme çağındaki çocukları tehdit ediyor

Omurga eğriliği olarak bilinen skolyoz, tedavi edilmediğinde solunum güçlüğünden depresyona kadar pek çok ciddi sağlık sorununa neden oluyor. Skolyozun gelişme çağındaki çocukları tehdit ettiğine dikkat çeken Dr. Gülseren Kayalar, “Her 30 çocuktan birinde skolyoz görülüyor” dedi.

Hashimoto tiroiditinde nelere dikkat edilmeli

Hashimoto tiroiditinde nelere dikkat edilmeli?

Etkileri vücudumuzdaki her bir hücrede görülen tiroid hormonu, büyüme, gelişme, metabolizma dengesi gibi yaşamsal faaliyetler için olduğu kadar, nörolojik ve psikolojik iyilik hali için de çok gerekli bir hormondur. Klinik olarak çocuklarda hipotiroidin, hipertiroide göre daha sık görüldüğünü söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları& Çocuk Endokrin Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran, bunun sebepleri arasında ilk sırada hashimoto tiroiditin bulunduğunu belirtti.

12.06.2018Sağlık
Çocuğunuz ergen yaştaysa dikkat

Çocuğunuz ergen yaştaysa dikkat!

Skolyoz, her yüz çocuktan 3’ünün ortak sorunu. Ergenliğin hemen öncesinde kendini belli ediyor ve en çok kız çocuklarını etkiliyor. Üstelik yalnızca bir kozmetik sorun olarak değil. İlerlemesi durumunda; günlük aktivitelerin kısıtlanmasından, psikolojik sorunlara hatta kalp ve akciğerde kalıcı hasara kadar daha ciddi sonuçlara neden olabiliyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alanay, bu nedenle ergenlik öncesinden itibaren yani 9-16 yaş arasında her 6 ayda bir çocukların skolyoz açısından aileler tarafından düzenli olarak kontrol edilmesi gerektiğini söylüyor.

Dilan Çiçek Deniz otizmli çocuklarla bir araya geldi

Dilan Çiçek Deniz otizmli çocuklarla bir araya geldi

‘Çukur’ dizisinde Sena karakteri ile büyük beğeni kazanan Dilan Çiçek Deniz, geçtiğimiz günlerde Tohum Otizm Vakfı’nın Şişli’deki okulunda otizmli çocuklarla buluştu.

28.05.2018Televizyon
İlk sahur saat kaçta 2018 il il sahur ve iftar saatleri

İlk sahur saat kaçta? 2018 il il sahur ve iftar saatleri

Saatlerin akşam saatlerine yaklaşmasıyla birlikte 'İlk sahur saat kaçta?' soruları daha sık sorulmaya başlandı. 2018 Diyanet takvimine gör. Müslümanlar, 15 Mayıs'ı 16 Mayıs'ı bağlayan gece ilk sahurlarını yapacak ve 16 Mayıs'ta akşam ezanı ile birlikte oruçlarını açacak. Erken iftar yapılacak illerde Hakkari'yi; Van, Iğdır, Ağrı, Bitlis ve Batman, geç oruç açılacak illerde ise Edirne'yi; Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve İzmir takip edecek. İşte il sahur ve iftar saatleri!

14.05.2018Gündem
Otizmli gençlerden Anneler Günü konseri

Otizmli gençlerden Anneler Günü konseri

“Beraber çalmamıza engel yok! Otizm eksiklik değil, sadece farklılıktır” diyerek bundan dört yıl önce kurulan ve dünyada bir ilk olarak üniversitelerle otizmli gençlerin birlikte yer aldığı ‘Otizm Orkestrası’ bu kez annelerine özel bir konser vererek duygu dolu anlar yaşatacak.

11.05.2018Etkinlikler
Sosyal Bağış Hareketi’nde bağışlar Tohum Otizm Vakfına

Sosyal Bağış Hareketi’nde bağışlar Tohum Otizm Vakfı'na

Bugün doğan her 68 çocuktan 1’i otizm riski ile dünyaya geliyor. Bu orandan hareketle ülkemizde yaklaşık 1 milyon 142 bin otizmli birey olduğu düşünülüyor. Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı 2003 yılından bugüne otizm spektrum bozukluğu olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitimi ile topluma kazandırılmasına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması için çalışıyor. Türkiye’de bireysel bağış ve sivil toplum farkındalığını artırmayı amaçlayan Sosyal Bağış Hareketi’nde bu ay tüm destekler 10 Mayıs Perşembe günü Tohum Otizm Vakfı için toplanıyor.

