EKSTRA
MENÜ

Erken Ergenlik

Erken Ergenlik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Erken Ergenlik haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.344 Erken Ergenlik haberi bulunmuştur.

Erken Ergenlik Haberleri

Kişilik Bozukluğu Nedir Kişilik Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir

Kişilik Bozukluğu Nedir? Kişilik Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Kişilik bozukluğu, bireyin iş, aile ve sosyal yaşantısını olumsuz yönde etkiliyor. Kişilik bozukluğu olan bireylerin kendisini çevreye değil, çevresini kendisine uydurmaya çalıştığını belirten uzmanlar, kişilik bozukluğunun gelişmesinde aile ve toplumsal çevrenin rolüne dikkat çekiyor. Klinik Psikolog Sera Elbaşoğlu, kişilik bozukluğu hakkında soruları cevapladı. Kişilik bozukluğu nedir, neden olur? Kişilik bozukluğunun belirtileri nelerdir?

O düğün yapılmayacak

O düğün yapılmayacak

Cinsel istismar sonucu bir bebek dünyaya getiren 16 yaşındaki lise öğrencisi Ş.A.’nın istimarcısı ile evlenmek için açtığı davada Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi “Çocuk yaşta anne olmanın, eş olmanın, evlenmenin sorumluluğunu üstlenmesinin getireceği yükümlülükleri sağlıklı şekilde değerlendiremediği anlaşılmıştır” raporu sundu.

29.01.2019Gündem
Neden cinsel içerikli rüyalar görüyoruz

Neden cinsel içerikli rüyalar görüyoruz?

Cinsel isteklerinizi bastırırsanız rüyalarınızda karşınıza çıkabilir.

24.01.2019Sağlık
3 kişiden 1’i Cinsel İşlev Bozukluğu Yaşıyor

3 kişiden 1’i Cinsel İşlev Bozukluğu Yaşıyor

Cinsel yaşam, bireyin ruhunu ve bedenini tanıması ile başlıyor. Bedensel ve ruhsal bazı hastalıklar ise cinsel yaşam sorununa yol açıyor. Depresyon başta olmak üzere, birçok psikiyatrik hastalığın cinsel yaşamı etkilediğini belirten uzmanlar, her 3 kişiden birinin yaşamının bir döneminde en az 1 kez cinsel işlev bozukluğu yaşadığına dikkat çekti. Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Dilek Meltem Taşdemir Erinç, cinsel işlev bozukluğu hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

4.01.2019Cinsellik
İstanbul’da ezan saat kaçta okunacak İşte il il cuma namazı saatleri

İstanbul’da ezan saat kaçta okunacak? İşte il il cuma namazı saatleri

Cuma namazı ibadetini cemaatle birlikte gerçekleştirmek isteyen İstanbullular ezan okunuş saatini merak ediyor. Peki, Türkiye’nin en kalabalık şehri İstanbul’da bugün cuma namazı saat kaçta kılınacak?Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 28 Aralık tarihli takvimine göre; cuma namazı bugün Ankara'da 12.56'da kılınacak. Peki, İstanbul’da cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte, il il cuma namazı saatleri

28.12.2018Gündem
Cep telefonu bağımlılığı 3 yaşına kadar düştü

Cep telefonu bağımlılığı 3 yaşına kadar düştü

Uzman Pedagog İshak Orhan, cep telefonu bağımlılığının 3 yaşına kadar düştüğünü söyledi. Orhan, "Çocuklar ellerine aldıkları telefonu bir daha bırakmıyor ve sadece bir şeye odaklanıyor. Çevresinden kopuk oluyor. Bence ergenlik çağına kadar bu tür teknolojik aletlerden uzak durulmalı. Bu bağımlılık, yapay otizme sebep oluyor" dedi.

Cinsel tiksinti bozukluğu nedir Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Cinsel tiksinti bozukluğu nedir? Belirtileri, nedenleri ve tedavisi

Cinsel tiksinti bozukluğu, sürekli veya tekrarlayıcı bir şekilde kendi cinselliği veya başka bir kişiyle cinsel ilişki kurma konusunda aşırı tiksinti duyma, cinsellikten tamamen ya da kısmen kaçınma durumudur. Peki, bu durum neden kaynaklanır, kimlerde görülür? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı & Cinsel Terapist Op. Dr. Dilek Öcal, cinsel tiksinti bozukluğu ile ilgili önemli bilgiler aktardı.

10.12.2018Sağlık
Astımda erken teşhis çok önemli

Astımda erken teşhis çok önemli

İster çocuk ister yetişkin olsun alerjiler herkeste astımı tetikliyor. Tedavinin ilk adımını ise alerjenlerden uzak durmak oluşturuyor. Özellikle çocuğun yattığı odada toz tutan bir şey olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Çocuk Alerjisi ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nuran Salman “Ev içinde sigara içilmemeli, nem oranı düşürülmeli ve evde boya ve ilaçlama yapılacağı zaman çocuk uzaklaştırılmalıdır” diyor.

3.12.2018Sağlık
Onlar çocuk, gelin-damat olamazlar... Bitsin artık

Onlar çocuk, gelin-damat olamazlar... Bitsin artık

- Polis merkezindeki telefon çaldı. Arayan 14 yaşında bir çocuktu. Kendi düğününü ihbar etti, panikle telefonu kapattı. Polis düğünü bastı. Gelinlik giydirilmiş küçük kız kurtarıldı. Elif, şimdi devlet gözetiminde ve ailesinin yanında. Okula dönmenin hayalini kuruyor.

10.11.2018Gündem
Okul çağındaki çocuklarda yaygın olarak görülüyor

Okul çağındaki çocuklarda yaygın olarak görülüyor

Prof. Dr. Şevki Erdem, omurga eğriliğini (skolyoz) tespit edebilmek için ebeveynlere çok önemli görevler düştüğünü belirterek, anne babalara çocuklarının gelişimini izlemeleri ve birtakım ufak testler yaptırmaları uyarısında bulundu.

Çocuklarda kekemelik geçici mi Kekemelik belirtileri

Çocuklarda kekemelik geçici mi? Kekemelik belirtileri

Konuşması beklenilen zamanlarda konuşmaktan kaçınma, söylemek istediğini unutmuş gibi davranma, konuşurken ağzını kapatma, öksürme ve esneme hareketleri yapma… Tüm bunlar çocuğunuzda kekemelik olduğunun göstergesi olabilir.

Çocuğunuz gördüğü her şeyi istiyor mu

Çocuğunuz gördüğü her şeyi istiyor mu?

Artık çocuğunuzla birlikte dışarı çıkmaya bile çekinir hale mi geldiniz? Her gördüğünü isteyen ve bunu ağlayarak sağlayama çalışan çocuğunuza şaşkın gözlerle bakan insanlardan sıkıldınız mı? Eğer sizin de çocuğunuz bu tarz davranışlar sergiliyorsa Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Burak Berber’in vereceği ipuçlarına kulak vermelisiniz.

Akıllı telefonlar miyop yapıyor

Akıllı telefonlar miyop yapıyor

Bundan 30 yıl sonra her iki insandan biri uzak gözlüğüne ihtiyaç duyacak. Bunun en önemli nedeniyse mobil cihazların özellikle çocuklar tarafından yoğun kullanımı. Oysa miyopu önlemek birkaç basit önlemle mümkün.

2.10.2018Teknoloji
Otizmli çocuklar için koşacaklar

Otizmli çocuklar için koşacaklar

Tohum Otizm Vakfı, 11 Kasım’da düzenlenecek Vodafone 40’ıncı İstanbul Maratonu’nda otizme dikkat çekmek için gönüllüleri bekliyor. Vakıf, her seviye için farklı parkurların bulunduğu maratonda otizme dikkat çekmek ve okuyan otizmli çocuklara eğitim desteği sağlamak için gönüllü koşucularıyla yer alacak. Gönüllüler koşarak veya yürüyerek, adımlarını otizmli çocuklar için atacak, maratonun öncesinde ve sonrasında, toplamda bir ay süresince sosyal çevresinden topladığı bağışlarla otizmli çocukların eğitimine katkı sağlayacak.