7.05.2018Sağlık
Saç neden beyazlar Saç beyazlaması nedenleri

Saç neden beyazlar? Saç beyazlaması nedenleri

Pek çok insanın saçları yaşlandıkça beyazlayabilir ya da bir grilik çökebilir. Bu durumla ergenlikte veya yaşamın erken dönemlerinde karşılaşanların sayısı ise her geçen gün artıyor. Vatandaşlar ise saç beyazlamasının neden olduğunu ve altında yatan nedenleri merak ediyor. Peki, saç neden beyazlar? Saç beyazlaması neden olur?

26.04.2018Sağlık
Anne karnında yeterince büyümeyen bebeklere dikkat

Anne karnında yeterince büyümeyen bebeklere dikkat!

Dünyada ve Türkiye’de benzer olarak 1/4000 sıklıkta görülen büyüme hormonu eksikliği hafif ya da ağır tablolarla seyredebiliyor ve ağır vakalar tedavi edilmezse aşırı boy kısalığıyla sonuçlanıyor. Prof. Dr. Zehra Aycan, büyüme geriliği tedavisine ne kadar erken başlanırsa, boy kazanımının o kadar iyi olacağını belirterek, anne ve babalarını çocuklarının büyümelerini yakından takip etme ve yetersiz büyümeden şüphe duydukları anda doktora başvurmaları konusunda uyardı.

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı sanat eğitiminde

Mutlu çocuk yetiştirmenin sırrı sanat eğitiminde

Sanat eğitimi, çocuğun tüm gelişim alanlarına önemli katkılarda bulunuyor. Sanatla büyüyen çocukların, diğerlerine göre daha mutlu ve sağlıklı bir ruhsal, zihinsel ve fiziksel gelişim gösterdiği aynı zamanda daha dingin ruh haline sahip olduğu gözlemleniyor. Çünkü bu çocuklar yaratabilme, inanabilme ve kimlik sahibi olma şansı yakalıyorlar.

16.04.2018Eğitim
Çocukluk çağında kanser tedavisi olan erkeklerde kısırlık riski

Çocukluk çağında kanser tedavisi olan erkeklerde kısırlık riski

Çocukluk çağında kansere yakalanan kişilerin hayatlarının ileriki dönemlerinde kanser tedavisinin neden olduğu cinsel sorunlarla karşılaşabileceğini söyleyen Üroloji & Androloji Uzmanı Doç. Dr. Ege Can Şerefoğlu, bu konuda önemli açıklamalarda bulundu.

14.04.2018Sağlık
Bu hastalık anne karnında iken tespit ediliyor

Bu hastalık anne karnında iken tespit ediliyor

Bebeklerde doğumsal kalp hastalığı nedir? Bebeklerde kalp hastalığının belirtileri nelerdir? Bebeklerde doğumsal kalp hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Beslenme çantasından bu dörtlüyü eksik etmeyin: Süt, et, sebze-meyve ve tahıl grupları

Beslenme çantasından bu dörtlüyü eksik etmeyin: Süt, et, sebze-meyve ve tahıl grupları  

Okula giden çocuklarıyla ilgili velilerin dikkat etmesi gereken en önemli konuların başında, beslenme çantaları geliyor. Küçük yaşta doğru beslenmenin büyüme ve akademik açıdan çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, beslenme çantasında süt ürünleri, et, sebze-meyve ve tahıl şeklinde sıraladığı dört besin grubunun ihmal edilmemesi konusunda velileri uyardı. Besinlerin konulacağı kutuların gıdaya uygun olduğunu belirten ambleminin bulunmasına da dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Büyükgebiz, velilere şu önerilerde bulundu:

8.04.2018Eğitim
Işıklar otizm farkındalığı için yanacak

Işıklar otizm farkındalığı için yanacak

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde, kamuoyunun dikkatini otizme çekmek için başlatılan ve bütün dünyada ilgi gören ‘Mavi Işık Yak Kampanyası’nın (Light It Up Blue) Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile Türkiye’de ikonik binalar mavi ışıkla aydınlatılacak. Bunlar arasında akşam saatlerinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Galata Kulesi başta olmak üzere, İzmir Saat Kulesi, Beyazıt Yangın Kulesi, Amasya Kalesi bulunuyor.

31.03.2018Eğitim
Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı

Genital bölge temizliğine ne zaman başlanmalı?

Genital bölge temizliğine başlamak için belirli bir yaş yoktur. Çünkü her kişinin hormonal ve cilt yapısı farklı olduğundan kıl yoğunluğu yaşa göre fark edebilir. Genital bölge temizliğine rahatsız etmeye başladığında başlanabilir. Kaşıntı ve sivilcelenme olması gibi tıbbı durumlarda erken yaşta temizlik işlemine başlanabilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Sertaç Sever, genital bölge temizliğinde kullanılan yöntemleri anlatıyor.