2.10.2018Eğitim
Cuma namazı hangi ilde, saat kaçta kılınacak İşte il il cuma namazı vakitleri

Cuma namazı hangi ilde, saat kaçta kılınacak? İşte il il cuma namazı vakitleri

Saatlerin 12.00'yi göstermesiyle birlikte cuma namazı sorgulamaları hız kazandı. 28 Eylül tarihli cuma namazını cemaatle birlikte kılmak isteyen vatandaşlar, camilerin ön safhalarında yer alabilmek için ikamet ettikleri ilin ezan okunuş saatini araştırıyor. Peki, cuma namazı hangi ilde, saat kaçta kılınacak? İşte il il cuma namazı vakitleri

28.09.2018Gündem
Bebek ve çocuklarda uyku sorununa altın öneriler

Bebek ve çocuklarda uyku sorununa altın öneriler

Bebeklik, erken çocukluk, okul çağı ve ergenlik dönemlerinin tümünde uyku sorunlarına sık rastlanır. Okul öncesi çocukların yaklaşık %25-50 sinde çeşitli uyku sorunları tanımlanırken okul çağı çocuklarının ve ergenlerin yaklaşık %20-30’unda uyku bozukluğu denilebilecek düzeyde sorun yaşadığı bildirilmekte… Sağlam çocuk kontrollerinde çocuk doktorlarının bu yaş grubunda en çok karşılaştıkları problemdir.

Çocuğum hangi okula gidecek Zorunlu eğitim kaç doğumluları kapsıyor

Çocuğum hangi okula gidecek? Zorunlu eğitim kaç doğumluları kapsıyor?

Çocuğum hangi okula gidecek sorusu, evlatlarını okula yazdıracak olan anne babaların gündemindeki konu oldu. 2012 yılında doğan çocuklardan, 2014 yılında doğan çocuklara kadar belirli ay aralığına sahip olacak olan çocukların okula başlayabileceği 2018/2019 eğitim öğretim döneminde, ay aralığına göre kayıt zorunlulukları bulunacak. İşte, çocuğum hangi okula gidecek sorusuna cevap arayan vatandaşlar için en detaylı veriler

29.08.2018Gündem
Ailelere okul çantası uyarısı

Ailelere okul çantası uyarısı

Yeni eğitim öğretim döneminin başlamasına az bir süre kaldı. Uzmanlar, öğrenci ve aileleri, "Okul çantasının ağırlığı, çocuğun vücut ağırlığının yüzde 10’unun altında olmalı" diye uyarıyor.

29.08.2018Eğitim
24 Ağustos Cuma namazı saatleri... Bugün cuma namazı saat kaçta

24 Ağustos Cuma namazı saatleri... Bugün cuma namazı saat kaçta?

'Bugün cuma namazı saat kaçta?' Namaz ibadetini cemaatle birlikte gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar, bu soruya yanıt arıyor. Türkiye'nin 7 bölgesi ve 81 ilinde cuma namazı saatleri farklılık gösteriyor. Peki, bu hafta Kurban Bayramı'nın da son gününe denk gelen cuma namazı saat kaçta kılınacak?

24.08.2018Gündem
5 yaş sonrası çocuklarda bu muayeneler atlanmamalı

5 yaş sonrası çocuklarda bu muayeneler atlanmamalı!

5 yaşından sonra çocuklarda hangi rutin doktor muayeneleri yapılmalı? 5 yaşından sonra mutlaka yapılması gereken kontroller neler? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Sosyal Pediatri Uzmanı Doç. Dr. Selda Karaayvaz anlatıyor.