8.03.2018Sağlık
90 kız öğrenci okula döndü

90 kız öğrenci okula döndü

Erzurum Atatürk Üniversitesi tarafından, kız öğrencilerin okula kazandırılması amacıyla yürütülen ‘Canım Kızım Okulda’ projesi sayesinde, okula gitmeyen ya da devamsızlık yapan ortaokul çağındaki 90 kız öğrenci yeniden okula kazandırıldı.

23.02.2018Eğitim
Sigara sizi 7 adımda nasıl bağımlı kılıyor

Sigara sizi 7 adımda nasıl bağımlı kılıyor?

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1987 yılından bu yana 9 Şubat’ın “Dünya Sigarayı Bırakma Günü” olarak kabul edildiğine dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzm. Dr. Serap Bilen Hızel, “Her sigaranın ömrünüzden 12 dakika çaldığını unutmayın. 9 Şubat’ı sigaradan kurtulmak için başlangıç günü olarak kabul edin ve bir uzmandan destek alarak sigarayla vedalaşın” dedi.

6.02.2018Sağlık
Beyaz atlı prens diye bir şey yok

Beyaz atlı prens diye bir şey yok

O rekortmen bir sporcu, dev kampanyaların yüzü başarılı bir model, örnek bir anne. Üstelik bir prenses! Monaco Prensesi Caroline’in kızı Charlotte Casiraghi, kartvizitine bir de ‘yazar’ı ekledi. Filozof Robert Maggiori ile birlikte yazdığı kitabı ‘Tutkuların Adası’nda, aşkın, kıskançlığın ve arzunun izlerini sürüyor. İşte kitaptan alıntılar...

Hayat güzel Ve mutlu olmak  bir seçim...

Hayat güzel! Ve mutlu olmak bir seçim...

Hem seksi, hem masum... Hem kırılgan, hem güçlü... Hem eğlenceli, hem konuşurken birden gözleri dolacak kadar duygusal. Farah Zeynep Abdullah, enerjisiyle karşısındakini avcunun içine alan kadınlardan. Ekran macerası sekiz sene önce bir tesadüfle başladı. Canlandırdığı ‘Aylin’ karakteriyle hafızalara kazındı. Ardı ardına iddialı projelerde rol aldı. Bu akşam Kanal D’de yayımlanacak yeni dizisi için buluştuk; yeni projesini, albüm çalışmalarını, annelik planlarını konuştuk.

‘Güç’ün cinsiyeti yok..

‘Güç’ün cinsiyeti yok!..

Naomi Alderman, ‘Güç’ romanında kadınların egemen olduğu bir dünyayı, daha doğrusu o dünyanın nasıl kurulduğunu anlatıyor. Kendi ifadesiyle söylersek; “Bir parça feminist bilim -ya da spekülatif- kurgu ya da gerçeklerden ziyade hayali şeylerle ilgili bir kurmaca.”

18.01.2018Kitap Sanat
Diyanet kız çocuklarının erken yaşta evlenebileceği haberine açıklama yaptı

Diyanet 'kız çocuklarının erken yaşta evlenebileceği' haberine açıklama yaptı

Diyanet İşleri Başkanlığından yapılan açıklamada, bazı basın yayın organlarında yer alan başkanlığın, kız çocuklarının erken yaşta evlenebilecekleri yönünde açıklamada bulunduğuna dair haberlerin asılsız olduğu ve kesinlikle gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. Diyanet’in resmi sitesinde nikah tanımı yaparak, bulûğ çağına girmiş olanların dinen nikahlanabileceğini, bulûğ yaşının alt sınırını kızlarda 9, erkeklerde 12 olarak belirttiği iddia edilmişti.

2.01.2018Gündem
Çocuklardaki baş ağrısı erken tedavi edilebiliyor

Çocuklardaki baş ağrısı erken tedavi edilebiliyor!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Derya Uludüz, migrenin 16 yaşından daha erken teşhis edildiğinde, doğru tedavi ile migrenin ortadan kaldırılabileceğini belirtti.