Bayramda otizmli çocuklara destek mesajı

Bayramda otizmli çocuklara destek mesajı

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, Kurban Bayramı’nda bağışların Tohum Otizm Vakfı’na yapılarak, otizmli çocukların ihtiyacı olan eğitimi almasına katkı sağlanabileceğini söylüyor.

22.08.2018Eğitim
Otizmli genç sporcu başarıdan başarıya koşuyor

Otizmli genç sporcu başarıdan başarıya koşuyor

Otizmli milli yüzücümüz Hikmet Cem Sezgin, 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Yarışları ve 2020 Paralimpik Olimpiyatlarında, Türkiye’yi temsil etmeyi hedefliyor.

13.08.2018Kampüs

Hangi yaşta hangi kontrol yapılmalı?

Anne babalar olarak çocuklarımızın büyüme gelişimleri sırasında her gün kafamızı meşgul eden sorularla mücadele etmekten kendimizi alamayız. Çocuğumun büyümesi yaşına uygun mu? Zihinsel ve bedensel gelişmeleri iyi mi? Duygusal gelişime yardımcı olabilmek için neler yapmalıyım? Fark edilmeyen bir hastalığı var mı?

Bige Önal kimdir İşte hayatı hakkında bilinmeyenler

Bige Önal kimdir? İşte hayatı hakkında bilinmeyenler

Bige Önal, magazin dünyasının gündeminde yer alan isimler arasında yer alıyor. Oyunculuk kariyerine birçok dizi ile katkı sağlayan Bige Önal, manken anne ve futbolcu babanın kızıdır. Peki, Bige Önal kimdir kaç yaşında? İşte, o isim hakkında bazı bilgiler

3.08.2018Magazin
Şaşılık nedir Şaşılık tedavisi nasıl yapılır

Şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Doğumsal olarak görülebildiği gibi sonradan da ortaya çıkabilen şaşılık, özellikle ergenlik döneminde oldukça can sıkıcı bir durum olabiliyor. Gözün içe, dışa, aşağıya ya da yukarıya doğru anormal pozisyon alma durumu olarak tanımlanan şaşılık, genelde yenidoğan ve erken çocukluk döneminde ailelerin şüphesi üzerine teşhis edilebiliyor. Peki, şaşılık nedir? Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

14.07.2018Gündem
Keratokonus (Kornea sivrileşmesi) nedir, belirtileri nelerdir

Keratokonus (Kornea sivrileşmesi) nedir, belirtileri nelerdir?

Keratokonus gözün saydam kısmı olan korneanın irregüler koni biçimini aldığı hayli yaygın görülen ilerleyici bir hastalıktır. Yüksek miyopi ve astigmatizmaya yol açmakla beraber tüm kornea katlarını etkileyebilir. Etyolojisi tam bilinmemekle birlikte multifaktöriyel, sık olarak rastlanan bir patolojidir.

14.07.2018Gündem
Şizofreni nedir Paranoid şizofreni ne demek

Şizofreni nedir? Paranoid şizofreni ne demek?

Şizofreni, duygu ve düşüncede değişim ve davranışlarda sapmalara neden olan beyin hastalığıdır. Şizofreni, kişinin dış dünyadan uzaklaştırıp içe kapanmasına neden olan ve dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. Genellikle 15-35 yaş arasında meydana gelen belirtiler, arkadaşlardan ve aileden uzaklaşma, okul başarısının düşmesi, sinirli davranışlar ve davranış değişiklikleri olarak gözlemlenebilir. Peki, şizofreni nedir ve belirtileri nelerdir? Paranoid şizofreni hakkında bazı bilgiler

12.07.2018Gündem

Yazar Sonuçları

Karne değil, çocuk önemli

Yarıyıl tatili geldi çattı, çocuklar tatil için heyecanlı; ama anne babalar karne notlarının peşinde! Veliler arasında adeta bir ‘yarışa’ dönüşen karne notları sahiden önemli mi? Yarıyıl tatilinde ne yapılmalı, çocuklarla nasıl konuşulmalı? Prof. Dr. Özgür Öner’e sorduk.

19.01.2019

Aşk hormonu (oksitosin) nedir?

Ağrı, insan oğlu var olduğundan beri onu etkileyen bazen çaresiz bırakan zararlı bir durum. Bir şekilde ağrı çekmeyen canlı yok gibidir. Ağrı kişiye has bir özelliktir. Her canlı kendi ağrısı ile baş başadır. Bilindiği gibi ağrı akut yani aniden oluşan genellikle bir doku hasarının söz konusu olan ağrı olarak bilinirken, kronik ağrı; geçmeyen süreklilik arz eden bir ağrı olarak tanımlanır ve ağrı sınıflaması bu iki eksen üzerinden detaylandırılır.

24.12.2018

Anoreksiya nervoza nedir? Nasıl tedavi edilir?

Anoreksiya nervoza, çoğunlukla kadınlarda görülen ve kontrol altına alınmazsa ölüme kadar götürebilen ciddi bir yeme bozukluğudur. Oran düşük de olsa erkeklerde de bu durum görülebilir. Anoreksiya normal sayılan kilonun çok altında olunması, kilo almaktan şiddetli bir biçimde korkma ve bireyin kendi ağırlığını, vücudunun görünüşünü algılamasında bozulma özellikleriyle kendini belli eder. Anoreksiya tanısı altında görülen yeme bozukluğu tıkınırcasına yeme ve çıkartma (kusma) olarak seyir gösterebilir.

13.12.2018

Çocuklarınıza cinsel eğitim vermeye 3 yaşında başlayın

6 yaş çocuğu genellikle cinsel ilişki ile ilgili ayrıntıları almaya hazır değildir.

10.12.2018

Ergenlik döneminde ailelere tavsiyeler

Ergenlik dönemi sadece fiziksel değil, aynı zamanda duygusal, zihinsel ve sosyal gelişimin yoğun bir şekilde yaşandığı bir dönemdir. Genellikle 12 yaş civarlarında başlasa da, herkes farklıdır. Kimi çocuk daha erken, kimisi daha geç bu döneme girer.

3.12.2018

Post orgazmik hastalık sendromu (POIS)

Post orgazmik hastalık sendromu (POIS), erkeklerde lokal genital reaksiyonun yokluğunda boşalmanın hemen ardından fiziksel ve bilişsel semptomların görüldüğü kronik bir bozukluktur.

13.09.2018

İyi ki doğurmuşum seni!

İnsan, sosyal bir varlık olup sosyal normlara göre yaşama eğilimi gösterir. Toplum, her ne kadar dirensek de hayatımızı yönlendirecek gizil bir güce sahiptir. Hayatımızın belirli aşamalarında, yazısız bazı görevleri yerine getirmemiz beklenir; üniversiteden mezun olmak, bir iş bulmak, evlenmek ve çocuk yapmak gibi. Dolayısıyla mezun olduktan ve/veya iş bulduktan sonra aşağıdaki sorularla karşılaşmamız muhtemeldir:

19.07.2018

“Cinsel eğitime başlamak için en uygun zaman soru sormaya başladıkları 3-4 yaş dönemleridir.”

“Ne oldu da bu hale geldik?” sorusuyla başladım bu haftaki röportajıma… Gerçekten… Ne zaman sokaklardan korkar olduk? Ne zaman insanlardan kaçar olduk? Ne ara sokakta ki teyzelerden amcalardan çocuklarımızı kaçırır olduk!

18.07.2018

Çocuğunuzu dudaktan öpmeyin!

Sevginizi ve ilginizi çocuklarınızın özel bölgelerine dokunarak göstermeyin!

17.07.2018

Ergenlikte meslek seçiminin önemi

Sınavlara hazırlık ise çok erken yaşlarda başlıyor, çocukluk yaşlarından itibaren neredeyse ergenliğin sonuna kadar kazanmak istenilen okul için yoğun çaba gerekiyor. Peki, istenen okul hangisi? Buna nasıl karar veriyor çocuklar/ergenler?

16.07.2018