13.12.2017Sağlık
Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Doktora yalnızca hasta olunca gidilmez

Sağlıklı çocuk gelişiminde düzenli doktor kontrolleri çok büyük önem taşır. Anne ve babaların çocuklarının gelişimine yönelik merak ettiği sorular ve ileri dönemde karşılaşacağı gelişmeler ile ilgili merak ettiklerini bu kontroller esnasında ele alınır. Doğum sonrası başlayan düzenli doktor kontrollerinin, yaşına göre uygun zaman aralıklarnda yapılması gerekir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzman Dr. Özlem Türkoğlu, anne ve babalara, çocukların düzenli yaptırması gereken testler ve merak edilen sorular ile ilgili şu bilgileri verdi:

Güzelleşeyim derken cildinizi lekelemeyin

Güzelleşeyim derken cildinizi lekelemeyin!

Akne, halk arasında bilinen adıyla sivilce oluşumu, hemen hemen her yaşta görülebiliyor. Pek çok kişi için kabus haline gelen ve sosyal hayatı da etkileyebilen sivilcelerden kurtulmak mümkün. Akne tedavisinde önemli olan, oluşum mekanizmalarını göz önüne alarak tedavi planlanmak. Böylece aknenin tekrarlanmasını azaltmak ve iz bırakmasını önlemek de mümkün olur diyen Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Pınar Öztaş, akne tedavisi ile ilgili şu bilgileri verdi:

8.12.2017Sağlık
Çocuğunuzun tiki mi var

Çocuğunuzun tiki mi var?

Tik, istem dışı ve ani olarak ortaya çıkan belli bir amacı olmayan kas kasılmalarına denir. Motor veya ses çıkarma şeklinde görülür. Motor tikler yani hareket tikleri burun kaldırma, dudak kenarlarının çekilmesi, boyun bükme, ses tikleri ise, boğaz temizle, burun çekme olarak görülmektedir. Genellikle 7-12 yaş arasında görülen çocuk tiklerinin önemini Dr. Mehmet Yavuz, sizler için anlattı…

Çocuklarda uyku sorununa altın öneriler

Çocuklarda uyku sorununa altın öneriler

Bebeklik, erken çocukluk, okul çağı ve ergenlik dönemlerinin tümünde uyku sorunlarına sık rastlanılmaktadır. Okul öncesi çocukların yaklaşık %25-50’sinde çeşitli uyku sorunları tanımlanırken okul çağı çocuklarının ve ergenlerin yaklaşık %20-30’unda uyku bozukluğu denilebilecek düzeyde sorun yaşadığı bildirilmektedir.

Yazar Sonuçları

Probiyotikte muhteşem dörtlü

Daha önce de yazdım: Her probiyotik herkese uymaz. Ekleyeyim: Her probiyotik de işe yaramaz! Eğer bağırsaklarınızı probiyotik çöplüğü haline getirmek istemiyorsanız, bu bilgileri kulağınıza küpe yapın.

17.04.2018

Eğer bir ülkenin durumunu anlamak istiyorsanız kadınların yaşamak zorunda kaldıklarına bakın

Iraklı aktivist Zainab Salbi, Uludağ Ekonomi Zirvesi için Türkiye'ye geldi

25.03.2018

Pornonun kırmızı çizgisi

Geçen hafta bir lisede 9. sınıf erkek öğrencilere yönelik yaptığım ‘Cinsellikte Farkındalık ve Güvenli Cinsel Yaşam’ eğitiminde gelen sorularla cinsel eğitimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha farkettim. O sorulardan özellikle porno ile ilgili olanla

19.03.2018

Pedofili ve yansımaları

Küçük çocuklara cinsel ilgi duymak sapkınlıktır

21.02.2018

Helikopter aileler çocuklarına ne yapıyor?

Helikopter Aile terimi, ilk defa 1990’da Foster W. Cline ve Jim Fay’ın“Parenting with Love and Logic: Teaching Children Responsibility” kitabında yer alarak; bir çocuğun, annesi için “başımda helikopter gibi dönüyor” demesiyle ortaya çıkmış bir kavramdır. Peki, helikopter aileler derken asıl kastedilen nedir ve bu ailelerin genel tutumları nasıldır?

24.01.2018

Testosteron azalınca bakın neler oluyor

Testosteron azlığı orta yaş ve sonrası dönemi yaşayan erkeklerin en mühim sorunlarından biri.

24.12.2017

Sessiz ve görünmeyen gençler

Geçtiğimiz günlerde, Gençlik ve Spor Bakanlığı desteği ile yapılan “Sessiz ve Görünmeyen Gençler Araştırması” sonuçlarının paylaşıldığı bir toplantıya katıldım.

22.12.2017

Polikistik over sendromu nasıl tedavi edilir?

Gebeliğin önündeki en büyük engellerden biri olan ve genellikle ergenlik dönemindeki genç kızlarda ortaya çıkan, "Polikistik Over Sendromu (PCOS)" hakkında Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Nesibe Andıran'dan bilgi aldık.

28.11.2017